Zorgpro/ect bundelt doelgroepen door laksheid bij 25 r natuurherstel Nooit meer bang Aardappeltelers vrezen voor oogst BRISTOL Streekartiesten verzorgen gala-avond Roep om noodplan kustregio tijdens EK Met één simpel telefoontje naar het EK rrror Nieuwe hulpvorm ouder n en gehandicapten in Schoondijke PrOVincic gCtGFgd dat het koud wordt! Kapot trekken stroomkabel vertraagt project Delta IÉ a IHiI.gM.|llU:l DAHLIA'S 2,50 5 voor 10,00 andee MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Van der Zaag dwingt Spar desnoods via wet tot klaarheid zeeuwse almanak Twijfel door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - Zelfstandig wonende ouderen in Schoondij ke hoeven niet meer bang te zijn dat ze zonder zorg komen te zit ten als ze hulpbehoevend wor den. En voor verstandelijk gehandicapten die meer zorg behoeven is verhuizing naar het verpleeghuis of het centrum voor verstandelijk gehandicap ten in Clinge niet meer nodig. De Vereniging Protestantse Ou derenzorg in West-Zeeuvs- Vlaanderen en de sticking Sociale Voorzieningen Gehan dicapten West-Zeeuws-Tlaan- deren, waaronder wo»nvoor- ziening De Okkerroot in Schoondijke valt, wiPen samen met de Thuiszorg een project opzetten om in dezi zorgvraag te kunnen voorzier. De gedachte gaat uit naar het opzetten van een slaapdienst in een van de leegstaande 'aan- leunappartemehten' van Ru- schehof in Schoondijke. Vanuit dit Trefpuntdat nu in gebruik is als ontmoetingsruimte voor be woners van Ruschehofkan di rect hulp en verzorging worden geboden bij acute en minder ur gente vragen van zelfstandig wonende ouderen in de kern. Anderzijds biedt deze slaap dienst ook ondersteuning aan de aangrenzende De Okkernoot, die zelf geen verpleegkundigen in huis heeft, maar wel bewo ners telt die steeds meer zorg no dig hebben. In tweede instantie denken de VPO en de stichting aan de inzet van activiteitenbegeleiders van het project 'verzorgingshuis zorg thuis' om individuele acti viteiten aan te bieden aan oude ren met een verstandelijke handicap. Ook moeten ouderen van De Okkernoot voor dagbe steding of -behandeling terecht kunnen in Ter Schelde in Bres- kens of De Stelle in Oostburg. De directe aanleiding voor de 'sectorale' samenwerking was de sluiting verzorgingshuis Ruschevliein 1994- °P dat mo ment kw,ri er een emd aan de zorg enjervi-ce voor de bewo ners v?"1 de 24 aanleunwonin gen rvast het bejaardentehuis. Die iregen daardoor gevoelens var onveiligheid, wat de ver huurbaarheid van de flats geen pjed deed. Na nieuwbouw van Je Okkernoot in 1995 is gepro beerd om samen met de thuis zorg en de ouderensoos aan het aanleunwoningcomplex een multifunctionele ruimte te bou wen, maar hiervoor bleek bij de instellingen te weinig draag vlak om de exploitatielasten te kunnen dragen. Nu er extra geld beschikbaar is om de wachtlijsten weg te wer ken, hopen directeur H. Masclee van de VPO (Rozenoord en Ter Schelde) en directeur A van Rooijen van De Okkernoot dat dit project 'sectoroverschrij ding' financieel wel haalbaar is. Zij hebben de provincie en het Zorgkantoor om een bijdrage gevraagd. In totaal is ongeveer 150.000 gulden nodig. Vergrijzing Van Rooijen geeft aan dat zeven van de 38 bewoners in aanmer king komen voor extra verzor ging. „Ook bij ons zie je dat de vergrijzing haar intrede doet." Daarnaast zijn er drie bewoners die een stoornis of handicap hebben, waarbij een versnelde veroudering optreedt. „Ook onder verstandelijk ge handicapten voltrekt zich een emancipatiegolf en hoor je steeds meer de roep om zelfstan dige woonruimtes, met een stukje begeleiding in het huis houden en budgettering." Van daar dat er nu tevens bij de Re gionale Zeeuws-Vlaanderen Woningbouwvereniging het verzoek ligt om nog eens twee appartementen in De Rusche hof aan licht verstandelijk ge handicapten te verhuren. pagina 14: Wachtlijsten alleen maar gegroeid Piet Brakman was één van de artiesten die de bezoekers in het Ledeltheater in streektaal toezongen. foto Peter Nicolai door Wilma Valk OOSTBURG - Er zit muziek in Zeeuws- Vlaanderen: dat bleek tijdens de eerste van drie feestavonden van de veertigjari ge Algemene Woningstichting Zeeuwsch- Vlaanderen (AWZV) in het Ledeltheater in Oostburg. Veertien artiesten uit de streek zongen en speelden als volleerde sterren. Er werden veel luisterliedjes, stukken