Unilever stopt met gen-voeding YflEG0 EVEN GEDULD A.U.B. PZC Uitsluitsel toekomst Baan nabij Huiszoeking bij Rabobank en beleggingsclub Meer orders in zicht voor superjumbo Hoog ziekteverzuim dupeert vleessector Marks and Spencer verlaagt dividend Asbest gevonden in Rijnbrug PRAXIS VERBOUWT financiën en economie 7 Acties consumenten dwingen concern tot koerswijziging Brunei schrapt eenvijfde personeel Handelsoverschot neemt af Unicom verliest geding Doodstil Fokker sluit contract opvolger F16 Nedlloyd verkoopt Mammoet Ahold eigenaar van Bomprego woensdag 24 mei 2000 door Richard Mooyman AMSTERDAM - Vier lucht vaartmaatschappijen staan op het punt om orders voor de su perjumbo van Airbus bekend te maken. Dat zei projectleider Voysey van het Britse deel van Airbus gisteren in Amsterdam. De in Dubai gestationeerde luchtvaartmaatschappij Emi rates bestelde enkele weken geleden de eerste tien van deze reuzentoestellen bij het Euro pese luchtvaartconsortium. Maar de top van Airbus wil meer orders alvorens de knoop door te hakken over het door zetten van dit miljardenver- slindende A3XX-project. Volgens Voysey kan het bijna niet meer mislopen en zal de superjumbo met 550 zitplaat sen worden gebouwd. Behalve Emirates overweegt ook Sin gapore Airlines het toestel te bestellen. Verder hebben de Britse lucht vaartmaatschappij Virgin en nog vier andere maatschappij en grote belangstelling. De KLM is wel in het project geïn teresseerd, maar van een order is nog geen sprake. Voysey laakte de opstelling van de Amerikaanse concurrent Boeing, die jarenlang heeft be weerd dat er geen markt is voor een dergelijk groot vliegtuig. Nerveus geworden zou Boeing onlangs maatschappijen heb ben benaderd met een voorstel om grotere versies van de hui dige Boeing 747 te bouwen. De reuzen-Airbus kan volgens Voysey door de grotere omvang en toepassing van nieuwe tech nologie passagiers vijftien tot twintig procent goedkoper vervoeren dan een Boeing 747. Casino De A3XX krijgt twee dekken. In de buik is volgens Voysey plaats voor een rustplaats voor de bemanning en eventueel voor een casino of bar. De eerste A3XX zou eind 2005 kunnen worden afgeleverd. GPD van onze redactie economie ROTTERDAM - Onder druk van acties in Engeland, Duits land en Oostenrijk tegen gene tisch gemanipuleerd voedsel, zal Unilever binnenkort ook in Nederland geen voedingsmid delen met genetische gemani puleerde ingrediënten meer ver kopen. Vorig jaar haalde het concern al genetisch veranderde voedings middelen uit de handel in Enge land (waar prins Charles het Frankensteinvoedsel noemde), Duitsland en Oostenrijk, omdat de verkopen daalden. „Een aanzienlijk deel van con sumenten in deze landen wenst geen voeding met genetisch aangepaste ingrediënten. Wij kopen onze grondstoffen op Eu ropese schaal in. Daardoor zul len wij ook fasegewijs in Neder land ermee stoppen", zegt een woordvoerder van Unilever. Het bedrijf kan echter niet hele maal uitsluiten dat gen-produc ten in het assortiment van Uni lever voorkomen. Soms gaat het om uiterst kleine hoeveelheden, die nauwelijks zijn te traceren. Omdat Unilever de grootste voedingsmiddelenfabrikant in Nederland is, bepaalt uiteinde lijk de consument welke pro ducten gekocht worden. „Als de klant het niet wil, dan gebeurt het niet", aldus de woordvoer der. Supermarkten Vorig jaar begonnen super marktketens al met het verwij deren van genetisch gemanipu leerde voedingsmiddelen van de van onze redactie economie