Gemeente houdt meevaller zelf r. 25; Nooit meer bang Oude eg biedt kans op taart Provincie getergd door laksheid bij natuurherstel Aardappeltelers vrezen voor oogst BRISTOL Roep om noodplan kustregio tijdens EK Met één simpel telefoontje naar het EK Jr Schouwen-Duiveland steekt overschot van vier miljoen in reorganisatie dat het koud wordt! DAHLIA'S 2,50 5 voor 10,00 andee MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN W VLISSINGEN Kapot trekken stroomkabel vertraagt project Delta Van der Zaag dwingt Spar desnoods via wet tot klaarheid zeeuwse almanak Twijfel PZC NOORD zeeland zaterdag 27 mei 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft voor meer dan vier miljoen gul der aan financiële ruimte ge- vorden binnen de eigen organi satie. De éénmalig te besteden meevaller zal grotendeels wor den gebruikt voor het stroomlij nen van de ambtelijke en be stuurlijke structuur, maakte wethouder G. van der Salm (PvdA) vrijdag bekend. Rum de helft van het bedrag is opgebouwd uit het rekening overschot over 1999. Het overi- ge deel is tot stand gekomen docr een efficiëntere werkwijze. Er gloort weer hoop voor Sclouwen-Duiveland, meent hetcollege naar aanleiding van de bestuursrapportage 2000/ 20(1. Niet alleen is die zoge- noende Berap aanmerkelijk openhartiger opgesteld dan in vocrgaande jaren gebruikelijk was, ook de voorlopige resulta ten ;n prognoses bieden volgens bugemeester en wethouders uitlicht op een betere toekomst. De afrekening over 1999 laat eenoverschot zien van 2,6 mil- joer gulden. Daarnaast werd in opdncht van de gemeenteraad bijna 1,7 miljoen gulden minder uitgegeven door efficiënter wer ken ;an de verschillende secto ren. Het college wil het meren deel ran die ruimte van in totaal 4,3 niljoen gulden gebruiken ten egen bate. Oftewel: investe ren ii de stroomlijning van de gementelijke organisatie, zo dat sraks iedereen daar profijt van ten trekken. „Om voordeel te kuinen behalen uit het ingrij - pendt -eorganisatieproces zul je eerst noeten investeren. An derson werkt het écht niet", verklaarde Van der Salm de ma- noeuvE. De herstructurering levert )ok een bezuiniging op: een verlaging van het aantal werkntmers moet nog eens twee miljoei gulden gaan opleveren. Helemaal vast staat de beste ding van de 4,3 miljoen gulden nog niet, benadrukte de wet houder. B en W moeten nog exact aangeven welke kant ze er mee op willen en ook de ge meenteraad krijgt nog de kans met een wensenlijstje te komen. Maar veel meer mogelijkheden dan een bijdrage aan de ver nieuwing van het sociaal werk voorzieningschap De Zuidhoek in Zierikzee ziet Van der Salm niet. De interne herstructure ring moet immers hoe dan ook worden betaald. En los daarvan, zo memoreerde hij fijntjes tij dens zijn toelichting op de bestuursrapportage, heeft Schouwen-Duiveland nog al tijd rekening te houden met het wegwerken van de korting van het Rijk op de uitkering uit het gemeentefonds. Schouwen-Duiveland krijgt vanaf volgend jaar 1,3 miljoen gulden minder uit de staatsruif. Sinds het ontstaan van de ge meente in 1997 bedraagt het to taal van de kortingen vijf mil joen. Dat rechtvaardigt volgens Van der Salm de recente belas tingverhogingen. Verder omhoog Sterker nog, volgend jaar valt mogelijk opnieuw niet te ont snappen aan een lokale lasten stijging van 'enkele procenten'. In welk vat dat wordt gegoten, wordt volgende maand duide lijk, wanneer het college de 'contourennota' (voorheen de voorjaarsnota) presenteert aan de raad. Van der Salm is er van overtuigd dat uit die nota blijkt dat Schouwen-Duiveland uit het dal omhoogkrabbelt. ,,Op een zodanige manier dat we straks kunnen zeggen dat we een fi nancieel en organisatorisch ge heel gëzonde gemeente zijn, met normale belastingtarieven. Want ook al zouden we de lasten straks nog met een paar procen ten moeten verhogen, dan nog zitten wat dat betreft landelijk gezien bij de middenmoot." door Iheila van Doorsselaer OOST3URG - De West- Zeems-Vlaamse afdeling van de PvlA vreest dat er niet ge noeg jiditie of Mobiele Eenheid in hetgïbied aanwezig is om or deverstoringen door hooligans tijden; Euro 2000 aan te pak ken. In eeiurandbrief aan het minis terie tan Binnenlandse Zaken, de Tveede Kamer en de com- missais van de koningin vraagt de patij om een noodplan. De PvdA telt dat zij signalen heeft ontva:gen dat Duitse en Engel se hodigans tijdens het Euro pees