Drempels vertragen busverkeer Cliënten laken onbegrijpelijke taal psychiaters PZC Axelsestraat wijst komst bushalte af Gemeente wil snel restauratie molen in Retranchement Leerlingen oefenen op de catwalk GS tevreden over milieuplan Bleijko Corporatie verwijst klagende huurders Axel naar commissie zeeland ,20 Oostburg vraagt overleg Duurzaam Veilig obstakels weg te halen Atletiekdag scholieren in Oostburg Breuk in cultuurwereldje Vlissingen niet te lijmen CHV wil vuurwerkopslag op Stampershoek bouwen woensdag 24 mei 2000 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De lijnbussen tussen Breskens en Biervliet ha len niet de snelheid die de pro vincie Zeeland voor dergelijke trajecten ogen heeft. De vele drempels zorgen er voor dat de bussen met vertraging op de plek van bestemming komen en dat aansluitingen worden ge mist. Dit is voor het college van bur gemeester en wethouders van Oostburg reden om het bestuur lijk overleg Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaan- deren te vragen geen plateau aan te leggen in de Langeweg in Breskens, de twee drempels in Zuidzande, ter hoogte van de begraafplaats, te verwijderen en een drempel in Hoofdplaat weg te halen. Burgemeester en wethouders concluderen op basis van de openbaar-vervoer-toets van de provincie dat de lijnen 1, 2 en 5 (tussen Breskens, Oostburg en Biervliet) en lijn 3 (door Zuid zande) niet de beoogde traject snelheid halen. De reconstruc- ties van de kleine kernen en de maatregelen die worden geno men in het kader van Duurzaam Veilig, maken dit er niet beter op. OOSTBURG - Atletiekvereni ging AV de Wielingen houdt vrijdag 2 juni de jaarlijkse scho- lierenatletiekdag op de gemeen telijke sportvelden aan de Bal- juwveltersweg in Oostburg. Tijdens de wedstrijddag kun nen basisscholieren van groep 3 tot en met groep 8 elkaar be kampen op verschillende atle- tiekonderdelen. De wedstrijden voor de oudste leerlingen begin nen om 8.45 uur, na de middag komen de kinderen uit de laag ste drie groepen aan bod. Elk dagdeel wordt afgesloten met een estafette waarvoor elke school ploegen kan afvaardi gen. In een brief aan het bestuurlijk overleg, waarin onder meer de gemeentebesturen, de provin cie, het waterschap en rijkswa terstaat zitten, geeft het college het dagelijks bestuur in overwe ging de drempels te verwijderen en af te zien van het geplande plateau. Dit verzoek houdt vol gens wethouder L. Wille ook verband met de geconstateerde overlast voor omwonenden en de schade die is ontstaan aan hun woningen. Hij constateert dat de verkeersmaatregelen blijkbaar niet voldoen, maar ziet nog mogelijkheden voor an dere oplossingen op deze plaat sen. ,,We blijven achter Duur zaam Veilig staan." Onnodige kosten De mededeling van Wille in de commissie verkeer kreeg dins dag ieders instemming. Wel vond L. Flikweert (CDA) dat er erg veel onnodige kosten wor den gemaakt voor het terug draaien van genomen verkeers maatregelen. De problemen rondom de bussen waren vol gens haar te voorspellen ge weest. WD'er R. Dekker vroeg zich af of de bussen nu echt zo veel later ter plaatse zijn door een drempel of plateau. M. Jan sen van D 6 6 wilde eindelij k eens een rapportage zien over de ef fecten van Duurzaam Veilig. Wille was het niet eens met de opmerking dat de maatregelen weggegooid geld zi jnomdat het bestuurlijk overleg altijd heeft geloofd in het nut van deze snel heidsremmers. Concluderen dat iets niet werkt, kan altijd pas achteraf, betoogde hij. „Een on derzoek naar de effecten kan pas als heel het project, inclusief rijksweg N61 is afgerond." Proef De gemeente Oostburg wil bij wijze van proef de Burchtstraat in Oostburg de eerste twee we ken van juni afsluiten voor doorgaand verkeer. Vrachtwa gens en geparkeerde auto's zorgen voor veel hinder in de au- toluwe winkelstraat. De dure bestrating wordt nu al kapotge- reden. Enkele ondernemers hebben negatief gereageerd op de proef. Wille wil met hen in overleg treden, want het kan volgens hem niet zo zijn dat '2,1 miljoen gulden naar de sode mieter wordt gereden'. ü&ii v* Sinds de herinrichting is het minder druk op de Axelsestraat en vinden er ook minder ongelukken plaats. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Als het aan de bewoners ligt, komt er op de Axelsestraat ter hoogte van de Jacob Catsstraat en de Leliestraat in Terneuzen geen bushalte met abri's. Dat werd dinsdagavond duidelijk tijdens de informatieavond over de tweede fase van de herinrichting van de Axelsestraat tussen de Jacob Catsstraat tot het kruis punt aan de Dokweg/Zuidlandstraat. Naast geluids- en stankoverlast van aaix- en afrij dende bussen en passagiers, zijn de bewoners bang voor verlies van privacy, waardedaling van hun panden en verlies van hun uitzicht. Ook was er vrees voor verslechtering van de bouwkundige staat van de veelal oude panden in de straat. „We verliezen ook nog eens onze parkeer plaatsen, terwijl verder de verkeersveilig heid niet wordt bevorderd"aldus een ver ontruste bewoner. Hij vond eveneens dat er te weinig groen was voorzien in zijn ge deelte van de straat. Wethouder K. van der Hoofd had begrip voor de grieven van de bewoners. Volgens hem moeten hiervoor dan ook afdoende oplossingen komen. „Op deze plaats kan ik er echter niet meer over zeggen, dan dat er ten aanzien van de bushalte naar alter natieven zullen worden gezocht", aldus Van der Hoofd. Op de informatie-avond was verder veel aandacht voor de nog vaak voorkomende verkeersonveilige situaties op de Axelse straat. Volgens Van der Hoofd is dit vooral een kwestie van mentaliteit. „Niet ieder een parkeert of rijdt even netjes. Uit cij fers blijkt dat echter wel dat we met de re constructie een belangrijk gedeelte van onze doelstellingen hebben gehaald. Sindsdien is de verkeersintensiteit op de Axelsestraat met de helft afgenomen en staat ze ook niet meer in de ongevallen top-tienin Terneuzen." Voor de tweede fase ,van de reconstructie van de Axelsestraat is gekozen voor het model dat is toegepast op het gedeelte tus sen de Axelsedam en de Van Steenbergen laan. Dit betekent in het midden een rij baan voor auto's, met aan weerszijden fietspaden, parkeerplaatsen (in totaal dertig) en trottoirs. Ter hoogte van druk kerij Bareman wordt een los- en laad- strook aangelegd. Verder is voorzien in vier voetgangersoversteekplaatsen en verbetering van het groen. Volgens plan ning begint de uitvoering in februari 2001. door Frank Gijsel SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg streeft er naar om snel voorzieningen te treffen aan de molen van Retranche ment, die in slechte staat is. De gemeente is op zoek naar een be drijf dat in staat is direct de mo len een flinke opknapbeurt te geven. Wethouder J. Boogaard toonde zich dinsdag tijdens de commis sievergadering burgerzaken en middelen bezorgd om de afwik keling. „Zoals we nu bezig zijn, schiet het niet op. We kunnen bij een versnelde uitvoering pro blemen krijgen bij het binnen halen van de nodige subsidie gelden. Over een versnelde uitvoering zullen we toch nog overleg moeten voeren met Mo numentenzorg. We zullen voor een grondige aanpak van de mo len op korte termijn met voor stellen komen", beloofde Boog aard aan de commissieleden. De commissie was positief over een verhoging van de parkeer tarieven. L. Kamphuis had lie ver gezien dat er een verhoging in procenten was toegepast in plaats van een aanpassing in centen. In de winkelstraten geldt straks een tarief van twee gulden per uur. De maximale parkeerduur wordt in die stra ten een uur. Voor de dichbij het centrum gelegen parkeerterrei nen moet vier gulden per dag neergeteld worden. De leden keurden ook een voor stel goed om het begrotingste kort van 12.000 gulden voor het nieuwe VW-kantoor in Aar denburg te betalen. Brandweerkazerne De nieuwe plaats voor huisves ting van de brandweerkazerne is nog niet bekend. „Onderzoek daaromtrent heeft tot op dit mo ment nog geen uitsluitsel gege ven", deelde wethouder Boog aard mee. L. Kamphuis (CDA) maakte zich zorgen over het voortbe staan van Dethon. Hij zei dat de omzet met tien procent is ge daald. Wethouder Boogaard antwoordde dat de huidige vorm van werken geen garantie geeft voor behoud van het werk voorzieningenschap. „We zul len met de zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten ons moeten afvragen hoe we verder gaan met Dethon." stuur heeft buiten zijn compe tentie gehandeld. Voor mi] is elke bemiddelingspoging onbespreekbaar." Beinemazegt na zijn vooronderzoek: „Ik zie nog wel licht, maar eerlijk ge zegd niet veel. Maandag heb ik een gesprek met het college van BenW." Voorzitter Jaap Ventevogel van de RvKCV ziet ook nog wel mo gelijkheden om de verstoorde relatie te herstellen. „Maar die kans is inderdaad wel mini maal. Het ligt broos." Begin dit jaar kwam de ruzie tussen de RvKCV en Overdam tot uitbarsting. Het deelbestuur podiumkunsten met Frans Ha verkort en Paul Sonke stuurde Overdam naar huis. Wethouder Poppe-de Looff zegde daarop het deelbestuur de wacht aan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het komt nooit meer goed tussen Klaas Over dam van bureau Uit in Vlissin gen en de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV). Wethouder L. C. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissin gen zegt desondanks te streven naar herstel van de werkver houdingen. Zij heeft Middel burger, oud-Tweede Kamerlid en voorzitter van de stichting Scoop, M. Beinema, gevraagd te bemiddelen in het conflict. Overdam vindt dat hij door de bestuursleden van de RvKCV belogen en bedrogen is en dat van hem niet kan worden ver wacht dat ze verder gaan alsof er niets is gebeurd. „Het deelbe- door René Hoonhorst AXEL - De jaarlijkse huurver hoging voor bewoners van Orangeriewoningen in de Ho ven van Axel is nog niet van de baan. De directie van de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging acht zichzelf niet bevoegd tot een on partijdig oordeel over klachten van de bewoners en verwijst de bezwaarmakers door naar de 'onafhankelijke Iluurcommis- Twee bewoners van Orangerie woningen in dê nieuwe Axelse wijk boden vorige week een lijst met 33 handtekeningen aan op het kantoor van de woning bouwvereniging. Bij al de kla gers - 'en in de overige negen Orangeriewoningen was nie mand thuis' - zijn ruim een jaar na oplevering van de huurhui zen veel zaken nog niet in orde, stelden bewoners H. Vossen en S. Hermans. Scheuren, lekka ges, bladderende verf en niet goed sluitende deuren en ramen zijn schering en inslag. Woord voerders van de corporatie stel den eerder dat veel ongemakken te wijten zijn aan de bouwers (aannemer en leveranciers), maar begrepen dat de RZVW als verhuurder aanspreekpunt is voor de bewoners. Om de Huur- commissie een degelijk be zwaarschrift voor te schotelen, moeten de klagers ieder afzon derlijk een brief opstellen met de bij zijn woning horende klachten. De bezwarencommis- sie kan vervolgens een objectief oordeel vellen over de redelijk heid van het al of niet doorvoe ren van huurverhoging, stelt RZVW-directexxr C. Reinhoudt in een brief aan de bezwaarma kers. De krimpscheuren en kie ren en schade aan het schilder werk door lekkages, worden in juni weggewerkt. Maar over het verhelpen van mankementen aan de dakconstructie van de berging, de CV-ketels, het B- watersysteem en achterdeuren, onderhandelt de corporatie nog steeds met bouwers en leveran ciers. Bezwaarmaker Vossen kondig de gisteren aan dat hij - of de mankementen nu wel of niet ko mende maand allemaal worden verholpen - op het standpunt blijft staan dat per 1 juli geen huurverhoging mag worden doorgevoerd voor bewoners van de Orangeriewoningen. „Alleen de overlast van het afgelopen jaar rechtvaardigt al dat de huurverhoging een jaar aan on ze neus voorbijgaat", bena drukt Vossen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De CHV heeft een vergunning aangevraagd voor een vuui*werkopslagplaats bij het nieuw te bouwen pand van de Boerenbond op bedrijventer rein Stampershoek in Oostburg. Het gaat om een opslag voor een kleine duizend kilo vuurwerk. Als de opslag aan alle eisen vol doet, kan de gemeente Oostburg de vergunning niet weigeren. Volgens burgemeester G. Noor dewier van Oostburg zijn er in de gemeente dan in totaal negen plaatsen waar beperkt vuur werk voor de verkoop wordt op geslagen. Op zeven plaatsen, die zich in de nabijheid van wonin gen en winkels bevinden, is de opslag van