Meisje van Yde op reis met F rans PZC dwarsstraten Van der Doef pleit voor nieuw elan bij club veilig verkeer O varia woensdag 24 mei 2000 4 Expositie over prehistorie Export van kaviaar is in gevaar Bos monument archeologie Jong geleerd oud gedaan het weer Heer Bommel en Bombom de Geweldige puzzel Cryptogram Sk recept Hans Bel,erman Geroosterde gamba's van onze redactie binnenland Het Meisje van Yde, het veen- lijk uit Drente, gaat op stap met haar lotgenoot Roter Franz (Rooie Frans) uit Hannover. Het tweetal speelt een prominente rol in een internationale, reizen de tentoonstelling over het of fergedrag van de prehistorische mens in de veengebieden van het noordwesten van Europa. De expositie reist van 2002 tot en met 2004 langs plaatsen in Duitsland, Canada en Neder land. Het initiatief hiertoe komt van het Drents Museum in As sen. Daar zijn archeologen, vormgevers en andere betrok- De slechte vangst van steur in de Wolga zou Rusland ertoe kunnen dwingen dit jaar de export van kaviaar te staken. Dat meldde gisteren het pers bureau Interfax. Vladimir Izmailov, onder voorzitter van de visserij- dienst, zei dat er nog maar zo weinig steuren uit de Kaspische Zee naar de Wolgadelta komen dat de vangst enorm is afgeno men, aldus Interfax. De vissen zwemmen de rivier op om kuit te schieten. De kuit van de Kaspische steur levert de peperdure zwarte kaviaar op. Als ge volg van stroperij, over- bevissing en milieuver vuiling is het aantal vissen de laatste jaren echter sterk afgenomen. AP kenen al een jaar bezig met de voorbereidingen. De productie werkzaamheden beginnen dit jaar. ,,De expositie gaat in mei 2002 van start in het Niedersachsi- sches Landesmuseum in Han nover. In 2003 volgen het Cana dian Museum of Civilization in Ottawa en het Glenbow Muse um in Calgary. In het voorjaar van 2004 komt de expositie in Assen", aldus conservator V. van Vilsteren. De titel van de tentoonstelling is The Mysterious Bog People. Van een geheimzinnig moerasvolk is echter geen sprake. ,,Dat is het internationale lokkertje. De tentoonstelling gaat vooral over de prehistorische bevolking in Noordwest-Europa, het dage lijks leven van deze mensen en hun relatie met de uitgestrekte veen- of moerasgebieden", legt Van Vilsteren uit. „De mensen dachten vroeger dat in deze ontoegankelijke ge bieden goden woonden. Ze wil den hen gunstig stemmen door offers in het moeras te gooien. Niet alleen goederen, maar ook mensen. Die offers laten wij in de tentoonstelling zien." Daar toe behoren volgens de Asser conservator ook het Meisje van Yde en een Duits veenlijk dat nog gereconstrueerd wordt tot Roter Franz. Het grootste deel van de ten toonstelling is afkomstig uit de collecties van de musea in Assen en Hannover, aangevuld met objecten van andere musea en particuliere verzamelingen uit Nederland en Duitsland. De rol van Canada is beperkt. „Het gaat er vooral om dat de mensen daar nog een sterke band heb ben met Noordwest-Europa. Verder staan de Canadese mu sea bekend om hun bijzondere manier van presenteren. Dat proberen wij in onze tentoon stelling te integreren, door een 3D-vormgever uit Canada aan het team toe te voegen." ANP Het was een begrip: VVN. Wie kende Veilig Verkeer Nederland niet? Toch is de naam bijna meedogenloos geschrapt. Na een fusie met twee kleine clubs voor verkeersveiligheid heet het drietal vanaf nu 3VO. Het is tijd voor nieuw elan", zegt de nieuwe voorzitter Jaap van der Doef. van onze redactie binnenland Als hij het over Veilig Verkeer Nederland heeft, spreekt oud-PvdA-politicus en voor malig burgemeester van Vlis- singen Jaap van der Doef van 'een waardige oude dame'. Ze is van 1932. Maar op hoeveel be kendheid, begrip en waardering ze ook kan rekenen, van de 21ste eeuw is ze niet. 