Examen in de fout met Zeeland PZC Studenten verdienen studiepunten met Te land, ter zee en in de lucht Verdieping Schelde onbetaalbaar volgens Vlaamse groenen Provincie wil eindelijk reactie van Borst in kwestie jachtverven Project mikt op werk voor 50 gehandicapten zeeland 21 Soms is het een nadeel als een vraag dicht bij huis speelt antwoorden Kritieke fase achter de rug Onvoldoendes weggewerkt Ton voor snellere jeugdzorg Netwerk onderwijsvernieuwing Zeelandtuin op Floriade 2002 Boete voor uitkeringsfraude Economische visie op Zeeland Vijf scholen in race voor prijs Stoffels Cleaning Oud-katholieken bijeen in Goes woensdag 24 mei 2000 door Henk Postma Wie al te veel over Zeeland wist, kon dinsdag tijdens het havo examen aardrijks kunde nieuwe stijl even lelijk de mist in gaan. Middelburg en Goes werden aangeduid als centra die elkaar aanvullen. Maar op welk gebied dan wel? Bouwmarkten, supermarkten en weekmarkten heb je zowat overal. Dus het lag in de rede niet voor die mogelijkheden te kiezen. Bleef over: instellingen voor hoger beroepsonderwijs. Wie dat antwoord koos, scoor de. Maar waar in Middelburg vwo Engels 1D; 2A; 3C; 4A. 5C, 6C; 7B; 8C; 9B; 10B; 11A 12F, 13A, 14C, 15D; 16C, 17D; 18B; 19B; 20A 2IC; 22B; 23A; 24A; 25D; 20A, 27B. 28C; 29D 30C; 3IA; 32D; 33A, 34D; 35B; 36A; 37A; 38A 39B; 40D; 41B, 42B; 43D; 44D; 45B; 46D; 47B 48A;49E; SOB. vbo/mnvo Frans c 2A, 3A, 4B, 6A, 8C; IOC; 11B; 12A, 13B; 14B. 15C; 17C; 18C, 19B, 22A; 23A; 25B; 26C-. 28C. 29B, 30D; 31C; 32A; 33A, 34A; 35D; 36B; 37C; 38D; 40B; 41A; 42A, 43C; 45A vbo/mavo Frnns d 2C; 5B, 8B; 9B; 10B, 13A, 14A, 16B; 17C; 19B; 21C; 22B, 24A, 25A, 26A, 28C; 29D; 30A. 31B; 32B; 33D; 34A; 35C; 36C; 37B; 39D; 40A; 42A, 44C; 45D; 46C. vbo/mavo economie c 4C, 8B; 9C; 10B; 15A; 17D; 20A, 24B; 28B; 29B. 5B; 33A; 3SA; 37E; 38B; 40A. 41B. 42C. 43A, of Goes staan die hogescholen dan wel? Het hoger beroepsonderwijs in Zeeland is al sinds jaren in Vlissingen geconcentreerd, In Middelburg of Goes is daar niets meer van te bekennen. Dikke onvoldoende dus voor de examen-samenstellers. Want een examen nieuwe stijl dat is gebaseerd op oude gege vens, dat kan tot verwarring aanleiding geven. Toch wist ook Frouke van Fraeijenhove (18) uit buurtschap De Griete bij Terneuzen het juiste ant woord te geven. „Je moest wel kiezen voor hoger beroepson derwijs, want de rest kon ge woon niet." Aardrijkskunde-leraar A de Wolde moest haar daar gelijk in geven. „Iedereen met een beetje verstand snapt dat je in Middelburg of Goes de stad niet uit hoeft wanneer je naar 44C. vbo/mavo et 3E; 8B; 9B; 10B, ISA, 17D; 20A; 24B; 28B; 29B; 30B; 33C; 35C; 38C, 40A; 4 IB; 42C; 43A; 44C. lied de bouwmarkt, de supermarkt of de weekmarkt wil. Dus het kon alleen maar onderwijs zijn Zeker als je Zeeland niet kent, kom je op dat antwoord uit. Maar als je wel weet dat je voor hoger beroepsonderwijs in Middelburg noch Goes moet zijn, dan zit je toch even met de ogen te knipperen. Tsja, soms is het een voordeel wanneer een vraag dichtbij huis speelt, maar zo zie je maar weer dat het ook een nadeel kan zijn." Gelukkig bevatte het havo examen aardrijkskunde nog een keur aan andere vragen. Zoals: 'Op welke plaats is het gebied Terneuzen-Sas van Gent voor het primaire verzor gingsniveau aangewezen?' Het goede antwoord lag in België, want de Belgische steden zijn, gezien de barrière van de Wes- terschelde, het meest nabij ge legen. Behalve veel' vervelende vragen bevatte het aardrijks- kunde-examen ook veel weg gevertjes, ook bij het vwo, zo dat al bij al genomen weinig werd geklaagd. Of het zou over het vele leeswerk moeten zijn. Vwo'er Arjan Meyer (19) uit Zierikzee