Soms moet je gewoon meer pillen slikken Rechttoe rechtaan of een glimmende Italiaan Als een combinatie werkt, waarom dan niet? PZC reportage zaterdag 27 mei 2000 31 Depressiebes trij ding in Retranchement Marktleider in doodskisten Zeeuws-Vlamingen slikken relatief veel medicijnen tegen depressiviteit. Eén van de redenen is een eigenzinnige, omstreden behandelmethode van een psychiaterpraktijk in Retranchement waar vijf psychiaters werken. Als één antidepressivum niet werkt, schrijven zij patiënten een combinatie van meerdere antidepressiva voor. Volgens de uit België afkomstige psychiater Arnoud Tanghe van deze 'mini-instelling' voor Biologische Psychiatrie en Psychotherapie is deze combinatiepil zeer effectief. Bijna honderd procent van de depressieve cliënten geneest met de combinatie van meerdere pillen, zegt hij. De psychiatrie kent maar weinig voorstanders van de Retranchement-methode. Twee soorten anti-depressiepillen tegelijkertijd slikken, dat zou levensgevaarlijk zijn. Arnoud Tanghe in zijn praktijk in Retranchement. De hype rond Prozac is belachelijk, vindt psychiater Arnoud Tanghe. foto's Peter Nicolai Het gaat niet goed met de behandeling van depressies in Nederland, zegt Tanghe (58). „Veel patiënten die psychia trische hulp krijgen, worden door een ver keerde diagnose niet goed geholpen." Hij zegt dat slechts negen procent van de mensen die depressief zijn medicijnen voorgeschreven krijgt. „En de helft heeft dat niet eens nodig", aldus Tanghe, die in België en Nederland tot psychiater is op geleid en in de jaren zeventig in zieken huizen in Oostburg en Vlissingen werkte. Dat ruim negentig- procent geen goede hulp krijgt, komt omdat mensen niet met him klachten bij de huisarts komen, zegt hij, of omdat ze medicijnen voor andere klachten krijgen. „Dan krijgen ze bij voorbeeld iets tegen pijn of moeheid ter wijl deze verschijnselen een gevolg van depressiviteit zijn." Tanghe zegt dat er in de psychiatrie veel misgaat omdat een depressie die het ge volg is van een stoornis in de hersenen snel wordt verward met een 'dipje'. Als biolo gisch psychiater is hij niet vies van pillen, maar hij ziet niks in medicijnen als ie mand het leven even niet meer ziet zitten. Dan moet er ouderwets worden gepraat. „Bij een vrouw die in de war raakt omdat haar man haar heeft verlaten, haar baan is kwijtgeraakt en belastingschulden heeft, is geen sprake van een biologische depressie. Zij heeft dus geen baat bij een pil als prozacHet probleem is dat mensen bij niet-biologische depressies wel prozac eisen. Van huisartsen krijgen ze vaak hun zin." Volgens Tanghe is er vanuit Amerika een 'belachelijke hype' rond prozac op gang gekomen. Een prozacje zou de oplossing voor depressieve gevoelens zijn. „Wat hoor je in een soap als iemand zich niet oké voelt? 'Take a prozac.' En bij de Ne derlandse bevolking leeft dat ook zo. Pro zac wordt als kalmerend middel gebruikt terwijl het alleen bij een depressie met een biologische oorzaak, dus als het mis zit in de hersenen, effectief kan zijn. Als je niet écht depressief bent, kun je van prozac agressief en manisch worden." Tanghe heeft het over 'prozac-moorden' uit agressie als uiterste consequentie van on juist prozacgebruik. „Bij depressiviteit door tegenslagen, trauma's en problemen moeten er meestal geen antidepressiva worden geslikt. Dan is praten, psychothe rapie, de oplossing." Genen Tanghe zegt dat patiënten die aan een bio logische depressie lijden bij de RIAGGs (praattherapie) in Nederland onvoldoen de baat hebben.,De RIAGGs hebben veel aandacht voor sociale problemen maar te weinig kennis van biologische ziektebeel den." Volgens de Belgische psychiater is een depressie een terugkerende ziekte die in de genen zit. „Depressies verdwijnen niet maar met medicijnen kun je ze be handelen. Als je je blijft verlaten op pra ten, krijg je draaideurpatiënten. Daar door neemt de kans op suïcide toe." De gesprekstherapie die de Zeeuws-Vlaamse praktijk