r Keltische Tijger wordt high Drugshandel bloeit in Ierland 25 Drugsteam Ierse Douane in deze bijlage PZC reportage zaterdag 27 mei 2000 Ierland, het groene eiland met z'n goedlachse bier- en whiskeydrinkende volkje is al lang niet meer het armetierige zorgenkindje van de Europese Unie. Maar de 'Keltische Tijger' betaalt een hoge prijs voor zijn economische bloei. In rap tempo is de dunbevolkte eilandrepubliek uitgegroeid tot nieuw wingewest voor Hollandse xtc-fabrikanten. Een toekomst als entree tot Europa voor opiaten en cannabis uit andere continenten gloort. De harde strijd tegen drugs, kort geleden nog zo succesvol, keert zich nu tegen de Ieren. „Die moorden in Scheveningen zijn een voorproefje van wat ons hier te wachten staat." Vestigingsplaatsen inlichtingen- en maritime douane-afdelingen Het hoofdkantoor van het drugsteam van de Ierse douane bevindt zich in Dublin. De overige diensten opereren vanuit de div. kustplaatsen. Letterkenny NoQrd I Territoriale a wateren die door de Belfast ierse douane worden gecontroleerd. Galway Ennis Shannon j Tralee Bantry Bansha Rosslare Waterford ',j Cork 'far St. Georges Channel GPD-GN-graphics/R.S. Marinebasis nabij Cork. Wie vanuit Nederland over de Ierse zee komt aanvliegen ziet het al van grote afstand: Ierlands enorme en grillige kustlijn. Door alle fjorden is het een helse klus om het land te behoeden voor invoer van verdovende middelen via het omrin gende zeewater. Koeriers die drugs met ldeine porties via de luchthavens binnen smokkelen zijn er ook in overvloed. Door de toegenomen welvaart en steeds goed kopere vliegtickets réizen Ieren meer dan ooit tevoren. Joe Tobin, drugsexpert en topfunctiona ris van de Ierse douane, gevestigd in het imposante Dublin Castle in 's lands, hoofdstad: „Vorig jaar telde alleen Dub lin Airport al twaalf miljoen reizigers, op 3,5 miljoen Ieren. Tien jaar geleden was het nog maar de helft." Met de regelmaat van de klok houden douaniers drugskoe riers aan, vaak Ieren die als gastarbeider in een ander land van de Europese Unie werken en op de weg naar huis illegaal een zakcentje bijverdienen. Tobin: „De mees ten komen uit Amsterdam. Ze slikken de drugs in bolletjes in of we vinden het met tape geplakt op htm lichaam." Zo nu en dan slagen politie, douane en marine erin grotere partijen drugs te on derscheppen die criminelen via de zee proberen binnen te smokkelen. Het lijkt een aardige prestatie voor een land dat twee keer zo groot is als Nederland, maar met 11.230 - hoofdzakelijk ongewapende - agenten maar een kwart van het aantal dienders in Nederland heeft. In februari pakte de douane nog een grote partij van 180.000 xtc-pillen uit Neder land in de zuidoostelijke kustplaats Ros slare met een geschatte straatwaarde van een kleine zes miljoen gulden. Echt kassa was het met de megavangst op de motor- cruiser Poseidonia, afgelopen november. Tien kilometer voor de kust van de haven stad Cork in het zuiden onderschepte de marine het schip, waarvan de bemanning zei onderweg naar Nederland te zijn, met voor ruim veertig miljoen gulden aan can nabis aan boord. Afstandsbediening Volgens officiële cijfers heeft de Ierse douane vorig jaar drugs ter waarde van bijna zeventig miljoen gulden in beslag genomen. „Nu met name de Amerikaanse kust maar ook de Europese kusten steeds beter beveiligd worden, wijken steeds meer drugscriminelen uit naar Ierland. Onze kust is nu eenmaal heel moeilijk te bewaken. Zeker nu steeds meer mensen door de toegenomen welvaart een boot kunnen kopen en iedere amateur met handzame satelliet-navigatieapparatuur ter grote van een tv-afstandsbediening een schip aan land kan brengen", zegt lui tenant Brian Fitzgerald, als bevelhebber van het marineschip Ciara verantwoor delijk voor de Poseidonia-vangst. In totaal heeft de marine acht boten voor kustpatrouilles. Met het grootse opper vlak aan territoriale wateren van alle EU- lidstaten, is dat erg weinig. Schrijnender echter is dat door personeelstekorten bo ten bij lange na niet maximaal inzetbaar zijn. Juist daarom is de aanstaande rechtszaak tegen de bemanning van de Poseidonia, die steeds heeft beweerd onderweg te zijn geweest naar 'Holland', voor de Ierse au toriteiten van het grootste belang. Fitzge rald: „Het gevaar dreigt dat Ierland een voorportaal wordt voor drugsinvoer naar de EU. Wie eenmaal Ierland binnen is, kan binnen de EU immers vrij reizen. Met