Burgemeesters schaden imago Dit is een noodkreet, we hebben huizen nodig Koninklijke eer voor Arend 'Mister Four Freedoms' de Ru Amerikaans bezoek in het dorp van Roosevelt Hogeschool begint studie vroedkunde en verpleegkunde I6?ejvLLIAI2.M zeeland zaterdag 27 mei 2000 17 Schermutselingen tussen Spar en Van der Zaag over politie Muziek in Renesse Molukse delegatie doet Vlissingen aan (Advertentie) Gewonde bij botsing door Jacques Cats MIDDELBURG - Arend Cornelis De Ru, de grote man achter de organisatie van de Four Freedoms Awards-bij- eenkomsten, gaat voortaan door het leven als 'mister Four Freedoms'. Commissa ris der koningin W. T. van Gelder speldde zijn chei' de cabinet vrijdag de versierse len op die behoren bij de on derscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in het Middelburg se stadhuis tijdens het zoge naamde laureatendiner aan de vooravond van de om te twee jaar te houden plechtig heid. „Ik heb er geen woorden voor", reageerde de kersver se ridder geheel beduusd. Nadat de gasten op zich had den laten inwerken dat er bij zo'n gelegenheid ook gezon gen mag worden, werd eerst schuchter, maar later in bre de kring op melodieuze wijze gewag gemaakt van 'for he is a jolly good fellow'. Als er iemand zich in de afge lopen twintig jaar heeft inge zet voor het organiseren van de Four Freedoms dan is het volgens commissaris Van Gelder wel Arend de Ru ge weest. Hij was al die tijd de continue factor zowel bij de voorbereiding van de plech tigheid in Middelburg als bij het bijwonen van de uitrei kingen in de Verenigde Sta ten. Van Gelder: „De Ru deed dat met groot enthousiasme, om niet te zeggen met pa thos." Hij prees zijn cabinetschef, die al sinds 1983 directeur is van de Roosevelt Stichting en even lang bestuurlijk ad viseur de Roosevelt Stich ting, daarnaast voor zijn in vesteringen in de relationele contacten om de uitreikingen mogelijk te maken. De Ru speelde, toen in 1991 provin ciale bezuinigingen de conti nuïteit van de uitreikingen bedreigden, met zijn fond senwerving een essentiële rol. Ook recentelijk konden mede dankzij de inspannin gen van De Ru nieuwe spon sorbronnen worden aange boord. Commissaris Van Gelder kent aan de uitreiking van de Four Freedoms Awards een grote waarde toe: „Het is een internationale gebeurtenis met een grote uitstraling. Niet alleen voor Zeeland, maar ook voor Nederland Commissaris Van Gelder speldt Arend de Ru de versierselen op. foto Ruben Oreel door Jacques Cats 1VHD.DELBURG - Botsingen als nu al een paar keer in het open baar hebben plaats gevonden tussen de korpsbeheerder van de regiopolitie en Zeeuwse ge meentebestuurders zijn slecht voor de beeldvorming naar bui ten. Zo denken verschillende le den van het college van Zeeuwse burgemeesters over de verbale schermutselingen tussen burge- I meester L. H. B. Spar van der Hoek van Middelburg als be stuurlijk eindverantwoordelijk j persoon voor de politie Zeeland en burgemeesters D. J. van der Zaag van Goes en J. L. M. Man- dos van Borsele. Deze week ontstond er opnieuw grote irritatie over de wijze waarop Spar van der Hoek de beraadslagingen over de politie doorvlecht met mistige betogen. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent stelt vast dat de ver houdingen tussen een aantal be stuurders 'gewoon slecht zijn'. Als die denigrerende toon te genover elkaar niet verandert straalt dat op ons allemaal af'", waarschuwt hij„Dat wordt ge zien als een bestuurlijk onver mogen om samen aan iets te trekken." Ook burgemeester J. J. P. M.As- selbergs van Schouwen-Duive- land vreest voor een slechte beeldvorming, „zeker in de richting van de diender op straat." Burgemeester R. C. E. Barbé van Terneuzen zegt de discussies af en toe met gekrom de tenen te hebben gevolgd. „Dit soort vertoningen moeten I we niet teveel hebben." Zijn col lega A van Dok-van Weele van Vlissingen dringt aan op een verbeterde stijl van vergaderen waarbij een zakelijk opstelling de boventoon dient te voeren. Van Dok vindt niet dat er een sfeer van wantrouwen is ont staan. „Er is eerder sprake van een verschil van mening dat zich niet alleen uit in argumenten maar ook in gevoelens. Het is belangrijk om een evenwicht te behouden tussen emotie en ra- I tio." De burgemeester van Vlis singen noemt de in een grimmi ge sfeer verlopen bijeenkomst van het regionaal college 'niet de mooiste vergadering in mijn leven'. Haar collega Lonink van Sas van Gent heeft de indruk dat de leden van de Regionale Drie hoek, waarin naast de korpsbe heerder, ook de hoofdofficier van justitie en de korpschef van de politie Zeeland zitting heb ben, onvoldoende samen op trekken. „,Als je processen in gang zet die organisatorisch en bestuurlijk veel vragen is het prettig dat er in de Driehoek eenheid is." Het lijkt Barbé verstandig dat de partijen eens samen lekker gaan eten en bij een glas mooie wijn uitpraten wat ze op het hart ligt. „Er zit ergens zeer", vermoedt hij. In de opstelling van gesprekspartners kunnen bepaalde dingen een rol spelen. Barbé doelt daarbij op het touwtrekken tussen Goes en Middelburg over waar het nieu we Zeeuwse waterschapsge bouw moet komen. Voorts her innert hij aan de verdeelde opvattingen waar het Veilig heidshuis had moeten verrijzen: tussen Middelburg en Vlissin gen of in de buurt van de Beve- landse ingang tot de Wester- scheldetunnel. „Je mag best eens je emoties la ten spreken", vindt de burge meester van Terneuzen. „Maar het lijkt nu structureel te wor den en dat is niet goed.De bur gemeester van Schouwen-Dui- veland vindt dat eens goed bekeken moet worden hoe er in de toekomst vergaderd moet worden om niet het beeld te la ten ontstaan van een duurzame vertrouwensbreuk. „Het mag niet dooretteren." Openheid Burgemeester Van der Zaag zegt dat al eerder is gepoogd om kwesties met Spar van der Hoek uit te praten. „Maar telkens weer blijkt dat er anders met de afspraken wordt omgegaan als ze bedoeld zijn. Ik word daar heel moe van." Er is volgen de burgemeester van Goes maar één oplossing denkbaar om de vervelende overlegsfeer te door breken. „En dat is dat er in alle openheid alles op tafel komt en er niet steeds met dubbele agen da's wordt gewerkt." Komt het nog ooit goed in het contact met de korpsbeheerder? Van der Zaag: „Als er geen men taliteitsverandering komt, komt het niet goed." Anna Eleanor Roosevelt, kleindochter Van F. D. Roosevelt, (tweede van rechts) krijgt in de Nederlands hervormde kerk in Oud-Vossemeer met haar dochter uitleg over oude boeken uit de tijd van de 'eerste' Roosevelt. Rechts burgemeester Van der Munnik. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Het was een enthou siastgroepje Amerikanen dat vrijdag langs- wipte in Oud-Vossemeer. Stuk voor stuk mensen met een band met het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute. Geen wonder dat het Thoolse dorp werd aan gedaan. Want volgens de overlevering liggen daar de wortels van de beroemde familie. De eerste - in Oud-Vossemeer geboren - Roosevelt zette rond 1649 voet op Ameri kaanse bodem. Verondersteld wordt dat alle latere Roosevelts, onder wie de vroegere presidenten, afstammelingen van hem zijn. Deze voorvader heette Claes Martens, zoon van Roosevelt. Een naam die hij waar schijnlijk te danken heeft gehad aan een, vlakbij Oud-Vossemeer gelegen, stuk land met de naam Rozevelt. Concreet bewijs voor deze theorie ontbreekt. Maar zoals burge meester H. A van der Munnik van de ge meente Tholen zijn overzeese gasten over tuigde: „We kunnen niet bewijzen dat het wel zo is en niet dat het niet zo is. Dus is het gewoon wel zo." Kleindochter Eregast in Oud-Vossemeer was Anna Eleanor Roosevelt, kleindochter van F. D. Roosevelt, en de huidige presidente van het gelijknamige instituut- Voor de Amerikaan se was het de eerste keer dat ze het Thoolse dorp bezocht. Maar jaren geleden, in 1950, ging haar grootmoeder haar voor. Zo blijkt ook uit een in het Ambachtsherenhuis uit gestalde foto. Hierop is de presidentsvrouw te zien terwijl ze voor de schouw zit van het uit 1771 stammende Ambachtsherenhuis. Op de schouw is onder meer het 'Van Rose- velt-wapen' bevestigd. Andere sporen uit dat verre verleden zijn te vinden in de Ne derlands hervormde kerk in Oud-Vosse meer. Ook dat gebouw werd door de Ameri kanen bezocht. In de tuin van de kerk staat het monument The Four Freedoms weggezet. Een beeld dat, in verkleinde en gekopieerde vorm, als relatiegeschenk van de gemeente Tholen geldt. Vier vogels symboliseren de vier vrij heden. Zondag, als de Amerikaanse delega tie weer afreist naar eigen land, gaat dat stukje Tholen in ieder geval echt mee naar dat verre land. De kleindochter van Roose velt kreeg het beeld van de gemeente Tholen cadeau. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland in Vlissingen gaat met de Hogeschool Antwerpen een gecombineerde opleiding Ver pleegkunde/Vroedkunde verzorgen. De opleiding is ont wikkeld in het kader van inter nationale samenwerking in stu dieprogramma's. De opleiding gaat het komende schooljaar van start. Nederland heeft te kampen met een tekort aan verloskundigen. Onlangs deed minister E. Borst van Volksgezondheid de toezeg ging extra geld beschikbaar te stellen voor vermindering van de werkdruk. Om ervoor te zor gen dat op de plaatsen die hier door vrij komen, verloskundi gen aan de slag kunnen, kijkt de Koninklijke Nederlandse Orga nisatie van Verloskundigen over de grens. De gecombineerde opleiding die door de Hogeschool Zeeland en Hogeschool Antwerpen is ont wikkeld, biedt de mogelijkheid studenten direct voor de ar beidsmarkt in België en Neder land te scholen. De Antwerpse hogeschool is volgens de HZ een uitstekende partner omdat tot deze hogeschool het in 1902 op gerichte Hoger Instituut voor Verpleegkunde en Vroedkunde behoort. Dat is het oudste nog bestaande opleidingscentrum voor verpleegkundigen en vroedvrouwen in België. De Hogeschool Antwerpen zal een belangrijk aandeel leveren in de opleiding. De Belgen ver zorgen een groot gedeelte van zowel theorie als praktijk. De stages vinden eveneens voorna melijk in België plaats. De op leiding duurt ongeveer 4,5 jaar. De inschrijftermijn voor de nieuwe opleiding sluit 7 juni. Daarna wordt een loting gehou den. RENESSE - Onder de titel 'Nostalgische Noten' zijn op zondag 4 juni in Renes se verschillende artiesten te zien. Tussen 13.00 en 17.00 uur treden op het Pretplaza, aan de Hogezoom in Re- nesse onder andere de Zeeuwse groep Medio Burgum op, accordeonist Monty, La Bande Gom- mee, het duo Yann La wiek en een Zuidamerikaanse folkloregroep. Voortaan kunt u