had daar bijvoor beeld wat problemen mee. Toch verwacht ook hij een re delijk goed cijfer. Dat lag ove rigens niet aan dat ene vraagje in het vwo-examen waar Zee- Het vwo-examen Engels liet filmer Steven Spielberg opdraven, hier gefotografeerd op de set van zijn bekroonde rolprent Saving Private Ryan. De vwo'ers kregen een recensie over die film voorge legd. foto EPA/David James land om de hoek kwam kijken. Het Rijnmondgebied werd sa men met de Scheldemonding een 'uniek petrochemisch su percomplex' genoemd. Of de vwo'ers even wilden vertellen welk petrochemisch bedrijf in Nederland als enige niet in dat Rijn-Scheldegebied ligt. Dat dit de DSM-fabriek is, aan Limburg geschonken ter com pensatie van de sluiting van de kolenmijnen, wist menigeen zogauw niet te bedenken. Ook Arjan niet. „Want wat heeft dat nou met aardrijkskunde te ma ken, zo'n naam van een fa briek." Marije Munter Wat ze wil worden? Ze weet het nog niet zo precies. Maar wel iets in de medische sfeer. Want dat interesseert Marije Mun ter (17) uit Bruinisse nu eenmaal. Aan een studie geneeskunde waagt de vwo-kandidate zich niet. Zou ze zich te veel mee vast pinnen. Bovendien, voor zo'n studie is maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Je moet afwachten of je door de loting komt. Nee, Marije kiest voor gezondheidswetenschappen. Daar moet je voor naar Maastricht, en kan je later nog alle kanten mee op. Marije is een sportief type. Ze speelt volleybal in het team van Kwiek. En afhankelijk van het seizoen bindt ze de skilatten of de skates onder. Daarnaast speelt ze tennis. Tot voor kort maakte ze ook muziek. Ze kreeg zes jaar pianoles. Maar daar is ze mee opge houden. „Het werd me te veel een vast nummer." Met nog maar twee examens voor de boeg, weet de leerlinge van de Prof. Zee man-school in Zierikzee zich betrekkelijk veilig. De afgelopen twee dagen waren het kritiekst, maandag natuurkunde, en giste ren Engels. „Dat zijn niet de vakken die ik fluitend doe." Op school bleef ze ermee steken op zesjes. Ze heeft goede hoop dat die cijfers in ieder geval niet zijn verslechterd. Natuurkunde viel mee. Engels was weliswaar lastig, maar ze hield er geen verkeerd ge voel aan over. „Een vijf of 5,5 zou genoeg zijn. Dat zijn de cijfers die ik er meestal voor haal. Moet ook nu weer gelukt zijn. Maar zet nu niet in de krant dat het allemaal zo goed is gegaan, want je weet maar nooit. Loopt het straks misschien toch nog verkeerd af." Bennie Goedman De bouw in, dat leek hem wel wat. Dus nam mavo-scholier Bennie Goedman (16) uit Middelburg het beroepsgerichte vak bouwtechniek in z'n pakket op. Hij deed daar nog wel prak tijkexamen in. Maar dat was het dan ook wel. De sfeer in de bouw viel hem vies tegen. Reden waarom hij straks, als het mavo-diplo ma binnen is, aan iets heel anders begint: een opleiding sociaal- pedagogische dienstverlening. Het lij kt Bennie leuk van hulpver lening z'n beroep te maken: helpen dus daar waar sociale proble men om een oplossing vragen. Asielzoekers bijstaan, drugsver slaafden helpen, of gedetineerden het rechte pad op helpen. Maar voor Bennie die kant op kan, moet hij nog wel zijn mavo-di ploma halen. En daarvoor moest hij nog een paar onvoldoendes wegwerken. Nu, na twee dagen, lijkt hem dat al gelukt. De 5,3 waarmee hij maandag aan het examen Nederlands begon, wordt waarschijnlijk een zesje. En gisteren krikte hij ook z'n 5,4 voor economie naar een voldoende op. Tenminste, wanneer zijn gevoel hem niet bedriegt. Economie was 'best pittig'. Vooral de reeks vragen over de verkoop van een scooter hakte er in. Maar al met al was het toch zeker goed voor een zesje Te lui om te werken is Bennie beslist niet. 