tweehonderd kilo toegestaan. Eén locatie omvat een opslag van vierhonderd kilo en nu ligt er een aanvraag van de CHV voor 990 kilo op het indu strieterrein. De bestaande op slagplaatsen zijn vorig najaar gecontroleerd op brandveilig heid. Ook de hoeveelheid is ge ïnspecteerd; bij een aantal bleek er te veel vuurwerk te liggen. Dat is in beslag genomen. Ze voldoen volgens de burgemees ter nu aan alle eisen die de ge meente daaraan stelt. Noordewier begrijpt dat er door de ramp in Enschede extra aan dacht voor de vuui*werkopslag- plaatsen is, maar hij vindt het onnodig nu opeens de controle te verscherpen. „Ik weet zeker dat er in elke gemeente in Ne derland dergelijke opslagplaat sen zijn te vinden." De burgemeester liet vorige week in de raad nog weten dat er geen bewaarplaatsen voor vuuxwerk in de gemeente wa ren. Hij doelde toen op groot schalige opslag. „Waar praten we over? Niet over een ton, maar over negenhonderd kilo." Scholieren van het Reynaertcollege oefenen voor de modeshow, die onderdeel uitmaakt van de Bonte Avond. foto Charles Strijd door Edy de Witte HULST - De verborgen talenten van leerlingen te voorschijn ha len. Het Hulster Reynaertcolle ge speelt hier morgen en vrijdag op in met een Bonte Avond. Na enkele maanden zelfstandig te hebben gerepeteerd, leggen de deelnemers de laatste week de hand aan de gezamenlijke pre sentatie. „Het idee is ontstaan tijdens de traditionele kerstborrel eind vorig jaar", zegt muziekdocent door René Hoonhorst WALSOORDEN - Gedeputeer de Staten gaan akkoord met het bedrijfsmilieuplan van Bleijko Betonindustrie BV in Walsoor den. De directie van de betonfa- briek heeft de milieu-overlast tot een minimum beperkt. Het milieubeleidsplan is de afgelo pen maanden na intensief over leg tot stand gekomen. Het verlagen van de rijsnelheid over het fabrieksterrein, vaker vegen en schoonspoelen na werkzaamheden, plaatsen van overkappingen en windscher men en het inpandig opslaan en verwerken van stuifgevoelige grond- en hulpstoffen hebben Adrie Boogaert. Samen met een aantal collega's heeft hij de plannen verder besproken en het theaterspektakel uitge werkt. Op de vraag wie durft er zijn of haar talenten op een groot podi um te etaleren, kwamen zo'n veertig inschrijvingen uit alle schoolgeledingen binnen. Uit deze aanmeldingen zijn tenslot te 25 leerlingen geselecteerd. „Dat is eigenlijk het moeilijkste geweest van de hele procedure", vindt Boogaert. „Je moet be paalde groepen op een wel zeer tactische wijze vertellen dat hun act nog niet rijp is voor het grote publiek. Tevens moet je ze verder stimuleren zodat ze er misschien bij een volgende uit gave wel bij zijn." Enthousiasme De ruim zestig deelnemers brengen in de aula van de locatie aan de Gildenstraat een twee ënhalf uur durend programma op de planken. Het publiek ziet en hoort instrumentalisten, zang, streetdance, toneel, dans, poëzie, humoristische sketches. Als dat nodig is, zorgt de school- band voor begeleiding. Met een professionele licht- en geluids installatie wordt er tegelijk groot uitgepakt. Volgens docent Boogaert is dit gezien het en thousiasme en de al getoonde kwaliteit tijdens de repetities geen overbodige luxe. Een streetdance-optreden zal vol gens hem zelfs niet uit de toon vallen op de TMF-muziekzen- der. De beide bonte-avondvoor- stellingen beginnen om 19.30 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. mentwagens in de late avond en nacht helpen eraan mee dat ook de geluidoverlast voor de woon omgeving tot een minumum wordt beperkt. Samen met het doorvoeren van een energiezui niger beleid voldoet Bleijko in alle opzichten aan de huidige strenge milieu-eisen, stelt het provinciebestuur vast. Het tot 2003 geldende bedrijfsmilieu plan is dan ook door GS goedge keurd. Overigens ontslaat dat de be- tonfabriek niet van het nemen van verdere maatregelen bij de eventuele aanvraag van nieuwe vergunningen of nieuwe milieu inzichten, waarschuwt het da gelijks provinciebestuur. de stofverspreiding sterk inge damd. Het verbeteren van spuit- en bewerkingstechnie ken gaat bovendien door. Om de hoeveelheid afval te beperken, wordt niet-uitgehard