Eind aan knagende onzekerheid Geen tijd om gebak te halen Wachtlijsten zijn alleen maar gegroeid Varenscentrum vreest voor hachje zeeland 14 Bestuurders en werknemers opgelucht door overnamebesluit Schelde wil predikaat 'koninklijk' behouden Boek 'Zeeland 1945-1950' is cadeau voor de provincie Vrouw krijgt werkstraf voor bijstandsfraude zaterdag 27 mei 2000 door Maurits Sep en Harmen van der Werf VLISSINGEN - De opluchting straalt van de gezichten. Einde lijk is er een einde aan de onze kerheid. De Koninklijke Schel de Groep kan, weliswaar onder een nieuwe vlag maar onder de zelfde naam, gaan werken aan een nieuwe toekomst. Van di recties tot vakbonden, van per soneel tot aandeelhouders, ie dereen heeft weer vertrouwen in de toekomst. Minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken toont zich vrij dag 'buitengewoon verheugd' over de overeenkomst met Da- men. Vanwege het behoud van werkgelegenheid in Zeeland en omdat het akkoord toekomst- VLISSINGEN - Damen Shipyards gaat koningin Bea trix vragen of De Schelde het predikaat 'koninklijk' mag blij ven dragen. Zeker voor een bou wer van marineschepen is dat een zeer belangrijk voordeel, vindt directeur C. Moolenburgh van Damen. De Schelde verkreeg al vier maanden na de oprichting in 1875 de eretitel koninklijk. De nieuwe eigenaar mag dat niet zonder meer overnemen. ,,Dat moet je vragen aan de konin gin", zei Schelde-topman R. van den Heuvel gisteren. Damen is dat ook van plan, bevestigde Moolenburgh. „Wij hechten aan dat predikaat." Gezien de verhoudingen tussen De Schelde en de overheid ver wacht Van den Heuvel dat het niet zo moeilijk zal zijn om toe stemming te krijgen van konin gin Beatrix. De naam De Schelde blij ft in elk geval bestaan, benadrukte Van den Heuvel. Zodat het bedrijf in zijn jubileumjaar - De Schelde wordt 125 - weliswaar de zelf standigheid verliest, maar in naam blijft voortleven. perspectief biedt voor de KSG. ,Er is een basis gelegd om de ac tiviteiten van De Schelde winst gevend voort te zetten." De Schelde en Damen vullen el kaar prima aan, beaamt direc teur C. Moolenburgh van de Gorkumse scheepsbouwer. „De grote marinebouw is accessoir aan onze activiteiten. In de klei ne marinebouw zijn wij al actief. Maar ook in de Machine fabriek en de tandwielkastenf a- briek Schelde Gears zien wij kansen. Daar gaan we mee dus door. Over de andere deelne mingen, zoals de laboratoria, denken we nog na. Indien die hun winstgevendheid aanto nen, zal dat geen probleem zijn." De vakbonden zijn zeer be nieuwd naar het bedrijfsplan, waarin die exacte voornemens van Damen staan. Zij zullen dat plan met grote nauwkeurigheid bestuderen, beloven de woord voerders van FNV, CNV en RMU. Voorlopig vinden zij het belangrijker dat het personeel eindelijk weet waar het aan toe is. Het begon de laatste weken erg onrustig te worden, merkte C. Baggerman van RMU. Hoop geld De rijksoverheid moet flink in de buidel tasten om van het sterk verliesgevende staatsbe drijf af te komen, maar dat stuit nauwelijks op bezwaren.,Het is een hoop geld, honderd miljoen gulden", reageert. D66'er J. van Walsem, „maar ik zeg in het be lang van de werkgelegenheid: doen." RPF-fractievoorzitterL. van Dijke: „Het is mij wel wat waard om de werkgelegenheid in Vlissingen en een marinewerf in Nederland overeind te hou den." Pvd A-Kamerlid R. Hindriks noemt het 'heel gebruikelijk' dat een aandeelhouder voor een overname de balans van het te verkopen bedrijf op orde brengt. „Maar wat betekent dit akkoord voor de lange tijd? Dat zal minister Jorritsma duidelijk moeten maken." J. Geluk (WD) houdt een slag om de arm. Hij is geen eerste woordvoerder Eco nomische Zaken, maar laat na mens zijn partij weten de over