Museum breekt met restaurant PZC PZC Opnieuw bezwaar tegen aanleg van Mortiere Rode Kruis-man krijgt eremedaille voor inzet Opening op hoog niveau Wandelaar leert lesjes op route door N-Beveland Cliëntenraad verkast naar ruimer pand zeeland 15 Eigenaar De Stadsschuur Goes verbaasd Lesmarathon tegen Duchenne Dorkas opent nieuw depot Goes' team speelt robotvoetbal Kledingzaak leeggeroofd Bouwkavels Reimerswaal duurder Straf voor drankrit met blikschade Bijstandsfraude overvaller bestraft zaterdag 27 mei 2000 door Esme Soesman GOES - Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland wil af van het contract met restaurant De Stadsschuur in Goes. Het ge bruik van museumruimten als zaal voor partijen, botst met de eigenlijke functie van het muse um, meent de directie. Eigenaar VLISSINGEN - Tweedejaars leerlingen van de opleiding tot verzorgende van het ROC Zee land houden dinsdag 30 mei een sponsoractie voor mensen met de ziekte van Duchenne. De leerlingen krijgen 24 uur lang les over deze spierziekte en zaken die ermee te maken heb ben, zoals het masseren van minder valide mensen, sporten in een rolstoel en zorgen voor de voeding. Voor deze marathon- lesdag proberen de leerlingen sponsors te werven. De lessen beginnen dinsdag om elf uur en eindigen de volgende ochtend met een gesponsord ontbijt bij de supermarkt op de hoek. Daarna wordt de opbrengst aangeboden aan de Zeeuwse vereniging van mensen met de ziekte van Duchenne. SCHERPENISSE - Dorkas Hulp Tholen opent vandaag het nieuwe inzamelingsdepot aan de Platteweg in Scherpenisse. Tholenaren kunnen tussen half tien en twaalf uur 's ochtends hulpgoederen inleveren. Dit materiaal gaat in eerste instan tie naar het hoofdkantoor van Dorkas in Andijk. Vandaaruit wordt noodhulp gegeven. Elke laatste zaterdag van de maand is het depot in Scherpenisse opengesteld. C. van de Zandt van de Stads schuur is verbaasd over dit plan. Het contract tussen het restau rant en het museum loopt al ja ren. Volgens deze overeenkomst betaalt de Stadsschuur per jaar tienduizend gulden aan het mu seum om groepen van zestig tot tachtig mensen in het museum te kunnen ontvangen. Volgens Van de Zandt wordt er met grote regelmaat gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. Zo'n dertig tot veertig keer per jaar tegen een vergoeding van 575 gulden per avond. Dat loopt al gauw op tot zo'n twintigduizend gulden per jaar, rekent de restaurantei genaar voor. „Onbegrijpelijk dat het museum van deze in komsten af wil", stelt hij. „Het roept bij mij heel veel vraagte kens op over de ware reden hier achter. Ik ben ook van plan een brief te schrijven, want dit ver baast me zeer." Vitrines Volgens F. H. de Klerk, directeur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, is de combi natie van museum met restau rant een probleem. Gerechten worden weliswaar bereid in de keuken van het naast het muse um gelegen restaurant, maar tentoonstellingsmaterialen hebben toch te lijden onder het culinaire gebruik. Zo zou het warm houden van gerechten de vitrines aantasten. De Klerk is evenmin gelukkig met de enor me impact die het restaurant op het functioneren van het muse um heeft. Als er een partij is, wordt eind van de middag al met de inrichting van de zaal begon nen, waardoor museumbezoe kers in hun rondgang worden gestoord. „Het is een fantastische zaal als die leeg is", zegt De Klerk over de ruimte die De Stadsschuur gebruikt. De museumdirecteur wil activiteiten dan ook niet bij voorbaat weren. Zo is het moge lijk als museum rechtstreeks - incidenteel - te verhuren aan ge- interesseerde partijen, waarbij dan steeds gekeken kan worden of het belang van het