Stadsmanager mag arrogant zijn Straatspeeldag geeft kinderen beetje ruimte Biologische boer heeft de toekomst PZC zeeland woensdag 24 mei 2000 w 20 Spil in centrum Lelystad is voorbeeld voor Middelburg Standwerkers dingen Fietstocht voor project in India en Colombia Rommelmarkt in Nieuwland Tienduizenden guldens aan buit Rommelmarkt met muziek Goes probeert stapperslawaai te beteugelen Tijdelijke vergunning voor duiklessen I SLAGERIJ BLANKENBURGH I jlMIJNjJlllfWJliail Astma Fonds in hun luchtgevecht flj-g 55055 Grevelingenschap krijgt financiële steun provincie HYUnDM GOEDHART door Arjan van Westen MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W wil een stadsmanager aanstellen. Iemand die opkomt voor met name de belangen van onderne mers in de binnenstad. Een zwa re functie. „Je moet af en toe flink op je strepen gaan staan", aldus A van den Born sinds maart stadsmanager in Lely stad. In Middelburg vloeit de aanstel ling van een stadsmanager voort uit de Kwaliteitsatlas 2030. Een van de belangrijkste projecten is de ontwikkeling van de binnenstad. Een cen trummanager blijft voortdu rend op de hoogte wat er zoals reilt en zeilt in de binnenstad. In Lelystad hebben ze al ervaring met een stadsmanager opge daan. Albert van den Born is de naam. De man die ervoor moet zorgen dat in Lelystad alle neu zen dezelfde kant op komen te staan en in het winkelcentrum weer een goed en levendig on dernemersklimaat zal heersen. „Het was hard nodig dat hier ie mand als ik kwam. Er was al ja ren niets meer in de binnenstad gebeurd", aldus Van den Born. Er was leegstand in het centrum VLISSINGEN - Leerlingen van de hoogste klassen van twaalf Walcherse basisscholen en ze ven scholen op Zuid-Beveland doen vrijdag 26 mei weer mee aan een sponsorfietstocht voor de hulporganisatie Wereldkin deren. Het is de vijftiende keer dat de fietstocht wordt gehouden. Vo rig jaar brachten de leerlingen 20.000,- bijeen. De helft van het geld dat vrijdag bij elkaar wordt gefietst be steedt Wereldkinderen aan een project voor hulp aan straatkin deren in Colombia. De andere helft gaat naar een onderwij s- px-oject in India. De fiesttocht begint vrijdag tus sen 18.00 en 18.30 uur. De tocht is twintig kilometer lang. door Johannis Kosten VLISSINGEN - Een kind dat geschept wordt door een auto is voor iedere ouder een schrik beeld. Om daar jaarlijks een keer bij stil te staan, wordt er een nationale straatspeeldag gehouden door basisscholen en kinderdagverblijven. Kinderen hoeven op deze dag niet een ach teraf gelegen parkeerplaatsje te gebruiken als voetbalveld. Voor een keer mogen ze een paar uur tjes op straat met de bal spelen. In de Vlissingse wijk Paauwen- burg is tussen tien en twaalf uur de Gerbrandystraat afgesloten voor autoverkeer. En dat zou best wat vaker mogen gebeuren stelt Monique Doppegieter. Vol gens de voorzitster van de ou derraad van basisschool Paau- wenburg levert ook de verkeers situatie voor de schoolvaak kindonveilige situaties op. „Veel ouders brengen hun kroost met de auto naar school. Regelmatig komt het voor dat ze aan de verkeerde kant van de Alexander Gogelweg moeten parkeren en de kinderen stap pen dan aan de straatkant uit. Dat is levensgevaarlijk. Laatst is er weer bijna eentje veronge lukt." Spandoeken De basisschool Paauwenburg doet nu voor de derde keer mee. Naast het gebruikelijke stoep- krijten en touwtjespringen wor- BROUWERSHAVEN - Gedepu teerde Staten zijn bereid ruim 2,5 ton bij te dragen om het te kort op de begroting 2001 van het Natuur en Recreatieschap De Grevelingen terug te drin gen. De