Opnieuw bezwaar Mortiere Cliëntenraad verkast naar ruimer pand PZC Wandelende trein-encyclopedie Amateur-historicus volgt spoor Duitse arts PZC Reserves zijn bijna op voor voorzieningen gehandicapten zeeland Pleidooi behoud hoeve Sieraden weg na inbraak Parkeren op Scheldeterrein Kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten Lesmarathon tegen Duchenne Danny Blind vertelt ervaringen Goes' team speelt robotvoetbal Kledingzaak leeggeroofd Bouwkavels Reimerswaal duurder Bijstandsfraude overvaller bestraft door Johannis Kosten VLISSINGEN - Omringd met talrijke af beeldingen van treinen en treinonderde- len, vertelt de 92-jarige Herman Hesse- ling uit Vlissingen dolgraag over zijn hobby. „Dit virus is niet te bestrijden wanneer je er eenmaal mee besmet raakt." Hesseling is al sinds zijn jeugd helemaal gek van treinen en alles eromheen. Na zijn pensionering schreef hij boeken vol over trams en treinen. Van de Baltische staten tot aan Frankrijk, het is allemaal vastge legd in zeventien boeken. In alweer zijn achttiende boek staat de geschiedenis van het Vlaamse spoorwegnet tussen 1931 en 1965 beschreven. „Ik denk dat ik er nu maar eens mee ophoud, het is genoeg ge weest." Al sinds zijn zesde jaar wijkt alles voor de treinen. In zijn geboortedorp Voorthuizen kwam hij steevast te laat op school. Hes seling kwam altijd drie kwartier later, omdat hij de eerste twee treinen wilde zien vertrekken. Jaren later werkte hij als stoker op een locomotief om zijn studie te kunnen betalen. Daarna is hij eigenlijk nooit meer weggegaan uit het openbaar vervoer. Als afgestudeerde werktuig bouwkundige werd hij in 1954 uiteinde lijk directeur van de NV Vervoermaat schappij De Noord-Westhoek. Expert „In mijn vakanties gingen we door heel Europa om treinen en stations te bezichti gen. Alles wat we tegenkwamen heb ik ge fotografeerd. Zo ook het spoorwegwezen in België." In zijn nieuwste boek is daar van een overzicht gemaakt. Van de 030 T type 51 van de hand van Alfred Delpaire, tot aan de motorwagens 404 van de TEP- CE-tramlijn in Chatelineau-Gare. „Alles komt aan bod, het geeft een goed beeld van hoe het toen daar geregeld was. Het grappige is", vertelt een zichtbaar trotse Hesseling, „dat ik door Belgen gezien word als dé expert op het gebied van het Belgische spoorwegnet. Zij hebben er niet zoveel informatie over bijgehouden dan ik." Bij het maken van het boek is specifiek voor zwart-wit foto's gekozen. „Bij kleu renfoto's is de scherpte en de charme van de trein niet zichtbaar. De kleuren zijn ook te veel aangedikt, dat is niet natuurlijk. Gelukkig zie je tegenwoordig dat zwart wit fotografie weer in is." Hesseling blijft voorlopig wel schrijven over het treinwezen in Europa. „Ze vra gen me regelmatig om een bijdrage te le veren voor een van de hobbybladen. Laatst heb ik nog een artikel geschreven voor Ttussen de Rails. Dat doe ik toch graag. Zo nu en dan houd ik een lezing voor een hobbyvereniging." Feitenkennis Door zijn 'treinvrienden' wordt hij wel vergeleken met een levende computer. De feitenkennis van Hesseling is enorm. „Ik ga nog weieens met de trein naar Amster dam. Onderweg zie ik alle veranderingen, tot aan de kleinste details. Ik weet nog precies hoe het spoor er veertig jaar terug uitzag. Als ik dan 's avonds terug kom, ga ik met vrienden discussiëren over de ver anderingen aan het spoor." Zijn kennis wordt ook op waarde geschat door wat jongere hobbyisten. „Ze bellen me wel eens op over ditjes en datjes of ze komen gewoon langs. Dan geef ik wel eens