m Brandweer wil toch bouwen Kabinet weigert hogere bijdrage asbestslachtoffers Tien jaar Slechts drie bezwaarschriften tegen bouw nieuw zwembad Palmen bloeien in Buttinge 10 tot 50% korting Arduin bijt in het stof in rechtszaak over cliëntenraad Brandstichter heeft laatste kans gehad 17 Vijf keer in overtreding Uitstel veiligheidshuis is onverteerbaar voor stadsgewestelijk korps zorgeloos douchen! Rechtbank laat inrijden op hoofdagent naspelen Opheffingsuitverkoop zeeuwse almanak Weg kwijt PZC MIDDEN zeeland vrijdag 26 mei 2000 VLISSINGEN - De Ko ninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 24-jarige Rotterdammer aangehou den. De man reed op de A58 zonder rijbewijs. Uit on derzoek bleek dat hij al twee maal eerder voor dat feit 1 was aangehouden, waarbij hij bovendien een ongeval in Vlissingen had veroorzaakt. Na overleg met de officier van justitie is het voertuig in beslag genomen. De Rotterdammer gaf bij zijn aanhouding tot twee keer toe een valse naam op. Aangezien de man niet deNederlandse nationali teit heeft, geen geldig identiteitsdocument en een verblijfsvergunning kon overleggen, is hij in gesloten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stadsgewes telijke brandweer van Vlissin gen en Middelburg moet zo snel mogelijk nieuwe huisvesting hebben. Dat de politie door fi nanciële problemen niet aan nieuwbouw op Stromenpoort kan denken, betekent niet dat de stadsgewestelijke brand weer langer uitstel kan verdra gen. „De gebouwen zijn niet meer van deze tijd en ze doorstaan absoluut geen Arbo-keuring meer. We willen snel gaan bou wen", verklaarde burgemeester A van Dok-van Weele, voorzit ter van de stadsgewestelijke brandweer, donderdagavond in de Vlissingse raadsvergadering. Van het oorspronkelijke plan om één Veiligheidshuis op Stro menpoort (tussen Middelburg en Vlissingen) te laten verrijzen, waarin alle spoedeisende hulp diensten (ambulancedienst, po litie en brandweer) onderdak zouden krijgen, wordt afgewe ken. „Voorlopig afgeweken", herstelt Van Dok. Volgens haar betekent deze stap niet dat de stadsgewestelijke brandweer op eigen houtje en solistisch verder gaat. „Wij onderzoeken nu de mogelijkheid om spoedig voor ons te gaan bouwen. Mis schien volgt daarna ook de re gionale brandweer en als het kan de ambulancedienst. Uit eindelijk zal ook de politie nog wel eens kunnen aanklampen." De twee kazernes in Middelburg en Vlissingen zijn dringend aan vervanging toe. Ze zijn te krap bemeten en 'hokkerig'. De raadsleden konden zich vinden indit snel zakendoen'Al zag de SP in de problemen rond het Veiligheidshuis een kans om door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft drie bezwaar schriften ontvangen tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor het nieuwe stadsgeweste lijk zwembad op het industrie terrein Vrijburg. Twee bezwa ren richten zich tegen de bouwhoogte en de te verwach ten overlast. Eén bezwaarma ker vecht het verdwijnen van de twee oude zwembaden aan. De bezwaren worden op 15 juni behandeld in de commissie ruimtelijke ordening; vervol gens probeert de gemeente het bestemmingsplan vast te stellen' in de raadsvergadering van 29 juni. Daarna wordt het plan ter goedkeuring naar de provincie gestuurd. J. Francke van de ge meente verwacht geen proble men bij de procedure: „Er zijn geen nieuwe gezichtspunten bij gekomen, de bezwaren waren tijdens de inspraakfase al be kend en er is al op gereageerd." Voldongen feit Het bezwaar tegen het opheffen van de zwembaden in Middel burg en Vlissingen komt volgens Francke wat aan de late kant. „Daar is in een eerder stadium al een besluit over genomen. De locatie en het stadsgewestelijk zwembad staan niet meer ter discussie in de bestemmings planprocedure. Het zwembad bij Vrijburg is een voldongen feit. Er zal verwezen worden naar eerdere besluiten. Met de bezwaren over de hoogte doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De rijksvergoe ding voor asbestslachtoffers van wie de werkgever failliet of onvindbaar is, gaat niet om hoog. Staatssecretaris J.F. Hoo- gervorst van Sociale Zaken