Autorijscholen krijgen keurmerk Liedjes met een scherp randje Trijntje Oosterhuis vormt duo met Michiel Borstlap op Schelde Jazz Schouwen brengt Gouwebier op markt zeeland vrijdag 26 mei 2000 18 Rinie Vaane eerste drie-sterrenverkeersinstrueteur in Zeeland Zeeland mag van Borst geld vragen voor ambulance Neeltje Jans in detail Deurwaarders veilen antiek Bodemdiertjes ondernemend zeeland JUrde\&9er kunst cultuur Middelburgse scholieren tonen eigen film De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Als de provincie Zeeland kan aantonen dat er in de zomermaanden een ambu lance nodig is op Neeltje Jans, moet ze daarvoor in 2001 extra geld vragen. Minister E. Borst van Volksgezondheid deed don derdag in de Tweede Kamer on verbloemd deze oproep. In het overleg met de Tweede Kamer over de ambulancezorg had de minister nog meer posi tieve dingen voor Zeeland te melden. Zo zegde zij toe dat zij vaart gaat zetten achter een ver betering van de grensover schrijdende samenwerking tus sen Belgische en Nederlandse ambulancediensten. Borst gaat daarover op korte termijn met haar Belgische col lega besprekingen voeren. Zij wil onder meer bereiken dat de opleidingen van het ambulan cepersoneel op elkaar worden afgestemd. En de geluidssigna len moeten dezelfde worden. „Maar dat lijkt mij niet zo'n moeilijk punt", voegde ze eraan toe. In de Tweede Kamer herhaalde Borst ook wat zij al eerder op een werkbezoek aan Zeeland begin mei toezegde. Het extra geld dat Zeeland dit jaar krijgt voor ambulancezorg, wordt structureel. „En", zei de be windsvrouwe op aandrang van CDA-Kamerlid S. Buijs, „de Belgische helikopter blijft in Zeeuws-Vlaanderen in de lucht." Zij verwacht dat de zorgverze keraars 'in stappen of in één keer' de bekostiging van die traumahelikopter op zich ne men. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten leveren nu nog een bij drage. Knelpunten Alle knelpunten in de regionale ambulancezorg worden mo menteel in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid in kaart gebracht. Ook de trauma helikopter wordt daarin meege nomen, aldus Borst. Ondanks alle toezeggingen was de Tweede Kamer niet te spre ken over het ambulancebeleid van Borst. WD-Kamerlid F. Weekers sprak van een zwal kend beleid. Hij verwees daarbij onder meer naar de manier waarop Borst is omgesprongen door Anita de Jong MIDDELBURG - De kwaliteit van autorijscholen die zijn aangesloten bij de Bovag wordt voortaan uitgedrukt in sterren. Rijscholen die voldoen aan alle eisen, krijgen drie sterren. Ri nie Vaane Verkeersinstructie uit Middelburg is deze week als eerste in Zeeland gecertifi ceerd. Het kwaliteitskeurmerk van Bovag is nieuw. Tien rijscholen deden de afgelopen maanden mee aan het proefproject; acht ervan bleken aan de eisen te voldoen. Rinie Vaane was de enige Zeeuwse rijschool die werd bezocht. Een onafhanke lijk instituut bekeek de auto's en dook bij de deelnemers in de boeken: kloppen de verzeke ringen en de administratie, is er tijdig bijscholing gevolgd en spoort het aantal geslaagden met het landelijk gemiddelde? Bij Vaane bleek alles in orde dus mag de lesinstructeur zich nu drie-sterrenrijschool noe- Schoonmaakbedrijf De Jong uit Zierikzee heeft als eerste in Zeeland een op afstand bedien- bare camera aangeschaft waarmee gecontroleerd kan worden in welke staat de bui tenriolering verkeert. Het be drijf, dat gespecialiseerd is in reiniging en riooltechniek, checkte tot nu toe enkel bin nenleidingen met cameraatjes op buigzame glasfiberbuizen. Voor buitenrioleringen waren deze echter te