Geld voor centrum bedrijven PZC Doel krijgt uitstel van executie Promotiefilm zit tjokvol informatie Terneuzens college ziet geen heil in gedoogde wietteelt VVD en CDA Axel storen zich aan pleidooi wethouder Hulst verwacht steun EU zeeland woensdag 24 mei 2000 z 19 Terneuzen mijdt Max Havelaar Kapelle opent knip voor Enschede Provincie helpt Grevelingenschap Vergunning voor duiklessen Werkstraf voor steunfraude Ambulance botst Biologische boer houdt open dag Koersbaltoernooi doorRené Hoonhorst HULST - De komst van een be drijvencentrum naar het Hul ster bedrijfsterrein Hogeweg is een stuk dichterbij gekomen met de toekenning van een kwart miljoen gulden provinci ale subsidie. Als uit Brussel volgende maand nog het verlos sende woord klinkt voor een bi j - drage van 3,5 ton, staat niets de bouw van een bedrijvencen trum nog in de weg. Directeur G. Lernhout van de Rabobank Sint Jansteen en om streken hoopt dat de eerste spa de voor het bedrijvencentrum dit najaar al de grond in kan. Samen met de Rabobank Hulst heeft de Rabobank Sint Jan steen en omstreken het initiatief genomen voor oprichting van een Hulster bedrijvencentrum. Het centrum aan de Hogeweg bestaat uit tien magazijnunits en zeshonderd vierkante meter kantoorruimte, waarbij een centrale receptie. Het centrum is specifiek bedoeld voor star tende ondernemers en kleine, ambachtelijke bedrijfjes. Verhuur van kantoorruimte aan ondernemers van buiten is volgens het Streekplan niet toe gestaan. Kantoren moeten vol- (Advertentie) ■Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN ADVOCATEN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel.info tel. 0118-637488 gens de provincie in de binnen stad worden gevestigd, mede om monumentale panden in stand te houden. Bankdirecteur Lernhout meldt desgevraagd dat het bedrijvencentrum ook niet wordt gebouwd voor vesti ging van kantoren. De beschik bare kantoren worden alleen verhuurd aan ondernemers die hun zaak in het bedrijvencen trum hebben en extra ruimte nodig hebben voor hun admini stratie of ontvangst van cliën ten. Onder die voorwaarde gaan Gedeputeerde Staten akkoord met de bouw van het centrum en met het verlenen van 250.000 gulden subsidie. Het bedrijven centrum kan de bedrijvigheid en de economische structuur rondom Hulst versterken. GS vinden dat heel belangrijk met het oog op het wegvallen van het veer Kruiningen-Perkpolder, schrijven ze in een toelichting op hun besluit; Lernhout toonde zich dinsdag verheugd over het besluit van het dagelijks provinciebestuur. „Nu kunnen we door met de voorbereidingen voor het be drijvencentrum. Zonder verde re kinken in de kabel kunnen we in het najaar met de bouw be ginnen, zodat het centrum vol gend voorjaar zijn deuren kan openen." De stichtingskosten van het be drijvencentrum zijn begroot op 3,6 miljoen gulden. Rabobank en grondeigenaar brengen iede re een half miljoen gulden in. De bank staat daarnaast garant voor een lening van 1,9 miljoen gulden. De overige zeven ton moet via subsidies binnenko men. De helft van dat bedrag is binnen met de goedkeuring van de provincie en een eerder door .de gemeente Hulst toegezegd bedrag van een ton. Bij bankdi recteur Lernhout hebben zich intussen al vier serieuze gega digden gemeld voor een plaats in het bedrijvencentrum. Alle facetten Sluis-Aardenburg komen in beeld door Pascalle Cappetti SLUIS - In de promotiefilm 'Sluis-Aardenburg ons para dijsje dichtbij' is het dan weer mooi weer, met bloeiend vlas, papavers, fluitekruid en klap rozen, en dan weer hartje win ter met besneeuwde polders en een eenzaam Zwin. Een win terkoninkje zingt het hoogste lied, terwijl een vrouwtjesko nijn een mannetje verjaagt dat haar niet aan staat. De natuur beelden wisselen de beelden van fraaie plekjes, historische bouwwerken en details van gevels, grafstenen en interi eurs af. Amateur-filmer Piet Koster uit