Netelenbos houdt zeppelins af Nooit meer bang Oppoetsen imago Zeeland kost vele miljoenen guldens Schouws koersbalpaar rolt het best Zeemijn moest wel naar de wal Middelburger krijgt werkstraf voor trap Morgen hoort Goes eigens van op. 17 Minister moet nog zien dat luchtschepen veilig en rendabel worden Doe-het-zelver veroorzaakt stroomstoring in Middelburg dat het koud wordt! Tweetal slaat Goes' meisje in elkaar zeeuwse almanak Cavia woensdag 24 mei 2000 Idoor Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister T. Nete lenbos van Verkeer en Water staat heeft dinsdag het enthou siasme van de Tweede Kamer over de mogelijkheden van luchtschepen behoorlijk getem perd. Zij moet nog zien dat de nieuwe generatie zeppelins aan alle strenge veiligheidseisen voldoen en dat ze economisch rendabel worden. Het zal volgens haar nog zeker vijfjaar duren voordat de Rijks- luchtvaardienst (RLD) zo ver is dat een Zeppelin volledig gecer tificeerd, dus veilig verklaard, zal zijn. Veel eerder kan dat niet, denkt zijomdat de Zeppelin het stadium van de tekentafel nog niet is ontstegen. „Wil de RLD een luchtschip kunnen beoordelen, dan zal er eerst een prototype beschikbaar moeten zijn", hield Netelenbos gisteren de Kamercommmissie voor Verkeer en Waterstaat voor. Veiligheid gaat wat Netelenbos betreft voor alles, waarbij zij verwees naar de vuurwerkramp in Enschede. De Tweede Kamer volgde haar in die stellingname, maar alle aanwezige Kamerle den drongen tegelijkertijd op meer voortvarendheid van Ver keer en Waterstaat aan. Duur Netelenbos bleef sceptisch, vooral wat betreft de economi sche haalbaarheid van lucht schepen. Zij kwam met een aan tal cijfers, waaruit bleek dat het vervoer per zeppelin relatief duur is vergeleken met lucht vaart, wegtransport, de trein en binnenvaart. Tot een bijdrage aan de ontwik keling van luchtschepen of fi nanciële ondersteuning van de Stichting Platform Luchtsche pen bleek de minister niet be reid. Zij wil het initiatief overla ten aan de markt. „Als het bedrijfsleven zo enthousiast is, MIDDELBURG - Een bewoner van de wijk Reyershove veroor zaakte dinsdagavond in vier Middelburgse wijken een stroomstoring door het in de grond slaan van een schutting- paal. Bewoners van de wijken Rey ershove, Magistraatwijk, Veld- zigt en Erasmuswijkzaten bijna tweeëneenhalf uur zonder stroom. De doe-het-zelver raakte met de paal omstreeks half acht de elektriciteitskabel in de grond. Verschillende men sen belden daarop naar Delta Nutsbedrijven. Iets voor tien uur had iedereen weer netspan ning. Door de storing kwamen ongeveer duizend woningen zonder stroom te zitten. De man raakte bij zijn activiteiten niet gewond. hoeft dat geen probleem te zijn. Netelenbos hield de boot af, waarbij zij het mislukken van de snelle veerdienst Flevo Fer ries tussen Almere en Amster dam als afschrikwekkend voor beeld aanhaalde. Zij heeft daarvoor haar nek uitgestoken. De Tweede Kamer liet zich door de twijfels van Netelenbos niet van de wijs brengen. Aan passa gier- en vrachtvervoer met luchtschepen zitten ontzettend veel voordelen, hielden de par lementsleden vol. Het is een aantrekkelijk alternatief voor vervoer over de weg. Zeppelins zij n geluidsarm, in tegenstelling tot vliegtuigen. En ze kunnen overal komen, tot in dichtbe volkte gebieden. De NV Haven van Vlissingen is zoals bekend geïnteresseerd in de ontwikkeling van een vrachtluchtschip, de Cargo Lif ter, in Duitsland. Cargo Lifter wil een wereldwijd netwerk op zetten voor zwaar transport. In Nederland wordt ook gewerkt aan een zeppelin, door het con sortium Rigid Airship Design (RAD) in