Beleggen in kantoren populair Geschipper smoort museumplannen PZC Advies is net zo belangrijk als kwaliteit Weer hogere winst Haven Vlissingen Festivalacts brengen een lach in de straten van Ovezande zeeland 18 Financieel adviesbureau zet maatschappen op voor aanschaf panden in detail ondernemend zeeland Meer nieuwe ondernemingen BZW verheugd over aanleg van Zoomweg-Noord KNFM houdt wedstrijden kunst cultuur Amateur beeldende kunst krijgt consulent woensdag 24 mei 2000 door Rolf Bosboom GOES - Kantoorpanden wor den steeds interessantere objecten voor particuliere be leggers. Het financieel advies bureau Heijloo Molkenboer verwacht de komende jaren in Zeeland meerdere maatschap pen op te zetten die kantoren kopen. De eerste maatschap, die eigenaar wordt van het pand van waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes, is vrijwel rond. Een tweede is in voorbe reiding. De maatschap die het water schapskantoor koopt, heet Ma- VaGo X, wat staat voor Maat schap VastGoed nummer tien. Het bedrijf FDW Consult BV uit Laren heeft de constructie yier jaar geleden geïntrodu ceerd en sindsdien zijn her en der in het land MaVaGo's ont staan. Het waterschapskan toor is het tiende project en het eerste in Zeeland. De constructie komt erop neer dat beleggers kunnen deelne men in de maatschap door een participatie van 250.000 gul den per stuk te kopen. Er wor den twintig participaties, met een totale waarde van vijf mil joen, uitgegevenD e rest van de investering van bijna zeven tien miljoen leent de maat- De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. schap tegen gunstige voor waarden van het waterschap, dat het geld zelf ook voordelig kan lenen. Volgens H. Heijloo van Heijloo Molkenboer, dat als emissie kantoor optreedt en in Zeeland wordt vertegenwoordigd door Kiewiet Schutting, is er spra ke van een beleggingsvorm met toekomst. Het rendement is ho ger dan bij obligaties en iets la ger maar wel veel zekerder dan bij aandelen. „Onroerend goed is de hoeksteen in de beleg gingsportefeuille. Wie alleen naar de huurop brengst kijkt, mag al uitgaan van een rendement van uitein delijk ruim 8,5 procent. Wie het geld voor zijn participatie leent, kan rekenen op nog ho gere opbrengsten. Het enige wat dan van een belegger wordt verlangd, is dat deze vol doende leencapaciteit bij de bank heeft. De kracht van de beleggings vorm is volgens Heijloo dat de inkomsten vrijwel verzekerd zijn. De constructie wordt al leen gebruikt voor nieuwe of vernieuwde panden op een strategische locatie en een goe- de huurder. De huuropbrengst, jaarlijks verhoogd met de in flatiecorrectie, zorgt voor een groeiende inkomstenstroom. Het nieuwe belastingstelsel zorgt er bovendien voor dat de belegger weinig of niets aan de fiscus hoeft af te dragen. Bij de opgegeven rendementen is nog geen rekening gehouden met de waardestijging van het pand. Elke maatschap kent een looptijd van zeven jaar. „Op het moment dat je het verkoopt, Doehetzelfzaak Praxis in Vlissingen heropent vandaag formeel na een intensieve ver bouwing en vergroting van de vestiging aan de Gildeweg. Tot en met zaterdag 3 juni viert de vestiging feest, met onder meer poffertjes en een sneltekenaar op zaterdag. Wijnhandel en delicatessenwinkel Van Meeteren in Zierikzee. foto Janne Wolterbeek door Inge Heuff ZIERIKZEE - Gekwalificeerd personeel dat de klanten goed kan informeren over de producten en hun toepassingen. Daarin vooral wil wijnhandel en delicatessenwin kel Van Meeteren in Zierikzee zich onder scheiden. Voor bedrijfsleider