Culturele breuk lijkt niet te lijmen PZC Boekje schetst droevig relaas Zeeuwse joden Posters manen tot veiligheid op zeeschepen Hek sluit Abdijplein 's nachts af zeeland 19 Man krijgt boete voor bedreiging parkeerwacht Bemiddelaar Beinema ziet wel beetje 'lichtin Vlissings conflict Kapelle opent knip voor Enschede Rij-ontzegging voor wilde drankrit Fietster loopt letsel op Werkstraf voor steunfraude Vrouw gewond bij botsing Sloeweg Activiteiten Centrum krijgt geld lentefeest Scholieren lopen 3 mille bijeen voor Paar does Beachvolleybal Delta college woensdag 24 mei 2000 MIDDELBURG - Een 44-jari- ge Vlissinger is dinsdag door de Middelburgse politierechter voor bedreiging van een par- keercontroleur veroordeeld tot 400 gulden boete plus 350 gul den voorwaardelijk. Hij gaf de bedreiging toe. „Bij een volgende keer sla ik je voor- je kop. Als je dan niet opzij gaat, dan rijd ik je hartstikke dood", was zijn heftige reactie geweest. De verdachte zou 9 fe bruari dit jaar in zijn woon plaats op de parkeerwacht zijn ingereden, maar daarvan werd hij gisteren vrijgesproken. De parkeercontroleur stak de straat over toen de Vlissinger kwam aanrijden. „Ik heb hem juist moeten ontwijken", zei hij hierover. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello wilde niet discussiëren over de vraag of er sprake van opzet was geweest. „U bent in de be dreiging veel te ver gegaan." Hij eiste voor de bedreiging 750 gulden boete. Op de zitting bleek dat de vrouw van de ver dachte eerder al eens een aan varing met de parkeerwacht heeft gehad. „Heel Vlissingen kent hem. Ik heb me laten gaan", wilde hij best toegeven. Politierechter Begheyn stelde vast dat de verdachte, ondanks de slechte ervaringen met de parkeercontroleur, lomp was geweest. „Ik heb er ook spijt van", rea geerde de Vlissinger. KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdag avond een gulden per inwoner beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de ramp in Enschede. Op voorstel van PvdA-raadslid R. Lambeck nam de raad bij de aanvang van de vergadering een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de overledenen. Ook sprak de raad af om snel met de brandweer en betrokken ambtenaren rond de tafel te gaan zitten. De commissie algemene bestuurlijke aangelegenhe den wil een risicoinventarisatie maken op het gebied van mi lieu- en veiligheidsvoorschriften. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Begheyn heeft dinsdag een 36-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad conform de eis veroordeeld tot zes maanden rij-ontzegging en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Middelbur ger had dronken gereden. Uit de blaastest kwam een score van 520 microgram, ruim boven de limiet van 220 microgram. Ook beging hij een tweede overtreding. Hij had namelijk gereden, terwijl zijn rijbewijs was ingenomen. De verdachte kon 27 mei vorig jaar in Serooskerke pas na een wilde achtervolging, waarbij de automobilist een aantal verkeersovertredingen pleegde, worden aangehouden.De verdachte was de laatste vijf jaar al drie keer eerder veroordeeld voor het rijden onder invloed. OOST-SOUBURG - Een 73-jarige fietsster uit Vlissingen is dinsdagochtend licht gewond geraakt bij een aanrijding met een bestelauto. Zij liep schaafwonden aan haar handen en een verzwikte enkel op. Het ongeval vond om tien voor half twaalf plaats op de kruising Oranjeplein/Paspoortstraat. De 34-ja- rige bestuurder van de bestelauto uit Middelburg stond stil op het Oranjeplein ter hoogte van de kruising met de Paspoort straat. Toen hij wegreed, raakte hij de vrouw, die viel.. MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Kapelle is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot zestig uur werkstraf en vier we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Kapellenaar had juni 1997 tot april 1999 uitkeringsfraude gepleegd door ande re inkomsten uit arbeid te verzwijgen. Het nadeel aan de ge meente Goes bedroeg 30.000 gulden bruto. Van dat bedrag ging officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello uit. Hij eiste tien weken cel. De verdachte vertelde door de drugsver slaving van zijn zoon en zijn echtscheiding in een uitzichtloze situatie terecht te zijn gekomen, maar hij