Sportcentrum toont nieuw gezicht PZC Bewogen opening van reddingspost Museum toont oude jongensdromen Schapenhonden oefenen voor de eerste keer Veere steunt uitbreiding hotel Westduin Kottervissers voelen gestegen gasolieprijs flink in portemonnee zeeland s10 Prille modellen staan avondje op de catwalk Vrouw gewond bij aanrijding Politie flitst 184 hardrijders Brandje in silo Samenwerking tussen Stichting Renesse en Resort Haamstede Belgen steunen actie voor kustvakantie Enschedeërs maandag 29 mei 2000 door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Hotel West duin in Koudekerke verdient steun voor zijn jongste uitbrei- dings- en renovatieplannen. Dat stelt het college van B en W van de gemeente Veere. West duin wil zo spoedig mogelijk uitbreiden van 89 naar 119 ka mers en tegelijkertijd meer za- lenaeeommodatie verwezen lijken. door Margreet van den Broek BURGH-HAAMSTEDE -Na een grondige verbouwing is het Sportcentrum Westerschouwen zaterdag feestelijke heropend. In amper drie maanden tijd kwam werd de gezamenlijke klus van stichting Renesse en het aanpalende Resort Haam stede geklaard. De vernieuwing en uitbreiding van het sportcentrum (voorheen sport- en recreatiecentrum )is het resultaat van een vergaande samenwerking tussen de stich ting Renesse en het aanpalende Resort Haamstede. Het sport centrum was eind jaren negen tig een financieel zorgenkindje van de Stichting Renesse, door een afnemend bezoekersaantal. Door samenwei'king met de aangrezende vakantieparken, hoopte de stichting het centrum rendabeler te kunnen draaien. Architectenbureau Al in mei 1998 begonnen de ori ënterende gesprekken over een gezamenlijke sport- en recrea tieve voorzieningen in het pand. Hoewel de partijen het snel eens werden en ze architectenbureau Kort en Verton aan het tekenen zetten, duurde het nog tot maart 2000 voordat alle vergunningen rond waren. Op 6 maart werd een begin gemaakt met de ver bouwing, en op 2 mei konden de gasten van het Resort al gebruik maken van hun voorzieningen. Architect Kort van Kort en Ver ton uit Zierikzee lichtte tijdens de openingsbijeenkomst de fa celift van het centrum toe. „We hebben geprobeerd om de sa menballing van twee bedrijven één herkenbaar gezicht te ge- KLOOSTERZANDE - Model len uit Zeeuws-Vlaanderen een kans geven om zich te presente ren. Dat was de bedoeling van de modellenwedstrijd, zater dagavond in Hotel Van Leuven in Kloosterzande. Organisator F. Bosschaert van Frabo Entertainment: „In Zeeuws-Vlaanderen zijn er wei nig mogelijkheden voor meisjes die model willen worden om zich te presenteren aan het pu bliek Door een modellenwed strijd kunnen zij ervaring op doen en behoort een doorbraak naar het professionele model lenwerk misschien tot de moge lijkheden." Een droomcarrière in de modellen wereld is voor weinigen weggelegd en wellicht dat het voor alle zestien deelne mende vrouwen een illusie zal blijven. Bosschaert: „Ik kan na tuurlijk niets garanderen, ik kan alleen maar proberen con tacten te leggen." De vrouwen paradeerden over de catwalk alsof ze dat al jaren deden en keken uitdagend het publiek in. Begeleid door op zwepende dance-muziek ging voor velen een droom in vervul ling: in de schijnwepers staan en hun lichaam tonen aan het pu bliek. De modellen presenteer den zichzelf in twee ronden, één in eigen gekozen kleding en één in badmode. Daarna was het woord aan de jury, bestaande uit onder andere Miss Zeeland 1998 Ellen Willaert enMiss Zee land 1999 Annika Lansen. Zij letten vooral op de verhoudin gen tussen borstomvang, taille en heupomvang. Verder keken zij naar lengte en uitstraling. Nadja Mei werd tot winnares uitgeroepen. De avond werd besloten met een lingerieshow, waaraan alle mo dellen deelnamen.