Sluis heeft geprobeerd de gemeente in al haar facetten te laten zien. De promotiefilm waaraan hij ruim een jaar in tensief heeft gewerkt en waar voor hij dagen in het veld doorbracht, bijvoorbeeld om de roep van het vogeltje vast te leggen, is eindelijk af. De videoband is klaar om in het toeristenseizoen of tijdens evenementen als open monu mentendag of het nationaal museumweekeinde, vertoond te worden in het Belfort of in de plaatselijke VW-kantoren. Burgemeester C. van Liere toonde zich bij een eerste voor stelling verrukt over het resul taat. Fietstocht De pogingen om zo volledig mogelijk te zijn en geen kern of onderwerp - van het krulbol- len, de carnaval, de slakken- kwekerij tot het bezoek van koningin Wilhelmina in 1945 - onbesproken te laten, geeft de 27 minuten lange film onver mijdelijk iets vluchtigs, iets gehaasts, al lijken de hoofd rolspelers, Frank en Dian Gij- sel die de kijkers op hun zonni ge fietstocht meenemen, alle tijd te hebben. Het is het gevolg van een be wuste keuze, verklaart filmer Koster, om de kijker te prikke len en nieuwsgierig te maken voor wat de kernen te bieden hebben. ,,Ik hoop maar dat we niets zijn vergeten", voegt hij daar aan toe. Verteller Arco Willeboordse stipt de onder werpen even aan, maar laat een verdere ontdekkingstocht of gegraaf in de geschiedenis aan de bezoeker over. Die wordt gestimuleerd om de streek per fiets of auto te gaan verkennen. Stadsomroeper Cees Blaecke kondigt de film vanaf het bordes van het stad huis op zijn eigen wijze aan en af. De promotiefilm vervangt de oude diaserie, die hopeloos verouderd was. Niet alleen waren de gebruikte foto's ver sleten, de dia's belichtten en kel de koopstad Sluis, en dat kon na de fusie met Aarden burg niet meer. Zeker niet nu Aardenburg zich steeds meer als kunst- en cultuurstadje profileert. Of de gemeente met miljoenen bezoekers per jaar een dergelijke film nog nodig heeft, is de vraag. Koster vindt van wel. „Sluis wordt door sommige mensen nog steeds geassocieerd met de aanwezi ge seksshops." „Helemaal klaar is de film nooit", denkt Koster. De we reld verandert, dus ook Sluis- Aardenburg. Neem alleen al het Zwinmuseum in Retran- chement, dat ten tijde van de opnames nog in oude staat verkeerde, maar inmiddels flink onder handen wordt ge nomen en een nieuwe beheer der heeft. Wanneer de officiële presentatie plaatsvindt, is nog niet bekend. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De 'zuivere' koffie en theeorganisatie Max Havelaar redt zich wel, vindt het Temeuzense college van B en W. Daarom wil het niet overgaan to.t de inkoop van de pro ducten van Max Havelaar. De Christenunie had daar in de al gemene beschouwingen voor gepleit. De gemeente zou met een dergelijke stap het goede voorbeeld geven aan de burgers, aldus de fractie. Maar die voorbeeldfunctie heeft Max Have laar van de gemeente niet meer nodig, gelet op de bekendheid van de producten en het belang hiervan voor de producenten, aldus het college. Bovendien wijst het op de extra kosten die de Max Havelaar met zich meebrengen: een kwartje meer per pak dan andere merken. KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdag avond een gulden per inwoner beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de ramp in Enschede. Op voorstel van PvdA-raadslid R. Lambeck nam de raad bij de aanvang van de vergadering een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de overledenen. Ook sprak de raad af om snel met de brandweer en betrokken ambtenaren rond de tafel te gaan zitten. De commissie algemene bestuurlijke aangelegenhe den wil een risicoinventarisatie maken op het gebied van mi lieu- en veiligheidsvoorschriften. BROUWERSHAVEN - Gedeputeerde Staten zijn bereid ruim 2,5 ton bij te dragen om het tekort op de begroting 2001 van het Natuur en Recreatieschap De Grevelingen terug te drin gen. De