Het stond in de sterren Kleur van behang is onbelangrijk Advocatenduo kruist de degens met Nina Brink Corry Brokken vindt eindelijk rust reportage zaterdag 27 mei 2000 27 als er niet zo verschrikkelijk veel geld mee was gemoeid. Want de bedragen die ik zo juist noemde gelden natuurlijk alleen voor onze cliënten." Nederlaag Andere claimende beleggers hebben deze week een nederlaag geleden. Hun advo caat, mr. Van der Goen, probeerde via een kort geding meer informatie over de beursgang te krijgen van World Online. De rechter stelde dat de rechtbank daar voor niet de manier is. Hammerstein blijkt een dag later niet op de hoogte te zijn van de uitspraak en reageert gelaten. Het zegt hem niet zoveel dat de eerste slag deze week voor World Online en de ban ken was. Voor hem en Spong liggen de zaken duide lijk genoeg. „De kopers mochten ervan uit dat alle informatie in de prospectus van World Online klopte. Maar dat bleek niet zo te zijn", zegt Spong. „Na de beursgang kwam er koersgevoelige informatie vrij die in de prospectus had moeten staan." Conclusie: handel met voorkennis, mis leiding, koersmanipulatie, valsheid in ge schriften en het verspreiden van leugen achtige berichten. „Brink heeft gezegd: Ik ga niet verkopen", legt Hammerstein uit. „Dat is koersmani pulatie. Beleggers krijgen dan vertrou wen, bestellen aandelen, de vraag stijgt en dus de koers. Brink verspreidde hier mee tevens leugenachtige berichten. Mis leidend is de prospectus en het optreden van Brink omdat ze onduidelijke infor matie gaven bedoeld om de potentiële aandeelhouders op het verkeerde been te zetten. Misleidend is ook het woord 'transfered' (overgedaan) terwijl er ge woon 'sold' (verkocht) had moeten staan. Bovendien ontbrak de prijs waartegen Brink had verkocht." De adviseurs van Brink moeten volgens Hammerstein geweten hebben dat Brink de aandelen voor zes dollar van de hand heeft gedaan. Daarmee zijn ook zij fout. Hammerstein verwijt de banken dat zij de introductiekoers van World Online op 43 euro hebben bepaald. „Hierbij is niet ge keken naar vraag en aanbod", stelt Ham merstein. „Ze hebben gewoon gedacht: 'Wat kunnen we krijgen.' Er zijn volgens Hammerstein geen aanwijzingen dat een aandeel World Online in een paar maan den van 6 naar 43 dollar kon stijgen. Deze grillen van de banken kunnen vol gens de advocaat makkelijk voorkomen worden. Aandeelhouders moeten bij in troducties voortaan een soort bedenktijd krijgen. Daalt de koers in die periode, dan betalen de aandeelhouders niet de intro ductiekoers, maar de gemiddelde koers. Spong voegt daar aan toe dat de beurs- ganger de prospectus in het vervolg toch tenminste in het Nederlands moet schrij ven. Kritiek dat in prospectussen wel vaker fouten staan, laat Hammerstein koud. Het is volgens de raadsman een individu ele zaak. Hij zegt dat het er volgens de Ho ge Raad niet toe doet of iemand informa tie wel of niet heeft kunnen lezen. Het gaat erom óf de informatie erin staat. „En", weet Hammerstein, „World Online en de banken hebben gezegd dat alles wat van belang is in de prospectus staat." Alex Bogers en Achille Prick De Amsterdamse grachtengordel is een beroemd duo rijker. Deze zomer betrekken de topadvocaten Oscar Hammerstein en Gerard Spong een kapitaal pand aan de Keizersgracht. Spong begint aan een nieuwe carrière na onenigheid met zijn voormalig kantoorgenoot Wladimiroff in Den Haag en Hammerstein is na een paar moeilijke jaren terug op weg naar de top. In hun eerste geruchtmakende zaak kruist het markante duo de degens met World Online, Nina Brink, ABN Amro en Goldman Sachs. Gerard