toepast, spitst zich toe op verlo ren gegane vaardigheden, zegt Tanghe, die ook in een Vlaamse groepspraktijk en in het Sint-Franciscus Xaveriuszieken- huis in Brugge werkt. Verder geeft Tanghe af op de traditionele methoden die artsen gebruiken om de pressies tegen te gaan. „Het gebruik van slechts één antidepressivum geeft nogal ontgoochelende uitkomsten. Volledig herstel komt slechts weinig voor. Uit vele onderzoeken blijkt ook nog dat de oude en nieuwe antidepressiva slechts twintig procent beter zijn dan behandeling met een placebo of nepmedicijn. Die verbeter de patiënten blijven dus behoorlijk ziek." Volgens hem is het vertrouwen van pati ënten en ook behandelaars in de traditio nele methoden bijzonder laag. Succesverhaal Tanghe zegt dat de praktijk in Retranche ment een methode hanteert, om biologi sche depressies te bestrijden die verbluf fende resultaten laat zien. „Het is ons succesverhaal" zegt Tanghe. De Zeeuws- Vlaamse praktijk schrijft een combinatie van twee soorten antidepressiva voor in plaats van één soort. En dan alleen als één antidepressivum niet werkt. Dat is alles. Tanghe zegt dat uit wetenschappelijk on derzoek en ervaring is gebleken dat de combinatie van bepaalde - niet alle - me dicijnen tegen depressies veiliger dan de traditionele methoden is. Even wat jargon: het gaat om de combina tie van de soorten antidepressiva herop nameremmers en de MAO-remmers. Deze combinatietherapie werkt gewoon beter, beweert Tanghe, dan één medicijn. „On geveer 95 procent van de depressieve pa tiënten geneest. Patiënten voelen zich grondiger geholpen en kunnen de oude sociale vaardigheden weer oppakken. Ze kunnen weer werken of een boek lezen." Verder zouden de bijwerkingen minder zijn dan wanneer patiënten één antide pressivum slikken. „Bij devijf procent die niet herstelt, treedt wel enige verbetering op. Die kunnen dan wellicht nog worden geholpen door elektroshocks. Maar met onze methode kan het gebruik van elek troshocks al tot twintig procent afne men." Hij zegt dat niet alle combinaties van antidepressiva mogelijk zijn. Als het dan zo spectaculair veel beter is dan wat andere psychiaters voorschrij ven, waarom staat de Zeeuws-Vlaamse praktijk dan alleen? In 1996 heeft er een artikel van onder anderen Tanghe in het Tijdschrift voor Geneeskunde gestaan. Geen reactie. Er is contact opgenomen met de Nederlandse Vereniging voor Psy chiatrie, niks meer van gehoord. De vak broeders houden zich ijzig stil. „Ik snap dat niet", zegt Tanghe. „Een brede weten schappelijke discussie is broodnodig. Als je dan denkt dat het niet waar is, kom dan langs! Onze resultaten bij enkele duizen den patiënten worden doodgezwegen, de professoren negeren ons. De methode zou te gevaarlijk zijn." Onterechte angst, oordeelt hij, gebaseerd op mythevorming.,In de j aren zeventig is er gepubliceerd over combinatietherapie die tot dodelijke slachtoffers leidde. Maar dat had te maken met het gebruik van prozac-achtigen, dat is dus gevaarlijk. Die combinaties die wij gebruiken, zijn niet gevaarlijk. Maar nu worden alle com binaties onterecht op één hoop gegooid." Roelf Reinders Arnoud Tanghe heeft onlangs met een collega van de Groepspraktijk in Retranchement een boek over depressies geschreven: Arnoud Tanghe en Adelbert De Maesschalck, Depres sie. Onderkennen en behandelen Leuven en Apeldoorn 2000) Uitgeverij: Garant. Het is het eerste in de reeks 'Mens en Psyche' die onder leiding van Tanghe staat. Binnenkort ver schijnt het tweede deel over schizofrenie en psychosen. Verder staan er delen over manie, angststoornissen en posttraumatische stressstoornis op stapel. De combinatietherapie van de psy chiaterpraktijk in Retranchement opent weinig Zeeuwse deuren. Psychia ter L. de Smedt van locatie De Honte in Terneuzen van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen wil niets zeggen over de om streden depressiebehandeling. „Dan moet je bij de Inspectie zijn", laat hij via z'n secretaresse 