Slachting op eiland Molukken PZC Premier Mori blijft volhouden dat Japan goddelijke natie is Catalanen protesteren tegen défilé van Spaanse leger in Barcelona Indonesische studenten weten van geen ophouden Ethiopisch leger stoot verder door in Eritrea buitenland Aanval op christelijke dorpen Clinton oefent druk uit op Peru Verzet tegen plan Bolkestein voor vrijmaken postmarkt De problemen 'Lijn bach 'Net Pro Lichaam vliegtuigrover gevonden Ton vuurwerk in kiosk Turnhout Zware straffen corruptie Brazilië Saudiërs executeren viertal Massa Russische gevangenen vrij Duitsland blijft bij milieutax op benzine Verplaatsen lijken enclave Srebrenica in kaart gebracht De oplossing Lijnbach "tNet Pro zaterdag 27 mei 2000 van onze redactie buitenland JAKARTA - Geweldsuitbar stingen op de Molukken hebben de afgelopen twee dagen aan ze ker 34 mensen het leven gekost. Het Japanse persbureau Kyodo spreekt zelfs van 188 doden. De doden, vooral christenen, vielen met name in het district Galela op het eiland Halmahera op de noordelijke Molukken. Bij het geweld zouden honderd mensen gewond zijn geraakt. De onrustbegon donderdag ochtend toen een groep met on dermeer kapmessen gewapende moslims een aantal christelijke dorpen aanviel. Dat gebeurde in het district Tobelo. Later sloeg de onrust over naar het naburi ge Galela. De lokale legercom mandant, Tamaela, zei gisteren dat het leger de toestand inmid dels onder controle heeft. De protestantse evangelist Biso zei dat twee omgekomen mos lims afkomstig waren van Sum atra. Dat viel af te lezen van hun identiteitskaarten. Hij sugge reerde dat de twee behoorden tot de daar gevestigde Laskar Jihad groep, die eerder opriep tot een heilige oorlog tegen de christelijke Molukkers. Gou verneur Muhyi Effendi zei dat onmogelijk was vast te stellen of de overvallers tot de genoemde organisatie behoorden. De afgelopen twee maanden zijnmeer dan 2.000 islamitische paramilitairen vanaf het hoofd eiland Java naar de Molukken geglipt. Hun leider, Jafar Umar Thalib, zou nauwe banden on derhouden met het vroegere re gime van Soeharto. Minister De Grave (Defensie) reist dinsdag af naar Indonesië I om met president Wahid en mi- i nister van Defensie Sudarsono te spreken. De Grave gaat sa men met deze bewindslieden bekijken hoe Nederland de op komende democratie in Indone- WASHINGTON - President Clinton heeft gisteren van Peru geëist de tweede ronde van de verkiezingen uit te stellen. Volgens Cl inton is zonder uitstel een eerlijk verloop van de ver kiezingen niet gegarandeerd. De verkiezingen zouden morgen gaan tussen president Fujimori en Alejandro Toledo. De opposi tiekandidaat trok zich deze week echter terug uit vrees voor fraude. AP sië kan ondersteunen. Verder wordt de mogelijkheid tot mili taire samenwerking bekeken. De staatssecretaris bezoekt ook schepen van de Koninklijke Marine. De marine reist sinds begin maart met vier schepen door Azië, onder meer in ver band met het vieren van vier eeuwen betrekkingen tussen Nederland en Japan. Voor te rugkeer naar Nederland zullen de schepen Indonesië aandoen. ANP/RTR/AP pagina 17: Bezoek aan Vlissingen door Henk van den Boom BARCELONA - In heel Cata- lonië worden vandaag protest bijeenkomsten gehouden te gen het défilé van het Spaanse leger. Het défilé wordt dit jaar gehouden in Barcelona ter ge legenheid van de 'dag der strijdkrachten'. Bij veel Cata lanen roept dit herinneringen op aan de Spaanse burgeroor log (1936-1939), toen Franco's troepen de stad binnentrok ken en het Catalaanse verzet braken. De Spaanse regering kiest elk jaar een andere deelstaat voor de parade van de verschillende legeronderdelen. Zonder enig overleg met de bestuurders en zonder rekening te houden met de gevoeligheden op dit punt bij de plaatselijke bevol king wees de minister van De fensie in maart de Catalaanse hoofdstad