voelt daar niets voor. Hoogervorst heeft dit deze week laten weten in antwoord op vra gen van het SP-Kamerlid J. de Wit. Die stelde Hoogervorst voor de rijksvergoeding van 35.000 gulden te verhogen, om dat een grote groep asbest slachtoffers mogelijk geen be roep meer hoeft te doen op de rijksregeling. Het gaat om de groep asbest slachtoffers bij wie zich na de verjaringstermijn van dertig jaar de dodelijke asbestziekte mesothelioom openbaart. Zij konden tot voor kort alleen op de Rijksregeling Tegemoetko ming Asbestslachtoffers terug- Advertentie) ti Hoog Rendement-ketelPVraag naar het Nefit Warmte voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. r0 'gewoon in Vlissingen een nieu we kazerne voor Vlissingen' te bouwen. Van Dok weerlegde die mogelijkheid, want met Mid delburg samen kan er in dat gezamenlijk onderkomen een betere brandweerzorg aan de burgers worden gegeven. „En samen bouwen is goedkoper." Begroting De opmerkingen over de stads gewestelijke brandweer kwa men aan bod bij de begrotings behandeling van het korps. De brandweer heeft ongeveer 160.000 gulden meer nodig dan geraamd in de begroting 2000. Maar, zo vonden bijna alle par tijen, voor de eerste keer kon er een begroting worden gemaakt waarin de kosten van de ambu lance, brandweer en trainings centrum afzonderlijk van el kaar te beoordelen waren. En dat komt de inzichtelijkheid ten goede. Door die heldere begroting werd ook duidelijk dat alleen Middelburg en Vlissingen voor de kosten van de Stichting Am bulancedienst Walcheren op draaien. „Terwijl Veere meepro fiteert. Wij vinden dat Veere ook naar verhouding moet meebeta len", merkte F. van Spaandonk van de PvdA op. Hij kreeg daar voor bijval van het CDA en de WD. Met uitzondering van de SP stemde de voltallige raad in met de begroting 2000 van de stads- gewestelijke brandweer. pagina 21toch één meidcentrale en de overlast van het zwembad houdt de gemeente zoveel mo gelijk rekening. „We streven naar een zo laag mogelijke bouwhoogte", aldus Francke. „Dat zal er waarschijnlijk in re sulteren dat mensen verder geen beroepsprocedures hoeven aan te spannen." In de commissie vergadering van 13 april bleek al dat de meeste fracties de bouwhoogte van twaalf meter te hoog vonden. Een hoogte van zes of zeven meter lijkt haal baar. De gemeente Vlissingen is te vreden over het geringe aantal mensen dat bezwaar heeft inge diend. Francke: „Het lijkt erop dat een groot aantal omwonen den zich bij de plannen heeft neergelegd." vallen. De Hoge Raad heeft on langs, in een zaak van een voormalige Schelde-werkne- mer uit Goes, bepaald dat as bestslachtoffers. of nabestaan den in bijzondere gevallen toch na dertig jaar een vergoeding bij hun werkgever kunnen claimen Hiervan uitgaand is de rijks overheid straks minder geld aan asbestslachtoffers kwijt, rede neerde SP'er De Wit: dus dan kan de vergoeding van 35.000 gulden wel omhoog. De SP heeft die schadevergoeding altijd al te laag gevonden, want asbest slachtoffers van wie de werkge ver nog bestaat, kunnen via het Instituut Asbestslachtoffers in principe zo'n 100.000 gulden 'krijgen'. Hoogervorst erkent dat er waarschijnlijk minder slachtof fers een beroep op de rijksrege ling zullen doen, maar vindt het desondanks niet nodig de ver goeding te verhogen. De rege ling is ingevoerd als 'maat schappelijke erkenning' voor asbestslachtoffers die anders helemaal niets krijgen, stelt Hoogervorst. door Ab van der Sluis BUTTINGE - Buttinge verkeert in tropische sferen. Voor het huis van kweker Wim Uilen broek staan palmbomen in bloei. Aan de bo men hangen trossen met duizenden gele bal letjes. Het is de eerste keer in drieënhalf jaar dat de palmen bloeien. „Palmbomen bloeien één keer in de zoveel jaar", weet Uilenbroek. De gunstige weersom standigheden tijdens de winter en het warme voorjaar hebben een handje geholpen. „Het is echt een heel grappig gezicht. Iedereen denkt dat palmbomen het hier niet doen, maar ik be wijs het tegendeel. Voor mijn huis staan win terharde palmbomen. Die kunnen wel zestien graden vorst hebbenIn het milde Zeeuwse