halfrond Je wordt niet mooi van doping reportage 26 De mythe van superslank en mooi gespierd zaterdag 27 mei 2000 V- RUDEN RIEMENS Nog in de wintervacht of een paar pondjes te veel, in de sportschool komt het wel goed. Dat geldt ook voor slappe, uitgezakte lichamen of magere lijven die maar net de winter hebben overleefd. Flink trainen. En als dat niet genoeg is, dan is er altijd wel een kuurtje om Moeder Natuur een handje te helpen. Voor het allesoverheersende schoonheidsideaal bestaan er geen risico's. Het strand lonkt. En dus de greep naar anabole steroïden, groeihormonen, smartdrugs, synthetische afslankers, amfetaminen en schildklierpreparaten. De gemiddelde sportschoolbezoe- j ker wil er eigenlijk alleen maar een beetje goed uitzien. Maar dat moet dan altijd binnen een paar weken of maanden gebeuren en dat gaat natuurlijk niet." Na jaren verbaast Rens van Kleij van het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken (NeCeDo) in Rotter dam zich er nog steeds over.,Er is zo wei nig kennis over doping en de werking van het eigen lichaam. Dat geldt zelfs voor topsporters. Er zijn mensen, die alles voor hun uiterlijk over hebben. Lukt het niet op de traditionele manier, dan maar via doping." De stap naar doping is niet groot. Vooral niet wanneer er, zoals in Nederland, toch al een voedingsbodem bestaat voor een pillencultuur. Voedingssupplementen en vitaminepreparaten zijn niet aan te sle pen. De stap naar doping is dan ook niet zo groot als wel gedacht. Valkuilen en risi cogroepen te over.'Vooral mensen die maar lukraak elk middeltje bestellen op homeshopping-tv zijn zo'n risicogroep. ,Ze rollen zich een breuk op een stuk plas tic zonder dat er iets gebeurt of ze knap pen af op die pieper die afgaat wanneer ze hun buik ontspannen. Dat ding werkt ook al niet. Die mensen zijn zo bezeten van een slank of juist gespierd lichaam, dat ze er echt alles voor over hebben. Zelfs de meest gevaarlijke rotzooi." Rens van Kleij is afgestudeerd bewe gingswetenschapper en doet de public re lations voor het NeCeDo. Een belangrijk deel van zijn tijd gaat zitten in de voor lichting aan (top)sporters en recreanten. Hij blijft zich verbazen over de onwetend heid en het gemak waarmee naar doping- middelen wordt gegrepen. De weg naar doping is in bijna alle gevallen identiek. „Mensen beginnen enthousiast te trainen of te sporten, maar als na verloop van tijd het resultaat uitblijft, gaan ze zich afvra gen of ze het wel goed doen. Waarschijn lijk is er niemand die hen ooit heeft verteld dat je met bodybuilding op na tuurlijke basis anderhalf tot drie kilo per jaar aan spiermassa kunt toenemen. Toe gegeven, dat is niet zo veel, maar zo zit het menselijk lichaam nu eenmaal in elkaar. Om een gespierd lichaam te krijgen moet j e lang trainen en geduld hebbenEn dat is nu precies wat de gemiddelde sport schoolbezoeker niet heeft. Die wil resul taten zien en die krijgt hij het snelste met anabole steroïden", geeft Van Kleij toe. Decaatje Met behulp van anabole steroïden kun je in acht tot tien weken drie tot vijf kilo aankomen door groei van de spiermassa. Met zware androgene (vermannelijk ende) anabolen zelfs tien kilo of meer. Het begint voor veel sporters heel onschuldig met Decadurabolin, een milde anabole steroïde, bijna liefkozend Decaatje ge noemd. Eenmaal in het circuit vervallen gebruikers in vaste ritmes van kuren, bij werkingen onderdrukken, afkicken en opnieuw kuren. „De'met anabole steroï den opgebouwde spiermassa is niet blij vend. Na verloop van tijd raak je de kilo's ook weer kwijt. Dus gaan mensen op nieuw kuren en altijd zwaarder dan de vo rige keer. Anabolengebruik kent ook nog een aantal, per product verschillende, geestelijke en lichamelijke bijwerkingen. Die variëren van chronische hoofdpijn, slapeloosheid, duizeligheid, concentra tieverlies en maagbloedingen tot psycho sen, onbeheersbaar agressief gedrag, een krimpend scrotum, verminderend libido, hartkwalen en leveraandoeningen. Stop je met een kuur, dan weet je helemaal niet wat je overkomt. Sommigen bodybuil ders kuren daarom permanent. Daar gaat je lichaam aan kapot", aldus Van Kleij. Geslachtshormoon Anabole (spierversterkende) androgene (vermannelijkende) steroïden vormen de verzamelnaam voor synthetisch vervaar digde varianten op het mannelijk geslachtshormoon testosteron. „Testos teron bevordert de aanmaak van spier massa. Het verhoogt het rendement van je training", zegt van Kleij. Van Kleij kan er moeilijk bij dat mensen zo weinig respect voor de werking van hun eigen lichaam In sommige gevallen gaat het niet goed met de man of vrouw die met behulp van oefeningen in de sportschool een paar