eenkomst toe te juichen. „Bovendien, wat is het alterna tief?", vraagt CD A-Kamerlid J. L. van den Akker zich af. Dat Gedeputeerde Bruinooge, voorzitter Van den Heuvel van de Raad van Bestuur en OR-voorzitter De Jonge tijdens de persconferentie over de volledige overname van De Schelde door Damen Shipyards. foto Ruben Oreel was er niet, valt uit de woorden van Jorritsma op te.maken. Het Rijk had anders toch moeten bijspringen, zonder het per spectief dat Damen Shipyards biedt. En het ministerie van De fensie wilde zekerheid over de afbouw van vier marinefregat ten, waarmee de KSG bezig is. Jorritsma: „Die defensiebelan- gen hebben zwaar meegewo gen." Bedankbriefje Gedeputeerde D. Bruinooge, te vens aandeelhouder namens de provincie en op persoonlijke ti tel commissaris bij De Schelde, schreef Jorritsma (Beste Anne- marie) vrijdagochtend een be dankbriefje voor haar inspan ningen (met vriendelijke groet, Daan). „Want ook wij zijn bui tengewoon blij dat de KSG inte graal wordt overgenomen", legt hij op een persconferentie in Vlissingen uit. „Voor de econo mische structuur van Zeeland, die vooral leunt op landbouw, visserij en chemische industrie, is het behoud van hoogwaardige technologie heel belangrijk." Overigens betaalt de provincie Zeeland mee aan de bruidsschat voor Damen. Hoe groot die bij drage is, wil Bruinooge niet zeg gen. „Maar wij hebben tien pro cent van de aandelen. Wij zullen onze verantwoordelijkheid ne men." Een cruciaal punt in de onder handelingen was steeds of Da men de niet-maritieme delen van de KSG, onder meer de ma chine- en tandwielkastenfa- briek, wilde overnemen. Daar heeft het om gespannen, maar die onderdelen gaan ook over. Als ergens bij de KSG wordt ge reorganiseerd, zal het daar zijn, denkt Jorritsma. R. de Jonge, voorzitter van de Ondernemingsraad van de KSG, realiseert zich dat terde ge. Toch overheersten bij hem opluchting en tevredenheid. „De buitenwereld heeft een ver keerd beeld van hoe belangrijk deze beslissing voor ons is. Na tuurlijk gaan we proberen de werkgelegenheid volledig veilig te stellen. Maar we moeten reëel zijn: er was geen andere overna mekandidaat en zelfstandig konden we ook niet verder." Overigens zal de Onderne mingsraad zich nooit verzetten tegen het afstoten van een be drijf als dat voor dat bedrijf be ter is. „Het bij elkaar houden van de groep is geen dogma. Als de toekomst elders beter is, la ten we ze gewoon gaan." Terrein De positieve reacties van de werknemers doen Moolenburgh deugd. „Zo'n overname kun je niet doen als het personeel inte graal gekant is tegen jouw komst. Een bedrijf is niet alleen de gebouwen, maar ook de men sen." Damen zal zorgvuldig met hen omspringen. Sommigen wordt hooguit gevraagd te ver huizen, ze worden niet gedwon gen. Verhuizen moet De Schelde zelf ook, voor een deel, naar het Sloegebied. Voor Vlissingen biedt dit mogelijkheden om het leegkomende terrein in de bin nenstad te ontwikkelen, zegt burgemeester A van Dok-Van Weele. „Daar gaan we met de nieuwe eigenaar over praten." Zij noemt de overname 'een goe de impuls voor de werkgelegen heid'. „Laten we het voorlopig niet over groei hebben, maar realistisch zijn en ze een nieuwe start gunnen." Daar doet de huidige bestuurs voorzitter R. van den Heuvel niet meer aan mee. Hij maakt plaats voor een nieuwe direc teur, wiens naam nog niet be kend is gemaakt. Van den Heuvel vecht vrijdag middag tegen gemengde gevoe lens. Verheugd als hij voor zijn bedrijf is met de overname, die betekent tevens zijn afscheid van de scheepswerf. „En we zijn meer dan dikke vrienden ge worden." aoor Lfith Ramakers VLISSINGEN - Een echte hoe- rastemmiky heerst er niet aan de poorten .m j)e Schelde in de GIacisstraat;n