Personeel vaker gepakt bij fraude Subsidie voor doorbetalen loon bij ouderschapsverlof Aantal Ieren in Nederlandse drugshandel neemt fors toe 2 PZC "T binnenland Pakkans bij gesjoemel neemt toe Dode door explosie in flat Hoensbroek Rechercheurs onvoorbereid Illegaal vuurwerk CJO en banken negeren Amerikaans ultimatum Melk uit regio-Drachten veilig Woningbouw in uiterwaarden Burgerdienstplicht boefjes Antillen Regionale inkoop medicijnen Antillen belastingparadijs klasse C Nederlander voelt zich onveilig tijdens uitgaan Miljoen schade door brand in centrum Utrecht Instelling mag niet beleggen 3 Ontslagen bij arbeidsbureaus zijn van de baan Bezwaarde mag van PvdA en Christenunie zondagswerk weigeren IfloorRixt Albertsma toe!' art iet lui iji a$t DEN HAAG - Hel Landelijk In stituut Sociale Voorzieningen and (Lisv) heeft in '99 meer fraudes niet uitkeringen door werkne mers gemeld dan in 1998. Het gemiddelde bedrag waarvoor mensen fraudeerden daalde met ruim duizend gulden tot bijna 2500 gulden. Bij werkgevers nam het aantal geconstateerde fraudegevallen met werkne mersverzekeringen af. Deze cijfers betekenen nog niet werknemers ook meer gin- frauderen. De toename van IHet aantal opgespoorde fraude- rij gevallen, 17.620 in 1999 tegen 15.898 in 1998, kan ook duiden op een grotere pakkans. Werk nemers plegen volgens een woordvoerster van het Lisv va ker zogenoemde witte fraude, die relatief makkelijk kan wor den opgespoord door admini stratieve bestanden aan elkaar te koppelen. ,,Als iemand een [uitkering heeft, maar ook staat ingeschreven bij een werkgever, dan komt dat vrij snel aan het licht", aldus de woordvoerster. In totaal ging het vorig jaar om 46 miljoen gulden. In 1998 was dat 62 miljoen gulden, tprwijl er toen minder fraudegevallen waren. Werkgevers plegen va ker 'zwarte' fraude, die moeilij ker is op te sporen. „Dat zijn bijvoorbeeld werkgevers die mensen in dienst hebben waar voor ze geen sociale premies be talen. Of uitkeringstrekkers die zwart werken. Om daar achter te komen moet je echt op onder zoek uit gaan." Het aantal bij werkgevers geconstateerde fraudegevallen daalde van 350 in 1998 tot 322 vorig jaar. Volgens het Lisv neemt het aan tal gevallen van witte fraude af van ruim 13.000 tot 12.500. Dit zou komen omdat mensen bij witte fraude al snel tegen de lamp lopen. De woordvoerster kon niet zeggen of ze daardoor sneller overstappen op zwarte fraude. Het aantal gevallen van zwarte fraude nam toe van 613 tot 756. Uitvoeringsinstellingen zoals het Gak, GUO, Sfb en Cadans, moeten volgens het Lisv meer aandacht besteden aan fraude door werkgevers. Het Lisv zal de instellingen aansporen om meer onderzoek te doen bij werkgevers. De grens waarbij aangifte moet worden gedaan van werknemersfraude is per 1 april verhoogd tot 12.000. Bij fraude onder dit bedrag wordt geen strafrechtelijk onderzoek ingesteld. De extra onderzoeks capaciteit die hierdoor vrij komt, gaat naar de bestrijding van werkgeversfraude. GPD door Ferdi Schrooten DUBLIN - Een snel groeiend aantal Ieren in Nederland houdt zich bezig met de ui terst lucratieve handel in drugs, met name XTC. Behal ve criminele bendes, die zich sinds medio jaren negentig in Nederland hebben gevestigd, zijn sinds kort ook honderden koeriers actief. Die smokke len vanuit Nederland drugs naar Ierland. Dat zijn welis waar kleine partijen, maar in totaal gaat het om miljoenen guldens. Dat stellen Ierse drugs- en misdaadexperts van politie en douane naar aanleiding van de moord eind april op drie Ie ren in Scheveningen. In Ier land wordt aangenomen dat v v* I DEN HAAG - De basisopleidin gen die rechercheurs volgen, be reidt hen