Pas in 2001 lijn in dorpshuizen Zwoegen op Mijn Genoegen PZC PZC Uitstel opening van watersnoodmuseum dreigt door geldnood zeeland 19 Gemeente schuift harmonisatie vooruit Stichting gunt publiek kijkje in bunkers Walcheren Middelburg sport met Folkestone Zaak Noordgouwenaar uitgesteld Z-Vlaamse gemeenten goedkoopst Man vijf keer in overtreding Reconstructie inrijden op agent Zomermarkt vrijdag 26 mei 2000 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Op zijn vroegst in 2001 stroomlijnt de gemeente Schouwen-Duiveland het be leid voor de dorpshuizen. De on gelijke honorering van dorps huisbeheerders, waarover onvrede heerst, blijft daardoor bestaan. Dorpshuisbeheerders op Schouwen-Duiveland zijn on tevreden over de verschillen in honorering. Van de zestien dorpshuizen vallen zeven direct onder de verantwoordelijkheid van de gemeente, de andere ken- VLISSINGEN - De Stichting Bunkerbehoud stelt op Hemel vaartsdag en Tweede Pinkster- haar bunkers open voor belangstellenden. De verdedi gingswerken zijn op beide da gen ingericht met authentiek materiaal. Te bezichtigen zijn een Duitse anti-tank kazemat uit 1944 in deTrekdijk bij Fort Rammekens en een Nederlandse koepelka zemat uit 1939 aan het eind van Oostelijke Berm weg naast het trainingscentrum van de brandweer. De bunkers zijn ge opend van 10 tot 17 uur. Bij slecht weer gaan de kazematten niet open. De Stichting Bunkerbehoud werd vorig j aar maart opgericht stelt zich ten doel het be schermen, restaureren en (even tueel) in eigendom verkrijgen bunkers om ze voor het na geslacht te bewaren. Om de in teresse voor de bunkers te ver groten, organiseert de stichting open dagen en verstrekt ze in formatie. De stichting heeft twee bunkers in beheer. Op dit moment is de stichting bezig met een toeristisch/recreatieve invulling van twee verdedi gingswerken in Zoutelande. Dat project is vermoedelijk in het najaar klaar. MIDDELBURG - Middelburg en het Engelse Folkestone gaan vanaf vandaag (vrijdag) vijf da- de strijd met elkaar aan. Dan vindt namelijk de 32ste sportuitwisseling plaats. Vijftig jaar geleden vond de eer ste uitwisseling plaats. De afge lopen jaren is de uitwisseling vooral op sportief gebied ge weest. Diverse teams van ver schillende clubs uit Middelburg gingen naar Folkestone en om gekeerd. Het gaat bij de uitwis seling niet alleen om het spor tieve aspect, maar ook om het leggen van vriendschappelijke contacten. De uitwisseling be gint vandaag om vier uur met. een ontvangst in de kantine van sportcomplex De Voorborch. Daarna gaan de sporters naar hun Middelburgse gastgezin nen. Zaterdag en zondag zijn er diverse wedstrijden en evene menten. Voor maandag staan andere activiteiten gepland, zo als een rondrit met de stoom trein naar Goes. Dinsdagoch tend vertrekt het gezelschap weer naar Engeland. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl nen een eigen stichtingsbestuur. Dit leidt tot grote verschillen op het gebied van exploitatie van en tarieven voor de verhuur van de dorpshuizen. Al jaren wordt gepraat over een uniforme rege ling, maar tot nu toe is het bij praten gebleven. Beheerders van de gemeentelij ke dorpshuizen kampen met ho ge tarieven. De gemeente ver hoogde en harmoniseerde deze tarieven in 1998 voor haar eigen dorpshuizen. Hoewel ze de stichtingsbesturen van andere dorpshuizen tot niets kan ver plichten, verwachtte ze wel dat de geprivatiseerde dorpshuizen de gemeentelijke tarieven enigszins zouden volgen. Het gevolg was echter dat er grote verschillen in de verhuurtarie- ven ontstonden. Drankjes De dorpshuisbeheerders die werken voor een stichtingsbe stuur, zijn ontevreden over het verschil in honorering. Hun col lega's krijgen van de gemeente een vergoeding voor elk uur dat zij voor activiteiten in het dorpshuis aanwezig zijn. Zij niet. Dus moeten onder meer verkoop