Gemor over steun kampeerboeren Museumhaven Zierikzee wenst officiële status PZC Kapitein Zwartbaard gaat publiek zelf voor in strijd KNRM moet het voortaan zonder schipper Van Rooijen rooien Natuurherstel blijft steken bij grondige opknapbeurt kreken zeeland WIE KAN HET ZES KEER PER WEEK? Mini-campings laks met erfbeplanting Bunkers open voor publiek GRATIS Bio-markt Voorbereiding bouw Goes' stadskantoor kost vijf ton ACCENT IS DE <8>HYunani goedhart vrijdag 26 mei 2000 w20 C E Z O C H T DACE 1 L A D B E Z O RCERS M/V ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERCENS Wij zoeken met spoed bezorgers(sters) voor de de binnenstad van Middelburg voor de bezorging van de PZC Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaal nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, H. Mathey, 06-54267139. KOM WERKEN BIJ DE PZC door Miriam van der Schot DOMBURG - De gemeente Vee- re beloont slecht gedrag van mi- nicampinghouders, constateer den GroenLinks en RPF/GPV donderdag ti jdens de gemeente raadsvergadering. Zij stemden tegen het voorstel minicam- pings te subsidiëren voor het aanbrengen van streekeigen be plantingen. Desondanks werd het voorstel aangenomen. Anderhalf jaar geleden besloot de gemeenteraad dat minicam- pinghouders in de wintermaan- VLISSINGEN - De Stichting Bunkerbehoud stelt op Hemel vaartsdag en Tweede Pinkster dag haar bunkers open voor belangstellenden. De verdedi gingswerken zijn op beide da gen ingericht met authentiek materiaal. Te bezichtigen zijn een Duitse anti-tank kazemat uit 1944 in de Trekdij k bij Fort Rammekens en een Nederlandse koepelka zemat uit 1939 aan het eind van de Oostelijke Berm weg naast het trainingscentrum van de brandweer. De bunkers zijn ge opend van 10 tot 17 uur. Bij slecht weer gaan de kazematten niet open. De Stichting Bunkerbehoud werd vorig jaar maart opgericht en stelt zich ten doel het be schermen, restaureren en (even tueel) in eigendom verkrijgen van bunkers om ze voor het na geslacht te bewaren. Om de in teresse voor de bunkers te ver groten, organiseert de stichting open dagen en verstrekt ze in formatie. De stichting heeft twee bunkers in beheer. Op dit moment is de stichting bezig met een toeristisch/recreatieve invulling van twee verdedi gingswerken in Zoutelande. Dat project is vermoedelijk in het najaar klaar. den maximaal vijf stacaravans op het kampeerterrein mogen laten staan. De belangrijkste voorwaarde is dat de caravans volledig aan het zicht moeten worden onttrokken door be planting. De kampeerboeren hebben daarvoor tot november 2001 de tijd gekregen. Om hen tegemoet te komen, trekken Veere, de kampeerboerenorga- nisatie Vekabo, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Dienst Landelijke Gebieden in totaal 300.000 gulden uit. Ongehoorzaamheid „Wij hebben de minicamping- houders destijds verplicht te zorgen voor beplanting rondom het terrein. Dat is nog niet volle dig gebeurd en er zijn zelfs cam pinghouders die zelfs nog niet begonnen zijn met het nemen van maatregelen. Dat is onge hoorzaamheid", zei A W. Maris van RPF/GPV. „Daar moeten wij geen geld aan geven. Deze bedrijven moeten aangeschre ven worden zodat ze hun plich ten alsnog nakomen." De bedrijven die al wel voor be planting hebben gezorgd, mo gen wat Maris betreft wel be loond worden door voor de subsidie in aanmerking te ko men. „Dit riekt naar beloning voor slecht gedrag. Daar moet de gemeente niet aan meewer- Commissie praat over buurthuizen en opvang jeugd VLISSINGEN - De commissie sociaal cultureel werk Vlissin gen houdt maandag 29 mei een openbare vergadering. Besproken wordt onder meer het jaarverslag, jongerenop- vang in Oost-Souburg en het werk van de buurthuizen. De vergadering wordt gehouden in de vergaderruimte van het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissin gen. De vergadering begint om 19.30 uur. ken", vond ook P. Louwerse van GroenLinks. De SGP-fractie was aanvanke lijk eveneens tegen het voorstel, omdat ze dacht dat enkel de mi- nicampinghouders voor subsi die in aanmerking komen en niet de andere agrarische be drijven in het buitengebied. „Dat is discriminatie", zei P. de Visser. Nadat wethouder M. Brouwer-ter Roller duidelijk maakte dat deze bedrijven bij andere instellingen subsidie kunnen aanvragen, vroeg de SGP de vergadering te schor sen. Bij terugkomst legde De Visser het college de vraag voor of het college kan zorgen voor meer voorlichting over subsi dieverstrekkingen van verschil lende instanties voor het bui tengebied. „Als dat wordt onderzocht en op een rij wordt gezet, kunnen wij instemmen met het voorstel", aldus de SG- P'er. Brouwer stemde met zijn verzoek in. Jongeren in debat over vandalisme VEERE - In Veere en Middel burg worden op respectievelijk dinsdag 30 mei en vrijdag 2 juni activiteiten gehouden over van dalisme. De bijeenkomsten worden georganiseerd door het Jongeren Informatie Punt (JIP). De activiteiten zijn bedoeld voor alle jongeren in de gemeen ten Veere en Middelburg. Aan de hand van kreten als 'Je kunt be ter een fiets kapot maken dan je kapot fietsen' en 'Nog nooit een ruit ingegooid? Nu is je kans!' wordt gesproken over vandalis me onder jongeren. In de vorm van een quiz wordt informatie gegeven over de straffen en boe tes op vandalisme. De bijeenkomst in Veere op dinsdag 30 mei begint om 21.00 uur in verenigingsgebouw Het Praetuus aan de Frans Naere- boutstraat. In Middelburg wordt ook om 21.00 uur gestart in jongeren centrum Midgard aan de Bach- tensteene. Bennie Jolink als kapitein Zwartbaard. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na een stevige knal was het don derdagmiddag de beurt aan kapitein Zwartbaard Op een groot videoscherm verscheen zijn ongure verschijning, die van de zeerover die verhaalde over zijn stoere heldendaden. Film werd werkelijkheid in het Arsenaal toen plots vol in het licht kapitein Zwartbaard in le vende lijve verscheen. Daarmee was de nieuwe Vlissingse attractie in het Arsenaal 'de wraak van kapitein Zwartbaard', officieel geopend. Ondanks goed schminkwerk was in de stoere zee rover toch nog Bennie Jolink van de Achter hoekse band Normaal te herkennen. De hoofdrolspeler leidde de bezoekers van het Arsenaal voor deze keer zelf mee naar zij n wraakAan zijn zij de voch ten ze tegen Zwartbaards aartsvijand, de matro zen van het Spaanse galjoen de Almirante. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Stuurgroep Natuurherstel Westerschelde wil in de loop van dit jaar ver schillende Zeeuws-Vlaamse kreken een grondige opknap beurt geven. In het kader van het project Natuurherstel Wes terschelde werden onlangs de Axelse Kreek, de Vlaamse Kreek (bij Clinge), het Eiland van de Meijer (Spui), de Sophia- polder bij Oostburg en de Inlaag bij Hoofdplaat al aangepakt, maar daar zal het niet bij blij ven. De Otheense Kreek bij Ter- neuzen, de Boschkreek en de Dries Arendskreek in Axel en het Groot Eiland bij Hulst vol gen binnenkort. Baggeraars zullen de waterbo dem schoonmaken, er worden nieuwe oeverwanden aange bracht of er wordt grondwerk uitgevoerd. Hoeveel geld de nieuwe projecten kost, is nog niet bekend. Het voorbije jaar werd voor de eerdergenoemde projecten in Zeeuws-Vlaande- ren ruim een miljoen gulden uit gegeven. Daarnaast gaf de stuurgroep nog eens ruim 4,3 miljoen gulden uit voor grond aankopen. In totaal kon 87 hec tare worden aangekocht. De percelen liggen niet alleen in ge bieden waar natuurherstelpro- jecten moeten worden uitge voerd, maar ook daarbuiten. Die gronden wil de stuurgroep gebruiken als ruilmiddel. Hoewel de stuurgroep het afge lopen jaar in Zeeuws-Vlaande