„Van mij had het iets erotischer gemogen zei een toeschouwer. „Laat ik zeg gen een hoger 'string-gehalte', dat zou de afwisseling in de show ten goede gekomen zijn." GRIJPSKERKE - Een 29-jarige automobiliste uit de gemeente Veere is zondagavond met hoofd- en rugletsel naar het zie kenhuis in Vlissingen gebracht, na een botsing in Grijpskerke. Op de kruising Zandvoortse- weg-Singelweg kreeg zij geen voorrang van een 41-jarige au tomobiliste uit Heinkenszand. Beide auto's liepen schade op. Het college wil daarom van de commissie ruimtelijke orde ning, die woensdag 31 mei ver gadert, weten of zij het plan 'in principe steunt'. In de zoge noemde principeaanvraag voor de verbouwing wordt dui delijkheid verschaft over de noodzaak om uit te breiden en wordt een toelichting gegeven ven." Dit komt volgens hem vooral tot uiting in de nieuwe, opvallende entree. De uitvoerende aannemer Bij kerk uit Burgh-Haamstede maakte bekend dat zijn bedrijf, door Margreet van den Broek door Michelle Koek KRABBENDIJKE - Ze zijn he lemaal gek van oude brommers. Zo gek zelfs dat ze al hun vrije tijd besteden aan het opknap pen van Kreidlers, Puchs, Flo retten, Zundapps en Batavus- sen uit de jaren '50, '60 en '70. Peter Weststrate uit Waarde en Jeroen Jobse, Mare de Leeuw en zijn neef Ronald de Leeuw uit Krabbendijke hebben ruim twee jaar geleden in Krabben dijke het brommermuseum Boysdreain opgericht Daar glimmen momenteel ruim der tig prachtig vormgegeven oude brommers. Wie hun gezellige museumpje bezoekt wordt meteen veertig jaar in de tijd teruggeworpen. Alles in het museum ademt een prettig rock 'n roll sfeer uit met een hoog Happy Days-gehalte. Tussen brommers, emailie re clameborden en oude radio's wijzen de heren naar hun oudste pronkstuk: een Berrimia 21 uit 1954. Een bescheiden voertuig je, dat er uitziet als een solex en verdekt achter de bar staat op gesteld. Achterin het museum is de werkplaats. Daar worden al le brommers gerestaureerd, op nieuw bespoten en wordt elk chromen onderdeeltje zorgvul dig opgepoetst. op het bouwplan en de gevol gen voor het landschap. Tevens wordt een bedrijfseconomi sche onderbouwing van het ho tel toegevoegd. Deze zorgvuldige aanpak moet duidelijkheid geven over het tijdsverloop van de vex*schil- lende planologische procedu- res. Daarbij hebben zowel de mede namens de onderaanne mers en toeleverancier; in plaats van een cadeau mee te bx'engen een fonds heeft opgericht voor hulp aan Enschede. Het geld komt ten goede aan pro j eet voor De brommergekte begon acht jaar geleden irx kleine schuurtjes aan huis. Mark de Leeuw begon op zijn elfde aan zijn eerste op knappertje en ook Jeroen was er gemeente, als de aanvrager en andere betrokkenen baat. Het huidige bestemmingsplan biedt geen ruimte aan de hotel ontwikkeling. De grond is be stempeld als natuurgebied. Het toekomstige bestem mingsplan Buitengebied kan echter nog worden bijgesteld. Mede daax-door, zo meldt het kindex'en en jongeren uit de ge troffen wijk. In totaal zamelden de bedrijven 4500 gulden in. De officiële openingsceremonie werd verricht door L. van Gas- op zijn dertiende vroeg bij. In die tijd waren de heren nog bik kelharde- concurrenten. „Tus sen Mark en mij was het altijd ruilen en huilen", lacht Jeroen. voorstel, is medewexxking van de gemeente aan dit plan mo- gelijk. Groenplan De gemeente Veere vindt dat initiatieven die de toeristische sector oppeppen, moeten wor den gestimuleerd. De uitbrei ding bx*engt ook nadelen met telm, voorzitter van de Stich ting Renesse en R. Looyschel- der, bestuursvoorzitter van Resort Haamstede. Zij openden gezamenlijk de automatische schuifdeur, waarna tientallen „Dat klopt", vult Mark dx-oog aan. „Jeroen ruilde ?n ik huil de". De oprichting van het museum braclxt de toenmalige concur- zich mee. Het bos zal schade door de bouw oplopen. Van daar dat de aanvragers 'vanuit de compensatiegedachte' een groenplan hebben gemaakt. Onder toezicht van de gemeen te zal het resterende bos duur zaam opgeknapt moeten wor den. De vergadering van de com missie ruimtelijke ordening