Inlichtingendienst voorziet rellen EK bsrco PZC Pronk pareert verwijt vuurwerkregels het is weer Akihito sluit staatsbezoek af Vier grote steden gaan akkoord met antifileplan eder tweede artikel voor de helft van de prijs* binnenland Partijbestuur PvdA schrapt monarchie van agenda congres Britse hooligans gaan oorlog voeren Verkeersofficier tegen skaten op openbare weg Miljoen mensen hebben jaarlijks aanval buikgriep Pleidooi psychiatrisch ziekenhuis gevangenen (jg» Acties in de zuivel Prins verlaat de intensive care Kogelvrij vest standaard bij politie Extra geld voor geleidehonden Koerden vast wegens steekpartij Arrestatie na twee XTC-doden Commissie buigt zich over boeken Foster Parents Plan vrijdag 26 mei 2000 door Koos van Wees DEN HAAG - Het partijbe stuur van de PvdA weigert een brede discussie te begin nen over de monarchie. Een voorstel voor het congres van morgen om met alle le den te discussiëren over de rol van het staatshoofd bij kabinetsformaties en wetge ving, wordt door het partij bestuur afgewezen. Volgens het bestuur dient eerst in kleinere kring gediscussi eerd te worden. De uitkom sten daarvan zijn bestemd voor het nieuwe beginselpro gramma. Daarover buigt het partijcongres zich pas vol gend jaar. Republiek In het oude beginselpro gramma uit 1977 staat dat Nederland beter een repu bliek kan worden. In een stuk dat als basis dient voor het nieuwe beginselprogramma wordt geconstateerd dat alle bestuurders worden geko zen. „Er is geen reden om voor de functie van staats hoofd een uitzondering te maken", staat in dit stuk van een commissie onder leiding van het Eerste-Kamerlid Witteveen. De afdeling Eindhoven, die het voorstel voor een partij- brede discussie indiende, noemt het gezien dergelijke standpunten 'opvallend' dat hierover nog steeds geen for mele gedachtenwisseling in de partij plaatsvindt. Daar mee dreigt dit onderwerp 'de spreekwoordelijke olifant in de sociaal-democratische porseleinkast' te worden. Partijleider Kok gaf eerder aan geen bezwaar te hebben tegen een discussie, maar niets te zien in wijzigingen in de constitutionele rol van de koningin. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nationale Criminele Inlichtingendienst (NCIS) in Engeland gaat ervan uit dat Britse hooligans voor on geregeldheden gaan zorgen tij dens Euro 2000. „Elke specialist binnen onze or ganisatie is daarvan overtuigd. Wij vrezen dat de Engelse fans problemen gaan veroorzaken in Nederland en België", zegt Mark Steels van de NCIS. Deze inlichtingendienst geldt in Eu ropa als een van de best geïnfor meerde diensten als het gaat om supportersgeweld. Steels gaat daarmee in tegen de politieke boodschap in Neder land en België dat de nadruk moet worden gelegd op het feest dat de Europese kampioen schappen voetbal horen te zijn en dat nog maar moet blijken of er rellen komen. „Het is belang rijk om er op te wijzen dat we niet gerust zijn op de veiligheid tijdens de EK. De situatie mag niet worden onderschat." Een groot probleem is dat Enge land bijna geen mogelijkheden heeft om hooligans te verbieden naar de Lage Landen af te rei zen. Tot nu toe hebben rechters in Engeland slechts negentien hooligans een uitreisverbod voor voetbalwedstrijden opge legd. „De honderden anderen kunnen vrij naar Nederland en België vertrekken, zonder dat hen iets in de weg kan worden gelegd", vertelt Steels. Behalve over harde informatie dat Engelsen zich tijdens Euro 2000 gaan misdragen, beschikt de NCIS ook over duidelijke aanwijzingen dat Britse hooli gans wraak zullen nemen op Turkse supporters. De verhou dingen tussen Britse en Turkse supporters zijn zeer gespannen sinds twee aanhangers van de Engelse club Leeds United in Is- tanboel door Turken werden doodgestoken. Marechaussee In Nederland gaat de mare chaussee, indien nodig, bij stand verlenen tijdens Euro 2000. De fensie legt momenteel de laatste hand aan de 'operationele beve len' waarin de inzet precies wordt