Provincie pakt ook N57 aan PAAUWE Tien jaar Arduin bijt in het stof in rechtszaak over cliëntenraad Slapeloze nachten over de loswal 10 tot 50% korting Brandstichter heeft laatste kans gehad Actie tegen illegale reclameborden krijgt vervolg ~tF Alles over slapen in Paauwe's SI.AAPpDROME zorgeloos douchen! 3 zeeuwse almanak Weg kwijt PZC zeeland vrijdag 26 mei 2000 Rijksvergoeding voor slachtoffers van asbest blijft hetzelfde door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksvergoe ding voor asbestslachtoffers van wie de werkgever failliet of onvindbaar is, gaat niet om hoog. Staatssecretaris J.F. Hoo- gervorst van Sociale Zaken voelt daar niets voor. Hoogervorst heeft dit deze week laten weten in antwoord op vra gen van het SP-Kamerlid J. de Wit. Die stelde Hoogervorst voor de rijksvergoeding van 35.000 gulden te verhogen, om dat een grote groep asbest slachtoffers mogelijk geen be roep meer hoeft te doen op de rijksregeling. Het gaat om de groep asbest slachtoffers bij wie zich na de verjaringstermijn van dertig jaar de dodelijke asbestziekte mesothelioom openbaart. Zij konden tot voor kort alleen op de Rijksregeling Tegemoetko ming Asbestslachtoffers terug vallen. De Hoge Raad heeft onlangs, in een zaak van een voormalige Schelde-werknemer uit Goes, bepaald dat asbestslachtoffers of nabestaanden in bijzondere gevallen toch na dertig jaar een vergoeding bij hun werkgever kunnen claimen. Hiervan uitgaand is de rijks overheid straks minder geld aan asbestslachtoffers kwijt, rede neerde SP'er De Wit: dus dan kan de vergoeding van 35.000 gulden wel omhoog. De SP heeft die schadevergoeding altijd al te laag gevonden, want asbest slachtoffers van wie de werkge ver nog bestaat, kunnen via het Instituut Asbestslachtoffers in principe zo'n 100.000 gulden 'krijgen'. Hoogervorst erkent dat er waarschijnlijk minder slachtoffers een beroep op de rijksregeling zullen doen. Maar dan nog vindt Hoogervorst het niet nodig de vergoeding te ver hogen. De regeling is volgens hem ingevoerd als 'maatschap pelijke erkenning' voor asbest slachtoffers die anders hele maal niets krijgen. ■IH Zeelandhallen lonken naar locatie in Middelburg GOES - De Zeelandhallen in Goes vertrekken moge lijk naar het bedrijventer rein Mortiere in Middel burg. Eigenaar I. van Vliet heeft hierover 'oriënte rende gesprekken' ge voerd met de gemeente Middelburg. Van Vliet wil de Zeeland hallen uitbreiden om grote evenementen als Holiday on Ice te kunnen huisvesten. Omdat hier voor een ingrijpende en peperdure verbouwing nodig is, overweegt de ei genaar nieuwbouw en dat kan net zo goed in Middel burg. De Middelburgse wethouder PM. Bruinoo- ge (ruimtelijke ordening) beaamt dat er sprake is van oriënterende ge sprekken tussen Van Vliet en de gemeente, maar be klemtoont dat de gesprek ken op initiatief van Van Vliet zijn gevoerd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Na de N59 is op Schouwen-Duiveland nu de N57 aan de beurt om te worden ontdaan van ongewenste recla meuitingen. Het grootste deel van de reclameborden langs de N59 is inmiddels na een actie van de provincie verdwenen. Als de Schouwse rijks- en pro vinciale wegen zijn geschoond, volgen de polderwegen. Begin dit jaar begon de provin cie een offensief tegen de, in haar visie, landschapsontsie- rende reclameborden langs de Schouwse wegen. De N59 tus sen Bruinisse en Serooskerke werd eerst onder vuur genomen. In een kleine zeventig brieven werden de eigenaren van onge wenste reclameuitingen gesom meerd deze te verwijderen. Dat heeft vruchten afgeworpen, zegt ambtenaar P. Carol van de provincie. ,,Ik denk dat toch wel ruim negentig procent van de il legale borden is verdwenen. Er zijn maar een paar gevallen van mensen die het verbod aanvech ten." De procedure is simpel. Na een inventarisatie van ongewenste reclameborden krijgen de eige naren een brief van provincie: zogenoemde bestuurlijke voor waarschuwing. Dat houdt in dat als ze niet binnen zes weken de borden verwijderen ze het aan de stok krijgen met de pro vincie. Heeft de voorwaarschu wing geen effect, dan wordt bestuursdwang aangezegd. Daartegen kunnen de eigenaren in beroep gaan. Wordt hij dooi de bezwarencommissie in het ongelijk gesteld, dan moet de ei genaar van