kli maat doen ze het juist heel goed." Uilenbroek heeft in zijn achtertuin nog talloze palmbomen staan. Elke vrijdag tussen tien urn 's ochtends en vier uur 's middags houdt hij open huis voor mensen die ideeën willen op doen. foto Lex de Meester (Advertentie) door Aector Dooms MIDDELBURG - Een recon structie van een verkeersinci- dent moet meer duidelijkheid brengen in de strafzaak tegen een 48-jarige man uit Oud-Vos- semeer. Dat besloot de rechtbank in Middelburg gisteren. De ver dachte is 19 maart dit jaar in Tholen met zijn motor ingere den op een hoofdagent. Aan de hand van zelf gemaakte video beelden wilde de man gisteren op de zitting bewijzen dat er met een motor vanuit stilstand in ze ven meter geen snelheid is te ha len waarvoor de agent moest vrezen. Die stelling ging volgens officier van justitie H. den Har- tog niet op. „Als men met een motor op iemand inrijdt kan men ten val komen en letsel op lopen. De snelheid hoeft geen rol te spelen." Een reconstructie met alle betrokkenen moet dui delijkheid brengen. (Advertentie) herenmode op alle merkartikelen door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Ar duin moet binnen drie maanden verkiezingen voor een nieuwe cliëntenraad organiseren. Dat heeft de Middelburgse kanton rechter M. Klarenbeek donder dag beslist. De uitspraak is een overwinning voor het Verband van Veront ruste Ouders rond Huize Den Berg in Goes. J. Smits van deze groep familie leden van gehandicapten die bij de Goese locatie van de Zeeuwse stichting voor verstandelijk ge handicapten wonen, schakelde de rechter in om verkiezingen voor de Arduin-cliëntenraad af te dwingen. Volgens Smits is de huidige cliëntenraad onrecht matig. De cliënten en vertegenwoordi gers van gehandicapten in deze raad zouden onvoldoende kri tisch het optreden van directeur P. van den Beemt en manage ment volgen. Dat frustreert het Verband, om dat Van den Beemt alleen de cliëntenraad erkent als overleg orgaan met ouders van gehandi capten. In de raad zitten vier gehandicapten en zeven fami lieleden of vertegenwoordigers van gehandicapten. Benoemd De bestaande cliëntenraad is door directeur Van den Beemt uit de besturen van de ouderver enigingen van Den Berg in Goes en die van Arduin-vestigingen op Walcheren benoemd. In de samenwerkingsovereenkomst staat dat de raad door verkie zingen tot stand moet komen; dat is niet gebeurd. Volgens Arduin is met de be staande cliëntenraad overeen gekomen dat de eerste raad drie jaar blijft bestaan, voordat er echt verkiezingen komen. Maar kantonrechter Klarenbeek vindt dat de stichting dit onvol doende heeft bewezen. De rechter vindt dat de huidige, voorlopige cliëntenraad 'nau welijks meer bestaansrecht' heeft. Klarenbeek zet verder twijfels bij de representativiteit van de raad. Hij vindt dat de lo catie Den Berg oververtegen woordigd is bij de zetels voor fa milieleden in de raad. De positie van deze Den Berg-vertegen- woordigers in de raad noemt hij 'zeer wankel', omdat tegen het bestuur van de oudervereniging Den Berg een motie van wan trouwen is ingediend. Reglement Verder is Klarenbeek er niet van overtuigd dat de oudervereni gingen wel zo representatief zijn als Arduin beweert. Arduin was niet in staat aan te geven hoeveel ouders wel of niet lid zijn van de twee oudervereni gingen die deel uitmaken van de cliëntenraad. Arduin moet binnen twee maanden een verkiezingsregle ment vaststellen en krijgt van de rechter dan nog een maand de tijd om de verkiezingen uit te voeren. (Advertentie) Met Toyota De Jonge op eenzame hoogte.... '.'