Serviërs solden met lijken moslims PZC feiten en meningen Hermans gooit met nieuwe wet vak leraar open Tribunaal wijst op pogingen om sporen slachting Srebrenica te maskeren 26 mei 1950 De realiteitszin van het CDA te gast Mielke wist aan zijn rechters te ontkomen vrijdag 26 mei 2000 door Marjolijn de Cocq Aan de hand van Amerikaanse satel lietfoto's van Srebrenica vóór en na de massaslachtingen maakte het Joegoslavië-Tribunaal gisteren het ge sol met de lijken van meer dan 7500 moslimmannen aanschouwelijk. Gewapend met aanwijsstok toonde tri bunaalonderzoeker Jean René Ruez waar de slachtoffers, geëxecuteerd in de dagen na de inname van de moslim enclave door het Bosnisch-Servische leger op 11 juli 1995, in hun massagra ven terechtkwamen. Om vervolgens weer te worden opgegraven en - in een poging deze tastbare bewijzen van de moorden te verheimelijken - her en der in afgelegen gebied te worden herbe graven. Maar, constateerde Ruez laat dunkend, de Bosnische Serviërs voer den hun werk slordig uit: ,,Ze vergaten lichamen, ze vergaten lichaamsdelen." Ruez doet sinds 20 juni 1995 onderzoek in Srebrenica en toonde als getuige in het proces tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic de omgewoelde aarde en bandensporen van het zwaar mate rieel dat voor de graafwerkzaamheden werd ingezet. De moslimmannen von den hun eerste graf veelal op de plek van hun moord, in het najaar werden ze over kleinere graven verspreid in dicht bebost, bergachtig gebied of bij dorpen die in de oorlog van 1992 verlaten wa ren. Mogelijke verklaring hiervoor was vol gens Ruez het feit dat de Amerikaanse regering enkele foto's van mogelijke massagraven openbaar had gemaakt. Dat was reden voor de gewaarschuwde Bosnische Serviërs om hun sporen uit te wissen. Videobeelden Tot nu toe zijn rond de 2500 slachtof fers teruggevonden, Ruez omschreef het opgravingswerk als een 'lang en moeizaam proces'. Videobeelden toon den halfvergane slachtoffers, vaak zwaar beschadigd of in stukjes gehakt door de graafmachines. „Het enige ele ment dat in de film ontbreekt, is de stank", aldus Ruez. Zonder de Ameri kaanse steun, verklaarde de recher cheur uit Marseille, had zijn team de vaak overwoekerde graven nooit kun nen opsporen. Niettemin roepen de satellietfoto's uit juli 1995 de vraag op, waarom er niet ook materiaal beschikbaar is van Sre brenica tijdens de executies. Op een van de foto's die gisteren werden ge toond, gemaakt bij een collectieve boerderij op 17 juliwaren nog wel lij ken te zien van de 1200 mannen die daar een dag eerder waren afgeslacht, Een van de slachtoffers van Srebrenica was de vader van 'getuige T'. Heftig snikkend moest de jonge moslimvrouw haar getuigenis gisteren afbreken toen ze over zijn dood vertelde. Getuige T vertelde gisteren hoe Nederlandse blauwhelmen schouderophalend had den gereageerd op verhalen over moor den onder de moslimvluchtelingen bij Potocari, waar Dutchbat zijn hoofd kwartier had. Zij had gezien hoe drie kinderen, broers variërend in de leef tijd van 5 tot 20, door twee Servische soldaten bij hun moeder werden weg gehaald en later met doorgesneden keel werden teruggevonden. „Ze (de blauw helmen: red) zeiden dat het niet waar was. Maar er waren in de nacht van 12 juli zo veel gruwelen." De president van het tribunaal, de Franse rechter Claude Jorda, liet giste ren weten dat hij genoegen neemt met de uitleg die Rusland hem heeft gege ven over het bezoek van de Joegoslavi sche minister van Defensie Ojdanic aan Moskou begin deze maand. Ojdanic is door het tribunaal