interprovinciale beheerder van de Grevelingen verwacht volgend j aar uit te komen op een nadelig saldo van ruim 2,5 mil joen gulden. De tekorten wor den in mede in de hand gewerkt door de toenemende berg ille gaal afval die moet worden af gevoerd en het noodzakelijke van Lelystad en winkeliers trokken er weg. De belangrijk ste reden voor het uitblijven van verbeteringen was onenigheid tussen de betrokken partijen. Onder leiding van Van den Born moet de stad nu weer 'bruisend' worden. „Met het oud zeer uit het verleden heb ik niets te ma ken. Ik richt me op het heden." Van den Born wordt betaald door onder andere de onderne mers. Het duurde lang voordat deze het belang van zijn werk inzagen. Ze kwamen er onder ling niet uit. Van den Born: „De gemeente trok uiteindelijk de kar." En zo is hij nu sinds twee maan den de spil in het gezelschap van ondernemers, de gemeente, huiseigenaren en de Kamer van Koophandel van Lelystad. De vier partijen betalen gezamen lijk zijn salaris. En wat krijgen ze daarvoor terug? „Ik breng mensen om tafel. Zo zorg ik er voor dat ondernemers geza menlijk promotie doeleinden gaan verrichten." En over het resultaat: „Bij mijn weten is ie dereen tevreden. Daadkrachtig Waar moet je aan voldoen om een goede stadsmanager te zijn? De gemeente Middelburg moet bij de functie-eisen in de adver tentie de woorden 'zelfverze kerd' en 'daadkrachtig' opne men. Van den Born: „Mij wilden ze eerst niet nemen omdat ik een tikkeltje arrogant en autoritair zou zijn." Uiteindelijk bleek hij door deze karaktertrekken de NIEUW- EN ST. JOOSLAND - De muziekvereniging Oefening na den arbeid (ONDA) te Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag 27 mei een rommel markt in die plaats. Rond de hervormde kerk staan tal van kramen opgesteld waar allerhande spullen worden aan geboden. De markt begint om 9.00 uur. Vanaf 9.30 uur worden waardevolle spullen bij opbod verkocht. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instru menten. den er'door leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 spandoe ken gemaakt. Hierop wordt aandacht gevraagd voor de ver keersveiligheid en ruimte voor kinderen om te spelen. „Deze twee gaan vaakhandin hand. In veel wijken is er te weinig speel ruimte voor kinderen om te spe len. Dan krijg je al gauw geval len waar een bal op straat rolt. Tel maar op je vingers na wat er dan kan gebeuren." Rijgedrag Volgens Doppegieter moet er dan ook nog veel gebeuren, van daar ook de spandoeken. „Deze nationale straatspeeldag is maar een keer in het jaar. We ho pen op die dag ook ouders aan te spreken op hun rijgedrag. Daar moet nog veel aan worden ver beterd. Op dit moment zijn we druk bezig met het zoeken van een zogenaamde verkeersouder. Iemand die mensen het hele jaar door wijst op de gevaren. Er zijn alleen geen gegadigden voor te vinden. Het is hard, maar men sen interesseren zich tegen woordig alleen nog voor het ei gen gezin en dat is jammer. Desondanks mogen we zeker niet klagen op de Paauwenburg, hier zitten hele actieve ouders." Sinds de eerste keer dat de ba sisschool meedeed, is er weinig verandex-d. „Het is hier nog net zo onveilig als drie jaar geleden. En ook al verandert er niets, we blijven het toch proberen. Het is altijd nog beter dan nietsdoen." herstel van vernielingen aan ge bouwen en beplanting rondom het Grevelingen meer. Ook de betaalde parkeerplaatsen zor gen nog altijd niet voor vol doende inkomsten. Het begro tingstekort is daarmee structureel. In de meerjarenra ming 2000-2003 is rekening ge houden met een negatief resul taat dat nog eens vijf ton hoger