^VVWVW SPEKTAKEL op vliegveld Midden-Zeeland 26, 27, 28 MEI door Lukas Fransen MIDDELBURG - Als het aan officier van justitie F. van Es ligt, heeft een 21-jarige Vlissin- ger zijn laatste kans om gevan genisstraf te ontlopen, gehad. De man heeft zich begin 1999 schuldig gemaakt aan vernie ling en twee brandstichtingen in Terneuzen. De officier eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van 24 maan den, waarvan 8 voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat de Vlissinger onder toezicht van de reclassering wordt ge steld. Tevens vroeg de officier een schadevergoeding van ruim elfhonderd gulden toe te wijzen aan gedupeerden. De verdachte had in januari vo rig jaar een paar ruiten inge gooid, maar Van Es tilde vooral zwaar aan de twee brandstich tingen die daar in februari op volgden. De Vlissinger stichtte met twee vrienden brand in een vuilcontainer in de hal van een bejaardenflat. Ook stak hij el ders lakens in brand, die op het balkon van een flatwoning hin gen. „Dit had tot een absolute ramp kunnen leiden", zei Van Es. „Worden die bewoners van de flatwoning niet wakker, dan stikken ze gewoon in hun slaap van de rook." De Vlissinger verklaarde dat hij de lakens uit verveling in brand had gestoken. „Ik was me niet bewust van het gevaar voor de bewoners." Uit rapportages van psychiater en psycholoog kwam naar voren dat de Vlissinger zwakbegaafd is. Omdat hij in zijn jeugd is verwaarloosd, ver toont hij antisociaal gedrag. Beide deskundigen kwamen daarom tot de conclusie dat hij ten tijde van de brandstichtin gen licht verminderd toereke ningsvatbaar was. Zij adviseer den tbs, waarbij de verdachte in een kliniek een langdurige her opvoedcursus zou kruinen vol gen. Vrijheid De Vlissinger die ook nog twee autodiefstallen en een poging tot diefstal op zijn kerfstok heeft staan, gaf aan dat hij wilde meewerken aan opname in een kliniek, als dat maar niet bete kende dat hij al zijn vrijheden zou kwijtraken. De rechtbank had hem vorig jaar al in de gele genheid gesteld een zogenaamd doeproject te volgen. Hij slaag de er echter niet in het project af te ronden. De officier vroeg zich af of behandeling in een kliniek wél zou lukken. De raadsman van de Vlissinger vond de eis 'overtrokken'. Hij bestempelde zijn cliënt als een meeloper. De rechtbank doet woensdag 7 juni uitspraak. Lange Delft 46-48/hoek Segeersstraat, 4331 AR Middelburg, telefoon 0118-613073 De verwachtingen waren vrij hoog gespannen. Die van De Noormannen 3 uit Westka- pelle zijn niet van die heel ge weldige voetballers, maar die van Goes 5 evenmin. Wie weet, maakten ze wel een kansje. Opgewekt aanvaard den de Noormannen de reis naar Goes. Na enkele bemoedigende woorden van de coach snel den zij hoopvol het veld in, waar hen een onaangename verrassing wachtte. Geheel weggespeeld keken De Noor mannen reeds na drie kwar tier tegen een moedeloos stemmende achterstand aan. Gedesillusioneerd slofte de veelgeplaagde Westkappelse back naar het kleedlokaal, waar hij de ongrijpbare Goe se spits aanklampte. ,,Hoe kan het", sprak hij met nau welijks verholen bewonde ring, „dat jij met jouw kwali teiten in het vijfde speelt?" „Het vijfde? Wij zijn Goes 3." Dit antwoord zorgde voor enige verwarring; waar was Goes 5? Dat was ook de weg kwijt geraakt en op een be lendend veld in hevige strijd verwikkeld geraakt met - ja, met wie eigenlijk? Plots de den uitslagen er niet meer toe en werd na afloop véél gela chen, gedronken en op schouders geslagen. Sport verbroedert, zeggen ze. Dat klopt. Mits de beoefenaren daarvan het spoor volledig bijster zijn. Ccn Uitgeslapen'vAeC120oom2showroom PAAUWE Donderdag koopavond 111 w 1 1 Marconistraat 15, Goes, 0113 - 220840 ^inteim-ieubel AUPING, NORMA, RÉCOR BEDDING, PROBED, IMPULSE, CASCADE, TRECO UNLIMITED STALLMAN, AUPING ROYAL, LODDENKEMPER, ZEN IA, SVEDEX, GAUTIER, CLUB 8 Wel eens van een slaap-o-drome gehoord? Moet u bij Paauwe in Goes zijn. Daar vindt u alles, echt alles over slapen en slaap- accesoires. Rond 100 verschillende slaapkamers voor volwassenen, tieners, en twens. Gezond slapen, goed slapen, technisch slapen. Er is specialistische kennis in huis om u voor te lichten. Er zijn bed- bodems, matrassen, slaapmeubelen, kasten en dekbedden. En er is een groot assortiment bedtextiel. Kortom, nergens in Zeeland hebben ze een slaap-o-drome met zoveel diversiteit en deskundigheid op het gebied van slapen dan bij Paauwe in Goes. Paauwe wil nu eenmaal voor ieder individu of paar de beste slaapoplossingen in huis hebben! üto~ in Paauwe's SLAAPtP-DROME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17