Zetduivel treitert voetbalhaters Kiezers! PZC mtNhtMmumBOND. Zuidlandtheater biedt gevarieerd aanbod in laatste theaterseizoen Helm is naast veilig ook vooral mooi Uitvoering van opera Verdi in Veerse kerk staat op de tocht zeeland 19 VWO'ers zetten zich aan schrijfopdracht Nederlands antwoorden rJSM Wachten op de herkansing Werken voor disco-feest Provincie herdenkt Ramp Potje natuurlijke akkerranden op Duim afgerukt bij bedrijfsongeval Campagne over tekenbeten Thermometerborden boeken winst Boete voor mishandeling broer kunst cultuur Festival trekt 4000 bezoekers zaterdag 27 mei 2000 door Henk Postma Voetbal? Geen bal aan!, schreeuwden vette letters de vwo'ers toe. Schrijvers en dichters pennen tegenwoordig de sterren van de hemel om de loftrompet te steken over het voetbalspel. Ze wijden er boe ken, tijdschriften en zelfs ten toonstellingen aan. Maar on der docenten Nederlands wemelt het kennelijk nog steeds van de voetbalhaters. Voor de tweede keer in enkele jaren tijd spoorden de samen stellers van het vwo-examen Nederlands de scholieren aan Koning Voetbal de grond in te schrijven. Deze keer echter havo muziek 11C; 29D; 33B; 39A; 40A; 49B vbo/mavo geschiedenis/Si C 6A; 7C; 11C; 14C;15D; 17D; 24A; 26C; 27A; 31B; 34C vbo/mavo geschiedenis/Si D 6A; 7D; 11D; 14C; 15C; 17D; 24A; 26D; 27A; 31C; 34D troffen ze geen doel. Maar veel verwarring zaaide het wel. Geef je vwo'ers een schrijfop dracht, dan hoort daar op z'n minst een aanduiding bijMoet het een betoog of een beschou wing zijn? Wordt van de schrij vers een artikel, ingezonden stuk of verhaaltje verwacht? Niets van dat al gisteren op het examen Nederlands bij de sug gestie het voetbalspel eens lekker af te kraken. „Ja, we hebben er de ogen even bij uit gewreven. Er stond wel een tekst bijMaar die ging over het volgende onderwerp. Ik heb het maar gewoon voor kennis geving aangenomen", meldde Kees Baltus van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren na het verlaten van de exa menzaal. A Kennelijk lieten de samenstel lers van het examen zich der mate door hun voetbalhaat verblinden dat de noodzaak van enige toevoeging over het hoofd werd gezien. Of er moet een zetduiveltje zijn geweest dat vals lachend wraak wist te nemen. Gelukkig konden de vwo'ers uit nog negen andere onderwerpen kiezen. Er zaten zelfs enkele leuke vondsten bij Zoals die van de 'traanbuis'. Schrijf een ingezonden brief waarin je kenbaar maakt dat je zo langzamerhand genoeg hebt van televisieprogramma's waarin studiogasten hun tra nen de vrije loop laten. Wie lie ver de kneuterigheid van regio nale televisiezenders aan de kaak stelde, kreeg ook vrij spel Botsende culturen Maar populairder waren on derwerpen als 'botsende cultu ren' (hoe stel je problemen met allochtonen aan de orde zonder in de taboesfeer van de discri minatie te geraken)wel en wee rond euthanasie en abortus, en opvoeden van kinderen die in een volwassenenwereld leven. Dat laatste sprak ook Johanne- ke Vleugel (17) uit Goes wel aan. „Kan je tenminste eigen ervaringen in verwerken." Maar uiteindelijk koos ze toch voor euthanasie. Krijgt ze straks als ze in Maastricht ge zondheidswetenschappen stu deert tenslotte ook mee te ma ken. Geschiedenis Voor de vwo en havo-scholie ren in Zeeland zijn de examens nu alweer geschiedenis. Leer lingen met scheikunde in het pakket kwamen gistermiddag als laatsten aan de bak. Daarna gingen de remmen los in de j on- gerenkroegen. Mavo- en vbo- scholieren blijven nog even bij de les. Gisteren deden ze behal