A de Hek is het niet meer dan logisch dat klanten op hun uiteenlopende vragen een gedegen antwoord krijgen van zijn medewerkers. „De kwaliteit zit 'mbij ons niet alleen in de producten", stelt De Hek vast. „Daar be gint het mee, maar vervolgens willen wij de klanten ook adviseren in het gebruik er van. Welke kaas is geschikt voor deze saus en welke wijn kunt u bij dat dessert serve ren?" De wijnhandel en delicatessenwin kel is sinds ruim een jaar in handen van L. J. Verton die A de Hek als bedrijfsleider heeft aangesteld. Onlangs is de winkel flink verbouwd, vooral aan de straatzijde. Klanten kunnen tegenwoordig versbeleg- de broodjes, schep- en softijs kopen en ook het kaasassortiment en de notenafdeling zijn uitgebreid. De Hek heeft nog enkele wensen voor de winkel die overigens niet van naam veranderd is. „We zijn bezig een permanente presentatie in te richten van ons assortiment relatiegeschenken. Verder gaan we wijnproeverijen met kaasbuffet ten organiseren. En we zijn in overleg met een leverancier van ambachtelijke maal- tijdcomponenten. Dan moet je denken aan exclusieve verse maaltijden die au-bain- marie, dus door warm water, opgewarmd worden. Het gaat ons niet om de snelle hap maar om een smakelijk diner." wordt je rendement pas echt goed zichtbaar", aldus Heijloo. „Je hebt niet alleen de huurop brengst maar ook de waarde stijging. Zonder dat je één gul den belasting betaalt." Zeeland wordt inmiddels ook interessant genoeg geacht voor deze constructie. Mede door de komst van de Westerschelde- tunnel wordt met name Goes steeds meer een gewilde locatie voor kantoren. Daarom is Heij loo Molkenboer met het wa terschap in zee gegaan. Een tweede kantoorpand in Goes is in beeld. „We zijn ermee bezig, maar het kan nog wel een jaar duren." MaVaGo X is een volledig Zeeuws project. Voor de parti cipaties komen in eerste instantie alleen Zeeuwse be leggers in aanmerking. De in vulling daarvan is volgens Heijloo vrijwel rond. Bank ABN Amro in Middelburg zorgt desgewenst voor de fi nanciering. Het waterschap zal de periode van zeven jaar als huurder ze ker niet volmaken, aangezien een nieuw pand in Middelburg wordt voorbereid. De maat schap vormt een spaarpotje voor het geval het gebouw tijdelijk leeg komt te staan. Heijloo verwacht zonder veel moeite een nieuwe huurder te vinden. „Er komt altijd iemand voorbij." MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel Zeeland heeft vorig jaar 2262 nieuwe onder nemingen ingeschreven. Dat zijn er 69 meer dan in 1998, zo meldt de handelskamer in haar jaarverslag. De Kamer van Koophandel constateert een toenemende populariteit van het het zelf standig ondernemen. In 1999 beëindigden 1315 on dernemers hun werkzaamhe den. Het voorgaande jaar waren dat er 1309. Het aantal faillissementen daalde van 66 in 1998 tot 49 vorig jaar. door Maurits Sep VLISSINGEN - De NV Haven van Vlissingen heeft de winst vorig jaar opnieuw zien toene men. Over 1998 werd al een re cordwinst van vier miljoen gulden geboekt. In 1999 is die gestegen tot 5,2 miljoen. Dat komt overeen met de winstver wachting die in juni vorig jaar werd uitgesproken. De jaarcijfers worden eind vol gende week pas geopenbaard door de directie van de NV Ha ven van Vlissingen. Directeur W. van Tatenhove weigerde daarom gisteren te verklaren waaraan de winstgroei te dan ken is. Uit informatie van het provin ciebestuur blijkt echter dat niet BERGEN OP ZOOM - De Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging (BZW) is verheugd dat de aanleg van de A4 tussen Ber gen