jarenlange gevangenisstraffen in de Pos- eidonia-zaak willen we de drugswereld laten zien dat Ierland maar beter geme den kan worden." Topcrimineel Harde taal die typerend is voor de wijze waarop de Ierse overheid de laatste jaren het drugsgevaar bevecht. Qua bedreiging is dat al meer dan eens vergeleken met het terrorisme rond het conflict in Noord-Ier- land. Het startpunt voor de heksenjacht op drugscriminelen was 1996, toen twee gangsters misdaadverslaggeefster Vero nica Guerin op straat doodschoten. Voor afgaand daaraan hadden burgers uit woede over de voortwoekerende drugse pidemie - toen nog met name een heroïne- plaag - al her en der het heft in eigen hand genomen. Dealers en junks waren de slachtoffers. Kort daarna kwam de Ierse overheid met fikse aanscherpingen van de wetgeving en uitbreiding van bevoegdheden voor de Ierse politie, de Garda Siochana. In korte tijd wist de politie honderdvijftig drugs criminelen te arresteren, van wie bij de minste of geringste verdenking voor mil joenen aan bezittingen in beslag mochten worden genomen. In oktober hoopt de Garda haar grootste slag tot nu toe te slaan door voor omgerekend ruim tien miljoen gulden aan bezittingen te 'pluk ken' van topcrimineel John Gilligan, die twee reeds veroordeelde mannen de op dracht zou hebben gegeven Guerin te ver moorden. „De wetgeving voor inbeslagnames is een doorslaand succes", zegt Noel White, hoofd van de nationale drugseenheid in Dublin. Trots wijst hij op een groot aantal topfiguren uit Ierlands onderwereld, die na de moord op Veronica Guerin hun heil zochten in het buitenland, onder meer in Nederland met pleisterplaatsen in met name Amsterdam, maar ook Den Haag en Rijswijk. In het polderland is Engels im mers de tweede taal, de straffen op drugs delicten zijn er lager en Nederland geldt voor menigeen nog steeds als een soort 'drugssupermarkt De diaspora van 'big players' heeft vol gens White alleen maar goeds gebracht, voor Ierland althans. „Waar we in 1980 nog 100.000 strafbare feiten hadden, was dat vorig jaar afgenomen tot 93.000. Ier land is gewoon niet meer interessant voor drugscriminelen. Ons harde optreden schrikt hen af en bovendien: wat valt er nou te verdienen in een land met 3,5 mil joen inwoners?" Critici Het zijn redeneringen die critici van Ier lands 'war on drugs' woedend maken. „Die cijfers zeggen mij niks. Het is nu al zo ver dat een paar straten van mijn huis in Clontarf (een betere buitenwijk van Dub lin) drugsruzies met wapens worden be slecht zonder dat de politie wat doet", zegt Paul O'Mahony, een expert op het ge bied van drugs en misdaad aan Trinity College in Dublin. Met veel andere critici van het harde Ierse systeem pleit hij voor een liberalisering van de drugsaanpak. Hij wijst daarvoor naar Nederland. „De eerste projecten waarbij heroïnejunks methadon krijgen leiden al tot een aanmerkelijke daling van de criminaliteit. Het zou goed zijn als er ook minder hysterisch wordt gereageerd op bijvoorbeeld xtc. Een keihard verbod op alle drugs maakt de handel voor crimi nelen alleen maar lucratief." Dat geldt zeker in het land dat zich heeft omgedoopt tot de 'Keltische Tijger'. „Ier land mag dan wel klein zijn en relatief weinig inwoners hebben, voor xtc is het een groeiende afzetmarkt", zegt O'Maho ny. „Door onze sterk groeiende economie neemt de vraag naar die trendy partydrug enorm toe. En Ieren houden niet van half werk: het is alles of niks, net als met alco hol. Dus óf ze worden geheelonthouder, óf ze gaan zich er helemaal aan te buiten." De groeimarkt voor xtc weerspiegelt zich ook in de officiële cijfers, al bieden die geen beeld van de totale handel. In top jaar 1995 - vlak voor de Guerin-moord - werd voor bijna een miljoen gulden aan pillen in beslag genomen. Daarna tuimel den de xtc-inbeslagnames tot een straat waarde van nog geen vijf mille in 1998. Maar vorig jaar brak plots weer alle re cords met vangsten ter waarde van in to taal bijna twee miljoen gulden. In bijna alle gevallen was en is de xtc afkomstig uit Nederland. „Xtc is een echte plaag aan het worden. Je ziet het niet alleen meer in Dublin en andere grote steden, maar ook in dorpjes in de plattelandsgebieden", zegt wetenschapper O'Mahony. Ennis en Bansha, de twee kleine plaatsen waar de drie Ieren vandaan kwamen die eind april in Scheveningen werden vermoord, zijn typerend voor de uitdijende drugsscene. Een rondvraag in