Groei economie blijft aanhouden Spanning tussen winst en werknemer Europeaan komt makkelijker aan een baan in Nederland Rome weigert motivatie KLM voor breuk met Alitalia te accepteren Gekte woningmarkt nog lang niet voorbij financiën en economie Landbouw na 2010 bedreigd Imca bouwt containerterminal Twee veerboten Kanaal onveilig Noorse zalm is gemanipuleerd Industrie eurozone maakt meer Consument loopt winkel plat Van der Moolen spint garen bij onrust beurzen DSM neemt superzuinige stroomcentrale in gebruik Levi's woest over dump jeans Etos het bedrijf van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil dat het voor mensen uit ande re EU-lidstaten makkelijker wordt om in Nederland aan het werk te gaan. Op papier is er al vrij verkeer van personen mogelijk, maar daar komt in de praktijk nog weinig van te recht. Het kabinet heeft de Sociaal-Economische Raad (SER) gevraagd hoe het de bu reaucratische obstakels kan wegnemen. Voor Nederland is dit van groot belang gezien het nij pende personeelstekort. Eind vorig jaar stonden er 170.000 vacatures open, waarvan veertig procent moeilijk ver vulbaar waren. Immigratie zou de knelpunten kunnen oplossen en tegelijkertijd de werkloosheid in andere lan den kunnen terugdringen, stelt het kabinet. Belemmeringen die vrij ver keer van werknemers in de weg staan, zijn verschillen in belastingtarieven en stelsels van sociale zekerheid tussen de EU-lidstaten. Ook de onze kerheid over wat er bij vertrek naar het buitenland overblijft van opgebouwde pensioen rechten en onderscheid in de status van opleidingen en di ploma's remmen de immigra tie van werknemers. Verder hebben werkzoekenden vaak geen zicht op de mogelijkhe den in andere lidstaten en vor men taal- en cultuurverschil len een barrière. ANP vrijdag 26 mei 2000 DEN HAAG - Minister Pronk (Milieu) sluit niet uit dat de Ne derlandse landbouw na 2010 moet inkrimpen wegens regels voor ammoniak. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Ammoniak komt in de lucht via vooral mest en urine van die ren. De stof verzuurt lucht en bodem. Pronk verwacht de ko mende jaren nog geen problemen, omdat hij een voldoende hoge ammoniaknorm wil afspreken met de Europese Unie. Voorde jaren na 2010 is Pronk minder zeker. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse haven krijgt niet één, maar twee container-terminals. Imca, een investeringsbedrijf dat eigendom is van de familie De Vlieger, sticht een concurre rend overslagbedrijf, dat naar eigen zeggen veel goedkoper kan werken. Binnenkort begint de bouw van de eerste terminal, die van havenbedrijf Ceres. Die is mede mogelijk door een financiële bijdrage van de gemeente Amsterdam van 282 miljoen; de terminal moet in 2001 klaar zijn. Directeur E. de Vlieger van Imca komt nu met plannen voor een tweede overslagbedrijf voor containers. Hij wil op de noordelijke IJ-oevers een terminal bouwen die 100.000 con tainers per jaar aan kan. Dat moet uitgroeien tot 300.000. De Ceres-temxinal wordt gebouwd op 600,000 stuks. ANP BRUSSEL - De veren in Europa zijn niet allemaal even veilig. Dat blijkt uit een onderzoek van acht Europese automobiel clubs. Vier van de 26 onderzochte veerboten kregen het stem pel 'slecht' op hun veiligheidsvoorzieningen. Twee daarvan varen over Het Kanaal, zo maakte de Belgische Touring-orga- nisatie gisteren bekend. De 'Pride of Rathlin' van rederij P&O die vaart op de Ierse zee tussen Caimryan en Larne, kwam als slechtste uit de bus. Ook de 'Seafrance Monet' van rederij Seafrance