uit de jaren vijftig en zestig en liefdesliedjes gezon gen. De groep Dillinger beet de spits af met countrynummers, maar ook dialect kwam er aan te pas. Bram de Feijter zong liedjes in dialect, evenals Piet Brakman. Een van de toppers was Maaike Boerdam uit Sluis. Aan het begin van de avond had directeur J. de Rechter van de AWZV de eerste cd, gemaakt door de artiesten, overhandigd aan de wethouders R. Leentf aar van Oost burg en P. Bertram van Sas van Gent. Voor alle huurders was er na afloop van de voorstelling een gratis cd. De overige zijn te koop voor een speciale prijs. De op brengst hiervan is voor een goed doel. door Richard Hoving MIDDELBURG - Rijkswater staat moet meer werk maken van het buitendijkse natuurher stel langs de Westerschelde. De voltallige Statencommissie ruimte, milieu en water en gede puteerde G. de Kok (PvdA, na tuur) hadden vrijdag geen goed woord over voor de vorderingen die vorig jaar zijn geboekt. Door de verdieping van de vaar geul van de Westerschelde gaat natuur verloren. De provincie moet het verlies binnendijks compenseren. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor het buitendijkse herstel. Volgens de voortgangsrappor tage van het natuurherstelplan wordt aan yier buitendijkse projecten gewerkt. Het gaat om bescherming van het Zuidgors bij Ellewoutsdijk, de mogelijke inrichting van de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder als natuurgebied, het omvormen van het buiten dijkse industrieterrein en oude sluizencomplex van Hansweert tot natuur en het beschermen van het schor van Waarde. Geen van de projecten is in uitvoe ring. PvdA-Statenlid M. Le Roy stel de vast dat het nog allerminst zeker is dat de vier plannen kun nen worden uitgevoerd. „Geen van de projecten is onomstre den." Onverminderd J. Ramondt (CDA) benadrukte dat de buitendijkse compensa tie onverminderd moet door gaan. Ramondt had in de wan delgangen gehoord dat bij gebrek aan buitendijkse moge lijkheden binnendijks zóu wor den gecompenseerd. „Daar voe len wij niets voor. M. Wiersma (GroenLinks) noemde het onbegrijpelijk dat naar de veerhaven van Kruinin gen nog altijd een studie loopt. Volgens Wiersma valt de veer haven af als toekomstig natuur gebied. Zeeland Seaports wil de veerhaven na de opheffing van de PSD inrichten als handels haven. Gedeputeerde De Kok deelde de verontwaardiging van de com missie. „Dit kan zo niet." De Kok zei Rijkswaterstaat stevig te hebben onderhouden over de trage voortgang. De gedepu teerde beloofde staatssecretaris De Vries van verkeer en water staat komende zomer bij een werkbezoek te confronteren met het ongenoegen over Rijks waterstaat. Over het binnendijkse natuur herstel was de meerderheid van de commissie tevreden. Alleen PvdA en GroenLinks hadden moeite met de miljoenen die worden geïnvesteerd in het her stel van kreken in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens PvdA en GroenLinks hebben de kreken geen directe relatie met de Wes terschelde. Geen ontpoldering J. Coosen, clusterhoofd Ooster en Westerschelde van Rijkswa terstaat, zei onlangs in de PZC dat de eerste buitendijkse pro jecten in 2001 in uitvoering ko men. Over aanvullende plannen wordt nog nagedacht, aldus Co osen. De nieuwe studies van Rijkswa terstaat leiden in elk geval niet tot ontpoldering, verzekerde De Kok. Volgens hem is het onder water zetten van land bij het na tuurherstelplan Westerschelde niet aan de orde. Ontpolderen is wel in beeld als het gaat om het natuurherstel rond de aanleg van de Wester schelde Container Terminal (WCT). In de beleidsstukken heet dit 'het in verbinding bren gen van binnendijks gebied met de Westerschelde'. mUMMII door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse afdeling van de PvdA vreest dat er niet ge noeg politie of Mobiele Eenheid in het gebied aanwezig is om or deverstoringen door hooligans tijdens Euro 2000 aan te pak ken. In een brandbrief aan het minis terie van Binnenlandse Zaken, de Tweede Kamer en de com missaris van de koningin vraagt de partij om een noodplan. De PvdA stelt dat zij signalen heeft ontvangen dat Duitse en Engel se hooligans tijdens het Euro pees voetbalkampioenschap West-Zeeuws-Vlaanderen wil len gebruiken als hun eerste verzamelgebied. Dit zou voor de hand liggen, omdat Brugge een van de speelsteden is en