dia-voorstellingen over treinen en trams. Voorraad genoeg, wel vijftigduizend." Treinfanaat Herman Hesseling toont zijn jongste boek over de geschiedenis van het Vlaamse spoorwegnet tussen 1931 en 1965. foto Lex de Meester Amateur-historicus Franz de Böck brengt het leven van arts en plaatsgenoot Joseph Strehler in kaart. foto Ruben Oreel door Arjan van Westen MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft opnieuw een bezwaarschrift gekregen tegen de komst van het bedrijventer rein Mortiere. Omwonende A van Dijke heeft bij de arrondis sementsrechtbank nogmaals op haar voorkeurrecht gewezen. Bovendien wil ze een garantie dat haar boerderij door de komst van het terrein niet hoeft te verdwijnen. Al eerder kwa men de werkzaamheden door bezwaarschriften stil te liggen. Het juridische gevecht dat Van Dijke met de gemeente voert, kent een lange voorgeschiede nis. De Middelburgse wil haar grond, waarop een woonhuis en een schuur staan, bij toekomsti ge uitbreiding van Mortiere niet aan de gemeente afstaan. Van Dijke claimde eerder het voor keurrecht, zodat ze haar grond voor een hogere prijs aan pro jectontwikkelaars kan verko pen. In maart besliste de recht bank dat een contract dat twee grondeigenaren, onder wie Van Dijke, alvast met de Terneuzen- se projectontwikkelaar Pro- jektbouw Zeeland BV hadden gesloten, ongeldig was. Daar door kan de gemeente nu bij uit- VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Asterlaan in Vlissingen zijn vrijdag over dag onder meer een fototoestel, geluidsapparatuur en sieraden gestolen. De inbraak moet gepleegd zijn tussen tien over acht 's ochtends en tien over vier 's middags. De toegang tot de woning werd ge forceerd. VLISSINGEN - Op extreem drukke dagen kan de gemeente Vlissingen in overleg met de Ko ninklijke Schelde Groep het parkeerterrein van de Schelde aan de Aagje Dekenstraat open stellen. De parkeerplaats is inmiddels opgenomen in het elektronisch parkeerverwijzingssysteem dat vlak bij de parkeergarage in de centrum van Vlissingen staat. Op normale dagen geeft het ver wijzingsbord aan dat het terrein bij de Schelde gesloten is. MIDDELBURG - Dominee G. J. H. Vogel verzorgd op 25 ju ni een kerkdienst voor verstan delijk gehandicapten. De Zeeuwse Muzikanten spelen tijdens de dienst en er is samen zang met orgelbegeleiding. De dienst, die voor iedereen toe gankelijk is, begint om 14.30 uur. breiding van Mortiere bepalen wat er met de grond van Van Dijke gebeurt. Van Dijke neemt met de uit spraak geen genoegen. Ze heeft nu bij de rechter kenbaar ge maakt dat de gemeente de plan nen tussentijds heeft gewijzigd. Haar raadsman J. Boogaard wijst er verder op dat de ge meente ten onrechte stelt dat Van Dijke geen recht kan ontle nen aan een voorontwerp-be stemmingsplan. Hij vindt dat allereerst onjuist omdat zijn cli ënte toch in het aangrenzende gebied woont. Bovendien meent de raadsman dat dit vooront werp-bestemmingsplan afwijkt van de oorspronkelijke plannen die voor het gebied gemaakt zijn. De gemeente zou, zo vindt de advocaat, een garantie moe ten geven dat de huidige bouw werken en het huidige gebruik op het perceel van Van Dijke worden gerespecteerd. Akkoord Eerder bereikten B en W van Middelburg een akkoord met het Bewonerscollectief Toren- weg Middelburg. Die groep had ook bezwaar gemaakt tegen het bouwrijp maken van Mortiere. De rechtbank stelde het collec tief begin maart in het gelijk. De gemeente besloot met de bewo ners te gaan onderhandelen. In het kader daarvan is het ont- werp-bestemmingsplan al op