aan. Pogingen van politieke en maatschappelijke Catalaanse groeperingen om de parade tegen te houden faalden, De afgelopen dagen kreeg het verzet een steeds grimmiger karakter. Snelwegen werden geblokkeerd, studenten hiel den overal in de stad betogin gen en mensen ketenden zich vast aan officiële gebouwen. Op de Plaza d'Espanya, dicht bij de plaats waar de militaire parade plaatsheeft, hebben een paar honderd demon stranten tenten opgezet. Ver wacht wordt dat het protest vandaag een massaal karakter krijgt. Vredelievend Madrid zit duidelijk in zijn maag met de gerezen tegen stellingen. Er is op alle moge lijke manieren geprobeerd het militaire karakter en de asso ciatie met het verleden weg te poetsen. In verband hiermee is al drie keer uitgeweken naar een an dere locatie. Eerst zouden troepen van land-, lucht- en zeemacht een gezamenlijke demonstratie geven bij het historische monument van Columbus. Daarna werd de parade ver plaatst naar de Diagonal, de belangrijkste ontsluitingsweg voor Barcelona. De legeron derdelen zouden dan niet in de richting van het centrum mar cheren, maar juist de stad uit. Dit om geen misverstand te la ten bestaan over de goede be doelingen van het leger. Uit eindelijk is gekozen voor het (Catalaans) Nationaal Paleis. Ook besloten de organisatoren het zware materieel, zoals tanks in de kazernes achter te laten. Officieel gebeurt dat omdat de ijzeren rupsbanden het wegdek zouden beschadi gen, Tijdens de door koning Juan Carlos bijgewoonde pa rade ligt de nadruk op de vre delievende taken van de Spaanse militairen in het bui tenland. Gevangene Tijdens een extra parlements- debat deze week verklaarde de Catalaanse premier Jordi Pu- jol, zelf ooit gevangene onder Franco, begrip te hebben voor het wantrouwen van de Cata lanen. Hij rechtvaardigde de kritiek. Wel vroeg hij om het protest zonder geweld te laten verlopen. Pujol 'vergat' de be volking op te roepen vandaag haar sympathie te komen be tuigen voor de Spaanse strijd krachten, hetgeen door colle ga's van andere deelstaten normaliter wordt gedaan. GPD Studenten gooien een legerbus omver tijdens de demonstraties voor de woning van Soeharto. van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische radicale studentenorganisatie Forkot wil de de monstraties bij het huis van Soeharto voortzetten, ook al wordt de oud-presi dent binnenkort overgeplaatst naar een andere woning. Dat hebben enkele leden van de organisatie gezegd. Het huis van Soeharto staat in de villawijk Menteng in de hoofdstad Jakarta. Procureur-generaal Darusman maakte deze week bekend dat hij Soeharto wil verhuizen naar een door de staat be schikbaar gestelde woning. De stap moet het onderzoek naar corruptie tegen de oud-president vergemakkelijken. Ook wil Darusman voorkomen dat de beto gingen vaker uitlopen op gevechten met de politie. „We willen dat Soeharto snel voor de rechter verschijnt voor alle misdaden die zijn begaan onder zijn regime. Ook wil len we dat hij al het geld dat hij en zijn fa milie hebben gestolen, terugbetaalt", al dus Forkot. Procureur-generaal Darus man heeft gezegd dat de papieren voor Advertentie door Hester van Nunen TOKIO - Spijt heeft premier Mori wel van zijn uitspraak dat Japan een goddelijke natie is met de keizer als centrale fi- - guur. Terugtrekken doet hij de omstreden woorden echter niet. Dat bleek gisteren in Tokio tij— dens .