Oranje in de opbouw naar EK Machtssprint van Quaranta PZC Botsing van twee geniale spelers in Europese finale RBC verrast ook tegen Cambuur Human van Kloetinge naar RKC Hugo Walker trekt zich terug voor EK Nieuwe test in Tour Kalun Yu naar Sevilla sport 25 Krol assistent Rijkaard Batistuta naar AS Roma Ajax breidt uitverkoop uit Feyenoord-spelers eisen geld Geslaagde rentree Navratilova Del Bosque blijft coach Real Ellery Cairo naar Twente Chelsea in de slag om Hasselbaink Atletenactie bij Memorial woensdag 24 mei 2000 door Jan Dagevos VLISSINGEN - Kloetinge raakt zijn spits Arjan Human kwijt. De '21-jarige aanvaller bereikte gisteravond een mon deling akkoord met eredivisie club RKC. De Middelburger zal binnen kort een A-contract voor een jaar met een optie voor nog twee seizoenen tekenen. Voor Human wordt het een her nieuwde kennismaking met het profvoetbal. Eerder kwam hij uit voor het Belgische Cer- cle Brugge. „Ik zie het als een nieuwe uitdaging", zegt Hu- man. RKC bekeek de spits van Kloe tinge, die het voorbije seizoen met 22 doelpunten topscorer van de hoofdklasse B werd, verschillende keren. De scouts kwamen al snel onder de in druk van hem en brachten een positief advies uit aan hoofd trainer Martin Jol. Vorige week onderging Human een laatste test en scoorde hij twee keer voor RKC in een vriendschap pelijk duel. Human: „De club spreekt mij aan. Het gaat er heel gemoedelijk aan toe." Human zal zich op 7 juli voor de eerste training in Waalwijk moeten melden. RKC wacht een druk programma, omdat de club meedoet aan de Inter- toto-competitie. De eerste te genstander daarin wordt Fe- nerbahce of Perugia. „We gaan met een selectie van 21,22 man aan de gang", vertelt Human. „Natuurlijk krijg ik met con currentie te maken, Rick Hoo- gendorp komt ook weer terug, maar ik ga vol vertrouwen de strijd aan." Human kon pas gisteravond laat zijn oefen- meester Diederik Hiensch in lichten over zijn vertrek. ,Ik had graag al mijn medespe lers persoonlijk op de hoogte gebracht, maar dat was niet meer mogelijk. Het is allemaal zo snel gegaan", aldus Human. „Ik verlaat de club met pijn in mijn hart en ik zal mijn mede spelers bij Kloetinge missen." door Mark Caldenhoven WASSENAAR - Met de handen dan weer op de rug en dan weer trots over elkaar maakte Ruud Krol gisteren zijn entree bij Oranje. De nieuwe assistent van Frank Rijkaard was daarmee onbewust de verpersoonlijking van de eerste echte voorberei dingsdag van het Nederlands elftal op weg naar EURO 2000. Oranje doet het de komende da gen nog rustig aan. Rijkaard: „We laten de vonken er nog niet vanaf knallen." De Serie A, de Primer a Division en de Premiership hebben fy siek en mentaal hun tol geëist. Allesbehalve fris meldden 22 internationals zich gisteren bij Oranje. Even had Rijkaard overwogen het gros van de se lectie, het zevental van Barcelo na in het bijzonder, nog enkele dagen vrijaf te geven. Hij zag er toch vanaf. „Ik verwacht het collectief te kunnen oplossen." „Door ze gezamenlijk te laten eten, op tijd naar bed te laten gaan en de trainingen gedoseerd op te bouwen, denk ik beter af te zijn. Als ik ze toch vrij had gege ven, neem je als speler onbewust te veel afstand. Dan kost het veel meer moeite om weer in je ritme te komen." Rijkaard heeft zijn aanloop naar de openingswedstrijd te gen Tsjechië, op 11 juni, opge splitst in drie fases. Deel één, die loopt tot en met de oefeninter land van zaterdag in de Arena tegen Roemenië, is de fase van de collectieve