UCI akkoord met nieuwe epotest Revanche verliezers Olympia's Tour Kalun Yu lijdt dubbele nederlaag Richard Krajicek doet mee in Parijs Uefa maakt begin met dopingcontroles bij EK-deelnemers Tour de France krijgt primeur van urineanalyse Tweede editie van concours op Vlissings strand Real Madrid uitbundig begroet Volleyballers Oranje starten voorbereiding Adrie Koster blijft bij Excelsior Witrussische wielerploeg zegt af Japanse via rechter naar Sydney Navratilova uitgeschakeld Scholten gaan nog jaar door Ook premie voor Toshack door Koen de Vries SEVILLA - Kalun Yu is vrijwel zeker uitgeschakeld voor de tweede ronde van het olym pisch kwalificatietoernooi ta feltennis. De Middelburger leed op de openingsdag van het toernooi in het Zuid-Spaanse Sevilla twee opeenvolgende 3- O-nederlagen. Door een ongunstige loting moest Yu (18) gisteren aantre den tegen Europees kampioen Peter Karlsson (Zweden) en voormalig Europees jeugd kampioen Michael Maze (De nemarken). Van beide spelers verloor de 18-jarige Middel burger met 3-0. Tegen Karls son had Yu kansen om de twee de game te winnen, maar een 'sorrybal' bracht de Zweed bij 21-20 redding. Alleen een rui me 3-0-zege op de Roemeen Crisan kan de speler van 't Zand vandaag nog in de twee de ronde brengen. Melissa Muller plaatste zich wel voor de tweede ronde. De Amsterdamse bleef in haar eer ste twee partijen ongeslagen. Ze versloeg de Portugese Gon- salves (3-0) en de Spaanse Vila (3-1) zonder moeite. Vandaag speelt Muller haar laatste pou lewedstrijd tegen de Russische Koesj. Bij winst kan ze zich in het vervolg van het toernooi nog een nederlaag veroorlo ven. Bij verlies moet ze al haar partijen winnen om beslag te kunnen leggen op een ticket voor Sydney. Floor Tebbe verspeelde haar kansen op de tweede ronde door een nipte nederlaag tegen de Kroatische Aganovic (3-2). Tegen Negrisoli uit Italië was ze met 3-0 kansloos. van onze sportredactie GENEVE - Hein Verb ruggen, voorzitter van de internationale wielrenunie, heeft donderdag in Genève verklaard dat de UCI akkoord gaal met de nieuwe epotest die is ontwikkeld door een Frans laboratorium. De on derzoekers kunnen het gebruik van synthetische eritropoëtine in urine aantonen. Tot dusver moesten de renners bloed afstaan om de hemato- crietwaarde te laten bepalen. Meer dan 50 procent bloedcel len leidt om gezondheidsrede nen tot een startverbod van twee weken. De methode levert echter hooguit het vermoeden van epogebruik op, niet het be wijs. Bij de Olympische Spelen van Sydney is er mogelijk een test beschikbaar die dat op grond van bloedonderzoek wel doet. In dat geval is ook schorsing we gens doping mogelijk. De Ronde van Frankrijk krijgt waarschijnlijk de primeur van urineanalyse op epo. Als voor 20 juni aan een aantal voorwaar den betreffende de validiteit wordt voldaan, zal de bewuste controle op het nagemaakte nierhormoon, dat de productie van rode bloedlichaampjes be vordert, al tijdens de komende Tour de France worden gedaan. Betrouwbaar „De hele wielerwereld, in al zijn geledingen, staat achter het be sluit deze test in te voeren mits die natuurlijk betrouwbaar is", zei Verbruggen. Als eerste voor waarde stelde hij publicatie van de onderzoeksmethode in een wetenschappelijk tijdschrift. „Het laboratorium van Cha- tenay-Malabry, waar de test is ontwikkeld, heeft verzekerd dat VLISSINGEN - Twee jaar gele den zorgde de Vlissingse ruiter- club De Scheldestad voor een unicum in de paardensport. Het was voor het eerst in de geschie denis dat onder de vlag van de KNF (Koninklijke Federatie van Landelijk Rijverenigingen) een officiële strandwedstrijd werd gehouden. Na een afwe zigheid van een jaar keert het evenement zondag terug op de Vlissingse Boulevard Evertsen. De eerste editie werd een door slaand succes, maar die primeur kreeg vorig jaar geen vervolg. Toen de voorbereidingen voor het vervolg reeds in volle gang waren, stak het hoofdbestuur van de KNF een stok in de wie len van de organisatie. Reden? Tijdens