ren vijf projecten daadwerke lijk tot uitvoer bracht, wil het met de andere natuurcompen satieprojecten voor de verdie ping van de Westerschelde niet erg vlotten. Dit blijkt ook uit de voortgangsrapportage die de Statencommissie ruimte, milieu en water vandaag bespreekt. Twee jaar na ondertekening van de overeenkomsten waarin na tuurcompensatie voor verdie ping van de Westerschelde werd vastgelegd, blijkt dat de projec ten voor het buitendijks natuur herstel nog slechts in het papie ren stadium zijn. Broedgebied Voor de bescherming van het Zuidgors in de Westerschelde zijn verschillende planopzetjes gemaakt, maar een definitieve keuze laat nog op zich wachtej Zo ook de aanleg van het broei) gebied bij Hansweert. Daari een plan voor, maar de toekom stige beheerder van het terreij Staatsbosbeheer is weinig inge nomen met het plan. Over natuurherstel in de veer havens van Perkpolder en Krui ningen valt nog niets met zeker, heid te zeggen. Voor Perkpolde ligt er een plan van natuurba schermingsvereniging De Stelt kluut, waar de gemeente Honte nisse niks voor voelt. Vod Kruiningen staat er nog niets oj papier; ook al omdat de kans bJ staat dat deze haven een had delsbestemming krijgt. Van de aanleg van een broedgtj bied voor met name Visdiefjesij Terneuzen wil de stuurgroep l niets meer weten. Onderzot) heeft uitgewezen dat de vogd weinig vruchtbaar zijn en da sinds 1994 het aantal broedpa ren fors is gedaald. De vrucht baarheidsproblemen van q dieren zijn te wijten aan giftig stoffen in het water van het Ka naai Gent-Terneuzen. De stud, groep vindt het niet verstandi| om nu bij het strandje bij Pavil joen Westkant in Terneuzen ee extra broedgebied aan te leg gen. Binnendijks Ook met de binnendijkse w tuurherstelmaatregelen - op oj kreken na - loopt het allemaij niet zo hard. Voor de inlage; Den Inkel (Kruiningen) en Maïj garethapolder (Terneuzen) zij plannen gemaakt en is inmicl dels begonnen met het gronoj verwervingsproces. VerwaclJ wordt dat dit jaar nog kan woij den begonnen. Het waterschap Zeeuwse Eilacj den pakte de inrichting van hd voormalig slibdepot en de Rak mekensduintjes bij het Sloege bied wat voortvarender aai Daar komt nu zo'n tien hectaij duingebied erbij. Voor dezl werken leverde de stuurgroe een bijdrage van ruim 202.00 gulden. Vorig jaar gaf de stuurgrot ruim 2,8 miljoen gulden uit, li van de grondtransacties. In ti taal is voor natuurcompensatii maatregelen zowel binnen- a buitendijks een budget van miljoen gulden beschikbaa Tweederde hiervan is afkomst uit Vlaanderen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Mu seumhaven Zierikzee zet in op een formele erkenning als open luchtmuseum. De organisatie zal daartoe voor 1 juli een aan vraag indienen bij de betrokken instanties, aldus bestuursvoor zitter P. Iluijbrecht. Een officiële status van buiten museum opent volgens Huij brecht perspectieven voor de collectie traditionele schepen in de Oude Haven van Zierikzee. De bedoeling is in elk geval meer aandacht te schenken aan het culturele aspect van de vloot. Daartoe wordt uitgezien naar een nieuwe medewerker. „We worden door de buitenwereld nog te veel gezien als een groep oude mannen die er oude boot jes op nahouden. Dat imago, daar willen we vanaf. Want na- Apparatuur weg GOES - Uit een bedrijf aan de Stephensonweg in Goes is in de nacht van woensdag op donder dag communicatie- en foto-ap- paratuur gestolen. De buit heeft een waarde van enkele duizen den guldens. De daders kwamen binnen door de toegang open te breken. Loterij op CSW levert 3500 op voor Enschede MIDDELBURG - De loterij die gisteren gehouden is op de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, locatie Elzen laan, voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede, heeft 3519,95 opgeleverd. In de aula van