museum door Arjan van Westen MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft opnieuw een bezwaarschrift gekregen tegen de komst van het bedrijventer rein Mortiere. Omwonende A van Dijke heeft bij de arrondis sementsrechtbank nogmaals op haar voorkeurrecht gewezen. Bovendien wil ze een garantie dat haar boerderij door de komst van het terrein niet hoeft te verdwijnen. Al eerder kwa men de werkzaamheden door bezwaarschriften stil te liggen. Het juridische gevecht dat Van Dijke met de gemeente voert, kent een lange voorgeschiede nis. De Middelburgse wil haar grond, waarop een woonhuis en een schuur staan, bij toekomsti ge uitbreiding van Mortiere niet aan de gemeente afstaan. Van Dijke claimde eerder het voorkeurrecht, zodat ze haar REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlis'singen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. vanA/Vesten K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl niet wordt aangetast. Van uitge breide diners zal geen sprake zijn, voorspelt hij. Om toch ex tra inkomsten te vergaren, denkt de directeur aan het op zetten van anderssoortige acti viteiten, zoals de inrichting van een koffiehoek en een museum winkel. Kerk Voor Van de Zandt is het verhaal nog niet uit. Voor partijen met meer dan honderd mensen kan De Stadsschuur terecht in de, eveneens nabijgelegen, Grote kerk. Het contract hiervoor is onlangs verlengd. De restau ranteigenaar betreurt het ech ter geen uitwijkmogelijkheid meer te hebben voor groepen van zestig tot tachtig personen, temeer omdat in zijn ogen de combinatie restaurant met mu seum wel ideaal is. Zijn gasten bezoeken vaak na de maaltijd het museum, waardoor er vol gens Van de Zandt gesproken kan worden van wederzijdse versterking. Het contract tussen beide par tijen wordt maandag 29 mei be sproken in de vergadering van het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling Mu seum voor Zuid- en Noord-Be veland. De bijeenkomst begint om 16 uur in de bestuurskamer van het stadskantoor in Goes. Voorzitter H. Moerenhout van de Rode Kruis-regio Oosterschelde speldt M. Harthoorn het lintje op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Michelle Koek OOSTDIJK - M. Harthoorn uit Oostdijk kreeg vrijdagavond in het Oostdijkse dorpshuis Apel doorn de bronzen eremedaille van het Nederlandse Rode Kruis. Harthoorn verdiende de onderscheiding omdat hij zich 34 jaar vrijwillig voor de vereni ging heeft ingezet. Harthoorn gaf ondermeer EHBO-cursussen, begeleidde vakanties voor gehandicapten, coördineerde bloeddonor avonden en zat in het bestuur van taakveld drie: de medisch- sociale zorg. Nu, na 34 jaar, legt hij zijn bestuurlijke en coördi nerende taken neer. Een bloed- plasmaproject in Kruiningen en Yerseke worden nog afgerond, maar daarna is afgelopen. Hart hoorn, die onlangs 65 werd, vindt dat anderen het nu van hem moeten overnemen„Ik heb een mooie tijd gehad", zei hij. „Via mijn vader, die in de oorlog al voor het Rode Kruis werkte, rolde ik er destijds in. Nu is de tijd voor een afscheid, al zal ik me voor incidentele klussen al tijd beschikbaar blijven stel len." Door de jaren heen heeft Hart hoorn het meest genoten van de contacten met gehandicapte en zieke mensen. „Als je zelf ge zond bent, is het toch fantas tisch om te merken dat je iets voor een ander hebt kunt bete kenen?" Ook na zijn vertrek zal Hart hoorn zich met Rode Kruis ver bonden blijven voeleh. Zijn be stuurlijke en coördinerende taken gaat hij ongetwijfeld mis sen. „Maar ik sluit het boek", zei hij resoluut. „Ik zal me nergens meer mee bemoeien. Mijn op volgster moet wel een eerlijke kans krijgen om de het werk op haar manier in te