de Levade, waaraan j slechts de provinciale kampioe- I nen deelnemen, geldt een start verbod voor de overige ruim dertigduizend leden van deze bond. Een verwoede poging van i het KNF-bestuur Zeeland om Beach Jumping Vlissingen toch I doorgang te laten vinden, mocht niet baten. Bij de organisatie bestond voor al de angst, dat deze onderbre- I king het einde van het strand- concours zou betekenen. Die 1 bleek ongegrond. „De belang stelling van de rui ters is enorm" 1 zegt wedstrijdsecretaris Ase Myhrberg. „De tachtig beschik bare startbewijzen blijken lang niet toereikend om aan de vraag te voldoen. Vooral veel Braban ders hebben ingeschreven. Dat er minder Zeeuwen zijn, komt doordat de wedstrijd op zondag wordt gereden. Wij hadden ook liever op zaterdag gereden, want het is uiteindelijk toch een Zeeuwse wedstrijd." Hoewel enkele aansprekende Zeeuwse combinaties om prin cipiële redenen ontbreken, is toch sprake van een sterk deel nemersveld. Buiten de Zeeuwse toppers (Simon en Sandy den Exter en Lilian Kort) behoren de Brabanders Jack Neefs, Ve ronica Bolders en de Belgische I international Luuk Leman tot de aansprekende combinaties. De Scheldestad zal zijn goede naam als organisator weer eer aan moeten doen. Myhrberg: dïen concours op het harde ge- I deelte beneden de vloedlijn I vergt een perfecte organisatie. De tijd waarbinnen alles moet I gebeuren is beperkt. Met het af gaan van het water wordt het parcours opgebouwd, want je kunnen slechts een paar uur voor en een paar uur na laag wa ter van het volle strand gebruik jnaken. Er mag dan ook geen en kele hapering optreden." zo'n artikel binnenkort ver schijnt." Volgens de Nederlandse UCI- preses voeren de Franse analis ten momenteel om hun conclu- sie bevestigd te krijgen een 'dubbel blind' onderzoek uit met 220 urinemonsters. De re sultaten zijn voor 20 juni be kend. De laatste voorwaarde die de UCI stelt, is de medewerking van het IOC. Het Internationaal Olympisch Comité moet bereid zijn drie onafhankelijke experts aan te wijzen die de urinetest op epo moeten beoordelen en er hun goedkeuring aan moeten hechten. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc feliciteerde de UCI met dit gedurfde initiatief, hoewel er nog onzekerheden aan kle ven. Niet alleen wetenschappe lijke en sportieve, maar vooral ook juridische. Verbruggen weet van de internationale scepsis en gaf toe dat er bij een snelle invoering een zeker risico bestaat, maar zei dat dé UCI be reid is dat te nemen als aan de voorwaarden wordt voldaan. De aanwezige ploegleiders, on der wie Manoio Saiz en Roger Legeay, toonden zich een groot voorstander van de nieuwe werkwijze. Ze vinden het in de eerste plaats een groot voordeel dat de wiel renners niet meer voortdurend hoeven te worden geprikt om bloed af te staan. Ten tweede zijn ze van mening dat zo een zeer belangrijke stap wordt ge zet bij de dopingbestrijding. ANP/AFP MADRID - De spelers van de Spaanse Champions-Leaguewinnaar Real Ma drid worden uitbundig begroet bij het Plaza de Cibeles in het centrum van Ma drid. De Madrileense politie moest datzelfde plein ontruimen in de nacht na de 3-0- overwinning van Real in de finale op Va lencia. Er vonden schermutselingen plaats tussen enige tientallen supporters van Real Madrid en agenten. De agenten dreven de flessengooiende aanhangers van de Madrileense club met traangas te rug. Ook op andere plaatsen in de stad kwam het tot botsingen van uitzinnige voetbalfans en de politie die de wapen stok hanteerde en met rubberen kogels schoot. Honderdvijftig mensen, onder wie vijftien agenten, liepen verwondin gen op. Volgens Spaanse radiostations zijn vier personen voor verhoor meege nomen. Na de overwinning van Real op Valencia in de finale van de Champions-League waren meer dan 100.000 feestende Ma- drilenen naar het Plaza de Cibeles ge trokken. De politie, die 1350 mensen op de been had, had uit voorzorg een kordon gelegd rond de fontein op het plein om te voorkomen dat de menigte