van drankjes tijdens een vergadering of stijldans avond wat extra geld in het la tje brengen. Voor een aantal van hen betekent dit dat hun werk bijna 'vrijwilligerswerk' is ge worden. Gemeentemedewerker accom modaties J, Schlicher zegt dat het verschil in honorering van dorpshuisbeheerders 'ons pak- kie niet an' is. Volgens hem is de taak van de gemeente op ter mijn de subsidies voor de dorps huizen te harmoniseren. Deze moet per dorpshuis worden vastgesteld. „Niet voor alle dorpshuizen zal deze gelijk zijn. Het is afhankelijk van de activi teiten", aldus Schlicher. Dit vergt veel onderzoek, zodat hij verwacht dat de situatie voorlo pig ongewijzigd blijft. Overleg De kwestie staat voorlopig voor 2001 op het programma. Met de verschillende partijen voert de gemeente nu overleg over een toekomstig exploitatie- en beheersbeleid voor de dorps huizen. Voor wethouder R Ber- revoets-Ringelberg van accom- modatiebeleid heeft de de situatie hoge prioriteit. Ze geeft toe dat er grote verschillen tus sen de dorpshuizen zijn en zegt dat er daarom momenteel hard aan gewerkt aan verbetering. „Het doel is meer eenheid onder de dorpshuizen binnen deze ge meente te bewerkstelligen"legt de wethouder uit. In welke vorm kan zij nog niet aangegeven. Dat is dit jaar één van de punten van onderzoek. 111J J f Een stukje sturen blijkt helemaal niet zo moeilijk, door Famke van Loon ZIERIKZEE - Op de kade aan de Nieuwe Haven in Zierikzee staat een klein groepje scholie ren van de protestants-christe lijke basisschool De Zonnewij zer uit Zonnemaire gespannen te wachten. Nathalie, Mart, Noël, Patrick, Duncan, Mireil le, Paul, Lars, Martijn, Nienke en Mario mogen een dagje mee varen met de klipper Mijn Ge noegen. Eén van de beman ningsleden komt naar buiten: „De schipper is er niet. Het gaat niet door." Even betrek ken de gezichten, maar al gauw lachen ze als ze door hebben dat het een grapje is. De klipper Mijn Genoegen is een oud zeil-vrachtschip voor de binnenvaart, dat in 1899 in Geertruidenberg van stapel liep. Door modernisering aan het begin van de 20e eeuw is het destijds omgebouwd tot mo torschip. De huidige eigenaar, de Stichting Museumhaven Zierikzee, heeft het schip ge restaureerd en er weer een zeil boot van gemaakt. Daarnaast heeft de stichting het oude laadruim ingericht als exposi tie- annex passagiersruimte. Want een aantal weken per jaar wordt de klipper ingezet voor de zeiltochten voor basis scholen op Schouwen-Duive land. Afgelopen woensdag waren de scholieren van de Zonnewijzer aan de beurt. In de week voor de tocht zijn de nautische wet ten besproken in de klas. Pa trick van Nieuwenhuijze ver telt dat hij één van de regels goed in zijn oren heeft ge knoopt: doen wat de schipper zegt. „Doe je dat niet, dan word je gekielhaald", legt hij grinni- kend de straf op ongehoor zaamheid aan boord uit. Ver der is aandacht besteed aan de terminologie: zo weten ze nu dat de punt van een schip de 'kop' heet en het touwwerk, waarmee de zeilen gehesen worden, 'vallen' zijn. Met deze kennis op zak stap pen ze vol enthousiasme aan boord. Voordat het schip echter de Oosterschelde kan opvaren, moet voor iedereen een pas send zwemvest worden gevon den. Niet iedereen voelt zich even gelukkig in de onhandige vesten. „Je krijgt er een zere nek van", klaagt Duncan Won- dergem. Snel voegt hij er aan toe dat hij er wel begrip voor heeft, 'omdat het voor je eigen veiligheid is'. Als de 'oranje pa trouille' zich weer aan dek heeft verzameld, start schipper Teun Bouwman de motor, haalt zijn bemanning de trossen los en de tocht is begonnen. Zwaar Wie voor een 'dagje niks doen' is gekomen, had beter thuis kunnen blijven: eenmaal bui ten het havenkanaal van Zie rikzee is er werk aan de winkel voor de jonge passagiers. Alles moet in gereedheid worden ge bracht om. 