Zeelandhallen polsen Middelburg PZC En toen begon het ineens te sissen PZC Comfortabele plek voor veldstudie Raad Vlissingen wil meer weten over besteding overschot Pechiney-concours trok recordaantal van 694 scholieren zeeland 19 Directeur overweegt verhuizing van Goes naar Mortiere Indonesiërs bezoeken Walcheren Tientallen arrestaties in Antwerpen Rommelmarkt Man betrapt bij diefstalpoging Middelburg sport met Folkestone Afdeling communicatie breidt uit Reconstructie inrijden op agent Z-Vlaamse gemeenten goedkoopst School houdt markt voor Enschede Paardentram met donateurs vrijdag 26 mei 2000 foor Michelle Koek GOES - De Zeelandhallen in Goes vertrekken mogelijk naar het bedrijventerrein Mortiere in Middelburg. Eigenaar I. van Vliet heeft hierover 'oriënteren de gesprekken' gevoerd met de gemeente Middelburg. Van Vliet wil de Zeelandhallen uitbreiden om grote evenemen ten als Holiday on Ice te kunnen huisvesten. Omdat hiervoor een ingrijpende en peperdure ver bouwing nodig is, overweegt de eigenaar nieuwbouw en dat kan net zo goed in Middelburg. De Middelburgse wethouder P.M. Bruinooge (ruimtelijke or dening) beaamt dat er sprake is van oriënterende gesprekken tussen Van Vliet en de gemeente, maar beklemtoont dat de ge sprekken op initiatief van Van Vliet zijn gevoerd. Met het de bacle rondom de verhuizing van het waterschapskantoor van Goes naar Middelburg nog vers in het geheugen zegt hij:,,Mid delburg zal de Zeelandhallen te zijner tij d verwelkomen, maar is niet bedroefd als Van Vliet be sluit in Goes te blijven." De ge- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft donder dagavond de gemeentelijke jaarrekening over 1999 afge keurd. GroenLinks, met directe steun van de AOV/E>NIE 55+ en de SP, vindt dat ze onvoldoende geïnformeerd is over de beste dingvan anderhalf miljoen gul den. Dat is het bedrag dat de ge meente vorig jaar overhield. D66, RPCU en WD waren het ermee eens, waardoor de jaarre kening komende maand nog maals behandeld wordt. Opvallend was het standpunt van de WD, die tegen het voor stel stemde waarin hun eigen fi nancieel wethouder T. Meijers een stevige vinger in de pap heeft. In het raadsvoorstel is vier ton gereserveerd voor Vlis- singers die hun belastingen niet kunnen of willen betalen. Het restant, ruim een miljoen, gaat naar de algemene reserves. En in dat laatste zit het venijn. Na afloop van de vergadering verklaarde fractievoorzitter J. Lust (WD): „De afgevaardigde van onze raad in de bibliotheek commissie (Marian Rijnders- Steinman/WD) wilde toch nog even goed over de besteding van het meevallertje met ons spre ken. De cruciale vraag is of we VLISSINGEN - Een Indonesi sche delegatie brengt vandaag een bezoek aan Vlissingen en aan de commissaris van de ko ningin van Zeeland in Middel- burg- ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft bij een grootschali ge actie tegen de georganiseerde misdaad tientallen mensen aan gehouden. In de meeste gevallen ging het om illegalen. Zij werden naar de dienst Vreemdelingenzaken doorverwezen. De politie sloot in de actie Stad- storm met meer dan vierhon derd man het Schipperskwar tier, de Antwerpse rosse buurt, en een huizenblok in de Sta- tionsbuurt af. Cafés, restau rants en gokhallen werden doorzocht en van alle bezoekers werd de identiteit gecontro leerd. De actie richtte zich voor al tegen de mensenhandel. BELGA/ANP meente Middelburg bood des tijds het waterschapskantoor gratis grond aan en kaapte daarmee de nieuwbouw voor de neus van Goes weg. Wethouder S.J. Heijning (eco nomische zaken) van de ge meente Goes reageert verrast op de mogelijke verhuizing. Te meer daar de gemeente al gerui me tijd met Van Vliet in onder handeling is over de uitbreiding van zijn parkeerterrein. Heij ning acht het zeer onwaar schijnlijk dat Van Vliet de Zee landhallen daadwerkelijk naar Middelburg verhuist. „Bedrijfs economisch lijkt het me een slechte zet. Investeren in een verbouwing is hoe dan ook