zich er mas saal in zou storten. De supporters van Real hebben de gewoonte bij succes van him club een bad te nemen in de fontein. Gezien de massale opkomst zou dat ge makkelijk tot ongelukken kunnen lei den. Duizenden gelukkige Madrilenen namen elders in de stad claxonnerend in hun au to's bezit van de straten. Sfeer In Parijs vierden de 50.000 Spaanse ge tuigen gebroederlijk feest, ongeacht de clubkleur. Fans van Real en Valencia kunnen elkaar doorgaans goed velen. Heel wat grimmiger was de sfeer onge twijfeld geweest als Barcelona zou zijn doorgedrongen tot de eindstrijd. Ook oud-trainer John Toshack had woensdagavond reden tot jubelen na de zege van 'zijn' club Real Madrid in de Champions League. De man uit Wales, die de Koninklijke zes duels in de Cham pions League onder zijn hoede had, mag volgens afspraak rekenen op een premie van ruim een half miljoen gulden. Na on enigheid met voorzitter Lorenzo Sanz werd Toshack ontslagen en opgevolgd door Vicente del Bosque. foto Andrea Comas/RTR van onze sportredactie RHENOY - Twee verliezers van woensdag grepen donderdag de macht in Olympia's Tour. Wilco Zuijderwijk, in de Limburgse heuvels nog ver achterop, won in Rhenoy de sprint van een kopgroep, medevluchter Jan van Velzen zat na de vijfde etap pe alsnog rotsvast in de oranje leiderstrui. De tijdrit, vanavond in het Gro ningse Bedum, wordt vermoe delijk scherprechter in de 49e editie van Olympia's Tour. Zuij- derwijk, de nummer twee in het algemeen klassement, heeft 45 seconden achterstand op Van Velzen. „Net iets te veel", meen de de Westlander. „Maar er kan natuurlijk nog van alles gebeu ren." Vraag het aan Corey Sweet en de Australiër zal het beamen. De leider na de koninginnenrit in Limburg maakte deel uit van de kopgroep van dertig renners, waarin Dennis Heij de grote naam was die ontbrak. De MGI- ploeg miste de slag en de renners van Van Vliet-Weba (met kop man Zuijderwijk) en Bankgiro loterij (Van Velzen) schroefden het tempo meteen op. Sweet, met nog slechts één ploeggenoot in koers, ging moedig mee maar reed lek. „Dat is Olympia's Tour", keek Zuijderwijk terug. Sweet vond zichzelf op de streep terug in een groep op meer dan twintig minuten van de win naar. Een dag nadat hij in de Lim burgse heuvels meer dan drie minuten verloor, kon Zuijder wijk in Rhenoy donderdag avond alweer lachen. Van de 28 leiders scheidden er zich in de slotomloop acht af, in de sprint klopte hij met gemak Joost Leg- tenberg en Paul van Schalen. Zuijderwijk pakte op de streep ook nog 10 bonificatieseconden die de komende dagen, Olympi a's Tour eindigt zondag in Am sterdam, van pas kunnen ko men. Voorlopig is de 24-jarige Jan van Velzen uit Bemmel ech ter de te kloppen man. ANP DEN HAAG - De serieuze voor bereiding op het olympische kwalificatietoernooi in Frank rijk (25-27 juli) begint voor de Nederlandse volleybalploeg met twee World League-wed- strijden tegen Rusland. Die ont moetingen hebben zaterdag en zondag in Eindhoven plaats. Nederland is als organisator al verzekerd van een plaats in de finaleweek van de World Lea gue (10-16 juli). In de groeps wedstrijden treft Oranje de ko mende weken behalve Rusland ook nog Cuba en Frankrijk. Die ploeg maakte deze week indruk met een oef en winst tegen Italië. Belangrijker dan de World Lea gue, is voor de ploeg van bonds coach Toon Gerbrands het olympisch kwalificatietoernooi in Castelnau-le-Lez, dat een dikke week na de World Lea gue-finals wordt afgewerkt. Voor Nederland is dat de laatste mogelijkheid om plaatsing voor de Spelen af te dwingen. De re gerend kampioen moet daar voor Frankrijk, Canada en Tai wan voorblijven. GPD van onze sportredactie PARIJS - Richard Krajicek ten nist volgende week mee in de Open Franse Kampioenschap pen op Roland Garros in Parijs. De Hagenaar heeft zijn deelna me bevestigd na een reeks testen van zijn geblesseerde knie. Krajicek zei, middels zijn ma nager Kees van Veen, dat hij zich goed voelde en te verwach ten dat hij zich op het gravel