Barbecuen plezierige bezigheid Hoofdrol voor de hoed Eerste Hollandse Nieuwe van de eeuw PZC Houtskool blijft koploper Restaurantgids voor Brussel tafel en trend 45 Tentoonstelling hoofddeksels zaterdag 27 mei 2000 Het nationale barbecueseizoenis dit jaar eerder en heftiger losgebarsten dan ooit. Volgens de landelijke winkelketen Intratuin zijn er in de eerste vier maanden al zestig procent meer barbecues verkocht dan in dezelfde periode van vorig jaar. Vooral kostbare modellen zoals betonnen barbecues, zijn niet aan te slepen. Ook gas- en elektrische exemplaren zijn in opkomst. Toch zal de houtskoolbarbecue nog lang koploper blijven. Het massale vleesbranden als afsluiting van een warme zo merdag neemt Amerikaanse vor men aan. In de Verenigde Staten bezit zeventig procent van de huishoudens een barbecue. Het apparaat wordt flink gebruikt ook. En lang niet alleen in de weekeinden. De liefde voor het barbecuen heb ben de Amerikanen ooit van de in dianen overgenomen. Spaanse kolonisten zagen in de zeventiende eeuw de inlandse be volking hun vlees in de open lucht grillen; ze noemden dat 'barba- coa'. De Engelsen vertaalden het in barbecuen en ze ontdekten dat het een plezierige bezigheid was. „Vandaar dat barbecuen in de Verenigde Staten een gewoon on derdeel is van het dagelijkse leven, terwijl in ons land alleen de week einden daarvoor worden gereser veerd", zegt Jan Lammers van Themans Zutphen, een van de grootste Nederlandse barbecue importeurs. „Voor ons is barbecuen een beves tiging van het mooie weer", ver volgt hij. „Opvallend is trouwens dat in Nederland en andere Noord-Europesë landen zoals Duitsland, Noorwegen en Zweden veel meer barbecues worden ver kocht dan in Mediterrane stre ken." Nauwkeurige verkoopcijfers zijn er niet, maar Lammers schat dat er in Nederland jaarlijks tussen de dertig en vijftig miljoen gulden in deze apparatuur omgaat. „De om zetten nemen behoorlijk toe en vooral betonnen- en gasbarbecues zijn in opkomst." Houtskool De overgrote meerderheid van de liefhebbers schroeit vlees en vis nog steeds bij voorkeur op houts kool. Van oudsher is er een enorm aanbod houtskoolbarbecues in al lerlei soorten, maten en prijzen. Supermarkten verkopen uit Azië geïmporteerde, eenvoudige exem plaren voor nog geen tientje. Wie nog goedkoper uit wil zijn, kan met een paar vuurvaste stenen en wat gaas zijn eigen bakoventje in elkaar knutselen. „De voordelige barbecues vinden vooral gretig aftrek bij beginners. Ze nemen het apparaatje mee op vakantie, hebben geen zin om het schoon te maken en gooien de bar becue bij thuiskomst weg", zegt Lammers. „Lieden met meer erva ring schaffen een wat kostbaarder merkexemplaar aan en gaan er ook wat zorgvuldiger mee om." Een bekend en degelijk merk is Weber, dat houtskoolmodellen le vert van ruim honderd tot driedui zend gulden. De 'Webers' hebben een bolle vorm en deksel. Zo'n deksel voorkomt opflakkeringen van het vuur en rookoverlast. Met of zonder deksel, houtskool barbecues vereisen meer handig heid dan gas- of elektrische exem plaren. Lastig is bijvoorbeeld om met aanmaakblokjes de houtskool aan te steken. Verder worden han den vies en kan afdruipend vet van het vlees een gemene vlammen veroorzaken waardoor de hapjes verbranden en uitdrogen. Maar houtskoolbai'becues zijn natuur lijk het mooiste wat er is voor lie den die vuurtje stoken gezellig vinden. Gemak Wie puur gemak verkiest, kan be ter een gas- of elektrische barbe cue in de tuin zetten. Ze kosten wel een paar centen meer: gasbarbe cues van Weber bijvoorbeeld tus sen 1500 en 5000 gulden. Maar een druk op de knop is bij sommige modellen al voldoende om het vuur aan te steken. De felheid van het vuur laat zich ook regelen. Al jaren wordt betwijfeld of bar becuen wel zo gezond is. Dat geldt zeker ongare eindproducten, vooral als dat kip is die met sal monella besmet kan zijn, en zwartgeblakerde resultaten. De De overgrote meerderheid van de liefhebbers van barbecue schroeit vlees en vis nog steeds bij voorkeur op houtskool. Amerikaanse academie voor de wetenschap (The National Acade my of Science) adviseert om meer redenen soberheid. Sommige on derzoekers van deze instantie melden dat bepaalde cellen van