op Zoom en Dinteloord doorgaat. Deze route is ook voor Zeeland belangrijk, omdat die voorkomt dat verkeer via de Midden-Zeelandroute (Goes- Zierikzee-Bruinisse) naar Rot terdam rijdt. De zogenoemde Zoomweg- Noord bij Bergen op Zoom is op genomen in het anti-fileplan van minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Omdat het bedrijfsleven meebetaalt, kan de weg al tussen 2003 en 2006 worden aangelegd. De provincies Zeeland en Noord- Brabant hadden daarvoor ge pleit. Ontevreden is de BZW echter over het besluit van Netelenbos om op de Al6 tussen Dordrecht en Moerdijk betaalstroken aan te leggen. Die weg moet gratis blijven, omdat op de A4 van Amsterdam naar Antwerpen al tol wordt geheven. De BZW vindt dat automobilisten de keuze moeten houden tussen een tolweg en een gratis route. Kritiek heeft de werkgeversor ganisatie ook op de spitsheffing op de A4/A29 vanuit het zuiden naar Rotterdam. alleen de winst, maar ook de omzet is gestegen. Die nam met vijf procent toe tot 111 miljoen gulden. De hoeveelheid lading die werd behandeld, groeide met 2 procent en bedraagt nu 5,5 miljoen ton. In 1998 bleef hetta dingvolume in het stuwadoors- bedrijf gelijk, terwijl die in het veem- en opslagbedrijf toenam; Verwacht wordt dat de resulta ten over 2000 wederom beter zullen zijn dan over het voor gaande jaar. De provincie krijgt als aandeel houder 129.000 gulden divi dend uitgekeerd. In de begro ting 2000 was rekening gehouden met 22.500 gulden. Het meevallertje wordt toege voegd aan de post onvoorziene uitgaven van de provincie'. De goede resultaten van de NI' Haven van Vlissingen passen iii de positieve ontwikkeling van de Zeeuwse havens Vlissingen en Terneuzen. Ondanks de toe nemende concurrentie reikte de overslag in die havens vorig jaar tot recordhoogte: 26,1 miljoen ton, een toename van drie pro cent ten opzichte van 1998. Vooral Vlissingen deed het goed, Daar steeg de overslag met vijf procent tot 15,1 miljoen ton. De haven van Terneuzen behandel de 11 miljoen ton zeegoederen, een groei van 1 procent. MIDDELBURG - De Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt zaterdag 27 mei in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg concert- en podium wedstrijden. Negen korpsen, waaronder één Zeeuwse vertegenwoordiging;! doen eraan mee. Het concours begint om 10.00 uur. Achtereen volgens spelen Wilhelmina ui! Buurmalsen (10.00 uur), Vol harding, Steenbergen (10.1 uur), Muziek veredelt, Langweg (11.00 uur), Oefening kweekt kunst, Wemeldinge (11.40 uur), Crescendo, Ooy/Zevenaar (13.15 uur), Harderwijk (14.C uur), Noord-Hollands fanfare orkest 150 0 uur)Prinses Irene, Huizen (16.00 uur), Amster damse tramharmonie (17.1 uur). door Michelle Koek OVEZANDE - In Ovezande wordt op zondag 4 juni voor de dertiende keer het straatfestival gehouden. Ook dit jaar zullen maar liefst vijftien theater- en muziekacts de straten van Ovezande bevolken. Acts die, volgens programmeur Ad Boon man, een lach in de straat bren gen. Alle activiteiten zullen zowel in de dorpskern als in en om de fes tivaltenten op het sportpark van Ovezande plaatsvinden. Dit jaar wordt het festival voor het eerst gesubsidieerd door de pro vincie Zeeland. Boonman: „Een welkome fi nanciële injectie die ervoor heeft gezorgd dat dit jaar meer acts op het programma staan en ook de kwaliteit opgeschroefd kon worden." Op het programma staan zowel buitenlandse- als binnenlandse voorstellingen. Leonardo Alalü, een Argentijnse komiek, speelt The Clonic Maneen komische voorstelling over gekloonde clown met