Luns loog over flirt met NSB Kippenpopulatie verdeelt coalitie Loodsen S.E. Fireworks tjokvol Boze automobilisten plaatsen flitspalen op digitale snelweg RIVM slaat onbevoegd DNA baby's op binnenland woensdag 24 mei 2000 Grote schade bij brand in bungalowpark Beschuldiging schoonzus Onder pannen Prik hepatitis-B Spijbelaars krijgen taakstraffen Oud-president Papoea overleden Schilder Klashorst weg uit Senegal Half miljard voor schuld verlichting Justitie mag Bask uitleveren SER komt met basispakket in verzekering ziektekosten Milieuclubs eisen einde gedogen landbouwgiffen door Anouk Middelkamp DEN HAAG - Een routebe schrijving waarop precies staat aangegeven waar de automobilist gas terug moet nemen om niet te worden ge flitst. Als het aan de organi satie 'Stop de boetegekte' ligt, is er binnenkort een complete lijst met flitspalen op Internet (www. Stopde- boetegekte.nl) beschikbaar. Op die manier wil de groepe ring de strijd aanbinden te gen wat zij noemt 'onzinnige boetes' voor kleine overtre dingen. De organisatie wil met opzet geen 'actiegroep' heten. „Wij zijn geen lobbygroep voor hardrijders, maar vinden ge woon dat de overheid meer haar gezonde verstand moet gebruiken", zegt medewer ker Norbert Vroege. Idioot „Als je 's nachts op een lege weg zes kilometer te hard rijdt, krijg je een boete. Datis idioot, want je brengt de ver keersveiligheid niet in ge vaar. De overheid is op deze manier alleen maar bezig met zelfverrijking. De organisatie wil automo bilisten ook.helpen met het opstellen van een bezwaar schrift. „Ieder jaar worden er zeven miljoen boetes uitge schreven, waarvan een groot aantal onterecht is", zegt Vroege. „Maar bijna nie mand dient een bezwaar schrift in omdat dat erg inge wikkeld is." De organisatie wil via Inter net een standaardbezwaar schrift plaatsen, waarop au tomobilisten alleen nog maar hun eigen gegevens in hoeven te vullen. „Op die manier wordt het betrekkelijk een voudig om je geld terug te krijgen." Automobilisten moeten voor deze diensten zestig gulden per jaar betalen. Daarvoor krijgen ze toegang tot het speciale ledengedeelte op de internetpagina, waarop ook meer informatie over wet- en regelgeving rondom ver keersovertredingen en snel heidscontroles staat. Puinhoop Officier van justitie J. Spee, hoofd van het Bureau Ver keershandhaving Openbaar Ministerie, is niet blij met de actie. „Dit is weer zo'n groep automobilisten die denken dat ze hun eigen verkeersre gels kunnen stellen. Maar we hebben niet voor niets een maximumsnelheid inge voerd. Als iedereen maar naar eigen inzicht handelt, wordt het een puinhoop op de weg." Volgens de verkeersofficier is het indienen van een be zwaarschrift helemaal niet moeilijk. „Zelfs een handge schreven briefje van twee re gels wordt in behandeling genomen. Afgezien daarvan is het maar de vraag of het zin heeft om een klacht in te die nen. Want als je te hard hebt gereden, moet je toch echt betalen. Zo zijn nu eenmaal deregels." Verwijderd De politie in Rotterdam heeft gisteren een aantal spandoe ken van 'Stop de boetegekte', waarmee de weggebruikers werd gewezen op de nieuwe website, verwijderd. GPD van onze redactie binnenland BILTHOVEN - Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven ver zamelt zonder toestemming DNA-materiaal van jonge kin deren. Sinds 1994 wordt alle uit de zogenoemde hielprikjes af komstige informatie opgesla gen in een databank. Ouders worden hierover niet geïnfor meerd. De Registratiekamer heeft het RIVM om opheldering Al tientallen jaren test het RIVM baby's op onder meer de stofwisselingsziekte PKU. Een arts of een verloskundige neemt in de eerste dagen na de geboor te een paar druppels bloed af. Het bloed wordt op een vloeipa- piertje voorzien van gegevens van het kind opgestuurd naar een laboratorium. In het laboratorium wordt het bloed gescheiden van de per soonsgegevens. Het ene kaartje gaat naar de administratie, het bloed belandt onder de micro scoop. Zeven jaar geleden werd besloten de bloedmonsters bij het RIVM in het kader van we tenschappelijk onderzoek te be waren. De stalen