restbeton hergebruikt, staalafval direct gescheiden en minder verpak kingsmateriaal gebruikt. On deraannemers zijn bij verbou wingen en nieuwbouw verplicht om afval zelf mee te nemen. De bodem van het fabriekster rein is op enkele vervuilde plaatsen gesaneerd. Vloeistof dichte vloeren en lekbakken dienen nieuwe bodemvervui ling te voorkomen. Peilbuizen moeten tijdig aangeven of de grond toch weer volloopt met stoffen die er niet thuishoren. Geluiddichte omkastingen, het gebruik van geluidarmer mate rieel, geluidsisolerende bekle ding in storttrechtei's, het alleen aanzetten van machines bij daadwerkelijke productie en laad- en losverboden voor ce- door Roelf Reinders KLOETINGE - Hulpverleners in de psychiatrie spreken te wei nig in begrijpelijke taal over be handelingen. Patiënten weten daardoor niet wat er met hen ge beurt. Het gevolg is groeiende onzekerheid en afhankelijkheid van psycholoog of psychiater. Dat zegt voorzitter E. van Zunderen-Obbes van de cliën tenraad van het Zeeuwse psy chiatrisch centrum Emergis. Volgens haar hebben psychia trische patiënten vaak niet de mondigheid om verduidelijking te eisen. „Cliënten in de psychi atrie zijn erg afhankelijke men sen die heel voorzichtig zijn", zegt Van Zunderen-Obbes. „Ze durven vaak niet te vragen wat een hulpverlener bedoelt." Om iets aan dit probleem te doen, is dinsdag liet Cliënten Belangen Bureau Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) Zee land opgericht. Het belangen- bureau wil patiënten en hun familieleden informeren over allerlei zaken die met psychia trische zorg in Zeeland te ma ken hebben. „Het Cliënten Be langen Bureau moet een tolk tussen hulpverlener én cliënt zijn", zegt Van Zunderen-Ob bes, die ook voorzitter is van de Stichting Cliënten Belangen Bureau GGZ Zeeland. Maatjes Het hulp- en informatiepunt huurt een kantoortje op het Emergis-terrein in Kloetinge en is ér voor alle patiënten in Zee land die psychiatrische hulp krijgen. De medewerkex's zijn allemaal zelf patiënten. Dat is erg belangrijk, zegt Van Zunde ren-Obbes. „Door de afhanke lijkheidspositie is de rol van een cliënt vaak beperkt tot ja of ixee zeggen. Maar pas als je weet waar het over gaat, kun je als cliënt onderhandelen." Bij hulp vragen bij medepatiënten ver dwijnt de verwarring die tussen patiënten en hulpverleners kan ontstaan, zegt zij. „Dan is er toch een beetje het gevoel van maatjes onder elkaax'. Wij heb ben de tijd om te praten en kun nen bijvoorbeeld de vragen op een papiertje schrijven waar mee de cliënt naar hulpverle ners terug kan." Het Zeeuwse belangenbureauis niet het eerste informatiepunt voor psychiatrische patiënten in Nederland maar wel het eer ste volledig onafhankelijke bu reau. Van Zunderen-Obbes: „Er zijn Cliënten Belangen Bureaus die door de instellingen worden betaald. Deze zijn alleen op hun eigen instelling gericht. Sommi ge gebruiken geld dat voor de cliëntenraad is bedoeld. Ons bureau geeft informatie over het hele psychiatrische aanbod in Zeeland." Snelheid Het bureau is het resultaat van onderzoek onder Zeeuwse psy chiatrische patiënten en hun fa milie. Daaruit bleek dat er veel behoefte aan informatie be staat. In ongeveer een jaar is het bureau uit de grond gestampt. Emergis-directeur T. Bierens prees tijdens de opening van het belangenbureau de snelheid waarmee dat is gebeurd. „Daar kan de regering een voorbeeld aan nemen. Emergis heeft kort geleden toestemming voor ver en nieuwbouw voor 42 plaatsen gekregen voor patiënten die langdurig zijn opgenomen. Dat wilden we tien jaar geleden al." VERKOOP BIJ EXECUTIE Op donderdag 25 mei 2000 te 14.00 uur vindt ten laste van J. J. Hanenberg een openbare verkoop plaats. Te koop wordt aangeboden: diverse inboedelgoederen, waaronder een kleurentelevisie, videorecorder en een bankstel. De plaats van verkoop is Hercules Segherslaan 32 te Vlis singen. Bezichtiging een 1/4 uur voor de verkoop. De verkoop geschiedt bij opbod aan de meestbiedende tegen contante betaling zonder opgeld. Gerechtsdeurwaarderskantoor P. Lengkeek, Vogelzangsweg 100 te Goes. Tel.: 0113 -250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50