's Ochtends vroeg doet hij een krantenwijkje, en 's avonds is hij soms nog tot laat aan de slag in de keuken van een Middelburgs uitgaanscafé. Op school daarentegen maakte hij zich niet al te druk wanneer dat niet per se hoefdeMaar als het zo blij ft gaan als de afgelopen twee dagen, zit het er dik in dat hij slaagt. MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulp krijgt volgend jaar ruim honderdduizend gulden van de provincie om de wacht lijsten aan te pakken. Van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport ontvangt Zeeland volgend jaar ook nog meer dan drie ton voor de bestrijding van de lijsten met jonge ren die op hulp wachten. Kinderen en jongeren die hulp moe ten hebben, wachten soms maanden voordat er plaats in een hulpinstelling is of er hulpverleners beschikbaar zijn. Voor sommige hulp loopt de wachttijd tot twee jaar op. TERNEUZEN - Ruim tachtig leden van het management en middenkader uit het secundair beroepsonderwijs, vertegen woordigers van de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland en van de pedagogische studiecentra verdiepten zich dinsdag op een Euregio-studiedag in alle mogelijke aspecten van onderwijsvernieuwing. Centraal stond de oprichting van een Euregio Scheldemond Netwerk voor grensoverschrijden de samenwerking op het gebied van onderwijsvernieuwingen informatie- communicatie technologie. Het netwerk werd gisteren gelanceerd. De studiedag werd gehouden in het ROC Westerschelde in Terneuzen. MIDDELBURG - Op de Wereldtentoonstelling Floriade, die in 2002 in Hoofddorp wordt gehouden, zal Zeeland zich pre senteren met een Zeelandtuin. Omdat naar schatting drie miljoen mensen vanuit de hele wereld de Floriade zullen be zoeken, zetten Gedeputeerde Staten de tentoonstelling in voor het verbeteren van het imago van Zeeland. Zij hebben dinsdag besloten de Zeelandtuin en een Zeelandpaviljoen te subsidiëren voor 80.000 gulden. De tuin, die 500 vierkante meter groot wordt, is een coproductie van het landschapsar chitectenbureau Bosch en Slabbers uit Middelburg, Moelker Hoveniers uit Ellemeet en plantenkwekerij Eleonore de Ko ning uit Oudelande. Het paviljoen wordt na de Floriade over geplaatst naar één van de Euregiotuinen in Oostburg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 35-jarige inwoner uit die stad voor uitkeringsfraude duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. De verdachte had een WW-uitkering, maar werkte tegelijkertijd voor verschillende uitzendbu reaus. „Dan zou ik extra geld hebben om uit te geven, want ik kan toch niet gaan stelen?", vroeg hij vertwijfeld. Het nadeel van 11,000 gulden, dat betrekking heeft op 1998, moet in de komende jaren worden terugbetaald aan het GAK. Zijn totale schuld is inmiddels opgelopen tot 50.000 gulden. Politierech ter J. Begheyn vonniste conform de eis. MIDDELBURG - Het provinciebestuur laat een economische visie opstellen op Zeeland tot 2005, met een doorkijkje naar 2010. Op basis daarvan kunnen provincie en gemeenten bij het Rijk subsidie aanvragen voor projecten. Het ministerie van Economische Zaken stelt tot 2003 tweehonderd miljoen gulden beschikbaar voor onder meer het opknappen van be drijventerreinen. Ook het inrichten van bedrijfsverzamelge bouwen, de ontsluiting van industrieterreinen via weg, water en spoor en toeristische projecten komen voor overheidssteun in aanmerking. Een provincie krijgt maximaal tien miljoen gulden per jaar. De aanvragen voor 2001 moeten al in oktober van dit jaar zijn ingediend. Vanwege de haast die dus is gebo den, besteedt het provinciebestuur het opstellen van de eco nomische visie uit aan