wie in het laboratori um iets mis ging. Theatergroep Panchoco komt uit Mexico en speelt de voorstel- ling Just passing thru. Een ver haal over een verwarde acro baat verpakt in komische sketches en jongleèrkunst. Theater Kameleon presenteert dit jaar de voorstelling Het kip- pencircuspoppentheater over de enige vliegende afstandskip ter wereld. Extravert De groep The Family is een van de aandachtstrekkers op het festival. Deze extraverte en kleurrijke familie staat model voor het gezin van de 2 le eeuw. Gebruikmakend van charme, humor, persoonlijkheid en cir- custecnieken zet deze familie een komische voorstelling neer. Frank Los is een optelsom van een karikatuurtekenaar, ple zierdichter, clown en stand-up comedian. De rode draad in zijn act vormen de tekeningen die hij in drie minuten maakt en waar mee geregeld iets mis gaat. De Amsterdamse straatartiest Aristoteles speelt al vijftien jaar op straatfestivals in binnen- en buitenland. Zijn jongleursact is een aaneenschakeling van tech nische hoogstandjes met de dia bolo, hoed, ballen, kegels en fakkels. Theatergroep Limousientje maakt acrobatiektheater. De groep haalt acrobatische toeren uit onder begeleiding van een iets te enthousiaste accordeo nist. Ook hebben ze een vuur show die hartversnellend en temperatuurverhogend werkt. Theater Vladimir speelt de voorstelling Apetrots. Deze voorstelling gaat over het merk waardige heerschap Vladimir dat in een wonderlijk geheel van aluminium, kabels, touwen, ka trollen en doeken op zoek gaat naar zijn ideale droomprinses. Het Schouwse duo Trijn en Rijn spelen Hans en Grietje. Een voorstelling vol oude wijsheden waarin ook gezongen en muziek gemaakt wordt. Tenslotte speelt Theater Rode Pruk Freddy's vrolijke penetra tie show. Een stuk vol vaart, hu mor, muziek en illusies. Een aanbeveling van Rode Purk: jeugd onder 18 jaar alléén toe gang onder begeleiding. The Amazing Stroopwafels, Not James Dean, Loco Loco Disco Show en N8twerk XL zorgen voor muzikale noten tij dens het festival. The Amazing Stroopwafels spelen gedurende de dag ook in de straten van Ovezande. De andere muzikale acts treden op in de festivalten ten. Om de kosten van het festival enigszins te dekken, moeten be zoekers aan de ingangen van het dorp 2,50 gulden te betalen. Kinderen tot 12 jaar mogen het festival gratis bezoeken. Theatergroep Panchoco uit Mexico speelt de voorstelling Just passing thru. Het wil maar niet vlotten met een museum voor hedendaagse kunst in Middelburg. Na het fiasco van Museum 13/IX staat nu ook het gezamenlijke initiatief van de gemeente Middelburg en de provincie op springen. Logisch, want zolang er geschipperd wordt tussen het mogelijke en het wenselijke is het maar beter helemaal niet te beginnen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Er wordt al vijftien jaar over gesproken. Halverwege de jaren tachtig besloot Gerrit Schoen makers, de toenmalige wethouder van cultuur en ruimtelijke ordening, dat Middelburg een kunstcentrum moest krijgen. Het zou de kroon worden op het nieuwbouwplan voor de Mais- baai. De supervisor voor het gebied, Aldo van Eyck, een van de belangrijk ste Nederlandse architecten van de twintigste eeuw, zou met zijn vrouw Hannie voor het ontwerp tekenen. Even was er de gedachte dat in het ge bouw een Karei Appel Museum geves tigd zou kunnen worden. De beroem de Nederlandse schilder had zijn vriend Aldo van Eyck toegezegd de keramische binnenmuren van de mu- Rutger Wolfs on seumtuin te schilderen en voelde wel voor het idee ook zijn collectie onder