vullen. grond voor een hogere prijs aan projectontwikkelaars kan ver kopen. In maart besliste de rechtbank dat een contract dat twee grondeigenaren, onder wie Van Dijke, alvast met de Terneuzen- se projectontwikkelaar Pro- jektbouw Zeeland BV hadden gesloten, ongeldig was. Daar door kan de gemeente nu bij uit breiding van Mortiere bepalen wat er met de grond van Van Dijke gebeurt. Geen genoegen Van Dijke neemt met de uit spraak geen genoegen. Ze heeft nu bij de rechter kenbaar ge maakt dat de gemeente de plan nen tussentijds heeft gewijzigd. Haar raadsman J. Boogaard wijst er verder op dat de ge meente ten onrechte stelt dat Van Dijke geen recht kan ontle nen aan een voorontwerp-be stemmingsplan. Hij vindt dat allereerst onjuist omdat zijn cli ënte toch in het aangrenzende gebied woont. Bovendien meent de raadsman dat dit voorontwerp-bestem mingsplan afwijkt van de oor spronkelijke plannen die voor het gebied gemaakt zijn. De ge meente zou, zo vindt de advo caat, een garantie moeten geven dat de huidige bouwwerken en het huidige gebruik op het per ceel van Van Dijke worden ge respecteerd. Akkoord Eerder bereikten B en W van Middelburg een akkoord met het Bewonerscollectief Toren- weg Middelburg. Die groep had ook bezwaar gemaakt tegen het bouwrijp maken van Mortiere. De rechtbank stelde het collec tief begin maart in het gelijk. De gemeente besloot met de bewo ners te gaan onderhandelen. In het kader daarvan is het ont- werp-bestemmingsplan al op een aantal punten gewijzigd. Zo zal de groenstrook achter de woningen aan de Torenweg worden verbreed. De bewoners krijgen bovendien de mogelijk heid een deel van die groen strook te kopen. Ook wordt de maximale hoogte van de twee dichtst bijgelegen bedrijfsgebouwen met twee me ter verlaagd. Met de bewoners is ook een onbekend bedrag over eengekomen als planschade. Ook buurtbewoners mochten vrijdag een kijkje nemen in het kantoor in de Goese watertoren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - De tot kantoorruimte omge bouwde watertoren in Goes is vrijdag offi cieel in gebruik genomen. Eigenaar van het monument is projectontwikkelaar Van Garderen Dekker. De twee trotse directeuren ontvingen 's middags de vele buurtbewoners die een kijkje kwamen ne men in de toren. Er waren allerlei activiteiten op touw ge zet voor de opening van de vernieuwde watertoren. Op vrijdagmiddag konden buurtbewoners een kijkje nemen in de kantoren. Tegen de avond volgde het offi ciële gedeelte voor genodigden. De lift draaide overuren, want vooral 's middags was het erg druk. In groepjes van ongeveer tien mensen gin gen nieuwsgierige buurtbewoners naar boven. De meeste waren danig onder de indruk. „Het moet geweldig zijn om hier te werken", zegt een oudere vrouw die vanuit één van de kantoren van het uit zicht staat te genieten. In het voormalige reservoir, van de uit 1912 stammende wa tertoren, heeft projectontwikkelaar Van Garderen Dekker vijf kantoorlagen aangelegd. Op de bovenste twee verdie pingen huizen ze zelf. De andere drie staan nog leeg. Lijkt minder groot Volgens directeur J, van Garderen loopt het nog geeh storm. „Waarschijnlijk ver kijken ze zich op de ruimte", zegt hij. „Als je beneden staat, lijkt het minder groot dan het in werkelijkheid is." Op het mo ment is de projectontwikkelaar met enke le gegadigden in onderhandeling. Bij de officiële opening waren burgemees ter D. J. van der Zaag en wethouder C. R. M. M. Linssen aanwezig. Linssen sprak van een opening op hoog niveau. „Ik ben blij dat we dit prachtige monument weer een nieuwe plek m de toekomst heb ben gegevenOok de burgemeester sprak zijn blijdschap uit over het behoud van de