Kunstschouw Westhoek in kerken, tuinen en hotels Afvalbarbaren teisteren natuur PZC buitsngebiBcl Wandelend in cirkel rondom Oosterschelde Nieuwe libel in Zeeland 29 woensdag 24 mei 2000 door Inge Heuff Er wordt deze dagen hard gewerkt in verschillende tuinen in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Op zichzelf is dat niks bijzonders in het lenteseizoen maar de eigenaren van deze tuinen hebben allemaal hetzelfde doel voor ogen: er voor zorgen dat hun beeldentuin er midden juni prachtig uitziet. Want op vrijdag 16 juni wordt de zevende Kunstschouw Westerschouwen in de Excursieschuur van Boswachterij Westerschouwen feestelijk geopend en vanaf dan verwachten zij in acht dagen enkele duizenden mensen op bezoek te krijgen. De Kunstschouw is in de afgelopen zeven jaar uitgebouwd van een driedaagse presentatie van een aantal kunstenaars bij particulieren en galeries, tot een gerenommeerde kunstroutedie vorig jaar in acht dagen meer dan achtduizend bezoekers trok. Kunstroutes zijn er te kust en te keur in Zeeland en elke route heeft zijn eigen merites. Wat Kunstschouw Westerschouwen volgens Fred Kiel, secretaris van de Stichting Kunstschouw Westerschouwen, onderscheidt van andere kunstroutes is onder meer het internationale karakter van cle deelnemers. „Dit jaar doen er 110 kunstenaars mee, behalve Nederlanders ook mensen uit China, Duitsland, Rusland, Roemenië, Armenië, Polen en Irak." Kwaliteit Criteria om te mogen exposeren zijn: kwaliteit, het aantal keren dat al meegewerkt is aan de Kunstschouw met een maximum van drie tenzij de kunstenaar een totaal andere richting ingeslagen is, en het vinden van de juiste locatie om het werk te kunnen tonen. Want ook in de keuze van de locaties onderscheidt Kunstschouw Westerschouwen zich van andere kunstroutes. Kiel: „De kunstenaars exposeren in autoshowrooms en kerken, particuliere tuinen en hotels. Het enthousiasme van bedrijven, particulieren en anderen is groot. Dit jaar zijn er maar liefst 41 verschillende tentoonstellingsruimtes opgenomen, verspreid over de hele Westhoek." In principe zijn alle kunstwerken te koop maar de Kunstschouw afficheert zich niet als een verkooptentoonstelling en ontvangt bij verkoop geen provisie. „Dat is nooit de opzet geweest, we willen graag kunst laten zien. Maar de mensen zijn wel professioneel, ze moeten van hun werk leven." Combinatie Hoewel de locaties op f ietsafstand van elkaar liggen, is het ondoenlijk om alles in een dag te bezichtigen. Want behalve voor de kunst met een K, vraagt de Stichting Kunstschouw Westerschouwen ook aandacht voor de unieke natuur van de Westhoek. „Het is juist de combinatie van kunst, historie en landschap die de Kunstschouw zo aantrekkelijk maakt", vindt Fred Kiel. In het Kunstschouw Magazine, de catalogus van de Kunstschouw, heeft de stichting drie fietsroutes beschreven, twee De Nederlandse hervormde kerk vanNoordwelle maakt deel uit van de komende Kunstschouw in de Westhoek. foto's Marijke Folkertsma korte en een lange. De uitleg van de fietsroute omvat de historie en natuur van het gebied terwijl de expositieruimtes nauwelijks aangeduid worden. „De locaties liggen allemaal vlak bij de route en de meeste zijn herkenbaar aan een speciaal bord", legt Kiel uit. „Bovendien bevat de catalogus een plattegrond waarop de tentoonstellingsruimtes zijn aangegeven. Wij vinden het leuker om de omgeving te beschrijven. Als de mensen eenmaal bij een beeldentuin of expositie binnenstappen worden ze actief ontvangen en kunnen ze uitleg over de kunstvoorwerpen krijgen. Dat hoeven we in de fietsroute niet te beschrijven. Trouwens, er komen ook heel veel tuinliefhebbers. Die hebben soms meer oog voor de tuin dan voor het beeld." De fietsroutes beginnen bij het Transferium van Renesse. Daar kunnen bezoekers gratis parkeren en in Renesse zijn zonodig fietsen te huur en is bij de VW de catalogus te koop. Twee routes gaan richting Haamstede. De derde leidt naar Noordwelle en natuurreservaat de Schelphoek. Deze route kan ook in combinatie met de lange route Renesse-Haamstede-Burgh- Westenschouwen-Burghsluis gefietst worden. De andere korte route loopt van Renesse naar Haamstede en Nieuw-Haamstede en weer terug. Onderweg geeft de fietsroute nog verschillende alternatieve ritjes aan. Dit jaar is er voor het eerst voor gekozen om bij enkele locaties muzikale en literaire activiteiten aan de Kunstschouw toe te voegen. Kiel: „We zijn benieuwd of het aanslaat en of dit voor herhaling vatbaar is. Maar deze activiteiten zullen altijd beperkt en kleinschalig blijven. Uiteindelijk draait het bij de Kunstschouw om beeldende kunst, niet om muziek, theater of literatuur." Het Kunstschouw Magazine is voor f 4,95 te koop bij onder andere alle eilandelijke VW's en de VW van Middelburg. Zie ook: ivww.kunstschouw.nl De oude landbouwhaven van Wissenkerke. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers Voor wie het Zeeuwse land eens kalmpjes aan zich voorbij wil laten trekken, oog heeft voor het kleine en een paar stevige kuiten bezit, heeft het NIVON (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden werk), afdeling Zeeland een Lange-Afstand- Wandelroute uitgezet. De in totaal 215 kilometer lange tocht voert in een grote cirkel om de Oosterschelde. De route begint en eindigt in Goes. Een rijtje vergeten paalhoofden markeert de overgang tussen Oosterschelde en achterland. Waar vroeger de rondom Wissenkerke geteelde aardappels en bieten per schip werden afgehaald, groeien nu langzaam maar zeker schorren aaneen tot een tapijt van Engels slijkgras, zeekraal, lamsoor en schorrekruid. Rechts de Oosterschelde, linies de inlagen met ganzen, eenden en schapen die de wandelaar argwanend nakijken. Aan de route hebben vrijwilligers van het NTVON drie jaar gewerkt. Ze kan worden opgedeeld in een negental etappes variërend tussen de 12 en 42 kilometer. Ook is er ruimte voor uitstapjes. Zo is er een aparte rondwandeling over Sint Philipsland opgenomen en worden hier en daar alternatieve routes beschreven. De tocht is niet zoals veel andere Lange-Afstand-Wandelpaden met rood/witte markeringen aangegeven. De wandelaar krijgt alleen een beschrijving. Wel staan in het boekje steeds delen van een topografische kaart van het gebied afgedrukt. De omschrijving voert overigens maar één richting op. Wie de route omgekeerd wil lopen, is op zijn eigen vindingrijkheid aangewezen. Vanaf het startpunt Goes voert de tocht via Wemeldinge, Yerseke, het haventje de Rattenkaai en de Oesterdam over Tholen naar Sint Philipsland. Eenmaal over de Philipsdam staat Bruinisse op het programma. Via de Zeelandbrug worden vervolgens de inlagen langs de noordrand van Noord- Beveland aangedaan. Na Veere en Middelburg duikt de route via het vliegveld Midden-Zeeland de Zak van Zuid-Beveland in. Het Zeeland van velden vol zwarte bessenstruiken, grazende pony's, opgestapelde fruitkisten, zwartgeteerde schuren, meidoorns en kronkelende dij kj es Waar kippen rustig in het gras liggen te slapen, de schaapherder kalm zijn dagelijkse rondje maakt en bessen-, boerenland- en bloesemroutes om aandacht schreeuwen. Pontje Door hier een daar een pontje te nemen, bijvoorbeeld tussen Wemeldinge en Zierikzee, tussen Yerseke en Gorishoek of tussen Sint-Annaland en Bruinisse, zou de route ingekort kunnen worden. Wie liever vaart dan wandelt, moet echter wel even puzzelen. Want hoewel er een kaartje van de voet- en fietsveerverbindingen is afgedrukt, is het aan de wandelaars zelf om de route vanaf de veersteigers weer ergens op te pikken. Behalve informatie over verschillende Zeeuwse landschapstypen, vogels en planten die onderweg gezien kunnen worden, geeft het gidsje ook toeristische informatie. Zo wordt, voor wie nog niet moe is, gewezen op een stadswandeling door Goes en Veere. Ook musea, een wijnmakerijeen klompenmakerij en een historisch snoepwinkeltje komen aan bod. Het boekje is verkrijgbaar bij alle WV's en op de meeste campings. door Marcel Modde Laatst nog, in de slootkant, vond hij een compleet bankstel. Afgedankt en gedumpt. Lekker makkelijk, kost niks. Al moet je wel de moeite nemen de eens favoriete zithoek helemaal naar niemansland te rijden in 't autootje en stiekem overboord te kieperen. Maar ook televisies, plastic brandstoftanks, bouwpuin en tuinafval vinden naar ervaring van Dirk Fluijt en zijn collega's steeds vaker hun weg naar de natuur en vormen daarmee een toenemende bron van ergenis. Maar tuinafval, wat kan daar nou mis mee zijn? Een heetje compost is toch nooit weg? Fluijt leunt naar voren op de tafel en zet z'n bril