ve wiskunde ook nog geschie denis. De examens zelf zijn voor hen pas dinsdag verleden tijd. Daarna volgen een paar weekjes gespannen wachten. Tot half juni de cijfers uit de computers rollen Protestanten en rooms-katho- lieken gaan hand in hand. Dat God behoede ons Vaderland! Eén van de vele spotprenten uit de mavo/vbo examens geschie denis: liberaal Nederland in de ban van de revolutie, aange jaagd door emancipatiebewe gingen en arbeidersstrijd. Dat hij slaagt staat vast. Toch zal Kees Baltus (18) uit Middel burg zijn naam niet afgedrukt zien in de PZC-bijlage die vol gende maand, meteen na uitreiking van de diploma's verschijnt. Toen de vwo'er van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren vrijdag een punt achter z'n opstel Nederlands zette, had hij de buit al binnen: zeven vakken met cijfers om en nabij de zeven. Ruim voldoende om straks z'n diploma in ontvangst te kunnen ne men. Maar Kees vindt dat niet genoeg. Hij wil ook nog een mooi cijfer voor een extra vak: geschiedenis. Stond een week geleden al op het programma. Maar geveld door een griepje kwam hij daar toen niet aan toe. Dus grijpt hij de her kansing op 21 juni aan om alsnog te laten zien dat hij ook het ge schiedenisvak in ruime mate beheerst. De uitreiking van z'n di ploma zal daar op moeten wachten. Maar dat heeft hij er graag voor over.Anders heb ik er de afgelopen jaren voor niets voor ge leerd." Wat kennis van de historie is mooi meegenomen wanneer Kees straks naar Groningen vertrekt voor de studie 'beleid en bestuur in internationale organisaties'. Hij wil daarmee de diplomatie in. Werken op ambassades in het buitenland. Hopelijk is daar dan ook plaats voor z'n hockeystick, z'n surfplank eh z'n basgitaar. Voorlopig kan hij zich daar thuis nog even mee uitleven. Maar eerst volgt hij alle middelbare scholieren die twee weken lang wa ren bevangen door examenkoorts, in hun behoefte om nu eens even lekker onderuit te zakken. Robbert de Bruyn Het gros zette het vrijdag tegen de avond op een feesten. Want de examentijd was voorbij. Niet Robbert de Bruyn (15) uit Zierikzee. Na afloop van het examen wiskunde snelde hij linea recta naar z'n baas. Eerst even z'n werkbrief je laten tekenen. Kan hij alvast wat centen vangen voor de arbeid die hij verricht in een plaatselijk elektronicabedrijf. Nee, Robbert heeft nog geen tijd, en als vbo'er ook nog geen reden om op z'n lauweren te rusten. Mavo/vbo heeft namelijk nog een examendagje te gaan. Maan dagochtend moet hij weer vroeg uit de veren. Want dan staat z'n laatste vak, Nederlands, op het programma. Robbert wil naar de opleiding technische informatica van het ROC in Vlissingen. Er was hem daarom veel aan gelegen zowel voor wiskunde als natuurkunde een voldoende te laaien op c-ni- veau. Of dat is gelukt? Eerst zien, en dan geloven. Maar goede hoop heeft hij wel. Als Robbert er inderdaad in is geslaagd z'n vijf voor natuurkunde weg te werken, dan scheelt dat straks een slok op een borrel. Hoeft hij geen speciale cursus meer te volgen om in Vlissingen te worden toegelaten. Ze zullen daar nog veel van hem gaan horen. Want hij is nu al bezig een drive-in-discótheek op te starten. Het publiek mag veel tran ce, top-40 spul, en verder 'alles wat het maar wil hebben' ver wachten. Om een en ander te bekostigen blijft hij de hele vakantie doorwerken bij het elektronicabedrijf. Met een beetje goede wil presenteert hij over enkele weken z'n eerste show. Ligt dan ook z'n diploma klaar, dan is het in één keer dubbel