een bureau. Dat mag maximaal 100.000 gulden kosten, hebben GS dinsdag besloten. door Richard Hoving GOES - De paars-groene rege ring in Vlaanderen is verdeeld over een nieuwe verdieping van de Westerschelde. De mi lieupartij Agalev is tegen. De Socialistische Partij twijfelt. Volgens Agalev-parlementariër J. Stassen is het een kwestie van tijdvoordat ook de VDL (libera len) en de VU-ID (vernieuwde Volksunie) om gaan. Stassen sprak dinsdagavond op een bij eenkomst van de Zeeuwse Mi lieufederatie in Goes. De Agalev is om meerdere reden tegen een verdere verdieping. Volgens de groenen vormen GOES - De Stoffels Cleaning Community Award wordt op 8 juni uitgereikt aan een school die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de maatschappij. Vijf scholen zijn genomineerd met verschillende projecten. De scholen die meedingen naar de prijs zijn: De Wissel uit Goes, Scholengemeenschap Roncalli uit Bergen op Zoom, De Bogerd uitRoosendaal, De Rede uit Ter- neuzen en verschillende basis scholen uit Waalwijk. De prijs, waar een bedrag van tienduizend gulden aan is ver bonden, wordt 8 juni uitgereikt in de Delta studio's in Goes. De winnaar wordt bepaald door een jury, met daarin onder an dere commissaris van de konin gin W. T. van Gelder. GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland komt op zaterdag 27 mei bijeen in de ka pel naast de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. Voorganger is pastoor K. J. Ho- man uit Den Haag. In Zeeland wordt ongeveer tien keer per jaar een samenkomst van oud katholieken gehouden. Daar naast worden regelmatig huis kamerbijeenkomsten georgani seerd. nieuwe baggerwerkzaamheden een te grote aanslag op de unie ke natuur in de Westerschelde. Daarnaast is de partij niet over tuigd van de economische noodzaak om de vaarweg naar Antwerpen toegankelijker te maken voor mammoetcontai nerschepen. De andere regeringspartijen zien om een andere reden af van een nieuwe verdieping, voor spelde Stassen. De kosten die hiermee zijn gemoeid worden onbetaalbaar, zei hij. Na afloop van de bijeenkomst in hotel Ter minus in Goes rekende de parle mentariër uit dat uitbaggeren en onderhouden van de vaar geul ongeveer twintig miljard gulden kost. „Dat geld heeft de Vlaamse overheid niet." Volgens Stassen begint de socia listische minister van Openbare Werken, die verantwoordelijk is voor de eventuele uitvoering van de werkzaamheden, lang zamerhand doordrongen te ra ken van de onmogelijkheid van een verdere verdieping. „De an dere partijen hebben nog even tijd nodig om te wennen aan het idee." Nederlandse en Vlaamse na tuur- en milieuorganisaties vre zen dat België een nieuwe ver dieping van de Westerschelde juist wil doordrukken. Dat zo wel de Belgische premier Ver- hofstadt als de Vlaamse premier Dewael het onderwerp in Den Haag hebben aangekaart, ver sterkt hun vermoeden. Koehandel T. Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie was gisteravond niet gerustgesteld door de voor spelling van Stassen. Kramer herinnerde aan de deal die Ne derland en Vlaanderen in 1995 sloten over de werkzaamheden die nu in uitvoering zijn. Vol gens Kramer is deze verdieping geruild voor een tracé van de hogesnelheidslijn tussen Ant werpen en Roosendaal. „Wie zegt dat Nederland en Vlaande ren straks niet nogmaals tot een dergelijke koehandel komen." Volgens de milieubeweging kan alleen over een verdere verdie ping van de Westerschelde worden gesproken nadat een grensoverschrijdende langeter- mijnvisie voor het estuarium in afgerond. In deze langetermijn- visie worden veiligheid, vaar- wegbeheer en ecologie met el kaar in verband gebracht. Met het opstellen