omschreven. Het staat al vast dat ME-eenheden van de marechaussee ter beschikking van het ministerie van Binnen landse Zaken worden gesteld. Gedurende het gehele EK staan dagelijks twee pelotons ME (100 man) van de marechaussee klaar, die bij rellen de politie bij - stand kunnen verlenen. Ook wordt de mogelijkheid openge houden dat hooligans tijdelijk moeten worden vastgezet op militaire complexen. Voor de bewaking daax*van staan ook extra marechaussees paraat. Datzelfde geldt voor de lucht haven Schiphol en het vliegveld Eindhoven, waar naar ver wachting grote groepen voet balsupporters arriveren en ver trekken. Omdat gedurende het EK de mobiele grenscontroles aan zo wel de oostgrens als die met Bel gië, tijdelijk worden afgeschaft en worden vervangen door een permanente grensbewaking, zal ook daarvoor extra pei'soneel worden opgeroepen. ANP/GPD pagina 4: Paard van Troje UTRECHT - Skaten en skeele ren op de openbare weg moet worden verboden. Er gebeuren te veel ongelukken. Skeeleren lokt bovendien agressie uit bij andere weggebruikers. Voor een dergelijke vooral recreatieve i activiteit is in het huidige druk ke verkeer geen plaats meer. Dat stelde gisteren landelijk verkeersofficier van justitie J. Spee. Volgens hem is voor skee leren geen ruimte op straat, ook niet op een fietspad of op de stoep. „De eerste doden zijn al gevallen. Ik zie mezelf toch als strijder voor de verkeersveilig heid. Dus is het mijn taak aan de bel te trekken." Spee doet het college van procureurs-gene raal binnenkort aanbevelingen. B. Woudenberg van verkeersor- ganisatie 3VO is het niet met Spee eens. „Wij vinden skates juist een modern, veilig en ge zond vervoermiddel. Als skaters vallen wil dat nog niet zeggen dat ze een gevaar op de weg zijn." GPD DEN HAAG - Jaarlijks krijgen een miljoen Nederlanders buik griep door het eten van met bac teriën besmet voedsel. 'Het aan tal gevallen met ernstige, soms zelfs dodelijke, complicaties be draagt enkele honderden.' Dat signaleert de Gezondheids raad in een gisteren gepubli ceerd advies aan de ministers Borst (Volksgezondheid) en Brinkhorst (Landbouw). Vooral het eten van rauw voed sel van dierlijke herkomst (schelpdieren, filet americain), de consumptie buiten de deur (barbecue, braderie, camping) of nog verder weg (vakantielan den) is riskant. De raad stelt onder meer voor voedsel vaker door te stralen of aan meer kiemdodende stoffen toe te voegen. Ook zouden pro ducten die mogelijk besmet zijn met ziekmakende micro-orga nismen (kipfilet, schelpdieren) moeten worden voorzien van een waarschuwing. ANP De puinhopen in de binnenste ring van het rampgebied in Enschede. De meeste woningen die werden getroffen door de explosie zijn geruimd. Op de achtergrond de Hervorm de kerk aan de Singel. foto Carlo ter El len/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk (VROM) heeft een regeling voor de vuurwerk branche vorig jaar juni afgewezen omdat hier teveel manco's aan zaten en de rege ling niet te handhaven was. Dat heeft Pronk gisteren verklaard op vragen van journalisten. De keurmerk- en sanctieregeling, die was voorgesteld door de vuurwerkbran che zelf, had vooral betrekking op het af steken en het vervoer van vuurwerk. Niet op opslag, omdat daar al regels voor zijn. Ook als de regeling was aangenomen, was de catastrofe in Enschede volgens Pronk niet te voorkomen geweest. Pronk kwam tot de afwijzing na advies van meerdere deskundigen. Met diverse ministeries is ambtelijk overleg geweest, zo schrijft Pronk in een brief aan de Tweede Kamer. Daaruit kwam eensgezind een negatief advies over de regeling. De branche kreeg zo'n grote beleidsvrijheid, dat de overheid de verantwoordelijkheid ervoor niet kon dragen, zo was liet oordeel. Een week na de afwijzing heeft Pronk opdracht gege ven een andere regeling te bedenken, waarbij gemeenten vergunningen moe ten afgeven. Pronk erkent dat de i'egels voor vuur werk te traag tot stand komen. Dat komt