met één vinger nog maar eens scherper op de neus. „Oh nee?! Zal ik morgen even bij je langskomen en een karretje vol in de achtertuin kieperen.... We hebben al genoeg aan ons eigen snoei- en groeispul. Dus zitten we écht niet te wachten op de rotzooi van anderen. Laat ze dat alsjeblieft gewoon zelf naar de vuilstort brengen. Of nog simpeler: zet het gewoon aan de straat. Het wordt vanzelf opgehaald. Dat geldt voor alle afval. Zoiets kost je niks als particulier. De minste moeite! Staatsbosbeheer wordt aangemerkt als bedrijf. Dat geldt ook voor het waterschap en de boeren, die met hetzelfde euvel kampen. Bedrijven wordt voor het inleveren van dergelijk materiaal wél verwerkingskosten in rekening gebracht. Dat kan zo niet blijven duren. Dit is een maatschappelijk probleem aan het worden. Als dit doorgaat, zullen wij als natuurbeherende instanties bij de betreffende overheden aandringen op een hoofdelijke omslag onder de bevolking, zodat de kosten worden doorberekend. Ik weet wel, dan is het weer dat de goeden onder de kwaden lijden, maar aan de andere kant is het toch absurd dat dit soort zaken ten koste gaat van ons toch al krappe budget." Zo, dat is er uit! Eerst nog eens een bakje koffie. Voor Fluijt zo zwart-ie-kan. „Ja sorry hoor, maar van dergelijke praktijken word ik echt giftig." Hij neemt een ferme slok. „Maar het kan nog erger. De laatste tijd vinden we steeds vaker dode dieren in het struweel. Dat gaat als volgt: op een onverwachte plek is het vergeven van de dikke vliegen. Het ruikt er ook niet meer bepaald aangenaam. Wat je dan vindt; iets dat op een schaap lijkt... Ik kan je verzekeren, daar word je niet vrolijker van." Het probleem met de kadavers wordt, legt Fluijt uit, in de hand gewerkt door de nieuwe destructiewet. Tot voor kort mocht een schapenhouder zijn ontzielde wolfabriek langs de weg leggen, in afwachting van de komst van het ingeschakelde destructiebedrijf. De aangescherpte wetgeving schrijft nu voor dat kleinvee met een gewicht tot veertig kilo in een koelcel moeten worden bewaard. Voor het huisdier hond en kat geldt een uitzondering. „Zie jij iedere kleine keuterboer of hobbyist al investeren in de bouw van een koeling? Juist! Dus waar blijven ze dan met hun probleem; hups de natuur in. Oormerken losknippen en dat schaap is van niemand meer. En daarmee zijn we weer bij onze kosten aangeland. Omdat wij die kadavers vinden, zouden wij eigenlijk een installatie moeten bouwen voor een zorgvuldige opslag. Kijk, dat bedoel ik nou, daar beginnen we dus niet aan. Dan zie je maar dat er op natuurgebied schitterende wetten worden bedacht, zonder dat de gevolgen van te voren goed zijn overzien." Jenever Hij krabbelt even door z'n baard. Een dikke grijns verschijnt. „Soms kun je een heel levenspatroon van iemand ontdekken. Ik heb eens een keer, in Duiveland, 42 lege jeneverflessen op een strook van een paar honderd meter uit de bosjes gehaald. Waarschijnlijk is dat een alcoholist geweest die regelmatig dezelfde route reed en voor een bepaald moment aan z'n tax moest komen. Wie zal het zeggen?" Dirk Fluijt (49) is als boswachter bij Staatsbosbeheer verantwoorde lijk voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Zijn werk gebied omvat een oppervlakte van in totaal drieduizend hectare natuur. In deze rubriek doet hij wekelijks verslag van zijn werk en wedervaren. De afgelopen week is een voor Zeeland nieuwe libel gesignaleerd. Bij de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland kwamen verschillende waarnemingen binnen van de Venwitsnuithbel. Niet eerder werd deze libel in de provincie gezien. De meldingen kwamen uit Noordgouwe, Axel en St. Philipsland, Venwitsnuitlibellen komen vooral voor op zandgronden, vooral in het oosten van het land. Hun verschijning in Zeeland wordt verklaard doordat de larven tijdens de warme periode begin mei uit het water zijn gekropen. Op de oostenwind zijn verschillende exemplaren in het zuidwesten van Nederland terecht gekomen, Venwitsnuitlibellen hebben een witte snuit en zijn verder overwegend donker; mannetjes hebben rode vlekken, vrouwtjes gele. foto Peter Geene Een van de particuliere tuinen die zijn opgenomen in de Kunstschouw-route is de tuin van Fred Kiel in Burgh- Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29