ligt dan de raming voor volgend jaar. De tien procent bijdrage van Zeeland wordt in juni be sproken in de provinciale sta tencommissie economische za ken en algemeen bestuur. juiste man op de juiste plek zijn. „Mensen die niet mee willen werken, moet ik wijzen op de negatieve consequenties van hun gedrag. Wat de nadelige ge volgen voor de stad zijn." Netwerk Een goede stadsmanager wordt vanwege zijn sociale netwerk aangenomen. „Je moet de men sen kennen. Ik ben met mijn 51 jaar dan ook al een oude knar en heb in de loop der jaren de nodi ge contacten in Lelystad opge bouwd. Ik ken het Lelystadse door Ab van derSluis MIDDELBURG - „Een biologi sche boer is bewust bezig met het telen van producten zonder chemische bestrijdingsmidde len en kunstmest. Het is een be drijfstak met toekomst. Mensen gaan steeds bewuster eten." Kernachtiger kan biologisch groenteteler René Dingemanse (29) uit Middelburg zijn werk niet samenvatten. In 1997/1998 schakelde hij om van de tradi tionele landbouw- naar de bio logische productiemethode. Dingemanse is naast Leo de Vis ser uit Ritthem en boerenbedrijf Ter Linde uit Oostkapelle de derde biologische groenteteler op Walcheren. Het was De Vis ser samen met akkerbouwer Leen Aarnoutse uit Kleversker- ke die hem een beslissend duw tje in de rug gaven. „De afzet van gewone gewassen is best moeilijk", zegt hij. „Er is te veel en dat drukt de prijs. Van De Visser en Aarnoutse heb ik in formatie gekregen over afzet mogelijkheden, over het biolo gisch telen van groente, de gemiddelde prijs, de risico's en de voordelen." Abeelseweg In 1997 kreeg Dingemanse door de ruilverkaveling een stuk grond pal achter de boerderij van zijn ouders aan de Abeelse weg. De vorige eigenaar, die wintertarwe teelde, was bereid om op verzoek van Dingemanse niet te spuiten en geen kunst mest te gebruiken. Chemische middelen en kunstmest hebben tijd nodig om uit de grond te verdwijnen. „Pas twee jaar na de laatste spuitdatum mag een product pas biologisch afgezet worden. De controle-organisa tie Skal komt twee keer per jaar kijken. Ze noteert je gegevens en kijkt wat je op welk perceel aan het telen bent. Ze controleert of hé, Ik was voorzitter van de Stichting Samenwerkende Toe ristische Ondernemers Lely stad." Het aanstellen van een stadsmanager die geen contac ten in het bedrijfsleven heeft, is volgens Van den Born zinloos. Verder moet de stadsmanager over een tomeloze inzet en ener gie beschikken. „In Lelystad is het een functie voor 2,5 dag per week. Maar ik maak veel meer uren. Denk maar eens aan ver gaderingen en de koopavonden, die je moet bezoeken." Een ne gen tot vijf-mentaliteit moet de je zaaizaad en plantgoed wel biologisch is opgekweekt. Je mag wel bestrijdingsmiddelen gebruiken, maar alleen biolo gisch spul. Skal kijkt naar de hoeveelheid en de herkomst. Ze wil zelfs de verpakking zien Sinds hij overstapte naar biolo gisch telen, is de jonge boer be wuster bezig met zijn werk. „Vroeger dacht ik bij de aardap pelziekte phytophtora meteen aan preventief spuiten. Nu ben ik veel meer bezig met de kwali teit van mijn groenten en of er ziektes of plagen inzitten." René Dingemanse zegt de omschake ling ook bewust te hebben ge maakt, overtuigd als hij is van een goede toekomst als biologi sche boer. Betalen „Mensen zijn bereid meer te be talen voor gezonde, niet gespo ten groenten. Biologische groente is niet opgejaagd door kunstmest. De smaak van prei is scherper, ijsbergsla is minder \fraterig en bloemkool is smaak voller," De omschakeling ging - uiter aard - gepaard met problemen. Hij zag in dat diep