UTRECHT - De vleessector heeft flink te lijden onder het ziekteverzuim van het perso neel. Het verzuim ligt tussen de zeven en acht procent en is daar mee hoger dan het gemiddelde van zes procent in het Neder landse bedrijfsleven. FNV Bondgenoten luidde giste ren de alarmbel. Bestuurder D. van Gels wijk ziet in de hoge werkdruk bij de vleesverwer kende industrie een belangrijke grote oorzaak voor het verzuim. Maar ook de zogenoemde jaag- systemen werken ziekte in de schappen. Laurus (onder meer Super de Boer, de Edah en de Konmar) besloot ze niet meer te gebruiken voor haar huismer ken. Albert Heijn vroeg zijn leveran ciers het gebruik ervan te ver melden op de etiketten. Prompt besloten vrijwel alle fabrikan ten geen genetisch gemanipu leerde voedingsmiddelen meer te leveren. GPD hand. „Mensen krijgen een aan wezigheidspremie en er wordt gewerkt met stukloon, wat tot veertig procent van het inkomen kan oplopen. Die jaagsystemen moeten zo snel mogelijk uit de CAO verdwijnen." Bij sommige bedrijven krijgen werknemers bonussen als ze een jaar lang niet ziek zijn geweest. De nieuwe CAO moet jaagcon- tracten en ziekteverzuim aan pakken. Het wachten is op Sociale Za ken. Dat weigert vooralsnog goedkeuring aan het huidige contract te verlenen, omdat het vindt dat inleenkrachten onder de uitzend-CAO vallen. ANP Een productielijn voor Blue Band. De halvarinekuipjes hoeven niet uit de schappen te worden gehaald. AMSTERDAM - Uitzendorganisatie Brunei gaat op korte termijn 150 van de 750 kantoorbanen schrappen. Vooral de onderdelen Multec en Euromatch zullen moeten inkrimpen. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Inmiddels is de ondernemingsraad akkoord met een sociaal plan. De directie verwacht door natuurlijk verloop gedwon gen ontslagen te voorkomen. De maatregel volgt op de aange kondigde reorganisatie vrijdag tijdens de algemene vergade ring van aandeelhouders Brunei zit in zwaar weer. De dalende tendens die vorig jaar is ingezet, zet zich nadrukkelijk door. ANP VOORBURG - Plet overschot op de Nederlandse handelsba lans neemt af. In het eerste kwartaal bedroeg het positieve verschil tussen export en import van goederen 5,8 miljard in vergelijking met 8,1 miljard in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. De afname is te wijten aan de fors toegenomen import. Die steeg in de eerste maanden met negentien procent tot 109,8 miljard. Daar tegenover werd voor 115,7 miljard geëxpor teerd, een stijging van vijftien procent. ANP GRONINGEN - Het Groninger reclamebureau Unicom heeft het kort geding over het gebruik van de plaatsnaam Doodstil tegen mobiele telefonie-aanbieder Ben verloren. Unicom ge bruikte de naam van het Groningse gehucht om reclame voor het eigen bureau te maken. Ze was het er niet mee eens dat Ben Doodstil gebruikte voor een televisiespotje. Rechter Hidma erkent dat Unicom een auteursrechtelijke be scherming kan laten gelden op de naam Doodstil. In dit geval gaat dat evenwel niet op, omdat beide i'eclame-uitingen te veel van elkaar verschillen. „Door in haar campagne gebruik te maken van een openbaar toegankelijk voorwerp als een plaatsnaambord van het dorp Doodstil, heeft Unicom een ze ker risico genomen, temeer nu het gebruik van plaatsnaam- borden in de reclame niet nieuw is", aldus Hidma. GPD DEN HAAG - De Joint Strike Fighter, grote kanshebber om de F16 op te volgen als gevechtsvliegtuig, gaat Stork-dochter Fokker wellicht ruim 1 miljard opleveren. De