'weten. De woordvoer der van de Inspectie voor de Gezond heidszorg: „Er zijn geen klachten bin nengekomen." Het Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis weigert commentaar te geven op 'methodes van collega's'. „Omstre den?" reageert huisarts J. de Meijer uit Sluis,"voorzitter van de Regionale Huis artsenvereniging Zeeuws-Vlaanderen, op de combinatietherapie. „Dat kim je rustig zeggen." De Meijer vindt dat de praktijk in Retranchement 'wel heel veel' medicijnen gebruikt. Gewaagde uitspraak De Meijer: „Zeggen ze dat ze 95 procent van de depressies genezen? Dat geloof ik niet. Dat is een gewaagde, overdreven uitspraak." Maar, zegt hij, de praktijk heeft een goede naam en is de oplossing voor patiënten die in het reguliere hulp verleningscircuit van artsen, ziekenhuis en Emergis buiten de boot vallen. „De Belgische psychiaters werken op een Belgische manier. Ze nemen meer tijd dan wij voor een patiënt. En voor een be paalde groep werkt dat heel erg goed, de groep patiënten die naast behandeling van hun ziekte extra aandacht nodig heeft.Voor deze groep vult de praktijk - 'een buitenbeentje' - een leemte in de medische hulp in Zeeuws-Vlaande ren, vindt De Meijer. „Patiënten kiezen vaak zelf voor de praktijk in Retranche ment." De Zeeuws-Vlaamse huisartsen zijn on langs met het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen en Emergis tot een protocol gekomen. Daarin staat hoe de hulp aan depressieve patiënten door huisartsen en psychiaters op elkaar moet zijn afge stemd en welke medicijnen er mogen worden gebruikt. „De combinatiethera pie komt daar niet in voor", zegt De Meijer. Hij zegt dat met 'gewone' antide pressiva depressies 'heel adequaat' zijn te bestrijden. „We gebruiken ook MAO- remmers en heropnameremmers, en bij voorkeur die laatste." En hoe zit het nou met het gevaar van de Retranchementse combinatietherapie? „Uit de literatuur weet ik dat het ge vaarlijk zou zijn maar in de praktijk heb ik er nooit iets van gemerkt", zegt de Sluise arts. „Voor mij hoeft het ook niet wetenschappelijk bewezen te zijn. Het werkt, wat wil je daar nog tegenin bren gen? Het is net als met homeopathie en acupunctuur. Als het werkt, why not?" Iedere dorpstimmerman maakte vroeger van zes planken een kist voor 'de laatste reis'. In de jaren vijftig werd het timmeren van doodskisten professioneel aangepakt. Bogra (Boons Grafkisten) uit Enkhuizen groeide uit tot landelijk marktleider. Veertig procent van de kisten die in Nederland ter aarde worden besteld of in de oven gestopt, komt uit de Enkhuizer fabriek, en ook veel Belgen en Fransen maken hun laatste reis tussen zes planken uit Enkhuizen. Directeur Rob Boon neemt deze week afscheid van een bloeiend doodskistenbedrijf. Een doodskist is een doodskist. Je gaat er in en komt er nooit meer uit. Toch is er volop keus. Van vijfhonderd tot twaalfduizend gul den. Een rechttoe rechtaan kist van gefineerd spaanplaat voor het cre matorium of een glimmende 'Itali aan': een sarcofaag met gewelfd deksel uit prachtig notenhout. Ka toen als binnenvoering, of toch maar zijde? Een houten hengsel of liever koperbeslag? De keuze is bij na oneindig. Bij Bogra in Enkhuizen kun je kie zen uit tweeduizend verschillende kisten. En dan nóg zijn er mensen die een aparte kist willen in de vorm van een potlood of een boot. Geen stabielere markt dan de uit- vaartbusiness. Want mensen ko men en mensen gaan. De een zijn dood.... Toch heeft Rob Boon niets van de 'kraaien' die in een Lucky Luke- strip revolverhelden de maat ne men. Hij is zakenman. Zette met zijn vader een gesmeerde timmer fabriek op, waar ze met hetzelfde gemak kasten voor Ikea en design meubels hadden kunnen maken. Model 54 Vraag in de uitvaartbranche om 'een 54 van Bogra' en ze weten overal wat je bedoelt. Een mooie, duurzame eiken kist. Klassiek en stijlvol. Het model waarin grootva der Boon,diein 1936 het bedrijf op richtte, ter aarde werd besteld. En als kleinzoon Rob in de showi'oom