vlissingen. Er hangen geen iaggen uit. Het nieuws van de t-ername van de Koninklijke Snelde Groep door Damen Shipar(js lijkt te vers te zijn. „Maar ve zijn wel bijna naar de bakkeivegaan om taart te halen. Inderdaad, bijna. We hadden het druk; woonden onze tijd beter gebruiker', zegt Erik Barten, administr.tieve kracht van de Bedrijfssc10ol van De Schelde. Een soort ingehouden opluch ting overheerst. Vooral omdat met het nieuws een lange perio de van onzekerheid wordt afge sloten. „Normaal plannen we rond kerst onze zomervakantie, maar dat hebben we dit keer niet gedaan. Je wist toen niet welke kant het op zou gaan en het zag er toch heel slecht uit met de toekomst van De Schel de", zegt mevrouw Harmsen. „Ik maak het hoofdkantoor van De Schelde schoon", voegt ze er aan toe. Ze werkt bij de KSG, maar voor Jansma en Dik. Een scheepshoorn weerklinkt. Het werk gaat door, zo gaat het bij De Schelde, werken, niet zeuren en dus ook geen feestvie ren. „Ik werk hier zeventien jaar als lasser. We hebben heel veel slechte tijden gehad, en ik vind dat de sfeer er onderling nooit onder geleden heeft. Op onze af deling in elk geval niet", geeft Ruud Kelder van de scheeps- nieuwbouw aan. „Jammer is het wel dat De Schelde niet als De Schelde royaal voorbij 2000 gaat. Dat beloofde Van den Heuvel nog in 1996 en dat heeft hij niet waar kunnen maken. Maar of er nu door de ovename ook daadwerkelijk iets veran dert, dat geloof ik ook weer niet. Het werk blijft toch hetzelfde?" Geert Meijering werkt bij Ma chinebouw. Voor zijn gevoel is het bedrijf al vanaf 19 81 aan het reorganiseren. „Ik kan nog niet goed beoordelen wat dit laatste nieuws weer voor ons betekent. Het eerste bericht van vandaag beloofde niet veel goeds voor de machinebouw. Het zou geen rendabele tak van De Schelde zijn en daardoor zouden we niet in de deal zijn opgenomen." Zo'n mededeling, ook al blijkt die later niet waar te zijn, doet pijn. „Zeker als je meeneemt dat we vorig jaar een stevige reorga nisatie hebben doorgemaakt, waarbij zo'n zeventig banen zijn geschrapt. Je wordt dan wat terughoudender. Ik ben wel op gelucht en ook blij dat er meer duidelijkheid is gekomen. Maar een soort twijfel over onze toe komst blijft. Zeker omdat Da men volgens mij een andere be drijfscultuur heeft dan De Schelde." Slagboom Druppelsgewijs stroomt de fa briek leeg. Het is kwart voor vijf en de slagboom blijft een tijdje openstaan. Iedereen is intussen van het 'goede nieuws op de hoogte'. Kees van den Eeden uit Oost-Souburg van de financiële deling zegt dat hij altijd in de ze overname heeft geloofd. „Miar daar zijn we niet altijd blij em geweest. We dachten in het bejin dat de complete admi nistrate van Vlissingen bij overnane naar Gorinchem zou verhuizen. Daar moesten we niet aandtnken. We maakten al grappen ov»r carpoolen en der gelijke. Wan'v volgens mij willen de meesten riet vertrekken uit Vlissingen." Volgens hem ii die vrees van overplaatsing ongegrond. „We worden een werkmaatschappij van Damen en die mogen alle maal een eigen administratie bij het bedrijf behouden." Tafelzilver Een medewerker van de Schel de Technology Science wordt niet warm of koud van de laatste ontwikkeling. „Want", zegt hij, „bij deze hele operatie worden de laboratoria niet betrokken. We zijn een winstgevende tak en Van den Heuvel noemt ons het tafelzilver van De Schelde. En tafelzilver moet je schijnbaar verkopen. Rond het einde van deze maand zijn we in handen van Stork. Die ontwikkeling gaat de STCaan." Voor Rinus Brasser, brandweer man van de Schelde, tellen de laatste ontwikkelingen wel, maar hij verwacht niet veel ver andering. „Ik een nieuwe baas? Nee, dat voelt anders. Ik werk hier al 27 jaar en als ik thuis wegga, dan zeg ik: ik ga naar De Schelde. Dat blijf ik doen, ook al zit daar meneer Damen van een groot ander bedrijf." MIDDELBURG - Jan Zwemers 'grote boek' ligt in de winkel. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder nam vrijdag in Drukkery in Middelburg Zee land 1945-1950 in ontvangst. Ruim vier jaar werkte de histo ricus uit het Walcherse Seroos- kerke aan het eerste van twee delen over de geschiedenis van Zeeland tussen 1945 en 1965. Met zijn vrouw en negen maan den oude zoontje op de eerste rij nam Zwemer de complimenten van zijn uitgever en commissa ris Van Gelder in ontvangst. D. Anbeek van uitgeverij Den Boer/De Ruiter noemde Zee land 1945-1950 een 'cadeau voor de provincie'. De provincie heeft 35.000 gulden betaald aan het project. Volgens Anbeek is het boek 'vele tonnen meer waard'. „Maar het is de provin cie van harte gegund", voegde hij daar aan toe. Aarzeling Van Gelder toonde zich verguld met het eerste exemplaar. Hij stelde dat tot dusverre de recen te Zeeuwse geschiedenis onder belicht is gebleven. „De nadruk ligt sterk op de zestiende en ze ventiende eeuw. Nu is er een stu die waarin minder ver wordt te ruggekeken." De aarzeling van. Provinciale Staten om mee te betalen was volgens hem inge geven door slechte ervaringen met andere historische boeken. Hij refereerde aan het boek van Peter Priester over de Zeeuwse landbouw dat twee jaar geleden is verschenen. Dat heeft de provincie enkele ton nen gekost. Voorafgaand aan de presentatie lichtte Zwemer de inhoud van zijn boek toe. Eén van zijn be langrijkste conclusies is dat niet de bezettingsjaren, maar de moeilijke jaren dertig bepalend zijn geweest voor de naoorlogse ontwikkeling van Zeeland. Imago Zwemer stond ook stil bij de dis cussie die rond het imago-on derzoek van de PZC is ontstaan. Volgens een enquête onder niet- Zeeuwen is Zeeland 'een vrolijk, maar oud en conservatief baas je'. De historicus stelde dat af gezet tegen 1945 een flinke vooruitgang is geboekt. Hij haalde de brochure 'Erop of er onder' aan die kort na de oorlog verscheen. In deze blauwdruk voor de toekomst wordt Zee land 'oud', 'bloedeloos, 'ver ward' en 'moe' en genoemd. Jubilerende Rozenoord-directeur Masclee vindt sluiting tehuizen verkeerd besluit door Pascalle Cappetti SLUIS - Een jonkie was hij nog, toen hij directeur werd van verzorgingshuis Rozen- oord in Sluis. Met 24 jaar was hij zo'n beetje de jongste direc teur in Nederland en dan ook nog een man! Het bestuur had best wat twijfels of Henk Mas clee de taak aankon. Maar van de andere kant wilde het ook een energiek, enthousiast ie mand, die het 'bejaardenhuis' en zijn markante bewoners in goede banen kon leiden. Om goed ingewerkt te worden, moest hij wel intern, zo luidde een voorwaarde bij zijn aan stelling. Hij vond dat niet echt een be zwaar. Zo kreeg hij in korte tijd in de smiezen' hoe de organi satie in elkaar stak. Masclee, nu 48 jaar en op 1 juni van dit jaar 25 jaar directeur van Ro- zenoord, kwam vanuit de psy chiatrie in de ouderenzorg te recht. Hij had tijdens militaire dienst al laten zien een verant woordelijke baan aan te kun nen. Daarom had het bestuur waarschijnlijk ook voor hem gekozen. Aanvankelijk had hij zelf nog het idee om na een poosje de overstap te maken naar het nieuw te bouwen psy chiatrisch ziekenhuis in Goes, maar daar zag hij toch maar van af. Rozenoord, het oudste tehuis in Zeeuws-Vlaanderen, voort gekomen uit de diaconie van de Nederlands Hervormde Kerk, was in die tijd nog een instel ling die mensen van divers pluimage trok. Schuinsmar cheerders, kluizenaars of dak lozen die elders in de streek een gesloten deur vonden, trokken niet tevergeefs bij Rozenoord aan de bel. Ook was het geen uitzondering