krijgen een nummer dat correspondeert met de persoonsgegevens en gaan in een databank. Momen teel liggen de gegevens van bij na twee miljoen kinderen in het bestand opgeslagen. De ouders hoeven niet te wor den geïnformeerd over het op slaan van de gegevens van hun kinderen, meent hoofd Infectie ziekten, Diagnostiek en Screening J. Loeber van het RIVM. De persoonsgegevens en de bloedmonsters worden ge scheiden van elkaar bewaard. De manier van opslaan staat volgens Loeber omschreven als 'gecodeerd'. „Het is niet een voudig de monsters te herleiden tot individuen. Er moet oneven redig veel werk worden verzet om tot een koppeling te komen. De methode valt daarom niet onder de Wet op de persoonsre gistratie." Ook is daarom vol gens Loeber de Registratieka mer niet geïnformeerd. Een woordvoerder van de Registra tiekamer laat weten dat er in middels contact is gezocht met het RIVM. De kamer onderzoekt of de bestanden onterecht pri- vacygevoellige gevens bevat ten. Volgens Loeber wordt het bloedbestand alleen voor medi sche doeleinden gebruikt. Een landelijke begeleidingscom missie die onder meer bestaat uit artsen, moet elk verzoek om de databank te raadplegen toet sen. Dat ook het Openbaar Mi- ZEEWOLDE - Een brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag in het centrumgebouw van bungalowpark de Eemhof in Zeewolde enorme schade ver oorzaakt. Volgens eigenaar Center Pares loopt de schade in de tientallen miljoenen guldens. Van het complex, dat onder an dere diverse restaurants, een bowlingbaan, winkels en een subtropisch zwembad omvatte, is vrijwel niets meer over. Hoe de brand kon ontstaan, is nog niet bekend. Zeker is wel dat rond kwart voor twee 's nachts het alarm in de keuken van een van de restaurants af ging. De politie evacueerde achthonderd gasten. ANP nisterie (OM) het bestand voor juridische doeleinden zou kun nen gebruiken, sluit Loeber niet uit. „Daarover zal dan eerst wel een stevige discussie moeten worden gevoerd," meent Loe ber. In de politiek wordt momenteel druk gepraat over het aanleg gen van allerlei DNA-bestan- den. Het afnemen van DNA- materiaal bij verdachten of de linquenten is omstreden. Minis ter Korthals van Justitie staat niet onwelwillend tegenover het vergaren van DNA-materiaal voor opsporingsdoeleinden. Onbegrijpelijk Advocaat F. van Ardenne vindt het onbegrijpelijk dat er nau welijks controle is op de data bank van het RIVM. „Het is niet te bevatten dat een super-DNA- bestand dat verder gaat dan de stoutse dromen van minister Korthals niet onder toezicht staat van bijvoorbeeld de Regi stratiekamer. Van Ardenne heeft geen bezwaar tegen het opslaan van gegevens wegens medische doeleinden. „Maar ouders moeten daarvoor dan wel toestemming verlenen. Jus titie mag onder geen beding de bestanden raadplegen." ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Vijf miljoen kip pen zorgen voor tweespalt in de paarse coalitie. De VVD vindt dat dit extra aantal er moet ko men om pluimveehouders die anders in de knel raken, te hel pen. PvdA en D66 noemen de toelating van de extra kippen 'destructief' voor het mestplan van het kabinet. Minister van Landbouw Brink horst wil zo ver niet gaan. Wel ontraadde hij gisteren het WD- voorstel. Desondanks lijkt de WD de steun van een Kamer meerderheid te krijgen. Het kabinet wil het aantal kip pen en kalkoenen bevriezen om het mestoverschot terug te drin gen. Dat aantal mag niet hoger zijn dan het gemiddelde van het aantal kippen van 1995,1996 en 1996. Het zal om en nabij de 95 miljoen uitkomen. De gehele Tweede Kamer is het op zich met het kabinet eensbe vriezing is noodzakelijk. Kip pen produceren na varkens de meeste mest in Nederland. De WD meent echter dat er honderden pluimveehouders de dupe kunnen worden van de nieuwe wet. Het kabinet kijkt bij de bevriezing naar de aantal len kippen die de kippenboeren daadwerkelijk in hun stallen hadden staan. Dat is volgens de WD vaak minder dan de pluim veehouders volgens hun ver gunningmogen hebben. Ze had den er minder dan ze op papier mochten houden omdat ze bij voorbeeld aan het verbouwen