voetbalkampioenschap West-'eeuws-Vlaanderen wil len gbruiken als hun eerste verzar.elgebied. Dit zou voor de hand iggen, omdat Brugge een van d' speelsteden is en omdat het aeohol- en drugsbeleid in Nedeland veel soepeler is dan over de grens. De kuststreek zit in dezelfde periode vol met toe risten en dan is al extra toezicht en optreden noodzakelijk. Vol gens de PvdA zijn er in de zo merperiode door de kleinscha ligheid van de streek al weinig agenten beschikbaar. De partij verwacht dat lokale agenten tij dens Euro 2000 worden uitge zonden naar andere plaatsen. Zij vindt dat hierdoor een ge vaarlijke situatie ontstaat, die makkelijk kan leiden tot exces sen. Daarom moet volgens de partij een noodplan worden in gesteld, dat erin voorziet op korte termijn extra politie en ME in te zetten bij ongeregeld heden. De Sluis-Aardenburgse burge meester C. J. van Liere was maanden geleden de eerste die zijn bezorgdheid uitte over een eventueel tekort aan politie en ME. Advertentie Tol aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte V Gaande Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 |||j|i voir de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFITn (Advertentie) "Welke Roemeense voetballer wordt ook wel de 'Maradona van de Karpaten' genoemd..?" Eel voor 3 juni naar 0909 - 2026000 (80ctpm) jrfjM* j? 't> *-* n O F( tt ïf H «t n t> SJ S' <S> <4. b Kinderen uit Ouwerkerk beantwoorden vragen over oude landbouwwerktuigen; de quiz kan hen een cd-bon of een taart opleveren. Marijke Folkertsma door Famke van Loon OUWERKERK - Op het grasveld op de Ring van Ouwerkerk staan vrijdagmid dag oude landbouwwerktuigen opgesteld. Een roestige ploeg illustreert dat het werk op het land destijds geen lichte klus was. Ook 'moderner' materi aal, zoals een oude kunstmestzaaimachi- ne uit 1956, is te bewonderen. A Lucas, die zelf nog met veel van het tentoongestelde materiaal op het land heeft gewerkt, geeft tekst en uitleg. De tentoonstelling is de bijdrage van de Landbouwvereniging Al ler Belang Ouwerkerk aan de Salvator- week. „Kijk, die klok was vroeger ook be langrijk voor de werklui op het land. Die vertelde hen wanneer ze moesten begin nen en wanneer ze weer klaar waren", vertelt A Romeijn. De basisscholieren uit het dorp gebruiken de oude werktuigen nu als klimrek. Maar ze kunnen er ook iets van opsteken. Bij de tentoonstelling hoort een prijsvraag, waarmee ze een cd-bon of een taart kun nen winnen. De Salvatorweek wordt za terdag afgesloten met een reünie voor oud-Ouwerkerkers en iedereen die zich 'op de één of andere manier' met het dorp verbonden voelt. Omdat bezoekers zich niet hoefden aan te melden, kan begeleid ster R. Kuyper moeilijk aangeven hoeveel mensen er komen. „Ik ben zeer benieuwd wie er morgen langs komt. Het is nog een verrassing maar het wordt vast hartstikke gezellig." door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Zijn vader is stikjaloers, en er zullen wel meer mensen rondlopen die er veel voor over zouden hebben om op 19 juni in zijn schoenen te mogen staan. Zelf kostte het hem maar één telefoontje: Kevin van 't Veer (9) uit Zierikzee mag als VIP naar het EK Voetbal. Elke ochtend zit hij rond half acht voor de tele visie, voor zijn favoriete tekenfilmserie Poké- mon. Ineens zag hij een interessant reclame spotje: als je een telefoonnummer intoetste, maakte je kans om als Coca Cola Player Escort naar het EK te mogen. Zijn vader waarschuw de hem nog dat hij niet teleurgesteld moest zijn als het niet doorging. Eigenlijk was hij het alle maal al snel weer vergeten. „Maar een hele tijd later kwam ik thuis van een voetbaltoernooi en toen lag er ineens een brief op de mat: ik mocht naar de wedstrijd Italië-Zweden." Op 19 juni moet hij zich al vroeg in Helmond melden. Eerst krijgt hij een voetbaltraining en 's avonds mag hij in Eindhoven de wedstrijd bijwonen als speciale gast. Hand in hand met de spelers het veld op, en voor het team staan als het volkslied wordt gespeeld. In het tenue van één van de twee landen. „Als ik mag kie zen, wil ik het liefst het shirt van Italië dragen. Dat is één van de beste ploegen van de wereld." Feyenoord Zelf is Kevin een doorgewinterde Feyenoord- fan. Eén keer heeft hij de club in een stadion zien spelen. Een mooie ervaring, omdat de Rot terdamse club die avond een plek in de Cham pions League veroverde. Op 19 juni kan hij het allemaal