jongerenpub Grace McArthys in Ennis, een groot dorp met zo'n 20.000 inwoners aan de oostkant van Ierland, leert dat er op uitgaansavonden zat partydrugs circuleren. „Jongens die tijdelijk werken in Nederland nemen het mee naar hier om zo wat extra's te verdie nen", vertelt een jongen. „Ze hebben deze tent hier zelfs een tijd gesloten vanwege de drugs." Bloemenzee In Bansha, een gehucht bij Tipperary waar je in luttele seconden doorheen rijdt, is xtc al net zo'n probleem, alle waarschu wingen in folders en zelfs aan de binnen kant van urinoirs in bars ten spijt. „Ach, zo veel jongeren zitten hier tegenwoordig aan de drugs. Het verspreidt zich als een ziekte", zegt de bejaarde Aemonn Roche, die net met zijn hondje van de begraaf plaats komt. Een bloemenzee op het nog verse graf van de in Scheveningen ver moorde broers Vincent (29) en Morgan Costello (21) wekt de indruk van een rouwende gemeenschap. „Natuurlijk is het erg wat er gebeurd is. Maar als ze niet waren vermoord, hadden ze die troep mee naar hier genomen en onze jeugd ermee vergiftigd", zegt de oude man. Weinigen in Bansha geloven in de onschuld van de twee broers. „Ze kwamen uit een nette fa milie en je zag hen nooit met dure auto's of chique kleren. Maar ze moeten wel in de drugs hebben gezeten en zo op iemands tenen hebben gestaan, anders gebeurt zo iets niet"zegt Josi Butler, eigenaresse van de kiosk recht tegenover de begraaf plaats. Paul Williams, criminoloog en misdaad journalist, denkt net als veel landgenoten dat de vermoorde drie geen grote gang sters waren. „Ze waren soldaten, voet volk. Waarschijnlijk naïeve jonge man nen die dachten dat ze gauw rijk konden worden met xtc. Maar ze hebben onder schat in wat voor een gevaarlijke wereld ze zich begeven hebben." De verslaggever van zondagskrant Sun day World en schrijver van bestsellers over grote lei-se criminelen zegt dat het appartement van het drietal in Scheve ningen tot drie keer toe is bezocht door John Cunningham. Deze Ierse topcrimi neel schokte in de jaren tachtig heel Ier land door de vrouw van bierbrouwer Guinness te kidnappen en hij staat ook te boek als een grote drugsgangster die de voorbije jaren is uitgeweken naar Neder land. „Maar dat maakt die drie vermoor de jongens nog lang niet tot topcrimine len." Drugsmoorden In een land dat decennia bekend stond om zijn lage en relatief onschuldige crimina liteit, hebben de Ierse 'big players' een ge welddadige reputatie. „Voor een groot deel is dat de schuld van het repressieve overheidsbeleid", zegt O'Mahony. „Dat heeft heel even goed gewerkt. Maar on danks dat veel grote jongens naar het bui tenland zijn uitgeweken is de import en verkoop van drugs hier er niet minder om geworden. Integendeel, de oorlog tegen drugs heeft de handel er alleen maar inte ressanter op gemaakt. De risico's zijn hoog, dus de prijzen van drugs ook. Meer dan ooit zijn criminelen bereid om met grof geweld van zich af te bijten." Het gevolg is een scherpe toename in het aantal drugsmoorden. Alleen al in de eer ste vijf maanden van dit jaar zijn er negen drugsmoorden gepleegd, inclusief de drie jongste moorden in Scheveningen. O'Ma hony: „Het jaar voor de moord op journa liste Veronica Guerin was met twaalf drugsmoorden een dieptepunt. We zijn in 2000 dus hard op weg naar een nieuw re cord." In Ierland wordt er ernstig rekening mee gehouden dat als gewelddadig te boek staande Oost-Europese criminelen be trokken waren bij de Scheveningse moordpartij. Daarbij zouden twee van de drie slachtoffers voor hun dood isolatie- schuim ingespoten hebben gekregen en vervolgens ernstig zijn verminkt „Nog even en we hebben hier ons eigen Scheve ningen", zegt O'Mahony. „Door de terro risten van de IRA hebben onze criminelen wel geleerd wat afschrikwekkend geweld is. En anders leren ze het wel van de Oost- Europeanen, die hier komen." Ferdi Schrooten Doping is een gevaarlijke slankmaker Fotorubriek: halfrond Spong en Hammerstein ten strijde tegen World Online Corry Brokken: zangeres, rechter, schrijfster Verhalen over het huwelijk: Hendrik en Maria Hofman Bemiddelaars helpen bij een scheiding In Retranchement wordt depressiviteit voortvarend aangepakt Nederlandse taal populair in Hongarije Het graf van de in Scheveningen vermoorde Vincent en Morgan Costello in Bansha, in de omgeving van Tipperary. foto's Ferdi Schrooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25