Doek valt voor Jeffrey Talan Krachttoer beloond met dagzege Driedaagse Alleen DSB moet betalen voor Bos RBC houdt zicht op promotie Pluisje voor even terug Wielrenners in schoolbanken Addy Engels valt op in Ronde Italië Eerste afvaller Oranje-selectie voor Euro 2000 Wereldrecords Inge de Bruijn Zweeds talent naar Feyenoord Contract voor Keegan ligt klaar Krajicek begint tegen Zib Möller naar Schalke Kalun Yu blijft zonder zege Ingrid Visser kiest voor Vicenza Oefenzege volleybalsters Kor Steenbergen snelste vluchter in Koewacht Doodmoe en de weg kwijt Benauwde zege hockeysters van onze sportredactie LEEUWARDEN/ROTTER DAM - RBC heeft de kansen op promotie naar de KPN Tele- competitie vergroot. De ploeg uit Roosendaal hield in Fries land stand bij Cambuur Leeu warden (1-1) en zag concurrent FC Zwolle bij Excelsior verlie zen (2-1). RBC heeft in groep B van de na- competitie met nog twee duels te ga an drie punten voorsprong op Cambuur en vier op Zwolle en Excelsior. RBC herhaalde bijna de stunt van dinsdag, toen het thuis ere- divisionist Cambuur overtui gend versloeg. Van Galen bracht de Brabanders al na 13 minuten op voorsprong. Cam buur redde zichzelf pas in de laatste minuut via Ferrier, maar het uitzicht van de ploeg van Gert Kruys op lijfsbehoud is nog altijd slecht. Durmusoglu (Cambuur) en Van der Woerdt (RBC) kregen rood. Excelsior hielp RBC een hand je door thuis FC Zwolle te ver slaan: 2-1. De Rotterdammers namen op Woudestein wraak voor de 4-2 nederlaag, die in Zwolle werd geleden. Routi nier Boekweg bracht de Zwol lenaren wel op voorsprong, maar Den Ouden en Polak (strafschop) brachten Excelsi or alsnog de zege. Cambuur Leeuwarden - RBC Roo sendaal 1-1 (0-1): 13. Van Galen 0- 1, 90. Ferrier 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Aantal toeschouwers: 6500. Rode kaart: 37. Van der Woerdt (RBC), 44. Durmusoglu (Cambuur/2xgeel). Gele kaart: Van Utrecht (Cambuur), Van der Woerdt, Dijkstra, Heerkens, Van Helmond (RBC). Excelsior - FC Zwolle 2-1 (0-0): 55. Boekweg 0-1, 78. Den Ouden 1-1, 81. Polak (strafschop) 2-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Aantal toeschouwers: 2243. ANP [door Mark Caldenhoven WASSENAAR - De afstand tot zijn ouderlijke huis in Katwijk is welgeteld zeven kilometer. Jeffrey Talan, al bijna twee we ken geblesseerd, had ze vanaf de j trainingsaccommodatie van Oranje in Wassenaar wel krui pend willen overbruggen om Frank Rijkaard alsnog te over tuigen van zijn goede wil. Het oordeel van de bondscoach was gisteren echter onverbiddelijk: Talan moet naar huis. Dik ingepakt in een winterjas maakte Talan langs de zijlijn de avondtraining bij Oranje mee. Een opspelende linkerachilles pees deed het ergste vrezen. Twee uur later sprak Rijkaard klare taal. „De medische staf en Jeffrey hebben de afgelopen hard gewerkt, maar de blessure geneest niet meer voor het EK. Het is een triest moment, maar we hebben het ook zien aanko men. Een achillespeesblessure is een delicate blessure. Daar mee moet je goed omgaan. Voor Jeffrey is het een lastig moment. Maar wij moeten weer over tot SHEFFIELD - Zwemster Inge de Bruijn heeft vrijdag in Shef field opnieuw een wereldrecord gevestigd. Ze was op de 50 meter vlinder- in 2 56 4 sneller dan haar ei gen toptijd, die ze zes dagen te rug in Monaco op 25,83 had ge zet. Ze evenaarde in