Spong in zij n tij deli j ke kantoor aan de Amsterdamse Herengracht: „Ik had nog nooit van m'n leven een pros pectus gelezen, maar ik had al snel door dat die van World Online niet deugde. Met gezond verstand kom je een heel eind." Zijn kersverse compagnon Oscar Ham merstein heeft meer verstand van beleg gen. „Ik heb zelf prospectussen geschre ven en deze is niet in orde. Het gaat er vooral om wat er niet in staat. Dit wordt een hele aardige zaak." Het advocaten vullen elkaar moeiteloos aan. Zo hebben ze het zich ook voorge steld bij het besluit samen een kantoor te beginnen. „Iemand wordt pas veroor deeld als het ten laste gelegde 'wettig en overtuigend' bewezen is", probeert Ham merstein de logica van hun samengaan te duiden. „Grofweg kun je zeggen dat Ge rard inhoudelijk beter is in het straf recht." Spong springt er tussen: „En Os car is sterker in het overtuigen van de rechter op grond van diep menselijke dra ma's waardoor iemand bijvoorbeeld tot een moord is gekomen. Rechters zijn ook mensen en reageren dus ook als zodanig." Gerard Spong begint in Amsterdam aan een nieuwe periode. Na 24 jaar verbrak hij eind vorig jaar de samenwerking met zijn kantoorgenoot mr. Wladimiroff in Den Haag. Wladimiroff wilde zijn vrouw en later misschien ook zijn dochter laten toetreden tot de maatschap, maar dat zag Spong niet zitten. Hij keerde de Hofstad de rug toe maar bewaart er goede herin neringen aan. Vijf keer achter elkaar kozen zijn collega's hem tot de beste straf pleiter van Nederland. Volgens de ken ners heeft hij die uitverkiezing te danken aan zijn strakke discipline, spitsvondig heid en uitmuntende kennis van de wet. Bij het grote publiek verwierf hij vooral bekendheid in het strafproces tegen de drugsbende van 'De Hakkelaar' en als raadsman in het hoger beroep in de Van der Valk-zaak. Mr. Gerard Spong (links) en mr. Oscar Hammerstein: „We weten wat we aan elkaar hebben." foto Roland de Bruin „De sterren hebben ons samengebracht", lacht Spong. Dan serieus: „Amsterdam is voor mij een logische keuze. Op de eerste plaats vind ik het een aantrekkelijke stad, maar belangrijker is dat bijna mijn com plete sociale leven zich in de hoofdstad af speelt. Oscar zat al in Amsterdam en ik heb de afgelopen jaren al vaker gemij merd over hoe het zou zijn om met hem een kantoor te beginnen. Zijn kennis, kunde en vaardigheden zijn uitstekend, maar dat is niet doorslaggevend, er zijn wel meer goede juristen in Nederland. Be langrijker is dat ik Oscar al jaren ken en weet wat ik aan hem heb. Ik vertrouw hem voor de volle honderd procent en over een heleboel dingen in het leven denken we in grote lijnen hetzelfde. Samenwerken gaat niet als je opvattingen over normen en waarden lichtjaren uit elkaar liggen." Oscar Hammersteins carrière verliep minder vlekkeloos dan die van Spong. In 1993 ging hij zes weken achter de tralies op verdenking van valsheid in geschrifte en pogingen tot witwassen van 17,5 mil joen gulden. Hij werd vrijgesproken, maar een nare bijkomstigheid was dat justitie in die periode bekend maakte dat hij seropositief is. In 1994 kwam hij weer in het nieuws. Kunstenaar Rob Scholte verloor bij een bomaanslag in zijn auto beide benen. Naar verluidt was de bom voor Hammerstein bedoeld, hoewel hij zelf niet denkt dat iemand het op hem had gemunt. Beiden hadden dezelfde auto die in dezelfde straat stonden geparkeerd. Het onderzoek loopt nog. World Online De eerste grote zaak van Spong en Ham merstein samen voeren ze tegen World Online en slokt inmiddels een groot deel van hun tijd op. „We hebben vierduizend cliënten en ze willen