onvoldoende voor op het verhoren van verdachten van ernstige delicten. Het gaat dan om zaken met een zeer gewelddadig of levensbe dreigend karakter. Dit blijkt uit een ondei'zoek van de divisie Centrale Recherche Informatie naar de opleiding en de praktijk van verdachtenverhoren bij de politie. Zowel tijdens de oplei dingen als in de praktijk moet de politie meer aandacht besteden aan de verhoormethoden.AlVP ROTTERDAM - De Rotterdam se politie nam gisteren in de Raephorststraat 1500 kilo ille gaal vuurwerk in beslag. De partij Chinees vuurwerk werd bij toeval aangetroffen in een kelderbox door een werkne mer die een waterlekkage aan het repareren was. De politie trof in elk van de 140 dozen een 100.000 klapper aan. De partij wordt vernietigd. ANP HOENSBROEK - Door een explosie in een flatgebouw op de Markt in Hoensbroek is gistermiddag een man omgekomen. De politie nam aan dat het ging om de bewoner van het pand. De man werd door de kracht van de explosie met voorpui en al de volle markt opgeblazen. Hulpverleners hebben geschokte getuigen van het ongeval ter plaatse opgevangen. Door rondvliegende brokstukken liepen zes marktbezoekers lichte verwondingen op. (Advertentie) DRACHTEN - De melk van veehouderijen uit de omgeving van de in as gelegde afvalverwerker ATF in Drachten is veilig. Dat is het resultaat van onderzoek in het bedrijfslaboratori- um van zuivelconcern FCDF. „Er is geen enkele afwijking ge vonden", aldus een woordvoerder. De zuivelindustrie heeft de melk langer afzonderlijk opge haald en verwerkt dan was voorgeschreven. Men wilde geen enkel risico nemen. De directie van Friesland Coberco Dairy Foods heeft gisteren besloten de boeren de volledige prijs voor de apart gehouden melk uit te betalen. De zuivel werkt nog aan een schadeclaim voor bij ATF. Bij ATF verbrandden onder meer accu's en andere soorten batterijen. ANP MAASBOMMEL - De gemeente West Maas en Waal wil de Mookse projectontwikkelaar Gouden Kust BV toestaan in de uiterwaarden van de Maas vijftig drijvende en halfdrijvende vakantiewoningen te bouwen. De woningen staan buiten dijks en rijzen en dalen met het waterpeil mee. Buitendijkse bebouwing komt sinds het extreem hoge water van 1995 eigenlijk niet meer voor. Diverse bouwplannen in en bij de uiterwaarden van de grote rivieren zijn na 1995 ge schrapt in het kader van het plan Ruimte voor de Rivieren. Rijkswaterstaat en de provincie zijn akkoord gegaan met het projectvoorstel. ANP WILLEMSTAD - Criminele jongeren moeten op de Antillen de keuze krijgen tussen celstraf of burgerdienstplicht. Zelfs bij ernstige delicten als doodslag kan de dader de bak ontlopen. In plaats daarvan wordt de crimineel onder een streng regime waarden en normen bijgebracht en krijgt hij scholing en werk. Wie zich tijdens deze 'burgerdienstplicht' niet aan de regels houdt, belandt alsnog achter de tralies. Het plan is afkomstig van minister van justitie R. Martha op de Nederlandse AntillenVolstaan met gevangenisstraf is zin loos, vindt de bewindsman. „Hun gewelddadige gedrag wordt vooral veroorzaakt door een groot gebrek aan respect en normbesef. Dat leren ze in de gevangenis niet." GPD UTRECHT - Huisartsen, medisch specialisten, apothekers en ziekenhuisapothekei's moeten op regionale schaal meer sa- menwei'ken om de kosten van geneesmiddelen te drukken. Door gezamenlijk een lijst op te stellen van welke medicijnen voor welke aandoeningen worden voorgeschreven en in welke gevallen een patiënt er voor in aanmerking komt, kan verspil ling worden tegengegaan. Dat verwacht de Vereniging van Ziekenhuizen. Door de krachten te bundelen kunnen ziekenhuizen, die de inkoop doen, scherpere