goedkoper dan nieuwbouw. Uitbreiding van de Zeelandhal len is op de huidige locatie ook mogelijk." Van Vliet zegt de optie Middel burg serieus te overwegen. Re den daarvoor is de bevolkings dichtheid op Walcheren: die is groter dan op de Bevelanden. Bovendien vindt hij dat een gro te evenementenhal eigenlijk in de hoofdstad van een provincie thuishoort. De eigenaar voegt daar wel gelijk aan toe: „De Zeelandhallen liggen nu ook op een prima locatie. Precies op een kruispunt: links ligt Brabant en rechts Walcheren. De mogelijk heid tot een uitbreiding op de huidige locatie wil ik voorals nog niet uitsluiten. Van Vliet hoopt eind juni een be slissing te nemen. een fiks bedrag zo moeten door sluizen naar de bibliotheek." Want de bibliotheek 't Spui is noodlijdend en zij heeft een ex ploitatietekort over 1999 van 760.000 gulden. Met geld uit die algemene reserves zou de bi bliotheek zo weer boven Jan zijn. „Maar willen we dat?", leg de A Soplantila van Groen Links voor. Hij haalde aan dat eerder, bijvoorbeeld in 1998, ook al de algemene reserves werden aangesproken om de bi bliotheek een financiële impuls te geven. „Zonder dat we wisten dat daarvoor de winst bestemd was." De gemeente kwam aan die onverwachte som geld door dat ze meer geld heeft gekregen van het Rijk. Ook was er een ho gere teruggave van afvalver werker OL AZ en een hogere uit kering voor het opvangen van asielzoekers. Daarnaast ont ving Vlissingen meer aan ge meentelijke bouwleges. ZOUTELANDE - Voetbalver eniging De Meeuwen in Zoute- lande houdt op zaterdag 3 juni een rommelmarkt. De tweede- handsmarkt op het terrein aan de Westkapelseweg duurt van 9.30 tot 14.30 uur. De delegatie, met daarin onder andere vice-gouverneur P. Renyaan van de Molukken, wordt om 11.00 uur door burge meester A van Dok-van Weele ontvangen in het Vlissingse stadhuis. Ook wethouder L. Poppe-de Looff van internatio nale betrekkingen is daarbij aanwezig. Na de ontvangst wordt gesproken over de projec ten die Vlissingen en Ambon willen uitvoeren in het kader van de stedenband Vlissingen- Ambon. Zo wordt onder meer overlegd over de wederopbouw van Ambon-stad. VLISSINGEN - De politie heeft donderdag een 53-jarige Rot terdammer aangehouden voor een poging tot diefstal in een Vlissingse huisartsenpraktijk. De man had geprobeerd enkele honderden guldens te stelen. De huisarts betrapte hem en waar schuwde de politie. Middelburger schrikt zich rot van stroomstoring Doe-het-zelver Winter kan er achteraf wel om lachen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij dacht dat hij op een boomwortel gestuit was, maar opeens be gon het enorm te sissen. L. M. Winter was dinsdagavond een paal voor zijn schut ting in de grond aan het slaan, toen hij een stroomkabel van 10.000 volt raakte. De hele wijk kwam zonder stroom te zitten. „Ik had niet; verwacht dat het zo erg was, helemaal tot in de nieuwbouwwijk daar achter het spoor", vertelt Winter. Hij staat naast de loopgraaf die Delta Nutsbedrij ven naast zijn huis in Reijershove ge maakt heeft om een nieuwe kabel aan te leggen. De palen van zijn schutting waren al een tijdje aan vervanging toe en nu het buiten wat frisser werd, vond hij het een mooi moment om met de klus te beginnen. Hij laat de palen zien: ze zijn twee meter vijfenzeventig lang en moeten 95 centi meter diep de grond in. Aan het eind zit een scherpe punt. „De paal stond drie centimeter boven wat ik dacht dat een boomwortel was, dus ik gaf een paar tikjes met de hamer en toen begon het ineens te sissen. Ik had geen zware weerstand, anders was ik wel gaan voelen wat het was. Die mevrouw van Delta Nutsbedrijven zei in de krant dat het veel kracht kost om een kabel door te steken, maar het koste helemaal niet veel moeite om die paal er in te slaan. Na het sissen volgde een explosie." Een werkne mer van Delta Nutsbedrijven, die aan het werk is, legt uit dat die explosie een door slag heet, kortsluiting dus. Lucky Letters „Mijn vrouw