Mime en dans samen Graauwrock leeft verder Eenakteravond Zeeuwse Komedie Grandaddy weer helemaal terug Muziekn t/m 30 mei Theater24 t/m 30 mei jjUj^^l zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina DONDERDAG Pario Dario verzorgt een optreden in Vlissingen. De zanger brengt nummers zoals De clown, Een vrijgezel. Café De Dop, Vlissingen, 00.00 uur VRIJDAG Folk De Vlissingse band The old firm speelt Iers-Schotse folk in eigen stad. Café De Dop, Vlissingen 21.00 uur Anarchy Anarchy geeft een afscheidconcert in Kapelle. De vijfkoppige band uit Reimerswaal stopt na negen jaar punk en hard core. In het voorprogramma speelt de Vlissingse band Counterpart. Trinnety, Kapelle, 21.30 uur Rosa King Rosa King geeft met haar bluesband een concert in Goes. Café de Pompe Goes, 22.30 uur ZATERDAG Muziekvereniging Oud-Vosserneer's Muziekvereniging viert haar 75-jarig jubileum. Het concert olv Adrie Luyterburg begint om 20.10 uur begint. Tent voor De Vossenkuil in Oud-Vossemeer, 13.15 uur HOraauwrock Vier bands treden voor het voetlicht tijdens het festival Graauwrock. Feesttent voetbalvelden, Graauw, 16.00 uur Zangavond Woord en Daad verzorgt een zangavond in Dreischor. |\IH kerk Dreischor, 19.30 uur Excelsior Brassband Excelsior geeft een concert in Domburg. Centrum Domburg, 19.30 uur Koorconcert Het Zeeuws Byzantijns koor Sretsenije in Brouwershaven. Het koor olv Emilia Tabatchnik-Li zingt kerkmuziek van Tsjaikowsky en Rachmaninov en Russische volksliederen. St. Nicolaaskerk Brouwershaven, 19.30 uur 't Beest De Tilburgse band The Travolta's op het podium van 't Beest. De Tilburgse groep bracht onlangs een nieuwe cd uit en brengt surf- punk-pop met een knipoog naar de beach Boys en de Ramones. In het voorprogramma staat de Nederlandse band Mitch. 't Beest, Goes, 21.00 uur Rancoon Rancoon geeft een concert in Goes. Café de Pompe Goes, 22.00 uur De Piek Het Piekseizoen wordt afgesloten met een optreden van Van Dyck. Van Dyck is geformeerd rond gitarist/zanger Willem Dyck. De Piek Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Koffieconcert Koffieconcert Patricia Beysens en Frank Vercruysse in Sluis. Zangeres Beysens en pianist Vercruysse brengen Duitse liedjes. Raadszaal Belfort, Sluis, 11.00 uur Manhuistuin Het jeugdorkest van Muziekvereniging Euphonia in de Manhuistuin. Manhuistuin Goes, 12.00 uur Wilhelmina Brassband Wilhelmina geeft een concert in Domburg. •Centrum Domburg, 15.30 uur Motown De Grandpa Nick Sessieband geeft een concert in Middelburg. Gasten zijn Marjon van Iwaarden en Spencer Kroes. •Café Brooklyn Middelburg, 17.00 uur DINSDAG jazz De Misty Jazz Band verzorgt een optreden in Middelburg. Werk van Miles Davis, John Coltrane en Horace Silver. Café De Mug Middelburg WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt voorlopig de laatste voorstelling van Naar Dromenland. Hans van der Haar bewerkte het prentenboek Welterusten, kleine beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Vanaf 5 jaar. Minitheater in Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Circus Bavaria Het Vlaamse Circus Bavaria slaat de tenten op in Zierikzee. Parkeerterrein Scheldestraat, Zierikzee, 16.00 en 19.00 uur Mannen op de maan Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten brengen hun cabaret Mannen op de maan. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Circus Bavaria Het Vlaamse Circus Bavaria staat in Zierikzee. Parkeerterrein Scheldestraat, Zierikzee, 16.00 en 19.00 uur Python Muzikale thriller Python, als liefde je wurgt. Een gevierd comédienne wil voor haar dochter een zelfde carrière. Dat lukt, totdat de dochter in een rolstoel belandt. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur B Gorilla meets Bambie Lieber Gorilla en Bambie in Gorilla meets Bambie. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Tsjechov Musical Tsjechov in Schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. In deze vernieuwde versie van Tsjechov speelt Boudewijn de Groot we derom de titelrol. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZATERDAG Amateurtheater De amateurtheateravond is de afsluiting van het seizoen in het Ter- neuzense Zuidlandtheater. Achtereenvolgens betreden het podium: Balletschool Lillianne Butler, dameskwartet Con Grazia met a-capellazang, Lutgarde Verbiest (zang en piano), Marije, Gerard en Erik van de Langkruis (zang en piano), ca baretière Lianne Broekhuysen en de rockband Restless Soul. •Zuidlandtheater Terneuzen, 20.00 uur H Zeeuwse Komedie De Zeeuwse Komedie sluit theaterseizoen af met eenakters. •Vestzaktheater Vlissingen, 20.15 uur Tsjechov De musical Tsjechov in Schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZONDAG Kunstbende De Zeeuwse voorronde voor de tiende editie van de Kunstbende vindt zondag plaats in de Middelburgse Stadsschouwburg. Ruim 270 deelnemers worden verwacht voor deze wedstrijd voor iede- ren tussen 13 en 19 jaar. De Kunstbende staat dit jaar in het teken van Lef. Stadsschouwburg Middelburg, 13.00 uur De band Storm. woensdag 24 mei 2000 Het jubileumsucces, meer dan tweeduizend bezoe kers, verwacht zaalvoetbalvereniging IZV (Isolatie bedrijf Zeeuws-Vlaanderen) komende zaterdag niet te evenaren. Voor het 25-jarig bestaan van het IZV- toernooi kwam Golden Earring vorig jaar naar de voetbalvelden van Graauw. De Haagse routiniers zetten Graauw Rock direct op de evenementenkaart. door René Hoonhorst De organisatie kondigde vorig jaar direct aan dat een groot popfestival er ze ker tot het volgende lus trum niet in zit. Maar Graauw Rock was te goed bevallen om direct een stil le dood te laten sterven. Re gionale bands moeten het popfestival levend houden, stelde organisator C. Sa- man zich een jaar geleden voor. Intussen is Saman daar al weer een beetje van teruggekomen. „Het was vorig jaar toch wel een enorme belevenis. We den ken er dan ook voorzichtig aan om toch in 2001 al weer met een grote naam uit te pakken. Status Quo lijkt ons bijvoorbeeld wel een geschikte band. Net als Golden Earring een groep die al meer dan een kwart eeuw bestaat, nooit echt weggeweest is en hier zou moeten aanslaan." Overigens prijst Saman zich dit jaar gelukkig met vier bands uit de wijde re gio: Défense d'Afficher, Who so Ever, Storm en The Rocks. Storm en The Rocks speelden vorig jaar al in het voorprogramma van de Earring. Alle vier bands spelen covers en geen enke le groep beperkt zich daar bij strikt tot één stijl of gen re. De Vlaamse groep The Rocks speelt voornamelijk nummers uit de j aren zestig en zeventig, de andere drie bands (die allemaal hun wortels in Oost-Zeeuws- Vlaanderen hebben), wa gen zich ook aan recenter repertoire. Défense d'Afficher opent Graauw Rock, dat zich dit jaar geheel in de tent op het terrein van W Graauw af speelt, zaterdag om 16.00 uur. Zij spelen nummers van een zeer breed scala bekende artiesten: van Ma dness tot Mick Jagger, van Bowie tot De Dijk en van de Red Hot Chili Peppers tot Lenny Kravitz en Eric Clapton. Zanger Ruud Maas van Who so Ever noemt als eerste voor beeldgroepen Deep Purple en Pearl Jam. Maar de band, die om 18.00 uur het podium opklautert, speelt daarnaast ook oude (Van Halen) en nieuwe hits (The Offspring, Greenday) van groepen die zich thuisvoe- len in de hardrockhoek. Eigen nummers Het om 20.00 uur aan de beurt zijnde Storm be schouwt het optreden in het voorprogramma van Golden Earring tijdens de vorige editie van Graauw Rock nog steeds als hét hoogtepunt van zijn carri ère. De groep is voorzichtig bezig met het schrijven van eigen nummers. Zanger Job Zwegers: „Maar mo menteel hebben we het al lemaal nog al druk, dus ligt het schrijven van nummers tijdelijk op zijn gat. We zul len op Graauw Rock dan ook weer voornamelijk uit ons coverrepertoire put ten." Storm combineert de sma ken van de twee voorgaan de bands: De Dijk zowel als Pearl Jam. Daarnaast put de band uit de portfolio van zowel Counting Crows als Metallica en draait Storm ook zijn hand niet om voor een nummer van Van Dik Hout. Tussen 22.00 uur en middernacht sluiten The Rocks het festival af. De Vlamingen spelen vooral stevige rocknummers uit de jaren zestig en zeventig. Graauwrock, voetbald- velden VV Graauw, 16.00 uur Twee mimespelers en drie danseressen zetten de voorstel- ling Gorilla meets Bambie neer. Een haast woordloze voorstelling waarin dans, mime, performance en improvi satie samengaan. Vijf mensen zijn op een nacht op zoek naar iemand anders. Maar wie zij zoeken vinden ze niet. Dat ze elkaar treffen is dan ook toeval. De ontmoeting