Barak reikt Libanon hand Universiteiten Servië dicht vanwege onrust Bellen met 10% korting? Kies zelf uw 10 oordeelnum Eritrea vangt bot bij Ethiopië met aanbod tot wapenstilstand Greenpeace vraagt vervolging Advanta in koolzaadaffaire buitenland Minister België boos na mislukte wapenorder Rafsanjani trekt zich terug voor parlement Iran Israëlische premier vraagt buurland om duurzame vrede Rebellen Fiji houden voet bij stuk Fin wil einde sancties tegen Wenen Kenia vraagt om voedselhulp Broer Wahid stopt bij agentschap Hof stelt verkiezing Venezuela uit Wm Joods congres stelt banken in Nederland ultimatum NAVO verwelkomt Kroatië als partner van alliantie vrijdag 26 mei 2000 HERSTAL - De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Michel is een getergd man na de afzegging door Mexico van een flinke wapenorder. Hij gaat voortaan zelf beslissen over de Belgische wapenuitvoer, zo kondigde hij gisteren aan. Michel verleende het Waalse be drijf FN in februari al een uit voervergunning voor vijfhon- derd P-90-machinepistolen. 1 Onder druk van tegenstanders i binnen de Vlaamse socialisten, die deel uitmaken van de rege- 1 ring, en de groenen schortte hij zijn besluit onlangs op De tegenstanders vreesden dat de Mexicanen de wapens zou- den inzetten tegen Indiaanse boeren. Michel moest van de i Mexicaanse regering zekerheid vragen over het eindgebruik 1 C van de P-90's. Die reageerde door af te zien van de bestelling. Michel haalde fel uit naar zijn politieke tegenstanders in eigen land. ,,De betrokken parle mentsleden moeten de draag wijdte van bepaalde gedragin- I gen die enkel op emoties of gemakkelijke redeneringen zijn gebaseerd, afwegen", aldus Mi chel. Hij zei dat sociale en eco nomische belangen van België zijn geschaad. ANP/Belga TEHERAN - De vroegere Iraan- se president Rafsanjani heeft zich teruggetrokken als kandi daat voor het nieuwe parle ment. De partij die zijn kandidatuur steunde heeft dat gisteren be kendgemaakt. Het conservatie- ve kamp verliest daarmee een van zijn belangrijkste vertegen woordigers en bovendien een kandidaat voor de invloedrijke post van parlementsvoorzitter. Volgens Rafsanjani heeft een 1 lastercampagne over verkie- zingsfraude tot zijn besluit ge- leid. De ex-president kreeg in de parlementsverkiezingen van fe bruari in zijn district, de hoofd stad Teheran, zeer weinig stem men, maar toch een zetel. Zijn besluit kwam een dag na protesten van 2.000 hervor mingsgezinde studenten. Zij richtten zich met hun leuzen vooral tegen de oud-president. AP/RTR Libanezen, inclusief leden van Hezbollah, schreeuwen en gebaren naar Israëlische militairen aan de andere kant van de met prikkeldraad afgesloten grens tussen Israël en Li banon. foto Thomas Coex/EPA van onze redactie buitenland TEL AVIV - Premier Barak van Israël heeft Libanon opgeroe pen 'een nieuw hoofdstuk open te slaan van nabuurschap'. De Israëlische regering is daartoe onder meer bereid een betwist stuk grond aan de voet van de Golan-hoogvlakte aan Libanon terug te geven. Premier Barak vroeg gisteren bij een buitengewone bijeen komst van de Knesset in de noordelijke stad Kiryat Shmo- na de Libanese regering de Isra ëlische terugtrekking aan te grijpen om vrede te sluiten. Ba rak wees er wel op dat het Ara bische buurland nu de volle ver antwoordelijkheid draagt voor rust aan de grens. De Knesset vergaderde in Kiryat Shmona om de plaatse lijke bevolking moed in te spre ken. De ^tad was in het verleden meermalen het doelwit van ra- ketaanvallen van Libanese mi lities. Het teruggeven van be twiste akkers bij de Golan- hoogvlakte dient om de sji'iti- sche militie Hezbollah te paai en. Die had gedreigd door te gaan met de strijd tegen Israël, zo lang dat land nog Libanees grondgebied bezet houdt. Israëlische militairen bij de grens hebben inmiddels op dracht gekregen er alles aan te doen om confrontaties met Hez- bollah-strijders en andere Li banezen te voorkomen. Bij de grens vertoonden zich tal van nieuwsgierige burgers die Israël kwamen bekijken. Ook aan de Libanese kant van de grens werd geprobeerd confrontaties te voorkomen. Hezbollah-strij- ders drongen erbij Libanese de monstranten bij de grensover gang Fatima Poort op aan geen stenen over de grensversperrin- gen te gooien. ,,We willen geen problemen", zei een bebaarde guerrillastrijder tegen de me nigte. ,,U kunt zoveel roepen als u wilt maar u moet niets gooi en." Israël stuurt