prijzen bedingen. ANP WILLEMSTAD - De Nederlandse Antillen horen bij de lan den die staan aangeschreven als de slechtst gereguleerde be lastingparadijzen. Dit staat in een lijst van de G-7de grootste industrielanden Een commissie classificeerde veertig fiscale vluchtoorden in drie categorieën. De Antillen vallen samen met de Maagden-, de Kaaiman- en de Cook-eilanden in categorie C. Deze groep is de zwakke schakel in het internationaal finan cieel systeem. Belastingparadijzen hoeven volgens de com missie niet per se een bedreiging te vormen voor financiële stabiliteit, als ze maar goed zijn gereglementeerd. Categorie A - Hongkong, Luxemburg, Singapore, Zwitser land, Guernsey en Man - kent goede regelgeving. AFP De schade aan het appartementencomplex is groot. Naast de woning waar de ontplof fing plaatshad zijn acht andere woningen ernstig beschadigd. Ook een onder de ap partementen gelegen supermarkt liep zware schade op. Verder raakten in de buurt ge- parkeei'de auto's beschadigd. De oorzaak van de explosie, die zich even na 13.00 uur voordeed, was gisteren nog onbekend. foto Dries Linssen/GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Neder landse Centraal Joods Overleg (CJO) en de banken blijven naar een oplossing zoeken voor te ruggave van de joodse tegoeden uit de oorlog. Zij laten zich niet van de wijs brengen door het ul- jl UTRECHT - Een brand heeft gistermiddag voor ongeveer een I Miljoen gulden schade veroor- zaakt in het stadskasteel Huis 1 Oudaen aan de Oudegracht in ]1 Utrecht. De oorzaak was een vlam in de 1 Pan, die brand veroorzaakte in het plafond van de keuken. Die i bevindt zich tussen de eerste en i' tweede etage van het café-res- taurant. Niemand raakte ge- i wond. De brand in het historische pand werd even na vijf uur ge weld. De brandweer was snel aanwezig, maar had door bouw werkzaamheden bij een naburig Pand wel wat problemen om bij ue wateraansluiting te komen. Maar tegen half zes was het wiur onder controle. Ongeveer twintig personeelsle den en een aantal gasten konden snel worden geëvacueerd. Uit veiligheidsoverwegingen ont ruimde de politie vijftien pan den aan de Oudegracht en om ringende stegen. GPD timatum dat een aantal steden en staten in de VS donderdag hebben gesteld. De Amerikanen eisen dat de Ne derlandse banken de Amster damse effectenbeurs binnen een maand aangeven hoe zij de te ruggave van de tegoeden afhan delen. Het Joodse Wereldcon- gres (JWC) had hen verzocht een ultimatum te stellen. JWC- voorzitter Elan Steinberg noemde met name ABN Amro en ING als banken die gehoor moeten geven aan de termijn, willen zij niet het doelwit wor den van sancties. Steinberg wil dat de Nederland se partijen met ruim ƒ500 mil joen over de brug komen in plaats van de 8 miljoen die tot nu toe door de Amsterdamse ef fectenbeurs AEX is geboden. Het CJO wees dit 'gebaar' af als onbespx-eekbaar. Een woox-dvoerder van de Ne derlandse Vereninging van Ban ken (NVB) noemt het vreemd dat er een ultimatum is gesteld door de Amerikanen. „Wij wa ren al in een vergevorderd stadi um met het CJO over de afhan deling." Het Joodse Wereldcongres is verheugd over het feit dat het Nederlands Verbond van Verze- keraars deze week toetrad tot de Internationale Commissie voor Claims uit de Holocaust-pex-io- de. Eerder dreigde het JWC met een boycot in de VS tegen onder meer verzekeraar Aegon. Ae- gon, prominent lid van het Ver bond van Verzekeraars, heeft grote financiële belangen in de VS. De dreiging van de boycot is nu van de baan. ANP/GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Werkgevers krij gen in de toekomst subsidie als zij het loon doorbetalen van werknemers