Rijk steunt project sociaal beleid Ruimte voor hedendaagse kunstenaars PZC PZC Geen steun voor studie Eerste Weegje Deze zomer nog geen permanente strandpa vilj oens zeeland 19 In totaal negen ton beschikbaar voor onderzoek naar leefbaarheid in kernen ANBO Bingo Ruit vernield in woning Breuk cultuur Vlissingen lijkt niet te lijmen Provincie helpt Grevelingenschap Protest tegen kermis Nieuwerkerk Kapelle opent knip voor Enschede Vergunning voor duiklessen Werkstraf voor steunfraude Man beboet voor bedreigen parkeerwacht woensdag 24 mei 2000 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft aan de ge meente Schouwen-Duiveland een subsidie van zeshonderd duizend gulden beschikbaar ge steld voor de uitvoering van het project 'Duurzame Sociale Ont wikkeling Gemeente Schou wen-Duiveland'. I De gemeente is eerder al aange- i wezen als proefgebied voor de uitvoering van een landelijke project, 'lokaal sociaal beleid in het landelijk gebied'. Schou wen-Duiveland is met deze be- t noeming landelijk één van de I vier gemeenten waar het minis- terie van VWS een pilot start in het kader van het lokaal sociaal I beleid. Volgens wethouder P. Berrevoets - Ringelberg van j welzijn is Schouwen-Duive- I land zeer geschikt als proefge- bied omdat na de gemeentelijke herindeling nog geen totaalbe- leid ten aanzien van de sociale voorzieningen is ontwikkeld. I "Als gevolg van de herindeling zijn er een aantal voorzieningen 'dubbel', terwijl anderen ont breken", aldus de wethouder. De doelstelling van het gemeen telijke project Duurzame Socia- ZIERIKZEE - De Zierikzeese afdeling van de ANBO sluit morgen haar themadagen af met een bingo. Debijeenkomst begint om 14.00 ijur in De Paternoster in de Pa ternosterstraat 1. De zaal is open van 13.30. Voor vervoer kan gebruik gemaakt worden van de Wijkbus 60+. NOORDGOUWE - Bewoners van een huis aan de Donkere- weg zijn in de nacht van maan dag op dinsdag opgeschrikt toen een baksteen door het raam gesmeten werd. De ruit van de woning in Noordgouwe werd die nacht tussen 23.30 en 00.15 uur vernield. VLISSINGEN - Het komt nooit meer goed tussen Klaas Over- dam van bureau Uit in Vlissin gen en de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV). Wethouder L. C. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissin gen zegt desondanks te streven naar herstel van de werkver houdingen. Zij heeft Middel burger, oud-Tweede Kamerlid M. Beinema gewaagd te bemid delen in het conflict. Voor Over- dam is een bemiddelingspoging onbespreekbaar. Overdam vindt dat hij door de bestuursleden van de RvKCV belogen en bedrogen is en dat van hem niet kan worden ver wacht dat ze verder gaan alsof er niets is gebeurd.Beinema zegt na zijn vooronderzoek: „Ik zie nog wel licht, maar eerlijk ge zegd niet veel." Begin dit jaar kwam de ruzie tussen de RvKCV en Overdam tot uitbarsting. Het deelbestuur podiumkunsten met Frans Ha verkort en Paul Sonke stuurde Overdam naar huis. Wethouder Poppe-de Looff zegde daarop het deelbestuur de wacht aan. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl le Ontwikkeling is het verhogen van de leefbaarheid in de ker nen. Centraal hierin staat de vraag 'welke kwaliteit en socia le kenmerken voorwaarde zijn voor een leefbare gemeente'. Zo zal onder meer gekeken worden naar aanwezigheid van sociale voorzieningen, de zorg en het beleid ten aanzien van j ongeren. De conclusies van het onder zoek zullen vervolgens als handvatten dienen om een ge meentelijk sociaal beleid voor de toekomst op te stellen. Omdat de uitwerking van het project alle inwoners van de ge meente aangaat spelen zij een belangrijke rol in het onder zoek. Zij kunnen in hoorzittin gen aangeven op welke gebie den de sociale voorzieningen nog te kort schieten en waar ver beteringen noodzakelijk zijn. Ook dorpsraden en seniorenra den zullen een adviserende taak in deze fase van het project ver vullen. Aan de hand van de idee- en zal per woonkeim een struc tuurschets of een 'kernbeeld' opgesteld worden. Deze zullen samen weer verwerkt worden tot één sociaal structuurplan voor de hele gemeente. Kostbaar project "Het is een kostbaar project zo dat het college bij verschillende instanties aanklopte voor subsi dies voor de uitvoer van het on derzoek. Wethouder Berrevoets stelt dat het verkrijgen van sub sidie een 'randvoorwaarde' was voor de