klein. Het nieu we apparaat, een camera op wielen, zendt beelden naar een scherm terwijl het door een ri oolbuis rijdt. Eerder al probeerde de branche de goeden van de slechten te scheiden door middel van een keurmerk. Daartoe werd de Stichting Kwaliteitscontrole Rijscholen in het leven geroe pen. Maar deze naam bleek klanten niets te zeggenook rij - scholen adverteerden nooit met de term: 'Aangesloten bij de SKR' of 'SKR-erkend'. Daarom besloot de stichting zichzelf op te heffen. Vaane verwacht dat de Bovag- sterren wel werken. „Bovag is een bekende naam, dat zegt de mensen wat." Bovendien is het sterrensysteem al bekend van bijvoorbeeld hotels en restau rants. De branchevereniging wil in de toekomst aanvullende kwaliteitseisen formuleren waarmee rijscholen twee extra sterren kunnen vergaren. De autorijschool-afdeling van Bo vag telt zo'n duizend leden. Bij het CBR staan in totaal vijfdui zend lesinstructeurs inge schreven, maar Bovag zegt een dikke vij ftig procent van de rij - lesklanten te vertegenwoordi gen. Rinie Vaane Verkeersinstructie bestaat dit jaar twintig jaar. Het bedrij f is in Zeeland vooral bekend doordat het autolessen verzorgt voor minder validen. Zo'n vijfendertig procent van de klanten lest in de aangepas te auto. THOLEN - Gerechtsdeur waarders Buys partners en Advocaten Viragh en Van de Tak uit Tholen vieren hun sa menwerking morgen, zaterdag 27 mei, met een kunstveiling. Die dag vindt ook de officiële opening plaats van het kantoor aan de Ondernemersweg op het industrieterrein Welgelegen. Na een receptie om 15.00 uur volgt vanaf 16.30 uur een vei ling van antiquiteiten. Het is gedeeltelijk een veiling per op bod en gedeeltelijk een Ameri kaanse veiling. De opbrengst gaat naar de stichting SOHO, die honden opleidt voor hulp aan meervoudig gehandicap ten. met Zeeland. In een brief van 10 februari dit jaar wees zij de ver zoeken om extra financiële mid- delen nog af. Vijf dagen later was zij om, en kreeg de provin cie Zeeland alsnog meer geld, „Fijn voor Zeeland, maar vreemd", becommentarieerde Weekers. Borst verklaarde haar handel wijze: „Soms is het nodig men sen onder druk te zetten, om te laten zien dat hun cijfers reëel zijn." De provincie Zeeland heeft ove rigens geluk gehad. Andere re gio's, behalve de Waddeneilan den, zullen op extra geld moeten wachten tot het knelpuntenon derzoek klaar is. Borst verwacht alvast dat zij volgend jaar enke le tientallen miljoenen extra moet uittrekken voor de ambu lancediensten, onder meer van wege de extra kosten voor invoering van de Arbeidstij den- wet (verplichte rusttijden). HEINKENSZAND - Biologen van de Nederlandse Onderwa tersport Bond laten zondag 4 ju ni zien wat er onder water leeft bij het voormalig werkeiland Neeltje Jans. Aquaria met bodemdiereii krabbetjes, wier en vis geven een beeld van het leven in de Oosterschelde. De excursie op Neeltje Jans is georganiseerd door de Vereniging Natuurmo numenten en het Zeeuws Land schap en begint om 14.00 uur. men. Het was toeval dat zijn rijschool voor het pilot-project werd geselecteerd, vertelt Ri nie Vaane. Maar hij is erg con tent met zijn certificaat. Een kwaliteitslabel is hard nodig, vindt hij. Iedereen met een dubbele bediening in zijn auto en een instructeursbewijs op zak, kan een L op z'n autodak zetten. Geen goede zaak, vindt Vaane, want het halen van zo'n instructeursbewijs is een puur theoretische aangelegenheid. „Helaas is er geen praktijkbe geleiding meer. Dat komt de verkeersveiligheid niet ten goede. Ik vind dat ze een stage verplicht moeten stellen. Zelf