de school werden de prijzen getrokken uit 3500 loten die verkocht waren onder leerlingen en docenten. De actie was door de Leerlingenraad en een brugklas georganiseerd. Tijdens de trekking werd tevens bekend gemaakt dat ook de op brengst van de Eco-shop van de school geschonken zal worden aan de slachtoffers van de vuur werkramp. Daarmee kwam het totaalbedrag op ruim 3500 gul den, dat gestort zal worden op j giro 777 van het rampenfonds. tuurlijk heeft de Stichting Mu seumhaven veel meer in haar mars. Vandaar dat we onze cul turele doelstelling handen en voeten willen gaan geven." De stichting heeft nog altijd geen zekerheid over haar toe komst in Zierikzee. Weliswaar heeft de gemeente Schouwen- Duiveland alsnog besloten 39.000 gulden bij te dragen in het exploitatietekort over 1999, omtrent de verdere financiering resteert nog altijd onduidelijk heid. De lopende begroting kent een gat van dertig mille. De do nateursactie die het stichtings bestuur eind vorig jaar begon, na het debacle rond de grootse plannen van de gemeente met de museumhaven, verloopt vol gens Huijbrecht 'moeizaam'. „Na de mislukte actie van de ge meente is de zaak danig be koeld. Wij moeten eerst voor een warming-up zorgen. De onder nemers moeten weer kunnen gaan inzien dat de museumha ven in alle opzichten de moeite waard is om te behouden voor Zierikzee en, als het even kan, nog verder is uit te bouwen ook.Huijbrecht heeft zijn hoop op realisatie van een reparatie- werf in de monumentale hout- loodsen nog altijd niet opgege ven. Die opzet vormcle het belangrijkste onderdeel uit het ambitieuze plan om van de Zie- rikzeese museumhaven een ech te toeristische attractie van for maat te maken. „We moeten laten zien dat we wel degelijk le venskrachtig zijn." De stichting neemt woensdag 31 mei twee scheepjes opnieuw in gebruik. De houten vaartuigen- een schouw en een Hollandse boot- hebben de afgelopen drie maanden een grondige renova tie ondergaan op een werf in Scharendijke. De werkzaamhe den zijn in eigen beheer uitge voerd, onder toezicht van scheepstimmerman P. Weeda. Vooral de schouw Snoopy verg de een ingrijpende vernieuwing. Nagenoeg de hele ombouw moest worden vervangen. Het schip wordt volgende week rond twee uur 's middags aan de Vis- sersdij k te water gelaten door de vorige eigenaar, J. Mulock Hou wer. Aansluitend wordt ook De Groene Welp in het zilte nat ge legd, waarna de scheepjes zich weer bij de zeven andere exem plaren van de stichting in de Oü- de Haven zullen aansluiten. Tegen inlevering van deze bon een Biologisch ontbijt op de bij het Milieu/Educatie Centrum Korenbloemlaan 5 Vlissingen Zaterdag 27 mei, aanvang 10.00 uur ALLEEN VOOR DE EERSTE 25 BEZOEKERS! door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - Onder toe zicht van Ander van Rooijen kreeg het station Westkapelle van de Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij acht jaar geleden voor het eerst een reddingboot. De Westkappelaar werd schipper en rukte honder den keren met zijn ploeg uit. Volgende week wordt Van Rooijen 58 jaar en moet hij stop pen met zijn werk op de boot. Ander van Rooijen: „Het werk blijft een passie." „Acht j aar geleden fuseerden de twee Nederlandse redding maatschappijen. Twee jaar te rug werd bepaald dat opvaren den op hun 55-ste moesten stoppen met reddingswerk. Ik was 56 en dacht dat ik per direct dit werk neer moest leggen. Maar ik had net de tweej aarlij k- se bijscholingscursus gehad en daarom mocht ik nog twee jaar doorgaan." Van Rooijen kwam per toeval zestien jaar geleden bij het red dingswerk terecht. Westkapelle had toen alleen een wippertoe stel waarmee een reddingslijn naar een gestrand schip kon worden afgevuurd. Via die lijn werden opvarenden in een bakje naar de wal gehaald. Om het wippertoestel over de stranden