een aantal punten gewijzigd. Zo zal de groenstrook achter de woningen aan de Torenweg worden verbreed. De bewoners krijgen bovendien de mogelijkheid een deel van die groenstrook te kopen. Ook wordt de maximale hoogte van de twee dichtst bijgelegen be drijfsgebouwen met twee meter verlaagd. Met de bewoners is ook een onbekend bedrag over eengekomen als planschade. door Johannis Kosten MIDDELBURG - Ere voor zij die tot den roem van Zeeland hebben bijgedragen, meldde de Middelburgsche Courant op 11 oktober 1890. Schrijver M. de Mol doelde daarmee op dr. Jo seph Strehler, die als arts vijftig jaar lang in Veere werkte en uit eindelijk totaal berooid in 1881 in Yerseke overleed. De schijnbaar voor die tijd be langrijke persoon werd verge ten, tot in de jaren zeventig op een vuilnisbelt in Duitsland vier brieven van de arts opdoken. Ze werden netjes bewaard, totdat amateur-historicus Franz de Böck ze onder ogen kreeg. Hij volgde de geschreven 'voetspo ren' van de arts tot in Veere. „Hij was een hele belangrijke man in deze regio", aldus een trotse De Böck. Net als de dok ter groeide de 27-jarige ama teur-historicus op in het Duitse plaatsje Hader. En dat was ook de reden om de levensloop van de arts uit te zoeken. „Ik heb verschillende historische boek jes over het 450 zielen tellende dorpje Hader geschreven. Maar nog nooit ben ik in de dorpsge schiedenis op zo'n belangrijke inwoner gestuit. Daarom vind ik dat de hele bevolking van zijn bestaan moet afweten. Mis schien organiseer ik binnenkort wel historische excursies voor mensen uit mijn dorp." Ganzenhoeder Plaatsgenoot dr. Joseph Streh ler werd op 6 maart 1798 gebo ren in het Zuid-Beierse plaatsje Hader. Het gezin Strehler moest door grote armoede noodge dwongen de eindjes aan elkaar knopen en daarom werd zoon lief al vroeg verhuurd als gan zenhoeder. Door een gelukje door Miriam van der Schot DOMBURG - Het overlegplat form Wet Voorzieningen Ge handicapten Walcheren en het college van B en W van Veere willen een toiletunit die ge schikt is voor gehandicapten, in Zoutelande plaatsen. Het colle ge wil dat doen van het geld voor gemeenschappelijke voorzie ningen van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. Daarmee komt de bodem van dat potje in zicht. De gemeente Veere heeft uit de WVG-gelden nog 400.000 gul den te besteden voor collectieve aanpassingen. Deze reserve is ontstaan in de jaren 1995/1996. Gehandicapten of mensen die kwam de jonge Joseph bij een rijke familie in Augsburg te recht. Deze betaalde zijn medi cijnenstudie. „Waarschijnlijk is het toen misgegaan. Hij was van huis uit katholiek, maar een maal op de katholieke school stapte hij van het geloof af en werd hij om die reden van school getrapt. Met zijn atheïstische opvattingen maakte hij nu niet bepaald vrienden en een perma nent vertrek uit het dorp was onontkoombaar." En dat was het begin van een se- moeilijk ter been zijn konden vanaf toen beroep doen op de subsidie voor bijvoorbeeld aan passingen in de woning. „In het begin waren mensen niet be kend met de WVG en daarom werd er nog niet veel gebruik van gemaakt", zegt wethouder J. Korstanje van Veere. De drie Walcherse gemeenten hielden daardoor geld over. Er werd afgesproken dat deze 'meevaller' uitsluitend gebruikt zou worden voor gemeenschap- rie uiteenlopende belevenissen, die van Strehler een volgens De Böck hele interessante persoon maken. Hij was een echte globe trotter, zijn tijd ver vooruit. Strehler reisde de hele wereld rond en verzamelde onderweg munten. Deze verzameling