tus sen deze vijf personen leidt tot uitersten. Uitersten in be weging en in emotie. Gorilla meets Bambie is een explosie van ideeën en beelden. De Vlissingse toneelgroep De Zeeuwse Komedie sluit het theaterseizoen af met een eenakter-avond. Zaterdag is in Theater Vestzak in Vlissin gen een selectie te zien uit het ZCA-eenakterfestival dat eerder deze maand in Zierik zee plaatsvond. Het gaat om drie eenakters, waaronder 'Noorderzon', waarmee De Zeeuwse Komedie zélf voor- het voetlicht trad in Zierik zee. De twee andere eenakters die op de laatste zaterdag van mei worden opgevoerd in Vlissingen zijn: 'Moederfi guur' van Stichting Hendrik- je uit Goes en 'Vuilnis' van het Middelburgs Theater. In alle drie de gevallen handelen de eenakters om relaties tus sen mensen. Kaarten voor de eenakter avond in Vlissingen zijn ver krijgbaar aan de kassa van het Vestzaktheater. De eenak teravond in Theater Vestzak begint zaterdag om 20.15 uur. De twee mimespelers van Bambie en de danseressen van Lie ber Gorilla. foto Janusz Szpakowski performance waarin je jezelf in gevaar brengt'. Daarin moesten we onze grenzen ver leggen, tot het uiterste gaan. Dat is de reden waarom veel mensen het stuk zien als oor logstuk. De productie is ont staan in de tijd van Kosovo. Maar we hebben niet de inten tie gehad om een oorlogsvoor stelling te maken. Er zitten he le intieme scènes in het stuk, afgewisseld met heftige uit barstingen. In het begin is alles donker. Er is alleen een heel klein lichtje. Op de achter grond hoor je BBC-radio. Veel van het nieuws op die radio heeft te maken met Kosovo, dus er wordt een bepaalde sfeer neergezet." „In het stuk hebben we heel sterk gezocht naar gemeen schappelijkheid. Wij als dan sers hebben geprobeerd vanuit beweging te denken, Bambie vanuit mime en Ko van den Bosch vanuit tekst. Vandaar dat de voorstelling een explo sie van beelden en ideeën is ge worden. We hebben allemaal een sterke inbreng gehad. Ie dereen is zowel maker als spe ler." „Het is moeilijk om de voor stelling te beschrijven. Ko heeft een tekst geschreven waarin vijf personen in opge slotenheid elkaar pijn doen, maar ook vreugde met elkaar beleven. Het zijn vijf personen die tot het allerextreemste gaan, die proberen het uiterste eruit te halen. Zowel fysiek als geestelijk. Je ziet ook de ver andering bij die personen. Omdat sommige bewegingen zo sterk zijn doorgechoreogra- feerd lijkt het alsof de hande ling in het moment zelf ter plekke ontstaat. We doen alles zo echt mogelijk. Als er gesla gen wordt, krijgt iemand ook echt een klap. Als we draaien doen we dat zo hard mogelijk, tot we niet meer kunnen. Er zijn genoeg theaterstukken waarin alles geënsceneerd wordt, stukken die gespeeld zijn. Wij willen dat niet. Als ie mand drinkt, drinkt hij ook echt. Dat geldt ook voor de kleding die we dragen. Geen gemaakte kostuums, maar ge wone kleding die van het leger des Heils kan komen." „Ik denk dat iedereen zijn ei gen verhaal in het stuk kan zien. Ik heb gemerkt dat men ons in een hokje wil stoppen. De één spreekt van 'nouveau realisme', de ander van 'emo tioneel danstheater', maar ie dereen kan wat anders in de productie zien. Het is maar net wat je beleeft en voelt als je kijkt." Beweging Het choreografencollectief Lieber Gorilla werd in 1994 opgericht. Destijds bestond het uit drie personen, maar nu zijn Claudia en Dagmar de stuwende kracht. „Wij kennen elkaar van de Rotterdamse Dansacademie. Toen maakten we al producties. Wij gaan uit van de beweging, we maken geen gebruik van het gewone dansreperetoire. Alle bewe gingen die wij maken benoe men we ook. Toen we zo eens terugkeken zagen we dat we erg veel aapachtige bewegin gen gebruikten; de aap, de gro te aap, de gorilla. We vonden het mooi om een wat zachtere naam te gebruiken dan alleen gorilla. Zo zijn we op Lieber Gorilla uitgekomen. In onze producties maken we alti j d ge bruik van alle disciplines uit het theater. We werken altijd met gastdansers en -acteurs. Voor iedere productie kxezen we een andere regisseur." Gorilla meets Bambie: morgen (donderdag) 20.30 uur in 't Beest Goes. door René Megens Grandaddy. Mag een band met zo'n naam een beetje moe zijn van zijn vele inspannin gen? Ja zeker. Maar Jason Lytle zat een tijd terug