tot een keus wordt gedwongen, vindt ook hij de 54 uiteindelijk het meest aansprekende model, Al is er keus te over. Tussen hoekige Hollandse kisten en Franse en Ita liaanse modellen, waarbij in het hoofdeinde een duidelijke knik zit. En dan kun je nog een kist nemen die oploopt van voet- naar hoofd einde. Een plat deksel of een ge welfd model? En dan hebben we het nog niet over houtsoorten of beslag. Van plastic tot koper. Of de voering: van kanten roezen tot satijn. „In de tijd van de zwarte T-Fordjes kon je de mensen één model opdrin gen, maar dat kan niet meer. De uit vaart is veel persoonlijker en vrijer geworden." Op verzoek wordt maatwerk geleverd. Een kist van 2,10 meter voor lange mensen, maar ook speciale modellen. „Ik kan me voorstellen dat een scheepsbouwer een teakhouten kist wil hebben. Al doe je wel drie dagen over de bouw van zo'n speci ale kist. Als je weet dat je gemid- deld vijf dagen na je dood wordt be graven, betaal je misschien wel erg veel geld voor zo'n laatste vervoer middel. Maar soms is geld geen pro bleem. Ik kreeg een keer een juwe lier die massief gouden handgrepen wilde." Modellen weigeren doen ze eigen lijk nooit. „Al moet het wel in een lijkwagen, graf of de oven passen. We hebben ook weinig te weigeren, want in Nederland is alles moge lijk. Onmogelijke vragen worden al gepareerd door de begrafenison dernemer. Ik ken een begrafenison dernemer die eens weigerde om na zitekens op een kist te laten maken. Die tekens moesten weg, anders weigerde hij de hele uitvaart." Goedkope kisten zijn een kwestie van Hollandse zuinigheid. „De duui'ste kisten van twaalfduizend gulden worden over het algemeen niet aan Nederlanders verkocht. Die gaan naar Chinezen, Italianen en zigeuners. Een doodenkele keer gaat zo'n kist naar een Nederlan der, .maar die komt dan meestal uit de wereld van het snelle geld." De goedkope spaanplaten kist en het klassieke eiken model doen het goed. En er zijn trends, iedere vier jaar te zien op uitvaartbeurzen. Zo als de kist met X'otan, in opkomst bij jonge overledenen. Of de naturel houten, ongelakte kist met katoe nen bekleding. „Dat aantal gaat ie der jaar met twintig tot dertig pro cent omhoog. Het is een soort eco- kist in sarcofaagvorm." Boekenurn Behalve kisten levert Bogra ook ur nen en condoleanceregisters. De urnen worden steeds kunstzinni ger. „Ze worden ontworpen door beeldend kunstenaars en gegoten in Spanje." Al zitten er ook mon sterlijke modellen tussen, zoals het stapeltje boeken van Virgilius, Goethe en Lord Byron. Een boe kenurn voor de boekenwurm. Past zo in de boekenkast, maar om daar nou de as van een dierbare in te be waren... Het standaardrepertoire wordt door de meeste uitvaartonderne mers zelf op voorraad gehouden. Om aan speciale wensen te vol doen, heeft de fabriek depots in het land. „Daar staan alle maten kin derkisten, de meest voorkomende buitenmodellen, zoals extra lang, breed of hoog, en de duurste kisten. Een begrafenisondernemer kan binnen zeventig tot tachtig kilome ter wel terecht in zo'n depot." Zaken doen met emotie en gevoel. Ook al staat een gestroomlijnde timmerlijn in de fabriek, waar ne gentig mensen wekelijks veertien honderd kisten in elkaar timmeren „Om uit te groeien tot marktleider moet je zakelijk zijn. Maar je moet je gevoel niet vergeten. We kregen een keer een bestelling voor hand grepen. Maar we verkopen niet 'al leen' handgrepen. Toen kreeg ik een man aan de telefoon, die een kist aan het maken was voor zijn vrouw die aan kanker leed. Zelf een kist maken mag in Nederland. Al is er vrijwel niemand die dat in zo'n emotionele pei'iode kan opbrengen. Ik heb acht handgi'epen voor hem neergelegd, hem veel sterkte toege wenst en gezegd dat hij geen reke ning krijgt. Want we leveren niet aan particulieren." Rien Floris Rob Boon maakt met de gestroomde timmerlijn Bogra zo'n 1400 grafkisten per week. foto Joop Boek SINEQUan feNlAM'1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31