Noodbrug Dow scheidt verkeer Arduin bijt in het stof in rechtszaak over cliëntenraad Tien jaar Opstapje voor allochtone kinderen PAAUWE Brandstichter heeft laatste kans gehad 10 tot 50% korting Oostburg richt pijlen op illegale tuinen r.-.v.vw.wv zorgeloos douchen! Hulst wacht op aanslag van belastinginspecteur Opheffingsuitverkoop zeeuwse almanak Weg kwijt Vergoeding slachtoffers asbest blijft hetzelfde Aparte route zandauto's voorkomt files in Paauwe's SIAAP^P-DROME door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Ar duin moet binnen drie maanden verkiezingen voor een nieuwe cliëntenraad organiseren. Dat heeft de Middelburgse kanton rechter M. Klarenbeek donder dag beslist. De uitspraak is een overwinning voor het Verband van Veront ruste Ouders rond Huize Den Berg in Goes. J. Smits van deze groep familie leden van gehandicapten die bij de Goese locatie van de Zeeuwse stichting voor verstandelijk ge handicapten wonen, schakelde de rechter in om verkiezingen voor de Arduin-cliëntenraad af te dwingen. Volgens Smits is de huidige cliëntenraad onrecht matig. De cliënten en vertegenwoordi gers van gehandicapten in deze raad zouden onvoldoende kri tisch het optreden van directeur P. van den Beemt en manage ment volgen. Dat frustreert het Verband, om dat Van den Beemt alleen de cliëntenraad erkent als overleg orgaan met ouders van gehandi capten. In de raad zitten vier gehandicapten en zeven fami lieleden of vertegenwoordigers van gehandicapten. Benoemd De bestaande cliëntenraad is door directeur Van den Beemt uit de besturen van de ouderver enigingen van Den Berg in Goes en die van Arduin-vestigingen op Walcheren benoemd. In de samenwerkingsovereenkomst staat dat de raad door verkie zingen tot stand moet komen; dat is niet gebeurd. Volgens Arduin "is met de be staande cliëntenraad overeen gekomen dat de eerste raad drie jaar blijft bestaan, voordat er echt verkiezingen komen. Maar kantonrechter Klarenbeek vindt dat de stichting dit onvol doende heeft bewezen. De rechter vindt dat de huidige, voorlopige cliëntenraad 'nau welijks meer bestaansrecht' heeft. Klarenbeek zet verder twijfels bij de representativiteit van de raad. Hij vindt dat de lo catie Den Berg oververtegen woordigd is bij de zetels voor fa milieleden in de raad. De positie van deze Den Berg-vertegen- woordigers in de raad noemt hij 'zeer wankel', omdat tegen het bestuur van de oudervereniging Den Berg een motie van wan trouwen is ingediend. Reglement Verder is Klarenbeek er niet van overtuigd dat de oudervereni gingen wel zo representatief zijn als Arduin beweert. Arduin was niet in staat aan te geven hoeveel ouders wel of niet lid zijn van de twee oudervereni gingen die deel uitmaken van de cliëntenraad. Arduin moet binnen twee maanden een verkiezingsregle ment vaststellen en krijgt van de rechter dan nog een maand de tijd om de verkiezingen uit te voeren. (Advertentie) Met Toyota De Jonge op eenzame hoogte SPEKTAKEL op vliegveld M idden-Zeeland 26, 27, 28 MEI door Lukas Fransen MIDDELBURG - Als het aan officier van justitie F. van Es ligt, heeft een 21-jarige Vlissin- ger zijn laatste kans om gevan genisstraf te ontlopen, gehad. De man heeft zich begin 1999 schuldig gemaakt aan vernie ling en twee brandstichtingen in Terneuzen. De officier eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van 24 maan den, waarvan 8 voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat de Vlissinger onder toezicht van de reclassering wordt ge steld. Tevens vroeg de officier een schadevergoeding van ruim elfhonderd gulden toe te wijzen aan gedupeerden. De verdachte had in januari vo rig jaar een paar ruiten inge gooid, maar Van Es tilde vooral zwaar aan de twee brandstich tingen die daar in februari op volgden. De Vlissinger stichtte met twee vrienden brand in een vuilcontainer in de hal van een bejaardenflat. Ook stak hij el ders lakens in brand, die op het balkon van een