Nederlanders sloten gisteren met Lockheed Martin, één van de twee moge lijke makers van de JSF, een contract over de aanleg van de bekabeling en de deuren in het toestel. De afspraken met Lockheed Martin betekenen niet dat Fok ker direct aan het project gaat verdienen, het akkoord is na melijk niet meer dan een voox'ontwikkelingscontract. Dat biedt Fokker alleen de zekerheid dat het daadwerkelijk bij de productie van de JSF wordt betrokken als de Amerikaanse re gering begin volgend jaar kiest wie het hypermoderne toestel mag bouwen. De race gaat tussen Lockheed en Boeing. ANP ROTTERDAM - Tx-ansportbedrijf Van Seumeren neemt Mammoet, specialist in ultrazwaar transpoi-t, over van Ned lloyd. Van Seumeren moet voor Mammoet ruim 244 miljoen neertellen, een bedrag dat volgens Nedlloyd ruim boven de boekwaarde ligt. De transpox*teur uit De Meem ziet Mammoet als aanvulling op de eigen activiteiten. Van Seumeren heeft vooral een kraanverleden (heffen, tillen), terwijl Mammoet sterk is als vervoerder van zware lading. Mammoet, in 1999 goed voor een bedi'ijfsresultaat van 33 miljoen bij een omzet van 407 miljoen, behoudt binnen de nieuwe onderneming zijn eigen naam. ANP Een Marks and Spencer in Camberley. foto Martyn Hayhow/EPA van onze redactie economie LONDEN - Het gaat de Brit se warenhuisketen Marks and Spencer (M&S) nog lang niet voor de wind. In het eind maart afgesloten boekjaar 1999/2000 zakte de winst voor belastingen met bijna een kwart tot 417,5 miljoen pond sterling 1,52 mil jard). De omzet van het con cern, dat ook vestigingen heeft in Amsterdam en Den Haag, stagneerde op 8,2 mil jard pond 30 miljard). De slechte i-esultaten die M &S de laatste paar jaar boekt, heeft het concern ge noopt om voor het eei'st in zijn geschiedenis zijn divi dend te verlagen. In totaal keert M&S nu negen pence per aandeel uit tegen 14,4 pence in het voorgaande jaar. De driehonderdduizend klei ne aandeelhouders van het concern zullen er niet blij mee zijn. De drie maanden geleden aangetreden bestuursvoor zitter Luc Vandevelde, af komstig van het Franse Pro modes, verklaarde ei^van overtuigd te zijn 'dat zijn concexm een toekomst tege moet gaat die even veel suc ces belooft als in het verle den'. Geld kan beter in groei woi'den gestoken dan in een dividend dat gezien de pres taties van nu niet gerecht vaardigd is, zo zei hij M&S liet gisteren verder we ten dat drie van zijn direc teuren opstappen. Ze maken plaats voor nieuwe. „Dat geeft ruimte om nieuw talent binnen te halen", aldus Van develde. Het is de viei'de wisseling in de directie in anderhalf jaar tijd. DPA/Bridge door Antoon Posting BARNEVELD - Het Barneveld- se automatiseringsconcern Baan zal naar verwachting bin nen enkele weken uitsluitsel ge ven over de toekomst van het bedrijf. De meest reëele opties voor redding van het bedrijf zijn een vriendelijke overname door een ander concern, hulp van een externe financier die het bedrijf van de beurs haalt of verdere af slanking. Als dat alles mocht mislukken en Baan niets anders rest dan het aanvragen van het faillisse ment, dan hoeft het bedrijf nog niet verloren te zijn. „Baan gaat nooit verloren. Alleen de vorm zal veranderen. Maar dat het verdwijnt, daar gelooft nie mand in", verzekert vakbonds bestuurder RBroeksema van de Gereformeerde Maatschappe lijke Unie. Deze vakbond is sterk vertegenwoordigd onder het Baan-personeel. In een echt bankroet van het be drijf gelooft Bi'oeksema niet. De aandelenkoers