rust. In de week van de inventarisatie moeten bovendien nog twee spelers af vallen. Aan de vooravond van fase twee, het trainingskamp van volgende week in Zwitser land, zal Rijkaard zijn selectie terugbrengen tot 24 spelers. Na de oefeninterland van zater dag tegen Roemenië vallen zo doende twee spelers af. „In Zwitserland komen we dan pas echt in beweging en worden de rustperiodes korter." In Hoen- derloo, uitvalsbasis voor het EK na terugkeer van de oefenstage in Zwitserland, staat alles in het teken van de confrontatie met Tsjechië. „In die laatste dagen moeten de vonken er pas vanaf vliegen. Nu hoeft dat nog niet." Test Bij de start van de voorberei ding, gisteren op het veld van zondag-derdeklasser Blauw Zwart uit Wassenaar, werden 21 internationals getest op hun fy sieke gesteldheid. Door middel van een intervaltraining, waar bij een hartslagmeter wordt ge bruikt, hoopt de technische staf van Oranje inzicht te krijgen in Bondscoach Frank Rijkaard tijdens de training van Oranje met zijn assistenten Johan Neeskens (links) en Ruud Krol (rechts). foto Cor Mulder/ANP de lichamelijke weerbaarheid. Rijkaard: „We kennen de gege vens van de testen van eerder dit seizoen. Die verifiëren we met de testen van vandaag. Naar aanleiding van de resultaten wordt het programma van de komende dagen bepaald." Jeffrey Talan bleef met een achillespeesblessure als enige langs de kant. Een kwartet ont brak gisteren nog op het appel. Giovanni van Bronckhorst en Arthur Numan (Glasgow Ran gers) hebben zaterdag net als Jerrel Hasselbaink (Atletico Madrid) nog bekerverplichtin gen. Hoewel geschorst werd Clarence Seedorf door zijn werkgever Inter Milaan nog een dagje 'vastgehouden' voor de play-offwedstrijd tegen Parma van gisteravond. Seedorf meldt zich vandaag in Noordwijk. Handjes Ruud Krol zag de fysieke test en het aansluitende wedstrijdje voetvolley ontspannen aan. Zijn eerste werkdag was er vooral éen van handjes schud den. De nieuwe assistent/scout van Rijkaard, onlangs geslaagd voor de cursus oefenmeester 1, was dolgelukkig met zijn nieu we baan. „Het is geweldig om erbij te zijn. Een eer, ja. Ik vind het fantastische om Frank te on dersteunen. Het is voor velen misschien een verrassing, maar Frank en ik hebben het lang ge heim gehouden. Heel weinig mensen wisten het." Rijkaard benaderde Krol, die volgend seizoen opgaat voor de cursus coach betaald voetbal, al veertien maanden geleden. Rijkaard: „Hij zorgt voor vak manschap en ervaring." De re cordinternational, goed voor 83 interlands, maakte zich al nut tig als scout bij oefenduels van Tsjechië en Frankrijk, twee van de drie EK-tegenstanders van Oranje. „Ik weet ook nog niet wat mijn specifieke taak zal zijn. Als Frank me naar een wedstrijd toestuurt, prima. Maar ben ik hier nodig op het veld, ook goed. Daarom ben ik dan ook assistent-schuine- streep-scout. Frank kan met mij alle kanten op." Rijkaard: „Met Ruud is het plaatje rond. Er zit nu veel kwa liteit in de technische staf, en dat verdienen de spelers ook." GPD ROME - Gabriel Batistuta, de begeerde topschutter van Fio- rentina, speelt volgend seizoen in de Serie A voor AS Roma. Settimio Aloisio, de zaakwaarnemer van de Argentijnse spits, heeft dat dinsdagavond bevestigd. Hij vertelde in een lang ge sprek met Roma-voorzitter Franco Sensi tot overeenstem ming te zijn gekomen. Alleen de handtekening onder het con tract ontbreekt nog. AFP AMSTERDAM - De uitverkoop bij Ajax is losgebarsten. Na Frank Verlaat, Jan van Halst