'echt' te gaan zeilen. De kijideren staan te popelen de bemanning een handje te helpen. Het hijsen van het groot zeil ziet er dan wel ge makkelijk uit, maar in werke lijkheid valt het nog vies tegen. „Dat is écht zwaar", puft Na thalie van der Bijl en met een pijnlijk gezicht kijkt ze naar haar handen. Als de zeilen staan, zet Mijn Genoegen koers richting de stormvloedkering. Een klein groepje verzamelt zich direct rond de schipper en vraagt hem hoe hij, weet waar hij heen vaart. Snel pakt Bouwman de waterkaart erbij en begint met zijn uitleg. „Kijk, die groene boei die je daar recht voor je ziet, dat is de Roompot 25", en hij wijst tegelijkertijd naar een groen punt op de kaart. De leerlingen van groep zeven en acht mogen zelf ook aan het roer staan. Lars Berrevoets en Martijn Wagemaker hebben direct de smaak van het roeren te pakken. Ze zijn erg enthou siast. „Als er iemand voor je staat, is het wel lastig, maar verder is het gewoon hartstik ke leuk, lekker van boei naar boei varen", legt Max-tijn uit. De twee jonge kapiteins vertél- len nonchalant dat het niet echt moeilijk is. „Het ging wel goed. Af en toe keek ik zelf, veel aanwijzingen hoefden ze niet te geven", vertelt Lars trots. Als Bouwman de klipper aan de steiger bij de Roompot af meert. Direct worden de zwemspullen te voorschijn ge haald. Hoewel er in het begin nog wat gemopperd werd op de reddingsvesten voi'men ze nu een attractie; met de vest en al nemen ze een duik in het frisse Oosterschei dewatei". „Dat springen van de punt, dat was erg gaaf", glundert Mireille de Bie. Veel kinderen hebben hun zwemspullen thuis gelaten vanwege het weer. Dat maakt voor Mail Goudzwaai'd niets uit. „Ga toch gewoon in je on derbroek zwemmen", roept hij naar één van zijn klasgenoten. Hij geeft toe dat het water toch wel 'erg koud' was. Tijdens het zwemmen wordt het liedje 'I feel good' gezongen; al snel passen de zwemmers het aan de omstandigheden aan: 'I feel koud'. De vaartocht is voor een aantal scholieren, dat nog niet eerder heeft gevaren, een mooie gele genheid om eens te 'proeven' aan het zeilen. Het is volgens A Gunst van de Slavenkas Zie rikzee ook de bedoeling 'leer lingen van de basisscholen kennis te laten maken met het maritieme gebeuren'. De Sla venkas werd opgericht in 1735 als een soort verzekerings fonds voor de Zierikzeese zee lui. Het geld was bedoeld om zeemannen, die gevangen ge nomen waren door zeerovers, vrij te kopen. Vandaag de dag heeft de Sla venkas zijn oorspi'onkelijke foto's Marijke Folkertsma functie verloren. Het bestuur gebruikt het geld uit het fonds nu om historisch-maritieme zaken te ondersteunen. Dit jaar organiseert de Slavenkas in samenwerking met de Muse umhaven zeventien zeiltoch ten voor basisscholen. Bootsmanstoel Van zeilen komt echter woens dag maar weinig; in de middag gaat de wind liggen, zodat er verder wordt 'gemotord'. Als compensatie heeft Bouwman iets anders in petto: de boots manstoel. Deze 'zitting' wordt aan één van de vallen van het grootzeil bevestigd en dient normaal gesproken om één van de bemanningsleden de mast n te hi j sen om reparati es of an dere werkzaamheden daar uit te voeren. Aanvankelijk staan de kinde ren niet te trappelen om de ze ventien meter hoge mast inge- takeld te worden. Nienke Ten Brinke is de dapperste van het stel en bijt het spits af. „In het begin voel je wel even je maag. Het is niet eng, juist net erg mooi; je kunt zo vanuit de mast over de duinen heen kijken." Als deze waaghals weer veilig aan dek staat, is het hek van de dam en wil iedereen. Veel te snel voor de meeste scholieren zit de zeildag erop. Als de schipper de klipper weer veilig aan de steiger in de Nieu we Haven aanlegt, applaudise- ren ze. En terwijl de kinderen tevreden aan wal stappen, zet één van de bemanningsleden alvast het bier klaar. Want ook zij kunnen tenxgkijken op een geslaagde dag. Wim Meijer vat de zeildag met de Zonnewijzer kort samen: „Dit was een zali ge groep." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 35-jarige man uit Noordgouwe aangehouden. De verdachte kan volgende maand wellicht woi'den opgenomen in een kliniek, wat van belang is voor zijn zaak. De Noordgouwenaar zag gisteren zelf in dat er een eind moet komen aan alle ellende die hij in zijn omgeving heeft veroorzaakt. Daarom wil hij zo snel mogelijk worden opgeno men. De man wordt een aantal mishandelingen, een poging tot zware mishandeling, huisvredebreuk en bedreiging verwe ten, die hij overigens grotendeels bekent. De rechtbank wil de verdachte de kans geven om een andere weg in te slaan. Er werd besloten om de strafzaak voor maximaal een maand aan te houden. Op 7 juni wacht hem een intakegesprek. Aan de hand daaxwan zal blij ken of de kliniek bereid is om de verdachtedie door het ZCAD wordt begeleid, op te nemen. VLISSINGEN - Oostburg, Sluis-Aardenburg en Axel zijn de goedkoopste gemeenten van Nederland. In Oostburg bedra gen de woonlasten - ozbrioolrecht en reinigingsheffing - voor een gemiddeld huishouden 643 gulden. In Sluis-Aardenburg zijn de lasten 720 gulden. In Axel betaalt een gemiddeld huis houden 724 gulden. In de gemeente Abcoude zijn de woonlas ten het hoogst, 1824 gulden. Dat blijkt uit de 'Atlas lokale las ten 2000' van de Rijksuniversiteit Groningen. Oostburg was in 1999 ook al de goedkoopste gemeenten van Nederland. De vierde Zeeuws-Vlaamse gemeente in de toptien van 2000 is Terneuzen met 828 gulden aan lasten. Terneuzen staat hier mee op de tiende plaats. VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 24-jarige Rotterdammer aangehouden. De man reed op de A58 zonder rijbewijs. Uit onderzoek bleek dat hij al twee maal eerder voor hetzelfde feit was aangehouden, waarbij hij bovendien een ongeval in Vlissingen had veroorzaakt. Na overleg met de of ficier van justitie is het voertuig in beslag genomen. De Rot terdammer gaf bij zijn aanhouding tot twee keer toe een valse naam op. Aangezien de man niet de Nederlandse nationaliteit heeft, geen gelding identiteitsdocument en een verblijfsver gunning kon overleggen, is hij voorlopig ingesloten. MIDDELBURG - Een reconstructie van een verkeersincident moet meer duidelijkheid brengen in de strafzaak tegen een 48-jarige man uit Oud-Vossemeer. De rechtbank in Middel burg besloot donderdag tot aanhouding, omdat de recon structie van belang kan zijn voor de waarheidsbevinding. De verdachte was 19 maart dit jaar in Tholen met zijn motor in gereden op een hoofdagent van politie. Aan de hand van ei gengemaakte videobeelden wilde de man gisteren op zitting zijn gelijk bewijzen door te stellen dat er met een motor op ze ven meter afstand van het slachtoffer vanuit stilstand geen snelheid is te halen, waarvoor de agent moest vrezen. Een offi ciële reconstructie met alle betrokkenen werd daarom zinvol ler geacht. De rechters vroegen of de afstand tot het slachtof fer niet te gering is om hem met de motor te verwonden of dood te rijden. Die stelling ging volgens officier van justitie H. den Hartog niet op. „Als men met een motor op iemand, inrijdt kan men ten val komen en letsel oplopen. De snelheid hoeft geen rol te spelen." Zij hield vast aan de verdachte ten laste gelegde po ging tot zware mishandeling. Een onafhankelijk videoteam van de politie doet de reconstructie. De zaak werd daardoor terugverwezen naar de rechter-commissaris. tussen de bedrijven door nog heel wat werk moeten verzet ten. Als we de streefdatum niet halenhebben we een j aar de tij d om alles rustig in orde te bren gen. Het heeft dus zeker ook z'n positieve kanten." Dat wordt gekozen voor een jaar uitstel, hangt volgens Kuijper samen met het toeristisch sei zoen. „Als je het museum pas in de herfst zou kunnen presente