aangeklaagd voor de etnische zuiveringen in Kosovo en dus had Rusland de plicht hem te arres teren. Technische fout President Jorda riep woensdag de Rus sische ambassadeur, Aleksandr Kho- dakov, op het matje. Die beriep zich in Den Haag op een 'interne storing', ter wijl ondertussen zijn minister van Bui tenlandse Zaken Ivanov in Florence sprak van een 'technische fout'. Mos kou treft volgens de ambassadeur maatregelen om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen. Voor presi dent Jorda is daarmee de kous af. Het tribunaal wees gisteren kritiek van minister Ivanov van de hand dat het tribunaal partijdig en politiek is gemo tiveerd. Ivanov kondigde na een verga dering met de NAVO in Florence aan dat hij het functioneren van het hof aan de orde wil stellen in de Veiligheids raad. ,Met veertien rechters uit veertien lan den is het tribunaal zeker geen gepoli tiseerde instelling", aldus woordvoer der Jim Landale, die er fijntjes op wees dat Rusland als permanent lid van de Veiligheidsraad zelf had deelgenomen aan de oprichting van het tribunaal in 1993. Op de brief waarin de radicale Joego slavische minister van Justitie Jojic de hoofdaanklager van het tribunaal aan schrijft als 'de hoer Carla del Ponte' werd gisteren vooral lacherig gerea geerd. Volgens Del Ponte's woordvoer der Paul Risley heeft de Zwitserse de brief zelf nog niet ontvangen.Maar in de lobby van het tribunaal circuleerde het 25 pagina lange betoog, waarin Jo jic het tribunaal beschrijft als 'de ker ker waarover u de leiding heeft, waar bij u zichzelf als de ergste hoer aan de Amerikanen heeft verkocht'. Aanklachten Jojic wil dat alle aanklachten worden ingetrokken en dat er nieuwe komen tegen de Amerikaanse president Clin ton, de Britse premier Blair, de Franse president Chirac en andere westerse leiders. Nooit, zegt Jojic, zal hij ingeze tenen van zijn land uitleveren aan de 'terroristische organisatie van het tri bunaal'. Plaatsvervangend hoofdaanklager Blewitt deed de brief gisteren af als een 'teken van de paranoia van Belgrado'. GPD Inspecteurs van liet Joegoslavië-Tribunaal onderzoeken bij het plaatsje Pilica in Bosnië de stoffelijke resten van slachtoffers uit Srebrenica. foto GPD Herverkaveling Minister Mansholt van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft een bezoek ge bracht aan Walcheren om zich op de hoogte te stellen van de herverkavelingswerkzaamhe den op het eiland. Hij toonde zich zeer tevreden over het werk van de herverkavelings commissie. Hotel In Cadzand is het eerste nieu we hotel na de Tweede Wereld oorlog geopend. Hiermee is eindelijk een begin gemaakt met de herbouw van de door de oorlog verwoeste kuststrook Het hotel draagt de naam De Blanke Top, omdat het op de top van de duinen ligt. Klok Een vader van zeven dochters in Baarn was zo trots op de ge boorte van zijn zoon dat hij de kerktoren inklom. Eenmaal boven luidde hij voortijdig de nieuwe kerkklokken in ter ge legenheid van het heuglijke feit. Goudklompen Een oude boer uit Australië heeft twee ton goud in zijn achtertuin gevonden. De enor me goudklompen zijn ten toongesteld in het stadhuis van Northcöte, De boer heeft besloten het grootste deel vaii de gevonden schat onder zijn kinderen en kleinkinderen te verdelen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (n.v.t.) perkwartaal 100,00 101,65) per jaar 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag, Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321" Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV door Jan Geluk, Jante Veldhuis