van deze visie is in middels een begin gemaakt. Het leerlingenteam moet nog driftig knutselen voor Stoptie kan worden ingezet in de race. foto Ruben Oreel door Johannis Kosten VLISSINGEN - „Het karretje zomaar van de boulevard af la ten rijden, is geen optie, daar heb je veel te veel tegenliggers." Leerlingen werktuigbouwkun de van het Regionaal Opleidings Centrum in Vlissingen doen ko mende zaterdag mee aan het programma Te land, ter zee, en in de lucht. Momenteel wordt er in de werk ruimte van de school nog fana tiek gelast en gepast om 'Stop tie' op tijd af te krijgen voor de grote race. „Komende woens dag gaan we oefenen", zegt deelnemer Bas Roelse, „alleen weten we nog niet waar." Vorig jaar deed er ook een team van het ROC mee, maar toen bij het onderdeel 'Gooi 'm eraf. Dat liep niet helemaal gladjes want na vijf meter lagen de deelnemers al in het water. „Na tuurlijk hopen wij het beter te doen", aldus Roelse. Onze le raar stelde ons aan het begin van het zesde semester voor om ons aan te melden met een team. In ruil daarvoor krijgen we voor het. eindproduct een cijfer. Het past perfect in het lesprogram ma. Met zijn twaalven hebben we ons toen aangemeld. Enige tijd daarna stuurden ze een in formatiepakket. De keuze was meedoen aan het onderdeel tob- bedansen of freewheelen. Het is uiteindelijk freewheelen in Oostende geworden. Het is lek ker dichtbij en dit onderdeel valt niet midden in de repetitie- week." Constructie Twee weken geleden kon het ei genlijke werk beginnen. Eerst werd een tekening voor de con structie gemaakt. Roelse: „Er is een maximaal gewicht van 75 kilo toegestaan en hij moet over een hangbrug van twee meter breed. Daar moet je ook reke ning mee houden. De wagen moet een parcours van 48 meter afleggen zonder remmen. Vlak voor de eindstreep moet er zo dicht mogelijk voor de eind streep gestopt worden. Niet te dicht, want dan eindigen we net als onze voorgangers in het wa ter. Speciaal voor het remmen hebben we een extra hendel ge maakt. Vlak voor de streep trekt een van de twee bestuurders aan die hendel, waardoor de achter wielen omhoog klappen en de achterkant op de baan valt en daardoor afremt. Ach, het is weer eens wat anders dan een zeil, parachute, of emmers met water als kunstrem. Maar het is wel te hopen dat het werkt." Vergeleken met hun concurren ten hebben de leerlingen van het ROC wel enkele voordelen. Zo zijn alle deelnemers voor het zesde semester op stage geweest „Dat scheelt heel erg veel, het is veel beter werken met mensen die praktijkervaring hebben. Maar ook over het gebruik van materialen en apparatuur mo gen we niet klagen. De spullen konden voor een gereduceerd tarief gekocht worden en de machines staan hier in het lo kaal." Voor werktuigbouwkundeklas W6a kwam de wedstrijd als ge roepen, en dan niet alleen van wege het cijfer. De leerlingen van het ROC zamelen geld in voor de stichting Zeeland helpt Roemenië. Zij gaan een bejaar denhuis in een stadje in Roeme nië bouwen en kunnen alle do naties goed gebruiken. „Wij zijn de enige klas die nog niets heeft gedaan, daarom dachten we aan een sponsorrace." Maar in de wedstrijdregels staat dat recla me op de wagen niet is toege staan. „Daarom mogen leerlin gen ons sponsoren door een rijksdaalder te geven. Voor onze stuurman is het wel jammer. Hij is zo gek van Honda dat hij zijn hele overall heeft ondergekalkt met die naam. Maar helaas, re gels zijn regels." Groot feest Om geld in te zamelen is het winnen van de race wel een goed idee, vindt ook Roelse. „Met twaalf man is het moeilijk om een auto te verdelen, we kunnen hem wel verkopen natuurlijk. We zien het wel, gewoon met een grote stoet en spandoeken naar Oostende en er een groot feest van maken. Misschien winnen we wel de prijs voor de grootste pechvogel." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De provincie Zeeland is boos op minister E. Borst van Volksgezondheid, omdat zij nog steeds geen reac tie heeft gegeven op een brief over een verbod op het aanbren gen van koperhoudende, aan groeiwerende verven op plezier vaartuigen. Die brief, waarin de provincie protest aantekende tegen dit besluit, is 19 oktober vorig jaar al verzonden. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten minister Borst opnieuw te schrijven, met het verzoek eindelijk te reage ren. Want, schrijven Gedepu teerde Staten, het verbod op het aanbrengen van de koperhou dende verven leidt nergens toe. Er is geen alternatief middel om aangroei op schepen in zoute wateren tegen te gaan. De verven mogen bovendien nog wel worden verkocht. En er mag mee gevaren worden. Al leen het aanbrengen is verbo den. De provincie vreesde dat veel watersporters uit Zeeland daarom zouden uitwijken naar Vlaanderen, waar dit verbod niet geldt. Dat zou de Zeeuwse watersportsector 85 tot 100 mil joen gulden aan omzet schelen, was de verwachting. Of die voorspelling is uitgeko men, is niet bekend. Het aan brengen van koperhoudende verven wordt momenteel oog luikend toegestaan. „Er wordt niet tegen opgetreden", weet G. Geelkerken, woordvoerder van de verfindustrie. „Het wordt ge doogd, maar dat kan niet altijd zo blijven. We willen duidelijk heid, net als de provincie Zee land." Geelkerken vindt het onhut- send dat het ministerie van Volksgezondheid en ook dat van Milieubeheer niets van zich la ten horen. „Zij weten er blijk baar geen raad mee. Hoger beroep De verfindustrie en de water sportbranche, verenigd in de Hiswa, hebben afzonderlijk ge probeerd het verbod via de rech ter van tafel te krijgen. Dat is tot op heden op niets uitgelopen. De Hiswa heeft inmiddels wel ho ger beroep aangetekend tegen een voor haar negatief vonnis in kort geding. Dat hoger beroep zal niet eerder dan na 8 juni die- door Roelf Reinders MIDDELBURG - Een ambiti eus project moet vij ftig Zeeuwse gehandicapten die geen werk hebben in één jaar aan de bak helpen. Arbeidsvoorziening Arbeidsin tegratie heeft samen met de vakbond FNV, de belangenor ganisatie Midden- en Kleinbe drijf Zeeland en patiëntenorga nisatie Het Klaverblad een plan ontwikkeld om kleine en mid delgrote bedrijven in Zeeland te bewegen arbeidsgehandicapten in dienst te nemen. Niet op de hoogte Het project moet de oplossing zijn voor de twee grote struikel blokken die werk voor gehandi capten in de weg staan. Uit on derzoek van de FNV is gebleken dat werkgevers in het midden- en kleinbedrijf niet op de hoogte zijn van allerlei wetten, regels en subsidies die een rol spelen bij het in dienst nemen van ar beidsgehandicapten. Verder weten werkgevers niet wat ge handicapten voor hun bedrijf kunnen betekenen. Het project houdt in dat moge lijke werkgevers worden bena derd en voorgelicht over de voordelen om mensen met een handicap aan te nemen. Bedrij ven kunnen subsidie krijgen als ze arbeidsgehandicapten aan nemen. Verder moet begeleiding van werkgevers en werknemers ervoor zorgen dat de gehandi capten niet afhaken. Het plan kost bijna driehon derdduizend gulden. Arbeids voorziening Arbeidsintegratie regio Zeeland en Goeree- Overflakkee betaalt het groot ste deel. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen bijna 110.000 gulden bijdragen. In september moet het zoeken naar bedrijfjes die gehandicapten in dienst willen nemen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21