van Roland Garros goed kan weren. Hij heeft enkele weken rust ach ter de rug. Vandaag reist hij af naar Parijs voor de ultieme voorbereidingen. Krajicek onderging eind janua ri in Rotterdam een operatie aan de linkerknie. De revalidatie vergde maanden. Op 18 april maakte hij zijn comeback in Monte Carlo. Hij versloeg Vi cente en Enqvist om vervolgens van de Spaanse gravelspecialist te verliezen. Een week later haalde hij in Barcelona even eens de derde ronde (verlies te gen de Zweed Norman). In Catalonië speelde de geope reerde knie plotseling weer op. Krajicek startte toch in de Mas ters Series te Rome. Toen hij in de eerste ronde van de Argentijn Zabaleta verloor, nam hij het advies van de behandelende medici aan de knie enige tijd rust te geven. Hij zegde af voor de Masters in Hamburg em werkte in de anonimiteit voor zichtig aan zijn rentree in het tweede Grand Slam van dit jaar. In het kwalificatietoernooi voor de open Franse tenniskampi oenschappen in Parijs zijn alle Nederlandse deelnemers vroeg tijdig uitgeschakeld. Na het verlies van Yvette Basting in de eerste ronde bij de vrouwen te gen de Australische Ellwood (6- 3 3-6 4-6) bleef alleen Raemon Sluiter bij de mannen over. Hij ging gisteren echter in de twee de ronde met 4-6 2-6 ten onder tegen de Belg Olivier Rochus. ANP ROTTERDAM - Adrie Koster is ook volgend seizoen trainer van Excelsior. De Zeeuw besloot niet met Eindhoven, dat hem voor een gesprek uitnodigde, om de tafel te gaan zitten. „Ik heb het goed naar mijn zin bij Excelsior. Het samenwerkings verband met Feyenoord wordt steeds beter. Ik zie geen reden om weg te gaan," aldus Koster. GPD AXEL - De wielerploeg van Wit-Rusland heeft zich donder dag afgemeld voor de Juniorendriedaagse, die vandaag in Axel begint. Ploegleider Vladimir Kaminsky kreeg gisteren te horen dat hij de visa vanmorgen bij de ambassade kon opha len, maar daardoor kon zijn ploeg vanavond niet op tijd aan de start verschijnen. Bij de Kroatische wielerploeg brak gisteren halverwege de reis naar Axel paniek uit, toen bleek dat een van de renners, Alan Tumic, zijn licentie was vergeten. Tij dens een inderhaast belegde vergadering besloot de Luxemburgse wedstrijdleider Grethen dat Tumic bij hoge uitzondering toch mag deelnemen zonder licentie. Gistermiddag arriveerden de ploegen van Portugal, Polen, Zwitserland, Beieren en Würtenberg in Axel. LAUSANNE - De 24-jarige Japanse zwemster Suzu Chiba wil voor het Hof van Arbitrage in de Sport te Lausanne af vaardiging naar de Olympische Spelen in Sydney afdwingen. Zij is op de 100 en 200 meter vrije slag een van de snelsten ter wereld. De Japanse zwembond weigerde haar op te stellen in de olympische ploeg ondanks een overwinning en een derde plaats in de selectiewedstrijden. Chiba is nationaal record houdster met 54,99 en 1.58,78 op de 100 en 200 meter vrije slag. De 54,99 was de derde tijd in 1999 achter de Amerikaan se Jenny Thompson en de Nederlandse Inge de Bruijn. Haar record op de 200 meter is alleen overtroffen door de Australi sche Susie O'Neill Chiba faalde overigens bij de Centennial Games in Atlanta en meent dat zij daarvoor wordt gestraft. Ook roert zij haar mondje en dat wordt door de Japanse zwembond niet altijd op prijs gesteld. Bovendien traint ze lie ver in de Canada dan in Japan. RTR MADRID - Martina Navratilova is donderdag tijdens het ten nistoernooi van Madrid in de tweede ronde van het dubbel spel blijven steken. De 43-jarige Amerikaanse, die aan een rentree is begonnen na 5,5 jaar afwezigheid uit hetcircuit, verloor met haar Zuid-Afrikaanse partner Mariaan de Swardt van het Spaanse koppel Gala Leon Garcia en Maria Antonia Sanchez Lorenzo (3-6 6-7). RTR DEN BOSCH - Arnold Scholten heeft tot groot genoegen van trainer Mark Wotte besloten nog een jaar bij FC Den Bosch te blijven voetballen. De 37-jarige spelbepaler wordt daarna opgenomen in de technische staf. ANP MADRID - Ook oud-trainer John Toshack had woensdag avond reden tot jubelen na de zege van 