uitvoering van het plan. De provincie zegde een subsidie van bijna driehonderdduizend gulden toe voor het project. Met het geld van het ministerie erbij heeft de gemeente nu in totaal negen ton tot zijn beschikking om het onderzoek voor het pro ject uit te voeren. De wethouder is dan ookzeerte- vreden dat de subsidie nu is toe gekend. „Met het toekennen van de subsidie hebben we nu een definitief signaal om het project uit te voeren", zo stelt de wet houder. In nauwe samenwer king met welzijnsorganisatie SCOOP gaat de gemeente het project de komende drie jaar uitvoeren. Het beperkte beeldkwaliteitsplan dat de gemeente Schouwen-Duiveland voor de omgeving van het Eerste Weegje liet uitvoeren, komt niet in aanmerking voor subsidie van de provincie. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt geen provinciale bijdrage in de kosten die in het verleden zijn gemaakt voor het opstellen van een beeldkwaliteitsplan voor het gebied rond het Eerste Weegje in Zierikzee. De gemeente .maakte bezwaar tegen de afwijzing van die pro vinciale subsidie, maar gedepu teerde staten hebben dat be zwaar dinsdag ongegrond verklaard. Aanvankelijk leek Schouwen- Duiveland in aanmerking te ko men voor een bijdrage van vijf tienduizend gulden van de pro vincie. Het beeldkwaliteitsplan dat de gemeente voor de omge ving rondom het Eerste Weegje liet uitvoeren ten behoeve van de aanleg van een stadsweide voldeed echter niet aan de eisen van de provincie. Volgens GS was het de bedoe ling dat er een beeldkwaliteits onderzoek voor de gehele kern Zierikzee en omgeving zou ko men. De kosten van zo'n onder zoek werden begroot op dertig mille en de provincie was bereid daar de helft aan bij te dragen. Volgens wethouder C. W. Veer- hoek zou in zo'n grootschalig beeldkwaliteitsplan 'alles wat boven het gras uitsteekt' in beeld worden gebracht. Uiteindelijk werd het een veel kleinschaliger onderzoek speci fiek gericht op de mogelijke aanleg van een stadsweide in de directe omgeving van het Eerste Weegje. Omdat de provincie niet nader werd betrokken bij de totstand koming van dat onderzoek en het plan ook geen voorbeeld functie kon vervullen voor de rest van Zeeland, besloten Ge deputeerde Staten de aanvan- kel ijk toegezegde subsidie terug te draaien. Gastcurator Margreet Leijdekker bij een bekend reliëf van Ad Braat bij het pand De Mossele in Zierikzee. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een expositieruimte voor hedendaagse kunstenaars die op Schouwen-Duiveland werken of gebo ren zijn. De expositie ter nagedachtenis aan de op 31 januari van dit jaar overle den beeldhouwer Ad Braat die deze zo mer in de Vierschaar in Zierikzee wordt gehouden, kan volgens gastcurator Margreet Leijdekker een mooie start bieden voor dit nieuwe initiatief. Leijdekker zit in de adviesgroep voor de twee Zierikzeese musea en schreef vanuit die functie een notitie over de opzet van een specifieke expositie ruimte voor dit doel. Ze heeft voorkeur voor vestiging in dat deel van het stad huis in de Meelstraat, waar nu nog het VW-kantoor is ondergebracht. Als het VW-kantoor verhuist naar het gedeel te waar nu nog de centrale ingang van het archief is gevestigd, ontstaat er een prima ruimte voor exposities met werk van hedendaagse Schouwse kunste naars. Die tentoonstellingen zouden geheel los van het stadhuismuseum bezocht kunnen worden. In de optiek van Leij dekker zouden ze gratis toegankelijk moeten zijn. Zowel museummedewer kers als adviesgroep zijn het erover eens dat naast de rijk gevarieerde histori sche collectie in de gemeentelijke mu sea, meer aandacht moet komen voor kunstenaars die nu leven en werken of hier kort geleden gewerkt hebben. Toekomstplan Leijdekker betreurt het dan ook dat dit initiatief niet nader is uitgewei-kt in het toekomstplan voor de gemeentelijke musea, dat extern onderzoeksbureau Arba Minch kort geleden heeft uitge bracht. Het onderzoek was vooral ge richt op de mogelijkheden voor samen voeging van het Maritiem Museum en het Stadhuismuseum. Arba Minch be groot de kosten van die samenvoeging op circa twee miljoen gulden. Binnen die begroting werd echter geen reke ning gehouden met een expositieruimte voor hedendaagse kunst. Leijdekker laat zich daardoor niet uit het veld slaan. Volgens haar is het bo vendien nog maar de vraag wat de ge meente nu daadwerkelijk