flatwoning hin gen. „Dit had tot een absolute ramp kunnen leiden", zei Van Es. „Worden die bewoners Van de flatwoning niet wakker, dan stikken ze gewoon in hun slaap van de rook." De Vlissinger verklaarde dat hij de lakens uit verveling in brand had gestoken. „Ik was me niet bewust van het gevaar voor de bewoners." Uit rapportages van psychiater en psycholoog kwam naar voren dat de Vlissinger zwakbegaafd is. Omdat hij in zijn jeugd is verwaarloosd, ver toont hij antisociaal gedrag. Beide deskundigen kwamen daarom tot de conclusie dat hij ten tijde van de brandstichtin gen licht verminderd toereke ningsvatbaar was. Zij adviseer den tbs, waarbij de verdachte in een kliniek een langdurige her opvoedcursus zou kunnen vol gen. Vrijheid De Vlissinger die ook nog twee autodiefstallen en een poging tot diefstal op zijn kerfstok heeft staan, gaf aan dat hij wilde meewerken aan opname in een kliniek, als dat maar niet bete kende dat hij al zijn vrijheden zou kwijtraken. De rechtbank had hem vorig jaar al in de gele genheid gesteld een zogenaamd doeproject te volgen. Hij slaag de er echter niet in het project af te ronden. De officier vroeg zich af of behandeling in een kliniek wél zou lukken. De raadsman van de Vlissinger vond de eis 'overtrokken'. Hij bestempelde zijn cliënt als een meeloper. De rechtbank doet woensdag 7 juni uitspraak. Advertentie Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 jji voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT f *1 door René Hoonhorst HULST - A Hegger van Pro gressief Hulst was het goed zat. Ze wilde donderdagavond tij dens de raadsvergadering ein delijk wel eens horen welk be drag de gemeente Hulst nog aan de Belastingdienst moet betalen aan naheffing na een BTW-boe- kenonderzoek. Hegger moet toch nog een tijdje geduld oefenen, zei burgemees ter A Kessen. Niet omdat het college haar wil pesten, maar omdat de beslissing van de be lastinginspecteur nog steeds niet binnen is. Kessen: „De in specteur komt maandag terug van vakantie. Of-ie dan direct aan de schikkingsbrief voor Hulst begint, weet ik niet. Maar als u snel de definitieve, officiële beslissing van de Belasting dienst in uw bezit wilt hebben, kunt u volgende week de man misschien eens bellen en op spoed aandringen." Advertentie herenmode op alle merkartikelen Lange Delft 46-48/hoek Segeersstraai, 4331 AR Middelburg, telefoon 0118-613073 De verwachtingen waren vrij hoog gespannen. Die van De Noormannen 3 uit Westka- pelle zijn niet van die heel ge weldige voetballers, maar die van Goes 5 evenmin. Wie weet, maakten ze wel een kansje. Opgewekt aanvaard den de Noormannen de reis naar Goes. Na enkele bemoedigende woorden van de coach snel den zij hoopvol het veld in, waar hen een onaangename verrassing wachtte. Geheel weggespeeld keken De Noor mannen reeds na drie kwar tier tegen een moedeloos stemmende achterstand aan. Gedesillusioneerd slofte de veelgeplaagde Westkappelse back naar het kleedlokaal, waar hij de ongrijpbare Goe se spits aanklampte. „Hoe kan het", sprak hij met nauwelijks verholen bewon dering, „dat jij met jouw kwaliteiten in het vijfde speelt?" „Het vijfde? Wij zijn Goes 3." Dit antivoord zorgde voor enige verwarringwaar was Goes 5? Dat was ook de weg kwijt geraakt en op een be lendend veld in hevige strijd verwikkeld geraakt met - ja, met wie eigenlijk? Plots de den uitslagen er niet meer toe en werd na afloop véél gela chen, gedronken en op schouders geslagen. Sport verbroedert, zeggen ze. Dat klopt. Mits de beoefenaren daarvan het spoor volledig bijster zijn. De Axelse wethouder J. van Schaik overhandigt het opstap-diploma aan de moeder van Mustafa Kademir; zijn nichtje Humera Ka- demir (links) bekijkt haar certificaat vol trots. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer AXEL - Als je tussen de twee en zes jaar bent en dan al je eerste schooldiploma krijgt, mag je daar best trots op zijn. Dat waren ze ook, de zeventien Turkse, Iraan- se en Iraakse leerlingen van de Axelse ba sisschool Prinses Marijke. In het bijzijn van hun moeders ontvingen ze uit handen van wethouder J. van Schaik donderdag hun 'opstap'-diploma. Het diploma was een beloning voor het succesvol afronden van een inburgerings- project waarbij allochtone kinderen en hun ouders opvoedingsondersteuning krijgen. Het opstap-project is opgezet door het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en bestaat uit twee traj ecten: één voor ouders van kinderen van twee tot vier jaar en één voor vier- tot zesjarigen. Een medewerk ster van het RPCZ bezocht twee jaar lang de zeventien gezinnen wekelijks aan huis en 'leerde' hen hoe belangrijk het was be wust spelletjes met de kinderen te doen en hen de Nederlandse taal aan te leren. Zo kan de achterstand waarmee allochtone kinderen vaak te kampen hebben, worden overbrugd. „Allochtone ouders gaan anders met hun kroost om dan Nederlanders. Ik ga niet twisten over wat de beste manier is, maar we zijn nu eenmaal in Nederland, dus moeten die ouders maar goed kijken hoe we hier de zaken aanpakken", zei Van Schaik.,Het is belangrijk dat de kinderen een goede start krijgen zodat ze straks, als ze bij 'meester' De Regt in de klas zitten, goed meekunnen met de rest. Natuurlijk is het absoluut niet onze bedoeling te ver bieden dat er thuis Turks wordt gespro ken." Blokkentoren Het is het tweede j aar dat het opstap-pro ject in Axel wordt gehouden en het blijkt een succesformule. „Mijn zoon en ik heb ben er veel aan gehad", zei een van de Turkse moeders. „Mijn zoontje durfde eerst niet met anderstalige kinderen te spelen, maar nu wel. Hij is niet meer bang. Zelf vond ik het wel leuk samen met mijn kind spelletjes te doen, al was het maar het bouwen van een blokkèntoren." Het vervolgtraject is een (voor)leespro- gramma voor kinderen vanaf zes jaar, zo dat ze beter en sneller vetrou wd raken met het Nederlands. Éfe m ZEEUWS-VLAANDEREN g PZC zeeland flU W vrijdag 26 mei 2000 De noodbrug over de Herbert Dowweg bij Terneuzen werd in een uur geplaatst. foto Charles Strijd gen, naast het normale verkeer van en naar het bedrijf." Dow, tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde en de NV Westerscheldetunnel de len de kosten van de tijdelijke voorziening; het gaat om onge veer 100.000 gulden. De afgelopen weken werden voor de overbrugging twee ter pen met landhoofden aange legd, pal naast de toekomstige tunneluitrit. Daar tussenin werd donderdagochtend de brug (32 ton zwaar, zeventien meter lang en bijna vijf meter hoog) op z'n plaats getakeld. De brug deed eerder dienst bij de tunnelbouwwerkzaamheden op Zuid-Beveland. Om de wegenbouw soepel te la ten verlopen, worden in het ge bied twee omleidingswegen aangelegd: één ter hoogte van de Dowweg en één bij de Hoekse- weg. De fietsers worden omge leid over een parallelweg langs de Dowweg en over de Molen dijk ten noorden van de Hoekse- weg. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De rijksvergoe ding voor asbestslachtoffers van wie de werkgever failliet of onvindbaar is, gaat niet om hoog. Staatssecretaris J.F. Hoo gervorst van Sociale Zaken voelt daar niets voor. Hoogervorst heeft dit laten we ten in antwoord op vragen van het SP-Kamerlid J. de Wit. Die stelde Hoogervorst voor de rijksvergoeding van 35.000 gul den te verhogen, omdat een gro te groep asbestslachtoffers mo gelijk geen beroep meer hoeft te doen op de rijksregeling. De Hoge Raad heeft onlangs, in een zaak van een voormalige Schelde-werknemer uit Goes, bepaald dat asbestslachtoffers of nabestaanden in bijzondere gevallen toch na dertig jaar een vergoeding bij hun werkgever kunnen claimen. De Wit denkt dat minder slachtoffers nu ge bruik zullen maken van de rijksregeling en dat het Rijk daarom wel wat ruimhartiger kan zijn. door Wout Bareman TERNEUZEN - In nauwelijks een uur tijd heeft een vierhon- derdtons telescoopkraan don