waren of ze lieten sommige hok ken leegstaan om andere schoon te kunnen maken. Als die zoge heten werkruimte niet wordt meegeteld, worden kippenhou ders benadeeld, meent de WD. Brinkhorst vindt deze redene ring een 'inbreuk op de bevrie zing van het aantal kippen.' Er komen dan volgens hem circa vijf miljoen kippen bovenop het maximum en daar is hij tegen. PvdA en D 6 6 menen dat de WD met haar voorstel het mestover schot weer vergroot. WD-woordvoerster Snijder buigt niet voor Brinkhorst of de coalitiegenoten, liet zij na af loop van het debat weten. De WD krijgt zeker steun van het CDA SGP, RPF en GPV. En als de WD er voor kan zorgen dat de kippenboeren niet hun maxi male werkruimte kunnen be nutten maar slechts een deel er van krijgt de partij ook de steun van de SP. Daarmee is er een Ka mermeerderheid voor het WD- voorstel. GPD Hoor Koos van Wees DEN HAAG - Voormalig secre taris-generaal van de NAVO Jo seph Luns heeft indertijd gelo gen toen hij beweerde dat zijn broer hem had opgegeven als lid van de NSB. Dat zegt Adèle Luns-Van der Maade, weduwe van Luns' broer Huib, in het weekblad Elsevier. De bekendmaking in 1979 dat Luns van 1933 tot 1936 lid zou zijn geweest van de NSB veroor zaakte destijds veel opwinding. L, de Jong, de toenmalige direc teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie had de naam J.M.A Luns aangetroffen inde ledenadministratie van de NSB. De publiciteit daarover werd door Luns, van 1952 tot 1971 minister van Buitenlandse Zaken, als een rechtstreekse aanval op zijn positie als NAVO- topman gezien. In het parle ment werd gevraagd om een on derzoek naar Luns' verleden. Dat onderzoek kwam er overi gens niet. Volgens Adèle Luns kwam haar zwager in 1979 onverwacht langs met het dringende ver zoek aan haar man om een ver klaring op te stellen die Luns vrijpleitte. Hoewel Huib Luns tegenstribbelde, omdat hij ook zijn eigen blazoen daarmee zou besmeuren, schreef hij toch wat Joseph hem dicteerde. De ver klaring hield in dat hij Joseph NSB-lid zou hebben gemaakt toen hij ook zichzelf opgaf. Den Uyl Huib Luns liet zich volgens zijn weduwe overhalen door het dreigement van zijn broer dat oppositieleider Den Uyl de kwestie zou gebruiken om hem te wippen als NAVO-baas. Huib Luns had een enorme hekel aan Den Uyl. 'Dus jij wilt die Den Uyl in de kaart spelen?', sneerde Joseph, toen zijn broer tegen stribbelde. Huib besloot daarop alsnog mee te werken. Ook de toenmalige premier Dries van Agt was van de valse verklaring op de hoogte, aldus de weduwe-Luns. Hij belde di rect na de opstelling ervan met Luns. Een van de veiligheids diensten nam vervolgens nog details over de verklaring doojr met Joseph Luns. Van Agt zegt nu zich zo'n telefoontje niet te kunnen herinneren. Luns (88) stelt volgens zijn advocaat geen belang in een discussie. GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Een combinatie van een enorme hoeveelheid vuurwerk en de aanwezigheid van titanium kan hebben ge leid tot de fatale ontploffing bij S.E. Fireworks. Een mede werker bevestigt dat 'de laat ste tijd heel veel vuurwerk is aangevoerd'. De werking van titaniumbommen wordt door deskundigen vergeleken met de werking van landmijnen: ze veroorzaken een grote dreun en een drukgolf. De anonieme medewerker zegt verder dat er op de dag van de ramp bij S.E. Fireworks niet is gewerkt. Een collega zou 's ochtends mensen van het terrein hebben gestuurd die daar niets hadden te maken. Deze betrokkene was in het bezit van de sleutel en moest 's middags opnieuw komen om de poort te openen toen brand was ontstaan. De aanwezig heid van onbekenden voedt de theorie dat de brand is aange stoken en dat mogelijk sprake was van sabotage. S.E. Fireworks had vergun ning voor de opslag van 158250 kilo vuurwerk. De me dewerker stelt dat in de dagen voor de ontploffing veel vuur werk uit China was aangeko men aan de Tollensstraat. „Het lag behoorlijk vol. Te vol? Dat weet ik niet. Ik weeg niet elk kartonnetje. Ik kan niet exact bepalen wat er ligt. Bo vendien moet je niet vergeten dat we ook een groothandel waren. Wat vandaag