tussen Dover en Calais en de 'Pride of Hampshire', eveneens van rederij P&O, tussen Cherbourg en Southampton voldoen niet aan de veilig heidseisen. ANP/Belga STOCKHOLM - Noorse zalm is genetisch gemanipuleerd en behandeld met kankerverwekkende producten. Dit stelde Odd Lindberg, oud-inspecteur van de visserij in Noorwegen, gisteren in het Zweedse dagblad Dagens Nyheter. ,,De Noorse zalm komt voort uit een kruising van de genen van wilde zalm, die men op snelle groei en een korte voort- plantingscyclus selecteert", verklaart Lindberg. In de kweke rijen gedijen volgens hem virussen, bacterieën en parasieten. Om dit gevaar tegen te gaan, zouden de kwekers middelen ge bruiken, die ook in insecticiden verwerkt worden. De producenten ontkennen de beschuldigingen. Lindberg sloeg in de jaren tachtig vals alarm in Noorwegen, toen hij misstanden bij de robbenjacht aankaartte. AFP BRUSSEL - De industriële productie in de eurozone, de elf lidstaten die de euro hanteren, is in maart met 0,6 procent ge stegen vergeleken met een maand eerder. In de hele EU be droeg de stijging 0,5 procent. Dat blijkt uit cijfers van Euro- stat, het statistisch bureau van de EU. In januari steeg de industriële productie in de eurozone met 0,1 procent en in februari met 0,8 procent. In de hele EU was in januari sprake van een lichte terugval van 0,3 procent en een stijging van 1,1 procent in februari. In Nederland steeg de industriële productie in maart met 1,3 procent, na een toename van 4,1 procent in februari en een te rugval van 3,3 procent in januari. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De Nederlandse economie blijft hard groeien. Volgens nieuwe CBS-cijfers AMSTERDAM - De hevige koersschommelingen op de ef fectenbeurzen bezorgden het hoekmansbedrijf Van der Moo len handenvol werk. Zijn han delaren konden daardoor in het eerste kwartaal een winst boe ken die ruim twee keer zo hoog was als in dezelfde periode een jaar eerder: 81 miljoen. Dit jaar gaat het nettoresultaat met zeker een kwart verder omhoog. Als de beleggers nerveus zijn, voelt Van der Moolen zich op zijn best. Flinke koersbewegin- gen en grote volumes zijn voor het Amsterdamse effectenhuis gunstige omstandigheden. „Vraag en aanbod op de beurs zijn vaak niet in evenwicht. On ze handelaren zorgen ervoor dat kopers en verkopers elkaar wel kunnen vinden. Die partijen zijn bereid hiervoor een prijs te betalen", zo lichtte directie voorzitter F. Böttcher gisteren de cijfers toe. De omzet nam 138 procent toe tot 260 miljoen. Op eigen kracht groeide Van der Moolen 87 procent. Overnames leverden nog eens een bijdrage van 39 procent. Verder gingen de op brengsten 12 procent omhoog door koersverschillen op de wis selmarkten, vooral door de duurdere dollar. Hoewel de activiteiten van Van der Moolen op de Amsterdamse effectenbeurs een duidelijke verbetering te zien gaven, bleef de groei op de AEX achter bij zijn prestaties in Londen, Frankfurt en de Amerikaanse beurssteden. Vooral met het nieuwe Duitse elektronische handelsplatform Xetra scoorde Van der Moolen goed. ANP groeide de economie in de eerste drie maanden van dit jaar met 4.2 procent. Ook de particuliere consumptie blijft onvermin derd hoog. De consumenten hebben in het eerste kwartaal 4.3 procent meer uitgegeven dan in dezelfde periode vorig jaar. De Europese Centrale Bank (ECB) besloot gisteren het be langrijkste rentetarief ongewij zigd te laten op 3,75 procent. Daarmee geeft de ECB ruim baan aan de hoogconjunctuur in Nederland. Een belangrijke