moest ik voor mijn papiertje nog vijftig uur achterin de auto meeri j den en vij f tig uur voorin Dan heb je tenminste wat erva ring voor j e zelf begint door Marcel Modde ZIERIKZEE - Amberkleurig met een vleugje honing en vanille. Speciaal bier om van te genieten, ontwikkeld op eigen bo dem en volledig historisch verantwoord. Dat moet het Gouwe Bier dat de Junior Kamer Schouwen-Duiveland deze week op de markt brengt in de smaak doen val len bij schenker en drinker. Het Gouwe Bier werd 'ontdekt' tijdens de voorbereidingen voor het historisch open luchtspel De Ridderslag van Zierikzee, dat 3 juni z'n première beleeft. Het eerste vij andelijke Vlaamse schip dat tijdens de confrontatie in 1304 op de rivier de Gouwe door de Hollanders werd veroverd, was ge laden met vele vaten bier en zalm. De buit werd door de hongerige en uitgeputte be volking van de vestingstad dankbaar ge bruikt om aan te sterken. De Gouwe was het water dat Schouwen vroeger van Dui- veland scheidde. Afgelopen najaar presenteerde de Junior Kamer bij wijze van voorproef een drieli terfles, die uitsluitend in kleine kring werd verspreid. De drank sloeg zo goed aan dat is besloten het flesje ook in normaal for maat op de markt te brengen. Daarnaast wordt het Gouwe Bier eveneens op fust ge leverd, als tapje. Het bier is het hele jaar door uitsluitend te krijgen in de Schouwse horeca-zaken en wordt gebrouwen door De Halve Maan in Hulst. Het Gouwe Bier wordt woensdag 31 mei officieel gepresenteerd tijdens de benefiet haringparty in Brasserie Le Menu aan de Oude Haven in Zierikzee. Tijdens die bij eenkomst worden de eerste zes vaatjes nieuwe haring geveild. De opbrengst daar van komt ten goede aan de Stichting Mu seumhaven Zierikzee. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) Travolta's treden op in 't Beest in Goes Trijntje Oosterhuis en Michiel Borstlap door Joost Bosman TERNEUZEN - Het Schelde Jazz Festival in Terneuzen (15 - 18 juni) kent dit jaar een zeer opmerkelijk duo: soul-zangeres Trijntje Oosterhuis en jazz-pia- nist Michiel Borstlap. Program meur G. Verstraeten van de stichting Jazzclub Zeeuws- Vlaanderen toont zich buiten gewoon verheugd deze top-act te hebben kunnen vastleggen. „Natuurlijk kent iedereen Trijntje Oosterhuis van Total Touch. Maar ze is zo'n veelzijdi ge zangeres, dat ze ook met jazz uit de voeten kan.Volgens Ver straeten heeft het duo samen al meerdere optredens verzorgd, waaronder in het Amsterdamse café Méander. Dat café is van zijn broer. Die belde Verstraeten onmiddellijk na het optreden met de vraag of het tweetal niet iets was voor het Schelde Jazz Festival. „Ik heb ons bij Mojo als eerste op de lijst laten zetten, hoewel ik nog niet eens een ge zamenlijk optreden van het duo heb gezien of gehoord. Maar ik heb er vertrouwen in. Het kan niet anders dan goed zijn." Het twee uur durende optreden van Oosterhuis en Borstlap staat ge pland voor zaterdag 17 juni op het Duvel Droomschip op de Markt in Terneuzen. De opening van de 28ste editie van het jazz-festival is twee da gen eerder, traditiegetrouw in Porgy Bess. Daar staan The Ray Gelato Giants vanaf tien uur op de planken. Dat het festi val meer dan ooit een mengeling is van 'oud en nieuw' laat zich al aflezen aan de namen: Top hip to be jazz (16 juni, Porgy Bess) en Djazzylike zitten tegen de fu sion aan terwijl het Swingfire Quartet en de Belgische zange res An Rosswel (17 juni, Graan- beurs-podium) meer de klassie ke jazz vertegenwoordigen. Volgens Verstraeten zullen de meer toegankelijke stijlen klin ken vanaf het Duvel Droom