eens van de andere kant bekijken. Dan staat hij zelf op de grasmat. In een uitver- Kevin van 't Veer (9) staat volgende maand tus sen de spelers van Italië en Zweden op het voet balveld. foto Marijke Folkertsma kocht stadion, met tienduizenden toeschou wers op de tribunes. Weer eens iets anders dan met de E3 van W Zierikzee een balletje trap pen. Het lijkt hem allemaal erg leuk. Maar zijn ogen beginnen pas echt te glimmen als hij uitrekent hoe laat hij die avond naar bed zal gaan. De wedstrijd duurt tot half elf, zijn ouders mogen hem pas twee uur later ophalen. En dan nog eens van Eindhoven naar Zierikzee. „Dat wordt wel half drie! BLOEIENDE JK NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig t/m 2 mei of zolang de voorraad strekt (Advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND WINKELCENTRUM (Advertentie) (Advertentie) - 1 i autoverzekering uoordelig on line afsluiten Vinderf,, Er is 1 pagina gevonden: WWW.Unive.nl r ijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 door Richard Hoving MIDDELBURG - Rijkswater staat moet meer werk maken van het buitendijkse natuurher stel langs de Westerschelde. De voltallige Statencommissie ruimte, milieu en water en gede puteerde G. de Kok (PvdA, na tuur) hadden vrijdag geen goed woord over voor de vorderingen die vorig jaar zijn geboekt. Door de verdieping van de vaar geul van de Westerschelde gaat natuur verloren. De provincie moet het verlies binnendijks compenseren. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor het buitendijkse herstel. Volgens de voortgangsrappor tage van het natuurherstelplan wordt aan vier buitendijkse projecten gewerkt. Het gaat om bescherming van het Zuidgors bij Ellewoutsdijk, de mogelijke inrichting van de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder als natuurgebied, het omvormen van het buiten dijkse industrieterrein en oude sluizencomplex van Hansweert tot natuur en het beschermen van het schor van Waarde. Geen van de projecten is in uitvoe ring. PvdA-Statenlid M. Le Roy stel de vast dat het nog allerminst zeker is dat de vier plannen kun nen worden uitgevoerd. „Geen van de projecten is onomstre den." Onverminderd J. Ramondt (CDA) benadrukte dat de buitendijkse compensa tie onverminderd moet door gaan. Ramondt had in de wan delgangen gehoord dat bij gebrek aan buitendijkse moge lijkheden binnendijks zou wor den gecompenseerd. „Daar voe len wij niets voor." M. Wiersma (GroenLinks) noemde het onbegrijpelijk dat naar de veerhaven van Kruinin gen nog altijd een studie loopt. Volgens Wiersma valt de veer haven af als toekomstig natuur gebied. Zeeland Seaports wil de veerhaven na de opheffing van de PSD inrichten als handels haven. Gedeputeerde De Kok deelde de verontwaardiging van de com missie. „Dit kan zo niet." De Kok zei Rijkswaterstaat stevig te hebben onderhouden over de trage voortgang. De gedepu teerde beloofde staatssecretaris De Vries van verkeer en water staat komende zomer bij een werkbezoek te confronteren met het ongenoegen over Rijks waterstaat. Over het binnendijkse natuur herstel was de meerderheid van de commissie tevreden. Alleen PvdA en GroenLinks hadden moeite met de miljoenen die worden geïnvesteerd in het her stel van kreken in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens PvdA en GroenLinks hebben de kreken geen directe relatie met de Wes terschelde. Geen ontpoldering J. Coosen, clusterhoofd Ooster en Westerschelde van Rijkswa terstaat, zei onlangs in de PZC dat de eerste buitendijkse pro jecten in 2001 in uitvoering ko men. Over aanvullende plannen wordt nog nagedacht, aldus Co osen. De nieuwe studies van Rijkswa terstaat leiden in elk geval niet tot ontpoldering, verzekerde De Kok. Volgens hem is het onder water zetten van land bij het na tuurherstelplan Westerschelde niet aan de orde. Ontpolderen is wel in beeld als het gaat om het natuurherstel rond de aanleg van de Wester schelde Container Terminal (WCT). In de beleidsstukken heet dit 'het in verbinding bren gen van binnendijks gebied met de Westerschelde'. GOES - Het vervangen van zes elektriciteitskabels in de Wes terschelde tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen loopt dertien we ken vertraging op. Dinsdag zijn tijdens werkzaamheden twee nieuwe kabels kapot getrokken. De beide kabels moeten op nieuw worden gelegd. De tegen slag levert geen problemen op voor de elektriciteitstoevoer