in Othene II Meer bouw vrijheid PZC Peuters houden senioren jong Belastingstij ging Sluis gaat fractie D&T veel te ver PZC Natuurherstel Westerschelde stokt Besluiteloosheid jaagt Hulst op extra kosten voor betaald parkeren zeeland Tientallen arrestaties Antwerpen Z-Vlaamse gemeenten goedkoopst Fietser gewond bij botsing Graauw Celstraf dreigt voor Terneuzenaar Zaak Noordgouwenaar uitgesteld Uitbreidingsplan Terneuzen telt 500 woningen Country in Terneuzen Boetes voor rijden door rood Politie flitst 32 bestuurders Man betrapt bij diefstalpoging vrijdag 26 mei 2000 z19 ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft bij een groot schalige actie tegen de georganiseerde misdaad tientallen mensen aangehouden. In de meeste gevallen ging het om ille galen. Zij werden naar de dienst Vreemdelingenzaken door verwezen. De politie sloot in de actie Stadstorm met meer dan vierhon derd man het Schipperskwartier, de Antwerpse rosse buurt, en een huizenblok in de Stationsbuurt af. Cafés, restaurants en gokhallen werden doorzocht en van alle bezoekers werd de identiteit gecontroleerd. De actie richtte zich vooral tegen de mensenhandel. BELGA/ANP VLISSINGEN - Oostburg, Sluis-Aardenburg en Axel zijn de goedkoopste gemeenten van Nederland. In Oostburg bedra gen de woonlasten - ozbrioolrecht en reinigingsheffing - voor een gemiddeld huishouden 643 gulden. In Sluis-Aardenburg zijn de lasten 720 gulden. In Axel betaalt een gemiddeld huis houden 724 gulden. In de gemeente Abcoude zijn de woonlas ten het hoogst, 1824 gulden. Dat blijkt uit de 'Atlas lokale las ten 2000' van de Rijksuniversiteit Groningen. Oostburg was in 1999 ook al de goedkoopste gemeenten van Nederland. De vierde Zeeuws-Vlaamse gemeente in de toptien van 2000 is Terneuzen met 828 gulden aan lasten. Terneuzen staat hier mee op de tiende plaats. GRAAUW - Een 41-jarige fietser uit België is donderdag ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Graauw- sedijk-Dorpsstraat in Graauw. De Belg géf een 48-jarige au tomobiliste uit de gemeente Hulst geen voorrang. Die kon een botsing niet voorkomen. De fietser is met beenletsel overge bracht naar de stadskliniek in Gent. MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es vroeg de rechtbank in Middelburg donderdag de drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf tegen een 30-jarige Terneuze naar om te zetten in een onvoorwaardelijke straf. De man had zich na het uitzitten van zijn straf niet gemeld bij het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) voor zijn alcoholverslaving en zich daarmee niet gehouden aan de af spraak. De Terneuzenaar kwam op 22 december vorig jaar op vrije voeten, maar reageerde vervolgens niet op uitnodigin gen van het ZCAD zich te melden voor zijn alcoholprobleem. Dat was wel een van de bijzondere voorwaarden geweest in het vonnis dat de rechtbank vorig jaar augustus over hem had geveld. De verdachte, die inmiddels al weer vast zit voor een poging tot diefstal, zei een van de brieven nooit ontvangen te hebben. Een tweede uitnodiging van het ZCAD liet hij aan zich voorbij gaan, omdat hij op bezoek ging bij zijn moeder, die in het ziekenhuis in Breda lag. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 35-jarige man uit Noordgouwe aangehouden. De verdachte kan volgende maand wellicht worden opgenomen in een kliniek, wat van belang is voor zijn zaak. De Noordgouwenaar zag gisteren zelf in dat er een eind moet komen aan alle ellende die hij in zijn omgeving heeft veroorzaakt. Daarom wil hij zo snel mogelijk worden opgeno men. De man wordt een aantal mishandelingen, een poging tot zware mishandeling, huisvredebreuk en bedreiging ver weten, die hij overigens grotendeels bekent. De rechtbank wil de verdachte de kans geven om een andere weg in te slaan. Er werd besloten om de strafzaak voor maximaal een maand aan te houden. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Ze slapen veel, zijn weinig actief, de hoogbejaarde bewoners van het substitutieproject in bejaardenoord Hui ze Emmaus in IJzendijke. Behalve eens in de drie weken, dan komen de kinderen van de peuterspeelzaal op bezoek. Ieder een leeft dan op, de ouderen verwachten de kleintjes al met speelgoed. Er wordt gepuzzeld, voorgelezen en soms worden de oma's en opa's verbeterd door de kleintjes. De favoriete boeken over Se samstraat komen op tafel. Bert en Emie, tja, die namen spreken de oudjes volgens de peuters vaak niet goed uit. Er wordt ook gezongen, iets samen gedronken en geknutseld en gekleurd. De kinderen moeten drieënhalf jaar oud zijn om mee te mogen naar het bejaardenoord. „Ze moe ten redelijk kunnen communiceren", zegt Annelies Ocké van de peuterspeelzaal. „Jonger moeten ze nog even wachten. Zo dra ze vier zijn en naar groep één gaan, ko men er weer anderen bij. Hun verjaardag vieren we meestal ook hier met de oude ren, dan wordt er iets speciaals gedaan en vooral gezongen." Puzzelen Mevrouw G. Moens (86) zit samen met haar zuster van 91 aan tafel. Beiden ge nieten zichtbaar van de peuters en zijn goed in voorlezen. Mevrouw J. Lijbaert (86) is kampioen in puzzelen, maar moet het tegen Alain van drie toch afleggen. Anderen zoals mevrouw Bonte kijken ge woon toe, maar wel met alle aandacht. De heren zijn in de minderheid, maar blijven in tegenstelling tot andere dagen wakker en volgen de verrichtingen van de peuters „We zien dat de motoriek van de bejaar den verbetert door het spelen met de kleintjes. Andere dagen vinden ze spelle tjes kinderachtig, maar als de kinderen er zijn doen ze wel met alles mee." Ellen en Carolien van het project zijn in dienst van verzorgingshuis De Stelle in Oostburg en werken al zeven jaar met de mente bejaarden in IJzendijke. „We ma ken altijd een rapport achteraf, zowel hier in Emmaus als ook Annelies in de peuter speelzaal. Dan weten we hoe de peuters en ook de ouderen op deze bezoeken reage ren. Tot nu toe was het altijd zeer posi tief." Hoor Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het plan \Jieuw-Othene H krijgt een veel minder projectmatig karakter dan de eerste fase van de Ter- neuzense nieuwbouwwijk. De projectontwikkelaars HBG (voorheen Mabon) en Project- bouw Zeeland, die samen met de gemeente Terneuzen het tweede plan Othene van de grond willen tillen, vinden dat er in de tweede fase meer ruimte moet zijn voor wensen vanuit de markt. Ook komen er in het nieuwe plan meer en grotere bouwkavels. Gemeente en Projektbouw Zee land zijn druk doende geweest om gronden in het gebied ooste- I lijk van de Otheense kreek en zuidelijk van de Reuzen- hoeksedijk te verwerven. Vol gens directeur W. de Winter van Projektbouw is dat een normale gang van zaken, omdat dan wordt voorkomen dat grond- speculanten kavels wegkapen. „Komen er derden om de hoek kijken, dan bestaat het risico dat de grondprij s omhoog wordt gestuwd en dat willen we na tuurlijk voorkomen", zegt De Winter. iHjj en zijn collega's van HBG TERNEUZEN - Tijdens de Ter- neuzense koopzondag van 28 mei staat de Markt in het teken van country-muziek en line dancing. De Limburgse band Something Else verzorgt tussen 13.00 en 18.00 uur country-mu- ziek, die wordt aangevuld met in westernkleding gestoken li- ne-dancers. De koopzondag duurt van 13.30 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - De politie heeft donderdagochtend in Terneu zen in een uur tijd vijftien be keuringen uitgeschreven voor het rijden door rood licht. De controle werd gehouden bij de stoplichten aan de kruising Guido Gezellestraat/Vliet- straat tussen 7.15 en 8.15 uur. zijn met de gemeente in onder handeling over de bouw van de tweede fase van het plan Othe ne. In dat plan zou ruimte zijn voor vijfhonderd woningen in allerlei prijsklassen en uitvoe ringen. De woningen mogen.in een periode van acht jaar wor den gebouwd. Het is de bedoe ling dat het bureau Kuiper Compagnons uit Rotterdam, dat tekende voor de wijkuitleg van de eerste fase, ook de plan opzet voor het tweede wijkdeel maakt. De Winter hoopt dat de kavelin deling in de nieuwe wijk wat doordachter zal zijn dan in de eerste fase. In het huidige plan Othene bleek een