schip. De Bluestent, die vorig jaar bij hotel l'Escaut stond op gesteld, komt dit jaar te verval len. Vorig jaar werd daarin een compleet bluesprogramma af gedraaid, maar volgens Ver straeten was de belangstelling ervoor te gering om ermee door te gaan. „We hebben nog wel bluesoptredens, maar die zijn over de podia door de stad ver spreid." De Bluestent maakt plaats voor een nieuw podium bij brasserie Tollenique, waar op onder meer Basily, de Wester- schelde Big Band en Fuzzlite optredens verzorgen. Opmerkelijk Opmerkelijk zijn verder de con certen in Porgy Bess (18 juni) van de Swedish Jazz Kings, Tom Baker en Joep Peeters die een ode brengen aan zanger/trom pettist Louis Armstrong. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat 'Satchmo' ter wereld kwam. Voor het eerst sinds drie jaar doet ook de Grote Kerk in de Noordstraat weer mee als podi um, en wel voor de Berget Lewis Gospel Train. Lewis (bekend van Total Touch, Candy Dulfer en Ruth Jacott) verzamelde een koor om zich heen met vocalis ten dié hun sporen verdienden bij René Froger, Loïs Lane, Mai Tai en Marco Borsato. Samen met een zes leden tellend combo zijn zij voor zaterdag 17 juni vastgelegd om een daverende gospelshow neer te zetten. Naast de voornoemde podia is ook dit jaar de Kroegentocht (17 j uni) weer in het programma op genomen. Zo doet het Terneu- zense Trippin(winnaar Zeeuw se popprijs) zijn groove in Kalashnikov/Triangel, heeft De Graanbeurs The Scat Cats op de bühne staan en spelen The Fly ing Dixies in 't Bierwinkeltje. Andere podia zijn te vinden in De Groote Slock, De Westkant en d'Ouwe Kercke. Speciale aandacht vraagt Ver straeten nog voor de salsaband Gerardo Rosales y su Venesalsa. Slechts een aantal trefwoorden is genoeg: „Tien man, veel per cussie en feest." door Hans Piët GOES - Met het onlangs ver schenen album Teenbeats heb ben de Tilburgse Travolta's zich opnieuw in de schijnwerpers ge plaatst. De plaat herinnert, dankzij een Beach Boys-achtige samenzang, aan de jaren zestig maar lijkt met zijn surfpunk, pop en elektronica muzikaal ook te putten uit de jaren zeven tig, tachtig en negentig. Toch zijn de Travolta's alles behalve retro. „We maken misschien wel popliedjes in de klassieke vorm, maar wat ons herkenbaar maakt is het scherpe randje", laat zanger Perry Leenhouts weten. De belangrijkste tekstschrijver en componist van de Travolta's woont sinds een jaar in Los An geles. „Ik voel mij er erg thuis, de Californische levensstijl past bij me." Zijn verhuizing heeft de samenwerking met gitarist Vin cent Koreman, mede-producer van Teenbeats, niet veranderd. Vincent: „We spreken elkaar vaak en sturen regelmatig e- mails." Perry: „Als ik iets nieuws heb geschreven, stuur ik even een cassette. Vroeger leverde ik hem af bij zijn deur. En ga er maar vanuit dat we, voor de groep de studio ingaat, helemaal zijn bij gepraat. Mijn verhuizing kwam overigens precies op het juiste moment, want in september, toen het vorige album Modern world in Amerika verscheen, was ik mooi in staat die daar vari een toelichting te voorzien." Het duo omschrijft zichzelf als controlefreaks. Perry: „Voor we de studio ingaan, weten we pre cies wat we willen. Elk geluidje dat op de plaat moet komen, zit in ons hoofd. Het experimente ren is dan al gebeurd. Daar ge bruiken we de studio niet voor." Vincent: „En aangezien we zelf als producers optreden, wordt de plaat zoals we dat van te vo ren hebben bedacht." Perry: „Niemand binnen de groep wordt 's nachts gillend wakker, omdat hij ineens een koortje in zijn hoofd hoort, waar