intussen verster kingen naar het noorden. De pa trouilles langs de grens met Li banon zijn sterk uitgebreid. De luchtmacht is volgens een woordvoerder op alles voorbe reid. Premier Selim al-Hoss van Libanon zei dat hij de politie- eenheden in Zuid-Libanon zal versterken. Maar hij sloot het zenden van het leger uit. De Ver enigde Naties moeten eerst con troleren of Israël zich volledig heeft teruggetrokken, meent hij. AP/GPD/AFP SUVA - De gewapende rebellen die de regering van de Fiji-ei- landen in gijzeling houden in het parlementsgebouw in de hoofdstad Suva hebben gisteren afwijzend gereageerd op een voorstel waarmee president Mara en gezaghebbende stam hoofden de crisis op de eilandengroep wilden oplossen. Vol gens het voorstel had de gekozen regering van de gegijzelde premier Chaudhry het veld moeten ruimen. In de nieuwe grondwet zou moeten staan dat alleen etnische Fijiërs pre mier en president kunnen worden. De gijzelnemers staan er echter op dat president Mara af treedt en dat er een volledig nieuwe grondwet komt. AP BRUSSEL - De Finse minister van Financiën Niinistoe heeft voorzitter Prodi van de Europese Commissie per brief ge vraagd te bevorderen dat de sancties van de EU-lidstaten te gen Oostenrijk worden opgeheven. Volgens Prodi's woordvoerder komt de commissie pas in actie als alle lidstaten daarop aandringen. De sancties tegen Wenen werden ingesteld toen in februari de extreem-rechtse FPÖ en de conservatieve ÖVP een regeringscoalitie vormden. Niinistoe heeft zijn brief geschreven als voorzitter van de sa menwerkende conservatieve partijen in Europa. ANP NAIROBI - President Daniel arap Moi van Kenia heeft een beroep gedaan op de Europese Unie en de Verenigde Staten om voedselhulp te verstrekken. Volgens de president worden 23 miljoen van de 29 miljoen Kenianen bedreigd door voed seltekorten als gevolg van droogte. Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties was van plan deze week een beroep op donorlanden te doen voor hulp aan 2,3 miljoen Kenianen, maar zal dat verzoek vermoe delijk uitbreiden tot hulp aan 2,7 miljoen mensen. Kenia is een van de landen in de Hoorn van Afrika die getrof fen zijn door een droge periode van drie jaar. AP JAKARTA - Hasyim Wahidde j ongere broer van de Indonesi sche president, legt zijn functie bij het Agentschap voor de Gezondmaking van het Bankwezen neer. President Wahid werd na de omstreding benoeming van zijn broer, enkele we ken geleden, beschuldigd van vriendjespolitiek en corruptie. Wahid had juist bij zijn aantreden vorig jaar beloofd hieraan een einde te maken. Hasyim Wahid kreeg van de president de taak om de torenho ge schulden te gaan innen bij de zakelijke elite in Indonesië. Hasyim bleek echter nauwelijks ervaring te hebben in de fi nanciële wereld. Woensdag verklaarde hij in het dagblad Me dia Indonesia dat hij zijn functie bij het agentschap per 1 juni neerlegt. ANP CARACAS - Het hoogste gerechtshof in Venezuela heeft gis teren uitstel gelast van de algemene verkiezingen van zondag. Technici van de nationale verkiezingsraad (CNE) hebben ge pleit voor uitstel met een maand tot 25 juni wegens technische problemen met de stemcomputers. De verkiezingsfunctiona rissen hebben tevens problemen met het afdrukken van de stembiljetten. De Venezolaanse president Hugo Chavez had woensdag uit stel of splitsing van de stembusgang over twee data in het vooruitzicht gesteld. De belangrijkste oppositiekandidaat Francisco Arias zei dat hij dit laatste niet zou accepteren. Hij riep de Venezolaanse bevolking op met hem de straat op te gaan om te demonstreren voor volledige en doorzichtige verkiezingen. RTR Een Eritrese militair in de verwoeste grensstad Zalambessa. Eritrea gaf de stad gisteren op. foto Steve Forrest/EPA (Advertentie) Model 4600 Als u er echt goed bij wilt zitten, ontdek dan het tijdloze zitcomfort van Jori... in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 van onze redactie buitenland ADDIS ABBEBA - Na ver moedelijk zware verliezen in de oorlog met Ethiopië heeft Eritrea zich gisteren bereid verklaard direct de wapens neer te leggen. De Ethiopische regerings woordvoerster Tadesse wees een bestand af zolang zich nog Eritrese soldaten op Ethiopi sche bodem bevinden. Dat is het geval in het zuiden rond de stad Bure. Tadesse noemde de Eritrese aankondiging zich uit ver overd gebied terug te trekken belachelijk. De vijandelijke soldaten zijn volgens haar