Poelendaeleweg blijft éénrichting W&NÊBk PZC PZC Geliefde apeboom in Domburg bezwijkt onder natuurgeweld Goes neemt proef met transferium Minder parkeerplek voor strandgangers Hulp op maat voor Antilliaanse en Arubaanse jongeren zeeland 19 College gaat eerst effecten van bredere tangent onderzoeken Vliegerspektakel bij de Roompot Reüniedienst in Sint Jacobskerk Sponsorgeld voor Derde Wereld Veere geeft bouwkavels uit Brandjes in Koestraat Middelburg Dronkaard rijdt in op cafégevel Geld voor gehandicapte sporters Ambtenaren oefenen ontruiming Pinksterappel in Middelburg Puzzelrit voor auto's door Zak Eredienst in Middelburg dinsdag 30 mei 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Poe lendaeleweg in Middelburg blijft voorlopig éénrichtings verkeer. Een raadsmeerderheid besloot maandagavond een mo tie van die strekking over te ne men. Het college van B en W gaat nu eerst onderzoeken of de verbre ding van het Tangent effect heeft gehad op een betere door stroming van het verkeer. De re sultaten daarvan worden in het najaar verwacht. De gemeenteraad van Middel burg nam in maart een amende ment van de SGP-fractie aan. Het gevolg daarvan was dat er weer tweerichtingsverkeer op de Poelendaeleweg kon worden ingevoerd. Nog geen jaar gele den werden de bewuste weg en het kruispunt op de Nieuwe Vlissingseweg heringericht om doorgaand verkeer te weren. Wethouder L. M. Luitwieler kreeg vorige week vierhonderd WISSENKERKE - Op het strand van Roompot Beach Re sort bij Wissenkerke wordt za terdag 3 juni een vliegerspekta kel gehouden. Bezoekers kunnen de kunsten van vliegeraars bekijken, maar ook zelf meedoen onder deskun dige begeleiding.' Sportopleiding CIOS in Goes organiseert de vliegerdag en heeft daarvoor alle inwoners van de dorpen in de buurt voor het evenement uitgenodigd. De vliegerdag, die duurt van 13.30 tot 15.30 uur, gaat alleen door bij mooi weer. VLISSINGEN - De appèldienst en de koorgroep van de Sint Ja cobskerk in Vlissingen bestaan respectievelijk twintig en dertig jaar en daarom houden zij zon dag 4 juni een reüniedienst iri de Vlissingse kerk. Die begint om 9.30 uur. Het thema is 'Even handtekeningen overhandigd van omwonenden. Zij lieten daarmee blijken fel tegen het terugdraaien van de verkeers maatregel te zijn. Ook de fiet sersbond ENFB en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zetten vraagtekens bij de wispelturigheid van de Mid delburgse politiek. Een nagenoeg raadsbrede meer derheid diende maandagavond een motie in. Daarin werd het college opgeroepen het voorstel aan te houden om weer twee richtingsverkeer in te voeren. De effecten van het verbreden van de tangent, inclusief het plaatsen van geavanceerde ver keerslichteninstallaties, zullen voor 1 januari 2001 onderzocht worden. Daarna wordt bekeken of er nieuwe verkeersmaatrege len nodig zijn. Het SGP-amen- dement wordt niet ingetrokken. Daardoor blijft de mogelijkheid open om toch weer tweerich tingsverkeer op de Poelendaele weg in te voeren. De motie werd niet ondersteund door PvdA en GroenLinks. Die twee fracties wilden het SGP- amendement ongedaan maken en verkeersmaatregelen nemen om sluipverkeer op de Lange- vieleweg tegen te gaan. Bovendien wilden de twee par tijen dat er een onderzoek zou komen naar de aanleg van een fietsbrug in het verlengde van de fietstunnel achter de Klove niersdoelen. De motie van de PvdA en Groen Links kwam uiteindelijk niet in stemming, omdat een raadsmeerderheid besloot de eerste motie aan te nemen. „De motie van de SGP heeft destijds onrust in de wijk veroorzaakt", aldus A. van 't Westeinde van GroenLinks. „Die onrust blijft. Je neemt nu als raad geen be sluit. Je stelt het alleen een poosje uit." Volgens wethouder Luitwieler gaf de eerste motie een grote mate van zorgvuldigheid weer. „Hiermee doe je recht aan alle partijen. We gaan nu eerst de resultaten bekijken van de ge nomen doorstromingsmaatre gelen op de tangent. We gaan tellen, een kentekenonderzoek uitvoeren en enquêtes houden. In het late naj aar hebben we dan ruim voldoende gegevens om te kijken wat er moet gebeuren met de Poelendaeleweg." Parkerenbij natuurgebied De Zandput in Vrouwenpolder kan pas als het terrein aan de Fort den Haakweg vol is. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Bezoe kers van het strand bij over gang De Zandput in Vrouwen polder moeten voortaan parkeren op het parkeerter rein aan de Fort den Haakweg. Het parkeerterrein aan de Vroondijk is sinds september gedeeltelijk afgesloten. Eigenaars van de huizen van het bungalowpark dat grenst aan het parkeerterrein, heb ben bij de gemeente Veere aan gedrongen op sluiting van de parkeerplaats. Het gebied heeft volgens het bestem mingsplan een natuurbestem- ming en de huiseigenaren wil len dat de gemeente het bestemmingsplan naleeft. Een deel van het parkeerter rein blijft in gebruik als over loopparkeerplaats. Het kan alleen gebruikt worden als het terrein aan de Fort den Haak weg vol is. De exploitant van het terrein, N. Mesu, moet van de gemeente een slagboom bij het terrein plaatsen, omdat het veld vaak gebruikt werd als overnachtingsplaats voor kampeerders. Volgens wethouder M. Brou wer- te Roller was het maar zes dagen per jaar zó druk, dat al lebei de parkeerplaatsen hele maal vol waren. Ze vindt het niet nodig om voor de pieken in de drukte twee parkeerter reinen open te houden. De wethouder denkt niet dat mensen in het vervolg op de smalle Vroondijk gaan staan. Als dat toch het geval is, moet er volgens haar flink bekeurd worden. In het voorseizoen is op het parkeerterrein bij De Zandput een kleine verkeerschaos ont staan, omdat de exploitant het niet rendabel vond om het ver kleinde terrein tegen dezelfde prijs per auto open te stellen als vorig jaar. Omdat er geen toezicht was, zetten automo bilisten elkaar klem op de be perkte ruimte. Mesu heeft nu nieuwe afspraken gemaakt met de gemeente Veere. Hij wilde maandag niet ingaan op de inhoud van die afspraken. I. de Visser van bungalowver- huur Breezand verwacht meer overlast als de parkeercapaci- teit bij De Zandput niet wordt uitgebreid. Het bungalowpark grenst aan het parkeerterrein en strandgangers gebruiken het park nu al vaak om geen parkeergeld te hoeven betalen Huurders van de huisjes heb ben hierover nog niet ge klaagd. Het verhuurbedrijf zelf kan niks doen aan auto's die in het park geparkeerd staan, omdat de wegen in het park openbaar zijn. Brouwer- te Roller ziet geen mogelijkheid voor het aanleg gen van een nieuw parkeerter rein bij De Zandput. In de toekomst moet volgens de wet houder in de buurt van Vrouwenpolder een mini- transferium komen, waar strandgangers hun auto ach ter kunnen laten en met ander vervoer hun weg naar zee kun nen vervolgen MIDDELBURG - Leerlingen van twintig basisscholen op Zuid-Beveland en Walcheren hebben 17.000 gulden bij elkaar gefietst voor de afbouw een weeshuis in India en de opvang van straatkinderen in Colombia. Vrijdagavond legden 258 kinderen in guur weer routes van twintig kilometer af. Start punten vormden tien basisscholen op Walcheren en drie op Zuid-Beveland. Op de scholen was aandacht besteed aan de projecten waar het sponsorgeld naar toe gaat. De afdeling Zeeland van Wereldkinderen had de fietstocht op touw gezet. DOMBURG - B en W van Veere willen binnenkort beginnen met het uitgeven van bouwkavels in het plan Sandenburgh in Veere (Zanddijk)In totaal is plek voor veertien woningenDe grond in het binnengebied van het nieuwe wijkje kost per vierkante meter 205 gulden, exclusief btw. Voor twee-onder- een-kap woning geldt een prij s van 225 gulden. Voor een meter grond aan de buitenrand, voor vrijstaande huizen, moet 240 gulden per vierkante meter worden neergelegd. Volgens de planning mochten er vorig jaar zeven woningen gebouwd worden in Veere en in 2001 nog eens zeven huizen. Het college heeft besloten die aantallen samen te voegen.De grondprijs in Sandenburgh is ietsje hoger dan in Meliskerke en Aagteker- ke, maar min of meer gelijk in Domburg. Het college vindt dat verklaarbaar, want bouwgrond in het kust- of recreatiege bied is nu eenmaal 'waardevoller'. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zon dag op maandag brandjes gesticht in de Koestraat te Middel burg Tussen elf uur 's avonds en 's nacht kwart voor twee wer den bij twee woningen brandende kranten in de brievenbus gegooid. Het vuur doofde vanzelf. VLISSINGEN - De politie heeft zondagnacht om half twee een 33-jarige automobilist uit Vlissingen aangehouden. De man was kort daarvoor met zijn auto ingereden op een hore cazaak op de boulevard. De Vlissinger mocht de zaak niet in wegens sluitingstijd. Uit een ademanalyse bleek dat de man te veel had gedronken. De politie heeft zijn rijbewijs ingeno men. De Vlissinger kreeg bovendien een rijverbod van zes uur. MIDDELBURG - De Stichting Philadelphia uit Middelburg krijgt 2462,50 gulden van de commissie Zwalutyen Jeugd Ac tie. Het geld moet gebruikt worden voor de aankoop van sport- en spelmateriaal voor de bewoners van de diverse hui zen van Philadelphia. Zwaluwen Jeugd Actie is een actie van Nederlandse voetbalverenigingen die hun jeugd laten voet ballen onder het motto 'gezonde maatjes voetballen voor hun gehandicapte kameraadjes'. De voetballertjes hopen zo geld bij elkaar te brengen voor sport- en spelmateriaal. AXEL - Het Axelse bedrijfsnoodplan is maandag door de ge meentelijke brandweer uitgetest in het gemeentehuis. De ruim veertig aanwezige ambtenaren waren binnen mum van tijd van hun werkplek af en verzamelden zich bij de biblio theek op het Szydlowskiplein. Op de zolder van het stadhuis - waar een fictieve brand woedde - werd intussen één achter blijvend personeelslid 'gered' door de ploeg spuitgasten. De ontruiming verliep nog sneller dan gepland, omdat het alarm onbedoeld afging. door Rob Paardekam GOES - De langverwachte proef met een transferium in Goes be gint komende zaterdag. R. Berks van de Ondernemers Or ganisatie Goes (OOG) is positief over het project, maar plaatst wel een kanttekening. „Het op lossen van de parkeerproble men in de binnenstad moet gewoon doorgaan. Met het transferium hopen we vooral de auto's van toeristen uit de stad te houden." Het initiatief voor een transferi um kwam ruim anderhalf jaar geleden van de ondernemers vereniging. Het is de bedoeling dat vooral toeristen er gebruik van gaan maken, zodat de bin nenstad in het hoogseizoen wat wordt ontlast. In eerste instan tie toonde de gemeente zich sceptisch, maar twee maanden geleden werd er toch overeen stemming met OOG bereikt over een proef van enkele maan den. Als opstaplocatie is voor de par keerplaats van de Zeelandhal- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAISID Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl len gekozen. Daar kunnen dui zend auto's staan. „Niet dat we er zoveel verwachten", zegt Berks. „Alseroppiektijdenzo'n 150 tot 200 auto's staan, zijn we tevreden." Van de Zeelandhal len worden de mensen per bus naar de Van de Spiegelstraat ge bracht. De bussen rijden op dinsdag en zaterdag. De proef, die duurt tot medio september, zal door gemeente en ondernemers worden geëva lueerd. Volgens Berks zop het transferium bij succes jaarlijks kunnen terugkeren in de zomer. Hij benadrukt wel dat het op lossen van de parkeerproble men in de binnenstad door moet gaan. „De mensen die daar wo nen en werken, moeten er ge woon kunnen parkeren." Verwijsborden De kosten van de proef bedra gen 50.000 gulden. De onderne mersvereniging betaalt daar 25 procent van. Om het transferium bekend te maken bij de toeristen, wordt promotiemateriaal verspreid bij tankstations, bungalowpar ken en campings. Langs de pro vinciale weg komen verwijsbor- den te staan. MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg en de evangelisatiecommissie van de christelijk gereformeerde kerk houden op maandag 12 juni vanaf 10.00 uur in de Ontmoe- tingskerk in Middelburg het Pinksterappel. Kinderkoor De Notenkrakers verlenen muzikale medewer king, de dominees L. Wüllschle- ger en G.J.H. Vogel zijn voor gangers. HEINKENSZAND - Motor- en Autoclub De Zeeuwen uit Vlis singen houdt maandagavond 12 juni (tweede pinksterdag) een puzzelrit door de Zak van Zuid- Beveland. Deelnemers kunnen van 18.30 tot 19.30 uur inschrijven in De Stenge in Heinkenszand, Dat is ook het vertrekpunt. De rit is 38 kilometer lang. Er zijn drie klassen, één voor beginners en twee voor gevorderden. Deelne mers moeten onderweg op drachten uitvoeren. De apeboom overleefde de oorlog, maar is tijdens de storm van zondag door de knieën gezakt. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stevige storm van afgelopen zondag heeft zijn sporen op Walcheren achtergelaten. Aan alles wat buiten stond werd getrokken en dat wat niet stevig verankerd was, ging kapot. Talloze bomen hebben het begeven, waaronder ook de fotogenieke 'apeboom' in de Domburgse Manteling. Ook werd een brievenbus aan de Boulevard Bankert in Vlissin gen opengeblazen, waarna alle post door de wind werd meege nomen. De apeboom heeft nostalgische waarde voor de Domburgers. Bij de grillige zomereik werden heel wat afspraken gemaakt en de boom prijkt op een aantal ou de Domburgse ansichten. 'Meis jes in Zeeuwse dracht bij de ape boom in Domburg' staat op een ansichtkaart, haalt de Dom burgse J. Akkerdaas aan. Zij weet dat die foto omstreeks 1900 is gemaakt. „Domburgers zullen treuren dat het einde voorstelling is van hun ape boom", voorspelt Akkerdaas. Tegenover het Badhotel staat de eik, die nu door zijn knieën is ge zakt. Een waardevolle boom is het niet meer, maar hij blijft dierbaar.Als kind speelde ik er. De onderste takken waren zo breed als een bank. Je kon er met vijven op zitten", herinnert R Maas-Vreekezich. „Ikbennu87 j aar en toen ik j ong was stond hij er al een tijdje." De boom overleefde de Tweede Wereldoorlog. „Daar waren we toen nog zo blij om. De Duitsers haalden veel bomen om, zodat Nederlanders niet in het bos van de apeboom konden schuilen. Maar onze apeboom lieten ze staan." Ook nare herinneringen kleven er aan. Zo'n twintig jaar geleden werd de apeboom min der populair als ontmoetings plaats voor jongeren, nadat een jongen zich aan een van de tak ken had verhangen. Vlissingen Ook in Vlissingen is de schade groot. Iedereen van de afdeling beplanting draagt een steentje bij aan het opruimen van de ra vage. In de Scheldestraat gaven zeker zeven iepen de strijd op. G. Hettinga van de gemeente Vlissingen schat dat er met ze ker honderd bomen iets mis is. „Voor vanavond hopen we de omgevallen bomen die het ver keer hinderen, versnipperd of opgeruimd te hebben." In Middelburg zijn enkele tien tallen bomen omgewaaid. Er zijn vooral populieren en wilgen beschadigd, omdat het hout van die bomen zachter is dan van andere. De afdeling groenbe- heer denkt nog drie dagen nodig te hebben om alle takken op te ruimen. De vogels op Walcheren lijken de storm goed te hebben door staan. Bij Vogelopvangcentrum De Mikke zijn alleen een nest kraaien en een jonge blauwe rei ger binnengebracht. De kraaien zijn afkomstig uit een omge waaide boom aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen. Ze zijn twee weken oud en hebben vol gens medewerkster M. van Dijk van de Mikke een goede kans om te overleven. De reiger kwam van landgoed Ter Hooge in Mid delburg. Hoewel het bij het op vangcentrum drukker was dan anders, kon Van Dijk niet zeg gen of de drukte alleen met de storm te maken had. Tenten Op camping Dishoek in Koude- kerke zijn veel tenten kapot ge waaid. De technische dienst van de camping heeft zoveel moge lijk geprobeerd bij te springen. Mensen die een caravan op de camping hebben staan, zijn ge waarschuwd. De camping was volgens een medewerkster 'aar dig vol'. De PTT constateerde zondag middag dat de rode brievenbus aan de Boulevard Bankert in Vlissingen openstond. Alle post die tussen vrijdagmid dag omstreeks zes uur en zon dagmiddag kwart over drie in de brievenbus is gedaan, is ver dwenen. De medewerkers van de PTT hebben ondanks 'intensief zoe ken geen enkel poststuk terug gevonden'. PTT kan niet exact aangeven wat de oorzaak is van de open brievenbus. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het project An tilliaanse en Arubaanse jonge ren verdient geen afwijzing. Ook al kan Els Koole van de stichting Surinamers, Antillia- nen, Arubanen en Molukkers (SAAM) geen al te rooskleurige resultaten tonen. „Iedere jonge re uit deze groep die we aan werk kunnen helpen en die we iets meer gevoel van eigenwaar de kunnen geven, is meegeno men. De doelgroep is namelijk moeilijk op het rechte pad te krijgen en te houden", zegt ze. SAAM en de gemeente Vlissin gen dragen samen het Antilli aanse Arubaanse jongerenpro ject, dat financieel ondersteund wordt door de gemeente en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In augustus 1998 werden daarvoor negen jongeren tussen 18 en 30 jaar uitgenodigd. De werving in Vlissingen was niet eenvoudig, omdat deelnemers géén werker varing mochten hebben, vroeg tijdig de school moeten hebben verlaten en aanpassingsproble men in Nederland hebben. „In Vlissingen is die groep beperkt. We zijn tot 25 voornamelijk uit Curasao afkomstige jongeren gekomen voor een scholings programma, dat hen naar werk moet leiden." Uiteindelijk bleven daar negen jongeren van over. Twee van hen zijn intussen aan het werk, vier hebben nazorg en met drie gaat het niet naar wens. „Deze groep is kwetsbaar. We moeten hard werken om ze positief te houden en als er een afvalt, trekt die ge makkelijk een ander mee. Een enkeling is met de politie en jus titie in aanmerking gekomen", zegt Jenny Kelholt van de ge meente Vlissingen. „Maar die zijn nu weer op het goede spoor. We bieden aan om ze maat schappelijke zorg te geven." Methode De ervaring van de eerste fase van het project wordt gebruikt om de methode aan te passen. „Iedereen weet dat juist rand groepjongeren gemakkelijk in de criminaliteit verdwijnen. Of ze nu uit Nederland, Marokko, Suriname of de Antillen komen. Ze bezwijken heel gemakkelijk voor 'snel geld maken'. Als ze even iets mogen bezorgen, een klusje mogen doen, dan is de verleiding groot daar op in te gaan Met alle nare gevolgen. Een grote auto is belangrijker dan een goede scholing. Wij pro beren ze van de zware jongens af te houden en ze te begeleiden", legt Koole uit. In Vlissingen, is hun ervaring, heeft het weinig zin om dit project in groepsver band verder te volbrengen. Voor de nieuwe instromers wordt momenteel een individueel tra ject uitgestippeld. „Een op maat gesneden pad, dat op iemands zwakke en sterke punten is af gestemd. De een sturen we di rect door naar basiseducatie, een ander naar een werkgele genheidsproject. Maandelijks hebben we overleg over de cliënt met een bijstandsmedewerker van sociale zaken, de politie, thuiszorg en de reclassering. Zo houden we meer grip op de jon geren. Ik hang als een soort in termediair tussen cliënt en in stellingen", legt Koole uit. Ook de drempel om in aanmer king te komen voor het project wordt verlaagd. „Als een jonge man uit Aruba al werk heeft, valt hij niet meer automatisch af. Wij zullen hem begeleiding geven als hij verder wil komen." Koksopleiding Koole en Kelholt zullen altijd ageren tegen de vaak gehoorde negatieve benadering: Dit soort projecten kosten allemaal veel geld en wat levert het op? „Dan kun je aan geen enkel project meer beginnen. We doen ten minste iets en successen hebben we ook." Een van de succesvoorbeelden is een jongen uit Curasao. Hij sprak geen Nederlands, maar wilde de taal graag leren. „Hij zei in zijn geboorteland een soort koksopleiding gevolgd te hebben, maar die hield niet veel in. Hij had naar de reguliere op leiding kunnen gaan, maar vaak gruwen deze jongeren al bij het woord school. Bij ons kreeg hij individuele aandacht en kwam hij stapje voor stapje verder. Nu heeft hij een vaste aanstelling bij hotel Arion gekregen." MIDDELBURG - Het Soefi Centrum houdt op zondag 4 juni een informele eredienst in ge bouw De Vier Elementen aan de Breeweg in Middelburg. Nawab Lint uit Ridderkerk bespreekt het onderwerp De Profeet. De dienst begint om 10.50 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19