en Dani mogen ook Tom Sier, Pe ter Hoekstra en Tijjani Babangida vertrekken bi] Ajax. Ver dediger Sier gaat waarschijnlijk naar NAC, FC Twente is in de markt voor Hoekstra, die in Enschede de opvolger moet worden van Andy van der Meyde. Ajax onderzoekt de mogelijkheid Finidi George terug te halen. ANP ROTTERDAM - Doelman Jurek Dudek en aanvaller John Dahl Tomasson van Feyenoord stappen woensdag naar de ar bitragecommissie van de KNVB. Het tweetal zegt ieder nog ruim 100.000 gulden van de Rotterdamse club te goed te heb ben. Ook Cruz, Kornejev, Gyan, Rzasa en Samardzic beweren te weinig aan premies te hebben ontvangen. In een poging het geld te vorderen van Feyenoord overweegt advocaat A van Hemert van Dudek en Tomasson beslag te laten leggen op de premies van de laatste editie van de Champions League die de Rotterdammers deze zomer ontvangen. ANP MADRID - Martina Navratilova heeft tijdens het tennistoer nooi van Madrid na vijfeneenhalf jaar afwezigheid haar ren tree in het WTA-circuit met een overwinning gevierd. De 43-jarige Amerikaanse won met de Zuid-Afrikaanse dub- belpartner Mariaan de Swardt haar partij voor de eerste ron de van het dubbelspel tegen de Japanse Rita Haraki en de Amerikaanse Meghann Shaughnessy met 6-3 7-5. Pete Sampras wil op gravel maar niet in vorm komen. De Amerikaan leed dinsdag in Düsseldorf tijdens de World Team Cup zijn tweede nederlaag. De Duitser Tommy Haas bleek met 7-5 6-2 te sterk. RTR/ANP PARI J S - Vicente del Bosque blijft nog een jaar coach van Real Madrid. Voorzitter Lorenzo Sanz heeft dat dinsdag, een dag voor de finale van de Champions League-finale tegen Valen cia, officieel bevestigd. Del Bosque, oud-speler van 'de Ko ninklijke', heeft de technische leiding van Madrid sinds no vember in handen. Hij volgde de ontslagen John Toshack op. RTR ROTTERDAM - Ellery Cairo speelt de komende drie seizoe nen bij FC Twente. Feyenoord heeft de rechtervleugelspits voor 'enkelemiljoenen' verkocht aan de Enschedese club, die in de laatste wedstrijd van het seizoen in de Kuip naast Euro pees voetbal greep. GPD MADRID - Jerrel Hasselbaink wil zijn carrière voortzetten in Engeland. Het Londense Chelsea, afgelopen weekeinde win naar van de FA Cup, is met de spits in onderhandeling over een miljoenencontract voor de komende vier jaar. GPD door Rob Kramp PARIJS - Als Fernando Redon- do het meesterbrein van Real Madrid is, is Gaitzka Mendieta het kloppend hart van Valencia. De 26-jarige Bask, ontdekt door Guus Hiddink, werd door alle topclubs in Europa benaderd, maar bleef loyaal aan Valencia. Hij tekende in de loop van dit seizoen voor acht jaar bij tegen het riante salaris van 4,2 mil joen gulden per jaar. Redondo tegen Mendieta. Twee geniale spelers duelleren van avond in Parijs om de winst in de Champions League. De be langen voor Redondo zijn gro ter. Real moet de cup winnen om volgend seizoen van de partij te zijn in de Champions League. Bij verlies voor Mendieta is Va lencia verzekerd van de voor ronde van de Champions Lea gue. De blonde middenvelder is de droom van elke voetbalmana ger. „Hij is het type speler naar wie elke club op zoek is", zei Dick Advocaat na een spionage- reis voor de Glasgow Rangers bij Valencia. „Hij is niet alleen goed, hij is creatief, doet intuïtief dingen die niemand anders doet. Daarnaast is hij niet te beroerd vuil werk voor HENGELO - Een groot aantal atleten zal het startgeld voor de Adriaan Paulen Memorial (APM) van komende zondag in Hengelo geheel of