aantal pittig geprijsde woningen moeilijk verkoopbaar, omdat de kavels waarop zij staan niet al te ruim bemeten zijn. In Othene II moe ten in de optiek van de ontwik kelaars meer vrije kavels wor den aangeboden. Niet alleen meer, maar ook groter. Gedacht wordt aan oppervlakten tussen de zevenhonderd en tweedui zend vierkante meter. De ge meente streeft ernaar de Otheense Kreek ook in de wijk te krijgen. Het plan is een aantal kreekgeulen te graven. Verder blijft er een vrij brede zone tus sen de kreek en de bebouwing onbebouwd, zodat de kreek niet verwordt tot een stadsvijver. Voor de Otheense Keek wordt in het kader van de projecten voor de natuurcompensatie Westerschelde een apart plan gemaakt. De Winter gaat ervan uit dan de bouw van de wijk Othene II - op papier - eind van dit jaar gere geld is. „Dat moet ook wel als we willen voorkomen dat de conti nuïteit in de wijkontwikkeling in het slop raakt. Othene I, de laagbouw, is zo goed als af. We bieden daar nu nog twintig wo ningen aan en dan is de koek op Voor de hoogbouw aan de dijk hebben we inmiddels zo 'n dertig reserveringen. In totaal bouwen we daar 77 appartementen, maar die hoeven niet in één keer opgetrokken te worden. Voor de acquisitie van kopers voor deze luxe-appartementen zullen we ons vooral richten op de rest van Nederland. Met name in de Randstad blijkt er veel belang stelling te bestaan voor luxe appartementen aan de Wester- scheldeschelde-oever. Senioren en peuters puzzelen, spelen en lezen samen in Huize Emmaus. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Oppositiepartij Dorps belangen en Toerisme (D&T) van de gemeente Sluis-Aarden burg vindt de verhoging van de gemeentelijke belastingen te fors. Daarbij vraagt de partij zich af of het wel nodig is dat de tarieven compleet kostendek kend moeten worden. D&T weet daarom nog niet of ze kan in stemmen met de voorgelegde begroting voor 2001. Het gemeentebestuur wil de ta rieven van zowel de afvalstof fenheffing, rioolrechten als de lijkbezorgingsrechten de ko mende jaren zodanig optrek ken, dat de inkomsten opwegen tegen de uitgaven. De afvalstof fenheffing stijgt komend jaar met vijf procent en in 2003 zelfs met tien procent, de rioolrech- I ten stijgen jaarlijks met 25 gul- I den per aansluiting en de tarieven voor de lijkbezorgings- redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl rechten zullen ook gestaag om hoog gaan. „Ik vind het behoorlijk frustrerend dat de afvalstoffenheffing zo hoog uit valt", zei D&T-fractievoorzitter A Basting donderdagavond tij dens de behandeling van de be groting in de commissie. „OLAZ zit met enorme over schotten en nóg moeten de be dragen omhoog." Wethouder G. van Daele weet de stijging aan het feit dat het ver branden van huisvuil duurder is dan het storten. „OLAZ zal de reserves door deze hogere kos ten zien smelten als sneeuw voor de zon." De gemeente onder zoekt samen met de gemeente Oostburg of het mogelijk is het huisvuil van beide gemeenten te verbranden in de verbrandings oven, die net over de grens in Knokke staat. Dat zou wellicht goedkoper zijn, maar minister Pronk van Milieu ziet de stap over de grens niet zitten. De fractie Lijst Rammelaere wees de wethouder erop dat inwoners van de Belgische grensgemeente Maldegem in de toekomst per kilo afval moeten gaan betalen en vreest dat door deze maatre gel veel afval illegaal over de grens zal worden gedumpt. Van Daele meldde dat hij hier zeer alert op ?al zijn. De overige lastenverhogingen verdedigde Van Daele met het argument dat de gemeente door de rijksoverheid vaak gedwon gen wordt tariefsstijgingen door te voeren. „Het Rijk zegt dat onze riolering in orde moet zijn. Dat wordt er dus eventjes bijgelapt, de kosten hakken er in. Het is absoluut niet zo dat wij onze burgers op kosten willen jagen, maar het kan niet an ders." Panden Het CDA maakte zich vooral zorgen om de stijging van de on- roerend-zaakbelasting (ozb) van acht procent. De partij is bang dat deze stijging bovenop de hertaxatie komt. Omdat de panden de laatste jaren gemid deld