proteïne- en vetrijk voedsel, zoals hamburgers, door de hitte van barbecuevuur veranderen. De verandering zou een mogelijke oorzaak van kanker kunnen zijn. Woordvoerder Karei van Koppen van de Nederlandse Kankerbe strijding (KWF) dient de soep voor Nederlandse liefhebbers niet zo heet op. „In de Verenigde Staten wordt veel meer gebarbecued en is het gevaar dus groter, terwijl in ons land het eetfestijn minder vaak plaatsvindt. Wel is het ver standig om vlees niet zwart te la ten aanbranden en het druipen en verbranden van vet te voorkomen. Daartoe kun je het vlees in alumi niumfolie wikkelen." Dom Het stomste dat een barbecuer kan doen is spiritus gooien op smeu lende houtskool. Jaarlijks lopen daardoor talrijke mensen brand wonden op. De Stichting Consu ment en Veiligheid becijferde re centelijk dat gemiddeld (over 1997 en 1998 gemeten) jaarlijks 150 barbecueslachtoffers op een spoedeisende hulpafdeling van een ziekenhuis terechtkomen; bij na een kwart is jonger dan vier jaar. Om ongelukken te voorko men, is het ook handig om te bar becuen met een windscherm: von ken kunnen dan door de wind niet zo snél overspringen op brand baar materiaal als droog gras. De veiligste methode, zo adviseert de Nederlandse Brandwonden Stichting, is om elektrisch te bar becuen. Daarbij is de liefhebber niet afhankelijk van het weer, want zo'n exemplaar is ook bin nenshuis te gebruiken. Alex van Hoof De eerste Hollandse Nieuwe van de 21 eeuw komt er aan. Sterker nog: ze is er al. Bij veel vishandelaren liggen ze dit weekeinde al te wachten op gre tige liefhebbers. Eigenlijk mag niemand er vóór de komende woensdag van proeven. Via achterdeurtjes is het ieder jaar weer mogelijk om al een of twee dagen eerder de kwaliteit van de Hollandse Nieuwe te kun nen beoordelen. Afspraken in de vishandel zijn niet altijd even waterdicht. Officieel zal de eer ste Hollandse Nieuwe dinsdag op de visafslag in Scheveningen worden aangeboden. De volgen de dag is de Hollandse Nieuwe overal in het land te koop. De belangstelling voor de Hol landse Nieuwe, een echte Neder landse primeur, neemt ai'. Niet omdat de vis tegenwoordig voor namelijk door vissers uit de Scandinavische landen wordt gevangen. Dat blijkt voor de wa re liefhebber geen enkel bezwaar op te leveren, zeker niet sinds en kele jaren geleden werd besloten om de haring wat later aan te voeren. De door de Denen, Noren en Zweden gevangen haringen zijn dan net zo vet als de haringen van de Nederlanderse vissers. Daarom is de datum van eerste aanvoer van de Hollandse Nieu we verschoven van de tweede naar de laatste week van de maand mei. Wie de komende tijd bij harings talletjes en viswinkels kijkt zal al gauw opmerken dat het vooral ouderen zijn die er een haringkje komen pakken. Jongeren blijven er weg. Zij hebben minder waar dering voor de Hollandse Nieu we. Zij mijden ook de haringpar ty's die dit jaar vooral in de maand juni worden gehouden. Die haringfeestjes zijn daardoor niet meer wat ze ooit waren. Te genwoordig moet er ook gerookte zalm, gerookte paling, kreeft en kaviaar worden aangeboden wil men de bijeenkomst naar beho ren laten slagen. Weddenschappen In restaurants en veel andere eet- gelegenheden komen de Hol landse Nieuwe nauwelijks meer op de kaart voor. Ooit was dat an ders. Niet eens zo heel lang gele den, toen men op de Schevening- se visafslag weddenschappen afsloot om de prijs van de eerste Hollandse Nieuwe die de inder tijd befaamde Haagse restaura teur Frits Saur in zijn delicates- senwinkel op de hoek van Korte Voorhout en Hoge Nieuwstraat aanbood. In de jaren '50 kon je er vooral de notabelen van de stad en veel ministers en leden van het parlement aantreffen die er een haringkje kwamen verschalken. De Hollandse Nieuwe van Saur diende je zonder gesnipperde uitjes te eten. Je dronk er wel bij: jonge of oude jenever of koren wijn. Dat er ook een glas droge sherry (manzanilla of fino) bij paste, had men toen nog niet ont dekt. Weldronkmen er, maar dan wel aan tafel in het restaurant, een glas droge witte wijn, zoals Haring happen, het seizoen is al begonnen. Bij veel vishandelaren ligt de Nieuwe Haring vanaf vandaag in de winkel. foto Ermi rtdo Armi no Muscadet, bij. Met de