Sheffield eerder op de dag ook al het we reldrecord op de 50 meter vrije slag (24,51). ANP de orde van de dag. Dat klinkt klinisch, maar is niet zo be doeld." Rechtspoten Door het afvallen van flankspe ler Talan zit Rijkaard ineens dun in de 'rechtspoten'. Ook Ro nald de Boer is herstellende van een liesblessure. De bondscoach overwoog niet een nieuwe inter national op te roepen, maar liet wel doorschemeren dat hij maandag vermoedelijk alsnog met 25 spelers afreist naar Zwitserland. In Nyon belegt Oranje een trainingskamp van een week. Voor de rechterkant heeft Rijk aard vanavond in het oefenduel met Roemenië mogelijkheden met Roy Makaay en Boudewijn Zenden. Het duo speelt echter niet. Hoewel Rijkaard gisteren weigerde zijn opstelling bekend te maken, viel uit de sessie in het waterkoude Wassenaar op te maken dat verdediger André Ooijer bijna solo de rechter flank moet bestrijken. Hij wordt daarbij geassisteerd door beur telings Clarence Seedorf en Aron Winter, die daarmee re cordinternational Ruud Krol tot op drie interlands nadert. Conclusies Rijkaard heeft overigens de elf namen van het elftal waarmee hij een gooi wil doen naar de Eu ropese titel al in zijn hoofd zit ten. De bondscoach zegt na de interland tegen België zijn con clusies over speelwijze en invul ling van posities te hebben ge trokken. „Voor mijzelf ben ik er uit. De opstelling zoals die tegen Roemenie is, zal ook geen indi catie zijn. We hebben nog een heel stuk te gaan in de voorbe reiding en daarin kan heel veel gebeuren." GPD van onze sportredactie MUNCHEN - Diego Maradona is gisteren voor even op het voetbalveld teruggekeerd. Hij luisterde in Miinchen de afscheidswed- strijd van Lothar Matthaus op, die na twaalf jaar trouwe dienst zijn club Bayern München officieel vaarwel zei. Matthaus (39), Duits recordinternational (146 inter lands), kreeg een staande ovatie van de 46.000 toeschouwers en speelde met zijn ou de makkers van het Duitse team met 1-1 ge lijk tegen Bayern München. Bij de kersverse kampioen van de Bundesliga was Marado na de strateeg. De 39-jarige Argentijn, ooit een begenadigde superster maar door drugsverslaving en vraatzucht bijna be zweken, kreeg zowaar wat van zijn glans te rug. Hij bewoog nauwelijks, maar was tech nisch geniaal. Maradona hield het 43 minu ten vol. foto AP ROTTERDAM - Feyenoord heeft het Zweedse talent Bovar Karim aangetrokken. De Rotterdammers hebben met zijn club Malmö FF overeenstemming bereikt over de overgang van de vijftienjarige speler. „Karim is in onze ogen een dusda nig talent dat we hem op jonge leeftijd naar Rotterdam wilden halen", aldus Rob Baan, manager technische zaken. ANP LONDEN - Bondscoach Kevin Keegan kan een contract tot 2006 tekenen als Engeland de finale van het EK voetbal be reikt. Het contract van de voormalige sterspeler van Liver pool en Hamburger SV loopt nu tot 2002. Als Keegan slaagt, kan hij tot en met het WK in 2006 aanblijven. Engeland is een van de kandidaten om dat toernooi te organiseren. RTE. PARIJS - Richard Krajicek speelt in de eerste ronde van de Open Franse tenniskampioenschappen op Roland Garros te gen de Tsjech Tomas Zib. Sjeng Schalken treft in Parijs de Armeniër Sargis Sargsian en John van Lottum de Italiaan Andrea Gaudenzi. In het vrouwentoernooi opent Miriam Ore mans tegen de Zuid-Afrikaanse Joanette Kruger. Kristie