allemaal op de hoog te blijven. Ik kan het aantal e-mailtjes niet meer bijhouden", zegt Hammerstein. „Ik krijg er zo'n honderd vijftig per dag. Ik heb pas één riegatieve reactie gehad van iemand die vond dat wij moeten stoppen met deze zaak omdat dat de koers van het aandeel geen goed doet." Spong: „Maar dat is natuurlijk een gevaarlijke drogre den; het aandeel is pas gaan kelderen na dat het bedrog naar buiten kwam. De Internetprovider trok al voor de beursgang de aandacht van de heren. Hoe kon het ook anders bij de reclamecam pagne die Brink en consorten voerden. Spong: „Ik ben deze week voor het eerst van m'n leven gaan beleggen, maar ik voelde bij World Online aan mijn water dat er iets mis was. Ze maakten er een ker mis van en deden veel te mooie beloften. Terwijl het bedrijf nog nooit winst heeft geboekt. Wij kunnen toch ook niet van te voren zeggen dat ons samengaan gega randeerd een succes wordt." De eerste juridische stappen zijn inmid dels gezet. Vorige week is namens de cli ënten aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie (OM). De officier van justitie bekijkt nu of er voldoende verdenking is voor een strafrechtelijke vervolging. Daarover is al wel weer contact geweest tussen het OM en advocaten, maar erover praten doen Spong en Hammerstein nog niet. Wel wil Spong kwijt dat hij 'zeker niet uitsluit' dat Nina Brink kan worden aangehouden op verdenking van onder meer handel met voorkennis. Een civiele zaak met een schadeclaim is in voorberei- ding. Deze eerste schermutselingen hoeven volgens Spong niet op een rechtszaak uit te draaien. „Het ligt veel meer voor de hand dat World Online, Brink en de ban ken willen schikken. Daartoe zijn wij ook bereid, maar dan wel voor een bedrag van drie of vier miljard. Al is twee miljard wellicht ook nog bespreekbaar. Ik denk dat de juristen van de banken al lang met een schikkingsvoorstel waren gekomen Ze was een gevierd zangeres. Af en toe bezorgt dat verleden in de spotlights haar nog een onweerstaanbare kriebel. Ze was ook een succesvol rechter. Dat laatste friemelt en wringt heel wat minder. Nu gloort er een nieuwe carrière aan de kim: schrijfster. In haar autobiografie 'Wat mij betreft' heeft Corry Brokken onverbloemd haar herinneringen aan een veelbewogen leven geboekstaafd. Wat Brokken betreft een leven om fier op te zijn. „Ik ben eigenlijk een ontzettend sterk mens." Op weg naar de afspraak reed ze weer langs Het Huis. Berkenrode in Bus- sum. Een somber, donker hol in de stijl van een Zwitsers chalet dat ze tijdens haar huwelijk met revuekoning René Sleeswijk wist om te toveren tot een licht en vooral gezellig thuis. „Telkens als ik er langs rijd, moet ik er toch even naar kijken. Dan zie ik de ramen van zijn werkkamer, de slaapkamer van mijn dochter Nancy, het kamertje van mijn moeder, de naaikamer..." Ze is stil, staart een ogenblik voor zich uit, laat de herinnering vervagen en keert dan terug naar haar beweeglijke zelf. Ze checkt of haar gouden oorknop pen er nog zitten en beroert in een vloei ende beweging de krul haar in haar nek. Haar ogen schieten door het restaurant. Plotseling veert ze op. Fluisterend: „Moet je die man zien, met dat pak aan en die achterovergekamde haren, net een Italiaanse maffioso." Corry Brokken (67) haalt haar agenda uit haar tas en slaat hem open. De blaad jes zijn alle beschreven. „Vind ik héér lijk, zo'n volle agenda." De afspraken voor seminars en fora waar zij als dag voorzitter regelmatig voor wordt inge huurd, zijn in deze tijd verdrongen door verplichtingen aangaande 'Wat mij be treft', haar recent verschenen