'Het kan geen kwaad een ver nieuwingsslag te maken'. En: 'Het is goed dat we wakker wor den geschud en eigentijdser gaan werken'. Zulke opmerkin gen proefde Van der Doef de af gelopen tijd onder zijn leden. WN is ten grave gedragen. De naam die in 1970 werd gekozen als opvolger van net vooroor logse Verbond van Vereenigin- gen voor Veilig Verkeer, bestaat niet meer. Voortaan heet het 3VO. Deze 'formule' staat voor Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie, ontstaan uit een fusie van WN, De Voetgangers vereniging en de Stichting Kin deren Voorrang! Van der Doef (66), oud-staatsse cretaris van Verkeer en Water staat, is de eerste voorzitter van 3VO. Het verdwijnen van WN, een term met een geweldige naamsbekendheid, heeft zeker bij die club pijn gedaan. „Die naam is zo ingeburgerd, heeft zo'n kolossale waarde. Geef je dat zo maar op?" Van een samengaan was het nooit gekomen als WN niet be reid was geweest zijn naam in te ruilen. „Enkele dingen stonden steeds voorop: het mocht geen zaak van overnemen zijn, maar een fusie op basis van gelijk waardigheid." Aan een bundeling van de acti viteiten viel overigens niet te ontkomen. Het kabinet had daar sinds begin 1995 op aange drongen. Subsidie blijven ver strekken aan drie clubs die voor verkeersveiligheid strijden, was te veel van het goede. Zodoende is op 1 april de sa menwerking juridisch vastge legd en trad men zes weken later officieel naar buiten. Sinds af gelopen week is 3VO een feit. Uit financieel oogpunt is het Havanasigaren HAVANA Cuba Extreme droogte op Cuba dreigt de productie van de wereldbe roemde Havanasigaar te vertra gen. De tabaksbladeren zijn te bros om te worden verwerkt. Vooral bij de grote, die als dek blad worden gebruikt, komt het erop aan. Het kleinste scheurtje kan de handgedraaide sigaren waardeloos maken. De Cubaanse tabaksfabrikan ten laten de bladeren liever in de droogschuren hangen tot de lucht weer wat vochtiger wordt dan sigaren van mindere kwali teit te produceren. Onderdirecteur Garcia van Ha- banos, een joint venture met de Europese tabaksonderneming Altadis, zei dat de industrie toch hoopt aan de voor dit jaar ge plande productie te komen van 150 miljoen sigaren voor de ex port. Lang leven BIR-EL-MAKSOER Israël De 110-jarige Palestijn Mo hammed Hugarit uit het dorpje Bir-el-Maksoer op de Westelij ke Jordaanoever heeft het ge heim van zijn hoge leeftijd ont huld. Hugarit, die onlangs nog werd geopereerd aan een gebroken been, zei ter gelegenheid van zijn verjaardag: „In mijn hele leven heb ik nog geen dag ge werkt, ik rook niet en ik drink iedere dag een kopje olijfolie en een glas melk met een theelepel honing." Robben BAKOE Azerbeidzjan In de Kaspische Zee zijn door nog onbekende oorzaak al meer dan 3300 zeehonden gestorven. Mogelijk gaat het om een epide mie. De kadavers van de dieren zijn verzameld en verbrand. Biologen hebben de oorzaak van de sterfte niet kunnen ach terhalen. De Kaspische Zee, de grootste binnenzee ter wereld, is sterk vervuild. Milieudeskundigen zeggen dat dat vooral wordt veroorzaakt door de winning van olie en gas. In de zee leven naar schatting vierhonderdduizend robben. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen ulc de machts centra van de wereld Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting. Wat in Huambo, Camagüey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. ZOETERMEER Nederland Het gebied de Strubben-Kniphorstbos in Drente moet het groot ste beschermde archeologisch rijksmonument in Nederland worden. De hunebedden en grafheuvels, maar ook minder op vallende karrensporen en urnenvelden worden van grote arche ologische waarde geacht. In het gebied van 3 7 7 hectar liggen veertien rij ksmonumenten en 42 plaatsen van archeologische waarde. De aanwijzing tot ar cheologisch rijksmonument gaat gepaard met maatregelen om de zichtbaarheid van de monumenten te vergroten. Het in het gebied gesitueerde Anloo is bijzonder omdat er monu menten liggen uit de ijs-, brons- en steentijd en de Middeleeu wen. Al deze plekken