ren, mis je gelijk een belangrijke prikkel van het toerisme. Als je iets doetmoet j e het direct goed doen ook." De stichting lijdt volgens de se cretaris bij uitstel geen zware verliezen. Hoewel de organisa tie inkomsten uit entreegelden misloopt, zijn de vaste exploita tielasten beperkt tot de nuts- en telefoon voorzieningen Ondertussen is 'coördinator ob jecten' Ingrid Leeftink begon nen met een intensieve zoekac tie naar tastbare spullen voor het museum. Los van een keur aan schriftelijke documentatie, krantenartikelen, foto's en films, is het aanbod uit het da gelijks leven tijdens de ramp minimaal. Leeftink geeft aan vooral op zoek te zijn naar hulp goederen die destijds werden ingezet, maar ook kleding, huis raad en speelgoed uit de jaren vijftig zijn welkom. „We willen het museum heel beeldend maken. Je moet je als bezoeker echt weer even terug in die tijd wanen. We zijn er van overtuigd dat er op zolders en in schuren nog heel veel spullen zijn die binnen dit thema zou den passen." Leeftink benadrukt dat het ma teriaal niet per se het eigendom van het watersnoodmuseum hoeft te worden. „Mensen kun nen het ook in bruikleen geven, of als ze zeggen: 'ik heb wel iets, maar dat wil ik pas over een j aar of wat kwijt', is dat ook best. Als wij maar een lijstje kunnen aan leggen op basis waarvan een uitgebreide collectie valt samen te stellen." Spullen voor het museum kunnen worden aangemeld via telefoon nummer 0118-640636. door Marcel Modde OUWERKERK - De opening deze zomer van het watersnood museum in Ouwerkerk is uiterst onzeker geworden. De Stichting Caissons Ouwerkerk beschikt nog steeds niet over de nodige financiële bijdragen voor de in richting van het complex aan de rand van de Oosterschelde. En zonder harde toezeggingen is het volgens bestuurssecretaris Wim Kuijper te riskant om al vast te investeren in de vervol making van de opzet. Tijdens de open dagen vorige maand zag het er nog naar uit dat het Museum Watersnood 1953 met ingang van 1 juli zijn deuren voor publiek zou ope nen. Dat optimisme is inmiddels flink getempei'd, gaf secretaris Kuijper donderdag te kermen. Zowel het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland als de provincie hebben nog geen steeds geen besluit genomen over substantiële bijdragen in de ini'ichtingskosten. Ook het bedrijfsleven neemt een af wachtende houding aan, aldus Kuijper. Daarmee staat de stichting voor de afweging haar ambitieuze plan door te voeren, danwel de geplande opening een jaar uit stellen. In het eerste geval dwingt dat de organisatie tot uitgaven, waarvan niet zeker is dat die achteraf ook daadwer kelijk kunnen worden gedekt Met de inrichting is een investe ring gemoeid van zo'n 125.000 gulden. Slechts de helft van dat bedrag is al zekergesteld. 'Te riskant' dus, menen Kuijper en de zijnen. Verbouwing Het bestuur geeft zichzelf nog tien dagen de tijd om te bezien of de toezeggingen hard kunnen worden gemaakt. Gebeurt dat niet, dan laat de Stichting Cais sons Ouwerkerk deze zomer aan zich voorbijgaan, aldus Kuijper. Of dat nu wel écht zo erg is, be twijfelt de bestuurssecretaris. Het museum is immers bij lange na nog niet klaar. De grove ver bouwing van de caissons is wel iswaar grotendeels achter de rug (investering: vier ton), maar daarnaast dient er 'nog zo ont zettend veel te gebeuren'. „Als we half juli opengaan, dan zou dat direct al bij wijze van proef zijn geweest. Om te kijken hoe één en ander bij het publiek aanslaat. Maar dan hadden we GOES - Zorgcentrum Ter Weel in Goes houdt zaterdag 3 juni vanaf 14 uur een zomermarkt. De dag staat in het teken van ou de ambachten en spelen. Er is ook livemuziek, een bloemenk- raam en rad van avontuur. Uitblazen op het dek. Schoolkinderen hijsen de zeilen en dat is best zwaar werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41