autobio grafie. Interviews, televisieoptredens en signeersessies - die bij een boekhandel én bij Albert Heijn in Laren heeft ze al ach ter de rug - rijgen zich aaneen. Het was uitgeverij de Arbeiderspers die haar benaderde om haar leven in boek vorm te gieten. Dat was kort nadat zij in een emotioneel interview met het blad Opzij onder meer het oorlogsverleden van haar vader ter sprake had gebracht. „Toen ze het me vroegen, dacht ik; dat durf ik niet. Maar na een week vroeg ik me af waarom ik het eigenlijk niet durf de. Daar wist ik het antwoord niet op. Ik heb de uitgever gebeld, 'ja' gezegd, me teen de zenuwen gekregen, maar nog wel als voorwaarde gesteld dat er geen 'ghostwriter' aan te pas zou komen. Zo als ik spreek, wilde ik het ook opschrij ven." Schrijven doet ze vanaf de tijd dat Soeur Laurentia op de mulo in Breda haar op stellen zo prees. Sinds die tijd hield ze haar leven op schrift bijOver haar mid delbare schooltijd, haar zangcarrière, haar huwelijken, de periode als rechter in Den Bosch. „Toen ik het boek maakte en zo mijn leven zat te overdenken, dacht ik: potverdorie, dat is nogal wat. Dat heb ik toch allemaal maar overleefd. En nu zit ik hier, voor zover ik kan overzien als een gezond mens en ik ben er trots op „Er zijn een hoop mensen die geheimzin nig doen over hun verworvenheden en hun verleden. Dat vind ik nu niet meer nodig. Ik wil niet meer de kleur van het behang aannemen en zeggen: 'ik ben er niet' of 'neem me niet kwalijk dat ik be sta'. De kleur van het behang is onbe langrijk. Ik ben eigenlijk een ontzettend sterk mens." Ze was de oudste van vier kinderen in een katholiek middenstandsgezin. Acht da gen voordat de Tweede Wereldoorlog uitbrak, deed ze haar Eerste Heilige Communie. Haar alcoholistische vader, die liever tekende en schilderde dan dat hij zich onledig hield met zijn vaders sto merij, sloot zich aan bij de NSB. „Na de bevrijding zag mijn broertje mijn vader weggevoerd worden. Hij heeft anderhalf jaar in het concentratiekamp in Vught gezeten." Ze begreep het toen niet en nu nog steeds niet dat haar vader het nationaal-socia- listische gedachtegoed aanhing. „Ik snap niet dat hij erin is getrapt, want hij was in feite een slimme man. Misschien vond hij het wel interessant dat hij ein delijk uit de sleur van zijn vaders stome rij kon breken. Hij las veel. Proust en zo. Hij had een heel rijtje boeken van Emile Zola in de kast staan. Ik heb daar wel eens eentje uitgepikt en in bed liggen le zen. Daar stonden tamelijk realistische dingen in. Was-ie kwaad dat ik dat had gedaan!" Thuis In de jaren vijftig, begin jaren zestig was ze de populairste zangeres van Neder land. Nadat Corry Brokken in 1957 - in Corry Brokken: „Toen ik mijn leven zat te overdenken, dacht ik: dat heb ik toch allemaal maar overleefd." foto Jocelyne Moreau een lange witte jurk met naden die trok ken - met 'Net als toen' het Eurovisie Songfestival in Frankfurt had gewon nen, leek een toekomst in de amuse mentswereld tot in lengte van dagen ver ankerd te zijn. Eigen tv-shows volgden en ze nam de ene grammofoonplaat na de andere op. Ze zong onder meer het be roemde Milord van Edith Piaf en ver kocht er 200.000 platen van. Het waren de jaren van haar huwelijk met jazz- drummer Cees See, met wie zij een doch ter, Nancy, kreeg. Daarna trouwde ze met René Sleeswijk, bij wiens revue ze als stersoliste optrad. 