liggen relatief dicht bij elkaar. Recent wetenschappelij k onderzoek wij st er op dat er rondom de zichtbare monumenten nog meer belangrijke archeologische in formatie aanwezig kan zijn. Zichtbare grafheuvels en (onzicht bare) begraafplaatsen maken onderdeel uit van nederzettingen. Over het beheer en gebruik van het gebied zijn afspraken ge maakt met de terreineigenaren; dat zijn het ministerie van De fensie, Staatsbosbeheer, de gemeenten en boeren. Man bijt wacht NIJMEGEN Nederland Een 34-jarige Nijmege- naar heeft een parkeer wachter van 29 jaar gebe ten, omdat hij het niet eens was met een tariefs verhoging van twee kwartjes voor een par keergarage. De man heeft de parkeerwachter ook geslagen. De Nijmegenaar klaagde via de intercom bij de uitgang van de parkeer garage over de tariefsver hoging. Hij wilde niet be talen. De parkeerwachter maande hem dat wel te doen. Toen de parkeer wachter even later bij een betaalautomaat aan het werk was zocht de Nijme genaar hem op, waarna een vechtpartij volgde. Daarbij beet de man de wachter in zijn borst. De parkeerwachter zag na enige tijd kans de politie te waarschuwen. Die heeft de Nijmegenaar aangehouden. De man zegt dat de parkeerwach ter begon met vechten en heeft aangifte gedaan van mishandeling. WALMANNSTHAL Zuid-Afrika Twee militairen helpen een kind bij het vuren met een zwaar machinegeweer. De Zuid-Afrikaanse strijdkrachten in Walmannsthal buiten Pretoria hebben een open dag gehouden waar ook familiele den van het legerpersoneel mochten spelen met het wapentuig. foto Anna Zieminski/EPA Zeeland: Golvend PilW VVN-gebouw in Huizen verko zen als hoofdkantoor. Verder beschikt de organisatie over dertien regiokantoren, vierhon derd plaatselijke afdelingen, 95 medewerkers en 65.000 leden en sympathisanten. Tot 2006 is er jaarlijks negen miljoen gulden subsidie. Daarna raakt 3VO twee miljoen kwijt. Personele consequenties heeft de fusie niet. Van der Doef: „Alle medewerkers krijgen de zeker heid dat hen voor de zomer een baan wordt aangeboden." Veilig Verkeer Nederland werd de laatste jaren vooral bekend door campagnes tegen het rij den met een slok op en voor het gebruik van autogordels. En on langs scoorde WN met de cara vancontroles. Van der Doef: Die campagnes gaan onverminderd door, maar de houding wordt een stuk minder afstandelijk. 3VO gaat zich vooral richten op het plaatselijk mobiliseren van mensen die zich inzetten voor een betere verkeersveiligheid in de eigen omgeving. Wat dat be treft, erkent de nieuwe voorzit ter, heeft de kleine en jonge 'Stichting Kinderen Voorrang!' een aardige vinger in de pap ge kregen. Een initiatief van deze organisatie (in 1973 opgericht als Pressiegroep Stop de Kin dermoord) is de jaarlijkse Straatspeeldag, die ook van daag weer in tal van gemeenten wordt gehouden. „Het accent komt heel sterk op de zwakke verkeersdeelnemers te liggen", aldus Van der Doef. De nieuwe organisatie laat al direct van zich horen en pleitte gisteren voor het laten rijden van brommobielen op het fiets pad buiten de bebouwde kom. Het zou de veiligheid van deze 45-kilometer voertuigen en de medeweggebruikers ten goede komen. De regelgeving voor de brommobiel is niet erg duide lijk. De wagentjes zien er uit als een auto, maar hebben de status van een bromfiets. Het gebruik van de rijbaan is voor brommo bielen hetzelfde als voor de au to. Behalve op rijkswegen, die zijn verboden voor de karretjes. Vooral de brommobielen op 80- kilometer wegen leveren gevaar op. GPD/ANP „Hm", zei Tom Poes, die zich met enige moeite van het tochtje her stelde. Maar heer Ollie liet zich niet uit zijn humeur brengen. Soepel trad hij op de Oude Schicht toe en opende het portier met zo'n kracht dat hij het deurtje uit de hengsels trok. „Het is nog even wennen", sprak hij, het portier wegwerpend. „Stap in, jonge vriend, we gaan rijden." ,,U moet een beetje voorzichtig zijn", zei Tom Poes