dat zwakbegaaf- den, tegelijkertijd met hun be jaarde ouders, in het tehuis terecht kwamen. Zo kon het gebeuren dat de leeftijd van sommigen slechts veertig jaar was. „Er waren er die nog nooit een bad hadden gezien." Ze hielpen mee in de tuin, deden de afwas en pitten de aardap pels. Professionalisering Dat veranderde overigens in een rap tempo. Niet dat Rozen oord niet meer openstond voor de zwakkeren in de samenle ving, maar er kwamen wel een gemeentelijke indicatiecom missie en instellingen voor ver Rozenoord-directeur Henk Masclee over de sluiting van verzorgingshuizen: „In Schoondijke zijn mensen in een vacuüm terecht geko men, ze moeten zorg ontberen. Dat kan natuurlijk niet." foto Peter Nicolai standelijk gehandicapten. De inspectie eiste professionalise ring en de overheid stimuleer de dat ouderen langer zelfstan dig bleven wonen. Steeds kreeg hij weer een nieu we klus. Daarmee veront schuldigt Masclee zich een beetje voor het feit dat hij al 25 jaar op dezelfde stek zit. Het werk bleef wel leuk en uitda gend. In 1981 kwam er het waarnemingschap van Ter Schelde in Breskens bij, in 1991 het - voormalige - Ru- schevliet in Schoondijke. Van af 1990 is hij algemeen direc teur van de toen nog Stichting Protestantse Ouderenzorg, waaronder ook Ter Walle in Biervliet viel. Dat veranderde de taak van de directeur. De afstand tussen bewoners en leiding werd gro ter, Masclee ontpopte zich tot bekwaam manager. „Ik vond het wel jammer dat het contact met de bewoners minder werd." Net toen was besloten Rusche- vliet in de grotere organisatie te laten opgaan en één centrale maaltijdvoorziening ter ver vanging van de verouderde keukens van de vier tehuizen te bouwen, kwam het overheids besluit het aantal bedden te re duceren. Amper bekomen van de schrik volgden gedwongen sluiting van Ruschevliet en Ter Walle. Een ingrijpend besluit, herinnert Masclee zich, dat het bestuur tot de Raad van State aanvocht. De sluiting heeft allesbehalve goed uitgepakt, vindt hij. De wachtlijsten in Zeeuws- Vlaanderen zijn alleen maar gestegen. „Het besluit is te snel genomen, omdat er zoge naamd te weinig geld zou zijn, zonder oog voor de alternatie ven. Nu blijkt er opeens wel ge noeg geld om de wachtlijsten terug te dringen. Dan krijg je dat organisaties onorthodoxe maatregelen moeten nemen. Dat was niet nodig geweest. In Schoondijke zijn mensen in een vacuüm terecht gekomen, ze moeten zorg ontberen. Dat kan natuurlijk niet." Masclee wil aan het Zeeuws- Vlaams Zorg Overleg voorstel len om de leegstaande kamers in Ter Schelde te benutten om de nood tijdelijk te ledigen. In de loop der jaren kreeg Mas clee meer voor de kiezen: de bouw van het nog altijd unieke project Rondeel, waarin ver- pleeghuisgeïndiceerden met partner zelfstandig kunnen blijven wonen, de oprichting van de centrale keuken Zorg- Cuisine en de nieuwbouw van het Rozenoord. Masclee ziet het als zijn taak bruggen te slaan, de bestaande schotten tussen instellingen op te rui men en over de grenzen van de ouderenzorg heen te kijken. In zijn streven naar samenwer king bijvoorbeeld met ver pleeghuis De Stelle of straks met De Okkernoot in Schoon dijke schuwt hij er niet voor autonomie in te leveren. „Als je kan profiteren van elkaar, waarom niet?" Op vrijdag 9 juni viert Henk Masclee zijn jubileum. Bewo ners en andere bekenden kun nen hem tussen 16.00 en 18.30 uur feliciteren tijdens een re ceptie. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het stuur van de stichting Varenscentrum Ka naalzone maakt zich grote zor gen over de toekomst van de in stelling. Het bestuur had van het dagelijks bestuur van Ter- neuzen de verzekering gekregen dat de bouw van het nieuwe the ater geen gevolgen zou hebben voor het voortbestaan van het Varenscentrum in Terneuzen, maar is daar lang niet meer ge rust op. De bestuursleden hebben op dit moment sterk het gevoel dat het varenscentrum een blok aan het been is van het Terneuzense col lege, omdat onder aanvoering van burgemeester R. Barbé een onderzoek is opgestart om - sa men met Zeeland Seaports en B en W van Sas van Gent - na te gaan of het zeemanshuis nog wel bestaansrecht heeft. Het steekt het bestuur dat dit onder zoek plaats vindt zonder dat het daarvan in kennis is gesteld. Brandbrief Het onderzoek, het feit dat het centrum moet verkassen en dat er nog steeds geen geschikte al ternatieve locatie is gevonden, is voor het stichtingsbestuur 'aanleiding geweest om een brandbrief te schrijven aan de gemeenteraad van Terneuzen. In het schrijven maakt het be stuur gewag van zijn zorgen. De raadsleden wordt gevraagd ac tie te ondernemen om de Ter neuzense voorziening veilig te stellen. Blijft een interventie van de raad achterwege, dan vreest het bestuur van de stich ting dat het inmiddels in gang gezette proces van een stille te loorgang onomkeerbaar zal zijn. Het Varenscentrum kreeg namelijk deze week een monde ling verzoek van gemeentewer kers om de tuinmuur om het zee manshuis te mogen slopen. Tevens werd het stichtingsbe stuurvan gemeentewege te ken nen gegeven dat per 1 juli de huur voor het pand wordt opge zegd. Parkeergarage Wat verder volgt kan alleen maar verkeerd uitpakken, meent het bestuur. „We betreu ren de gang van zaken zeer en hebben sterk het gevoel dat de gemeente heel erg met ons in de maag zit. Sluiting van het cen trum zou de eenvoudigste en goedkoopste oplossing zijn. Voor het theater is zo een mil joen tje meer beschikbaar. Ook een parkeergarage van 6,9 mil joen kan er nog wel af. Dit staat in schril contract met de hou ding van de gemeenten ten op zichte van onze stichting", klaagt het bestuur. De stichting is vooralsnog niet van plan de pijp aan Maarten te geven en wil verder met haar werkzaamheden voor zeelie den, Terneuzen en de haven. „De haven van Terneuzen waar op onze burgemeester bij diver se gelegenheden terecht zei, zo trots te zijn", aldus het bestuur. TERNEUZEN-DeTerneuzense politierechter J. Begheyn ver oordeelde vrijdag een 31-jarige vrouw uit de Scheldestad voor bijstandsfraude tot tachtig uur werkstraf en zes weken voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte had in de periode tussen april '97 en januari '99 aan de gemeentelijke sociale dienst verzuimd op te geven dat ze samenwoonde met haar part ner. Daardoor had ze onterecht 40.000 gulden aan bijstandsuit kering ontvangen. De Terneu zense verklaarde gisteren op de zitting dat ze onder druk van haar (ex) vriend, die inkomsten genoot, het samenwonen had verzwegen. Ze zou door hem mishandeld zijn. Aan de andere kant erkende ze het geld toen goed te kunnen gebruiken om haar schulden af te lossen. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello ging uit van het benadeelde bedrag en eiste honderd uur dienstverlening plus een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. Raadsman A Neels wees op de moeilijke omstandigheden van zijn cliënt, waaruit ze zich volgens hem goed heeft weten te redden. „Het Openbaar Ministerie zou 'petje af' moeten zeggen." De strafpleiter haalde haar ver beterde situatie aan. De vrouw' heeft een studie afgemaakt en een vaste baan heeft gevonden. Hij pleitte .voor een geheel voor-, waardelijke straf. De politie rechter meende dat de partner; wel een rol heeft gespeeld, maar hij kon er niet onder uit dat er moest worden afgerekend. De verdachte heeft inmiddels een terugbetalingsregeling getrof fen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 70