rol daarbij spelen opnieuw de con sumptieve bestedingen. Deze zijn begin dit jaar weer aange trokken, nadat ze in de tweede helft van vorig jaar wat waren teruggevallen. Consumenten gaven fors meer uit aan duurzame goederen (7,7 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1999). Vooral aan auto's en elektronica werd veel meer besteed. Het CBS meldt dat ook de uitgaven aan voe- dings- en genotmiddelen rela tief hoog lagen in het eerste kwartaal. Er werd verder duidelijk meer besteed aan financiële en zake lijke dienstverlening en com municatie. De extra koopdag, als gevolg van de schrikkeldag, heeft de bestedingen een extra impuls gegeven. Zeldzaam Nederland beleeft een zeldzaam lange periode van economische hoogconjunctuur. Sinds 1996 ligt de economische groei boven drie procent per jaar. Een groei boven vier procent werd ook in het laatste kwartaal van vorig jaar gemeten. Eerder deze week werd bekend dat het vertrou wen van ondernemers in de eco nomie op een historisch hoog ni veau staat. Dat weerspiegelt zich onder meer in de groei van de investeringen in het eerste kwartaal. De snelst groeiende bedrijfstak is opnieuw de commerciële dienstverlening, die 4,9 procent meer produceerde. Dat is boven het gemiddelde van vorig jaar. Ook de goederenproducenten doen het goed met een groei van 4,4 procent. Deze categorie had begin vorig jaar nog last van de naweeën van de Aziëcrisis, maar herstelde zich in de loop van vorig jaar. GPD Minister Jorritsma wordt aan de hand van een robot naar de nieuwe centrale geleid. foto Bas Rutten/ANP van onze redactie economie GELEEN - DSM heeft samen met de ener giebedrijven Essent en EPZ een elektrici teitscentrale laten bouwen die de DSM-fa- briek in Geleen niet alleen van stroom, maar ook van stoom en perslucht voorziet. De centrale 'Swentibold', gisteren officieel in gebruik gesteld door minister Jorritsma van Economische Zaken, is extreem zuinig. De warmtekrachtcentrale zet tachtig pro cent van het gebruikte aardgas om in nutti ge energie (stroom, stoom of anderszins). Bij een gewone gasgestookte elektriciteitscen trale is dat rond de 45 procent. Swentibold vervangt de oude kolenge- stookte centrales die DSM op het terrein had staan. Het chemiebedrijf wil niet langer in zijn eentje de productie van stroom en stoom ter hand nemen omdat het dat niet als kernactiviteit ziet. Daarom exploiteert DSM de nieuwe centrale samen met Essent. De twee werken samen in de onderneming EdeA EPZ is eigenaar van de centrale. De nieuwe installatie wekt maximaal 233 megawatt aan stroom op en is daarmee een middelgrote centrale. DSM zelf neemt 180 megawatt af (plus stoom); de rest gaat naar het openbare elek triciteitsnet. ANP door Hans Geleijnse ROME - De KLM heeft onge fundeerde redenen aangevoerd voor het verbreken van de alli antie met Alitalia. Dat zei gis teravond in het Italiaanse par lement onderminister van Transport Occhipinti. KLM verbrak de samenwerking op 28 april omdat het nieuwe Milane se vliegveld Malpensa nog niet was uitgebreid en de privatise ring van Alitalia was uitgesteld. Volgens Occhipinti hoorde (ge brek aan) privatisering niet tot de drie ontbindende voorwaar den die in de alliantie-overeen komst waren opgenomen. De uitbreiding van Malpensa tot overstaphaven in het interna tionale luchtverkeer was dat wel. Occhipinti:Maar Malpen sa wordt dankzij het decreet van minister van Transport Bersani wel degelijk een strategisch knooppunt in het systeem van Europese luchthavens." .Bovendien wisten de Neder- landers dat regering en staats holding IRI vastbesloten waren Alitalia te privatiseren, maar wel op de juiste tijd en manier", zei de onderminister. Met dat laatste doelde hij op de lage koers van Alitalia-aandelen, mede door de lage euro. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De economische voorspoed zorgt voor een steeds grotere druk op de huizen markt. Woningzoekers zijn in middels bereid gemiddeld 425.000 voor een huis neer te leggen. Een jaar geleden was dat nog 363.000. Daarmee is de rek er nog niet uit, want de ge middelde huizenkoper had in 1999 maximaal 630.000 te be steden. Dat blijkt uit een onderzoek naar huizenkopers in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Bouwbedrijven (NVB). Het onderzoek is gehouden in sep tember 1999 onder drieduizend huishoudens met een bruto jaarinkomen van/ 54.000 of ho ger. Van die groep, in totaal vier miljoen mensen groot, kijkt de helft wel eens naar een ander huis. Bijna 800.000 van hen hebben serieuze plannen een andere huis te zoeken. Het afge lopen jaar schreven 390.000 huishoudens zich in voor een nieuwbouwhuis. Er werden in 1999 echter slechts 65.000 nieuwbouwwoningen opgele- vei'd. Daarnaast bekeken 350.000 mensen een bestaande woning die te koop stond. Die grote groep zorgt, mede door de sterk gestegen inkom sten, voor de explosieve stijging van de huizenprijzen. Die prijs stijging zorgt op zijn beurt weer voor de stijgende vermogens van hen die al een huis bezitten. De groep van 40 tot 55 jaar - de 'babyboomei's' - en de ouderen vanaf 5 5 j aar zitten er warmpj es bij, zo blijkt uit het onderzoek. Babyboomei's hebben gemid deld een maximale bestedings ruimte (hypotheek, overwaarde eigen huis, spaar- en beleg- gingsgelden) van 655.000. De ze groep wil gemiddeld ƒ465.000 voor het gewenste huis betalen. De 55-plussei-s zijn er financieel nog beter aan toe. Zij kunnen gemiddeld 826,000 besteden. Gemiddeld willen ze ƒ471.000 voor een ander huis betalen, met een uitloop tot 563.000. Weelde Vooral de aanwezigheid van de ze kapitaalkrachtige groepen op de woningmarkt die hun weelde willen gebruiken voor het huis van hun dromen, zorgt voor de hoge prijzen. De prijs die de ondervraagden willen be talen voor een huis blijkt met een vertraging van bijna een jaar ook de daadwerkelijke ge middelde koopprijs van een wo ning te worden, aldus de NVB. Dat gaat ten koste van de star- tex's op de woningmarkt. Deze gi'oep, in de leeftijd van achttien tot dertig jaar, ziet een eigen wo ning steeds verder buiten bereik komen. Hoe hard ze ook sparen, de jaarlijkse prijsstijgingen van tien procent of meer kunnen ze niet bijbenen. Deze groep wil voor gemiddeld ƒ330.000 een twee-onder-één-kap woning van 150 vierkante meter met een tuin. Dat ideaal raakt steeds verder buiten beeld. GPD AMSTERDAM - In de discussie over branchevervaging is op nieuw een drogisterij in op spraak gekomen. Deze keer is het Etos, dat voor een prikkie katoenen broeken van het merk Levi's heeft verkocht. Levi's is daar ontstemd over en heeft maatregelen genomen. Waren het eerder cd's en Nike- artikelen die tussen de pampers en huidvei'zoi'gingspotjes lagen, nu zijn ook de jeans ontdekt als drogisterij-artikel. Vanaf vol gende week liggen bij Etos twee weken lang Calvin Klein-shorts in de schappen. De Levi's-actie bij Etos was een succes, zo vertelt woordvoerder N. Kappetti. Voor 59 konden klanten graaien naar een heuse Levi's die in de jeansshops toch al gauw ruim 100 kost. „Het is een normale zaak dat wij bran