begint woensdag om 19.30 uur in het gemeentehuis in Dom- burg. ballonnen uit het portaal ont snapten en de lucht indreven. Aansluitend maakten de gasten een rondgang door het spoxvt- centrum, waar sporters demon straties gaven. renten samen. Sindsdien heb ben zij ook Peter Weststrate en Ronald de Leeuw met het brom- mexvirus besmet. Peter heeft thuis nog eens vijftien brom mers in zijn schuur staan. De meeste brommers hebben hem via adveidenties bereikt. Daar naast wordt hem ook geregeld oud spul aangeboden. Barrelrit Naast het opknappen van oude brommers en het onderhouden van een museum organiseren de heren ook elk jaar een barrelrit. Afgelopen zaterdag stond voor de derde keer een honderd kilo meterslange rit op het program ma, maar die werd op het laatste moment afgelast en is naar 10 juni verplaatst. „Veel deelne mers belden af. Daarom hebben we besloten de rit uit te stellen", vertelt Weststrate. Bedroefd is Weststrate niet over het uitstel len van de rit want de weersom standigheden waren zaterdag niet bepaald gunstig te noemen. De barrelrit begint op 10 juni om 08.30 uur vanaf het brom mermuseum in Krabbendijke. Daarna voert de tocht rondom het Veerse meer. Om 16.30 uur is dag de afgelopen. Wie een oude brommer bezit en aan de barrel rit wil deelnemen, moet contact opnemen met Peter Weststrate in Waarde: 0113-502974. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De gestegen olieprijzen komen hard aan in de kottervisserij. De eigenaren van grote viskotters, zoals uit Arnemuiden, Vlissingen en Breskens, zijn wekelijks enkele duizenden guldens extra kwijt aan brandstof. Vooral de laatste weken is het snel gegaan. Een liter gasolie kost momenteel meer dan twee kwartjes, tegen een kwartje rond dezelfde tijd vorig jaar. De prijsstijging werkt stevig door in de visserij. Grote kot ters, met een motoxwermogen van zo'n 4000 pk, verstoken we kelijks 50.000 tot 55.000 liter gasolie. Kleinere schepen, rond de 2000 pk, zitten op 35.000 li ter. Als de prijs van gasolie zo hoog blijft als de laatste weken, bete kent dat een behooxiijke aan slag op de bedrijfsresultaten van de bedrijven. Ondernemin gen met grote viskotters zijn dan op jaarbasis per schip ruim een half miljoen gulden extra aan brandstof kwijt. Twee kwartjes per liter gasolie is nog geen record. Dat stamt uit 19 8 5toen de literprij s enige tij d 85 cent bedroeg. Een groot verschil met 1985 is evenw;el dat vissers nu veel geld (moeten) investeren in het bij- door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST (B) - Ook de zuiderburen in de Belgische ge meente Knokke-Heist onder steunen de solidariteitsactie vanuit Oostburg en Sluis-Aar- denburg voor gedupeerde ge zinnen uit Enschede. Gedupeerden van de vuur werkramp zullen binnenkort in de grensx-egio op adem kunnen komen. Zestien verhuurkanto ren en dertien campinguitba ters in Cadzand, Retranche- nient en Oostburg stellen appartementen, zomerwonin gen en caravans ter beschik king. Het gemeentebestuur van Oostbui'g heeft inmiddels een door Cris Sohier ARNEMUIDEN - Vijf schapen staan gelaten in een ïxoekje van een weiland bij campingboer derij Oranjepolder in Arnemui den. Langs het hek wacht een hele rij border collies, totdat het hun beurt is om de dieren voor hun baasje bijeen te drijven. Ten minste, dat gaan ze proberen, want het is voor alle hoxxden een nieuwe ervaring. Regio Zeeland van de Border Collie Club Nederland organi seerde zaterdag in Arnemuiden een zogenaamde 'snuffelclag'. Frans Sturm legt uit wat dat in houdt. „Dit ras honden is van oudsher gefokt om schapen te drijven, maar de honden die hier vandaag zijn, komen voor het eerst in contact met schapen. Ze zijn nog nooit getraind op scha pen drijven, dus we verwachten niet dat ze de kudde gelijk volle dig onder controle hebben. Maar sommige honden blijken direct te weten hoe ze met scha pen om moeten gaan. Daar let ten we op