éen. persconferentie die i Mori ga fin een poging de ver- hitte gemoederen van de Japan ners tot bedaren te brengen. De bevolking moet volgende maand naar de stembus voor parlementsverkiezingen. Sinds Mori's controversiële op- merking twee weken geleden is de populariteit van zijn kabinet sterk gedaald. Uit verschillende opiniepeilingen bleek deze week dat nog geen dertig pro cent van de ondervraagden de regering steunt, een dieptepunt sinds Mori in april premier Obuchi opvolgde. Oppositiepartijen, belangen groeperingen. en coalitiegeno ten hebben zware kritiek geuit op Mori's uitlating. Zij brengen de 'goddelijke natie' in verband met de Japanse agressie voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. De expansie had toen plaats uit naam van de keizer die als god werd beschouwd. Mori's woorden zouden boven- gebieden, omdat die onrendabel is. Ook vrezen ze voor banenver lies bij de nationale posterijen. De Nederlandse commissaris zei eerder dit jaar in het Euro pees Parlement dat daar wel een mouwaantepassenis.Hij denkt aan een compensatiefonds waaraan alle dienstverleners zouden moeten meebetalen en aan voorwaarden aan de con cessies voor postbezorging. Bolkesteins woordvoerder er kent dat er verdeeldheid bestaat over het plan. Maar hij wijst er op dat er voor besluitvorming in de Europese Commissie geen unanimiteit nodig is. „Een meerderheid volstaat." De woordvoerder gaat er verder vanuit dat Bolkestein uiteinde lijk al zijn medecommissarissen kan overhalen om in te stemmen met diens plan. Mocht de Com missie akkoord gaan, dan moe ten ook de lidstaten en het Euro pees Parlement zich er nog over buigen. ANP dien in strijd zijn met de naoor logse grondwet. Die kent de kei zer slechts een ceremoniële functie toe en maakt bovendien een scheiding tussen geloof en staat. Premier Mori benadrukte dat hij met zijn opmerking de keizer niet in verband heeft willen brengen met goddelijkheid. Hij bedoelde dat de keizer symbool staat voor de eenheid van het volk. Mori's verklaring was een herhaling van de verontschuldi gingen die hij eerder aanbood aan het Hogerhuis 'voor het misverstand onder de mensen' dat hij heeft veroorzaakt. De leider van de grootste oppo sitiepartij, Yukio Hatoyama, neemt echter geen genoegen met Mori's uitleg. Hij vindt dat de premier zijn woorden had moe ten terugnemen. Samen met drie andere oppositiepartijen zal de Democratische Partij van Japan volgende week een motie van wantrouwen indienen. Waarschijnlijk wordt die afge keurd omdat de vier partijen een minderheid in het parlement vormen. Het is niet de eerste keer dat de premier een omstreden opmer king maakt. Een maand geleden betwijfelde Mori openlijk of Ja pan in 1937 China daadwerke lijk was binnengevallen. Eerder gebruikte hij het woord 'Shina,' een Japanse benaming voor het land die de Chinezen als beledi gend ervaren. GPD Elke werkplek heeft andere software, waardoor een onoverzichtelijk netwerk is ontstaan; Bij problemen op het netwerk moet de systeembeheerder elke werkplek af om dit op te lossen; U wilt graag flexibele werkplekken, maar iedere gebruiker heeft verschillende programmatuur nodig, waardoor dit niet mogelijk is; Gebruikers hebben toegang tot programma's die ze voor hun werkzaamheden niet nodig hebben; Bij storingen worden te veel mensen van hun werk gehouden. MANILA - De Filipijnse man die donderdag een vliegtuig kaapte, de passagiers beroofde en vervolgens uit het toestel sprong, heeft zijn avontuur niet overleefd. De met een pistool en handgranaat gewapende Augusto Lakandula had een Airbus gekaapt die in Davao was opgeste gen. Hij wilde dat de piloot naar die zuidelijke stad terug zou vliegen, maar de gezagvoerder weigerde en zette volgens plan koers naar Manila. Lakandula liet stewardessen en enkele passagiers zoveel mogelijk geld ophalen, waarna hij met buit en al op zeventig kilometer voor Manila uit het vliegtuig sprong. Zijn zelfgemaakte parachute functioneerde echter slecht. Getuigen zeiden dat de kaper op een gegeven moment in de lucht zijn valscherm kwijtraakte. AP TURNHOUT - De Belgische ontmijningsdienst DOVO heeft gisteren in een kiosk in Turnhout een partij vuurwerk van dui zend kilo inbeslaggenomen. De winkelier had een vergunning om hooguit 25 kilo vuurwerk op te slaan. De inbeslaggeno