Lelystad. RAD wil in 2001 een prototype klaar heb ben; 180 meter lang en 30 meter in doorsnee. - - '-Êzé De zeemijn op het dek; schipper Johnny vond eerder ook al eens een vliegtuigbom in zijn netten. foto's Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Duik en De monteer Groep (DGG) van de marine moest de zeemijn die de Breskens 10 had opgevist giste ren wel aan land brengen. Op het schip demonteren was on mogelijk, omdat de ontsteking er niet uit kon. Bovendien zat er een anti-demonteerinrichting in, waardoor de kans dat de mijn zou exploderen te groot was. Een woordvoerder van de mari ne in Den Helder legde uit waar het gevaar van een oude zeemijn in schuilt: „De springstof gaat in de loop der jaren kristallise- Advertentie) ren en dan wordt het instabiel. Een flinke schok kan leiden tot detonatie. Normaal gesproken zijn die mijnen niet gevaarlijk omdat de ontstekingsmechanis men niet meer werken, maar je moet er geen anker op laten val len." Om half elf lag de Breskens 10 voor de rede van Vlissingen. Het scheepvaartverkeer was ge waarschuwd, maar werd niet stilgelegd. Intussen vergaderde burgemeester A van Dok-van Weele met de brandweer en de leider van de DGG. Ze besloten uit veiligheidsoverwegingen uit te wijken naar het Sloegebied. Rond twaalf uur legde de be manning van de Breskens 10 het schip langs de kade. Naast de twee schippers was een team van de DGG aan boord. Ontruiming Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT! Advertentie De politie ontruimde een half uur later een gebied met een straal van 6 5 0 meter rond de vis sersbootDe poorten van het ha venbedrijf werden gesloten en personeel van het bedrijf moest zich verzamelen in een ver afge legen loods. Daar wachtten ook de brandweer en de ambulance de gebeurtenissen af, terwijl de DGG de mijn overlaadde in een speciale bommenwagen. Officier van dienst W. van Have- ren van de stadsgewestelijke brandweer kreeg om vijf over half twee bericht dat de operatie voltooid was. Een kwartier later kon iedereen weer aan het werk en gingen de poorten van het be drijf open. Voor het bedrijf was inmiddels een lange file van wachtende vrachtwagens ontstaan. De twee vissers zijn rond vier uur De Breskens 10 bij aankomst in de Sloehaven. door Maurits Sep HEINKENSZAND - „Dat het oppoetsen van het imago van Zeeland nodig was, wisten we. Maar dat er zo veel poetsmiddel nodig blijkt, is wel schrikken." De uitslag van een enquête van de PZC naar het imago van de provincie heeft voorzitter K. Scherphuis van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in Zeeland geschokt. „Het gaat meerdere miljoenen guldens kosten om dat imago te verbete- Het provinciebestuur trok on langs een half miljoen gulden uit voor een imago-onderzoek. Dat kan niet meer zijn dan een startbedrag, stelde Scherphuis gisteren in zijn jaarrede voor Nijverheid en Handel in Hein- kenszand. „Een paginagrote advertentie in de Telegraaf kost 80.000 gulden. Een rondje langs alle landelijke kranten en je geld is al op." Voor een campagne is dus een veelvoud nodig. „Want je moet wel rekenen op vijf tot zeven jaar voordat je resultaten boekt." Scherphuis zei dat moet worden begonnen bij het zelfbeeld van de Zeeuwen. „We moeten ons imago anders uitdragen." Hij zei vooral geschrokken te zijn van de gedachte bij veel Ne derlanders dat Zeeland vooral een agrarische provincie is. „Terwijl in de praktijk zestig procent industrie is. Die ver keerde visie werkt remmend op alle ontwikkelingen." Ongeloof Hij merkt zelf regelmatig dat zijn gasten niet weten dat Vlis singen en Terneuzen de derde haven van Nederland