Boogert krijgt het moeilijk tegen de als zevende geplaatste Nathalie Tauziat uit Frankrijk. Ook Seda Noorlander tennist tegen een Franse troef, de als tiende geplaatste Sandrine Te- stud. Amanda Hopmans komt in de eerste ronde uit tegen Ka- tarina Srebotnik uit Slovenië. ANP GELSENKIRCHEN - Andy Möller speelt de komende twee seizoenen voor Schalke 04. De voormalige international ver trekt na negen jaar bij aartsrivaal Borussia Dortmund. De 32- jarige middenveldstrateeg is transfervrij. Over twee jaar neemt Möller in Gelsenkirchen de plaats in van manager Rudi Assauer. De middenvelder, 85 interlands, zal in Gelsenkir chen spelen met Youri Mulder, Marco van Hoogdalem en Niels Oude Kamphuis. DPA SE VILLA - Kalun Yu heeft slecht gepresteerd tijdens het Olympisch kwalificatietoernooi tafeltennis in Sevilla. De Middelburger bleef zonder zege, omdat hij na eerdere neder lagen tegen Europees kampioen Karlsson en de Deen Maze gisteren verloor van de Roemeen Crisan (3-0) en de Portugees Machado (3-2). „Kalun is moe", was de analyse van zijn trai ner Peter Boon. „Hij is toe aan vakantie." Melissa Muller plaatste zich voor de tweede ronde, maar mag na de nederlaag tegen de Wit-Russische Victoria Pavlovitch niet meer verlie zen. Floor Tebbe won ha&r partij van de Spaanse Perez (3-0). DELFT - Volleybalinternational Ingrid Visser speelt het ko mend seizoen bij Vicenza. Ze heeft bij de Italiaanse club een contract voor een jaar getekend. Vicenza behaalde dit jaar met Henriëtte Weersing de halve finales van de playoffs, ANP HARDERWIJK - De terugkeer van Erna Brinkman en Hen riëtte Weersing heeft de volleybalsters geïnspireerd. Mede dankzij de inbreng van de twee routiniers versloeg de ploeg van bondscoach Pierre Mathieu in de eerste oefenwedstrijd op weg naar het olympisch kwalificatietoernooi in Japan de Verenigde Staten met 3-1 (25-17 17-25 25-23 25-16). ANP door Frits Bakker KOEWACHT - De Drentse be lofte Kor Steenbergen heeft rappe benen en een slome tong. Met zijn winnende spurt, in de openingsrit van de Junioren- driedaagse van Axel, reed hij twee ook niet al te trage concur renten uit de wielen. Daarna kreeg niemand hem meer aan de praat. De zestienjarige winnaar onderging de huldiging, met on noemelijk veel truien, in een diepe stilte. En onmiddellijk daarna vluchtte hij weg naar de dopingcontrole. Frans Maassen, zijn coach, had er een aannemelijk excuus voor. „Hij is doornat, het is koud en we willen hier snel weg", zei de man die zelf ook nooit als een groot redenaar bekend heeft ge staan. Het was ook allemaal wel begrijpelijk na de krachttoer die Kor Steenbergen had ge daan! De Drent, eerstejaars ju nior en al drie klassiekers op zijn naam, had zich in de ener verende openingsrit geen betere start kunnen wensen. De Axelse driedaagse werd tij dens de vijf toeren in de buurt van Koewacht beheerst door een lange vlucht. Francesco Planckaert was er de grote ani mator van. De Belg sleurde aan de kop, smeet met zijn krachten, observeerde zijn medevluchters en dacht dat hij niet kon verlie zen. Hij misrekende zich in de spurtkracht van Kor Steenber gen. „Ik denk dat Planckaert mij niet kende, maar ik hem wel." En anders had Frans Maassen het hem wel verteld. „Het is", zei de coach later, „gelopen zoals ik het had verwacht. Ik heb in de koers constant met mijn renner gepraat. Toen