toren. Van Garderen Dekkers kocht het monu ment aan het begin van de jaren negentig, nadat Delta Nutsbedrijven, de toenmali ge eigenaar, het eerst aan de gemeente probeerde te slijten. Van dei* Zaag: „We zijn blij dat deze twee ondernemers het gebouw weer toekomst hebben gegeven. Nadat enkele studenten en leerkrachten van het CIOS van het gebouw waren ko men 'abseilen', knipte burgemeester Van der Zaag het lintje door. Daarmee was de verbouwde watertoren officieel ge opend." AMSTERDAM - Een team van het Sint Willibrordcollege uit Goes doet woensdag 31 mei mee aan de internationale scho lierencompetitie robotvoetbal Robocup jr. Deze competitie wordt gehouden in het sportcentrum van de Universiteit van Amsterdam. Het Goese team bestaat uit de studenten infor matica Gerwin Koopman, Boudewijn Hellingman, Frank Broere, Kasper Meijer en Sjoerd Diepen. De club staat onder leiding van informatiedocent Frans Peeters. De teams moeten eerst hun robots programmeren en ze vervolgens in de prak tijk aan het werk zetten. Het Onderwijsinstituut Informatie wetenschappen van de UvA stelt als hoofdprijs een Lego Mindstorms Robotset ter beschikking. Deze kan gebruikt worden in het informatica- en techniekonderwijs. GOES - In de Lange Kerkstraat in Goes is in de nacht van don derdag op vrijdag een kledingzaak leeggeroofd. Gezien de grote hoeveelheid kleding die is weggehaald, gaat de politie ervan uit dat er bij de inbraak een auto of bus is gebruikt. KRUININGEN - Bouwkavels bestemd voor nieuwe wonin gen worden in de gemeente Reimerswaal fors duurder. Burge meester en wethouders willen de prijzen met 25 procent ver hogen. Daardoor kosten de duurste, riant gelegen kavels straks 229 gulden per vierkante meter. De goedkoopste grond gaat weg voor 196 gulden per vierkante meter. Kavels op be drijf sterreinen worden, afhankelijk van de ligging, verkocht voor bedragen tussen de 7 0 en 100 gulden per vierkante meter. Deze prijzen zijn exclusief BTW. Ruim de helft van de extra opbrengst wil het college reserve ren voor dorpsvernieuwing; de rest gaat in de reservepot voor grondaankopen en -exploitatie. De commissie wonen en mi lieu vergadert donderdag 8 juni over de voorgestelde grond- prijsverhogingen. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. TERNEUZEN - Een 34-jarige inwoner uit Sas van Gent is vrijdag in Terneuzen voor het rijden onder invloed veroor deeld tot een jaar rijontzegging, waarvan vier maanden voor waardelijk, tweeduizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man veroorzaakte 13 oktober in Sas van Gent een kop-staart-botsing. De politie nam bij de verdachte een dranklucht waar. Een blaastest mis lukte, maar de man verzette zich niet tegen een bloedproef. De uitkomst van 21 promille werd na een contra-expertise bijge steld tot 1,9 promille. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte recent nog is veroordeeld voor een alcoholdelict. TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Axel heeft inmiddels zijn gevangenisstraf van drie jaar voor afpersing en een ge welddadige overval uitgezeten. Donderdagn moest er op de zitting van de Terneuzense politierechter nog worden afgere kend voor een bijzonder strafbaar feit. De Axelaar genoot in de periode van zijn criminele activiteiten - oktober '96 tot 1 april '97 - met het. van diefstal afkomstige geld en een RWW- uitkering een dubbel inkomen. De inkomsten uit strafbare feiten had hij uiteraard verzwe gen, zodat er sprake was van bijstandsfraude. Hij had de ge meentelijke sociale dienst daarmee voor 15.000 gulden bena deeld. De man beloofde gisteren er alles aan te zullen doen om het fraudebedrag terug te betalen. Ook