vernietigend verslagen. Eritrea had tevoren verklaard zich uit alle gebieden te willen terugtrekken die het vanaf het begin van de oorlog twee jaar geleden op Ethiopië had ver overd. Reeds in de nacht van woensdag op donderdag was begonnen met terugtrekking van troepen van het zogeheten centrale front, zo deelde de Eritrese VN-missie in New York mee. De Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) had er bij de regering in Asmara op aangedrongen de eerste stap naar een vreedzaam einde van het conflict met Ethiopië te zetten door veroverde gebie den te verlaten. Secretaris generaal Kofi Annan van de VN reageerde verheugd op de Eritrese stap en drong bij Ethiopië aan op een positieve reactie. van onze redactie buitenland STUTTGART - Greenpeace heeft het Openbaar Ministerie ln Stuttgart gevraagd de Neder lands-Britse zadenproducent Advanta te vervolgen. Volgens de milieuactivisten heeft Advanta zonder vergun ning koolzaad aan Duitse boe ren verkocht, dat voor een deel genetisch is veranderd. Verder wil Greenpeace de Duit se regering met een proces dwingen om alle 'besmette' koolzaadplanten te vernietigen. De gevechten tussen de strijd krachten van Ethiopië en Eri trea aan het centrale front bij Zalambessa gingen gisteren in volle hevigheid door. In Ad dis Abbeba vierden duizen den inwoners op het Meskal- plein de door de regering gemelde bevrijding van de stad Zalambessa. De regering van Eritrea zegt echter dat haar troepen zich hebben te ruggetrokken uit Zalambes sa, maar dat die terugtrekking niet het einde van de oorlog betekent omdat Ethiopië niet antwoordt op oproepen tot vrede. In Den Haag hield de politie gisteren bij een demonstratie van Eritreërs tegen de oorlog De regering vond een volledige vernietiging van de koolzaad- oogst te ver gaan, omdat die maar voor 0,03 procent uit gene tisch aangepast zaad voort komt. Vorige week werd bekend dat op Europese akkers besmet zaai goed van een Canadese vesti ging van Advanta is gebruikt. In Canada is een groot deel van het koolzaad genetisch gemodifi ceerd. Een klein deel van het na tuurlijke koolzaad, bestemd voor Europa, is hierdoor veran derd. De Franse overheid besloot gis- met Ethiopië vijf mensen aan. De demonstratie van naar schatting duizend Eritreërs liep op verschillende plaatsen in de stad uit de hand. Bij de Amerikaanse ambassade werd de ME ingezet. Bij het Tweede Kamergebouw werd een petitie aangeboden. Bij de Britse ambassade vielen en kele rake klappen toen onge duldige betogers opdrongen naar het ambassadegebouw. Volgens de demonstranten zijn in totaal een miljoen Eri treërs ontheemd of op de vlucht geslagen voor het ge weld. Bijna twee weken gele den zette Ethiopië een offen sief in tegen het buurland. DPA/ANP/RTR teren over te gaan tot destructie van alle besmette gewassen. Zweden bepaalde woensdag al dat alle genetisch gemodificeer de koolzaadplanten voor 7 juli vernietigd moet worden. Bewijs Greenpeace zegt bewijs te heb ben dat dit jaar vijftien procent van de Europese maïsvelden besmet is met genetisch gemo dificeerde elementen. De mi- lieuorganistie baseert zich op gegevens van de European Seed Association (ESA). AFP/DPA/Bridge door Hans Gertsen BELGRADO - De Servische au toriteiten hebben gisteren op nieuw laten zien dat ze bang zijn voor het snel groeiende studen tenprotest. In een poging de rust aan de gistende universiteiten te herstellen, hebben ze alle uni versiteiten gelast een week eer der te sluiten dan was gepland. Na vandaag mogen er geen col leges meer worden gegeven en zijn alle bijeenkomsten op uni versitaire terreinen verboden. Volgens een oekaze van het Ser vische ministerie van Onderwijs dienen de voor juni geplande examens gewoon door te gaan. Maar studenten die zich op die examens willen voorbereiden, kunnen na \andaag geen ge bruik meer maken van universi taire bibliotheken. Volgens het voormalige hoofd In het Italiaanse Florence, waar de NAVO-ministers van Buiten landse Zaken voor hun half jaarlijkse vergadering bijeen kwamen, tekenden secretaris generaal Robertson en de Kroa tische minister van Buitenland se Zaken Picula de akkoorden die de nieuwe status van het Balkanland bezegelen. Het partnerschap voor de vrede wordt door deelnemende lan den beschouwd als voorportaal van het NAVO-lidmaatschap. Maar de politieke betekenis is in het geval van Kroatië - dat de dictatuur van wijlen president Tudjman vorig jaar de rug toe keerde - volgens Robertson gro ter. „Dit is een boodschap aan het Servische volk dat er ook voor hen een plaats aan tafel is als zij Milosevic afwijzen." De NAVO wil niet te lang meer stilstaan bij het belaste verle den van Kroatië, één van de agressors in de ooidogen met Servië en Bosnië. Robertson be streed dat het te vroeg is voor een partnerschap. De nieuwe regering zou tot dusverre al zijn van de universiteit van Belgra do, Marija Bogdanovic, zijn de maatregelen bedoeld om een ge plande landeli j ke studentensta king de kop in te drukken en te voorkomen dat de studenten doorgaan met hun dagelijkse protestacties tegen het regime van Milosevic. 