mag deze dagen dan peilloze diepten beluiken, Broeksema vindt dat je daar nuchter onder moet blijven. Baan heeft volgens hem nog vol doende geld in kas om het ko mend halfjaar te overleven. Ook zijn collega C. Baggerman van de Reformatorische Maat schappelijke Unie (eveneens een christelijke vakorganisatie) blijft in de toekomstkansen van Baan geloven. In hun kernacti viteit van ERP, software voor de sturing van logistieke en indu striële processen, zijn de men sen van Baan volgens Bagger man 'ontzaglijk goed'. „Aan het product ligt het niet." Het pro bleem van het bedrijf is volgens Baggerman dat het een imago probleem onder financieel ana listen heeft. Ook collega Broek- ZAANDAM - Ahold wordt eige naar van de Braziliaanse super marktketen Bompre?o. In 1996 richtten de twee con cerns een onderneming op, met elk een belang van vijftig pro cent daarin. Ahold heeft nu met de andere aandeelhouders een principe-overeenkomst onder tekend voor de aankoop van de andere vijftig procent. Wat Ahold kwijt is voor de vijf tig procent, maakt het bekend wanneer de transactie is afge rond. In 1996 betaalde het voor de helft van de joint ventux-e 475 miljoen. ANP sema denkt dat heel veel ellende voor het bedrijf te wijten is aan de media en analisten die het be drijf de gx-ond in hebben ge schreven. Toch erkent ook Broeksema dat het bedrijf in het verleden een aantal fouten heeft gemaakt. „Misschien hebben ze te hard willen lopen." Ondanks de top managers die de afgelopen tijd zijn vertrokken, is er volgens Broeksema en Baggerman nog steeds sprake van een grote loy aliteit onder personeel en het achtergebleven management. V ermogenspositie Maar de almaar dalende beurs koers holt de vermogenspositie uit waardoor Baan het risico loopt op schorsing door het beursbestuur. Op dat moment kan het bedrijf niet meer via de beurs vreemd geld aantrekken voor aanvulling van het vermo gen. Daar komt bij dat Baan een accountantsverklaring nodig heeft. Volgens de wet op.de jaar rekeningen moet de accountant binnen vijf maanden na sluiting van het boekjaar een verklaring over de continuïteit van het be drijf afgeven. Het laatste boek jaar is 31 december 1999 geslo ten en dus zou de verklaring er vóór 31 mei moeten zijn. Kan de accountant in zijn ver klaring niet garanderen dat de continuïteit van het bedrijf is gegarandeerd dan heeft Baan een heel groot probleem. Van daar ook de verwachting dat de Baan-directie op korte termijn zelf met een eigen verklaring moet komen hoe het denkt het bedrijf voort te zetten. Aandelenanalist Yvo Steenber gen van IRIS, het onderzoeksin stituut van Rabobank en Robe- cogroep, bevestigt dat Baan nog wel even aan zijn betalingsver plichtingen kan voldoen. Daar mee kan Baan in ieder geval voorlopig een faillissement ont lopen. Maar daarnaast is het van belang het eigen vermogen op peil te brengen. Door de voortdurende verliezen smelt het eigen vermogen weg. Dat eigen vermogen opkrikken kan door verkoop van voldoen de producten of het afstoten van onderdelen. Het meest voor de hand ligt het naar de beurs bx-engen van het Amerikaanse Internetsoftwarebedrijf Aurum dat Baan enkele jaren geleden heeft opgekocht. Volgens Steen- bergen is dat bedrijf nog enkele honderden miljoenen waard. Hierdoor zou de onrust over de financiële positie tijdelijk weg genomen kunnen worden. Echter, om op langere termijn zelfstandig te overleven zal de markt voor de producten van Baan aan moeten trekken. Steenbergen