toonde zich wel be reid om alles terug te betalen. Politierechter J. Begheyn toon de begrip en ging in het vonnis uit van het nettobedrag van 23.000 gulden. Hij kwam tot een mildere straf. VLISSINGEN - Een 24-jarige Vlissingse is dinsdag gewond geraakt bij een botsing op de Sloeweg in Vlissingen. Ze is met nekletsel en een kapotte wenkbrauw overge bracht naar het ziekenhuis. Een 28-jarige Middelburger - de gewonde vrouw was zijn passagiere - veroorzaakte de aanrijding. Hij reed richting A58, toen zijn aandacht werd afgeleid door een bot sing op de andere weghelft. Voor hem stonden op dat moment drie auto's stil. Hij botste op de auto voor hem, wat een ket tingreactie tot gevolg had. De vier voertuigen liepen allen schade op. Bij de kopstaartbotsing aan de andere kant van de weg waren drie auto's betrokken. Een 21-jarige Middelburger die achterop zijn voorganger reed, bleek twee maal zoveel al cohol te hebben gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van drie uur. De drie auto's wa ren beschadigd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - 24 maart 194 2 is een keerpunt in de ge schiedenis van de Middel burgse joden. Die dag krijgen zij een kil briefje. De inhoud spreekt voor zich. Alle joden kunnen na acht uur 's och tends bezoek verwachten van de politie. 'De bedoeling is dat U die dag naar Amster dam verhuist om U daar te vestigen', luidt één van de zinnen. Van de bijna 250 (half-)joden overleefden er 25 de verschrikkingen van een concentratiekamp. De geschiedenis van de joden in Zeeland is een droefgeesti ge aaneenschakeling van vervolgingen en pogroms. De vermoedelijk eerste joden vestigden zich in 1395 in Goes. Het waren afstamme lingen van de marranen, tot het christendom overgegane joden. Zij waren uit angst voor mishandeling en verne dering uit Frankrijk ge vlucht. De joden waren niet zonder meer welkom in Zeeland. Zij mochten hun doden niet bin nen de vesten van Middel burg begraven en hun gods huis, de synagoge, mocht vanaf de openbare weg niet zichtbaar zijn. Het verhaal van de Zeeuwse joden is opgeschreven in het boekwerkje 'Schuiven in de tijd', ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de werkgroep Kerk en Israël Zeeland. Het halve-eeuw- feest van Israël mocht niet stilletjes voorbijgaan. Pro testanten en leden van de joodse gemeenschap bereid den samen een symposium voor dat in mei '98 plaats vond. De werkgroep Kerk en Israël Zeeland bestaat nu een kwart eeuw. Met het boekje wil de werkgroep de Zeeuwse geschiedenis van christenen en joden schetsen. Zuiver oog De schrijvers hebben niet de pretentie iets nieuws te pu bliceren. Daar is het hen ook iet om te doen geweest, staat in het voorwoord te lezen. Christenen waren vele eeu wen eerder in Zeeland.Maar dat plaatst hen niet hoven wie later kwamen. Wie op een eiland leven, zullen het sa- men moeten rooien - ook als er dammen zijn gebouwd naar andere eilanden en vas telanden.' Joden en christe nen, vindt de werkgroep, le ven naast elkaar. Zij hebben een gezamenlijke verant woordelijkheid om mee te werken aan recht en gerech tigheid. 'Daar ligt de toe komst, ook in Zeeland. Het vertellen van de geschiedenis helpt om met een zuiver oog naar die toekomst te kijken'. Ook na de terugkeer werden de Zeeuwse joden met een scheef oog aangekeken. Hun huizen waren leeggeroofd, uitgewoond of gewoonweg verhuurd. De kerk reageerde in eerste instantie niet. Bij veel kerkleden bestond het idee dat de joden hardleers waren en de vervolging min of meer aan zichzelf te wijten hadden. Pas toen de ver schrikkingen zich in volle omvang openbaarden, ont stond een schok. Sjoel Een mijlpaal in de relatie tussen joden is de oprichting van de Stichting Synagoge Middelburg in 1987. Doel: herbouwen van de door oor logsgeweld vernietigde sjoel aan de Herenstraat. Sinds de herinwijding, zeven jaar la ter, heeft de synagoge haar oude functie terug als huis van samenkomst. Dat biedt joden de gelegen heid meer te doen aan het jood-zijn. Door het feit dat de synagoge er is, is er weer joods leven zichtbaar in de Zeeuwse samenleving en kent de joodse gemeenschap een bloeiperiode. Schuiven in de tijd, 64 pagina's, ISBN 90-9013858-7 Het boekje kost 15 gulden en is te koop bij de Stichting Synagoge Middelburg (op de open dagen, elke donder dag van 10-16 uur) en bij het Pro vinciaal Kerkcentrum Zeeland aan de Singelstraat 19 in Middel burg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het komt nooit 1 meer goed tussen Klaas Over- j dam van bureau Uit in Vlissin- i gen en de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV). Wethouder L. C. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissin gen zegt desondanks te streven L naar herstel van de werkver- houdingen. Zij heeft Middet- j burger, oud-Tweede Kamerlid en voorzitter van de stichting Scoop, M. Beinema, gevraagd te bemiddelen in het conflict. MIDDELBURG - Voor zitter W. Hartog en pen ningmeester M. Nieuw- land van de Vereniging vrouwelijk handwerken in Middelburg overhan digt morgen, donderdag, ruim 1500 gulden aan het Activiteiten Centrum Middelburg. Dit is de opbrengst van het lentefeest dat de vereni ging op 19 april heeft ge houden, De vereniging geeft de opbrengst van het feest elk jaar aan een goed doel in de buurt. Het geld voor het Activiteiten Cen trum wordt rond 14.30 uur overhandigd in het Zuiderbaken in Middel burg. Het Activiteiten Centrum gebruikt het be drag voor de verhuizing naar het nieuwe ontmoe tingscentrum in Dau- wendaele. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Overdam vindt dat hij door de bestuursleden van de RvKCV belogen en bedrogen is en dat van hem niet kan worden ver wacht dat ze verder gaan alsof er niets is gebeurd. „Het deelbe- stuur heeft buiten zijn compe tentie gehandeld. Voor mij is elke bemiddelingspoging onbe spreekbaar." Iiij merkt op dat hij van het col lege altijd steun heeft gekregen. Als die steun wegvalt, stapt hij naar de rechter. „De gemeente is mijn werkgever. Daarmee heb ik te maken. Ik begin dan een procedure bij de rechter, omdat mijn advocaat voorspelt dat niet van mij verwacht kan wor den dat ik met deze bestuurders weer ga samenwerken. Ik zal er voor strijden te blijven werken, want ik hou van mijn werk." Broos Beinema zegt na zijn vooron derzoek: „Ik zie nog wel licht, maar eerlijk gezegd niet veel. Maandag heb ik een gesprek met het college van B en W." Voorzitter Jaap Ventevogel van de RvKCV ziet ook nog wel mo gelijkheden om de verstoorde relatie te herstellen. „Maar die kans is inderdaad wel mini maal. Het ligt broos." Hij vindt dat het college zichzelf buiten schot heeft gehouden. „Het conflict tussen Klaas Overdam en het deelbestuur po diumkunsten is volgens ons een afgeleide van de verstoorde re latie tussen het college en de RvKCV" Begin dit jaar kwam de ruzie tussen de RvKCV en Overdam tot uitbarsting. Het deelbestuur podiumkunsten met Frans Ha verkort en Paul Sonke stuurde 'Overdam naar huis. Wethouder Poppe-de Looff vindt nog steeds dat het deelbe stuur met die actie te ver ging. „Er werd een procedurefout ge maakt, want Overdam is een ambtenaar en valt onder de ver antwoordelijkheid van de ge meente Vlissingen." Zij reageerde meteen en stuurde het deelbestuur naar huis. Spijt van die ingreep heeft ze niet. „Het is goed geweest dat we hebben ingegrepen. Klaas is weer aan het werk en hij doet het goed. Kijk naar het afgelo pen Bevrijdingsfestival en voor het Straatfestival is hij ook al bezig." Poppe-de Looff wil zich nog niet verder uitspreken over de eerste resultaten van Beinema's ver kenning. Hij is nog bezig. „In de volgende raadscommissie wel zijn maken we zijn rapport openbaar." De Vlissingse raadsleden spra ken enige maanden geleden hun waardering uit voor de ingreep van het Vlissingse college. Tege lijkertijd gaven zij de wethou der opdracht de verstoorde werkverhoudingen tussen het college en het (deel)bestuur van de RvKCV te verbeteren. Beine ma werd gevraagd te bemidde len. De commissie welzijn bespreekt het onderzoeksrapport van Bei nema 14 juni. De vergadering begint om 17.00 uur in het stad huis. VLISSINGEN - Leerlingen van basisschool De Kameleon in Oost-Souburg hebben dinsdag een cheque ter waarde van drie- .duizend gulden overhandigd aan medewerkers van Stichting Arduin. Het geld is bestemd voor de aan- kbop van educatieve materialen Ivoor manege Paardoes van Ar duin. Het bedrag is bijeenge bracht tijdens een sponsorloop. Het idee voor de actie is ont staan tijdens het project 'alle maal