kilo wil afval len. Men grijpt dan naar doping. hebben. „Het lichaam is een zeer verfijn de, zelfregulerende machine. Je gaat knoeien aan een motor die perfect in ba lans is. Daar kom je wel achter op het mo ment dat j e stopt met een kuur. Dan zal het geruime tijd duren voor het lichaam zijn oude functies weer opneemt." De tiental len geestelijke en lichamelijke bijwerkin gen van een anabole steroïdenkuur ten spijt hebben experimentele gebruikers ontdekt dat de spieropbouwende effecten van anabolen versterkt worden door deze te combineren met groeihormonen en in suline of een combinatie van beide. Bijko mend voordeel is dat groeihormonen niet op te sporen zijn. Groeihormonen starten processen op die de botgroei, de spiergroei en de stofwisseling aansturen. Typerend voor het dopinggebruik zijn de aanvullende middelen die worden geslikt om de bijwerkingen of negatieve gevol gen van de doping te onderdrukken. In het geval van de groeihormonen bijvoorbeeld is het voordeel (het remmen van de gluco- se-opname) ook een nadeel. Te weinig glucose leidt op den duur namelijk tot af braak van spiereiwitten en daarmee van de spiermassa. Precies het tegenoverge stelde dus van wat een bodybuilder wil bereiken. Maar dat kan weer worden ver holpen met insuline, dat er voor zorgt dat er meer spiereiwit kan worden opge bouwd. Maar als je zelf veel insuline aan je lichaam toevoegt (een stof die het li chaam ook zelf al aanmaakt) krijg je vol gens Van Kleij weer problemen met de energietoevoer naar de hersenen. „De kans dat je in coma raakt en daar blijven de hersenbeschadiging aan overhoudt is dan reëel aanwezig", aldus van Kleij. Inmiddels hebben ook de zogenoemde smartdrugs hun intrede gedaan in het do- pingcircuit. Vooral de partydrug GHB is bijzonder populair. Dit tot grote verba zing van de dopingexperts, want de werk zame dosis is voor iedereen sterk verschil lend en juist dat maakt het effect zo onvoorspelbaar. Van Kleij: „Sterker nog, de geleerden we ten nog steeds niet precies wat GHB doet en waarom. Op internet en in sportscho len wordt het aangeboden als wonder middel. In sportscholen wordt het ge bruikt als alternatief voor groeihormoon en anabole steroïden. Je krijgt er ook vre selijk veel energie van, zeggen gebruikers, maar vooral de verkopers." „De handel in deze producten, groeihor monen, afslankers en anabole steroïden is in handen van het zwarte circuit", legt Van Kleij uit. „De meeste handelaren worden er weliswaar niet rijk van, maar zij willen toch zo veel mogelijk verkopen. Ze verschaffen dus eenzijdige voorlich ting. Over de negatieve aspecten spreken de handelaren liever niet. Tegenover de 'groeiers' in de sportschool, staan de 'af vallers' in de fitnesscentra. Zowelmanne- lijke als vrouwelijke sporters zijn de cen timeters liever kwijt dan rijk. Kilo's en centimeters kunnen met fysieke inspan ningen en verandering van het eetpatroon worden verminderd, maar dat gaat velen niet snel genoeg. Daarom wordt er vaak naar kunstmatige middelen gegrepen. „Afslankmiddelen moeten vooral de vet- verbranding stimuleren. Dat gebeurt enerzijds door de temperatuur van het li chaam te verhogen waardoor er meer ca lorieën worden verbrand en anderzijds de eetlust te remmen, zoals middelen op am fetaminebasis doen. Ook worden er schildklierhormonen gebruikt, Die zetten de schildklier, verantwoordelijk voor de verbranding van voedsel in het lichaam, een paar tandjes hoger. „Als je gaat knoei en mgt de organen in je lichaam is het ein de zoek", waarschuwt Van Kleij. „Je gaat er langzaam aan kapot. Overdag voel je je hyper, maar 's nachts kun je niet slapen. Het sloopt je helemaal." „De zwaarste afslankmiddelen op amfe taminebasis hebben na hun hoogtepunt in de jaren zestig en zeventig terrein verlo ren. Ze waren vreselijk verslavend en ze zorgden voor ernstige psychische stoor nissen. Je zou denken dat je niemand hoeft uit te leggen dat deze middelen een aanslag op je lichaam zijn, maar de vraag naar mildere varianten als fentermine (Ionamin) en fenfluramine (Ponderal) is groot. Ook buiten sportscholen en fitnesscentra of op Internet wordt er flink in gehandeld. Je kunt inderdaad gewichtsverlies van enkele kilo's per week bereiken, maar de bijwerkingen hakken er flink in. Die vari eren van afwijkingen aan lever en bijnier schors tot maagbloedingen, duizeligheid, aanhoudende zware hoofdpijnen, con centratiestoornissen, sufheid en onver klaarbare agressiviteit. Voordat je daar aan begint moet je jezelf toch eens afvra gen of het je al die ellende wel waard is. Vooral omdat de kilo's er toch weer aan komen." Ronald Massaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26