een illegaal recla mebord dat alsnog verwij deren. Weigert hij dat, dan doet de pro vincie het voor hem en krijgt de weigeraar de rekening voor het weghalen in de bus. Tot dusver re is er op Schouwen volgens Carol maar een enkeling die het zover laat komen. Recreatiebedrijven Inmiddels is begonnen met het aanschrijven van mensen die langs de N57 op Schouwen re clameborden hebben geplaatst die geen genade vinden in de ogen van de provincie. In krap een week tijd plofte bij 35 men sen een bestuurlijke voorwaar schuwing in de bus. Een blik op de lijst van overtreders van het plaatsingsverbod leert dat er nogal wat recreatiebedrijven - variërend van caravancentra tot (mini)campings - werken met deze vorm van reclame. Ver der werden onder meer een galerie in Haamstede, een tank station in Burgh, een bouwma- terialenhandel in Renesse en een Zierikzeese aspergeteler aangeschreven. De eigenaar van een pannenkoekenmolen in Haamstede werd gesommeerd een reclamebord voor een proef veld te verwijderen en hetzelfde overkwam Gran Dorado Port Zélande BV, dat een bord met een wervende tekst weg moet halen. Carol kan zich voorstellen dat de illegale borden weliswaar ge dwee worden verwijderd, maar dat aan de borreltafel flink op de provincie wordt gemopperd. Dat is volgens hem niet nodig. „Er zijn alternatieven. Een kampeerboer mag best een re clamebord neerzetten, maar dan wel op het erf van zijn kam peerboerderij. Een andere mo gelijkheid is om als ondernemer te proberen om het bedrijf op de ANWB-wegwijzers geplaatst te krijgen." De bewoners van buurtschap Zijpe zijn bereid tot een langdurige strijd voor het behoud van rust en stilte in hun woonomgeving. door Piet Kleemans BRUINISSE - De bewoners van buurtschap Zijpe bij Bruinisse geven de strijd tegen de aanleg van een loswal in de Vluchtha- ven niet op. Gezamenlijk heb ben zestien van de achttien om wonenden van de haven een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een milieuver gunning. Sussende woorden van de gemeente hebben hun ongenoegen niet weg kunnen nemen. De loswal leeft enorm in de buurtschap vlak langs de dijk. De Zijpenaren kwamen er wo nen voor de rust en ruimte en ze zijn bang dat het daarmee is ge daan als de loswal er komt. Ze vrezen overlast door stof en la waai. Stof van het zand en grind dat tijdelijk op de omstreden loswal wordt opgeslagen. La waai van de machines die wor den gebruikt bij het laden en lossen van zand- en grindsche- pen en van vrachtverkeer. Vol gens de gemeente loopt het alle maal zo'n vaart niet, maar dat wil er bij de Zijpenaren niet in. J. Storm - gevlucht uit een lawaaierig Hendrik-Ido-Am- bacht - heeft inmiddels een dikke ordner vol rapporten, no tulen van vergaderingen, be zwaarschriften en kranten knipsels over de omstreden loswal. Hij staat met de loswal op en gaat ermee naar bed. Driftig bladert hij in de papieren om voorbeelden op te zoeken van de manier waarop - in zijn ogen - de gemeente probeert het project door te drukken. „Ja sorry hoor, maar ik kan me hier verschrik kelijk boos om maken. Er zijn gewoon zoveel dingen die niet kloppen, die verdraaid worden. En wat ik het ergste vind, is dat naar ons bewoners helemaal niet wordt geluisterd." Voor R. Scheffer, mede-uitbaat ster van restaurant De Vlucht- haven, is de loswal een schrik beeld. Samen met partner D.R Arkenbout kocht zij vier jaar geleden het toen al danig in de versukkeling geraakte restau rant bij de Veerhaven. Het pand stond al enkele maanden leeg. „We hebben er heel veel geld en energie in gestoken om er weer iets van te maken. In vier jaar tijd hebben we een vaste klan tenkring en een goede naam op gebouwd. We zitten op een unie ke plaats. Rustig en met een mooi uitzicht. Als de plannen van de gemeente doorgaan, wordt dat allemaal anders", verzucht Scheffer. (Advertentie) Zij is bang dat de loswal het be gin is van nog veel meer ellende. ,Ik zie het er nog van komen dat alles wat nu in de gemeenteha ven gebeurt, straks verhuist naar de Vluchthaven, zodat ze van de gemeentehaven een jachthaven kunnen maken. Als dat gebeurt, betekent dat einde verhaal voor het restaurant, want dat zou dan zo'n beetje middenin een bedrijventerrein komen te liggen." Doodziek Voor de manier waarop de ge meente