chevreemde producten verko pen, Dat doen wij al jaren. Deze producten beslaan inmiddels tien tot vijftien procent van de vloeroppervlakte bij de Etos- winkels en dat wordt in de toe komst alleen maar meer." Verouderd Levi's-manager J. Keijzer vindt de handelwijze van Etos vooral kwalijk omdat zijn bedi'ijf veel geld uitgeeft aan promotiecam pagnes die het imago van Levi's versterken. „En dan liggen op eens onze broeken, de sterk ver ouderde modellen, in Etos-win- kels", zegt Keijzer. De tussenpersoon die de restan ten van Levi's kocht, zou zich niet aan de afspraken hebben gehouden. „Hij zou de broeken in het voormalige oostblok ver kopen, maar heeft ze aan Etos verkocht." Levi's doet geen zaken meer met hem. Ook heeft het jeansmerk intern maatregelen genomen die dergelijke praktijken moe ten voorkomen. ANP Dethon dankt bestaansrecht aan gehandicapten door Maurits Sep TERNEUZEN - Als de concur rent goedkoper is, moet de prijs omlaag. Levert hij meer of snel ler, dan moet de productiviteit omhoog. Niet bij Dethon. „Hier bepaalt niet de markt hoe wij werken, maar de mogelijkheden van onze werknemers." Dethon is geen gewoon bedrijf. Als sociale werkvoorziening is de onderneming er voor de werknemers en niet andersom. „Onze filosofie is dat we werk bieden aan gehandicapten, zo wel geestelijk als lichamelijk. Sterker, dat is onze bestaans grond", verklaart directeur F. Hamelink. In 1955 werden in Zeeuws- Vlaanderen drie sociale werk plaatsen opgericht met de doel stelling gehandicapten een zin volle dagbesteding te bieden, legt Hamelink uit. Van een zorg instelling groeiden zij uit tot be drijven met producten en klan ten. In 1975 gingen ze samen verder onder de naam Dethon - afgeleid van de beginregel van het Zeeuws-Vlaamse volkslied: Van Dee tot Hontenisse. Het so ciale wex'kvoorzieningsschap heeft nu vestigingen in Terneu- zen, Hulst en Oostburg. De filosofie bleef, de uitwerking ervan veranderde. Vooral sinds eind jaren tachtig is de organi satie professioneler, meer be drijfseconomisch ingericht. In plaats van voor gehandicapten te zorgen, moesten die zichzelf kunnen ontplooien. Dat ge beurde niet uit louter goede be doelingen, niet alleen voor de emancipatie van de gehandi capte zodat die het gevoel kreeg een volwaardige baan te heb ben, maar ook in de verwach ting dat dat het bedi'ijf winst zou opleveren. „In beide opzet ten zijn we geslaagd", consta teert Hamelink Metaal Vorig jaar behaalde Dethon een omzet van 25 miljoen gulden. De winst bedroeg twee ton. Het metaalbedrijf, waar onder meer gevelbekleding wordt gemaakt, draait zeer goed. Dat geldt ook voor het groenbedrijfHet elek tronicabedrijf, dat printplaten, scheepsnavigatie, acculaders en nog 237 andere producten maakt en samenwei'kt met on der meer Unitron in IJzendijke, kan het werk nauwelijks aan. De door Dethon ontworpen en geproduceerde huishoudtrap Kwikkie is door de Consumen tengids eerder dit jaar zelfs uit geroepen tot beste koop. De huishoudtrap Kwikkie is door de Consumentengids uitgeroepen tot beste koop. Naam Dethori Plaats Terneuzen/Hulst/Oostburg Opgericht 1955 Werknemers 700 Omzet 25.000.000 gulden Minder tevreden is Hamelink over de resultaten van de afde ling in Oostburg waar doe-het- zelfailikelen worden gemaakt, zoals behangtafels. „We maken er honderdduizenden per j aai", maar de laatste tij d is de concur- rentie vanuit Oost-Europa en zelfs China zeer stevig. De serie productie heeft nu eenmaal meer te lijden onder de lage-lo- nenlanden." Op zo'n moment wordt heel