hij al maanden naar op zoek is. Wij wel. Bovendien zijn we lek ker eigenwijs en heeft de rest maar te doen, wat wij willen. Het gevolg is dat we door de an deren soms als slavendrijvers worden betiteld, maar echte ru zies zijn er eigenlijk niet. Mis schien omdat we aan onszelf de zelfde eisen stellen." "Vincent: „We zitten in die studio niet voor onze lol. Het is gewoon keihard werken. Lol trappen doen we tijdens de concerten, maar dan is het uitgangspunt anders. In de studio willen we steeds de beste plaat uit onze carrière vastleggen, terwijl we op het podium vooral bezig zijn de muziek op een publiek over te brengen. En is er elke avond een gevulde ijskast. Wat wil je nog meer!" Perry: „Ik zou niks leukers kun nen verzinnen. Natuurlijk hou ik ervan om in de studio bezig te zijn. Dat creatieve proces kan mij niet lang genoeg duren. Maar ik vind dat reizen en de energie van de muziek op men sen overbrengen ook fantas tisch. Daar heb ik mijn MO-akte tekenen graag voor ingeruild. Vincent: „Ach, ik playbackte vroeger al Kiss tijdens school voorstellingen. Ik herinner mij de eerste keer dat wij als groep het podium op moesten. Al die andere groepen waren op van de zenuwen, terwijl Perry en ik al leen maar dachten: eindelijk, eindelijk is het zover." Perry: „Eindelijk kunnen we ons gedragen als onze helden, die op posters boven het bed hingen en die we in videoclips zagen. Dat gevoel is niet veran derd. Als de drummer aftikt, gaat het vuur branden. De Travolta's met Perry (zang), Vincent (gitaar), Eric (bas, zang), JD (gitaar, zang) en Wooter (drums). foto GPD Voor Perry Leenhouts en Vin cent Koreman blijkt de muziek belangrijker te zijn dan de tek sten. Perry: „De tekst is altijd ondei'geschikt aan de muziek, hoewel er op Teenbeats enkele teksten staan die, veel meer dat in het verleden, een persoonlijk tintje hebben. Eén ervan is 'Pa cific coast highway'. Dat is min of meer een weerspiegeling var; wat ik in Hollywood heb gezien, Bovendien markeert het mijt relatie met de rest van de groep. Toch zijn ook daar de harmonie- en en de woorden niet zo belang rijk als de muziek." GPD. Concert; The Travolta's, zaterdag 2' mei in 't Beest in Goes, aanvang: 21 uur. Voorprogramma: Mitch. MIDDELBURG - Cinema Mid delburg heeft zondagmiddag een bijzondere filmpremière. Voor het eerst is Déjd Vu te zien, een film van de Middelburgse scholieren Rieks Soepenberg (17) en Dirk de Kam (18). Ze hebben de film geheel in eigen beheer gemaakt en voor de ver toning de filmzaal van hel Schuttershof afgehuurd. De Kam en Soepenberg willet na de middelbare school allebei de filmacademie in Amsterdam volgen. Om toegelaten te wor den, moeten ze eigen werk kun nen laten zien. Mede met het oog daarop hebben ze Déjd Vu ge maakt. De film gaat over een tiener meisje (gespeeld door Rosalie Huis in 't Veldt) dat op jonge leeftijd wegloopt bij haar vader Haar moeder is overleden. Ir haar eentje probeert ze een le ven op te bouwen. Ze krijgt een baantje in een restaurant, maar haar nieuwe leventje komt op zijn kop te staan als op een dag haar vader daar met zijn nieuwe gezin komt eten. De titel van de film duidt aan dat het verhaal helemaal is op gebouwd uit flashbacks. Het ge heel is op video opgenomen en op computer gemonteerd. Er is een half jaar aan gewerkt. Soe penberg: „Het is natuurlijk met beperkte middelen gebeurd. Ik denk dat het te vergelijken is met een voorstelling van hel amateurtheater, maar dan op film." De vertoning begint zon dag om 16.00 uur. ;4V'v'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34