binnen komt, kan morgen weg zijn." Volgens hem ging het bij de nieuwe ladingen uit China 'om normaal professioneel vuur werk'. Enkele dagen na de fa tale ontploffing onderschepte justitie twee containers die be stemd waren voor S.E. Fire works. Die zijn voor onder zoek afgevoerd naar de Vliegbasis Twenthe. Voor het personeel is het ont staan van de brand -en de oor zaak van de laatste explosie ook een raadsel, zegt de mede werker. „De eerste twee grote knallen waren een normale re actie op wat er kan gebeuren, gezien het vuurwerk dat er lag. Die derde massa-explosie kan ik niet verklaren. Bewoners Ongeveer 1100 getroffen be woners uit de binnenste ring, het gebied rond het voormali ge bedrijfsterrein van S.E, Fi reworks, mogen vandaag even terug naar de plek waar ze hebben gewoond. Burgemees ter Mans sprak die verwach ting gisteren uit, nu het er naar uitziet dat het Rampen Identi ficatieteam (RIT) zijn werk in de loop van vandaag zal heb ben geklaard. Naar verwachting binnen een week is voor alle gedupeerden herhuisvesting gevonden, zo maakten de woningcorpora ties gisteren bekend. Veertig huishoudens hebben al een sleutel gekregen. Na de eerste noodopvang zullen de corpo raties zich meer op permanen te huisvesting. Uit cijfers van de Kamer van Koophandel Veluwe en Twen te blijkt dat zeshonderd be drijven in en rond Enschede zijn getroffen door de vuur werkramp. Het Verbond van Verzekeraars verwacht zes honderd miljoen gulden aan materiële schade te moeten vergoeden. Daarvan is circa tweehonderd miljoen bestemd voor schade aan huizen, in boedels en voertuigen. Inmid dels zijn 3500 claims inge diend, drieduizend afkomstig van particulieren. Hechtenis De rechter-commissaris in Al melo heeft gisteren de hechte nis van de directeur van vuur- werkbedrijf SE Fireworks met tien dagen verlengd. Maandag werd een mededi recteur al door de onderzoeks rechter in bewaring gesteld. GPD/ANP DEN HAAG - Hardnekkige spijbelaars lopen vanaf volgend schooljaar het risico een taakstraf te krijgen. Het ministerie van Justitie heeft extra geld uitgetrokken voor het landelijk invoeren van de proef met ingang van 1 oktober. De maatregel geldt voor leerlingen van 12 tot 18 jaar en wordt ingevoerd onder begeleiding van de kinderbescherming. Het project loopt al in Rotterdam. Gemeenten kunnen bij het mi nisterie een bijdrage vragen. Het ministerie steunt ook lessen die leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisschool krijgen om weerbaarder te worden tegen huiselijk geweld. ANP DELFT - Naar gisteren bekend is geworden, is donderdag Markus Wonggor Kaisiepo overleden. Hij was tot 1982 presi dent in ballingschap van West-Papoea/Melanesia. Hij stierf na een kort ziekbed in Delft. Markus Kaisiepo werd 87 jaar, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. Kaisiepo was lange tijd eerste vice-voorzitter van de Nieuw- Guinea Raad en tevens grondlegger van het stamhoofdenbe- raad Kain kain karkara Biak-Numfor. Zijn hele leven stond in het teken van de onafhankelijkheid van West-Papoea/Mela nesia, de huidige Indonesische provincie Papoea. Kaisiepo was president in ballingschap van 1962 tot 1982. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse kunstenaar Peter Klashorst, die enige tijd vastzat in Senegal, is terug in Neder land. De schilder, die was opgepakt wegens het vervaardigen van obscene afbeeldingen en het aanzetten tot prostitutie, maar in afwachting van zijn proces op vrije voeten was ge steld, vluchtte maandag naar buurland Gambia. Daar stapte hij op het vliegtuig naar Schiphol, waar hij gisterochtend zonder paspoort aankwam. Klashorst vluchtte samen met G. Meijerink, directeur van het Amsterdams Instituut voor Schilderkunst. Er is flink betaald voor de vlucht. Het smeergeld werd bijeen gebracht op een be nefietveiling. De Nederlandse justitie laat Klashorst verder ongemoeid. Nederland heeft geen uitleveringsverdrag met Senegal. ANP DEN HAAG - Minister Herfkens (Ontwikkelingssamenwer king) trekt voor de komende drie jaar 455 miljoen gulden uit elf ontwikkelingslanden te verlossen van hun