naar huishoudens, omdat de ou de kabels nog in werking zijn. Dat maakte Delta Nutsbedrij ven NV vrijdagmiddag bekend. Tijdens het verplaatsen van een ponton zijn de kabels door een anker kapot getrokken. Delta Nutsbedrijven begon be gin mei met het vervangen van de elektriciteitskabels. Zoge naamde oliedrukkabels maken plaats voor een milieuvriende lijker variant met een hogere ca paciteit. Volgens Delta Nutsbe drijven NV is het een geluk dat alleen nieuwe kabels zijn ge raakt, waardoor mogelijke mi lieuvervuiling niet aan de orde is. Naar verwachting zal het ka belproject in oktober klaar zijn, in plaats van in juli. De Wester- scheldevissers zullen hier niet blij mee zijn. Zij hadden al eer der geprotesteerd tegen het leg gen van de kabels. Naar eigen zeggen lijden ze flmke schade door het visverbod dat is inge steld in het gebied waar de werkzaamheden plaatsvinden. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Zo'n honderd akkerbouwers in Kloosterzande en omgeving vrezen dat hun aardappeloogst geheel mislukt door de over vloedige regenval van de laatste weken. Een geringer aantal boeren in de omgeving van Ter- neuzen en Borssele kampt ook met rottende aardappels in door slagregens dichtgeslagen grond, weet J. de Regt, afde lingsfunctionaris Zeeuws- Vlaanderen bij de ZLTO-orga- nisatie in Goes. Als de weersvoorspellingen uit komen en het de komende dagen opnieuw hard gaat regenen, zul len veel boeren geen consump tieaardappelen kunnen oog sten, veiwacht de afdeling Hontenisse van de ZLTO. De af delingsbestuurders luidden vrijdag de noodklok om bij vak broeders en media aandacht te vragen voor de problemen. Voor een uitkering volgens de Ram penwet komen de gedupeerde agrariërs nog lang niet in aan merking, weet bestuurslid W. Menu van de ZLTO-Hontenisse. „Om recht te hebben op zo'n uit kering, moet er honderd milli meter regen binnen 24 uur val len. En hier is in bijna drie weken ruim 150 millimeter ge vallen." Het gaat dan ook niet zozeer om de totale hoeveelheid neerslag die is gevallen als wel de korte tijdsduur van twee enorme hoosbuien. Bij een eerste wolk breuk op 7 mei kreeg een groot deel van Hontenisse vier centi meter regen in minder dan een uur tijd op het dak. Drie dagen later viel eenzelfde hoeveelheid in enkele uren. „Door die grote hoeveelheden in zeer korte tijd is de pas bewerkte grond dicht geslagen. Dat is onder meer na delig voor de wortelgroei van de planten", verklaart Menu. Omdat de akkerbouwpercelen lang blank zijn blijven staan, neemt de kans op schade toe. Behalve dat knollen verrotten in de te natte bodem, zijn keurig opgeworpen aarden imggen waarin de aardappelplanten groeien sterk afgekalfd. Knol len groeien buiten de bescher mingsrug, worden groen en zijn waardeloos voor consumptie. Het natte weer speelt vooral de aardappeltelers parten. Er zijn wat cichoreiveldjes wegge spoeld en zelf moet Menu een akker met wortelen opnieuw frezen. „Maar de aardappelper celen zijn er het ergst aan toe. Door de aanhoudende natheid kunnen boeren de velden ook niet op om zorg te dragen voor de noodzakelijke onkruid- en ziektebestri j ding. MIDDELBURG - Burgemeester D.J. van der Zaag van Goes wil desnoods met de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) als breek ijzer te weten komen op welke onderdelen burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek van Middelburg als korpsbeheerder van de politie Zeeland heeft ge poogd het visitatierapport over het functioneren van het korps en zijn beheerder positief bij te stellen. Van der Zaag is vastbesloten die kwestie tot op de bodem uit te zoeken. Het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters maakte zich eerder deze week niet alleen druk over het feit dat de korpsbeheerder het door des kundigen van buiten de provin cie opgestelde visitatierapport over de politie Zeeland drie maanden onder zich had gehou den. Er werd ook gevraagd op welke aanpassingen Spar van der Hoek had aangedrongen na dat de concepttekst hem in fe bruari had bereikt. Daarop kwam geen duidelijk antwoord, pagina 17: Botsingen slecht voor imago Opeens sloeg de schrik hem om het hart. Leon, vier jaar, riep het uit tussen twee hap pen bloemkool door: „O nee! Ik weet nog helemaal niet met wie ik wil trouwen!" (Advertentie) Suède veterschoen diverse kleuren 36-46 33.35 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63