omdat het alcohol- en drugsbeleid in Nederland veel soepeler is dan over de grens. De kuststreek zit in dezelfde periode vol met toe risten en dan is al extra toezicht en optreden noodzakelijk. Vol gens de PvdA zijn er in de zo merperiode door de kleinscha ligheid van de streek al weinig agenten beschikbaar. De partij verwacht dat lokale agenten tij dens Euro 2000 worden uitge zonden naar andere plaatsen. Zij vindt dat hierdoor een ge vaarlijke situatie ontstaat, die makkelijk kan leiden tot exces sen. Daarom moet volgens de partij een noodplan worden in gesteld, dat erin voorziet op korte termijn extra politie en ME in te zetten bij ongeregeld heden. De Sluis-Aardenburgse burge meester C. J. van Liere was maanden geleden de eerste die zijn bezorgdheid uitte over een eventueel tekort aan politie en ME. (Advertentie) Toe aan een Hoog Rendement-ketel?Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 _||l_'|l voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT f '^'l door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Zijn vader is stikjaloers, en er zullen wel meer mensen rondlopen die er veel voor over zouden hebben om op 19 juni in zijn schoenen te mogen staan. Zelf kostte het hem maar één telefoontje: Kevin van 't Veer (9) uit Zierikzee mag als VIP naar het EK Voetbal. Elke ochtend zit hij rond half acht voor de tele visie, voor zijn favoriete tekenfilmserie Poké- mon. Ineens zag hij een interessant reclame spotje: als je een telefoonnummer intoetste, maakte je kans om als Coca Cola Player Escort naar het EK te mogen. Zijn vader waarschuw de hem nog dat hij niet teleurgesteld moest zijn als het niet doorging. Eigenlijk was hij het alle maal al snel weer vergeten. „Maar een hele tijd later kwam ik thuis van een voetbaltoernooi en toen lag er ineens een brief op de mat: ik mocht naar de wedstrijd Italië-Zweden." Op 19 juni moet hij zich al vroeg in Helmond melden. Eerst krijgt hij een voetbaltraining en 's avonds mag hij in Eindhoven de wedstrijd bijwonen als speciale gast. Hand in hand met de spelers het veld op, en voor het team staan als het volkslied wordt gespeeld. In het tenue van één van de twee landen. „Als ik mag kie zen, wil ik het liefst het shixt van Italië dragen. Dat is één van de beste ploegen van de wereld." Feyenoord Zelf is Kevin een doorgewinterde Feyenoord- fan. Eén keer heeft hij de club in een stadion zien spelen. Een mooie ervaring, omdat de Rot terdamse club die avond een plek in de Cham pions League veroverde. Op 19 juni kan hij het allemaal eens van de andere kant bekijken. Dan staat hij zelf op de grasmat. Ineen uitver- Kevin van 't Veer (9) staat volgende maand tus sen de spelers van Italië en Zweden op het voet balveld. foto Marijke Folkertsma kocht stadion, met tienduizenden toeschou wers op de tribunes. Weer eens iets anders dan met de E3 van W Zierikzee een balletje trap pen. Het lijkt hem allemaal erg leuk. Maar zijn ogen beginnen pas echt te glimmen als hij uitrekent hoe laat hij die avond naar bed zal gaan. De wedstrijd duurt tot half elf, zijn ouders mogen hem pas twee uur later ophalen. En dan nog eens van Eindhoven naar Zierikzee. „Dat wordt wel half drie GOES - Het vervangen van zes elektriciteitskabels in de Wes terschelde tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen loopt dertien we ken vertraging op. Dinsdag zijn tijdens werkzaamheden twee nieuwe kabels kapot getrokken. De beide kabels moeten op nieuw worden gelegd. De tegen slag levert geen problemen op voor de elektriciteitstoevoer naar huishoudens, omdat de ou de kabels nog in werking zijn. Dat maakte Delta Nutsbedrij ven NV vrijdagmiddag bekend. Tijdens het verplaatsen van een ponton zijn de kabels door een anker kapot getrokken. Delta Nutsbedrijven begon be gin mei met het vervangen van de elektriciteitskabels. Zoge naamde oliedrukkabels maken plaats voor een milieuvriende lijker vai'iant met een hogere ca paciteit. Volgens Delta Nutsbe drijven NV is het een geluk dat alleen nieuwe kabels zijn ge raakt, waardoor mogelijke mi lieuvervuiling niet aan de orde is. Naar verwachting zal het ka belproject in oktober klaar zijn, in plaats van in juli. De Wester- scheldevissers zullen hier niet blij mee zijn. Zij hadden al eer der geprotesteerd tegen het leg gen van de kabels. Naar eigen zeggen lijden ze flinke schade door het visverbod dat is inge steld in het gebied waar de werkzaamheden plaatsvinden. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) r i "Welke Roemeense voetballer wordt ook wel de 'Maradona van de Karpaten' genoemd..?" Bel voor 3 juni naar 0909 - 2026000 (80 ct pm) 0V\ wüül (aw* Dp vaetbd toder? W" I ■4T Suède veterschoen diverse kleuren 36-46 3935 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 BLOEIENDE NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig t/m 2 mei of zolang de voorraad strekt (Advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND WINKELCENTRUM VLISSINGEN (Advertentie) door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Zon honderd akkerbouwers in Kloosterzande en omgeving vrezen dat hun aardappeloogst geheel mislukt door de over vloedige regenval van de laatste weken. Een geringer aantal boeren in de omgeving van Ter- neuzen en Borssele kampt ook met rottende aardappels in door slagregens dichtgeslagen grond, weet J. de Regt, afde lingsfunctionaris Zeeuws- Vlaanderen bij de ZLTO-orga- nisatie in Goes. Als de weersvoorspellingen uit komen en het de komende dagen opnieuw hard gaat regenen, zul len veel boeren geen consump tieaardappelen kunnen oog sten, vernacht de afdeling Hontenisse van de ZLTO. De af delingsbestuurders luidden vrijdag de noodklok om bij vak broeders en media aandacht te vragen voor de problemen. Voor een uitkering volgens de Ram penwet komen de gedupeerde agrariërs nog lang niet in aan merking, weet bestuurslid W. Menu van de ZLTO-Hontenisse. „Om recht te hebben op zo'n uit kering, moet er honderd milli meter regen binnen 24 uur val len. En hier is in bijna drie weken ruim 150 millimeter ge vallen." Het gaat dan ook niet zozeer om de totale hoeveelheid neerslag die is gevallen als wel de korte tijdsduur van twee enorme hoosbuien. Bij een eerste wolk breuk op 7 mei kreeg een groot deel van Hontenisse vier centi meter regen in minder dan een uur tijd op het dak. Drie dagen later viel eenzelfde hoeveelheid in enkele uren. „Door die grote hoeveelheden in zeer korte tijd is de pas bewerkte grond dicht geslagen. Dat is onder meer na delig voor de wortelgroei van de planten", verklaart Menu. Omdat de akkerbouwpercelen lang blank zijn blijven staan, neemt de kans op schade toe, Behalve dat knollen verrotten in de te natte bodem, zijn keurig opgeworpen aarden ruggen waarin de aardappelplanten groeien sterk afgekalfd. Knol len groeien buiten de bescher mingsrug, worden groen en zijn waardeloos voor consumptie. Het natte weer speelt vooral de aardappeltelers parten. Er zijn wat cichoreiveldjes wegge spoeld en zelf moet Menu een akker met wortelen opnieuw frezen. „Maar de aardappelper celen zijn er het ergst aan toe. Door de aanhoudende natheid kunnen boeren de velden ook niet op om zorg te dragen voor de noodzakelijke onkruid- en ziektebestrij ding. MIDDELBURG - Burgemeester D.J. van der Zaag van Goes wil desnoods met de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) als breek ijzer te weten komen op welke onderdelen burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek van Middelburg als korpsbeheerder van de politie Zeeland heeft ge poogd het visitatierapport over het functioneren van bet korps en zijn beheerder positief bij te stellen. Van der Zaag is vastbesloten die kwestie tot op de bodem uit te zoeken. Het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters maakte zich eerder deze week niet alleen druk over het feit dat de korpsbeheerder het door des kundigen van buiten de provin cie opgestelde visitatierapport over de politie Zeeland drie maanden onder zich had gehou den. Er werd ook gevraagd op welke aanpassingen Spar van der Hoek had aangedrongen na dat de concepttekst hem in fe bruari had bereikt. Daarop kwam geen duidelijk antwoord, pagina 17: Botsingen slecht voor imago H* W" je. {A u, ',f j.> ft ft tï f 'rf M 4* 'X ci ufc Mm Houdt Oranje schoon! j (Advertentie) Jl autoverzekering uoordelig on line afsluiten Vinden jN, Er is 1 pagina gevonden: WWW.unive.nl ijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 Opeens sloeg de schrik hem om het hart. Leon, vier jaar, riep het uit tussen twee hap pen bloemkool door: „O nee! Ik weet nog helemaal niet met wie ik wil trouwen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69