er zes man weg waren, toen het er nog maar drie waren, altijd hadden we de wedstxijd onder controle. De tactiek was dat we graag de rit wilden winnen, maar niet ten koste van alles. Het peloton, met onze andere kanshebbers, mocht niet te veel achterstand oplopen. Dat is perfect gelukt. We hebben alle troeven nog in handen." Hij gaf ermee aan dat hij Kor Steenbergen niet als de absolute kopmen ziet binnen zijn selec tie. De Drent heeft een redelijke tijdrit, maar niet goed genoeg om bijvoorbeeld de Belg Planckaert voor te blijven. En dus gokt Frans Maassen van morgen (zaterdag) in de indivi duele race op andere renners. Peter Möhlmarm, die al een we- reldbekerkoers op zijn naam heeft, is bijvoorbeeld wel een uitstekend tijdrijden Kor Steenbergen, met zijn gou den oorringen, is vooral een ren ner voor de klassiekers. Drie heeft hij er dit jaar al gewonnen: de Börkeromloop, de Koga Race en de Ronde van het Gelders Ei land. Daaruit blijk de progres sie die hij in de wintermaanden heeft gemaakt. „Ik heb veel krachttraining gedaan", vertel de hij na de dopingplas in een Koewachts schoollokaal. Hij is er veel sterker, maar kennelijk ook sneller door geworden. Bekroning Het kwam de spurter uit Pesse (bij Hoogenveen), die studeert aan het Cios, goed van pas in de laatste honderd meter van de etappe met start en finish in Koewacht. Hij kwam al van ver op kop en reed met twee fietslengtes voorsprong op Francesco Planckaert over de door Frits Bakker TERNEUZEN - Voor twee van de 174 renners in de Junioren- driedaagse van Axel was het gisteren een dag van uitersten. De zestienjarige Bram van Kooy uil Drunen en de één jaar oudere Simon Wienke uit Emmen moesten voor de start van de eerste etappe eerst nog even de schoolbanken in. s Morgens examen, in het gym lokaal van De Rede in Terneu- zen, 's middags de koers in. Vooral voor Bram van Kooy was bet een dagje rennen en vliegen. De renner uit de ploeg van 't Luchtschip deed 's middags nog bet mavo-examen wiskunde, Was om vier uur klaar en stond om vijf uur aan de start in Koe wacht. Kort voor één uur wandelde hij de schoollokalen binnen. Flesje Extran in de ene hand („want wielrenners moeten veel drin ken"), tasje met schoolspullen m de andere. „Daar is-ie dan, welkom", zei Jack Begijn, de conrector die alles had geregeld. ..Ik was meer met mijn hoofd bij de koers dan bij school", vertel de Bram van Kooy later, tussen twee sessies door. „Mijn cijfers zijn toch al best goed, dus ik denk dat ik het wel haal." De eerstejaai's junior, die op school zit in 's-Hertogenbosch, rijdt dit weekend in de Juniorendrie- daagse van Axel zijn eerste wedstrijd voor de wereldbeker. Simon Wienke, van het Esdal- college in Emmen, deed in de morgenuren het vwo-examen Nederlands en schrijfvaardig heid. Voor Jack Begijn was het niet de eerste keer dat hij ren ners uit de Juniorendx-iedaagse in de banken kreeg. „We hebben het zes jaar geleden ook met Kaï'sten Kroon gedaan en die zie ik nu dagelijks in de Ronde van Italië met de bergtrui rijden. Het is wel aai'dig om zo'n jongen in zxjn verdere wielercarrière te blijven volgen." streep. Het was de bekroning van een vlucht die al vi'oeg in de koers gestalte kreeg. Zowat halfkoers fietsten eerst zes ren ners weg van het peloton, in de voorlaatste ixmde bleven er nog drie van over. Met die drie (Kor