Schouwen-Duiveland met de belangen van de Zijpe naren omgaat, heeft Scheffer geen goed woord over. „Dan dien je een bezwaarschrift in en dan moet je uit de krant lezen wat daarmee gebeurt. Geen brief van de gemeente, niets. We hebben zelfs een keer het res taurant gesloten om naar een commissievergadering toe te gaan. Dat was ook verloren foto Marijke Folkertsma moeite. Ik word daar doodziek van." Hetzelfde machteloze ge voel heeft J. Gommans. Samen met partner A Diddens verhuis de ze in 1996 van Rotterdam naar Bruinisse. „We woonden daar aan een drukke verkeers weg en voor onze rust zijn we in Bruinisse komen wonen. We zijn naar de toenmalige gemeente Bruinisse gestapt om te vragen of er plannen waren voor het ge bied. Nee hoor, niks aan de hand, werd ons verzekerd. En dan dit. Wij vinden het echt ver schrikkelijk wat er nu dreigt te gebeuren." Storm, Scheffer, Gommans en de andere Zijpenaren zijn niet van plan de handdoek in de ring te gooien. „We gaan desnoods door tot de Hoge Raad om dit prestigeobject tegen te hou den", zegt Storm strijdvaardig. Bruinisse mag niet het vuilnis vat van Schouwen-Duiveland worden." Wel eens van een slaap-o-drome gehoord? Moet u bij Paauwe in Goes zijn. Daar vindt u alles, echt alles over slapen en slaap- accesoires. Rond 100 verschillende slaapkamers voor volwassenen, tieners, en twens. Gezond slapen, goed slapen, technisch slapen. Er is specialistische kennis in huis om u voor te lichten. Er zijn bed- bodems, matrassen, slaapmeubelen, kasten en dekbedden. En er is een groot assortiment bedtextiel. Kortom, nergens in Zeeland hebben ze een slaap-o-drome met zoveel diversiteit en deskundigheid op het gebied van slapen dan bij Paauwe in Goes. Paauwe wil nu eenmaal voor ieder individu of paar de beste slaapoplossingen in huis hebben! jl| sUiap-°-dr«njc ee- e° lJitgeslapeft i. 12000m2 showroom Donderdag koopavond Marconistraat 15, Goes, 0113-220840 ItlNTERrVIEUBEL 34 'MERKEN WAARONDER. AUPING, NORMA, RÉCOR BEDDING, PROBED, IMPULSE, CASCADE, TRECO UNLIMITED GEHA, JUVENTA, ARTE M, STALLMAN, AUPING ROYAL, LODDENKEMPER, ZEN IA, SVEDEX, GAUTIER, CLUB 8 Advertentie Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Ncfit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570-67 85 00 voor de acnevoerende Nefit dealer bij u in de buurt. nefitLzj (Advertentie) herenmode Opheffingsuitverkoop op alle merkartikelen Lange Delft 46-48/hoek Segeersstraat, 4331 AR Middelburg, telefoon 0118-613073 door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Ar duin moet binnen drie maanden verkiezingen voor een nieuwe cliëntenraad organiseren. Dat heeft de Middelburgse kanton rechter M. Klarenbeek donder dag beslist. De uitspraak is een overwinning voor het Verband van Veront ruste Ouders rond Huize Den Berg in Goes. J. Smits van deze groep familie leden van gehandicapten die bij de Goese locatie van de Zeeuwse stichting voor verstandelijk ge handicapten wonen, schakelde de rechter in om verkiezingen voor de Arduin-cliëntenraad af te dwingen. Volgens Smits is de huidige cliëntenraad onrecht matig. De cliënten en vertegenwoordi gers van gehandicapten in deze raad zouden onvoldoende kri tisch het optreden van directeur P. van den Beemt en manage ment volgen. Dat frustreert het Verband, om dat Van den Beemt alleen de cliëntenraad erkent als overleg orgaan met ouders van gehandi capten. In de raad zitten vier gehandicapten en zeven fami lieleden of vertegenwoordigers van gehandicapten. Benoemd De bestaande cliëntenraad is door directeur Van den Beemt uit de besturen van de ouderver enigingen van Den Berg in Goes en die van Arduin-vestigingen op Walcheren benoemd. In de samenwerkingsovereenkomst staat dat de raad door verkie zingen tot stand moet komen; dat is niet gebeurd. Volgens Arduin is met de be staande cliëntenraad overeen gekomen dat de eerste raad drie jaar blijft bestaan, vooi'dat er echt verkiezingen komen. Maar kantonrechter Klarenbeek vindt dat de stichting dit onvol doende heeft bewezen. De rechter vindt dat de huidige, voorlopige cliëntenraad 'nau welijks meer bestaansrecht' heeft. Klarenbeek zet verder twijfels bij de representativiteit van de raad. Hij vindt dat de lo catie Den Berg oververtegen- woordigd is bij de zetels voor fa