te brengen in een aan hem gewijd mu- ,seum. Dat Appel geen enkele link heeft met Middelburg of Zeeland, maakte niet uit. In de Vleeshal laat de Stichting Beeldende Kunst Middel burg (SBKM) immers ook voorname lijk (internationaal aansprekend werk van kunstenaars buiten Zeeland zien. Met Appel zou het museum een duidelijk afgebakende inhoud heb ben, het ontwerp van de Van Eycks is toegesneden op het soort kunst dat hij maakt en Middelburg zou een pu bliekstrekker van jewelste krijgen. Vanaf het ogenblik dat dit idee - een Karei Appel Museum - een luchtspie geling bleek, is eigenlijk het schippe ren begonnen. Het bouwen van een museum werd een doel op zich. Van Eyck had het ontworpen als - steden bouwkundig gezien onmisbare - sluit steen die de Maisbaai verbond met het oude centrum van Middelburg. Voor Schoenmakers was het een prestige object geworden. Hij was zelfs bereid de succesvolle Vleeshal - onlangs nog door de Raad voor Cultuur geprezen als een van de belangrijkste plekken voor hedendaagse kunst in Nederland - op te geven om de bouw mogelijk te maken. Maar wat moest er nu in het museum worden getoond? De Kunstuitleen zou erin komen en de SBKM moest voor wisselende exposities gaan zorgen. Daar begon de schoen te wringen. Van Eyck was bij het ontwerp van zij n mu seum namelijk uitgegaan van de (Co- bra)kunst van de jaren vijftig en zes tig: veel invallend licht van boven, wanden voor grote geschilderde doe ken en plek voor sculpturen. Maar de kunst is zich in de jaren tachtig en ne gentig van andere media gaan bedie nen. Video, film, geluid, teksten, aller hande restmaterialen, zelfs geuren zijn tot materiaal van kunstenaars ge worden. Voor het tonen van deze wer ken voldoet het oude, vertrouwde museum niet meer. Sterker nog, het tij delij ke karakter van veel kunstwer ken staat haaks op de centrale functie van musea: bewaren. Desondanks kwam het er bijna van. Met dertien stemmen voor en negen tegen besloot de gemeenteraad op 13 september 1993 dat Van Eycks ont werp zou worden uitgevoerd. De naam Museum 13/IX was geboren. Het verloop van de geschiedenis is be kend. Tegenstanders in de gemeente raad grepen het getalm met de bouw aan om het plan anderhalf jaar later alsnog te torpederen. Dat onzeker heid over de exploitatie de aanleiding was, is veelzeggend. Het museum moest en zou gebouwd worden, van later zorg was wat er getoond zou worden en hoeveel dat zou kosten. Zo gaat het elke keer. Want het muse um kwam weer op de agenda. Nu als initiatief van de gemeente en de pro vincie. De nieuwe cultuurwethouder Tjeu Strous (inmiddels afgetreden) wilde zich profileren ten opzichte van zijn voorganger en partijgenoot Schoenmakers. Bovendien moest de frustratie over Museum 13/IX worden uitgewist. De provincie wilde een plek hebben waar de eigentijdse Zeeuwse kunst kan worden getoond die nu staat te verstoffen in de depots van het Zeeuws Museum. En een fusie met de SBKM (zoals de bedoeling was) zou een impuls betekenen voor het weinig inspirerende management van het Zeeuws Museum. Uiteraard kwam opnieuw het ont werp van de Van Eycks in beeld, dit keer dus als omhulsel voor een geheel andere - en grotere - collectie kunst dan waarvoor het was ontworpen. Di- analyse recteur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Amsterdam sloeg aan het lobbyen. Hij wilde postuum een mo nument oprichten voor de begin vorig jaar overleden Aldo van Eyck en bood - weer een nieuwe invalshoek - kunst uit zijn depots aan als vulling. Het is vijftien j aar lang hetzelfde lied