Steenbergen, Francesco Planckaert en Mar tij n Maaskant) liep het ook nog bijna slecht af. Ze werden in de laatste metei's net niet bijge haald door het jagende peloton. De uitgebluste Maaskant moest een millimetersplint uitvechten om nog als derde te finishen. Jacky van Ast uit Rilland-Bath reed in de pelotonsprint naar een zeventiende plaats. De openingsrit, met in elke om loop een paar kasseistroken, hield het lang droog, maar werd in de slotronde nog geteisterd door een fikse regenbui. Voor twee renners kreeg de Drie daagse een ongelukkige stax*t. De Portugees Rui Caimeiro (buikklachten) en de Belg Mitch Bram van Kooy deed voordat hij van start ging in de Driedaagse nog het mavo-examen wiskunde. foto Peter Nicolai door Frits Bakker AXEL - Dodelijk vermoeid, weggestoken in een gammele oude Lada en helemaal de weg kwijt. Zo kwamen de vijf Mol- davische wielrenners gisteren in Axel aan voor de start van de In ternationale Juniorendriedaag- Jan Boerbooms, die namens de organisatie de buitenlandse i'enners naar de hotels brengt, vertelde: „Mijn hart brak toen ik die jongens zo zag aankomen. Ze stonden te klapperen van de honger, maar gelukkig had ik net koffiebroodjes gehaald." Het verhaal van de Moldaviërs was aangx'ijpend. Twee dagen geleden war-en ze vertrokken in een overjarige Lada voor een rit van 2800 kilometer. Gheox-ghe Botosanu, Ruslan Sambris, Du- mitru Crecioun en Alexandr Matveev. Volstrekt onbekende namen in het wielerpeloton van de junioren, maar ooit is Andrei Tsjmil ook zo begonnen met fietsen. Ze waren donderdagavond ver dwaald in de buurt van Luik. En omdat het al laat was, vond de ploegleider dat ze maar moesten gaan slapen. „Morgen moet ie dereen fit zijn", had hij gezegd. Geld voor een hotelletje was er niet, dus parkeerde hij de Lada langs de kant van de weg. Jan Boerbooms: „Ze hebben met z ij n vij ven in die auto gesla pen. Ik vind het ongelooflijk dat die jongens een dag later ook weer gewoon meerijden in een wedstrijd voor de wereldbeker." van onze sportredactie FELTRE - Addy Engels heeft de twaalfde etappe van de Ronde van Italië aangegrepen om zich te profileren. De eerstejaarsprof van de Rabobank-ploeg reed vooraan mee in de ontsnapping en eindigde als vijfde. De 24-ja- rige Drent is voorlopig ook de beste Nederlander in het klasse ment (77e plaats). De Italiaan Enrico Cassani won de 184 kilometer lange rit van Bibione naar Feltre, zijn eerste pi'ofzege. De roze leiderstnxi van zijn landgenoot Francesco Casagrande kwam niet in ge vaar. De etappe was een prooi van de wat mindere goden van het peloton. „Dit was een ge schikte dag om wat te probe ren", aldus Engels. Jan van Velzen is een stap dich ter bij de eindzege in Olympia's Tour gekomen. De renner van Bankgix-oloterij finishte in Be- dum als vierde (29.25,66) in de tijdrit over 23 kilometer. De winnaar van het tweede gedeel te van de etappe werd Chris NewtonDe Brit had 28 minuten en 40,19 seconden nodig. Zijn landgenoot Paul Manning werd tweede op 7 seconden. Eerder op de dag had Peter Schep (Rabobank) het eerste ge deelte van de zesde etappe, een rit in lijn over 135 kilometer, ge wonnen. Hij versloeg Wim Om loop in de sprint. ANP De renners banen zich een weg over de kinderkopjes van de Waterhuisstraat bij Westdorpe. foto Peter Nicolai Haentjens (lichte hersenschud ding) moesten de