volgens de minister door onenigheid tus sen de zes ministeries die daarbij betrok ken zijn. De regelgeving is al sinds de ja ren zeventig punt van discussie. Pronk: „Het is een fiasco van de regelgeving." Het kabinet komt nog voor de zomerva kantie met een nieuw voorstel voor regel geving rond vuurwerk. Dat omvat vol gens Pronk alles: het vervoer, de opslag, de handel en het ontsteken van profes sioneel vuurwerk. Ook wil Pronk aange ven waar vuurwerkbedrij ven zich mogen vestigen. Welk departement de verant woordelijkheid krijgt, is nog onbekend. De brancheorganisaties voor vuurwerk- bedrijven, legden het openbaar bestuur gisteren het vuur aan de schenen. Vol gens hen is de overheid op het gebied van vuurwerk niet deskundig en heeft ze de afgelopen tien jaar gefaald ten aanzien van regelgeving. Medisch onderzoek Alle mensen die op de een of andere ma nier bij de vuurwerkramp betrokken zijn geweest, bewoners en hulpverleners, worden in de gelegenheid gesteld om zich medisch te laten onderzoeken. Het on derzoek geschiedt op vrijwillige basis. De Enschedese burgemeester Mans ver wacht dat het onderzoek al binnen enke le dagen van start kan gaan. Er worden onder meer bloed- en urineproeven ge nomen. ANP/GPD (Advertentie) LANGE VORSTSTRAAT GOES van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet een psy chiatrisch ziekenhuis komen waar gedetineerden met gees tesziekten kunnen worden opgenomen. De huidige zieken huizen zijn niet geschikt gevan genen te behandelen voor tijdelijke of langdurigere gees tesstoornissen. Ook moeten gedetineerden die in een extra beveiligde inrich ting (EBI) worden geplaatst door een onafhankelijke psy choloog worden onderzocht. Die kan bepalen of een gevange ne (die geen TBS opgelegd heeft gekregen) geestelijk wel gezond is. Die aanbevelingen doet de In spectie voor de Gezondheids zorg in haar rapport naar aan leiding van de dood van een gevangene in de EBI in Vught, vorig jaar september. De man, die leed aan een persoonlijk heidsstoornis, werd door een Britse medegevangene doodge schopt nadat hij die kort daar- voor zelf te lijf was gegaan. Blijkens het gisteren vrijgege ven rapport valt het medisch- en gevangenispersoneel van de EBI niets te verwijten over de dood van de gedetineerde. Be- wakei'S waren binnen enkele minuten ter plaatse en ook de verpleegster die de man als eer ste bijstond, heeft ondanks de strenge veiligheidsmaatregelen in de gevangenis snel en effici ent kunnen werken. Eerder kwamen het Openbaar Ministe rie en de rijksrecherche ook al tot die conclusie. De inspecteurs constateren in (Advertentie) yan onze redactie binnenland APELDOORN - De Japanse keizer Akihito en keizerin Mi- chiko hebben hun staatsbezoek aan Nederland afgesloten in Apeldoorn. Zij brachten de "acht door op het Oude Loo als gasten van prinses Margriet en neter van Vollenhoven. Van daag vertrekt het keizerlijk Paar naar Finland. Daar maken Ze een korte tussenstop vooraf gaand aan hun staatsbezoek aan Zweden. Na afloop van hun bezoeken aan Leiden en Rotterdam maakten de Japanse keizer en zijn echtgenote laat in de mid dag een wandeling door de pa leistuin van Het Loo. Zij werden daarna nog rondgeleid door het museum. De keizer en keizerin hebben al eerder op Het Loo gelogeerd, dat was in 1979. De keizer, van huis uit bioloog met als specia lisme vissen, merkte toen op dat in de hofvijver van het Oude Loo een eenzame witte karper zwom. Een jaar later schonk de keizer de Oranjes twintig Ja panse karpers om het beestje ge zelschap te houden. De Japanse keizer opende eerder op de dag in Leiden de tentoonstelling 'In opdracht van dr. Von Siebold'. Deze expositie is te zien in het Von Siebold-huis, de woning van de gelijknamige Japan-ver zamelaar en wetenschapper (1796-1866). Het keizerlijk paar toonde zich zeer geïnteresseerd, vooral in de geprepai'eerde dieren die Von Siebold destijds uit Japan mee bracht. Zij maken, met in op dracht van Von Siebold ge