bezorgd. „Bah!" riep heer Ollie. „Kleine ongelukjes kunnen nu eenmaal ge beuren. Een heer met de kracht van een dwerg kent zijn eigen krach ten niet, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar eh... eigenlijk hoef ik die kracht in een automobiel niet te gebruiken. Ik weet iets beters!" Op Met Horizontaal: 1Ze vegen niet zo schoon meer als ze oud zijn (6); 4. Hinder die men nog eens verbindt (8); dit dier kan men zitten (3); 7. De niet teruggeslagen service belandde in een racewagen (3); 9 zoveel geld moetje geluk hebben (7); 11. Om te stikken, zo verliefd! (5). Verticaal: 1. Houterige volleybalterm (4); 2. Kijk, op die manier is het af! (5); 3. Staat normaliter hierin cen traal (4); 5. Afdeling om de doodsoorzaak vastte stellen (6); 6. Ziekelijke meevaller (3); 8. Vulmate riaal voor een vogelverschrikker (4); 10. Familielid met hoorbare weerstand (3). Oplossing gisteren: controle haarloos afkicken portugal economie roodhuid ofschoon netvlies De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: chaperon en nakroost. Het sleutelwoord luidt: LICHTGROEN. Hoge temperaturen vinden we de ko- Door: Monique Vrolijk mende dagen in het zuiden en oosten van Europa, van de Baltische staten en de Balkan landen tot en mei de Middellandse Zee. Ons land wordt echter overspoeld met mari tieme lucht, op temperatuur gehouden door de Atlantische Oce aan. Vandaag trekt een zogenaamd golvend koufront langzaam maar zeker over het land. Het golvende karakter van de storing brengt een wisselende intensiteit regen met zich mee. Soms re gent het hard, soms wat zachter ener zijn ook droge perioden. Het wordt net 15 a 16 graden bij een matige zuidwestenwind, kracht 3 tot 4. Vannacht zijn we de regenbrenger nog niet kwijt, pas morgenochtend trekt het systeem Duitsland in. Morgenmiddag is er af en toe zon en op de meeste plaatsen blijft het droog. Er valt hooguit nog een heel klein buitje. De temperatuur op de Zeeuwse eilanden en Zeeuws-Vlaanderen kan door het voorzichti ge zonnetje oplopen tot een graad of 15, met daarbij een matige wind uit het zuidwesten. Aan de Noordzeekust is de wind netaan vrij krachtig. Vrijdag blijven storingen net uit de buurt en kan de temperatuur net iets hoger oplopen, tot circa 17 graden. In het week einde zijn buien wederom aan het woord; de tempera tuur kruipt zaterdag nog een graadje omhoog, maar buien staan wel op het menu. Ook zondag ontkomen we niet aan wat nattigheid. De wind is westelijk en neemt in kracht toe, zodat de tempera tuur moet inleveren. Na het weekeinde blijft het nog aan de wisselvallige kant. Zomer se temperaturen blijven dus nog even achterwege. Regen Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 15° 17° 18° 17° min. 11° 9° 11° 11° wind ZW 4 ZW 4 ZW 4 ZW 4 Zon woensdag onder21.42 donderdag op 5.40 Maan woensdag onder 10.33 donderdag op 2.25 Nautisch bericht De wind is matig, 3 tot 4 Beaufort uit west tot zuidwest. Het zicht is matig tot goed en het water is rond 13 graden. De kans op misten onweer is gering. Toonder Studio's Waterstanden WOENSDAG 24 MEI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert DONDERDAG 25 MEI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert Hoog uur cm 06.29 182 06.49 207 07.45 243 06.25 137 08.00 139 06.37 136 08.10 158 08.10 148 07.19 218 Hoog uur cm 07.16 166 07.36 190 08.26 225 07.14 126 08.40 131 07.15 125 08.45 148 08.56 140 07.59 203 water uur cm 18.50 167 19.10 191 20.06 224 18.46 123 20.05 125 18.53 118 20.15 144 20.15 137 19.41 203 water uur cm 19.36 151 19.56 175 20.48 209 19.35 112 20.50 117 19.37 106 20.55 133 21.07 129 20.26 188 Laag water uur cm uur 00.25 180 12.40 151 00.55 187 13.07 158 01.52 210 14.06 183 00.40 139 12.44 109 01.50 152 14.00 01.00 101 15.01 070 01.45 163 14.00 132 01.44 150 14.05 119 01.15 203 13.25 174 Laag water uur cm uur cm 01.06 173 13.20 141 01.28 181 13.46 149 02.25 205 14.42 177 01.14 137 13.40 