verwacht in de tweede helft van het jaar een licht herstel op de ERP-soft- wai-emarkt. Maar of Baan daar ooit nog weer mee op eigen be nen kan blijven staan, is de vraag. Want de groei in de tradi tionele ERP-markt is volgens Steenbergen over haar hoogte punt heen. Aansluiting bij een derde partij lijkt daarmee het meest logische om te doen. Kandidaten De analist voor de sector soft ware denkt zelf dat met de al maar dalende beurskoers Baan op een gegeven moment zo goedkoop wordt dat toch ie mand uiteindelijk het bedrijf wel zal willen overnemen. Na men van potentiële kandidaten voor overname van Baan doen momenteel volop de ronde. Een rechtsti'eeks concurrent als het Duitse SAP of het Amerikaanse J.D. Edwards of People Soft ligt niet direct voor de hand. In de fi nanciële pers wordt eerder ge dacht aan bedi'ijven als het Franse Groupe Buil en de Ame rikaanse softwaredienstverle- ner Computer Associates. GPD van onze redactie economie DOETINCHEM - De politie heeft gisteren huiszoekingen gedaan bij de Rabobank Doe- tinchem, ex-medewerkers van de bank en oud-bestuursleden van de beleggingsvereniging D'n Anwas. De invallen vonden plaats in het kader van het strafrechtelijk onderzoek tegen de bank en de beleggingsclub. Bij de huiszoekingen op negen plaatsen in onder meer Doetin- chem en Tilburg zijn admini straties in beslag genomen. De politie heeft geen aanhoudin gen verricht. De operatie, waarbij vijftig me dewerkers van politie, FIOD, en de Economische controledienst waren betrokken, stond onder leiding van een rechtei-com- missaxds. Het onderzoek van de aangetroffen documenten gaat vermoedelijk enkele maanden duren. De Fraude Unit Oost van het Openbaar Ministerie is in maart een strafi'echtelijk onderzoek begonnen tegen de Rabobank Doetinchem en de beleggings vereniging. Dat gebeurde nadat De Nederlandsche Bank aangif te had gedaan van vermoedelij ke overtreding van de wet toe zicht beleggingsinstellingen door de bank en de beleggings vereniging D'n Anwas. Ook deed het huidige bestuur van de beleggmgsvereniging aangifte tegen de bank wegens het vermoeden van verduiste ring van geld en valsheid in ge schrifte. Door wanbeheer verloren de 150 leden van de Achtei'hoekse beleggingsclub in het najaar ve le miljoenen guldens. Volgens vei-trouwelijke informatie van de Fi'aude Unit Oost, waarop verschillende media de hand wisten te leggen, heeft de bank zich op onwettige wijze verrijkt. Verhandeld Dat zou zijn gebeurd doordat tegen alle afspraken in binnen enkele maanden het vermogen van dertig miljoen gulden tien tallen keren werd verhandeld. Op die manier wei'd een omzet van 1,5 miljard gulden behaald. De Rabobank Doetinchem bracht voor elke transactie een bedrag in x-ekening. ANP Advertentie RENKUM - Asbestverwijderaars klimmen in de holle ruimte van de Rijnbrug (A50) bij Renkum. In de ruimte is bij herstelwerkzaamheden asbest aangetroffen. Jarenlang is er zonder beschermende kleding in gewerkt door een dertigtal werknemers van diverse aannemers. Volgens hen heeft Rijkswaterstaat bewust verzwegen dat er asbest in de brug verwerkt is. foto ANP In verband met de verbouwing van onze vestiging zijn wij op maandag 29 en dinsdag 30 mei gesloten. Op woensdag 31 mei openen wij feestelijk aan de Gildeweg 8. Let op uw brievenbus voor de folder met spectaculaire openingsaanbiedingen! TOT ZIENS OP WOENSDAG 31 MEI IN ONZE VESTIGING AAN DE GILDEWEG 8 IN VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7