en Jan Hendrik Klein Molekamp Je maakt het niet vaak mee dat een politieke partij pu bliekelijk probeert een mede stander af te breken. Meestal gaat het zo dat politieke tegen standers worden aangepakt. Heeft het CDA zijn richtings- gevoel verloren? Hebben zes jaren oppositie zo verlammend gewerkt, dat het CDA nu an dersdenkende partijen spaart en gelijkgestemde partijen aanvalt? Het heeft er met be trekking tot de kerncentrale in Borssele alle schijn van. WD en CDA vinden beide dat de kerncentrale ook na 2003 open moet blijven. In de vorige regeerperiode heeft echter een meerderheid van de Tweede Kamer besloten om de kern centrale na 2003 te sluiten, on danks de tegenstemmen van CDA en WD. De vorige en de huidige regering achten zich aan dit meerderheidsbesluit van de volksvertegenwoordi ging gebonden. Op zichzelf be grijpelijk. Immers, het gaat om een democratisch genomen be sluit. Hoezeer de WD dit be sluit van de meerderheid ook fout en onterecht vindt. Het CDA moet de WD echter niet twee keer in de PZC ver wijten dat de WD 'een grote broek aantrekt' als de WD- -fractie in de Tweede Kamer vóór en achter de schermen haar best blijft doen om de veel te vroege sluiting alsnog te ver mijden. Bijvoorbeeld door de RPF en haar Zeeuwse fractie voorzitter Leen van Dijke als nog moreel en politiek tot het goede standpunt te bekeren. Want hij zit nu nog op de ver- keerde kant van de weeg schaal. Dat geldt ook voor Gerrit Schoenmakers van de PvdA Zo hebben wij de Stichting Bors sele 2004+ gewezen op het wetsartikel, waarop de Raad van State uiteindelijk het slui- tingsbesluit voor de kerncen trale vernietigde. En zo probe ren we ook kabinetsleden te bewegen zich niet te verzetten tegen een latere sluiting. Wij blijven dus vechten voor de kerncentrale Borssele en vin den dat daar ook goede argu menten voor zijn. Het gebruik van kernenergie door burgers en bedrijven is inmiddels aan zienlijk gegroeid. Door import van kernenergie uit België en Duitsland wordt in Nederland drie keer de pro ductie van Borssele verbruikt. Sluiting leidt tot verlies van Zeeuwse werkgelegenheid, maarniet tot minder kernener gie. Volgens internationale verdragen moet Nederland de uitstoot van broeikasgassen te rugdringen. Kernenergie pro duceert in tegenstelling tot ko len- en gascentrales geen broeikasgassen. Constructiever Politiek is echter nog steeds een kwestie van meerderheden vinden. Zou het niet veel con structiever, en vooral beter voor Zeeland zijn, als Siem Buijs en Jaap de Hoop Scheffer van het CDA samen met de WD zouden proberen om te genstanders te bewegen om alsnog vóór langer openhou den te zijn? Kortom, om te proberen toch nog een Kamer meerderheid vóór de kerncen trale te creëren? Is dat niet veel verstandiger dan in de krant naar een medestander te kat ten? Het li jkt ons om meerdere rede nen verstandig dat het CDA zijn regeringservaring benut voor het smeden van eenheden. Het van jezelf vervreemden van politieke medestanders is niet alleen ongewoon en onbe grijpelijk, maar zal en kan nooit productief uitwerken. Jan Geluk, Jan te Veldhuis en Jan Hendrik Klein Molekamp zijn le denvan de WD-fractiein de Twee de Kamer door Frans van den Houdt Het ene moment nog tussen de sperziebonen werkzaam als tuinbouwer en het volgende als leraar Frans voor de klas? Binnenkort kan dat. De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met een wetsvoorstel dat beoogt het lerarentekort aan te pakken en het vak 'open te gooi en' voor mensen uit het bedrijfs leven. De belangstelling voor het le raarschap