maakte prenten, deel uit van de speciale expositie. GPD/ANP zaterdagavond 27 mei van 18.00 tot 21.00 uur: Vakaritiekoffer Koopavond bij C&A! *vèör hetifaagst geprijsde artikel betaalt u slechts deixelft van de prijs. Fashion for Living hun rapport dat het aantal ge detineerden met een geestelijke stoornis gestaag toeneemt. Af gezien van de Forensisch Obser vatie en Begeleidings Afdeling (FOB A) in Amsterdam is er geen plaats deze zieken te behande len. In noodgevallen kan een ge vangene tijdelijk worden over gebracht naar een TBS-kliniek, maar die zitten vaak overvol. Ingenomen Het ministerie van. Justitie is in genomen met het rapport, om dat het de kritische geluiden over de (medische) zorg in de EBI niet onderschrijft. De mees te aanbevelingen van de inspec tie worden ovei-genomen, laat een woordvoerder weten. Justi tie zal nog overleggen met het ministerie van VWS over de in richting van een psychiatrisch ziekenhuis dat speciaal voor ge detineerden bestemd is. ANP HOUTEN - Er zijn stakingen op til in de zuivelsector. De leden van de CNV Bedrij ven- bond en FNV Bondgenoten heb ben het voorstel van de werkge vers voor een nieuwe CAO ver worpen. De bedrijven willen on der meer prestatiebeloning in voeren. ANP DEN HAAG - Prins Bernhard is gisteren overgebracht van de intensive care naar de medium care van het Universitair Me disch Centrum Utrecht. Zijn artsen noemen de toestand van de prins stabiel. Wel wijzen zij er op dat de kans op een terug val nog altijd aanwezig is. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Onder de vele blijken van medeleven en goede wensen die de prins ontvangt, was gisteren een persoonlijke brief, vergezeld van bloemen, van de keizer en de keizerin van Japan. Woensdag werd bekend dat een afgebroken stuk van de brug- constructie in het gebit van pirins Bernhard heeft bijgedragen aan de ernstige verslechtering van zijn gezondheid vorige week dondei'dag. ANP APELDOORN - Politieagenten zullen in de toekomst tijdens diensttijd mogelijk standaard een kogel- en steekwerend vest dragen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken onderzoekt of het voor de veiligheid van de politiemensen noodzakelijk is hen daarmee uit te rusten. Agenten krijgen de laatste jaren steeds vaker te maken met geweld dat tegen henzelf gericht is. Uit onderzoeken is geble ken dat de politie niet goed om kan gaan met deze agressie. Zowel de uitrusting als de fysieke en verbale vaardigheden zijn vaak niet voldoende. ANP DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) stelt geld be schikbaar om dit j aar twintig extra blindengeleidehonden op te leiden. Ook wordt er gewerkt aan het opstellen van kwali teitseisen voor de opleiding van de honden. Zij komt hiermee tegemoet aan een noodkreet van belangen behartigers van blinden en slechtzienden. Die klaagden twee maanden geleden dat er slechts geld is om negentig honden per jaar op te leiden en dat dit lang niet genoeg is. Mensen staan al anderhalf tot twee jaar op een wachtlijst. Het College voor Zorgverzekeringen gaat van jaar tot jaar be kijken hoeveel geld er nodig is voor het opleiden van honden, zo schrijft Borst in een brief aan de Tweede Kamer. ANP ARNHEM - Drie Iraakse Koerden van 16, 17 en 26 jaar zijn aangehouden omdat zij op 20 februairi vier Armeense asiel zoekers neergestoken zouden hebben in de Arnhemse wijk Kronenburg. De steekpartij was het gevolg van een ruzie om een meisje. De Armeense slachtoffers liepen na de steekpartij naar het nabijgelegen asielzoekerscentrum, waar zij wonen. Daar alarmeerden zij de politie. Volgens hun verhaal waren ze aan gevallen door een gi*oep rondhangende jongeren, maar de po litie kreeg op grond van sporen- en buurtonderzoek al snel argwaan. Nu is gebleken dat de Armeniërs op school ruzie kregen met de Iraakse Koerden over een meisje.AlVP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft een 46-jarige Amsterdammer aangehouden op verdenking van handel