was hij uit het crimi nele wereldje gestapt. De politierechter hield rekening met bijzondere omstandigheden en vonniste de Axelaar conform de eis tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Weg van de platgetreden paden. Met dat idee in het achterhoofd hebben medewerkers van het Zeeuws Bureau voor Toerisme, in sa menwerking met een aantal Belgische collega's, een tiental nieuwe wandelroutes uitgezet. Het 'kuupenpad', door de inla gen rondom Wissenkerke, werd vrijdagmiddag officieel inge wijd. Een gezelschap toerisme- en wandelspecialisten trok onder leiding van twee natuurgidsen door de inlaag Vlietepolder. Heen langs de Oosterschelde, terug door de kuup. De geel/wit gekleurde markeringen achter na. Die zijn, net als de bekende rood/witte herkenningspunten van de Lange-Afstand-Wandel- paden, op paaltjes, het wegdek en boompjes geschilderd. Gedeelten De wandeling beschrijft in to taal vier inlagen tussen Colijns- plaat en Wissenkerke. De tocht is zo'n tien kilometer lang, maar kan ook in gedeelten worden ge lopen. Er is geprobeerd de tocht zoveel mogelijk over onverhar de paden uit te zetten. Behalve het pad op Noord-Be- veland is de provincie een route rondom de schaapskooi bij Heinkenszand (Ouwelandpad) en een tocht rondom Cadzand- Bad (Cadesandpad) rijker. Over de grens zijn maar liefst zeven nieuwe wandelroutes uitgezet. De wandelpaden komen voort uit het Euregio Scheldemond- project 'Plattelandstoerisme', waarin de provincies Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen sa menwerken. Het project wordt deels gefinancieerd door cle Eu ropese Unie. Het is de bedoeling dat elke provincie straks' over tien wandelroutes beschikt. Tribune In de folder bij het Kuupenpad wordt de wandelaar bij de hand genomen en niet meer losgela ten. Zo krijgt hij geschiedenis- en aardrijkskundeles. Ook flora en fauna komen uitvoerig aan bod. Zo kan er worden gezocht naar zeeraket, zilte schijnspur- rie en loogkruid. Ook de bont- bekplevier, het baardmannetje en de groenling hoeve niet onop gemerkt te blijven. Op een achttal punten in de rou te wijst de folder op interessante vergezichten, historische we tenswaardigheden en natuur- weetjes. En tenslotte nog een tip: 'Benut het talud van de dijk als tribune; ga er eeps rustig zit ten om te genieten van de natuur die vanzelf op je af komt'. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Vlissingse Cliëntenraad, een adviesorgaan dat het college gevraagd en on gevraagd adviseert over allerlei zaken die te maken hebben met uitkeringen, krijgt eindelijk een geschikt kantoor. Burgemeester A van Dok-van Weele opent het gebouw aan de Cruqiusstraat volgende week dinsdag. De cliëntenraad in Vlissingen bestaat sinds 1995 en werd des tijds geïnstalleerd door wethou der H. de Haas. Lange tijd zag de gemeente het nut niet in van een adviesorgaan. Het college vroeg zich af wat een uitkeringsge rechtigde zou opschieten met een cliëntenraad. In het nieuwe kantoor komt een vast spreekuur op de dinsdag middag tussen half twee en vier uur en op de vrijdagochtend van tien tot twaalf uur. De balietij den in 't Spui, waarop de cliën tenraad aanwezig is, blijven hetzelfde. Bij voldoende bezet ting is er dan iemand op de dins dag en vrijdagmiddag tussen half twee en vier uur. Met het wekelijkse spreekuur wil de cliëntenraad te weten ko men wat er leeft onder de uitke ringsgerechtigden, met welke problemen ze te maken hebben, wat de oorzaken daarvan zijn en hoe mensen worden geholpen of behandeld door medewerkers van de sociale dienst. Met die kennis kan de cliëntenraad kij ken of er fouten worden ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59