derdagochtend een noodbrug aangelegd over de Herbert Dowweg bij Terneuzen. Die brug moet de komende maan den onveilige verkeerssituaties op de aan- en afvoerweg van Dow Benelux voorkomen. Vanaf volgende week razen om de drie minuten dumpers met 'tunnelzand' over het gelegen heidsviaduct. En dat acht uur per etmaal. Projectleider wegen en kunstwerken T. Vrijdag van de NV Westerscheldetunnel: „Het zand komt uit ons eigen depot in de Nieuw Neuzenpol- der. Tot medio oktober wordt er zo'n 300.000 kuub zand ver plaatst, die we gebruiken bij de door Frank Gijsel OOSTBURG - „Het moet nu maar eens afgelopen zijn dat ge meentelijke groenstroken door particulier en illegaal in ge bruik genomen worden als tuin grond." Wethouder C. Bolijn- Hertzberger van de gemeente Oostburg was donderdag tij dens de vergadering van com missie planologie erg duidelijk. Heel vaak trekken particulie ren, met of zonder medeweten van de gemeente, een strook grond bij de eigen tuin. Het komt zelfs regelmatig voor dat een erfafscheiding in een stuk openbaar groen wordt ge plaatst. Als deze personen na verloop van tijd op dit gebruik worden aangesproken en terug gave wordt geëist, kunnen zich situaties voordoen dat de grond van eigenaar wisselt op basis van verjaring. De gemeente wil daar korte- metten mee maken. De in 1991 opgestelde criteria voor het ver kopen van groenvoorzieningen en 'overhoeken' hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Derhalve is er nu nieuw beleid. Voorop moet staan dat er niet langer wordt gesproken van on rendabel groen. Door die term wordt te veel de suggestie ge wekt dat de gemeente van haar grond af wil, omdat deze voor de overheid geen nut heeft. Er komt een streng handha vingsbeleid. „Anders kunnen we dit niet in de hand houden. We moeten wel verschil maken tussen onze woonkernen en de recreatieparken. Vooral daar doen zich de grootste problemen voor. We hebben daar destijds groenstroken en wegen overge nomen. Dat was een dwaling, want daar is juist de meeste ge meentegrond illegaal verwor ven", aldus wethouder Bolijn. J. Provoost ,(WD) vroeg om eerst maar eens duidelijk in beeld te brengen wat openbaar groen is. Hij verwachtte verder weinig van de nieuwe beleids lijn. De meerderheid van de commissie steunde de nieuwe beleidslijn. aanleg van het verkeersknoop punt tunnelweg-Herbert Dow weg." Momenteel worden voorberei dingen getroffen voor de aanleg van een half klaverblad. Om het drukke verkeer van en naar Dow niet te hinderen, is gekozen voor een tijdelijke ongelijk vloerse kruising, die zowel de dumpers als het wegverkeer vrij baan geeft. Vrijdag: „Tijdens overleg met Dow waren het er al snel over eens dat er afdoende verkeersmaatregelen moesten worden genomen om problemen te voorkomen. Bij Dow is inmid dels begonnen met het Emergo- project, waarbij dagelijks vele honderden mensen worden in gezet. Dat betekent elk dag twee maal een extra verkeersstroom van zo'n zeshonderd voertui- C'! uitgeslapen"^' 12000m2 showroom Donderdag koopavond 1p Marconistraat 15, GOCS, 0113 - 220840 ^Ïnter/weubel AUPING, NORMA, RÉCOR BEDDING, PROBED, IMPULSE, CASCADE, TRECO UNLIMITED STALLMAN, AUPING ROYAL, LODDENKEMPER, ZENIA, SVEDEX, GAUTIER, CLUB 8 Wel eens van een slaap-o-drome gehoord? Moet u bij Paauwe in Goes zijn. Daar vindt u alles, echt alles over slapen en slaap- accesoires. Rond 100 verschillende slaapkamers voor volwassenen, tieners, en twens. Gezond slapen, goed slapen, technisch slapen. Er is specialistische kennis in huis om u voor te lichten. Er zijn bed- bodems, matrassen, slaapmeubelen, kasten en dekbedden. En er is een groot assortiment bedtextiel. Kortom, nergens in Zeeland hebben ze een slaap-o-drome met zoveel diversiteit en deskundigheid op het gebied van slapen dan bij Paauwe in Goes. Paauwe wil nu eenmaal voor ieder individu of paar de beste slaapoplossingen in huis hebben! Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47