wel heel erg kapot. Internationale tournees en muziekbusiness- gedoe sloopten de bebaarde voorman van de indieband uit Modesto, Californië be hoorlijk. Lytle kon een poos zelfs helemaal geen muziek meer horen. Het hoofd moest leeg. Lytle heeft baat gehad van de 'afkickkuur', want met zijn maten nam de zan ger en gitarist het superbe al bum 'The sophtware slump' op. De komemnde dagen is Grandaddy weer voor con certen in Nederland. Jaren lang maakt Grandaddy deel uit van de marge van het Amerikaanse indie-circuit. Ze spelen in Californië, zet ten zelf toertjes op en maken muziek voor zichzelf en vrienden. Het balletje begint pas echt te rollen als 'Under the western freeway' aan slaat. Ook in Nederland, waar de band al snel op Pink pop staat. „Het optreden op Pinkpop was een geweldige De muziek van Grandaddy is een opeenstapeling van allerlei eenvoudige lagen. tijd rn het stapelen van din gen, zodat ze gecompliceerd lijken. Zo werkte Jeff Lynne ook met zijn Electric Light Orchestra, al vloog hij soms wel eens uit de bocht omdat hij overdreef. Vanwege de ar rangementen luister ik graag naar ELO." In de teksten van zijn liedjes werpt Lytle af en toe grenzen voor zich zelf op. „Dat heb ik nodig, omdat ik soms het contact verlies met de werke lijkheid. Ik ben een zeer rus teloos figuur, die zichzelf ge makkelijk in moeilijkheden brengt als ik niet uitkijk. Soms kennen mijn teksten een surrealistische inslag. Dat is goed voor je verbeel dingsvermogen, maar het moet niet te gek worden. Er zitten nog genoeg menselijke elementen in. Het moet niet teveel gaan lijken op 'Alice in Wonderland'." Concerten Grandaddy: 29 mei Brussel,- Botanique; 30 mei Amsterdam, Melk weg The Max; 31 mei Eindhoven, Effenaar 'Oud en gek'. door Annemarie Zevenbergen De theaterproductie Gorilla meets Bambie is het resultaat van een experiment waaruit bleek dat performance een vruchtbaar werkterrein is voor zowel de mimespelers van Bambie als de dansers van Lieber Gorilla. Lieber Gorilla is een choreografencollectief bestaande uit Dagmar Chittka en Claudia Hauri en voor de gelegenheid aangevuld met gastdanseres Danielle Füglis- taller. Mimetheatergroep Bambie bestaat uit Jochem Stavenuiter en Paul van der Laan. „Bij deze voorstelling zijn we aan het werk gegaan volgens de methode van performance art. Deze handeling komt van uit de beeldende kunst. Het wil zeggen dat je probeert bepaal de beelden op te wekken. De beweging die daarbij hoort herhalen we tot het niet meer kan", vertelt Claudia Hauri van Lieber Gorilla. „Zo zit er een scène in het stuk waarbij we allemaal heel lang rond draaien met een cham pagnefles in de hand. Op het podium ligt meel. Op een mo ment kunnen we niet meer en stoppen we met draaien, ma ken de fles open en proberen eruit te drinken. Omdat ieder een duizelig is van dat draaien roepen we het beeld op van dronkenschap. Het lijkt alsof we allemaal de weg kwijt zijn." j Performance art „Toen we besloten om samen te werken met Bambie kwam de vraag hoe we dat op de beste manier konden doen. De jon gens werken vanuit mime, wij vanuit de dans. Uiteindelijk kwam onze regisseur Ko van den Bosch (Alex d' Electrique) met het idee om vanuit die per formance art bezig te gaan." „Het thema van deze voorstel ling is macht en het achterla ten van sporen bij de mens en in de ruimte. Zo kregen we op drachten van Ko als 'maak een ervaring. Het leek bijna sur realistisch. We hadden nog nooit voor zoveel mensen op getreden", blikt Lytle terug. Al die nieuwe indrukken moesten verwerkt worden. Alles was zo veranderd in het leven van een stel Californi- sche muzikanten dat Lytle de veranderingen als een poten tiële bedreiging zag. „We moesten onszelf van alle kwalijke stoffen, van alle ver gif ontdoen. Op een gegeven moment was muziek maken ineens ook een must. We wer den blootgesteld aan de ver wachtingen van de buitenwe reld. Als je je daar teveel op instel, dan kun je er door ver anderen.." De muziek van Grandaddy is rijk. „Tenminste van een af stand. Het is een opeenstape ling van allerlei eenvoudige lagen. Ik kan zelf geen mu ziek lezen of schrijven en ik beschouw mijzelf niet als een virtuoos op welk instrument dan ook. Maar ik steek veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13