blijkt groot, maar vanwege financiële onzekerhe den zijn slechts weinig mensen bereid een goedbetaalde baan op te zeggen om les te gaan ge ven. De komende jaren dreigt een tekort van duizenden lera ren in zowel het primair als het voortgezet onderwijs. Het kabi net probeert daarom meer men sen enthousiast te maken voor een carrière als leerkracht. Zo zijn er campagnes om jonge ren te lokken voor een leraren opleiding (pabo) en om oudere onderwijskrachten, die het vak al vaarwel hadden gezegd, weer terug voor de klas te halen. Mi nister van Onderwijs Hermans hoopt met zijn wet nu ook men sen met een hbo-opleiding of een wetenschappelijke oplei ding die al elders werkzaam zijn het onderwijs in te lokken. „In het voortgezet onderwijs was het al langer mogelijk om mensen vanuit de privé-sector tijdelijk les te laten geven", ver duidelijkt een woordvoerder. „Een paar duizend mensen ge ven bijvoorbeeld economieles. Maar tot nog toe kon dit alleen met een ontheffing van de On derwijsinspectie. Met de nieuwe wet wordt het veel beter gere geld. Ook voor het basisonder wijs, waar deze mogelijkheid nog helemaal niet bestond." De wet is bovendien bedoeld om het vak van leraar 'open te maken'. „Hermans wil graag dat meer mensen uit het bedrijfsleven een aantal jaren les geven om daar na weer naar de privé-sector te rug te keren." Wie zich aanmeldt voor een baan als leraar moet een ge schiktheidstest ondergaan, die wordt afgenomen door een pa bo. Uit deze test moet blijken of de kandidaat over de kwalitei ten en kennis voor het vak be schikt en wat voor bijscholing nodig is. Geschikte kandidaten mogen tegelijk met het volgen van de stoomcursus al voor de klas staan. Na minstens één en maximaal twee jaar krijgen de 'zij-instromers' een volledige lesbevoegdheid. Belangengroeperingen en Tweede-Kamerfracties hame ren erop dat de kwaliteit van het beroep gewaarborgd moet zijn. Zij hechten daarom aan het ge degen testen van vooral de men sen die ip het basisonderwijs willen werken. Aan deze kandi daten moeten vanwege de 'jon ge, kwetsbare' kinderen waar mee ze te maken krijgen, hoge eisen worden gesteld, zo vindt de Kamer. Imagoprobleem „Door deze wet mag het leraar schap, dat toch al met een groot imagoprobleem te kampen heeft, niet verder omlaag wor den gehaald door ongeschikt personeel", zegt de SP'er Poppe. Hermans benadrukt dat hij echt Toch bleef een succesvol vervolg tot nu toe uit. Scholen die toege zegd hadden de zij-instromers een baan aan te bieden, trokken zich terug. En veel serieuze kan didaten bedachten zich, omdat scholen geen vaste aanstelling en geen aantrekkelijk salaris konden garanderen. Vooral wie al een goedbetaalde baan heeft, is niet snel bereid voor een onze kere toekomst als leraar te kie zen. Extra geld De waarschuwing uit het on derwijsveld en de Kamer is daarom duidelijk: als Hermans de financiële problemen niet oplost, komt van de hele in- stroomwet niks terecht. Extra geld moet er komen, zowel voor de mensen zelf als voor de scho len. Zij-instromers moeten ten minste twintig uur per week aan hun opleiding besteden en kun nen dus maar de helft van de tij d werken. Voor het opvangen van deze in komstenderving heeft Hermans eenmalig tien miljoen gulden uitgetrokken. Voor de scholen is de komende vier jaar ruim vijf entwintig miljoen gulden be schikbaar, acht miljoen voor het basisonderwijs, en zeventien miljoen voor middelbare scho len. Volgens mensen 'uit het veld' is dat te weinig. Want scholen hebben zelf meestal he lemaal geen geld voor extra ac tiviteiten. Dat