interprovinciale beheerder van de Grevelingen ver wacht volgend jaar uit te komen op een nadelig saldo van ruim 2,5 miljoen gulden. De tekorten worden in mede in de hand gewerkt door de toenemende berg illegaal afval die moet worden afgevoerd en het noodzakelijke herstel van ver nielingen aan gebouwen en beplanting rondom het Grevelin- genmeer. Ook de betaalde parkeerplaatsen zorgen nog altijd niet voor voldoende inkomsten. Het begrotingstekort is daar mee structureel van aard. In de meerjarenraming 2000-2003 is rekening gehouden met een negatief resultaat dat nog eens vijf ton hoger ligt dan de raming voor volgend jaar. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse Dolphins Diving Educa tion heeft van de provincie Zeeland een tijdelijke vergunning gekregen voor het verzorgen van lessen voor aspirant-dui kers. Het betreft een vergunning voor het duiken met tien leerlingen onder begeleiding van een goed opgeleide en ge trainde instructeur. Het feit dat het om een tijdelijke vergun ning gaat heeft te maken met een ophanden zijnde wijziging van de provinciale duikverordening. Dolphins Diving mag lesduiken van 1 juni tot 1 november 2000. MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Kapelle is dinsdagin Middelburg veroordeeld tot zestig uur werkstraf en vier we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Kapellenaar had juni 1997 tot april 1999 uitkeringsfraude gepleegd door ande re inkomsten uit arbeid te verzwijgen. Het nadeel aan de ge meente Goes bedroeg 30.000 gulden bruto. Van dat bedrag ging officier van j ustitie M. Kappeyne van de Coppello uit. Hij eiste tien weken cel. De verdachte vertelde door de drugsver slaving van zijn zoon en zijn echtscheiding in een uitzichtloze situatie terecht te zijn gekomen, maar hij toonde zich wel be reid om alles terug te betalen. Politierechter J. Begheyn toon de begrip voor de moeilijke situatie en ging in het vonnis uit van het nettobedrag van 23.000 guldenHij kwam tot een mil dere straf. Amateur-filmer Piet Koster legde zoveel mogelijk facetten van Sluis en Aardenburg vast. door Joost Bosman TERNEUZEN - Wiettelers die brood zagen in het voorstel van D66 om 'gecontroleerde ver bouw' van nederwiet in Terneu zen toe staan, zullen teleurge steld zijn: het college van B en W wil er niet aan. De liberaal-democraten had den in hun algemene beschou wingen onder meer voorgesteld om nederwiet binnen de ge meentegrenzen te laten verbou wen door slechts enkele, aan strenge voorwaarden gebonden telers. Hun cannabisproduct zou een keurmerk moeten krij gen. Op die manier denkt de D66-fractie de georganiseerde misdaad de wind uit de zeilen te kunnen nemen. Het college acht het voorstel echter strijdig met het gemeen tebeleid en verwijst daarbij ook naar het regeringsvoornemen omniet verder te gedogen dan nu het geval is. B en W denken REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet httpj/^www.pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl dat verruiming van het gedoog beleid de problemen niet zal oplossen en wijzen erop dat Ne derland zich in internationaal verband ertoe heeft verplicht de teelt te bestrijden. Overigens krijgt D66, dat met voorsprong de uitgebreidste al gemene beschouwingen inle verde, op verschillende punten, de kous op de kop in de beant woording van B en W. Zo vindt de fractie dat elke vorm van du alisme en controle op de gangen van het college ontbreekt. Niets van waar, pareren burgemeester en wethouders. Immers, de raad heeft via de algemene beschou wingen wel degelijk inspraak in de vaststelling van het beleid. Ook het verwijt van D66 dat er slechts kant en klare voorstellen in de raad worden besproken, verwerpt het college. Het wijst erop dat de commissies ook ge noeg in beleidsnotities worden gekend. Verder willen B en W nog steeds niets weten van de door D66 zo vurig bepleite be trokkenheid van