Geen tijd om gebak te halen Eind aan knagende onzekerheid J Rl Laksheid bij natuurherstel tergt provincie Nooit meer bang BRISTOL Schelde wil predikaat 'koninklijk' behouden MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Aanrijding Dj 13 Bestuurders en werknemers opgelucht door overnamebesluit Van der Zaag wil Spar desnoods via wet tot duidelijkheid dwingen dat het koud wordt! zeeuwse almanak Twijfel andee MIDDEN P£f zeeland zaterdag 27 mei 2000 door Maurits Sep VLISSINGEN - Damen Shipyards gaat koningin Bea trix vragen of De Schelde het predikaat 'koninklijk' mag blijven dragen. Zeker voor een bouwer van marineschepen is door Maurits Sep en Harmen van der Werf VLISSINGEN - De opluchting straalt van de gezichten. Einde lijk is er een einde aan de onze kerheid. De Koninklijke Schel de Groep kan, weliswaar onder een nieuwe vlag maar onder de zelfde naam, gaan werken aan een nieuwe toekomst. Van di recties tot vakbonden, van per soneel tot aandeelhouders, ie dereen heeft weer vertrouwen in de toekomst. Minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken toont zich vrij dag 'buitengewoon verheugd' over de overeenkomst met Da- men. Vanwege het behoud van werkgelegenheid in Zeeland en omdat het akkoord toekomst perspectief biedt voor de KSG. „Er is een basis gelegd om de ac tiviteiten van De Schelde winst gevend voort te zetten." De Schelde en Damen vullen el kaar prima aan, beaamt direc teur C. Moolenburgh van de Gorkumse scheepsbouwer. „De grote marinebouw is accessoir aan onze activiteiten. In de klei ne marinebouw zijn wij al actief. Maar ook in de Machine fabriek en de tandwielkastenf a- briek Schelde Gears zien wij kansen. Over de andere deelne mingen, zoals de laboratoria, denken we nog naIndien ze hun winstgevendheid aantonen, zal dat geen probleem zijn." De vakbonden FNV, CNV en RMU zijn zeer benieuwd naar het bedrijfsplan, waarin die exacte voornemens van Damen staan. Voorlopig vinden zij het belangrijker dat het personeel eindelijk weet waar het aan toe is. Het begon de laatste weken erg onrustig te worden, merkte C. Baggerman van RMU. Hoop geld Het Rijk moet flink in de buidel tasten om van het sterk verlies gevende staatsbedrijf af te ko men, maar dat stuit nauwelijks op bezwaren. „Het is een hoop geld, honderd miljoen gulden", reageert D66'er J. van Walsem, „maar ik zeg in het belang van de werkgelegenheid: doen." RPF-fractievoorzitter L. van Dijke: „Het is mij wel wat waard om de werkgelegenheid in Vlis- singen en een marinewerf in Ne derland overeind te houden." PvdA-Kamerlid R. Hindriks noemt het 'heel gebruikelijk' dat een aandeelhouder voor een overname de balans van het te verkopen bedrijf op orde brengt. „Maar wat betekent dit akkoord voor de lange tijd? Dat zal minister Jorritsma duidelijk moeten maken." J. Geluk (WD) houdt een slag om de arm. Hij laat namens zijn partij weten de overeenkomst toe te juichen. Geen alternatief „Bovendien, wat is het alterna tief?", vraagt CD A-Kamerlid J. L, van den Akker zich af. Dat was er niet, valt uit de woorden van Jorritsma op te maken. Het Rijk had anders toch moeten bijspringen, zonder het per spectief dat Damen Shipyards biedt. En het ministerie van De fensie wilde zekerheid over de afbouw van vier marinefregat ten, waarmee de KSG bezig is. Jorritsma: „Die defensiebelan- gen hebben zwaar meegewo gen." Gedeputeerde D. Bruinooge, te vens aandeelhouder namens de provincie en op persoonlijke ti- crjS* ft» W» h n h n f) ft r, dat een zeer belangrijk voor deel, vindt