vormen, dat het grote Dow Chemical in Terneuzen zit en dat Vlissingen- Oost zo groot is. „En zelfs als ze het zien, vragen ze om cijfers die dat onderbouwen. Pas dan gelo ven ze het echt." Hopeloos is de situatie echter allerminst, merkte Scherphuis op. Het bedrijfsleven is best be reid om mee te betalen aan een imagocampagne, als daar te genover staat dat bedrijven de mogelijkheid hebben individu eel mee te liften in advertenties. Hij stelde de werkwijze van Friesland als voorbeeld, waar bedrijven hun naam konden zetten op een vrachtwagen die door het hele land reed. Bovendien stelde Scherphuis tevreden vast dat de economie het afgelopen jaar enkele sterke impulsen heeft gekregen: de kerncentrale die mag openblij ven, het boren van de Wester- scheldetunnel en de plannen voor de Westerschelde Contai ner Terminal. Vooral dat laatste project is in zijn ogen een 'kans van formaat'. Extra treinen Dat de gemeente Goes direct be gint te klagen over de geluids overlast van de extra treinen, stoort hem daarom mateloos. „Alsof daar geen oplossingen voor te vinden zouden zijn. Niet gelijk roepen, maar positief meedenken." Onbegrip toonde hij bovendien voor het verzoek van de provin ciale planologische commissie om 'beeldvriendelijke kranen' op de containerkade. „Alsof het een modeartikel is. Belache lijk." Ook het gemeentebestuur van Veere kreeg een veeg uit de pan. Wel klagen over de files in Mid delburg, maar zelf niet meewer ken aan de oplossing daarvan door de Dammenroute en het aquaduct onder het Kanaal door Walcheren te helpen reali seren. „Veere zegt nog niet klaar te zijn, omdat dit een lage prio riteit heeft. Schaamt u." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Middelburg moet een trap in het gezicht van een man bekopen met zestig uur werkstraf. Tot die straf kwam dinsdag de Middelburgse politierechter J. Begheyn. Hij achtte mishande ling bewezen, omdat het slacht offer en zijn vriend de schop be vestigden. Bovendien zaten ze heelhuids thuis gekomen. Aan vankelijk wilde de marine de mijn over de weg naar Den Hel der vervoeren en het explosief met een duikvaartuig naar zee brengen. Uiteindelijk besloot ze de mijn op te slaan in een bunker op het munitiedepot in Ritthem en een duikvaartuig naar Vlis singen te varen. De mijn wordt donderdag met het duikvaar tuig De Hydra naar de vlakte van Raan voor de kust van West- kapelle gevaren en daar tot ont ploffing gebracht. Premie „Het is wel eng, zo'n ding", zei schipper Johnny Vermeulen na dat hij aan land was geklom men. De schippers hadden geen idee wat ze aan boord hadden gehaald, hoewel het niet de eer ste keer was dat Vermeulen een explosief in zijn netten vond. Eerder viste hij al eens een vliegtuigbom opHij wist niet of hij een premie zou opstrijken voor het aan land brengen van de mijn. „Een jaar of tien gele den kreeg je daar 1500 gulden voor, ik weet niet of dat nu nog zo is. We hebben helemaal niet aan geld gedacht. Het belang rijkste is om veilig thuis te ko- GOES - Twee onbekend gebleven meisjes hebben dinsdagmiddag een ze ventienjarig meisje mishandeld op de 's-Heer Hendrikskinderenstraat in Goes. Het slachtoffer, afkomstig uit Goes, liep daar rond vier uur, toen zij door het tweetal werd nageroepen. Toen ze haar weg vervolg de, sloeg het duo erop los. De twee schopten en sloe gen het Goese meisje op haar gehele lichaam. Haar trui ging kapot en ze ver loor haar gouden ketting. De daders gingen er op een gegeven moment van door. Het meisje heeft veel pijn aan de mishandeling overgehouden. tijdens het incident, dat zich dit jaar 13 februari om half vijf 's ochtends