in dodelijke XTC-pillen. Eind april stierven een achttienjarige jongen en een twintigjarig meisje na gebruik van XTC op een housefeest in de Westergasfabriek in Amsterdam. Toxicologisch onderzoek wees uit dat de slachtoffers te veel giftige stoffen in het bloed hadden. De pil die het meisje slikte, was tenminste anderhalf maal zo sterk als gebruikelijk. Bij de verdachte thuis zijn circa honderd pillen gevonden van dezelfde soort en sterkte als die het vi*ouwelijke slachtoffer geslikt had. Uit het politieondei*zoek blijkt dat hij de drugs aan het meisje heeft verkocht. GPD Staten (PS) zullen hebben. De bestuurders uit Utrecht zullen hier nog een flinke kluif aan hebben, want zowel de verenig de Utrechtse gemeenteraden als Provinciale Staten zijn mordi cus tegen tolpoortjes. Het bedrijfsleven (onder andere VNO-NCW en MKB-Neder- land) en de ANWB hebben goe de hoop dat er toch een filevrije weg van Noord-Holland naar België komt. Volgens een woordvoerder is gisteren met Netelenbos afgesproken dat sa men wordt onderzocht of het plan 'doorstroomroute A4' inte graal wordt uitgevoerd. Tolhefing Bedrijfsleven en ANWB waren bang dat de A4 versnipperd zou worden aangepakt. De private investering van drie miljard zou onder druk komen te staan als het plan van de organisaties voor de A4 niet in zijn geheel zou worden gehonoreerd. Op 1 oktober moet duidelijk zijn of de betaalstroken en stukken tolweg, die de private partijen aan willen leggen, ook echt uit de koker komen. Het bedrijfsle ven wil de investeringen terug verdienen door tolheffing en de inkomsten uit de betaalstroken. De complete rit Amsterdam- Antwerpen gaat veertig gulden kosten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verkeerswet houders van de vier grote steden hebben gisteren hun fiat gege ven aan het antifileplan van mi nister Netelenbos (Verkeer). Uiterlijk 1 oktober willen Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht de te nemen maatre gelen vastleggen in een overeen komst met het Rijk. Ook het provinciebestuur van Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land hebben de afspraken on dertekend. Het bedrijfsleven moet op 1 oktober ook de priva te bijdrage aan het antifileplan in kaart hebben gebracht. In het zogenaamde Bereikbaar heidsoffensief Randstad zijn voor de vier stadsregio's regio nale fondsen in het leven geroe pen. De gemeenten storten hier elk 250 miljoen in, Netelenbos maximaal een half miljard per gemeente. Het geld kunnen de regio's investeren in lokaal openbaar vervoer, fietspaden en in mindere mate wegen. De steden moeten in ruil voor het overheidsgeld de komst van tolpoortjes slikken. Amsterdam krijgt twee van zulke poortjes, de overige steden drie. Afge sproken is dat de plannen vóór oktober goedkeuring van de ge meenteraden en Provinciale van onze redactie binnenland UTRECHT - Een onafhanke lijke commissie gaat onder zoeken of hulporganisatie Foster Parents Plan (FPP) het ontwikkelingsgeld daad werkelijk heeft uitgegeven aan de goede doelen die de stichting in haar boeken op voert. Dit is het resultaat van een overleg gisteren tussen de Utrechtse advocaat B. Tom- low en FPP op het hoofdkan toor van de stichting in Am sterdam. Foster Parents zou volgens krotbewoners uit Haïti de af gelopen 25 jaar zonder over leg met de lokale bevolking meer dan veertig miljoen gulden hebben geïnvesteer-d in nutteloze en onrendabele projecten. Namens 1700 Haïtiaanse kindei*en uit de sloppenwijk Cite Soleil wil advocaat Tomlow de organisatie voor de rechter slepen om alsnog geldelijke steun op te eisen. De komende veertien dagen wordt een onafhankelijke commissie gevormd. De ad vocaat en FPP bepalen geza menlijk wie daarin komt. Het is niet de eei*ste keer dat FPP onder vuur ligt. De Ver eniging van Verontruste Fos ter Parents beschuldigden de stichting al eerder van het in nen van geld voor niet be staande hulpprojecten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3