men partij zal worden vernietigd. De actie van de ontmijningsdienst volgt op een controle van de Rijkswacht op donderdag. De winkel ligt in een woonwijk in Turnhout. Veel Nederlanders kopen door het jaar in grens steden als Turnhout vuurwerk. ANP/Belga BRASILIA - Twee belangrijke Braziliaanse bestuurders zijn zwaar gestraft voor corruptie. Een rechtbank in Brasilia heeft de vroegere minister van Economie Zelia Cardoso de Mello tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij werd schuldig bevonden aan corruptie. Om dezelfde reden verloor de burge meester van de miljoenenstad Sao Paulo zijn baan. De rechtbank achtte bewezen dat Cardoso geld heeft aange nomen van een bende die werd geleid door de toenmalige re geringsadviseur Farias. Als tegenprestatie stemde zij in met een verhoging van de tarieven voor buskaartjes. De rege ringsadviseur werd in 1996 vermoord, kort voor hij in een pro ces zou getuigen. De burgemeester van Sao Paulo moet opstappen wegens het aannemen van een miljoen gulden smeergeld. DPA/RTR DUBAI - Saudi-Arabië heeft gisteren vier criminelen, waar onder een man uit Irak en een Egyptenaar, geëxecuteerd. Na de terechtstelling werd het lijk van de Egyptenaar publieke lijk tentoongesteld. De man had zijn Saudische werkgever doodgestoken en daarna het lichaam in stukken gesneden. De Irakees was betrapt bij het smokkelen van hasj. De twee anderen, van wie de nationaliteit niet bekend is gemaakt, wa ren schuldig bevonden aan inbraak en verkrachting, Dit jaar zijn al 45 mensen in het koninkrijk terechtgesteld. RTR MOSKOU - Het Russische parlement is gisteren met algeme ne stemmen akkoord gegaan met een voorstel om 120.000 ge vangenen vrij te laten en zo de overbevolkte, van ziekten ver geven gevangenissen wat te ontlasten. De amnestie, afgekondigd ter gelegenheid van de op 9 mei ge vierde 55ste verjaardag van de overwinning op nazi-Duits- land, geldt alleen voor mensen die vastzitten voor relatief lichte vergrijpen. Onder de categorieën die ervoor in aanmer king komen zijn tbc-lijders, oorlogsveteranen, invaliden, be jaarden en zwangere vrouwen. Rusland kent een strenge strafrechtspraak. Momenteel zitten er ongeveer een miljoen mensen opgesloten - deels in voorar rest, wat jaren kan duren. De gevangenissen herbergen vijf maal zoveel mensen als waarvoor ze gebouwd zijn. AP foto Oka Budhi/EPA een rechtszaak wegens corruptie voor 10 augustus bij de rechtbank moeten liggen. De studenten zeggen geen vertrouwen te hebben in Darusman, omdat hij lid is van Soeharto's partij Golkar. Gisteren gingen opnieuw honderden stu denten de straat op. Burgers sloten zich bij hen aan. Studenten staken drie mili taire voertuigen in brand. ANP Stauonspark 47 4462 DZ Goes Tel. 0113-224466 van onze redactie buitenland ZALAMBESSA - Het Ethiopi sche leger is gisteren verder doorgestoten in Eritrea. Na Zalambessa zijn ook de plaat sen Senafe, Forte en Tsorena in Ethiopische handen vallen. Eri trea is nu bereid tot vredesbe sprekingen. Dat werd bekendgemaakt dooi de Algerijnse president Bou- teflika, die als bemiddelaar tus sen Ethiopië en Eritrea fun geert. Hij sprak in Asmara, de hoofdstad van Eritrea met pre sident Afeworki. Bouteflika vloogna zijngesprek met Afeworki naar de Ethipio- sche Addis Abeba, maar kreeg daar nul op rekest. Ethiopië weigerde op het aanbod van Af eworki in te gaan. Eritrea heeft toegezegd zich verder nog te zullen terugtrek ken uit de plaatsen Bada en Bu- re. Dat had Ethiopië van het buurland geëist. De Eritrese overheid maakte bekend dat door het Ethiopi sche offensief de afgelopen 24 uur 50.000 mensen uit him woonplaats verjaagd zijn. Donderdag had Eritrea meege deeld te zijn begonnen met de terugtrekking uit gebieden die twee jaar geleden op Ethiopië werden veroverd. Ethiopië ver klaarde echter dat het Eritrese leger is verslagen en dat