was net Lucky Letters aan het kijken en ik riep dat ze de Nuts moest bellen, ik had inmiddels wel door dat ik een stroomkabel had geraakt. De hele buurt stond op straat om te kijken wat er aan de hand was." Het viel nog niet mee om het elektriciteitsbedrijf te bereiken. „Ik kreeg een antwoordapparaat met de melding dat er in mijn buurt een stroom storing was, maar ik kreeg niemand aan de lijn om te vertellen dat het bij mij was. Ik heb zelfs nog de adjunct-directeur ge beld, maar die was in vergadering." Omdat Winter het nutsbedrij f niet kon be reiken, wist het bedrijf niet waar de stroomstoring ontstaan was, zodat eerst elders naar het probleem werd gezocht. Uiteindelijk belde Winter met de politie. Na anderhalf uur wachten, stond het elektriciteitsbedrijf voor de deur. foto Ruben Oreel Winter had met zijn paal het loden omhul sel van de kabel geraakt. Als de loodman- tel van de kabel beschadigd raakt, ont staat kortsluiting. Daarvoor hoef je niet de hele kabel te doorboren. „Nu sta ik te lachen", zegt Winter. „Maar het is levens gevaarlijk. Als ik er op het moment van de explosie met mijn hoofd boven had ge hangen, was ik nu verkoold. Ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als ik de kabel met mijn grondboor had ge raakt" Erfafscheiding Hij vindt niet dat hij aansprakelijk is voor de schade. „De jongens van, de Delta Nutsbedrijven die hier aan het werk zijn, zeggen zelf dat de kabel te dicht op het erf staat. Dit soort kabels horen buiten de erf afscheiding te liggen." Hij wijst naar het gat, waar te zien is hoe de kabel een hoekje van zijn tuin afsnijdt. „Ik hoop niet dat mensen denken dat ik zomaar wat aan het rotzooien ben, het is mijn schuld niet dat die kabel daar ligt." De buurt neemt het incident goed op. „Ik hoefde niet te vluchten, alle mensen leef den met ons mee. Er kwamen alleen wat kinderen klagen dat ze door mij hun favo riete tv-programma hadden gemist." Kamphuis 't Veerse Gat grondig verbouwd REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Nadia Berkelder VEERE - Kamphuis 't Veerse Gat is de afgelopen maanden grondig verbouwd. Het voor malig kamphuis van Staatsbos beheer is veranderd in een eigentijds verblijf voor veldstu die. Het kamphuis aan de Land- schuurweg is sinds kort eigen dom van de Stichting Veldwerk Nederland, een organisatie voor praktisch natuuronderwijs. Het huis is ingericht als veldstudie centrum. Tot de inventaris be horen verrekijkers, loepen, grondboren, zoekkaarten en na- tuurgidsen. Het hele jaar door verblijven er groepen, vooral schoolkinderen met hun bege leiders. Volgens beheerder B. van Leeuwen is het opvallend dat vooral kinderen uit de pro vincie Zeeland gebruik maken van het kamphuis. Hij vermoedt dat slinkende schoolbudgetten daarvan de oorzaak zijn. Omdat scholen minder geld hebben, zoeken ze een locatie in de buurt, die per fiets bereikbaar is. Groepen kunnen van boswach ter Vader of een medewerker van Stichting Veldwerk natuur les krijgen. Ze kunnen bomen determineren, beestjes onder de microscoop leggen of kijken wat er zoal in de kreek leeft. Tot voor kort was het mogelijk om 's avonds een romantisch kamp vuur te stoken. Een nieuwe poli tieverordening van de gemeente Veere heeft daar een einde aan gemaakt. Slaapplaatsen Om aan de eisen van de moderne tijd te kunnen voldoen, werd in februari met de verbouwing be gonnen. Op het dak zijn zes dak kapellen geplaatst, zodat er op zolder zes tweepersoonskamers zijn bijgekomen. Door het laten vervallen van een slaapkamer op de begane grond, is nu een zithoek bij het dagverblijf ont staan. Op de benedenverdieping zijn twee grote zalen die elk aan twintig personen een slaap plaats bieden. Het huis is ge schikt voor cara-patiënten, om dat alle vloeren bekleed zijn met linoleum of steen. Hoewel het huis vooral in de zo mer vol is, is het ook in de winter goed mogelijk om in het kamp huis te overnachten. De muren zijn geïsoleerd en er zijn twee stevige