met allerlei vragen over producten en diensten van KPN Telecom terecht op www.gebruikservice.nl. Deze site geeft snel antwoord op de meest gestelde vragen over bijvoorbeeld VoiceMail (Actueel), FaxMail, WisselGesprek of Nummer- Weergave. Maar u vindt er ook informatie over (mobiele) telefoons, faxen en alle andere apparatuur van KPN Telecom. Handig als u bijvoorbeeld de gebruiksaanwijzing kwijt bent. Mocht uw vraag iets gecompliceerder zijn, dan kunt u gewoon een mailtje sturen. Dat wordt dan zo spoedig mogelijk beantwoord door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - Bij een aan rijding gisteravond tussen twee auto's in Grijpskerke is een 41- jarige automobilste aan hoofd en rug gewond geraakt. De vrouw werd per ambulance naar het Streekziekenhuis Wal cheren gebracht. Het ongeluk vond plaats om half acht. De vrouw reed op Sin- gelweg vanuit de richting But- tinge. Op de kruising met de Zandvoortseweg gaf zij geen voorrang aan een 29-jarige au tomobilist uit Veere. Beide auto's werden totaal ver nield. COR DE JONGE VLISSINGEN - Met de weder opbouw op de Molukken kan niet gewacht worden. Ook niet nu er de laatste tijd opnieuw ge vochten wordt, er doden vallen en de verzoening tussen de christenen en moslims ver te zoeken is. „Niet op alle plaatsen in de Molukken is het geweld hevig aanwezig", corrigeert P. Renyaan, vice-gouverneur van de Molukken. Zij is een van de deelnemers van een Molukse delegatie die vrijdag een huma nitair bezoek aan Vlissingen bracht. Daar waar betrekkelijke rust heerst, kan gebouwd worden. „De mensen hebben ook huizen en voorzieningen nodig", zegt ze. Vlissingen heeft sinds 1996 een stevige zusterbandrelatie met Ambon. Vandaar dat fre quent Molukse delegaties Vlis singen aandoen. Vlissingen be reidt momenteel voor Ambon projecten voor op het gebied van visserij, afvalverwijdering, be roepseducatie en toerisme. Delegatielid J. Brijl van de Stichting Horizon rekent voor dat er 12.000 huizen gebouwd moeten worden op het eilanden rijk. „Dit is een noodkreet. Want als er geen huizen zijn, kan ook geen rust gevonden worden en is vrede verder weg." Hoogste tijd Die mening spreekt ook Reny aan uit, al 'vindt ze diep in haar hart dat het de hoogste tij d is om alles op alles te zetten de ge vechten op te laten houden'. „Vanaf het begin van de onlus ten proberen we mensen met el- Burgemeester Van Dok (links) in gesprek met de vice-gouverneur van de Molukken, P. Renyaan. foto Ruben Oreel kaar te verzoenen. Dat is na tuurlijk heel erg moeilijk, want er is veel pijn, orndat ze vrien den, familie, dierbaren hebben verloren." Het is haar ervaring dat Moluk- kers ondanks die gevoelens van haat - 'want die ontstaan na tuurlijk gemakkelijk in zo'n oorlog' - open voor verzoening staan. „Ze willen bouwen en werken voor een nieuw Moluk ken." Maar vaak zijn in de nu al an derhalfjaar durende burgeroor log pogingen van wederopbouw verstoord. De afgelopen dagen zijn er op het noordelijke eiland Halmahera zeker tientallen mensen omgekomen bij ge weldsuitbarstingen. Renyaan zegt zeker niet de ogen te sluiten voor deze conflicten. Maar tege lijkertijd zullen Molukkers hoop moeten houden dat er een betere toekomst wacht. „Daar werken we aan." Eind van dit j aar wordt er in Ne- derland een landelijke campag ne gehouden door het Landelij ke Informatie Documentatie Centrum Molukken in Neder land. Via de geldinzamelingsac tie kan de Nederlandse samen leving steun betuigen aan de Molukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17