een snuffel dag op, want als een hond dat weet, is het de moeite waard om te be ginnen met trainen." Eén van de aanwezigen is Geor ge Glansdoxp met zijn hond. „Border collies eisen heel veel tijd op, maar daar heb ik bewust voor gekozen", vertelt hij. „Ik wil er graag veel mee gaan wer ken. Misschien met schapen, of op een andere manier." Zijn hond is al aan de beurt geweest, maar dat was geen groot succes. Een nieuwe hond betreedt het veldje. Hij stormt recht op de kleine kudde af en j aagt vier van de vijf schapen bijna direct over het hek. „Toch was dit niet slecht", legt Sturm uit. „Deze hond heeft heel veel overwicht op de schapen. Ze zijn zo bang van hem, dat ze zo snel mogelijk weg willen. Dat ze over het hek springen, komt doordat de hond niet weet hoe hij ze de goede kant op moet drijven. Maar dat valt te leren." Contact Een eindje verderop zijn de ge vorderde schapendrijvers aan het trainen. Twee dingen blij ken vooral belangrijk voor een goede schapendrijver. Ten eer ste het contact met de schapen. De getrainde honden kijken niet naar hun baas, maar houden bij huren van visquota bij collega's die tong- of scholrechten over oi niet meer nodig hebben. Voor vissers betekent dat een flinke extra kostenpost. Niet dramatisch Een visser uit Axmemuiden noemt de huidige situatie 'nog niet dramatisch'. „Wij kennen als vissers magere en vette jaren en weken." De kostenstijgingen hebben di rect invloed op het inkomen van de vissers. Zij wex-ken niet in loondienst, maar in maat- schapsverband. Hun loon is af hankelijk van de netto-omzel die zij elke week behalen. HULST-Bij snelheidscontroles op Zoetevaart in Hxxlst (van 10.00 tot 13.15 uur) en de Gentsevaart in Kapellebrug (van 13.20 tot 14.30 uur) liepen 184 automobilisten zaterdag te gen een bekeuxdng aan. Op beide wegen, waar samen een kleine 1900 voertuigen pas- seerden tijdens de controle, re den de snelste bestuuxxlers 82! kilometer per uur, waar 50 is toegestaan. bedrag van rond de 20.000 gul den uitgetrokken voor de reis- en vei'blijfskosten van deze gas ten. Gezien de nauwe samenwer king die Knokke-Heist met zijn noorderburen onderhoudt, is het gemeentebestuur van plan de getroffen gezinnen een aan tal vrijetijdspakketten aan te bieden. De pakketten bevatten gratis toegangskaarten voor di verse attracties in de badstadj zoals het natuurreservaat het Zwin, de Vlindertuin en het In- ternationaal Cartoonfestival Speciaal voor de kinderen wordt ook een dagje gratis Roe fel (sport en spel) en diverse! zogenoemde vakantiestages!! aangeboden. elke beweging die ze maken de kudde in het oog. Naar hun baas luisterenze juist weer heel goed. j Dat is het tweede belangrijke aspect: het opvolgen van com- j mando's. De honden moeten ei-1 genlijk al aan een half woox'd ge- noeg hebben, demonstreert de instructrice hier. Op het com-, mando 'lay down', verdwijnt haar hond alleen al bij 'lay' tot aan de oren in het hoge gras. Verder luistert het heel nauw hoe de honden precies reageren. Als de hond naar rechts ge stuurd wordt, moet hij met een bepaalde curve naar rechts gaan. Anders komt hij te dicht i bij de kudde of raakt er juist te j ver van verwijderd. Het eindi'esultaat van al die training zou moeten zijn dat de hond uiteindelijk vrijwel zelf standig kan werken. Sturm laat zien hoe zijn eigen border collie slechts één opdracht nodig heeft om de kudde te halen en terug te bi'engen bij haar baas. Als de hond.dat kan, dan kun je aan> wedsti'ijden gaan denken, j Daarbij kunnen hond en baas laten zien hoe goed ze de scha- j pen precies de baas zijn. Engeland Sturm: „Deze sport is ontstaan in Engeland, waar ze border collies vroeger alleen de bergen in stuurden om de schapen te i halen, 's Avonds in de pub zaten de boeren tegen elkaar op te j scheppen over hoe goed hun I hond wel niet was, En om dat te J bewijzen, bedachten ze dus al-1 lerlei krachtmetingen. Kuddes I