samen', waarbij thema's .rals verdraagzaamheid, anders zijn en pesten centraal stonden. De school wilde met het project r. DISHOEK - Leerlingen, docen ten en medewerkers van het ROC Zeeland, vestiging Delta College in Middelburg, houden morgen voor de vijfde keer een beachvolleybaltoernooibij Dis- boek. Op het strand bij pavil joen De Dop spelen dertig teams. Het toernooi begint om 13.00 uur. VLISSINGEN - Van de Titanic tot aan het schip de Prinsen- dam. Ze kwamen dinsdagmid dag allemaal voorbij op de pos terpresentatie van studenten aan de opleiding tot maritiem officier aan de Hogeschool Zee land. Zowel de eerste- als de tweedejaars moesten op een poster aangeven hoe het op zee staat met de naleving van de in ternationale veiligheidsvoor schriften. „We gaan nu eerst maar eens lekker een biertje drinken." Tweedejaars Peter van Zanten is aangenaam verrast dat hij sa men met drie vrienden de titel krijgt voor de beste poster. Bij de tweedejaars ging het om het mi lieuproblemen op zee. „Na overleg met de andere groepen kregen wij de verwerking van menselijke uitwerpselen op ons bord. Uiteindelijk zijn we best tevreden dat onze 'drol' heeft gewonnen. De jury zal het wel grappig hebben gevonden." Dat vonden ze zeker. Maar naast humor waren er nog meer zaken waar op werd gelet. Jurylid To- mas Moll, namens de organisa tor Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. „Vergele ken met vorig jaar is het niveau wat minder, dat is jammer maar zal wel te maken hebben met tijdgebrek omdat het midden in een tentamenweek valt. Het is nu voor de tweede keer dat er zo'n wedstrijd is. Als het aan ons ligt, komt er een vervolg, want het is een aanvulling op het les materiaal van de school. Daarin wordt weinig aandacht besteed aan de internationale veilig heidsvoorschriften. Door deze opdracht leren de studenten hoe het er werkelijk op zee aan toe gaat. En voor de KVNR is het Eerstejaars (links) en tweedejaars studenten (rechts) van de maritieme opleiding van de Hogeschool Zeeland tonen hun winnende posters. foto Lex de Meester belangrijk dat we een direct contact hebben met onze toe komstige werknemers." Alle posters moesten met de re gels te maken hebben die de In ternational Maritime Organisa tion uit Londen jaren terug opstelde voor rederijen. Na de ramp met deTitanic vonden ve len dat het tijd was voor inter nationale veiligheidsvoor schriften. Schepen die onder onder de vlag varen van een bij de IMO aangesloten land, moe ten zich aan de regels houden. Blijkt uit controle dat dit niet het geval is, dan worden ze als lid geroyeerd en duurt het vaak jaren voor ze weer toegelaten worden. De angst van kapiteins voor zo'n rigoureuze maatregel bleek ook uit de winnende poster onder de eerstejaars. In tegen stelling tot hun ouderejaars me destudenten hoefden zij niet te kijken naar de mileuproblema- tiek op zee, maar naar de oor zaak van een bepaalde scheeps ramp. De winnaars hadden als onderwerp de Indonesische veerboot Harta Rimba geno men, die enige tijd geleden voor de kust van Borneo verging met driehonderd opvarenden. Vol gens de kapitein was het slechte weer de oorzaak. De twintig overlevenden spraken niet van slecht weer als oorzaak, maar juist van nalatigheid. door Johannis Kosten aandacht besteden aan mensen die anders zijn. Tijdens het project bracht de school een bezoek aan het edu catief centrum van Arduin, waar de leerlingen een educa tief programma kregen aange boden, gericht op de verzorging van dieren. Het programma werd verzorgd door cliënten van Arduin, die bij Paardoes hun dagelijks werk hebben. Leerlin gen van De Kameleon waren zo enthousiast over Paardoes, dat ze besloten geld in te zamelen voor de manege. MIDDELBURG - Het Abdijplein in Middelburg is voortaan 's nachts gesloten voor het publiek. Om vandalisme tegen te gaan, zijn er hekken geplaatst. Om half elf 's avonds gaan de toegangspoorten tot het Middelburgse plein dicht. De volgende ochtend zullen ze om half acht weer geopend worden. Volgende week zal bij de ingang bij de Koorkerkstraat eveneens een grote stalen poort worden ge plaatst. Als gevolg van vernielingen was het Abdijplein de laatste tijd met een noodvoorziening gesloten voor het publiek. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19