directeur C. Moolenburgh van Damen. De Schelde verkreeg al vier tel commissaris bij De Schelde, schreef Jorritsma (Beste Anne- marie) vrijdagochtend een be dankbriefje voor haar inspan ningen (met vriendelijke groet, Daan). „Want ook wij zijn bui tengewoon blij dat de KSG inte graal wordt overgenomen", legt hij op een persconferentie in Vlissingen uit. „Voor de econo mische structuur van Zeeland, die vooral leunt op landbouw, visserij en chemische industrie, is het behoud van hoogwaardige technologie heel belangrijk." Overigens betaalt de provincie Zeeland mee aan de bruidsschat voor Damen. Hoe groot die bij drage is, wil Bruinooge niet zeg gen. „Wij zullen onze verant woordelijkheid nemen." Een cruciaal punt in de onder handelingen was steeds of Da men de niet-maritieme delen van de KSG, onder meer de ma chine- en tandwielkastenfa- briek, wilde overnemen. Daar heeft het om gespannen, maar die onderdelen gaan ook over. Als ergens bij de KSG wordt ge reorganiseerd, zal het daar zijn, denkt Jorritsma. Buitenwereld R. de Jonge, voorzitter van de Ondernemingsraad van de KSG, realiseert zich dat terde ge. Toch overheersten bij hem opluchting en tevredenheid. „De buitenwereld heeft een ver keerd beeld van hoe belangrijk deze beslissing voor ons is. Na tuurlijk gaan we proberen de werkgelegenheid volledig veilig te stellen. Maar we moeten reëel zijn: er was geen andere overna mekandidaat en zelfstandig A y n y y. y y .y .<5 vy M maanden na de oprichting in 1875 de eretitel koninklijk. De nieuwe eigenaar mag dat niet zonder meer overnemen. „Dat moet je vragen aan de konin- konden we ook niet verder." Overigens zal de OR zich nooit verzetten tegen het afstoten van een bedrijf als het voor dat be drijf beter is. „Het bij elkaar houden van de groep is geen dogma. Als de toekomst elders beter is, laten we ze gewoon gaan." De positieve reacties van de gin", zei Schelde-topman R. van den Heuvel gisteren. Da men is dat ook van plan, beves tigde Moolenburgh. „Wij hech ten aan dat predikaat." werknemers doen Moolenburgh deugd. „Zo'n overname kun je niet doen als het personeel inte graal gekant is tegen jouw komst. Een bedrijf is niet alleen de gebouwen, maar ook de men sen. Damen zal zorgvuldig met hen omspringen. Sommigen wordt hooguit gevraagd te ver huizen, ze worden niet gedwon- Gezien de verhoudingen tussen De Schelde en de overheid ver wacht Van den Heuvel dat het niet zo moeilijk zal zijn om toe stemming te krijgen van ko gen. Verhuizen moet De Schelde zelf ook, voor een deel, naar het Sloegebied. Voor Vlissingen biedt dit kansen om het leegko mende terrein in de binnenstad te ontwikkelen, zegt burge meester A van Dok-Van Weele. De huidige bestuursvoorzitter R. van den Heuvel maakt plaats voor een nieuwe directeur, ningin Beatrix. De naam De Schelde blijft in elk geval be staan, benadrukte Van den Heuvel. Zodat het bedrijf in zijn jubileumjaar - De Schelde wordt 125 - weliswaar de zelf standigheid verliest, maar in naam blijft voortleven. wiens naam nog niet bekend is gemaakt. Van den Heuvel kampt vrijdag met gemengde gevoelens. Ver heugd als hij voor zijn bedrijf is met de overname, die betekent tevens zijn afscheid van de scheepswerf. „En we zijn meer dan dikke vrienden geworden." Advertentie IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND W WINKELCENTRUM VLISSINGEN (Advertentie) -W- Qëijtenbeek ipf ver^u'zers da's in goede handen (0113) 230 230 door Richard Hoving MIDDELBURG - Rijkswater staat moet meer werk maken van het buitendijkse natuurher- stel langs de Westerschelde. De voltallige Statencommissie ruimte, milieu en water en gede puteerde G. de Kok (PvdA na tuur) hadden vrijdag geen goed woord over voor de vorderingen die vorig jaar zijn geboekt. Door de verdieping van de vaar geul van de Westerschelde gaat natuur verloren. De provincie moet het verlies binnendijks compenseren. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor het buitendijkse herstel Volgens de voortgangsrappor tage van het natuurherstelplan wordt aan vier buitendijkse projecten gewerkt. Het gaat om bescherming van het Zuidgors bij Ellewoutsdijk, de mogelijke inrichting van de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder als natuurgebied, het omvormen van het buiten dijkse industrieterrein en oude sluizencomplex van Hansweert tot natuur en het beschermen van het schor van Waarde. Geen van de projecten is in uitvoe ring. PvdA-Statenlid M. Le Roy stel de vast dat het nog allerminst zeker is dat de vier plannen kun nen worden uitgevoerd. „Geen van de projecten is onomstre den." J. Ramondt (CDA) benadrukte dat de buitendijkse compensa tie onverminderd moet door gaan. Ramondt had in de wan delgangen gehoord dat bij gebrek aan buitendijkse moge lijkheden binnendijks zou wor den gecompenseerd. „Daar voe len wij niets voor." M. Wiersma (GroenLinks) noemde het onbegrijpelijk dat naar de veerhaven van Kruinin- gen nog altijd een studie loopt. door Jacques Cats MIDDELBURG - Burgemeester D.J. van der Zaag van Goes wil desnoods met de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) als breek ijzer te weten komen op welke onderdelen burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek van Middelburg als korpsbeheerder van de politie Zeeland heeft ge poogd het visitatierapport over het functioneren van het korps en zijn beheerder positief bij te stellen. Van der Zaag is vastbesloten die kweste tot op de bodem uit te zoeken. „Het liefst probeer ik op een niet al te luidruchtige wijze inzage in de correspondentie te krijgen." De burgemeester van Goes beschouwt de WOB als laatste redmiddel: „want ik denk niet dat je zo met elkaar zou moeten omgaan." Het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters maakte zich eerder deze week niet al leen druk over het feit dat de korpsbeheerder het door des kundigen van buiten de provin cie opgestelde visitatierapport over de politie Zeeland drie maanden onder zich had gehou den. Er werd ook gevraagd op welke aanpassingen Spar van der Hoek had aangedrongen na dat de concepttekst hem in fe bruari had bereikt. Daarop kwam geen duidelijk antwoord. Opeens sloeg de schrik hem om het hart. Leon, vier jaar, riep het uit tussen twee hap- Volgens Wiersma valt de veer haven af als toekomstig natuur gebied. Zeeland Seaports wil de veerhaven na de opheffing van de PSD inrichten als handels haven. Gedeputeerde De Kok deelde de verontwaardiging van de com missie. „Dit kan zo niet." De Kok zei Rijkswaterstaat stevig te hebben onderhouden over de trage voortgang. De gedepu teerde beloofde staatssecretaris De Vries van verkeer en water staat komende zomer bij een werkbezoek te confronteren met het ongenoegen over Rijks waterstaat. Over het binnendijkse natuur- herstel was de meerderheid van de commissie tevreden. Alleen PvdA en GroenLinks hadden moeite met de miljoenen die worden geïnvesteerd in het her stel van kreken in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens PvdA en GroenLinks hebben de kreken geen directe relatie met de Wes terschelde. Geen