gedeeltelijk laten storten op giro 777 van het nationale rampenfonds voor de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede. Marko Koers en Haile Gebrse- lassie - de Ethiopische erebur ger van Hengelo - zijn met manager Jos Hermens de voor trekkers van de actie. De orga nisatie van de APM wilde tij dens de persconferentie in het Fanny Blankers Koenstadion niet vooruitlopen op welk be drag zal worden overgemaakt. De organisatie besloot zaterdag na uitvoerig overleg met alle be trokkenen de wedstrijd toch doorgang te laten vinden. „De betrokkenheid van atleten was daarbij erg belangrijk", aldus Zwanenburg. ANP het elftal op te knappen." Men dieta brak op late leeftijd (24) door bij Valencia. De moraal van het verhaal was dat hard werken loonde. De Bask maakte meer trainingsuren dan ieder ander van de selectie van Valen cia. Na de training bleef hij uren bezig zijn traptechniek te ver-' beteren. Zijn doelpunt in de Spaanse be kerfinale ging de hele wereld over en werd even fameus als die van Pele in de WK-finale van 1958. Tussen drie verdedigers van Athletic de Bilbao ving Mendieta met de rug naar het vijandelijke doel de bal op de borst op, liet de bal op de dij val len en lobte het leer met rechts over zijn hoofd en vollerde de bal achter de doelman. Een hoogstandje dat zijn even knie vond in de weergaloze actie van Fernando Redondo in de wedstrijd van Real Madrid bij Manchester United (2-3). De 30- jarige Argentijn had de bal aan het elastiek en dreef met een hakje de spot met United-ver- dediger Berg. Ook tegen Bayern München heerste de middenvel der als zelden tevoren. Redondo werd in Androgué bij Buenos Aires geboren. Hij groeide op in een middenklasse gezin en studeerde rechten toen hij kort voor het WK 1990 door de Argentijnse coach Bilardo werd opgeroepen. Hij weigerde omdat hij examens moest afleg gen. Zijn afmelding had diepere achtergronden. Hij hield niet van type coaches als Bilardo en later Passarella. Linkse types Hij was meer op de hand van linkse types als Menotti, Valda- no en de huidige bondscoach Bielso. Vooral Bielso die voetbal vergeleek met poëzie, muziek en andere vormen van kunst. Re dondo is een ontwikkeld man die op zijn trektocht door de voetbalwereld altijd boeken van Jorge Luis Borges en Ga briel Garcia Marquez in zijn ba gage stopt. Na zijn 'nee' tegen Bilardo trok El Flaco, de dunne, zoals hij door de Argentijnen wordt ge noemd, naar Tenerife. Naar Val- dano die trainer was op het Ca- narisch eiland. Diezelfde Valdano haalde hem in 1994 naar Madrid. Hij won er twee Spaanse landstitels, de wereld beker onder Hiddink, en de ze vende Europacup. RTR/ANP van onze sportredactie ROOSENDAAL - RBC Roosendaal startte zeker niet als favoriet aan de nacompetitie. In Groep B waren FC Zwolle en Cambuur Leeuwarden de te kloppen ploegen. Zater dag werd FC Zwolle (1-2 winst) in het eigen Oosterenk Stadion geklopt. Gisteren ver baasden de Brabanders opnieuw met een verdiende 2-0-overwinning op de Friese eredivisionist. Het team van trainer Robert Maaskant is nu de grote kanshebber om komend seizoen als vijfde Brabantse club aan de KPN Telecom- petitie te beginnen. Over de vraag of het kleine RBC daar rijp voor is, maakt zich nog niemand in Roosen daal druk. De ploeg draait een prima jaar en dat is al een hoofdprijs. Het goede spel bete kende voor Iwan Redan en John van Loen- hout in elk geval een contract bij RKC Waal wijk. Beiden maakten de Roosendaalse treffers na rust. Het sprookje in Roosendaal duurt dus voort, maar FC Zwolle doet ook weer mee. De ploeg herstelde zich van het teleurstellende resultaat tegen RBC en versloeg Excelsior verdiend met 4-2. De Rotterdammers kun nen zich daarmee als uitgeschakeld be schouwen. RBC-Cambuur 2-0 (0-0). 