te rijden, was een truck nodig. Van Rooijen had die en werd aangesteld als chauffeur. Daarna werd hij helper bij de reddingmaatschappij en nog la ter kreeg hij het commando over het wippertoestel. „In 1-992 kwam de fusie en dat was onze kans. De vraag was of Westka pelle als uitrukpost moest ver dwijnen of dat we zouden uit breiden met een reddingstation. We kregen een reddingboot en een complete vaar- en redding opleiding in Schotland. Na die door Ingrid Huibers GOES - Opnieuw vragen burge meester en wethouders van de gemeente Goes om een voorbe reidingskrediet om de plannen voor een nieuw stadskantoor verder te kunnen uitwerken. Ditmaal gaat het om een bedrag van vijf ton. Van dat geld kan straks een voorlopig ontwerp van het nieuwe kantoor worden gemaakt. Hoewel de Goese be stuurders zich op dit moment week waren we volledig inzet baar." Tegenwoordig rukt de ploeg gemiddeld twintig keer per jaar uit voor vermissingen op het water of gestrande sche pen. Problemen Twee keer kwamen de Westkap- pelaars bij oefeningen zelf in moeilijkheden. Eén daarvan ge beurde vijf jaar geleden. „Het was vlak voor Kerstmis. Er stond een windkracht 7. Opeens kwam er een hele zware golf over ons heen en de motor sloeg af. Daarna kwam er een tweede golf die de boot op zijn kop gooi de." Door een bepaald mecha- over een aantal locaties buigen, is nog volstrekt onduidelijk wanneer er een keuze gemaakt kan worden. Eerder al stelde de raad een voorbereidingskrediet van een ton beschikbaar. Dat bedrag was nodig om een aantal haal baarheidstudies te laten doen en een programma van eisen op te stellen. Op basis van die gege vens verkoos de gemeenteraad in januari al nieuwbouw boven het verbouwen van het huidige stadskantoor. nisme dat Van Rooijen nog in werking kon stellen, werd onder de boot een soort ballon opge blazen die de boot omkeerde. „Dat waren nog eens goede oe feningen", zegt hij terugkij kend. Over zijn meest bijzondere red ding, hoeft Van Rooijen niet lang na te denken. „Op 28 au gustus 1996 kregen we om elf uur 's avonds de melding dat er een jacht was vastgelopen op het bankje voor Zoutelande. Er stond al een noordwester van windkracht 9. Onder de be schutting van de kust konden een heel eind in de buurt komen. We zagen het lichtje op de mast en zagen dat het jacht op z'n kant lag. De zware zee kwam er telkens overheen. We moesten verder uit de kust om bij het jachtje te komen maar door de harde tegenwind lukte dat niet. We gingen toen langs de andere kant en kwamen zo alsnog op de bank." Niet welkom Toen de twee Duitse opvaren den werden aangesproken, kre gen de redders te horen dat hun hulp niet welkom was. „Ze wil den wachten tot het vloed werd en ze verder konden naar IJmui- den. Ze hadden een kaart bij zich die zo uit de atlas leek te zijn gehaald. Even dachten we: 'Wat doen we hier.' We hebben het- schip toch vastgemaakt aan 1.3i LS 5-deurs vanaf 26.995,- foto Lex de Meester de boot en met behulp twee gro te golven konden eerst wij zelf en daarna het jachtje van de bank af komen. Later voelden die mannen zich wel rot hoor. Per 1 juni stopt Van Rooijen met varen op de reddingboot, maar helemaal loslaten kan hij dat werk nog niet. „Het blijft een passie. Aan de ene kant vind ik het jammer dat ik moet stoppen, maar aan de andere kant is het lichamelijk wel zwaar. Soms maak je zulke zware klappen op het water dat je ze dagen later nog voelt, vooral op die kleine reddingboten." Toch blijft de Westkappelaar verbonden aan de KNRM. Tot zijn 65-ste kan hij vuurleider van het wipper toestel blijven en hij doet nog steeds pr-werk voor de redding maatschappij. „En in mijn vrije uurtjes ga ik nu lekker varen met mijn eigen bootje." Middelburg, Kleverskerkseweg 7-9, tel. 0118-636248

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20