feest, MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft een werkgroep ingesteld om in 2003 de watersnoodramp van 1953 te herdenken. Volgens gedeputeerde T. Poppelaars (CDA wa terhuishouding) moet bij de herdenking de nadruk komen te liggen op de slachtoffers. De werkgroep denkt over het uitge ven van een boek. Naast herinneringen aan de ramp moet in deze publicatie ook aandacht worden besteed aan het veran derende denken over waterbeheer. MIDDELBURG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij heeft geen geld meer om het natuurlijk beheer van akkerranden te betalen. Het dagelijks provinciebestuur heeft staatssecretaris Faber om opheldering gevraagd. De provincie moedigde boeren onlangs nog eens aan om randen van hun percelen in te zaaien met bloemen, kruiden, of gras. De belangstelling voor akkerrandbeheer blijkt groot. Er staat een vergoeding tegenover van 28 tot 40 cent per m2. ZIERIKZEE - Een 47-jarige vrachtwagenchauffeur is vrij dagochtend z'n duim kwijtgeraakt op de Appelmarkt in Zie rikzee. Toen de man de achterklep van de vrachtauto wilde openen, raakte zijn vinger bekneld tussen de klep en een borg- haak. Een omstander zag het ongeluk gebeuren en heeft het slachtoffer voor behandeling naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Volgens een woordvoerster van de politie is de duim, die nog in de werkhandschoen stak, meegenomen naar het ziekenhuis. Of het lichaamsdeel nog kon worden aangenaaid, was gisteren niet bekend. GOES - De productgroep infectieziekten van de GGD Zee land start maandag met een uitgebreide campagne over te kenbeten. Er zal voorlichtingsmateriaal worden gestuurd naar onder meer gemeenten, vakantieparken en bibliothe ken. Door de zachte winter zijn er veel teken overgebleven. Wie door zo'n spinnetje wordt gebeten, loopt kans om de ziek te van Lyme op te lopen. Als die te laat wordt ontdekt kan dat leiden tot spierverlamming en gewrichtsontstekingen. In het documentatiecentrum van de GGD in Goes is een overzicht over teken en de gevolgen van tekenbeten te zien. POORTVLIET - De thermometerborden die het autogordel gedrag van automobilisten meten, hebben elf procent winst geboekt op de provincialeweg tussen Poortvliet en Scherpe- nisse. De borden die aangeven hoeveel procent van de bestuurders een gordel draagt zijn van dinsdag tot en met vrijdag op Tholen gebruikt. Op de eerste dag bleek slechts 73 procent van de passerende automobilisten een autogordel te dragen. Dat percentage steeg via 73 en 75 naar 84 procent op de laatste dag. De actie sluit daarmee een half procent boven het Zeeuwse gemiddelde en vier procent boven het landelijk gemiddelde. Hoewel de groei in vier dagen tijd bemoedigend is, is de Thoolse score voor het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland teleurstellend. Gehoopt werd dat er een uit slag van negentig procent werd behaald. TERNEUZEN - Een 39-jarige inwoner van Kloosterzande is vrijdag in Terneuzen wegens mishandeling van zijn broer bij verstek conform de eis veroordeeld tot 750 gulden boete. De verdachte sloeg Vorig jaar zijn broer in het gezicht. Daarbij kwam glas van de bril in het oog van het slachtoffer. Witte helm met winterlandschap van Anita Nevens. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Geef 24 kun stenaars allemaal dezelfde mo torhelm en laat ze zich er com pleet op uitleven. Dit staaltje van conceptional art levert een collectie op die alle uitersten omvat, van grappig tot morbide en van interactief tot statisch. De expositie In Memory of the Helmet is het eerste project van de Zeeuws-Vlaamse Stichting C die tot doel heeft hedendaag-se- /moderne/jonge kunst een laag drempelig podium te bieden voor het grote publiek. De expositie is opgezet in nauwe samenwerking met het Centrum voor Jonge Kunst (CJK) in Gent De plaats van de tentoonstelling is al even bijzonder als de expo sitie zelf. De in onbruik geraak te Nederlands hervormde kerk aan de Oostkade in Sas van Gent fungeert als galerie en blijkt hier uitermate geschikt voor. Bij binnenkomst wordt de eer ste helm gepresenteerd, gevan gen in een grote ijsklomp. Een ouderwetse badkuip vangt het smeltwater op en onthult, naar mate de tijd vordert, de helm. Aangezien de expositie twee weekeinden in beslag neemt, wordt het kunstwerk twee keer 'opgebouwd'. Sommige helmen zijn met een beetje goede wil nog wel te dra gen, zoals het exemplaar be werkt door 'Fred Ginger'. De helm is voorzien van een brei werkje, een bivakmuts met kleurige pompoentjes. Kunstenaar Krist Demasure maakte een helm die alleen voor bezoe kers bestemd is die levens moe zijn en hun leven altijd al 'with a bang' wilden beëindi gen. Hij noemde zijn creatie de selfcleaning suicidehelmet (zelfreinigende zelfmoord- lielm), een morbide zwarte helm met een pistool erop en bekleed met een bloedrode stof. Bij het kunstwerk hoort een reclameaf fiche waarmee hij zijn vinding aan de man brengt. Anita Nevens koos voor een ge heel andere insteek. Zij gaf 'haar' helm het uiterlijk van een sneeuwbal en creëerde er een winterlandschap in. Niet alle helmen zijn alleen om naar te kijken. Zo hing een van de kunstenaars naast zijn helm het bordje 'aanraken aub'. De helm is voorzien van allerlei knopjes die geluiden of lichtflit sen voortbrengen Kunstenaar Carlo Herpoel ver hult zijn kappersverleden niet. Hij beplakte een helm met men selijk haar en zette hem in een lijst vol krantenartikelen over verongelukte brom- en motor fietsers. Aan één object kwam geen helm te pas. De kunstenaar zette een camera op zijn motorhelm en filmde al rijdende de route Ant werpen-Brussel. Het resultaat monteerde hij onder muziek en dat is op een tv-scherm te be zichtigen. De expositie wordt aangevuld met foto's van Demasure van een motortreffen in België. De expositie werd vrijdagavond ge opend door A van Trigt, algemeen secretaris van de Euregio Scheldem- ond en is het hele weekeinde te be zichtigen van 14.00 tot 22.00 uur. De expositie is open zaterdag 27 en zon dag 28 mei van 14 tot 17 uur, vrijdag 2 juni van 19.30 tot 22 uur (met op treden van de band Flyer),zaterdag 3 en zondag 4 juni van 14 tot 17'uur. doorTreesvan Herpen TERNEUZEN - Elke minuut die U geniet, verlengt het leven met een uur. Met die oude Chinese wijsheid op de omslag van de pro grammabrochure als motto biedt het Zuid landtheater haar publiek voor de laatste keer een uitgebalanceerd programma van voorstellingen aan. In mei 2001 valt het doek voor dit theater. In de daaropvolgende maand wordt het nieuwe, geprivatiseerde Terneuzense theater opgeleverd en daarmee gaat alles veranderen. Het weekend van 11 en 12 mei is bestemd voor een speciale afscheidshappening voor de vaste theaterbezoekers. Wat er staat te gebeuren is nog in nevelen gehuld maar het zal in het teken van afscheid staan, zo verze kert interim directeur Walter de Clercq. Die vaste bezoeker vindt veel bekends terug in het aanbod voor het nieuwe seizoen maar ook bijzondere nieuwigheden. Publieks trekkers als Mathilde Santing, Stef Bos, Hans Liberg, Raymond