je. Wat wenselijk is wordt telkens aan gepast aan wat mogelijk is, waardoor halfslachtige compromissen ont staan. En verschillende partijen, die geacht worden samen te werken, heb ben verschillende motieven, waarbij het tonen van hedendaagse beeldende kunst vaak niet het uitgangspunt is. In deze wirwar van ideeën en mogelij ke ontwikkelingen vervult de SBKM een spilfunctie. Deze organisatie heeft, met name de laatste zeven jaar, bewezen kunstmanifestaties te kun nen organiseren die landelijk in aan zien staan. Wil het nieuwe museum uitstraling krijgen dan is medewer king van de SBKM onontbeerlijk. De onlangs aangetreden directeur Rut- ger Wolfson beseft dat hij zich niet moet laten meezuigen in het moeras dat de afgelopen vijftien jaar is ont staan. Hij heeft eèn streep onder de geschiedenis gezet en wil dat een on afhankelijke adviseur bekijkt wat de SBKM heeft te winnen bij de bouw van een nieuw museum. Natuurlijk kent hij het antwoord al, maar hij is slim genoeg dat zelf niet uit te spre ken. Willekeurig verzamelde Zeeuwse kunst en werk van actuele internatio nale kunstenaars in een gebouw dat daarvoor niet is ontworpen? Daarmee valt weinig applaus te oogsten. Gedeputeerde Gert de Kok (cultuur) heeft goed gezien dat dit 'einde oefe ning' betekent en lijkt - ten onrechte - al begonnen met het uitdelen van de zwartepiet. Wil het nog wat worden dan moeten de samenwerkende par tijen helemaal overnieuw beginnen, of provincie en gemeente moeten ge noegen nemen met een bescheiden museum voor hedendaagse Zeeuwse kunst, wellicht in het jasje van de Van Eycks, maar zonder sturing van de SBKM. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil in Zeeland een consulent amateur beelden de kunst aanstellen. Zijn taak is diverse verenigingen met elkaar in contact brengen en laten sa menwerken. De oprichting van een koepelorganisatie voor amateur beeldende kunst wordl niet zinvol geacht. Het provinciebestuur baseert zich op een onderzoek van Scoop, dat vorige week is afge rond. In het rapport 'Koepel of platform' berekent Scoop op grond van een NIPO-onderzoek dat in Zeeland ongeveer 37.000 mensen als amateur actief zijn in de beeldende kunst. Slechts' een klein deel daarvan doet dat in georganiseerd verband. De verenigingen die bestaan wij ken sterk van elkaar af, omdat de genres uiteen lopen. Video- animatieclubs en aquarelleer- verenigingen hebben nou eenmaal weinig met elkaar ge-, meen. Samenwerking Toch wijzen amateur beeldend kunstenaars samenwerking niet af. Vrijwel iedereen ervaart dat in Zeeland een groot tekort is aan expositieruimte, werk ruimte en financiële middelen. Daar is door samenwerking ver betering in te brengen. Een koepelorganisatie, zoals op het gebied van popmuziek of amateurtheater, ligt niet voorde hand. Individualisten kunnen daarmee niet uit de voeten, de verenigingen die bestaan zijn vaak al aangesloten bij een lan delijke koepel en zoals gezegd zijn de verschillen te groot- Scoop adviseert daarom de op richting van een platform voor amateur beeldend kunstenaars en de aanstelling van een consu lent. Die moet, onder meer door de organisatie van cursussen. I werkdagen en projecten, beel-, dend kunstenaars met elkaar in contact brengen. Kosten De kosten van een in deeltijd werkende consulent, die wordt aangehaakt bij Scoop, bedra gen 37.500 gulden per jaar. Het dagelijks provinciebestuur neemt de aanbevelingen van Scoop mee in de opstelling van de nieuwe cultuurnota, die eind dit jaar klaar moet zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34