70. Redan 1-0, 77. Van Loenhout 2-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers: 4500. Gele kaart: Stassin (RBC). FC Zwolle - Excelsior 4-2 (2-1). 15. Pinas 0-1, 39. Derksen 1-1, 45 Derksen 2-1, 76 Connolly 2-2, 80. Boekweg 3-2 (strafschop), 82. Bosschaart 4-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 4950. Gele kaart: Den Ouden en L'Ami (Excelsior). van onze sportredactie HILVERSUM - Pech voor al z'n fans: voetbalcommentator Hu- go Walker, bekend van 'k-o-o-o- o-omt dat schot' zal voor de NOS niet meer in actie komen tijdens het EK voetbal. Een ver schil van mening tussen Walker en Studio Sport-baas Martijn Lindenberg heeft ertoe geleid dat Walker zich volledig terug trekt als commentator. Walker kreeg voor het EK van zijn chef Lindenberg slechts twee wedstrijden toebedeeld: Slovenië-Joegoslavië en Roe- menië-Engeland. Dat zijn duels die Walter kwalificeert als wed strijden in de B-categorie. De voetbalcommentator vindt het geringe aantal duels dat hij toegeschoven heeft gekregen - en het niveau ervan - niks Ne derlands-, Belgisch- of Duits elftal - dermate teleurstellend dat hij maar volledig heeft afge haakt. Hugo Walker (67) is al 32 jaar als freelancer aan Studio Sport verbonden. En omdat hij free lancer is, gaat de eerste keuze altijd naar presentatoren, die in vaste dienst zijn van het NOS- sportprogramma. Wat over blijft aan wedstrijden gaat naar mensen als Hugo Walker. Walker was eigenlijk van plan om tegen het einde van dit jaar een punt te zetten achter zijn carrière als voetbalcommenta tor. Daar is nu dus een abrupt einde aan gekomen. Walker spreekt van een 'zeer wrang afscheid'. „Maar het ligt niet aan mij. Ik had - ook op grond van het aantal dienstja ren bij Studio Sport - gerekend op minstens vier wedstrijden." „Nee, ik heb nog niets gehoord van m'n fanclub, maar dat komt nog wel. De zaak is nog wat te pril." De NOS wil geen commentaar geven op de affaire-Walker, GPD van onze sportredactie PARIJS - Het peloton in de komende Tour de France krijgt mogelijk te maken met een nieuwe EPO-test. Donderdag praat een delegatie van de Internationale Wielren Unie (UCI) met een ministeriële Franse vertegenwoordiging om in het grootste wielerspektakel van het jaar EPO-gebruik via urinetesten op te sporen. Momenteel heeft het peloton te maken met bloedtesten, waarbij een hematocrietwaarde van boven de vijftig kan duiden op EPO-ge- bruikIn dat geval ontvangt de renner een start verb od van twee we ken. Bij het overleg zullen onder meer de Nederlanders Lon Schat tenberg (voorzitter medische commissie UCI) en Hein Verbruggen (voorzitter UCI) aanwezig zijn. AFP door Koen de Vries MIDDELBURG - Voor Kalun Yu begint donderdag het laatste belangrijke evenement van het seizoen. De Middelburger doet in Sevilla (Spanje) mee aan het laatste Olympische kwalifica tietoernooi voor tafeltennissers. Het toernooi duurt tot en met zondag. De kans dat Yu (18) zich ook plaatst voor Sydney is nihil. Af gezien van het feit dat de con currentie voor een van de drie te verdienen tickets enorm is (er komen spelers uit de hele wereld heeft de speler van 't Zand niet voldaan aan de aanvullende ei sen van het Nederlands olym pisch comité, NOCNSF. Hij had dit seizoen in