van het Groene- woud en Clouseau komen naar Temeuzen. Absolute noviteit is Normaal in het theater, zonder höken en zonder biersmijterij. De Achterhoekse formatie brengt het theater programma 'Effe Zitten' met voornamelijk ballades. Van geheel ander kaliber is het optreden van Hei-man Brusselmans. De omstreden Vlaamse veelschrijver brengt een show over dood, verveling en vrouwen aan de hand van het werk van de door hem geadoreerde schrijver Charles Bukowski en krijgt daar bij de steun van Gentse musici als Derek Vis en ene Tony. De brochure rubriceert deze voorstelling onder toneel. Klassieker is de toneelvoorstelling 'Neverland' met onder anderen Olga Zuiderhoek, Ingeborg Smits, Cas Enkelaar en Peer Mascini. 'Hooligans' van de hand van Gerben Hellinga stelt het zinloos geweld aan de kaak en 'Maarten en Nicoline' met Helmert Woudenberg, Marja Kok en Shireen Strooker is geïnspireerd op Voskuils' omvangrijke romancyclus 'Het Bureau'. Een absolute aanrader voor to neelliefhebbers is 'Verzameld Werk' waarin Ellen Vogel nog eenmaal al haar talent ten toon spreidt. De musical verovert sinds jaar en dag een vaste plek in het programma aanbod. Vera Mann geeft gestalte aan 'the queen of hearts' Diana. In de Irving Berlin Musical wordt het leven van de beroemde songwri ter gereconstrueerd en ook de reprise van 'Tsjechov' doet het Zuidlandtheater aan met Boudewijn de Groot in de hoofdrol. Diens zoon Marcel geeft een recital in Porgy Bess. Daar speelt ook de Ierse harpiste Rachel Ann Morgan bij het haardvuur. Voor cabaret lijkt de brede zaal van Zuid landtheater wel gemaakt.. Er is een grote keuze üit bekend en aanstormend talent. Lebbis en Jansen treden weer samen op, de Bloeiende Maagden zijn van de partij, Van Merwijk neemt dit seizoen Bavo Galema mee, en ook Eric Sauers en NUHR komen terug. Nieuwkomers als Nilgüi)<Yerli en Na- jib Amhali geven een verfrissende kijk op de Galili Dance Nederlandse samenleving. Wat van ver komt is lekker gaat zeker op voor 'Cookin', deze Zuid-Koreaanse percussiegroep ge bruikt in een slapstickachtige voorstelling all erlei keukengerei en kookt en passant een maaltijd. Eveneens spectaculair is 'Leitmo tiv', totaaltheater van het Canadese gezel schap Les Deux Mondes. Hetzelfde gaat op voor de poëtische dansvoorstelling door Galili Dance en Ginko. Ginko bestaat uit zes oudere Japanse dansers in de leeftijd van 60 tot 80 jaar. Samen met de jonge dan sers van Galili staan zij garant voor gratie en schoonheid. Uiteraard staan ook de ope ra en de operette, de familie- en jeugdvoor stellingen en klassieke muziek en ballet op het programma. Het Zuidlandtheater werkt samen met 't Beest in Goes en het Arsenaaltheater in Vlissingen aan een website gericht op jong theaterpubliek Voor het eerst is het via het Zuidlandtheater mogelijk om ook voorstel lingen in het Oostburgse Ledeltheater in het abonnement op te nemen. Voor Den Dul- laert ïKt Hulst bestond die mogelijkheid al langer.' door Ernst Jan Rozendaal VEERE - De slotvoorstelling van de Zeeland Nazomer Festi vals staat op de tocht. Het Zeeuws Orkest (HZO) krijgt de financiering van de opera I Due Foscari van Guiseppe Verdi, die moet worden opgevoerd in de Grote Kerk van Veere, niet rond. Overwogen wordt te snijden in het scènische gedeelte van de uitvoering en twee van de vijf voorstellingen te laten verval len, maar daardoor komt de subsidie van 100.000 gulden door de stichting Zeeland Nazo mer Festivals (ZNF) op het spel te staan. Het Zeeuws Orkest produceert het stuk samen