'Dit besluit bete kent dat de Servische universi teiten verboden gebied zijn ge worden', aldus een verklaring van de Democratische Partij, een van de belangrijkste oppo sitiepartijen van Servië. De vervroegde sluiting van de universiteiten luidt een nieuwe fase in van de strijd tussen het Milosevic-regime en de studen tenbeweging 'Otpor' (Verzet). Otpor eist het vertrek van Slob odan Milosevic en zijn regime en drastische democratische her vormingen in Servië. De dage lijkse protesten van Otpor heb ben de Servische oppositie nieuw elan gegeven en dat wordt door het regime duidelijk als zeer bedreigend ervaren. De sluiting van de universitei ten is naar verwachting de voor bode van nog veel verdergaande maatregelen. Het door Milose vic en de zijnen gecontroleerde Servische parlement neemt mo gelijk vandaag nog een anti-ter- reurwet aan waardoor, volgens de oppositie, Servië de facto in een totale dictatuur verandert. De autoriteiten hebben de afge lopen weken al tal van kritische en onafhankelijke media geslo ten of anderszins het zwijgen opgelegd. Een woordvoerder van Milose vic' regerende socialistische partij liet er gisteren geen on duidelijkheid over bestaan dat de anti-terreurwet vooral tegen de studentenverzetsorganisatie is gericht. „Otpor bedreigt de vrede en veiligheid in het land en daarom zal het worden ver hinderd te functioneren", aldus Nikola Sainovic. Enkele honderden studenten hielden gistermiddag een pro testbijeenkomst tegen de slui ting van de universiteiten in het centrum van Belgrado. Voor vandaag staat een grote studen tendemonstratie in de Servische hoofdstad op het programma, terwijl de Servische oppositie morgen massaal de straat op wil gaan in Belgrado. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Nederlandse ban ken en de Amsterdamse effec tenbeurs moeten binnen dertig dagen een akkoord bereiken over schadeclaims van slachtof fers van de jodenvervolging. Als dat niet gebeurt, worden zij doelwit van sancties die hun fi nanciële belangen in de Ver enigde Staten schaden. Het ultimatum is afkomstig van het Joods Wereld Congres (JWC). De joodse organisatie heeft een New Yorkse Holo caust-commissie gevraagd het ultimatum en de daaraan ver bonden sancties over te nemen. In het verleden heeft de com missie steeds de voorstellen'van het WJC overgenomen. Dat leidde ertoe dat Amerikaanse staten en de federale overheid overnames van Amerikaanse banken door Zwitserse en Duit se bedrijven tegenhielden tot dat zij hadden uitbetaald. WJC-voorzitter Steinberg noemde met name ABN Am.ro en ING als Nederlandse banken die gehoor moeten geven aan het ultimatum, willen zij niet het doelwit worden van maatre gelen. De Amsterdamse beurs is kwetsbaar voor sancties omdat zij wil samenwerken met de New Yorkse beurs via Euronext, dat straks ontstaat als de effec tenbeurzen van Amsterdam, Brussel en Parijs gaan fuseren. Volgens Steinberg moeten de Nederlandse partijen met ruim 500 miljoen over de brug ko men in plaats van de acht mil joen die tot nu toe door de Am sterdamse beurs is geboden. Steinberg prees de Nederlandse verzekeraars die zich hebben aangesloten bij de Internatio nale Commissie voor Verzeke ringsclaims uit het holocaust tijdperk. RTR/ANP/AP door Paul Koopman FLORENCE De NAVO heeft gisteren Kroatië verwelkomd als zesenveertigste lid van de zogeheten Euro-Atlantische partnerschapsraad. beloften (normalisatie van de betrekkingen met buurlanden, terugkeer van vluchtelingen, samenwerking met het oorlogs tribunaal) zijn nagekomen. GPD |T (Advertentie) Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg dc simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. Bel nu gratis de ZelfServiceLijn 0800-0429. '1?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5