gaat doen met de resultaten van dit onderzoek. Wethouder W. P. Berrevoets-Ringel- berg van cultuur laat desgevraagd we ten dat het rapport als aanzet dient voor een breder opgezet regionaal mu- seumonderzoek, waarbij ook het Muse umplatform Schouwen-Duiveland wordt ingeschakeld. Het resultaat van dat brede onderzoek moet uiteindelijk resulteren in een gemeentelijke muse umnota. Leijdekker is blij met de opdracht van de gemeente als gastcurator de herden kingsexpositie van Ad Braat samen te stellen. „Het werk vanBraat is heel toe gankelijk en kan derhalve een positief voorbeeld bieden van wisseltentoon stellingen in relatie met het stadhuis museum", meent Leijdekker. Zij krijgt bij de samenstelling van de tentoonstelling spontane medewerking van de familie Braat. Tessa Braat en haar zoon Steven spannen zich in om enkele kunstwerken die Ad Braat in particuliere opdracht maakte tijdelijk naar Zierikzee te krijgen. Ook het eerste abstracte ontwerp dat de kunste naar destij ds maakte voor het rampmo nument bij de Zuidhavenpoort in Zierikzee, krijgt een plekje op de bij zondere tentoonstelling. Tekenwerk Onderdeel van de expositie is ook het tekenwerk, waar Ad Braat tijdens zijn leven nauwelijks mee naar buiten is ge treden. De bronzen beelden van Braat zullen minder prominent aanwezig zijn, omdat die tijdens dezelfde periode bij de zomertentoonstelling in de tuin van het Burgerweeshuis te zien zullen zijn. BROUWERSHAVEN - Gedeputeerde Staten zijn bereid ruim 2,5 ton bij te dragen om het tekort op de begroting 2001 van het Natuur en Recreatieschap De Grevelingen terug te drin gen. De interprovinciale beheerder van de Grevelingen ver wacht volgend jaar uit te komen op een nadelig saldo van ruim 2,5 miljoen gulden. De tekorten worden in mede in de hand gewerkt door de toenemende berg illegaal afval die moet worden afgevoerd en het noodzakelijke herstel van ver nielingen aan gebouwen en beplanting rondom het Grevelin- genmeer. Ook de betaalde parkeerplaatsen zorgen nog altijd niet voor voldoende inkomsten. Het begrotingstekort is daar mee structureel. In de meerjarenraming 2000-2003 is reke ning gehouden met een negatief resultaat dat nog eens vijf ton hoger ligt dan de raming voor volgend jaar. De tien procent bijdrage van Zeeland wordt in juni besproken in de provinci ale statencommissie economische zaken en algemeen bestuur. NIEUWERKERK - Een mini-kermis vlakbij een ouderen- complex is niet gewenst. Dat vindt althans C. F. Kater uit Nieuwerkerk. In een brief aan het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland protesteert hij tegen het houden van genoemd evenement. De driedaagse mini-kermis wordt ge houden op het voormalige vrachtwagenparkeerterrein en Kater verwacht er niet veel goeds van. „Dat soort evenemen ten gaat gepaard met muziek en lawaai van komende en gaan de jeugd", stelt de Nieuwerkerker. Hij is bang dat mini-ker misbezoekers veelvuldig gebruik gaan maken van het (voet )pad achter zijn huis langs in plaats van de openbare weg. De brief staat op de lijst van ingekomen stukken van de eerstvol gende raadsvergadering. Het college stelt de raad voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdag avond een gulden per inwoner beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de ramp in Enschede. Op voorstel van PvdA-raadslid R. Lambeck nam de raad bij de aanvang van de vergadering een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de overledenen. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse Dolphins Diving Educa tion heeft van de provincie Zeeland een tijdelijke vergunning gekregen voor het verzorgen van lessen voor aspirant-dui kers. Het betreft een vergunning voor het duiken met tien leerlingen onder begeleiding van een goed opgeleide en ge trainde instructeur. Het feit dat het om een tijdelijke vergun ning gaat heeft te maken met een ophanden zijnde wijziging van de provinciale duikverordening. Dolphins Diving mag lesduiken van 1 juni tot 1 november 2000. MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Kapelle is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot zestig uur werkstraf en vier we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Kapellenaar had juni 1997 tot april 1999 uitkeringsfraude gepleegd door ande re inkomsten uit arbeid te verzwijgen. Het nadeel aan de ge