afspeelde, op de grond toen de Middelburger uithaal de. Volgens de politierechter kon het niet anders dan een trap zijn geweest. Het slachtoffer kwam er met een bloeduitstor ting onder het oog vanaf. Zelf hield de verdachte gisteren vol 'slechts' een klap te hebben uit gedeeld. De aanleiding zou een scheldpartij van de twee zijn ge weest. Volgens officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello was de combinatie alcohol/xtc-pil- len van invloed geweest. Hij eis te vijf weken cel. De Middelburger was samen met zijn vriend na een feestje onderweg naar huis, toen hij zich op de Markt in een emotio neel gesprek tussen de twee jon geren mengde. De man was al eerder veroordeeld voor agres siedelicten. Aan dat probleem zei de verdachte gisteren te wil len gaan werken. (Advertentie) Met Toyota De Jonge op eenzame hoogte f.'.V.VVV.V^ SPEKTAKEL op vliegveld Midden-Zeeland 26, 27, 28 MEI door Rob Paardekam KRUININGEN - Koersballers uit heel Zee land hadden zich dinsdag verzameld in de Reimerswaalhal in Kruiningen. Voor het eerst werd daar het Zeeuws kampioenschap koersbal voor paren gehouden. H. op de Brouw en A van der Linden van koersbal- club Schouwen-Duiveland gingen aan de haal met de Zeeuwse titel. Vorig jaar september was er al een Zeeuws kampioenschap voor individuele spelers. Gisteren waren de paren aan de beurt. P. Re- meeus, bestuurder bij de Zeeuwse Koers- balbond, was opgetogen. „De Zeeuwse bond is de eerste die zo'n provinciaal kam pioenschap heeft opgezet. In Zeeland is de sport ook iets populairder dan elders in het land." In de sporthal van Kruiningen stre den gisteren zes paren uit alle delen van de provincie om de hoogste eer. Via kwart- en halve finales waren ze bij dat selecte gezel schap gekomen. Omdat bij het laatste indi viduele kampioenschap ruim zeventig pro cent van de deelnemers uit mannen bestond, besloot de Zeeuwse Koersbalbond dat teams bij het parenkampioenschap uit een man en een vrouw moesten bestaan. „Het leuke aan het kampioenschap is dat de deelnemers hier op persoonlijke titel mee doen", vertelt Remeeus. „Bij normale wed strijden gaat het vooral om het teambelang. De mensen hier zijn ook wel afgevaardigd door een club, maar ze spelen voornamelijk voor zichzelf." Bij koersbal is het de bedoe ling om grote ballen zo dicht mogelijk bij een klein balletje te gooien. Om het extra moeilijk te maken zijn de ballen aan één kant iets verzwaard, zodat ze tijdens het rollen een bochtje maken. Er wordt ge speeld op een mat van acht bij twee meter. J. de Visser en T. de Klerk van KB Nieuw- land werden tweede en A Vervait en C. Jans zen van KBO St. Albert derde. Ze is er maar wat trots op. Driemaal daags, minder ze ker niet, wordt het jongste troeteldier aan een bijpas sende riem gehaakt en gaat het in geheel onthaast tempo een blokje om. Hier een plas, daar een keutel en - als het even kan - een praatje met be langstellende voorbijgan gers die het hoge aaibaar- heidsgehalte van het bolletje wol op vier pootjes niet kun- nenweerstaan. Volgens de of ficiële boeken is dat liefheb bende gezin uit Ouwerkerk verrijkt met een kruising van een dwergschnauzer en een parmantig Maltees leeuiotje. Of zoiets althans. In elk geval iets heel kleins, vooral in de puppy-fase. Maar de laatste dagen heeft die trots een lelij ke knauw gekregen. Steeds vaker moest de moeder des huizes uitleggen dat ze niet de cavia aan het uitlaten was. Moe van dat gedoe besloot ze onlangs tot een nieuwe aan koop: een rascavia. „Dan kunnen ze tenminste het ver schil zien als ik langsloop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17