cv-ketels aanwezig. Buiten op het grasveld staan nu nog twee picknicktafels, waar van er één gevaarlijk is inge- MIDDELBURG - Middelburg en het Engelse Folkestone gaan vanaf vandaag (vrijdag) vijf dagen de strijd met elkaar aan. Dan vindt namelijk de 32ste sportuitwisseling plaats. Vijftig jaar geleden vond de eerste uitwisseling plaats. De af gelopen jaren is de uitwisseling vooral op sportief gebied ge weest. Diverse teams van verschillende clubs uit Middelburg gingen naar Folkestone en omgekeerd. Het gaat bij de uitwis- seling niet alleen om het sportieve aspect, maar ook om het leggen van vriendschappelijke contacten. De uitwisseling begint vandaag om vier uur met een ont vangst in de kantine van sportcomplex De Voorborch. Daarna gaan de sporters naar hun Middelburgse gastgezinnen. Zater dag en zondag staan diverse wedstrijden en evenementen op het programma. Voor maandag staan andere activiteiten ge pland, zoals een rondrit met de stoomtrein naar Goes. Dins dagochtend vertrekt het gezelschap weer naar Engeland. MIDDELBURG - B en W van Middelburg willen de sectie Communicatie tijdelijk uitbreiden. Daarvoor wil het 35.000 gulden uittrekken. Volgens het college blijft er nu te veel werk liggen. De sectie heeft haar handen vol aan de oude taken, zo als het schrijven van nieuwsbrieven, persberichten, het sa menstellen van de gemeentelijke voorlichtingspagina en in formatieverstrekking. Daardoor blijft er weinig tijd over voor nieuwe zaken, zoals voorlichting over de strategische projec ten van Middelburg en het verkopen van Middelburg als on dernemende en dynamische stad. Het college vindt dat de tij delijke kracht vier maanden moet worden ingehuurd. Rond die tijd verwachten B en W een structurele oplossing. MIDDELBURG - Een reconstructie van een verkeersincident moet meer duidelijkheid brengen in de strafzaak tegen een 48-jarige man uit Oud-Vossemeer. De rechtbank in Middel burg besloot donderdag tot aanhouding, omdat de recon structie van belang kan zijn voor de waarheidsbevinding. De verdachte was 19 maart dit jaar in Tholen met zijn motor in gereden op een hoofdagent van politie. Aan de hand van ei gengemaakte videobeelden wilde de man gisteren op zitting zijn gelijk bewijzen door te stellen dat er met een motor op ze ven meter afstand van het slachtoffer vanuit stilstand geen snelheid is te halen, waarvoor de agent moest vrezen. Een offi ciële reconstructie met alle betrokkenen werd daarom zinvol ler geacht. De rechters vroegen of de afstand tot het slachtof fer niet te gering is om hem met de motor te verwonden of dood te rijden. Die stelling ging volgens officier van justitie H. den Hartog niet op. „Als men met een motor op iemand, inrijdt kan men ten val komen en letsel oplopen. De snelheid hoeft geen rol te spelen." Zij hield vast aan de verdachte ten laste gelegde po ging tot zware mishandeling. Een onafhankelijk videoteam van de politie doet de reconstructie. De zaak werd daardoor terugverwezen naar de rechter-commissaris. VLISSINGEN - Oostburg, Sluis-Aardenburg en Axel zijn de goedkoopste gemeenten van Nederland. In Oostburg bedra gen de woonlasten - ozb, rioolrecht en reinigingsheffing - voor een gemiddeld huishouden 643 gulden. In Sluis-Aardenburg zijn de lasten 720 gulden. In Axel betaalt een gemiddeld huis houden 724 gulden. In de gemeente Abcoude zijn de woonlasten het hoogst, 1824 gulden. Dat blijkt uit de 'Atlas lokale lasten 2000' van de Rijksuniversiteit Groningen. Oostburg was in 1999 ook al de goedkoopste gemeenten van Nederland. De vierde Zeeuws- Vlaamse gemeente in de toptien van 2000 is Terneuzen met 828 gulden aan lasten. Terneuzen staat hiermee op de tiende plaats. Kamphuis 't Veerse Gat. zakt. Deze worden binnenkort vervangen door zes nieuwe exemplaren. In zogenaamde vrije periodes wordt het kamphuis ook ver huurd aan families, verenigin gen en anderen die graag een weekend in het Veerse Bos door brengen. 