'Slees' - of 'Daddy' zoals ze hem noemde - was een kwart eeuw ouder dan Brokken. „Hij bleek een klootzak die in zijn mooie pakken de charmante directeur uithing en mij be handelde als koopwaar", schrijft Brok ken unverfroren in 'Wat mij betreft'. De zangeres raakte twee keer zwanger van hem, maar liet - op zijn aandringen - bei de zwangerschappen voortijdig onder breken. „Hij heeft me goed belazerd en als een vuilniszak van A naar B ver plaatst", zegt ze nu. „En toch was ik gek op hem. Ik was woedend dat ik op hem viel toen hij mij benaderde. Ik kon dat van mezelf niet uitstaanIk heb nog nooit zoiets wonderlijk magisch meegemaakt. Wellicht heeft dat met een vadercomplex te maken; hij was per slot van rekening 25 jaar ouder." „De blaadjes wilden maar wat graag in dat huwelijk van mij wroeten. En hele maal toen ik ging trouwen met mijn hui dige man, Jan Meijerink, die ik ken uit mijn periode toen ik rechten studeerde. Die is zeventien j aar j onger. Met hem ben ik nu bijna 25 jaar getrouwd. Jan houdt onvoorwaardelijk van mijLekker, knus, warm. Als we samen zijn, zitten we ge woon te kneuteren. Dan kijken we naar de Belgische televisiesoap Thuis. Eigen lijk ben ik nu eindelijk zelf ook thuis, zou je kunnen zeggen." Theater De rechtenstudie, die in 1973 een voor alsnog drastisch eind aan haar zangcar rière maakte, betekende een uitweg uit de gouden kooi die 'Slees' om haar heen had opgetrokken. Na een aantal jaren een advocatenpraktijk met haar man te hebben gedreven, solliciteerde ze naar het ambt van rechter. In het begin was het fantastisch, zonder meer, beaamt ze. „Het streelde zo mijn eer dat ik door die zware procedure was heen gekomen en daar in Den Bosch als rechter zat. Ik heb het ook nooit begrepen dat ik die rechter- lijke mangel heb overleefd. Om rechter te kunnen worden, moet je sociaal vaardig zijn, je communicatief kunnen redden, uitgebalanceerd zijn, kortom: er is een hele waslijst van dingen waaraan j e moet voldoen. En dat terwijl ik toch aardig driftig kan zijn. Vroeger was ik dat hele maal. Als de kinderen mij op straat uit scholden voor 'vuile NSB'er' en 'moffen tuig', dan timmerde ik er flink op los. Maar ze hebben me dus gewogen en niet te licht bevonden." Ze lacht: „Maar ja, alles went." Midden jaren negentig hield ze de recht bank voor gezien. „Ik reed elke dag heen en weer tussen Laren en Den Bosch, elke dag 160 kilometer. Ik moest om 6 uur op, wilde ik om 9 uur aan mijn zitting kun nen beginnen. En ik moest als rechter re gelmatig psychiatrische inrichtingen in Brabant bezoeken om te beoordelen over inbewaringstelling van mensen of de voortzetting daarvan. Daar werd ik niet echt vrolijk van. En ik rook weer aan het zingen.Er kwam een compilatie-cd van haar uit met oude opnamen. De uitrei king van de Edison die daaruit voort vloeide, brachten haar in de loop van 1995 weer op het muzikale pad. Er volg de een nieuwe cd, 'Nooit gedacht', maar met 12.000 verkochte schijfjes werd die comeback geen doorslaand succes. Haar boek wel. Alle 'downs' vonden in haar boek 'Wat mij betreft' een plaatsje. Maar ook alle 'ups', „want die zijn er ook heel veel ge weest, hoor." 'Een heerlijke tijd' vond ze haar Amsterdamse periode. „Toen was ik nog heel jong en in verwachting van Nancy. En toen ze eenmaal geboren was, liep ik opschepperig met haar door het Vondelpark. Het was net zo fijn als de pe riode die ik nu met Jan heb. Maar daar zitten wel flink wat jaren tussen." Dadelijk rijdt ze weer langs Het Huis, naar haar eigen 'Hans-en-Grietje'-boer- derij in Laren. „Heerlijk, strakjes met een glas wijn in de tuin. Dan kan ik niet naar bed komen, zo lekker heb ik het dan. Ik roep wel eens 'Mens, count your bles sings' om tegelijkertijd te beseffen: ik 'count' ze al." Peter Kuijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27