een groot interna tionaal toernooi tenminste een keer de kwartfinales moeten ha len. Van die prestatie bleef hij ver verwijderd. Overigens is NOCNSF het enige olympische comité van de wereld dat haar tafeltennissers die een startbe wijs voor Sydney verdiend heb ben extra eisen stelt. De tafeltennisbond stuurt Yu toch naar Sevilla om hem erva ring op te laten doen. Die kan hij gebruiken om zich te plaatsen voor de Spelen van 2004 in Athene. Zijn trainer Peter Boon gaat mee als coach. Anne Vlieg is de begeleider van Floor Tebbe en Melissa Muller. Zij hebben net als Yu niet voldaan aan de aanvullende eisen van NOCNSF. De loting vindt woensdag plaats. Karsten Kroon loopt kneuzingen op bij val van onze sportredactie PADUA - De Italiaanse wiel renner Ivan Quaranta heeft dinsdag zijn tweede ritzege behaald in de Ronde van Italië. Na de eerste etappe zegevierde hij ook in de massasprint van de tiende etappe, die over 257 kilometer van San Marcello Pistoiese naar Padua leidde- .De Italiaan Francesco Casa- grande bleef in het bezit van de roze leiderstrui. Voor Karsten Kroon liep de etappe minder gelukkig. De 24-jarige Raborenner uit Da len die al sinds de tweede rit in de groene trui rijdt als bergko ning, vloog na 88 kilometer in de afdaling van de tweede klim (van de derde categorie) uit een bocht. Hij kwam daarbij enkele meters lager hard op zijn linkerarm terecht. Kroon, met een dik omzwachtelde arm, finishte wel in het pelo ton, maar werd voor röntgen foto's naar een ziekenhuis ge bracht. Daaruit bleek dat van een zware kneuzing sprake was. Kroon zal woensdag in de elfde rit, een tijdrit over 45 ki lometer, gewoon van start gaan in de wetenschap dat er daarna een rustdag volgt. Rustig aan Een dag na de eerste zware bergrit en voor de tijdrit over een afstand van 45 kilometer van woensdag deden de ren ners het rustig aan in de lange etappe naar Padua. Pas toen de finishplaats dicht was ge naderd ontstonden er wat schermutselingen. Quaranta (25) sloeg op het laatste rechte stuk met opvallend gemak toe. Zijn laatste krachtsexplosie deed Cipollini verbleken. Su per Mario moest vlak voor de Karsten Kroon maakte in de tiende etappe van de Giro een zware val en werd later voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. De drager van de bergtrui kon de etappe nog wel uitrijden. foto Alessandro Trovati/AP streep ook Svorada nog voor zich dulden. Door een conflict tussen de bond van Italiaanse wieler ploegen (Assogruppo) en de organisatie konden de officiële prijsuitreikingen geen door gang vinden. Ook waren de Italianen niet bereid op te dra ven voor de gebruikelijke persconferenties, daarbij boe tes voor lief nemend. De Itali aanse renners zijn ontevreden over de randvoorwaarden van de Giro en vinden onder meer dat de buitenlanders worden voorgetrokken. Olympia's Tour De buitenlanders scoren, in de eerste vier dagen van Olympi a's Tour, vijftig procent. Na de proloogwinst van de Zwitserse Engelsman Oliver Penney ging de ritzege in de etappe Rockanje-Ossendrecht gister avond naar Danny Daelman, een dertigjarige Belgisch staatsburger. Daelmans zege betekende het tweede opeen volgende dagsucces voor de Spar-formatie. Maandag was ploegmakker Tom Hoedema- kers de beste. Daelman reed in 1993 en 1994 voor de ploeg van Jan Raas, maar koerste nadien voor klei nere Belgische formaties, zo als Collstrop en nu Spar. De ty pisch Belgische kermiskoers was en is zijn terrein. ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25