't Veerse Gat is tot eind september volgeboekt. foto Lex de Meester Op 8 juni neemt de Stichting Veldwerk het kamphuis offici eel in gebruik. Op 9 juni is er vanaf 15.00 uur open huis voor alle belangstellenden. van onze regioredactie MIDDELBURG - Het zestiende scholierenconcours van Pechi- ney heeft het recordaantal deel nemers van 694 getrokken. Het project beoogt een rechtstreekse ondersteuning van de Franse taal en cultuur in Midden-Zee land, waar de aluminiumsmel ter Pechiney tot de grote werk gevers behoort. Het jaarthema 'Mon école et la Zélande sur Internet' zette 694 leerlingen van het Goese Ly ceum, Sint Willibrord College, Calvijn College, Christelijke Scholengemeenschap Walche ren, Nehalennia en SSG Schel- demond aan het werk. Zij leverden hun franstalige werk stukken af bij de jury die de 51 gelukkigen aanwees die een ex tra lang Pinksterweekeinde in Parijs mogen doorbrengen. Donderdagmiddag werden de prijzen uitgereikt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De jury, onder voorzitterschap van commissaris van de koningin W. T. van Gelder, prees de vin dingrijkheid en het peil van de inzendingen. Pechiney vindt met dit scholierenproject aan sluiting bij het voortgezet en al gemeen vormend onderwijs. Algemeen directeur J. H. de Back wees bij de afronding van de jurering op de stevige positie van Pechiney in Zeeland. „We zijn in industrieel, financieel en organisatorisch opzicht een ge zond bedrijf dat hier goed zijn draai heeft gevonden en met veel vertrouwen naar de toe komst kijkt." Hij had ook een minder prettige mededeling: door het uittreden van de orga nisator Jan Hennink zal het ze ventiende concours scolaire in 2001 het laatste zijn. „We kun nen dit project niet los zien van de man die het al die jaren hart en ziel heeft gegeven. We zullen, nu het concours op een hoogte punt is gekomen, met spijt in het hart afscheid van zowel Jan als van zijn geesteskind moeten ne men." Alle deelnemers kregen donder dag een aandenken. Naar Parijs gaan: Carolien Rottier, Wilmien van de Woestijne, Hanneke Rie- mens, Marieke Melis, Esther de Visser, Eline Poppe, Arinda Ge- schiere, Nienke de Haan, Fenna 't Jong, Conchitta Bottse, Yvon ne de Wijze, Rorik van Wely, Lennart Overbeeke, Paul Parée, Robijn Geelhoed, Stefanie Wit- kowski, Annemarie de Bruijn, Lianne Beekman, Ilse Stoel, El len Kole, Louella van Giese, Marcha Mens, Renee Groenleer, Stevie Priester, Amanda van der Meule, Beatriz van Antwerpen, Martine Dljxhoorn, Marina van de Breevaart, Lieneke Riemens, Gonneke Boogaard, Willemien den Hollander, Puck Hoogeste- ger, Liesbeth Voet, Moniek van den Heuvel, Alisha Samson, Tessel Peperkamp, Gemma Franke, Frank Janse, Steven Vroonland, Christa Maartense, Femke Verschoore, Margriet van de Plasse, Justin de Jager, Joost Vanhommerig, Ruth de Kraker, Anne van de Sande, Ma- riëlle Walraven, Veerle 't Gilde, Marieke Jakobsen, Annemarie Oostdijk en Klaartje Nijssen. WESTKAPELLE - Leerlingen van christelijke basisschool De Lichtstraal in Westkapelle hou den maandag 29 mei tussen 18.30 en 20.00 uur een markt, fancy fair en verloting voor de slachtoffers van de ramp in En schede. De kinderen uit de hoogste groe pen richten een kindermarkt in waar zij hun eigen spulletjes verkopen voor het goede doel. Andere kinderen mogen uiter aard ook meedoen. Verder ko men er kraampjes met koekjes en limonade, een verloting en allerlei andere activiteiten die zoveel mogelijk geld moeten op brengen voor Enschede. Onder nemers hebben prijzen beschik baar gesteld. MIDDELBURG - Donateurs van de stichting Vrienden van Middelburg houden vandaag een rondrit met de paardentram langs panden van de BV Monu- mentenbeheer in Middelburg. Die vennootschap restaureert op dit moment drie gebouwen: een oud pakhuis aan de Balans 17, een woning aan de Nieuw- straat 23 en een werkplaats aan de Stadsschuur. De donateurs kunnen de panden in samen werking met de BV Monumen- tenbeheer bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19