was zo uitgebreid dat de koning van Pruisen hem uitnodigde om zijn verzameling te zien. „Door zijn liberale opvattingen kan je hem niet omschrijven als een typi sche Veerenaar, Hader, of Duit ser. Hij was een prototype Euro- pelijke doeleinden. „In Middel burg en Vlissingen is dat geld in middels ver op. Middelburg heeft daarvan bijvoorbeeld lif ten aangebracht in seniorenwo ningen. Veere heeft nog een klei ne vier ton over. Onlangs hebben we duinovergangen verbeterd. We zijn nu, na samenspraak met het Overlegplatform WVG Wal cheren, aan het bekijken wat de mogelijkheden zijn voor een toi letunit. Ik verwacht dat het geld voor de collectieve aanpassin gen dan snel op zal zijn. Want peaan in een tijd dat er van een verenigd Europa nog geen spra ke was." Geboortenregister Min of meer toevallig kwam de onderzoeker erachter dat de dokter in Veere als arts werkte. „De brieven zijn nadat ze waren gevonden vertaald in nieuw Duits. Daarbij werd de naam Veere verbasterd tot Veeve. Zonder het kerkelijk geboor tenregister was ik nooit in Zee land terecht gekomen. Daarin een ton voor een aanpassing, daar zit je al snel aan." Ontstond er jaren geleden nog een 'overschot', tegenwoordig wordt er zo'n groot beroep ge daan op de WVG dat de drie ge meenten tekorten dreigen te krijgen. „Middelburg, Vlissin gen en Veere komen gezamen lijk zeven ton te kort voor de in dividuele aanvragen. Voorlopig kunnen we dat nog even opvan gen met de reserve", aldus Kors tanje. stond namelijk niet alleen zijn naam en geboortedatum ver meld, maar ook dat hij naar Vee re was vertrokken. Dat was voor die tijd niet gebruikelijk." De afgelopen tijd bracht de hob byist niet alleen de levensloop van de arts in kaart. De Böck ging ook op zoek naar mogelijke nakomelingen. „In een krantenartikel over Strehler in de Middelburgse Courant van 1890 stond dat de dokter een dagboek bijhield. Ik hoop dat een van zijn nakome lingen deze schat aan informa tie bewaard heeft. Joseph Strehler trouwde in 1835 met de rijke Schotse weduwe Isabella Maitland, die in Veere woonde. Ze konden geen kinderen krij gen en adopteerden daarom Adriana de Pagter. Zij trouwde met Christoffel Bellaart en sa men gingen ze in Middelburg wonen. Natuurlijk blijft het al- tij d zoeken naar een speld i n een hooiberg, maar nooit geschoten is altijd mis." Dossier De afgelopen week besteedde hij al zijn uren aan het omspit ten van het Zeeuws Archief in Middelburg. Daarbij groeide zijn dossier tot aanzienlijke proporties. „Volgende week ga ik weer wer ken, maar in mijn vrije uurtjes ga ik alle informatie over de dokter verder uitwerken. Uit eindelijk zal er zelfs een boek over hem verschijnen voor de mensen uit Hader. Voorlopig ben ik druk bezig ze te interesse ren voor de levensgeschiedenis van Strehler. Voor mij staat in ieder geval vast dat dr. Joseph Strehler niet alleen 'tot den roem van Zeeland' heeft bijge dragen, maar ook zeker tot die van Hader." De Veerse wethouder is van me ning dat er op de hoeveelheid in dividuele aanvragen geen peil te trekken is. Vorig jaar leek vol gens de wethouder een kente ring te komen in de stijging. Rollator „Vorig jaar was er voor het eerst een grote terugloop van het aan tal verzoeken. We dachten dat we daarmee de grootste piek hadden bereikt. De indruk be stond dat de meeste mensen die er voor in aanmerking komen, al in bezit waren van rollators, elektrische rolstoelen of andere aanpassingen. Maar dit jaar is de aanvraag in Veere weer enorm gestegen. Je kan dus nooit voorspellen hoe het zal lo