nacht door brengen in het Terneuzense zie kenhuis. De Kroaat Alan Dumic, uit Rije- ka, was op de eerste dag de eer ste uitvaller, Na een slopende reis mocht hij gistermiddag om vijf uur eindelijk aan zijn eerste grote wedstrijd beginnen. Twee minuten later lag hij al op straat: hard gevallen, achter wiel kapot en niet meer in staat om verder te rijden. „En meestal nog voorin ook", zei Frans Maassen, de Neder landse bondscoach. „Zo ging dat vroeger met Andx-eï Tsjmil ook. Die jongens willen wel, want als ze niet goed fietsen, hebben ze helemaal niks." De Moldaviërs zijn voor de tweede keer in Axel. En getrof fen door de armoedige fietsen zette organisatie-voorzitter Ap den Doelder gisteren gelijk een actie op touw. „Ik ga alle andere ploegen (en misschien ook wel de rijwielzaken in de buurt) vra gen of ze tweedehands kleding en gebruikte fietsen willen af staan voor die jongens." De Axelaar Toon Deij van Deto Jeans reageerde onmiddellijk op het vei'zoek. Hij steekt de Moldaviërs vandaag in het nieuw. van onze sportredactie BREDA - SpaarSelect wil de loopbaan van schaatser Jan Bos niet in de weg zitten. Als de nieuwe commerciële DSB- ploeg 350.000 gulden op tafel legt, mag de sprinter vertrek ken. Bos mag van zijn huidige werkgever SpaarSelect overi gens gratis naar een andere ploeg dan DSB overstappen. Eigenaar Jan-Willem van Dijk van SpaarSelect maakte vrij dag bekend dat de affaire-Bos nog steeds in een impasse ver keert. Via Bos' advocaat is er een tegenbod gedaan van 275.000 gulden. SpaarSelect heeft dat niet geaccepteerd. Bos heeft al aangegeven niet meer voor het team uit te willen komen. SpaarSelect heeft met onmid dellijke ingang het hele team onder contract genomen. De schaatsers van de ploeg hadden een verbintenis bij het sportma- nagementbureau OBS, dat de sporters weer uitleende aan de ploeg. „De overname van OBS en nieuwe contracten met de schaatsers betekenen voor SpaarSelect een extra investe ringvan 9,5 miljoen gulden", al dus Van Dijk. Nieuw in het team van SpaarSe lect zijn volgend jaar Annama- rie Thomas, die haar doorlopen de verbintenis bij de KNSB af kocht en voor zes jaar bij Spaar Select tekende, Helen van Go- zen en Mark Tuitert. Ook we reldkampioen allround Gianni Romme en de sprinters Erben Wennemars en Jakko Jan Leeuwangh en coach Peter Mueller tekenden nieuwe con tracten voor zes jaar. Tonny de Jong praat volgende week nog over een nieuwe verbintenis. Verder behoort Bas Brusche tot het team. ANP AMSTELVEEN - De vrouwen- hockeyploeg heeft op de ope ningsdag van de Champions Ti-ophy een benauwde zege be haald. In het Wagener-stadion van Amstelveen werd Zuid- Afrika met 3-2 (1-1) verslagen. De winnende treffer kwam in de 55e minuut van de stick van Mijntje Donners, die doeltref fend uithaalde in de rebound van een strafcorner. Daaxwoor gaf Suzanne van der Wielen Oranje in de 8e minuut de lei ding, 1-0. Zuid-Afrika boog de achter stand om door doelpunten van Bentley in de 20e en Coetzee in de 43e minuut, 1-2. Dilliane van den Boogaaxxl maakte gelijk uit de derde strafcorner, 2-2. Neder land - Zuid-Afrika 3-2 (1-1). 8. Van der Wielen, 20. Bentley 1-1, 43. Coetzee 1-2 (sc), 51. Van den Boog aard 2-2 (sc), 55. Donners 3-2. Scheidsrechter Barnesby (Aus), Clarke (Eng). Aantal toeschouwers 5000. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23