die met ouder schapsverlof gaan. Het kabinet hoopt dat het zo aantrekkelijker wordt voor vooral mannelijke DEN HAAG - Ziekenhui zen, scholen en andere in stellingen die geld over hebben mogen hun geld voortaan niet meer beleg gen in aandelen. Dat is de strekking van een voorstel dat minister Zalm van Financiën giste ren aan het kabinet heeft gedaan. Eerder al moesten ge meenten en provincies naar aanleiding van de Zuicl-Hollandse Ceteco- affaire hun geld terug trekken uit risicovolle be leggingen. Diezelfde rege ling gaat nu voor de hele collectieve sector gelden. Alleen 'vastrentende waarden', zoals termijn deposito's, mogen nog ge- bruikt worden om tijdelij ke hoge reserves weg te zetten. In het voorstel van Zalm wordt er verder van uitge gaan dat het altijd gaat om een tijdelijke regeling. 'Bankieren', waarbij in stellingen jaren achtei'een een belangrijke taak heb ben aan vermogensbe heer, is niet meer toege staan. GPD werknemers om na de geboorte van hun kind zorgtaken op zich te nemen. De subsidie wordt verstrekt in de vorm van belastingvoordeel. Over de hoogte van de tege moetkoming praat het kabinet deze zomer. Op dit moment, hebben alle werknemers recht op onbetaald ouderschapsverlof. Voor ieder kind onder de acht jaar kan een maal verlof worden opgeno men. Een werknemer kan een half jaar lang maximaal de helft van het aantal 'normale' uren komen werken. Daarvoor moet de mannen, die zich behalve met de export ook met de pro ductie van XTC zouden heb ben bezig gehouden, relatief kleine vissen waren. Hun dood zou een signaal zijn van gevestigde misdaadben des aan kleine smokkelaar-s en producenten van XTC. Het snel groeiend aantal koeriers dat op eigen houtje drugs naar Ierland smokkelt, gaat name lijk ten koste van de woeker winsten die grote gangsters behalen. IRA Noel White van de nationale drugseenheid in Dublin meent dat de methodes waar op de terroristen van de IRA jarenlang patent hadden, zijn doorgesijpeld naar Ierse cri- echter wel een evenredig deel van het loon worden ingeleverd. Dit laatste is vooral voor minder draagkrachtige gezinnen een belemmering van het ouder schapsverlof gebruik te maken. In sectoren waar het verlof wel wordt betaald (zoals bij de rijks overheid) nemen vijf maal zo veel ouders verlof op dan in sec toren waar dit niet gebeurt. Van de moeders met recht op betaald vexiof maakt 69 procent hier ge bruik van, bij onbetaald verlof is dit negentien procent. Bij va ders liggen deze percentages op x-espectievelijk 44 en zeven pro cent. minelen. Midden jaren negen tig zijn volgens hem veel gangster-s Ierland ontvlucht. De harde strijd van de over heid tegen drugscriminelen heeft volgens Paul O'Mahony, drugs- en misdaadspecialist van het Trinity College in Dublin, alleen maar averechts gewerkt. „Een paar jaar gele den leek het alsof de bendes waren uitgeroeid. De import en verkoop van drugs is echter nauwelijks aangetast. Inte gendeel, door de repressieve aanpak is de drugshandel al leen maar risicovoller en dus lucratiever geworden. Met al negen drugsmoorden dit jaax-, inclusief de drie in Schevenin gen, zijn we hard op weg naar een nieuw record." GPD pagina 25: Keltische tijger high Het kabinet voelt er niets voor werknemers een wettelijk recht op betaald ouderschapsverlof te geven. ,Het dooi'betalen van loon blijft primair een verantwoordelijk heid van werkgevers en werk nemers zelf", zo benadrukte premier Kok gistex-en. „Wel vin den wij het belangrijk bedrij'ven zo veel mogelijk te stimuleren om het salaris door te betalen. Dat is zowel in het belang van de werknemers, van de samenle ving als van de onderneming zelf. Bedrijven die dat