meer waard zijn geworden, zou dat een dubbele aanslag be tekenen. Van Daele kon de partij ermee geruststellen dat de ta rief sstij ging apart wordt bere kend. „We blijven een van de goedkoopste gemeenten van Nederland, maar het feit blijft dat wij onze burgers kwaliteit willen blijven bieden en dat kost geld." De stuurgroep heeft de aanleg van een broedgebied bij het strandje nabij Paviljoen Westkant in Terneuzen geschrapt. foto Charles Strijd Aanpak kreken zit nog in papieren fase door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Stuur groep Natuurherstel Wester schelde wil in de loop van dit jaar verschillende Zeeuws- Vlaamse kreken een grondige opknapbeurt geven. In het ka der van het project Natuurher stel Westerschelde werden on langs de Axelse Kreek, de Vlaamse Kreek (bij Clinge), het Eiland van de Meijer (Spui de Sophiapolder bij Oost burg en de Inlaag bij Hoofd plaat al aangepakt, maar daar zal het niet bij blijven. De Otheense Kreek bij Terneuzen, de Boschkreek en de Dries Arendskreek in Axel en het Groot Eiland bij Hulst volgen binnenkort. Baggeraars zullen de water bodem schoonmaken, er wor den nieuwe oeverwanden aangebracht of er wordt grondwerk uitgevoerd. Hoe veel geld de nieuwe projecten kost, is nog niet bekend. Het voorbije jaar werd voor de eer dergenoemde projecten in Zeeuws-Vlaanderen ruim een miljoen gulden uitgegeven. Daarnaast gaf de stuurgroep nog eens ruim 4,3 miljoen gul den uit voor grondaankopen. In totaal kon 87 hectare wor den aangekocht. De percelen liggen niet alleen in gebieden waar natuurherstelprojecten moeten worden uitgevoerd, maar ook daarbuiten. Die gronden wil de stuurgroep ge bruiken als ruilmiddel. Hoewel de stuurgroep het af gelopen jaar in Zeeuws- Vlaanderen vijf projecten daadwerkelijk tot uitvoer bracht, wil het met de andere natuurcompensatiepro j ecten voor de verdieping van de Wes terscheid e niet erg vlotten. Dit blijkt ook uit de voortgangs rapportage die de Statencom missie ruimte, milieu en water vandaag bespreekt. Twee jaar na ondertekening van de over eenkomsten waarin natuur compensatie voor verdieping van de Westerschelde werd vastgelegd, blijkt dat de pro jecten voor het buitendijks na tuurherstel nog slechts in het papieren stadium zijn. Broedgebied Voor de bescherming van het Zuidgors in de Westerschelde zijn verschillende planopzet jes gemaakt, maar een defini tieve keuze laat nog op zich wachten. Zo ook de aanleg van het broedgebied bij Hans- weert. Daar is een plan voor, maar de toekomstige beheer der van het terrein Staatsbos beheer is weinig ingenomen met het plan. Over natuurherstel in de veer havens van Perkpolder en Kuiningen valt nog niets met zekerheid te zeggen. Voor Perkpolder ligt er een plan van natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut, waar de gemeente Hontenisse niks voor voelt. Voor Kruiningen staat er nog niets op papier; ook al omdat de kans bestaat dat deze haven een handelsbe stemming krijgt. Van de aanleg van een broed gebied voor met name Visdief- jes in Terneuzen wil de stuur groep al niets meer weten. Onderzoek heeft uitgewezen dat de vogels weinig vrucht baar zijn en dat sinds 1994 het aantal broedparen fors is ge daald. De vruchtbaarheids problemen van de dieren zijn te wijten aan giftige stoffen in het water van het Kanaal Gent-Terneuzen. De stuur groep vindt het niet verstandig om nu bij het strandje bij Pa viljoen Westkant in Terneuzen een extra broedgebied aan te leggen. Ook met de binnendijkse na- tuurherstelmaatregelen - op de kreken na - loopt het alle maal niet zo hard. Voor de in lagen Den Inkel (Kuiningen) en Margarethapolder (Terneu zen) zijn plannen gemaakt en is inmiddels begonnen met het grondverwervingsproces. Ver wacht wordt dat dit jaar nog kan worden begonnen. Het waterschap Zeeuwse Ei landen pakte de inrichting van het voormalig slibdepot en de Rammekensduintjes bij het Sloegebied wat voortvarender aan. Daar komt nu zo'n tien hectare duingebied erbij. Voor deze werken leverde de stuur groep een bijdrage van ruim 202.000 gulden. Vorig jaar