geldt ook voor de lerarenopleidingen, die daarom een hogere vergoeding willen voor het toelaten van zij-instro mers die het zogenaamde ur gentietraject willen volgen. GPD niet 'alle patatbakkers van Ne derland voor de klas wil halen', en alleen mensen die bevoegd en bekwaam zijn, zal toelaten. De minister hoopt op 1050 zij-in stromers per jaar. Gezien de gro te hoeveelheid reacties op de wervingscampagnes van de le rarenopleiding van de Vrije Universiteit en de Christelijke Hogeschool Windesheim, lijkt dat geen probleem. Minister Hermans van Onderwijs wil niet alle patatbakkers van Nederland voor de klas halen, maar al leen mensen uit het bedrijfsleven die geschikt zijn voor het vak. fotoCeesZorn/GPD van onze redactie buitenland De vijf dagen geleden ge storven ex-Stasichef Erich Mielke is voor zijn ver leden bij de Oost-Duitse vei ligheidsdienst nooit ter ver antwoording geroepen. Dat was juridisch niet mogelijk. Hij stond in de jaren negentig wel voor de rechter in ver band met de moord op twee politiemannen in de jaren dertig, maar het kwam niet tot een veroordeling. Mielke zou geestelijk noch lichame lijk in staat zijn om het pro ces bij te wonen. Of Mielke er werkelijk zo slecht aan toe was, of dat hij simuleerde en de rechtsstaat nog op de valreep een loer wist te draaien, durft nie mand met zekerheid te zeg gen. Het was een populaire anek dote in de voormalige DDR. Voetballiefhebber Erich Mielke zit in de jaren zestig vloekend te kijken naar een wedstrijd van het Oost-Duit se elftal. De eigenwijze Hon gaarse coach Karoly Soos wijst Mielke terecht met de woorden: „Jij moet je mond houden, jij hebt geen ver stand van voetbal." Waarop Mielke boos antwoordt: „Je moet in dit land toch je me ning kunnen zeggen?" Mielke stond voor de inwo ners van de arbeiders- en boerenstaat symbool voor de alom tegenwoordi ge repressie. Hij bouwde de staats- veiligheids di enst 'het zwaard van de partij', uit tot een organisatie die alles in de gaten hield. Ruim 85.000 officië le en 100.000 gehei me informanten hielden een dossier bij van vrijwel iede re burger. De zoon van een wagenmaker was levenslang commu nist. Op zijn veer tiende sloot hij zich aan bij de KPD. Hij werd verslaggever voor het partijblad Die Rote Fahne en vluchtte toen de na- tionaal-socialisten in Duitsland aan de macht kwamen naar Moskou. Daar lijfde de NKVD, Stalins be ruchte geheime dienst, hem in. Na de oorlog maakte de ver trouweling van de Sovjets een bliksemcarrière binnen partij en staat. In 1950 zetten de Oost-Duitse partij samen met de KGB de Stasi op, waar Mielke al snel hoge po sities bekleedde. Onder zijn leidi ng eindigden na stalinis tische showprocessen talloze 'afwijkenden' achter tralies. Eind jaren zeventig geraakte hij aan de top. In 1976 trad hij toe tot het Politbureau van de staatspartij SED, vier jaar later benoemde zijn goede vriend Erich Honecker hem tot veldmaarschalk. Toen in 1989 DDR-burgers massaal de straat opgingen voor democratie en hereni ging van de Duitslanden, sloegen bij Mielke alle stop pen door. Hij wilde opposi tieleden in kampen opsluiten en de tanks van de Volksar mee op de mensen afsturen. Het gematigde deel van de partij elite liet hem echter sa men met andere 'Betonköp- fe' als Honecker en oud-pre mier Stoph als een baksteen vallen. In de nadagen van de DDR verloor hij al zijn banen en werd hij door zijn eigen politie gearresteerd. Zijn le ven eindigde in een grijs be jaardenhuis. GPD/ANP Erich Mielke. foto Joekel Fink/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2