niet doen, zijn toch een beetje oudei-wets." GPD zaterdag 27 mei 2000 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het overgrote deel van de discotheekbezoe kers in Nederland voelt zich niet veilig. Uit een enquête van on derzoeksbureau Trendbox blijkt dat 73 procent van de dis- cotheekgangers dit gevoel heeft. De vijf meest genoemde risico's zijn: agressie en geweld, alco holmisbruik, aanwezigheid van drugs, brandgevaar en een ge brek aan veilig vervoer. door Hans van Soest DEN HAAG - Iedere werkne mer moet het recht krijgen te weigeren om op zondag te wer ken. Dat is de kern van een initi atiefwetsvoorstel dat de PvdA en de Christenunie (het samen werkingsverband tussen RPF en GPV) binnenkort zullen in dienen. De partijen vinden dat iedere werknemer de beslissing moet kunnen maken of hij op zondag wil werken, los van de reden waarom hij dat wil. Daartoe moet de Arbeidstijdenwet wor den veranderd. Begin april kwam D66 met een wetsvoorstel waarin alleen ge lovigen op grond van religieuze bezwaren zondagsarbeid kun nen weigeren. PvdA en de Christenunie vinden dat niet ver genoeg gaan. Zij vinden dat de zondag als collectieve vrije dag moet worden beschermd. Een gewetensbezwaarde solli citant hoeft niet te rekenen op een baan bij een bedrijf dat het weekritme niet kent, stelt RPF- fi-actievoorzitter Van Dijke vandaag op een congx-es van de Christenunie. Volgens van Dij ke wordt van werknemers ver langd dat zij flexibel zijn en daarom op de onmogelijkste tijdstippen beschikbaar zijn voor het werk. Volgens het Ka merlid heeft dat grote gevolgen voor de persoonlijke levens sfeer. Nu moet de werkgever die op zondag zijn bedrijf wil open stellen in overleg treden met de ondernemingsraad, als het ten minste niet al in de CAO is gere- He^ uitgaansgeweld in ons land neemt de laatste jaren toe en wordt steeds harder. Vorig jaar werden elke dag 22 gevallen van geweld bij de politie gemeld waarvan 19 procent zich in uit gaansgebieden afspeelde. De werkelijke aantallen liggen mo gelijk hoger, denkt Trendbox, omdat incidenten niet altijd worden gemeld. Overmatig al coholgebruik speelt in veel ge vallen van agressie en geweld een rol. Drugsgebruik daaren tegen niet, constateren de on derzoekers. ANP geld. Bereikt hij in het overleg met de OR overeenstemming dan kan hij zondagsarbeid op leggen. De consequentie is dat een indi viduele werknemer zich moet neerleggen bij die overeen komst, meent Van Dijke. GPD ZOETERMEER - De vakbon den hebben met de directie van Arbeidsvoorziening een ak- koord bereikt over een sociaal plan voor de negenduizend werknemers. Gedwongen ont slagen zijn daardoor niet meer aan de orde. Bij de arbeidsbureaus ontstond in februari grote consternatie, omdat 2400 banen op het spel stonden wegens een ingrijpende i'eorganisatie. De organisatie wordt gesplitst in een commer ciële tak die werklozen bemid delt en een niet-commerciële die werklozen registreert. Werknemers voor wie geen plaats meer is, krijgen persoon lijke ondersteuning bij het zoe ken naar een andere baan. Ook worden ze gecompenseei'd als ze minder sa-laris krijgen in hun nieuwe functie, De bonden zul len het akkoord positief aan de leden voorleggen. Arbeidsvoorziening heeft eer der gezegd voor de reorganisatie 2,5 miljard gulden nodig te heb ben. Daarover is nog geen over eenstemming met het ministerie van Sociale Zaken. ANP 'WOUDSEND - Sleepboot De Merkel meert af aan de Iewal in Woudsend. Dit weekeinde wordt in Woudsend de jaarlijkse sleepbootdagen gehouden. Bezoekers kunnen een kijkje nemen op de schepen en een stukje meevaren. foto Siep van Lingen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3