milieleden in de raad. De positie van deze Den Berg-vertegen- woordigers in de raad noemt hij 'zeer wankel', omdat tegen het bestuur van de oudervereniging Den Berg een motie van wan trouwen is ingediend. Reglement Verder is Klarenbeek er niet van overtuigd dat de oudervereni gingen wel zo representatief zijn als Arduin beweert. Arduin was niet in staat aan te geven hoeveel ouders wel of niet lid zijn van de twee oudervereni gingen die deel uitmaken van de cliëntenraad. Arduin moet binnen twee maanden een verkiezingsregle ment vaststellen en krijgt van de rechter dan nog een maand de tijd om de verkiezingen uit te voeren. (Advertentie) Met Toyota De Jonge op eenzame hoogte '•V.V.V.V.V.' SPEKTAKEL op vliegveld Midden-Zeeland 26, 27, 28 MEI door Lukas Fransen MIDDELBURG - Als het aan officier van justitie F. van Es ligt, heeft een 21-jarige Vlissin- ger zijn laatste kans om gevan genisstraf te ontlopen, gehad. De man heeft zich begin 1999 schuldig gemaakt aan vernie ling en twee brandstichtingen in Terneuzen. De officier eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van 24 maan den, waarvan 8 voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat de Vlissinger onder toezicht van de reclassering wordt ge steld. Tevens vroeg de officier een schadevergoeding van ruim elfhonderd gulden toe te wijzen aan gedupeerden. De verdachte had in januari vo rig jaar een paar ruiten inge gooid, maar Van Es tilde vooral zwaar aan de twee brandstich tingen die daar in februari op volgden. De Vlissinger stichtte met twee vrienden brand in een vuilcontainer in de hal van een bejaardenflat. Ook stak hij el ders lakens in brand, die op het balkon van een flatwoning hin gen. „Dit had tot een absolute ramp kunnen leiden", zei Van Es. „Worden die bewoners van de flatwoning niet wakker, dan stikken ze gewoon in hun slaap van de rook." De Vlissinger verklaarde dat hij de lakens uit verveling in brand had gestoken. „Ik was me niet bewust van het gevaar voor de bewoners." Uit rapportages van psychiater en psycholoog kwam naar voren dat de Vlissinger zwakbegaafd is. Omdat hij in zijn jeugd is verwaarloosd, ver toont hij antisociaal gedrag. Beide deskundigen kwamen daarom tot de conclusie dat hij ten tijde van de brandstichtin gen licht verminderd toereke ningsvatbaar was. Zij adviseer den tbs, waarbij de verdachte in een kliniek een langdurige her opvoedcursus zou kunnen vol gen. Vrijheid De Vlissinger die ook nog twee autodiefstallen en een poging tot diefstal op zijn kerfstok heeft staan, gaf aan dat hij wilde meewerken aan opname in een kliniek, als dat maar niet bete kende dat hij al zijn vrijheden zou kwijtraken. De rechtbank had hem vorig jaar al in de gele genheid gesteld een zogenaamd doeproject te volgen. Hij slaag de er echter niet in het project af te ronden.. De officier vroeg zich af of behandeling in een kliniek wél zou lukken. De raadsman van de Vlissinger vond de eis 'overtrokken'. Hij bestempelde zijn cliënt als een meeloper. De rechtbank doet woensdag 7 juni uitspraak. De verwachtingen waren vrij hoog gespannen. Die van De Noormannen 3 uit Westka- pelle zijn niet van die heel ge weldige voetballers, maar die van Goes 5 evenmin. Wie weet, maakten ze wel een kansje. Opgewekt aanvaard den de Noormannen de reis tiaar Goes. Na enkele bemoedigende woorden van de coach snel den zij hoopvol het veld in, waar hen een onaangename verrassing wachtte. Geheel weggespeeld keken De Noor mannen reeds na drie kwar tier tegen een moedeloos stemmende achterstand aan. Gedesillusioneerd slofte de veelgeplaagde Westkappelse back naar het kleedlokaal, waar hij de ongrijpbare Goe se spits aanklampte. „Hoe kan het", sprak hij met nau welijks verholen bewonde ring, „dat jij met jouw kwali teiten in het vijfde speelt?" Het vijfde? Wij zijn Goes 3." Dit antwoord zorgde voor enige verwarring; waar was Goes 5? Dat was ook de weg kwijt geraakt en op een be lendend veld in hevige strijd verwikkeld geraakt met - ja, met wie eigenlijk? Plots de den uitslagen er niet meer toe en werd na afloop véél gela chen, gedronken en op schouders geslagen. Sport verbroedert, zeggen ze. Dat klopt. Mits de beoefenaren daarvan het spoor volledig bijster zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39