gesnipper de uitj es bij de Hollandse Nieuwe zijn de ware haringliefhebbers het overigens nog altijd niet eens. Ze werden er vroeger bij gegeven, wanneer de haring wat ouder werd en een min of meer ranzige smaak had gekregen. Amster dammers, altijd tegen de draad in, aten er naast de uitjes ook graag in schijfjes gesneden zure of zoetzure augurken bij. De uitjes en de augurken verdoezel den als het wai'e de minder goede smaak van de haring. Dat kon tot in de jaren '60 nog wel eens voor komen. Vanda ag komt er geen haring met een kwalijke smaak meer op de markt. Die tijd is voorbij. Wie denken zou dat daarmee ook de uitjes en de augurken zouden verdwijnen komt bedrogen uit. Steeds meer Nederlanders willen die uitjes er juist wel bij hebben, zoals ze in Amsterdam en omge ving de haxnng niet eten zonder die schijfjes augurk er bij Invriezen Tegenwoordig is men verplicht haring onmiddellijk na het ka ken in te vriezen. Pas daarna mag ze worden verkocht. De gevrees de haringworm wordt op die ma nier vernietigd. Officieel hoeft dat invriezen niet langer dan 24 uur te durenLanger mag het ook en juist daardoor kunnen we te genwoordig het gehele jaar door van Hollandse Nieuwe genieten. Zelfs tot aan het moment waarop de eerste Nieuwe van het seizoen wordt aangevoerd. Voor de lief hebbers een grote meevaller. Toch zullen zij er op blijven wij zen dat de smaak van de eerste échte Hollandse Nieuwe anders is. Tip: vergeet de uitjes en wentel haringfilets voortaan door rag fijn gesneden verse bieslook. Een delicatesse die het waard ge weest zou zijn om door Frits Saur in zijn winkel te worden ver kocht. Hans Belterman In de dagelijkse receptenrubriek op pagina vier recepten met nieuwe ha ring en andere seizoensgebonden producten. Decennia na zijn verdwijning als vertrouwd kledingstuk raakt de hoed langzaamaan weer in de belangstelling. Van eenvoudig hoofddeksel tot extravagante draagsculptuur. Voor de expositie Hollywood-hoed maakten veertig Nederlandse ontwerpers een hoofddeksel geïnspireerd op hun favoriete speelfilm of musical. Een van hen is Gerrie Bos. 'De hoed is bezig aan een come-back. Ze woonde jarenlang in Rijssen, waar de hoed nooit uit de mo de is geweest en vooral op zondag het straatbeeld domineert. Maar de ontwerpen van hoedenmaak ster Gerrie Bos zijn veel te extra vagant en kunstzinnig voor de we kelijkse kerkgang. Drie jaar geleden verhuisde ze sa men met man en kinderen naar Twello en werd ze eigenaresse van Het Holthuis, een oudstatig land goed in Twello dat zijn oorsprong vindt in de vijftiende eeuw. In het zojuist voltooide en in oude stijl gebouwde koetshuis is tot en met 16 juni de expositie Hollywood- hoed te zien. Gerrie Bos verleent niet alleen gastvrijheid aan de ex positie, maar is ook een van de deelnemende ontwerpers. De ten toonstelling is een initiatief van het landelijke Hoedenplatform, dat hiermee de hoed wil promoten. Veertig ontwei-pers werden uitge nodigd een hoofddeksel te ont werpen, geïnspireerd op hun favo riete speelfilm of musical. Dat resulteerde in een bont scala aan hoofddeksels en draagsculpturen, geïnspireerd op onder meer de films Hello Dolly, Annie, Stars Wars, Gone with the wind, For your eyes only, Mary Poppins, Nell, West Side Story, The English Patient en Dr. Zhivago. Hoedenprijs Zo is er een veren avondhoedje van Sandra Krantz te zien, gemaakt naar Hitchcocks The Birds. Toque Taupée maakte een tropenhelm van strookjes berkentriplex, ge baseerd op de film Out of Africa. Haar inzending won de Eerste Ne derlandse Hoedenprijs en werd aangekocht door het Gemeente museum in Den Haag. Het Hoe denplatform is voornemens de prijs iedere twee jaar uit te reiken. Gerrie Bos was zo enthousiast over de inzendingen, dat ze be sloot een groot deel van de collec tie in huis te halen. Bos liet zich inspireren door het lied Raindrops keep falling on my head uit de film Butch Cassidy and The Sundance Kid. Haar hoed, gemaakt van antx-acietkleurig haarvilt, valt nog het beste te ver gelijken met een opengewerkte regendruppel. „Regendruppels vallen op het hoofd en door de warmte van de zon ontstaan nieu we ideeën en creaties", licht ze haar ontwerp toe. Gerrie Bos is van huis uit lerares naaldvakken, maar ging de mode academie doen, toen ze uit de klei ne kinderen was. Door bijscholing en deelname aan modeshows, ex posities en ontwerpwedstrijden (waaxwoor ze in binnen- en buiten land diverse malen genomineerd werd) ontwikkelde ze zich in het hoedenvak. Haar voorkeur gaat uit naar het vormgeven van extravagante, niet-alledaagse ontwerpen, waar bij ze haar fantasie de vrije loop kan laten gaan. Daarbij maakt ze gebruik van een grote verschei denheid aan materialen. 