het op de vlucht is gejaagd. Met de terugtrekking van Eri trea uit cle omstreden gebieden heeft Ethiopië zijn symbolische berggrens heroverd. Gisteren hingen er overal in de bergstad Zalambessa Ethiopische vlag gen. AP/RTR/AFP BERLIJN - Ondanks grote on vrede over de hoge benzine- en dieselprijzen houdt de Duitse regering vast aan de speciale milieubelasting op brandstof fen. Dat heeft regeringswoord voerder Heye gisteren gezegd. De rood-groene regering van bondskanselier Schroder voer de in april 1999 de zogenaamde Ökosteuer in, een toeslag die be doeld was om het autorijden te ontmoedigen. Nu ook in Duitsland de prijzen aan de pomp stijgen, vinden ve len dat de belasting buiten wer king gesteld moet worden. Heye zei echter dat de belasting niets te maken heeft met de fac toren die momenteel de prijs van olie op de wereldmarkt be palen. Er is volgens Heye dan ook geen reden om af te zien van de vol gende fase in de Ökosteuer, waarbij de prijs van benzine tot 2003 jaarlijks nog eens met zes pfennig stijgt. AP Advertentie i van onze redactie buitenland BRUSSEL - Binnen de Europe se Commissie bestaat verzet te gen het plan van Eurocommis saris Bolkestein (Interne Markt) om de postmarkt verder te libe- i raliseren. Zes commissarissen, onder wie de Fransen Lamy (Handel) en Barnier (Regionaal Beleid) en de Brit Kinnock (Ad ministratieve Hervormingen), vinden het te ver gaan. Bolkestein wil de drempel voor commerciële bedrijven voor het bezorgen van postpakketten verlagen van 350 naar 50 gram. De Commissie bespreekt zijn voorstel volgende week. De Nederlandse Eurocommis saris denkt dat de vrijmaking zal leiden tot een betere dienst verlening aan de consument en lagere prijzen. De tegenstan ders vrezen dat meer concurren tie ten koste gaat van de postbezorging in dunbevolkte (Advertentie) Op zoek naar een slaapkamer? Doe de ontdekking waar u al jaren van droomt: Sleepworld in Heinkenszand. Een prachtig, ongerept assortiment staat voor u klaar De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Aanklager Mark Harmon van het Joegoslavië- Tribunaal heeft gisteren in kaart gebracht hoe de lijken van slachtoffers uit de voormalige VN-enclave van Srebrenica zijn verplaatst. De Bosnische Serviërs begroe ven de duizenden vermoorde moslims tijdens of kort na de massa-executies in de 'primai re' massagraven. De stoffelijke overschotten zijn, soms maan den later, overgebracht naar 'se cundaire' massagraven in een poging om bewijsmateriaal te verbergen. Over de primaire massagraven bestaan ooggetuigenverslagen van moslimoverlevenden. Har mon haalde gisteren ook onder zoek aan van het Nederlands Forensisch Instituut, voorheen Gerechtelijk Laboratorium, in Rijswijk. Veel moslimmannen z i jn voor de massa-executies gebonden met stukken draad of met boeien van stof. De deskundigen in Rijswijk bogen zich over die laatste categorie. Zij vergeleken kleur, elasticiteit en weefpa- troon van het textiel. Zo conclu deerden zij dat handboeien van het primaire massagraf bij de boerderij Branjevo van dezelfde makelij zijn als die in een aantal secundaire massagraven. Om aan te tonen dat lijken uit een bepaald primair massagraf echt zijn overgebracht naar be paalde secundaire massagra ven, onderzochten deskundigen uit de hele wereld nog tal van andere factoren, zoals bodem- soorten en pollen in de ver plaatste aarde. ANP Lijnbach NetworkPro heeft gekwalificeerde medewerkers in dienst die u kunnen adviseren over hoe u uw netwerk overzichtelijk kunt indelen. De aanleg van een goede basisstructuur en standaardisatie op de werkplek bevordert de beheers baarheid van uw netwerk. Dit bespaart u veel tijd en geld. Lijnbach NetworkPro maakt uw netwerk beheersbaar! 0113 -22 44 66 oplossing@lijnbach.nl Sadonspark 47 4462 DZ Goes Tel. 0113-224466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5