ontpoldering J. Coosen, clusterhoofd Ooster en Westerschelde van Rijkswa terstaat, zei onlangs in de PZC dat de eerste buitendijkse pro jecten in 2001 in uitvoering ko men. Over aanvullende plannen wordt nog nagedacht, aldus Co osen. De nieuwe studies van Rijkswa terstaat leiden in elk geval niet tot ontpoldering, verzekerde De Kok. Volgens hem is het onder water zetten van land bij het na tuurherstelplan Westerschelde niet aan de orde. Ontpolderen is wel in beeld als het gaat om het natuurherstel rond de aanleg van de Wester schelde Container Terminal (WCT). In de beleidsstukken heet dit 'het in verbinding bren gen van binnendijks gebied met de Westerschelde'. Van der Zaag meent 'heel zeker te weten, dat er rond het visita tierapport dingen zijn gebeurd die nu onder de oppervlakte zijn gebleven'. Dat wilhij uitzoeken. De voorzitter van de visitatie commissie is burgemeester D. van As-Kleijwegt van Assen, korpsbeheerder van de politie Drenthe. Zij was wegens vakan tie niet bereikbaar voor het ge ven van een toelichting. Volgens K. Verkerk van het Kwaliteitsbureau Politie kan een-korpsbeheerder als eindver antwoordelijke bestuurder in een politieregio slechts op een visitatie reageren wanneer fei telijke onjuistheden in het con cept-verslag zijn aangetroffen. Alleen daarover gemaakte op merkingen worden in het defi nitieve rapport verwerkt. pagina 17: Botsingen slecht voor imago RENESSE - Een zestigjarige fietsster uit Duitsland is gister middag rond half vier gewond geraakt, toen zij op de Renesse- weg in Renesse in botsing kwam met een auto die werd bestuurd door een 33-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duive- land. Het slachtoffer is met een hoofdwond naar het ziekenhuis in Goes gebracht. pen bloemkool door: „O nee! Ik weet nog helemaal niet met wie ik wil trouwen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een echte hoera-stem- ming heerst er niet aan de poorten van De Schelde in de Glacisstraat in Vlis singen. Er hangen geen vlaggen uit. Het nieuws van de overname van de Ko ninklijke Schelde Groep door Damen Shipyards lijkt te vers te zijn. „Maar we zijn wel bijna naar de bakker gegaan om taart te halen. Inderdaad, bijna. We hadden het druk; we konden onze tijd beter gebruiken", zegt Erik Barten, ad ministratieve kracht van de Bedrijfs- school van De Schelde. Een soort ingehouden opluchting over heerst. Vooral omdat met het nieuws een lange periode van onzekerheid wordt afgesloten. „Normaal plannen we rond kerst onze zomervakantie, maar dat hebben we dit keer niet ge daan. Je wist toen niet welke kant het op zou gaan en het zag er toch heel slecht uit voor De Schelde", zegt me vrouw Harmsen. „Ik maak het hoofd kantoor van De Schelde schoon", voegt ze eraan toe. Ze werkt bij de KSG, maar voor Jansma en Dik. „Ik zou waar schijnlijk zo weer ergens anders schoon kunnen maken, maar mijn man is hef- ti'uckchauffeur en werkt op Schelde- poort. Gelukkig maar dat dit is ge beurd. We gaan nu maar eens aan een vakantie denken." Een scheepshoorn weerklinkt. Het werk gaat door, zo gaat het bij De Schelde, werken, niet zeuren en dus ook niet feestvieren. „Ik werk hier zeven tien jaar als lasser. We hebben heel veel slechte tijden gehad, en ik vind dat de sfeer er onderling nooit onder geleden heeft. Op onze afdeling in elk geval niet", geeft Ruud Kelder van de scheepsnieuwbouw aan. „Jammer is het wel dat De Schelde niet als De Schelde royaal voorbij 2000 gaat. Dat beloofde Van den Heuvel nog in 1996 en dat heeft