meente Goes bedroeg 30.000 gulden bruto. Van dat bedrag ging officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello uit. Hij eiste tien weken cel. De verdachte vertelde door de drugsver slaving van zijn zoon en zijn echtscheiding in een uitzichtloze situatie terecht te zijn gekomen, maar hij toonde zich wel be reid om alles terug te betalen. Politierechter J. Begheyn toon de begrip voor de moeilijke situatie en ging in het vonnis uit van het nettobedrag van 23.000 gulden. Hij kwam tot een mil dere straf. door Piet Kleemans RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland sluit niet uit dat op termijn langs de Schouwse kust vaste strandpa viljoens verrijzen die het hele jaar door open mogen zijn. Op een eventuele versoepeling van de regels moeten de strandpa viljoenhouders echter nog even wachten. Deze zomer blijft in ieder geval alles nog bij het ou de. J. C. Kristelijn, eigenaar en ex ploitant van strandpaviljoen Zomerzon in Renesse, probeert net als veel van zijn collega's al jaren toestemming te krijgen voor een vast strandpaviljoen en hij geeft de strijd niet op. In een brief aan het gemeentebe stuur vraagt hij wederom om versoepeling van de regels. Want voor wat betreft vaste strandpaviljoens die het hele jaar door open kunnen zijn is Schouwen-Duiveland volgens Kristelijn nog steeds een witte vlek op de kaart. Landelijk gezien heeft volgens hem drie kwart van de strandpaviljoen exploitanten langs de Neder landse kust toestemming voor het realiseren van vaste strand paviljoens die het hele jaar door open kunnen en mogen zijn. „Ook als we Schouwen-Duive land vergelijken met de rest van Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden is Schouwen-Duive land een achtergesteld gebied." Het is hoog tijd dat daar veran dering in komt, wil Schouwen- Duiveland op termijn de boot niet missen, stelt Kristelijn. „De strijd om de gunst van de consu ment wordt steeds harder en moeilijker. De gast van vandaag is grillig, onvoorspelbaar en zijn eisen aan het toeristisch pro- dukt zijn hoog. Consumenten moeten de mogelijkheid hebben om te kiezen, om iets te kunnen beleven. En als dat op Schou wen-Duiveland niet het geval is, kiest men voor een andere omgeving." Meer kwaliteit Als Schouwse strandtenten het hele heel jaar door open mogen blijven kan, volgens Kristelijn, de consument meer kwaliteit geboden worden. „Een keuken met een goede kwaliteit/smaak- /prijs verhouding kan alleen aangeboden worden met geoe fende geschoolde vakmensen die vast aan het restaurant ver bonden zijn. Er kan dan gedi neerd worden aan het strand in plaats van het eten van een bak je friet." Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde heeft begrip voor de wens van de strandtenthouder. Zij blijft echter voorzichtig. „Het ziet er naar uit dat op sommige plekken vaste strandpaviljoens mogen komen, maar waar pre cies, daar moeten we als gemeentebestuur nog over dis cussiëren. Het Zeeuws Overleg Waterkeringen werkt aan een Zeeuwse uitwerking van de der de Kustnota en aan de hand daarvan gaan we erover praten. Maar dat wordt niet eerder dan dit najaar." MIDDELBURG - Een 44-jarige Vlissinger is dinsdag door de Middelburgse "politierechter voor bedreiging van een par- keercontroleur veroordeeld tot 400 gulden boete plus 350 gul den voorwaardelijk. Hij gaf de bedreiging toe. „Bij een volgende keer sla ik je voor je kop. Als je dan niet opzij gaat, dan rijd ik je hartstikke dood", was zijn heftige reactie geweest. De verdachte zou 9 februari dit jaar in zijn woonplaats op de parkeerwacht zijn ingereden, maar daarvan werd hij gisteren vrijgesproken. De parkeercon- troleur stak de straat over toen de Vlissinger kwam aanrijden. „Ik heb hem juist moeten ont wijken", zei hij hierover. Officier van justitie M. Kappey ne van de Coppello wilde niet discussiëren over de vraag of er sprake van opzet was geweest. „U bent in de bedreiging veel te ver gegaan." Hij eiste voor de bedreiging 750 gulden boete. Op de zitting bleek dat de vrouw van de verdachte eerder al eens een aanvaring met de parkeer wacht heeft gehad. „Heel Vlis singen kent hem: Ik heb me laten gaan", wilde hij best toe geven. Politierechter Begheyn stelde vast dat de verdachte, on danks de slechte ervaringen met de parkeercontroleur, lomp was geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41