'zijn' club Real Madrid in de finale van de Champions League op Valencia (3-0). De man uit Wales, die de Koninklijke zes duels in de Champions League onder zijn hoede had, mag volgens afspraak rekenen op een premie van ruim een half miljoen gulden. Na onenig heid met voorzitter Lorenzo Sanz werd Toshack ontslagen en opgevolgd door Vicente del Bosque. SID van onze sportredactie SEEFELD - De Uefa is begon nen met dopingcontroles bij de teams die deelnemen aan het EK-voetbal. Afgelopen woens dag waren de Tsjechen in het Oostenrijkse Seefeld de eerste ploeg die bezoek kreeg van Uefa-controleurs. Gisteren werd de Duitse selectie op Mal- lorca bezocht. Van elke groep op het Europees kampioenschap is één land uit geloot voor de dopingcontrole. In groep D, waarin ook Neder land zit, was dat Tsjechië. Van elke selectie wordt bij vier spe lers een urinemonster genomen. De feitelijke dopingcontrole vindt plaats in een laboratori um in het Duitse Köln. Bij de Tsjechen, die zich in See feld voorbereiden op het EK, werden keeper Srnicek, de mid denvelders Horvath en Bejbl alsmede spits Kuka voor de dopingcontrole uit geloot. De urine monsters worden afgenomen door twee doktoren, de Slowaak Miranov- jech en de Duitser Graf-Baumann. Volgende week moeten de uitkom sten van de contro- les bekend worden. Volgens de regels mogen de spelers nu in de voor bereiding op het EK nog medi cijnen nemen, ook als die bij voorbeeld efedrine bevatten. Daarentegen mogen geen sporen van anabole steroïden, cocaïne of marihuana worden aangetroffen. Tijdens het EK worden de regels veel strikter. Vier Belgische internationals zijn donderdag onaangekon digd gecontroleerd op doping. Vertegenwoordigers van de me dische commissie van de UEFA meldden zich in het trainings kamp in Spa en verzochten Gil les de Bilde, Ronny Gaspercic, Filip de Wilde en Emile Mpenza een plasje in te leveren. Het re sultaat zal over twee dagen be kend zijn. Tijdens Euro2000 on dergaan na elke wedstrijd twee spelers per team een dopingtest. Bijna tweederde van de deelnemers aan de grootste offi ciële EK-voetbalpoule van Ne derland, op de internetsite ww- w.poule.nl, ziet Nederland in de finale spelen. Dat leert de eerste analyse van de bijna 20.000 voorspellingen, die tot nu toe zijn gedaan. Sinds begin deze maand kunnen liefhebbers op deze gemeen schappelijke site van Toto en Sportdreams.com hun voor spellingen invullen. In totaal 94 procent van de deelnemers dicht Nederland tenminste een plaats bij de laatste acht toe. Volgens 85 procent haalt Oranje de halve finale en zes van de tien deelne mers zien Nederland oqk de eindstrijd binnenstappen. Span j e volgt met 3 9 prodent van de stemmen op grote afstand als tweede meest genoemde fina list. Wereldkampioen Frankrijk is met 24 procent derde kandidaat voor een plek in de finale. Dinsdag 30 mei om 09.00 uur start de Stichting Euro2000 met de verkoop van de laatste kaarten van Euro2000. In totaal zijn er nog kaarten voor zeventien wedstrijden be schikbaar, waaron der de openings wedstrijd België - Zweden, het duel België - Turkije en twee kwartfinales. Voor de meeste wedstrijden geldt dat het om niet meer dan enkele honderden kaarten gaat. Clarence Seedorf heeft zich donderdag aangesloten bij de selectie van het Nederlands elf tal dat zich voorbereidt op Eu- ro2000 De middenvelder deed donderdagmorgen mee aan de training in Wassenaar. Hij kwam later omdat hij nog club verplichtingen had. Seedorfs club Internazionale speelde dinsdagavond - succesvol - te gen Parma om een plaats in de voorronde van de Champions League. Omdat een groot aantal spelers kampt met li chte blessures heeft bondscoach Frank Rijkaard be sloten de middagtraining van donderdag af te gelasten. Het Nederland elftal is nog steeds niet compleet. Pas aanstaande maandag ko men Numan, Van Bronckhorst (Glasgow Rangers) en Hassel- baink (Atletico Madrid). Zij spelen in het weekeinde nog voor hun club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29