ploegen (25 tot 2 7 centimeter diep) niet goed is voor het telen van biologisch produkten. „Hoe dieper je de mest de grond in stopt, hoe meer moeite de plant moet doen om erbij te komen." Sindsdien ploegt Dingemanse maar tot twintig centimeter. Ook zet hij zijn gx-oenten ruimer uit elkaar dan een traditionele boer. „Het voordeel is dat je gewas meer lucht krijgt, waardoor het snel ler droog is en de kans op schim mel kleiner is." Vorig jaar maakte hij de fout verkeerde plantjes knolselderij te bestellen. „Ik heb toen", lacht hij, „twintigduizend plantjes met de hand moeten planten, in akelige droge omstandigheden. Dat scheelt je dagen. Ik was manager dan ook niet hebben. „Bij mijn aanstelling heb ik dan ook tegen de ondernemers ge zegd, dat ik zelf ook flink moet investeren." In Middelburg wil het college van het B en W dat de centrum manager zich onder meer bezig gaat houden met onderzoek, marketing, promotie, evene menten, herinrichting van win- kelstaten, openbaar vervoer, parkeren, winkelsluitingen, uitstallingen en terrassen, vormgeving en overlast. Van den Borns werkterrein is even drie, vier dagen bezig. Met de machine was het in een paar uur gepiept. Al doende leert men." Onkruid - de grootste concur rent van het gewas - is het groot ste probleem van de biologische groenteteler. „Je moet er kort op zitten. Als het kan, moet je on kruid een slag voor zijn door met de wiedeg te rijden. Als het onkruid in het kiemstadium is, kun je het makkelijk uit de grond halen. Het is wel arbeids intensief. Spuiten van één hec tare uien kost een gewone boer een kwartier. Onkruid wieden met de wiedeg kost mij ander half tot twee uur." Het hoort er allemaal bij, vindt hij. „Ik heb er nooit de balen van. Je bent ergens aan begon nen en ik wil niet meer terug. Ik hou me meer bezig met de vraag of ik goed geplant heb en of de grond wel in orde is. Onkruid kun je weghalen." Prei De afzet in het eerste jaar was volgens verwachting. Dinge manse verkoopt aan huis, aan natuurvoedingswinkels in Vlis- singen en Middelburg en aan Odin, een verdeelcentrum voor biologische groenten dat dertig duizend abonnees heeft. „Ik kon wel prei en bloemkool blijven leveren. Zo veel vraag was er naar." Daaijmee verklaart hij tegelij kertijd de hogere prijs van bio logische groenten. „Het is een kwestie van vraag en aanbod. De opbrengst van je land is ook minder; de kans op uitval is gro ter, je hebt te maken met duur der zaaizaad en plantgoed en je moet er veel meer uren werk in steken." Dingemanse is zaterdag 27 mei deelnemer aan de biomarkt bij het milieu-educatiecentrum De Kloek aan de Korenbloemlaan in Vlissingen. De markt duurt van 10 tqt 16 uur. eens breed en zijn betrokken heid gaat verder dan alleen de belangen van de middenstan ders. „Maar als het politiek een hot item is, bemoei ik me er niet mee." Van den Born zegt in korte tijd veel in het centrum van Lely stad te hebben gerealiseerd. Zijn wapenfeiten: ondernemers betalen contiïbutie voor geza menlijke pr-doeleinden, er is een extra koopavond bijgeko men en hij is bezig met een sfeer verlichting voor de binnenstad. „Maar je moet je doelen ook niet te hoog stellen." En dat hoort dus ook bij de functie: mensen vertellen dat hun plannen on uitvoerbaar zijn. Van den Born heeft nog wel een advies voor de gemeente Mid delburg. Bereid het aanstellen van een stadsmanager goed voor. „Ik heb bijvoorbeeld nog geen eigen telefoonaanslui ting." Ook op een kantoor moest hij lang tijd wachten .