niet-gemeen- teraadsleclen bij politieke be sluitvorming. „Dat u hier dan toch keer op keer terugkomt, betekent ons inziens, dat u ken nelijk moeite hebt zich neer te leggen bij de democratische be- sluitvorming over deze pun ten", sneert het college. Het distantieert zich van de D66-opmerking over TOP-wet- houder J. Baart (cultuur, mid den- en kleinbedrijf en perso neelszaken) dat hij geen visie heeft en ook niet de indruk wekt daar hard aan te werken. Het zelfde geldt voor de D66-stel- ling dat het college steeds de zelfde fouten blijft maken. B én W vinden eigenlijk dat D66 een te grote mond heeft: „Wij hopen dat daar waar in onze gemeente sprake is van een breed gedra gen beleid, dit aspect deze frac tie (D66) tot enige bescheiden heid zal aanzetten." SINT-ANNALAND - In de Nieuwstraat in Sint-Annaland deed zich maandag een aanrij ding tussen twee geparkeerde auto's en een ambulance voor. De ambulance reed met sirene over de Nieuwstraat, Zowel aan de linker- als de rechterkant stonden auto's geparkeerd. De doorgang was te nauw en de am bulance raakte de spiegels van de geparkeerde auto's. door René Hoonhorst AXEL - Mocht er een aanvul lend onderzoek komen naar de effecten van de aanleg van de Westerscheldetunnel voor de Kanaalzone, dan moet de ge meenteraad van Axel eerst zijn goedkeuring geven. De raad moet akkoord gaan met de opzet van het onderzoek en de finan ciering, benadrukten de fractie voorzitters van de VVD en het CDA dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. Die vinden dat wethouder J. van Schaik (PvdA) te ver voor de muziek uitloopt. L. den Qoelder-van de Voorde (WD) en M. Murre (CDA) had den zich gestoord aan een arti kel in deze krant, waarin wet houder J. van Schaik een pleidooi hield voor een vervolg studie op een door het Neder lands Economisch Instituut en de Gentse professor G. Allaert gehouden onderzoek. De onder zoekers hebben zich bij hun aandacht voor effecten van de Westerschelde Oeververbin ding vooral gericht op de gevol gen voor de gemeente Terneu zen. De effecten voor de gemeenten Axel en Sas van Gent zijn onderbelicht geble ven. Burgemeester en wethouders van Axel spraken afgelopen week al met de collega's van Ter- neuzen, het college van Sas overlegt volgende maand met het dagelijks bestuur van Ter- neuzen. Wethouder Van Schaik legde na afloop van het onder houd desgevraagd uit dat Axel en Terneuzen 'constructief' overleg hadden gevoerd. Hij voegde er aan toe dat het rap port wat het Axelse college be treft een vervolg dient te krijgen om het 'op te waarderen tot ont wikkelingsperspectief voor de hele Kanaalzone'. De conclusie dat Axel geld over heeft voor de aanvulling van het rapport was weliswaar wat voorbarig, gaf Van Schaik toe. „Maar journa listen kunnen moeilijk elke keer in de krant gaan zetten dat de gemeenteraad nog toestemming voor uitwerking van een idee moeten geven." De wethouder wilde de kritiek van de twee raadsleden niet ba gatelliseren en meldde direct dat de gemeenteraad zo snel mogelijk wordt geraadpleegd over de te volgen onderzoeksop zet en de aan het vervolgonder zoek verbonden kosten. „En natuurlijk heeft u als hoogste orgaan van het gemeentebe stuur het laatste woord." Van Schaik maakte wel van de gele genheid gebruik om te bena drukken dat het voor de ge meente Axel heel belangrijk is om 'een positieve visie van onaf hankelijke deskundigen' in handen te hebben. De opmerking van Murre dat een vervolgopdracht flink in de papieren gaat lopen - afgaande op de 2,5 ton die Terneuzen voor het eerste rapport kwijt was - sprak de wethouder tegen. Me de omdat Terneuzen voor de uit gebreide visie nogmaals in de buidel wil tasten, zal de prijs voor het aanvullende rapport reuze meevallen, voorspelde hij SCHOONDIJKE - Het biolo gisch landbouwbedrijf Ris- seeuw in Schoondijke stelt woensdagavond 7 juni vanaf 19.30 uur de