splitsen, schapen langs een par- cours drijven, enzovoox-ts." Voor de honden die zaterdag j voor het eerst een schaap zagen, is er nog een lange weg te gaan voordat ze aan zo'n wedstrijd kunnen deelnemen. Waar de ge-1 trainde honden allemaal hun blik strak op de kudde gericht i hielden, waren de beginners toch vooral vol aandacht voor de andere honden en hun baas- i jes. SAS VAN GENT - De brand- weer heeft zondagmidda een j brandje in een veevoedex'silo t vanCerestarinSasvanG'entge- j blust. Het vuur ontstond door broei. Personeel en milieu lie- pen geen gevaar. ■iJPBUcflr, u n d Mevrouw A Berrevoets onthulde bij de opening van de niexxwe reddingspost in Ouwerkerk een gedexxkteken voor haar nxan. Links voorzitter D. Meeles. foto Marijke Folkertsma. OUWERKERK - „We wilden er een stormachtige openixxg van maken, maar dit is wel erg veel van het goede." D. Meeles, voorzitter van de reddings brigade Zierikzee-Duiveland moest de blaadjes vaxx zijn toespraak zaterdag ochtend stevig vast houden. De harde wind zorgde voor een passend decor tijdens de in gebruikname van de nieu we x-eddingspost bij Ouwerkerk. De twintig jaar oude reddingspost bij het strandje van Ouwerkerk heeft plaats gemaakt voor een ruimer onder komen. De nieuwe post is vier meter langer en een halve meter breder dan zijn voorganger. Er zijn drie gescheiden ruimtes in aangebracht, waarondereen EHBO-kamer. De gemeente Schou- wen-Duiveland bekostigde de post met zo'n 55.000 duizend gulden. De red dingsbrigade zorgde met behulp van sponsors zelf voor de inrichting. De officiële opening van de nieuwe post werd verricht door A Bexrevoets, de vrouw van de in 1998 overleden strand- commandant J. Bei'revoets. Hij was 24 jaar bestuurslid van de reddingsbriga de Schouwen-Duiveland en spande zich lange tijd in voor een nieuwe red dingspost. „Toen de wethouder twee maanden na zijn overlijden opbelde om te zeggen dat de reddingspost eindelijk in de begroting .opgenomen kon wor den, voelden zij en ik allebei de pijn", aldus Meeles. Bij wijze van openingscei'emonie ont hulde Berrevoets' vrouw een gedenkte ken voor haar ovei'leden man. Een mo ment dat indruk maakte. „Toen ze mij vroegen om dit te doen, heb ik wel ge vraagd of ik het eerst mocht zien. Het is toch moeilijk. Ook dit is weer een ge- beurtenis waarvan je je afvraagt waar om hij het niet meer mee heeft mogen maken. Maar ik weet dat hij reuze trots zou zijn geweest, en ik waardeer het dat ik er zelf zo bij wordt betrokken", zei ze achteraf. De plaquette zal in de post worden opgehangen. Behalve de opening van de post, werd ook het dexdig jaidg jubileum van de reddingsbrigade gevierd. De komende jax-en zal het professionaliseren van de vrijwilligers een speerpunt zijn, liet Meeles weten. „Door middel van cur sussen, zoals EHBO en 'varend redden' hopen we een nog hoger niveau te berei ken." De ingebruikname van de post werd luister bij gezet met een reddingsde- monstratie op de Oosterschelde. Hier bij werd een brand op de salonboot MS Friesland gesimuleerd. Behalve de bri gade Zierikzee- Duiveland, namen on der andere ook de Duivelandse brand weer en de brandweer deel. Vanwege de stormachtige wind werd het scenario enigszins aangepast, zodat er geen mensen het water in hoefden. Strandje Wethouder G. J. van de Velde-De Wilde kondigde tijdens de bijeenkomst aan dat het strandje bij Ouwerkerk moge lijk nog voor de zomer wox'dt opge hoogd. Nu is er tussen de kleine stuif- duintjes en het water nauwelijks een zandstrook. „Alleen bij laag water is er nog een echt strand. Door zand dat verder van de vloedlijn ligt naar voeren te verplaat sen, hopen we hier iets aan te kunnen doen", aldus de wethouder. Over het plan moet nog overleg worden gevoerd met Rijkswaterstaat. Peter Weststrate, Jeroen Jobse, Ronald de Leeuw en Mare de Leeuw (vlnr) iix het brommermuseunx in Kx-abbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 32