„Vanuit het gemeentehuis en in een hotel heb ik toen maar spreekuur ge houden." Het ging best goed, maar een goede stadsmanager moet volgens Van den Born ge woon over een eigen ruimte be schikken. OOSTKAPELLE - Uit een per sonenauto, die geparkeerd stond aan de Duinweg in Oost kapelle, is dinsdag een handtas gestolen. De schade bedraagt volgens de politie enkele tien duizenden guldens. In de hand tas zaten waardepapieren, geld, een gouden horloge en een gou den armband. MIDDELBURG - De junior band van de stichting So What houdt op zaterdag 27 mei een muzikale rommelmarkt op de Vismarkt in Middelburg. Van tien tot twee staan de kramen opgesteld en spelen zo'n 25 jon ge muzikanten een repertoire van pop en rock. De juniorband is een groep voor-jongeren tot veertien jaar. GOES - De gemeente Goes gaat opnieuw bekijken of zij wat kan doen aan de overlast van stap pers in het Kadengebied. Bewo ners klagen al lange tijd steen en been over het publiek van met name discocafé La Plaza aan de Grote Kade. Tot een oplossing is het echter tot nu toe steeds niet gekomen. De raadsleden S. de Putter (SGP/GPV/RPF) en R. Strating (WD) kaartten deze week de kwestie aan in de commissie al gemene zaken.Beide politici meldden de indruk te hebben dat de overlast, waarvan al lan ge tijd sprake is, eerder toe- dan afneemt. Burgemeester D. J. van der Zaag wilde niet ontkennen dat er 'een behoorlijke vorm van overlast' is, maar gaf ook aan dat het probleem alleen met de goede wil van alle partijen kan worden opgelost. „We moeten ervoor zorgen dat de exploitant en de buren weer on speaking terms komen." Van der Zaag zei te geloven in het heilzame effect van 'susploe- gen'. Dat zijn mensen die La Plaza inzet om ervoor zorgen dat vertrekkende bezoekers zich buiten rustig houden. De susploegen hebben enige tijd, volgens de burgemeester, met succes gefunctioneerd. De eigenaar heeft de susploegen echter opgedoekt na een zitting bij de Raad van State over de milieuvergunning van het dis cocafé, aldus Van der Zaag. „Daar hebben omwonenden dingen gezegd die bij de exploi tant slecht zijn gevallen." De burgemeester zei opnieuw een poging te willen wagen de partijen weer tot elkaar te bren gen. Ook wilde hij nog eens goed kijken naar de politie-inzet in het weekeinde. Verder zal de gemeente vaker controleren of La Plaza de re gels naleeft. Het gaat daarbij vooral om het meenemen van glas naar buiten en het laten openstaan van de deur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Standwerkers zijn de smaakmakers van De Ruy ter Jaarmarkt in Vlissingen. Maar ook zullen de circa 75 stil le kramers in combinatie met de vaste kooplieden van de week markt kleur geven aan de 25e editie. Dat beklemtoont Piet Dekker van de Stichting Speci ale Markten. Vijfentwintig jaar geleden werd de jaarmarkt opgericht. De be langrijkste reden daarvoor was dat de weekmarkt enkele veran deringen onderging, die niet di rect in goede aarde vielen. „We moesten wat doen om de animo erin te houden. Er waren koop lieden die wegliepen naar de max-kt in Axel. Die vonden het maar niets dat de weekmarkt toen verhxxisde van zaterdag naar vx-ijdag én van de Oude Markt naar de Lange Zelke." Gezellig pleintje Niet alleen de kooplieden moes ten wennen aan de nieuwe dag en locatie, ook het Vlissings pu bliek zat er mee in zijn maag. „Elke zaterdag zag het zwart van de mensen op het marktje bij de Sint Jacobskerk. Dat was echt een gezellig pleintje. We be gonnen met zo'n tien kx-aampjes ongeveer, want veel meer pasten er niet op." Het vertrek van de knusse Oude Markt deed pijn, herinnert Dek ker zich. „Vandaar dus dat we die De Ruyter Jaarmarkt heb ben georganiseerd. Grote be denker van