deuren open voor het publiek. De open 'avond' is een initiatief van de DLV Ad viesgroep. Risseeuw, gevestigd aan de Sas- putsestraat 9, houdt zich bezig met het telen van aardappelen, granen, doperwten, stamslabo- nen en bruine bonen. Het vijftig hectare grote bedrijf produceert nu onder het EKO-Keurmerk. HULST - Een recordaantal van 49 koersbalteanis strijdt don derdag 25 mei in de zuidhal van Den Dullaert om de wisselbeker van de Woningbouw Corpora ties Zeeuws-Vlaanderen. Directeur C. Reinhoudt van de Regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereniging gooit om 9.45 uur de eerste bal op de mat. Zijn collega E. J. van Exter van de Woningbouwvereniging Terneuzen reikt in de namiddag de prijzen uit. De deelnemers zijn ingedeeld in zeven poules van zeven teams. Na de poule wedstrijden gaan de winnaars verder voor het vervolg van het toernooi. De woningbouwcor poraties hebben inmiddels toe gezegd om tot en met 2002 dit evenement voor ouderen te steunen. door Wout Bareman DOEL - De kleine achthon derd bewoners van het be dreigde polderdorp Doel op de linker Scheldeoever tegen de Zeeuws-Vlaamse grens hoe ven niet op stel en sprong te vertrekken. De Vlaamse rege ring heeft beslist dat de Doele naren pas moeten vertrekken als de aanleg van een tweede containerhaven nodig blijkt. Beslissingen daax-over worden niet voor 2007 of zelfs 2010 verwacht. Bewoners en mi lieuorganisaties spreken van 'uitstel van executie'. Ze vin den dat nu een sterfhuiscon structie is bedacht. De Doelenaren leven al jaren tussen hoop en vrees. De dis cussie over het verdwijnen van het dorp in verband met de aanleg van de containerhaven Het Deurganckdok werd in 1997 aangezwengeld. De Vlaamse regering van pre mier Luc VandenBrande sprak enkele jaren geleden al een doodvonnis uit over het dorp, maar de nieuwe regering van Patx-ick Dewael besloot onder druk van regeringspartner Agalev (Anders gaan leven; de groenen) als ultieme toets een leefbaarheidsstudie te laten verrichten. Die toonde enkele weken geleden aan dat Doel met een containerhaven wel degelijk nog bestaansrecht had, mits er onder meer buf ferzones zouden worden aan gelegd. Ook andere polderdor pen - zoals Kieldrecht bij Nieuw-Namen - zouden extra worden beschermd. De Vlaamse regering heeft nu de knoop (opnieuw) doorge hakt: de Doelenaren mogen in hun dorp blijven wonen, maar worden de komende jaren wel onteigend; tot 2003 gebeurt dat goedschiks, daarna kwaadschiks. Na die onteige ning mogen ze tegen een billij ke huur en met een onder- houdsgarantie gewoon in hun huis blijven wonen tot het mo ment dat de regering een bouwvergunning verleent voor de aanleg van de tweede containerhaven, het Saeftin- gedok. Het Antwerps Haven bedrijf moet wel eerst aanto nen dat dit dok onmisbaar is voor de verdere economische ontwikkeling van de haven. Verbijstering Tot verbijstering van actie groepen en milieuorganisaties gingen het partijbestuur en de Agalev-ministers akkoord met het voorstel. Agalev ver bond er wel een aantal voor waarden aan, zoals de aanleg van buffers, nieuwe investe ringen in de leefbaarheid én een onderzoek naar een andere locatie voor het tweede dok. Minister M. Vogels van Agalev vindt dat haar partij de Doele- naren een dienst heeft bewe zen: „Met de Vlaamse regering hebben wij ervoor gezorgd dat Doel nog zeker tien jaar kan blijven bestaan. We hebben het dorp van de onmiddellijke ondergang gered. Zonder onze inbreng hadden de bulldozers er nu al gestaan." De Bond Beter Leefmilieu en de Werkgroep Natuurreserva ten Linkeroever Waasland noemen het besluit 'vlees noch vis'. Ze vinden het pertinent onjuist dat de toekomst van Doel nu weer afhankelijk wordt gemaakt van een vol gende ingreep in het polderge bied: de aanleg van een tweede getijdedok. Het dorp Doel is voor eventjes gered. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49