103 02.20 149 14.40 114 01.05 101 15.35 070 02.25 160 14.45 126 02.30 148 14.40 115 01.44 196 14.06 165 Hij opende de motorkap, trok het koord van zijn hals en liet het vreemde apparaatje in de opening zakken. „Doe dat nu niet", zei Tom Poes. „Dat ding is voor levende wezens bestemd en u weet niet of zo'n motor er tegen kan Heer Bommel luisterde niet. Hi j liet de prai voorzichtig in de donke re ruimte neer, terwijl hij de technische mogelijkheden overwoog. „Eens zien", mompelde hij. „Als ik hem in dat doosje doe, wordt hij vet, want daar heb ik levertraan in gegoten. Maar als ik hem aan dat vierkante flesje bind, kan het geen kwaad. Daar zit alleen maar een soort water in." Ll H Hogedrukgebied _A O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Zonnig zuiden Wanneer u gamba's koopt zijn het waar schijnlijk geen echte gamba's, maar gro te garnalen die in Thailand of een ander Azia tisch land zijn gekweekt. Voor de zulu-fire saus moet u de Wereldwinkel opzoeken. Alleen daar is die bijzondere pittige saus, waarmee de garnalen worden gemarineerd, verkrijgbaar. Het is een bijzonder product dat een omweg waard is. Voor 4 hoofdgerechten: 24 grote garnalen (gamba's); 4 eetl. zulu-fire saus; 2 eetl. limoen- of citroensap, gezeefd; (zee)zout; zwarte pe per uit de molen; 2 limoenen of kleine citroe nen; 1 bosje bieslooksprieten Spoel de grote garnalen enkele malen onder stromend koud water. Maak ze daarna droog met keukenpapier. Meng in een kommetje zu lu-fire saus met limoen- of citroensap. Bestrijk de garnalen er mee en laat ze (afgedekt met plastic folie) tenminste 3 uur in de koelkast lig gen. Steek de garnalen aan metalen pennen (te be ginnen bij de staart) en rooster ze, onder regel matig keren, niet veel langer dan 10 minuten boven het gloeiende houtskoolbed van de bar becue of onder de hete ovengrill. Ze hebben dan een opvallende rozerode kleur gekregen. Strooi er wat zout en peper over. Snijd de li moen doormidden en leg ze met de snijkanten even (ca. 1 1/2 minuut) boven het gloeiende houtskoolbed van de barbecue of gewoon even onder de ovengrill. Presentatie: leg de garnalen op borden en schik de limoenhelften en bieslooksprieten er bij. Eet er lekker warm en knapperig (zelf afge bakken) stokbrood bij en dien er een salade van ontveldetomaten, rode en groene papri- karingen, zwarte (ontpitte) olijven en (rode) ui enringen bij op. Zet een karaf je goede olijfolie (extra verg ine) op tafel. Warm zomerweer met veel zon is vandaag weggelegd voor grote de len van de Middellandse Zee. Ook Centraal-Europa deelt mee in het mooie weer. Wisselvallig en een stuk frisser echter is het in het noor den van Europa. Oceaandepressies worden met een stevige westelij ke stroming richting Scandinavië getransporteerd. De ons omrin gende landen hebben af te rekenen met de bewolking en neerslag die behoort bij een koufront. In het noordwesten van Duitsland en Frankrijk en de Benelux is het grijs en miezerig weer. Door al die be wolking wordt in deze contreien de 20 graden niet gehaald. Het slechte weer weet niet doorte dringen tot het oosten van Duitsland en Frankrijk. Bij veel zonneschijn blijft het hier droog en wordt het 20 tot 25 graden. Nog hogere temperaturen komen voor in het Middel landse Zeegebied. Op de meeste plaatsen loopt het kwik vanmiddag op naar waarden tussen 25 en 30 graden. Daarbij is het vrij zonnig. Een uitzondering is het uiterste westen. Langs de noordkust van Al gerije, Marokko en de zuidstranden van Spanje ontwikkelen zich een paar fikse onweersbuien. Tussen de stapelwolken is er ook ruimte voorzon. Buien komen ook voor op de Britse Eilanden, al zijn deze van een lichter kaliber dan hun grote zuidelijke broers. In Schotland wordt met een straffe westelijke wind met moeite de 10 graden ge haald. Middelharnis Zierikzee Tholen Middelburc Oostburg Terneuzen J Hulst Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4