hij niet kunnen waarmaken. Maar of er nu door de ovename ook Y v\ >VA •- - -■■■ Schelde-werknemers verlaten de werf; ze zijn opgelucht dat de kogel nu door de kerk is. foto's Ruben Oreel daadwerkelijk iets verandert, dat ge loof ik ook weer niet. Het werk blijft toch hetzelfde?" Machinebouw Geert Meijering werkt bij Machine bouw. Voor zijn gevoel is het bedrijf al sinds 1981 aan het reorganiseren. „Ik kan nog niet goed beoordelen wat dit laatste nieuws weer voor ons betekent. Het eerste bericht van vandaag beloof de niet veel goeds voor de machine bouw. Het zou geen rendabele tak van De Schelde zijn en daardoor zouden we niet in de deal zijn opgenomen." Zo'n mededeling, ook al blijkt die later niet waar te zijn, doet pijn. „Zeker als je meeneemt dat we vorig jaar een stevige reorganisatie hebben doorgemaakt, waarbij zo'n zeventig banen zijn ge schrapt. Je wordt dan wat terughou dender. Ik ben wel opgelucht en ook blij dat er meer duidelijkheid is gekomen. Maar een soort twijfel over onze toe komst blijft. Zeker omdat Damen vol gens mij een andere bedrijfscultuur heeft dan De Schelde." Druppelsgewijs stroomt de fabriek leeg. Het is kwart voor vijf en de slag boom blijft een tijdje openstaan. Ieder een is intussen van het 'goede nieuws op de hoogte'. Kees van den Eeden uit Oost-Souburg van de financiële afdeling zegt dat hij altijd in deze overname heeft geloofd. „Maar daar zijn we niet altijd blij om geweest. We dachten in het begin dat de complete administratie van Vlissingen bij overname naar Gorinchem zou ver huizen. Daar moesten we niet aan den ken. We maakten al grappen over car poolen en dergelijke. Want volgens mij willen de meesten niet vertrekken uit Vlissingen." Volgens hem is die vrees van overplaat sing ongegrond. „We worden een werk maatschappij van Damen en die mogen allemaal een eigen administratie bij het bedrijf behouden. Tafelzilver Een medewerker van Schelde Techno logy Sex*vices wordt niet warm of koud van de laatste ontwikkeling. „Want", zegt hij, „bij deze hele operatie worden de laboratoria niet betrokken. We zijn een winstgevende tak en Van den Heu vel noemt ons het tafelzilver van De Schelde. En tafelzilver moet je schijn baar verkopen. Rond het einde van deze maand zijn we in handen van Stork. Die ontwikkeling gaat de STS aan." Voor Rinus Brasser, brandweerman van de Schelde, tellen de laatste ontwikke lingen wel, maar hij verwacht niet veel verandering. „Ik een nieuwe baas? Nee, dat zou anders voelen. Ik werk hier al 2 7 jaar en als ik thuis wegga, dan zeg ik: ik ga naar De Schelde. Dat blijf ik doen, ook al zit daar meneer Damen van een groot ander bedrijf." Advertentie "Welke Roemeense voetballer wordt ook wel de 'Maradona van de Karpaten' genoemd..?" Bel voor 3 juni naar 0909 - 2026000 (80 ct pm) en HtiC/k hné Op vaertM 4pei&0 Mn t Advertentie j autover zeker ing voordelig on line afsluiten Er Is 1 pagina gevonden: WWW.Unive.nl Vinden Houdt Oranje schoon! j Gedeputeerde Bruinooge, topman Van den Heuvel en OR-voorzitter De Jonge (vlnr) tijdens de persconferentiefoto Ruben Oreel (Advertentie) Toe aan een Hoog Rendcment-kctel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan, Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT[ Suède veterschoen diverse kleuren 36-46 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 Jk NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig t/m 2 mei of zolang de voorraad strekt (Advertentie) (Advertentie) A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13