de voim en het idee was Nico Smith. De eerste keer kon het publiek een kaax-tje winnen voor een gratis rond vlucht met het vliegtuig boven Vlissingen en de nieuwe max-kt. Maar er waren ook toen al heel wat attracties." De 25 standwerkex's zullen be oordeeld worden door een kriti sche jury, die let op 'beschaafd taalgebruik'. W. Nassau-van Damen is de voorzitter „Zij ju reert al. voor de twintigste keer. De standwerkers moeten goed verstaanbaar zijn. Een beetje schuin mogen hun grappen wel zijn, maar ze moeten oppassen niet over het ï-andje te gaan. Het is een vak op zich." Vlissingen, zo weet Dekker, is niet bij uitstek een stad van standwerkers. „In Middelburo hoor je meer kooplieden hut waar aanpi-ijzen. Dat is zo ge. groeid. De Middelbux'gse markt is van oudsher heel druk be zocht geweest. Het was tie markt voor Walcheren. In Vhs- singen kwamen de Vlissingeis en hooguit de inwoners vat Koudekerke en Biggekerke. De Vlissinger ging ook naar de max-kt in Middelburg." Maar Vlissingen is op de goede weg. „Er is een goede sfeer tus sen koopman en klant. Er zijn nu zo'n zestig kraampjes en hel assortiment is behoorlijk toege nomen. Vroeger kon je één heme in je kx-aam wegleggen, maarnc zul je verschillende overhemdec in de aanbieding moeten heb ben. Een voorbeeldje: vroeger heette de kraam die ondergoed verkocht, de ondergoedkraam Dat is nu de Tricotage-lingerie geworden. We moeten de con currentie met de grote waren huizen aangaan." De Ruy ter jaarmarkt wox-dt 2 ju ni, de dag na Hemelvaart, ge- houden van 9.30 tot 16.30 uur op de Zeemansei*ve en de Lange Zelke. Naast de standwerkers wedstrijd, waax-voor gestreder, wordt om de Michel de Ruyter Wisselbeker, is er een goedkope krentenbx-oodactie, muziek, draaimolen, draaiorgel en eer. springkussen. BROUWERSHAVEN - Hel Brouwse Dolphins Diving Edu cation heeft van de provincie Zeeland een tijdelijke vergun ning gekregen voor het verzor gen van lessen voor aspirant duikers. Het betreft een vergunning voor het duiken met tien leerlingen onder begeleiding van een goed opgeleide en getrainde instruc teur Het feit dat het om een tij delijke vergunning gaat heeft te maken met een ophanden zijnde wijziging van de provinciale duikverordening. Dolphins Di ving mag lesduiken van 1 juni tot 1 november 2000. VERKOOP BIJ EXECUTIE Op donderdag 25 mei 2000 te 14.00 uur vindt ten laste van J. J. Hanenberg een openbare verkoop plaats. Te koop wordt aangeboden: diverse inboedelgoederen, waaronder een kleurentelevisie, videorecorder en een bankstel. De plaats van verkoop is Hercules Segherslaan 32 te Vlis singen. Bezichtiging een 1/4 uur voor de verkoop. De verkoop geschiedt bi j opbod aan de meestbiedende tegen contante betaling zonder opgeld. Gerechtsdeurwaarderskantoor R Lengkeek, Vogelzanasweg 100 te Goes. Tel.: 0113-250925 Eerste kwaliteit Vers van het më^ Altijd extra voordeel Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 612914 I ■=tl«irillli!iliil'JII'|iWJJ'jlJiJli 1 kilo bieflappen19,80 1 1 kilo kipfilet14,80 - 500 gram biefstuk15,00 J 500 gram cordon bleu8,50 250 gram leverworst2,50 150 gram gekookte worst2,19 I 150 gram gebraden gehakt1,89 I I 150 gram snijworst1,98 Woensdag en donderdag V1 kilo hall-om-half gehakt8,90 m mm mm mm mm mm mm m De Excel. Ruim, voor krap 20.000 gulden Excel hatchback 1.3 I LS 19.995,- -*• A. y., w -• .s t Biologische groenteteler René Dingemanse: „Mensen die gezond willen eten, kopen biologisch geteelde groente." foto Lex de Meester Middelburg, Kleverskerkseweg 7-9, tel. 0118-636248

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20