gaf de stuurgroep ruim 2,8 miljoen gulden uit, los van de grondtransacties. In to taal is voor natuurcompensa tiemaatregelen zowel binnen- als buitendijks een budget van 66 miljoen gulden beschik baar. Tweederde hiervan is af komstig uit Vlaanderen. door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst trekt 'voor de zekerheid' enkele duizenden guldens meer uit voor de aanleg van leidingen voor parkeerapparatuur op het Oranjebolwerk. Omdat de ge meenteraad er donderdag tij dens zijn vergadering niet uit kwam welk parkeersysteem moet worden ingevoerd, dient bij het leggen van elektrische leidingen volgende maand zo wel rekening te worden gehou den met de komst van een parkeerautomaat als met het neerzetten van slagbomen. Tot zichtbare ergernis van voor al wethouder W. Kaijser slaag den de raadsleden er niet in een duidelijk standpunt (lees een duidelijke meerderheid, red) in te nemen over de beste manier van parkeergeldheffing op het bolwerk. Dat er op het Oranje- bolwerk na de renovatie moet worden betaald, is al eerder be sloten, ondanks tegenstand van de oppositiepartijen. P. Plas- schaert en D. van Damme-Fas- saert van coalitiepartij PvdA bleven echter vasthouden aan de plaatsing van slagbomen. Parkeren volgens dat systeem is volgens beide sociaal-democra ten veel rechtvaardiger en soci aler. Verkeer Geen der overige raadsleden be streed die mening. Achteraf be talen geeft geen druk om op tijd terug te zijn als het gezellig is in de stad en daarnaast betaalt ie dereen precies voor zijn ge bruikte parkeertijd. Ook wet houder Kaijser vindt slagbomen een ideale afsluiting van par keerterreinen. Alleen niet op het Oranjebolwerk, omdat het op die locatie tot onoplosbare pro blemen kan leiden. Zo loopt het verkeer bij de belangrijkste toe gangsweg tot Hulst (Station straat/Gentsestraat) onherroe pelijk vast als een auto voor de slagbomen stilstaat omdat het bolwerk vol is. Keren gaat in de smalle trechtervormige toe gangsweg niet en achteruitrij den zal met achtervolgende wa gens ook niet gaan. Betaald parkeren op het Oran jebolwerk wordt ingevoerd om langparkeerders van de kostba re parkeerplekken te weren. Na vijven (zondags na zessen) 's middags kan er echter weer vrij worden geparkeerd. „Als we in het begin van de avond de slag bomen weer omhoog zettenkan iedereen die erna wegrijdt ge woon zonder te betalen van het terrein af. Dat trekt dus weer langparkeerders aan", betoog de Kaijser, die daarnaast wees op de vandalisme- en storings gevoeligheid van slagbomen. Zijn argumenten konden de PvdA niet overtuigen, zodat B en W volgende maand opnieuw met een al dan niet gewijzigd voorstel naar de raad moeten. Om de bestratingswerkzaam heden vóór de bouwvakvakan tie af te kunnen ronden, zal Hulst de komende weken wel extra leidings- en bedradings systemen moeten aanleggen, waarschuwde Kaijser. „Als we alleen leidingen voor een par- keermeterinstallatie aanleg gen, moet een gedeelte van de parkeerplaats weer worden op gebroken als de raad volgende maand besluit dat er toch slag bomen dienen te komen." Bolwerk De wethouder zegde overigens wel toe dat het bolwerk tijdens het pinksterweekeinde als on verhard parkeerterrein kan worden gebruikt. Voor de omge ving van de Lange Bellingstraat studeert Kaijser nog op een aan tal parkeermaatregelen. De mo gelijkheden voor verschillende vergunningensystemen worden opgenomen in een nog dit j aar te bespreken parkeemota voor de Hulster binnenstad. SINT JANSTEEN - Bij een ra darcontrole op de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen zijn don derdag tussen 13.30 en 15.10 uur 32 bestuurders geflitst. De li miet is er vijftig, de snelste auto bracht 92 kilometer op de klok. De politie registreerde 256 voer tuigen. VLISSINGEN - De politie heeft donderdag een 53-jarige Rot terdammer aangehouden voor een poging tot diefstal in een Vlissingse huisartsenpraktijk. De man had geprobeerd enkele honderden guldens te stelen. De huisarts betrapte hem en waar schuwde de politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49