'Maar', zegt ze nadrukkelijk, „ik doe geen concessies aan de draagbaarheid. Hoewel ik in veel ontwerpen grap jes verwerk en ook wel eens exem plaren puur voor de lol maak, moet zo'n hoed wel prettig zitten." Elke hoed heeft een eigen verhaal en is handgemaakt. Gerrie Bos is een van de weinige hoedenont- werpers in Nederland die nog op traditionele wijze werkt. „Elke steek is met de hand gezet. Ik werk puur ambachtelijk. Dat betekent echter wel dat het proces veel ge duld en doorzettingsvermogen vergt." Vooral het modelleren van de hoe den is een tijdrovend en secuur werkje. In haar atelier op de eerste verdieping van het landgoed staan tientallen lindehouten mallen in de kast. De meeste heeft ze laten maken of gekregen, enkele zijn antiek. Tijdens het modelleren wordt het vilt met behulp van een stoomstrijkijzer om de mallen ge trokken en vexwolgens vastgezet met spelden. Haar ontwerpen zijn unica. „Er gaat hier niet één hoed de deur uit waar al een tweede van is. Voor ik aan het werk ga, praat ik eerst uit voerig met een klant, om op die manier een beeld te krijgen van zijn of haar persoonlijkheid. Daar pas ik het ontwerp op aan", zegt ze. Zelfs als klanten zich kort voor een gelegenheid bij haar melden, pakt ze geen bestaand model uit de kast, maar werkt ze onder hoog spanning tot in de late uurtjes door. Zo werd ze kort voor het hu welijk van prins Maurits en Mari- lène van den Broek benaderd door enkele Apeldooxmse dames die in allerijl op zoek wax-en naar een hoed voor de tx-ouwdienst. ,Ik maak altijd hoeden die op ver schillende manieren te dragen zijn en daarmee voor diverse gelegen heden geschikt zijn. Niet voor niets luidt het spreekwoord: zo de wind waait, waait mijn hoedje. Welke hoed je draagt, en op welke manier, is afhankelijk van hoe je die dag 'gemutst' bent." Zo vroeg een ambassadeursvrouw eens om een hoed die haar tijdens een receptie niet zou belemmeren de gasten met een kus te begroe ten. „Maar draag je de hoed an dersom", zo demonstreert Gerrie met een vergelijkbaar model„dan is het juist heel moeilijk om elkaar te kussen. Heel handig als je een beetje afstand wilt bewaren." Kunst De hoed is de laatste jaren weer in opkomst, merkt Gerrie. „De hoed heeft tijden in een dip gezeten en was jarenlang een ondergescho ven kindje in de mode. Dat is nu gelukkig aan het verandex'en, al is de hoed in de kunst nog altijd een witte plek." Vrouwen die een hoed dragen, la ten zien dat ze lef hebben, .vindt Gerrie Bos. Dat het hoofd van de een zich gemakkelijker zou lenen voor een hoed dan het hoofd van de ander, noemt ze 'grote onzin'. „Iedereen kan een hoed dragen. Maar kies dan wel een hoed die past bij je persoonlijkheid." Corine van Zuthem De expositie Hollywood-hoed loopt tot en met begin juli en is alleen in groepsverband en op afspraak te, be zichtigen. De rondleiding ivordt afge sloten met een high tea. Voor meer in formatie: 0571-270395. Hoedenmaakster Gerrie Bos tussen haar eigen ontwerpen. foto Werner Rauwerdink Bij Mo'Media in Tilburg verscheen het aardig gidsje Unieke restau rants van Brussel en hun leideerste recepten. Marie Jacqmin, die zelf jaren in Brussel heeft gewoond, selecteerde de 34 leukste restaurants van de stad en peuterde bij alle chefkoks twee favoriete recepten los. In dit boekje is veel zorg besteed aan de fotografie. Elk restaurant is voor zien van een interieurfoto en een foto van de chefkok, personeel en/of de uitbater. Daarnaast geeft de gids kooktips en is het voorzien van een overzichtelijke plattegrond. Unieke restaurants van Brussel maakt deel uit van een serie waarin eerder onder meer een deel voor Antwerpen is verschenen. ISBN 90-5767-033-X. Prijs f 24,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45