pen." zaterdag 27 mei 2000 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Vlissingse Cliëntenraad, een adviesorgaan dat het college gevraagd en on gevraagd adviseert over allerlei zakep die te maken hebben met uitkeringen, krijgt eindelijk een geschikt kantoor. Burgemeester A van Dok-van Weele opent het gebouw aan de Cruqiusstraat volgende week dinsdag. De cliëntenraad in Vlissingen bestaat sinds 1995 en werd des tijds geïnstalleerd door wethou der H. deHaas. Lange tijd zagde gemeente het nut niet in van een adviesorgaan. Het college vroeg zich af wat een uitkeringsge rechtigde zou opschieten met een cliëntenraad. Het eerste kantoor van de cliën tenraad bevond zich op de eer ste etage van in buurthuis Scheldebuurt in de Verkuijl Quakkelaarstraat. De raad hield daar op geregelde tijden spreekuur. Drie jaar later, in 1998, verhuisde de cliëntenraad naar de openbare bibliotheek aan de Lange Zelke. Die plek bood uitkomst, omdat de locatie laagdrempeliger was. Boven dien was dat kantoor goed be reikbaar, omdat er een lift in het gebouw aanwezig was. Privacy Met de opening van bibliotheek 't Spui kreeg de cliëntenraad al leen een baliefunctie terug. „Er is daar geen ruimte of een afzon derlijk gesprek te voeren. Men sen konden er alleen terecht voor het stellen vragen of voor het maken van een nadere af spraak", vertelt C. Gesink van sociale zaken. „Het is niet altijd makkelijk om in het openbaar een gesprek te voeren." De cliëntenraad kon in 't Spui zo nu en dan een kamer krijgen om gesprekken te voeren, maar die situatie was verre van ideaal. „Bij vergaderingen met de ge meente kon een beroep worden gedaan op het stadhuis", zegt Gesink, „maar dan moet je dat altijd van tevoren regelen om ruimte te bespreken. Met de verhuizing naar een win keltje in de Cruqiusstraat beho ren ruimteproblemen tot het verleden, denkt Gesink. „We hebben lange tijd gezocht voor we iets geschikts hadden gevon- w 15 den. Er moest voldoende ruimte zijn, het moest goed toeganke lijk zijn, men moest er regelma tig in kunnen en er moest vol doende privacy kunnen zijn voor als er een klant op bezoek kwam. Daarnaast hebben we gezocht naar een plek die rede lijk centraal in Vlissingen ligt." Het winkeltje aan de Cruqius straat voldoet aan al die eisen. De twee ruimten kunnen van el kaar gescheiden worden en er is nu ook ruimte voor het archief van de cliëntenraad. „De cliën tenraad heeft een boel ellende gehad met huisvesting, maar dat is nu allemaal voorbijHet is nu, zoals het hoort." Spreekuur In het nieuwe kantoor komt een vast spreekuur op de dinsdag middag tussen half twee en vier uur en op de vrijdagochtend van tien tot twaalf uur. De balietij den in 't Spui, waarop de cliën tenraad aanwezig is, blijven hetzelfde. Bij voldoende bezet ting is er dan iemand op de dins dag en vrijdagmiddag tussen half twee en vier uur. VLISSINGEN - Tweedejaars leerlingen van de opleiding tot verzorgende van het ROC Zee land houden dinsdag 30 mei een sponsoractie voor mensen met de ziekte van Duchenne. De leerlingen krijgen 24 uur lang les over deze spierziekte en zaken die ermee te maken heb ben, zoals het masseren van minder valide mensen, sporten in een rolstoel en zorgen voor de voeding. Voor deze marathon- lesdag proberen de leelringen sponsors te werven. De lessen beginnen dinsdag om elf uur en eindigen de volgende ochtend met een gesponsord ontbijt bij de supermarkt op de hoek Daarna wordt de opbrengst aangeboden aan de Zeeuwse vereniging van mensen met de ziekte van Duchenne. De leerlingen namen het initia tief voor deze actie, nadat ze een televisiespotje over de ziekte hadden gezien. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Oud-voetballer Danny Blind van Ajax ver telt dinsdag 6 juni in de aula van scholengemeenschap Schel- demond te Vlissingen over zijn ervaringen. Hij doet dat op uitnodiging van bibliotheek 't Spui. Blind geeft een voorbe schouwing op het EK 2000. Kaarten zijn te koop bij de balies van de bibliotheek, de boekhandel en de VVV/ANWB in 't Spui en bij het filiaal in Oost-Souburg. Voor houders van een spuipas zijn de kaarten gratis, maar mogen er maximaal vier per persoon worden afgehaald. Reserveringen zijn mogelijk via www.spui.nl. Blind werd in 1961 geboren in Oost-Sou burg. Via Sparta belandde hij bij Ajax, waar hij dertien sei zoenen speelde. Hij speelde 42 interlands en nam deel aan twee WK's en twee EK's. Het EK 2000 begint op 10 juni. Voor afgaand daaraan vertelt Blind over zijn ervaringen. Daar naast is er ruimte voor vragen. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 21 uur. AMSTERDAM - Een team van het Sint Willibrordcollege uit Goes doet woensdag 31 mei mee aan de internationale scho lierencompetitie robotvoetbal Robocup jr. Deze competitie wordt gehouden in het sportcentrum van de Universiteit van Amsterdam. Het Goese team bestaat uit de studenten infor matica Geiwin Koopman, Boudewijn Hellingman, Frank Broere, Kasper Meijer en Sjoerd Diepen. De club staat onder leiding van informatiedocent Frans Peeters. De teams moeten eerst him robots programmeren en ze vervolgens in de prak tijk aan het werk zetten. Het Onderwijsinstituut Informatie wetenschappen van de UvA stelt als hoofdprijs een Lego Mindstorms Robotset ter beschikking. Deze kan gebruikt worden in het informatica- en techniekonderwijs. GOES - In de Lange Kerkstraat in Goes is in de nacht van don derdag op vrijdag een kledingzaak leeggeroofd. Gezien de grote hoeveelheid kleding die is weggehaald, gaat de politie ervan uit dat er bij de inbraak een auto of bus is gebruikt. KRUININGEN - Bouwkavels bestemd voor nieuwe wonin gen worden in de gemeente Reimerswaal fors duurder. Burge meester en wethouders willen de prijzen met 25 procent ver hogen. Daardoor kosten de duurste, riant gelegen kavels straks 229 gulden per vierkante meter. De goedkoopste grond gaat weg voor 196 gulden per vierkante meter. Kavels op be drijfsterreinen worden, afhankelijk van de ligging, verkocht voor bedragen tussen de 7 0 en 100 gulden per vierkante meter. Deze prijzen zijn exclusief BTW. Ruim de helft van de extra opbrengst wil het college reserveren voor dorpsvernieuwing; de rest gaat in de reservepot voor grondaankopen en -exploi tatie. TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Axel heeft inmiddels zijn gevangenisstraf van drie jaar voor afpersing en een ge welddadige overval uitgezeten. Donderdagn moest er op de zitting van de Terneuzense politierechter nog worden afgere kend voor een bijzonder strafbaar feit. De Axelaar genoot in de periode van zijn criminele activiteiten - oktober '96 tot 1 april '97 - met het van diefstal afkomstige geld en een RWW- uitkering een dubbel inkomen. Hij had de gemeentelijke soci ale dienst daarmee voor 15.000 gulden benadeeld. De man be loofde gisteren er alles aan te zullen doen om het fraudebe drag terug te betalen. Ook was hij uit het criminele wereldje gestapt. De politierechter hield rekening met bijzondere om standigheden en vonniste de Axelaar conform de eis tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15