commerciële schulden aan Nederland. De landen behoren tot de groep van staten waarmee Neder land geen intensieve hulprelatie onderhoudt. Het gaat om schulden over door het Nederlandse bedrijfsleven geleverde goederen en diensten. De landen die voor de schuldverlich ting in aanmerking komen zijn Benin, Guyana, Honduras, Ivoorkust, Kameroen, Mauretanië, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Togo en Tsjaad. ANP DEN HAAG - Een Baskische vluchteling mag worden uitgele verd aan Spanje. Minister Korthals van Justitie acht het on waarschijnlijk dat de Bask daar wordt gemarteld wegens diens politieke overtuiging. Spanje vroeg om uitlevering omdat de Bask in 1980 betrok ken zou zijn geweest bij een moordaanslag van de ETA. De man werd begin vorig jaar met een valse pas aangehouden op Schiphol. Hij vroeg vervolgens politiek asiel aan en zegt in een Spaanse gevangenis te zijn gefolterd. De Bask zei gisteren dat hij een kort geding aanspant om in Nederland te kunnen blijven. Tot de uitspraak in deze zaak blijft hij in Nederland vastzitten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Iedereen moet te gen dezelfde premie een ver plichte basisverzekering tegen ziektekosten afsluiten. Het basispakket vervangt het zie kenfonds, particuliere verzeke ringen en ambtenarenverzeke- ringen. Naast het basispakket kan de consument zelf kiezen waarvoor hij zich aanvullend wil verzekeren. Dat is de kern van een concept advies van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). De sociale ■partners moeten er nog over praten. Minister Borst van Volksgezondheid had het advies gevraagd. Ze wil nog deze re geerperiode een plan presente ren dat een volgend kabinet dan in de praktijk kan brengen. De overheid stelt het basispak ket samen. Daarnaast is er veel keuzevrijheid. Verzekeraars moeten klanten die een allrisk- verzekering willen, verplicht accepteren. Anderzijds kunnen ze consumenten met een smal pakket weigeren. Tussen de twee uitersten zijn allerlei vari anten mogelijk. In het concept advies staat dat verzekerden die zelden bij de dokter komen een no-claimkorting krijgen. De SER verwacht dat mensen niet individueel hoeven 'winke len' om hun polis samen te stel len. Het ligt voor de hand dat voor groepen werknemers, ou deren en uitkeringsgrechtigden collectieve verzekeringen wor den afgesloten. Mensen die de premie niet kunnen betalen, krijgen compensatie. Gezonde consumenten met een goedge vulde portemonnee betalen mee aan de polis van minder draag krachtige, duurdere patiënten. ANP UTRECHT - De Zuid-Holland se Milieufederatie en de Stich ting Natuur en Milieu hebben de rechter gevraagd een eind te maken aan twee regelingen die verboden bestrijdingsmiddelen gedogen. Volgens de organisaties frus treert het gedoogbeleid van het ministerie van Landbouw de sa nering van het gebruik van be strijdingsmiddelen Zij hebben gisteren het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven gevraagd via een voorlopige voorziening het gedogen met spoed te verbiedenOok vechten zij de regelingen aan via een bo demprocedure. Er liggen nu twee tijdelijke re gelingen, die negen soorten landbouwgif toestaan. Deze le veren volgens de milieuorgani saties onaanvaardbare schade voor het milieu op. ANP (Advertentie) KQUMar DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid vindt het niet nodig alle zuigelingen te gen hepatitis-B te laten inenten. De minister gaat hiermee voor bij aan een motie van de Tweede Kamer. Volgens voorlopige be vindingen van het RIVM levert algehele vaccinatie weinig ge zondheidswinst op, schrijft de minister. Die staat niet in ver houding tot de kosten.ANP BREDEVOORT - Op last van het gemeentebestuur breken. Sindsdien staan duizenden boeken buiten, droog te houden in het boekenstadje van de Gelderse heeft Jacques Meulenbeek van boekhandel De Prins in overgeleverd aan de elementen. Met dakpannen en golf- Achterhoek. Bredevoort zijn illegaal opgetrokken loods moeten af- platen probeert Meulenbeek provisorisch zijn handel foto Ron Nagtzaam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3