duidelijk waar het knelpunt zitten voor sociale werkvoorzieningbedrijven. Ze moeten en willen wel commerci eel werken, maar als het erop aankomt, ontbreekt het ze aan de mogelijkheden om de con currentie keihard aan te gaan. Dat heeft voornamelijk met de werknemers te maken. Hamelink: „Het is en blijft im mers onze hoofdtaak mensen werk te bieden." Snijden in het personeelsbestand is dus geen oplossing. De productie ver plaatsen naar een land waar de arbeid goedkoper is, evenmin. „Die afweging maken wij wel, maar zouden we dat doen, dan moeten we ander werk bieden aan de mensen die hun baan kwijtraken. We kunnen alleen concurreren op de kwaliteit en op het assortiment." Dethon zit middenin het span ningsveld tussen de economi sche en de sociale functie. Het is een uitdaging daar een opti mum in te vinden, vindt Hame link. Maar wat hij ook voor mooie plannen heeft, en welke eisen de klant ook stelt, die zul len altijd moeten woi'den afge meten aan de capaciteiten van het personeel. Bedrijfsmanager G. van den Berg benadrukt dat van de werknemers nooit wordt ge vraagd boven hun vermogen te werken. De kritiek van de Soci alistische Partij die uit een zelf gehouden enquête concludeert dat de werkdruk bij sociale werkvoorzieningen enorm is ge stegen, wijst hij resoluut van de hand. „Onzin. We gaan zo snel als de mensen kunnen." Dethon laat ze niet harder wer ken, maar slimmer, beweert Van den Berg. „Daarom scholen en trainen we ze. Want we willen hun mogelijkheden wel opti maal benutten. Als iemand op dertig procent van een reguliere werknemer zit, moet hij of zij die dertig procent ook leveren. Zoals elk bedrijf dat van zijn mensen verlangt." Doorstroming Een taak die bij geen enkele so ciale werkvoorziening ooit goed uit de verf is gekomen, is de doorstroming van gehandicap ten naar banen in het gewone bedrijfsleven. Dat lag aan de ge handicapten zelf, die bij de werkplaats verzekerd waren van een goede baan en een goed inkomen. En het lag aan de on dernemers, die liever iemand in dienst namen die geen aange paste werkplek nodig had Sinds 1998 moet Dethon, daar toe verplicht door het Rij k, meer werk maken van die doorstro ming. Om dat goed te kunnen foto Charles Strijd doen, wil Hamelink een 'leer- werkbedrijf' opzetten, waar ge deeltelijk ai'beidsongeschikten en langdurig werklozen getest, getraind en begeleid worden naar vast werk. „We studeren nu op wat dat gaat kosten. Ik denk dat we de winst in ieder geval zullen moeten opschroeven richting de vijf ton." Wat een mooie uitdaging lijkt, draagt tevens een risico in zich. De sociale werkvoorzieningen raken hun 'beste' mensen kwijt en blijven zitten met de 'kneus jes'. Hoewel Hamelink de kwa lificaties afwijst, geeft hij toe dat dit gevaar i'eëel is. „Wij zijn altijd afhankelijk van de mogelijkheden van onze mensen. Stel dat de bovenlaag van onze organisatie, de leiding, wegvalt, dan komt de hele pro ductie in de problemen. We moeten dus steeds meer niet-ge- handicapten aanstellen op sleu telposities. Maar die zijn door de krappe arbeidsmarkt moei lijk te vinden." Hamelink vindt het niet te ver teren dat de zorgvuldig opge bouwde marktpositie en het verdiende respect verloren gaan. „Voor het bedrijf niet, en zeker voor het personeel niet. Ze bezetten nu een respectabele positie in de samenleving, heb ben een volwaardige baan. Dat profiel wil ik in stand houden." (Advertentie) henk ingrid van der kooij wolstraat 193 vllsslngen 0118 417377

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7