met Park Opera in Amsterdam. De bedoeling was de korte opera van Verdi uit te voeren met multiprojecties en een kostumering geïnspireerd op de schilderijen van de Belgi sche schilder James Ensor. In die laatste twee onderdelen moet mogelijk worden gesne den. De problemen zijn ont staan doordat het Fonds voor de Podiumkunsten een subsidie aanvraag voor het project heeft afgewezen. Volgens voorzitter L. van Gelder van Stichting HZO gaat het om een bedrag van 100.000 gulden. Verder lo pen nog enkele aanvragen bij andere fondsen en sponsors, waarover nog geen uitsluitsel bestaat. Duidelijk is wel dat het bedrag waarvan oorspronkelijk is uitgegaan niet wordt gehaald. „We moeten met een hernieuw de begroting redden wat er te redden valt", zegt zakelijk lei der S. Nooteboom van HZO. „Minder geld betekent minder toeters en bellen. De muzikale uitvoering kunnen we niet aan tasten, van het scènische deel proberen we zoveel mogelijk overeind te houden. Het is niet zeker waar we op uitkomen." Volgens Van Gelder is van begin af aan gewerkt met twee scena rio's: een volledig aangeklede opera of een concertante (uit sluitend muzikale) uitvoering. „Op het moment zitten we er tussenin." Hij stelt dat het aan tal voorstellingen van vijf is te ruggebracht naar drie, maar volgens Nooteboom is dat alleen nog maar in overweging. Beiden stellen dat het doorgaan van het project niet in het geding is, de vraag is alleen op welke manier. Coördinator R. van Meijel van dé ZNF twijfelt daaraan. Het bestuur van de stichting ZNF vergadert woensdag over een gewijzigd plan voor de opvoe ring. De kostumering zou verso- bei'd worden, een aantal voor stellingen zou worden geschrapt, maar de videopro jecties - live vanuit Venetië - zijn gehandhaafd. „Het bestuur gaat kijken wat daarvoor de bij drage moet zijn. We hadden voor het oorspronkelijke plan een ton toegezegd, maar nu moeten we bekijken of het ver antwoord is er überhaupt nog geld in te stoppen. Aan een con certante uitvoering werken wij in ieder geval niet mee. Zo'n voorstel zou vorig jaar onderop de stapel subsidieverzoeken te recht zijn gekomen, dus dan gaan we niet via viazoiets toch ondersteunen. Voor ons is van belang hoeveel van het scèni sche karakter overeind blijft en dan komt de vraag hoeveel geld we daarvoor over hebben." Vervalt de subsidie van de ZNF dan kan de opera niet doorgaan, denkt Van Meijel. „Het Zeeuws Orkest heeft die 100.000 gulden van ons extra hard nodig, nu uit andere bronnen geen of minder geld komt dan verwacht." Net als Van Meijel is directeur G. Peijs van de Zeeuwse Thea terstichting gepikeerd, omdat in de brochure voor komend sei zoen de opera al wordt aangebo den, uitgaande van vijf voor stellingen. „Wat is dit weer onzorgvuldig en amateuris tisch. Dit kan gewoon niet. Ons blad is net verspreid. Wij kun nen niet productie x aanbieden en dan blijkt straks dat het pro ductie y wordt." Peijs heeft een contract gesloten met de ZNF. Als die de opera uit het aanbod haalt, zal de Zeeuwse Theater stichting de kaartverkoop niet voor haar rekening nemen. GOES - Het Festival Cultureel Gekleurd heeft dit jaar bijna 4.000 bezoekers getrokken. Daarbij zijn de bezoekers van het Bevrijdingsfestival in Vlis singen, waarmee het Festival Cultureel Gekleurd is afgeslo ten, niet opgeteld. In totaal von den in zes Zeeuwse gemeenten vijftig activiteiten plaats. Vol gendjaar staat het Festival Cul tureel Gekleurd gepland van 21 april tot en met 5 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19