Israël haast zich uit Libanon Extraatje voor de fans Geïrriteerde Kamer eist onderzoek naar stijgende benzineprijs 4 WEKEN VOOR Staatsbezoek Akihito begint zonder veel wanklanken KNVB in 1974 bang voor ontvoering Cruijff 1 t/m 15 Pinochet is in Chili niet langer onschendbaar Aftocht leger uit zuiden van het land is vrijwel voltooid Ruud Krol assistent bij Oranje Tuinen open voor bezoek Pronk wees strenge regels vuurwerk af Breskense vissers stuiten op zeemijn Van der Doef voorzitter van 3VO Beter imago Zeeland is duur nutelkr -"■••••»- nutella PZC Regenachtig Meest bewolkt en perioden met regen. Maximumtemperatuur 15 a 16 graden. Matige zuidwestenwind. 243e jaargang no. 123 woensdag 24 mei 2000 losse nummers 1,85 SANTIAGO - Het Hof van Be roep in Santiago heeft gisteren de parlementaire onschend baarheid van de Chileense oud dictator Augusto Pinochet op geheven. Dat is in juridische kringen in Chili vernomen. Tegen Pinochet lopen inmiddels zeker honderd aanklachten we gens schendingen van de rech ten van de mens tussen 1973 en 1990, toen hij in het Latijns- Amerikaanse land aan de macht was. De president van het hof, Ruben Ballesteros, zei gisteren dat de 22 rechters hun uitspraak hadden bepaald, maar dat hij pas over één tot twee weken be kend zou worden gemaakt. Rechter Juan Guzman Tapia, die de aanklachten tegen de oud-dictator onderzoekt, vroeg in maart het Hof van Beroep vervolging van Pinochet moge lijk te maken door de onschend baarheid op te heffen. Het Chileense Congres, de geza menlijke vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, bevestigde kort daarop de onschendbaarheid van de oud-dictator. Pinochet werd in maart 1998 bij zijn aftreden als opperbevelhebber tot senator voor het leven benoemd. Daar door zou hij niet vervolgd kun nen worden voor misdaden tij dens zijn bewind. De Britse minister van Binnen landse Zaken Straw besloot 2 maart Pinochet vrij te laten en te laten terugkeren naar Chili. Hij kwam onder meer tot dit besluit omdat Pitoochets gezondheids toestand slecht zou zijn. De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón had Groot- Brittannië om Pinochets uitle vering gevraagd om hem te kun nen berechten voor het martelen en vermoorden van 79 Spaanse burgers tijdens de militaire dic tatuur-. AFP/ANP Ze worden voorbereid op bezoek: tientallen tuinen in Zee land, die verspreid over de maanden juni en juli open gaan voor liefhebbers, die willen zien hoe bij een ander alles groeit en bloeit en altijd weer boeit. Bezoekers kunnen de komende maanden kennis nemen van rijke variatie aan tuinen, van landgoed tot bescheiden stadstuin, van tuinen met een accent op hagen en heggen tot lusthoven, waar kleurrijke borders de boventoon voeren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitenge bied: 27,28,29, 30 en 31 door Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Jorritsma van Economische Zaken optreedt tegen prijsafspraken door olie maatschappijen. Desnoods zou ze moeten overgaan tot het op leggen van boetes. De PvdA wil bovendien dat ook opsplitsing van maatschappijen bekeken wordt, zoals dat eerder gebeurde bij het Amerikaanse bedrijf Microsoft. De Kamer is woedend over de snel stijgende benzineprijzen in ons land. Die zijn veel hoger dan in de ons omringende landen. Het PvdA-Kamerlid Crone ver moedt daarom dat de oliemaat schappijen onderling afspraken maken. „Kennelijk is er in de andere E U-landen meer con currentie dan in ons land, waar door hier de prijzen harder stij gen." De Kamerleden zien hun ver moedens bevestigd door de ont wikkelingen rond goedkope tankstations. Zo heeft een nieuwkomer op de benzine- markt, Tango, in Nijmegen een ware prijzenoorlog veroor zaakt. De benzinestations van andere maatschappijen in Nij megen verlaagden vervolgens ook hun prijzen. WD-Kamerlid Hofstra ziet daarin een onderlinge afspraak om Tango weer zo snel mogelijk van de markt te gooien. Het liberale Kamerlid noemt het merkwaardig dat de prijzen in zo'n geval wel omlaag kun nen, terwijl de maatschappijen eerder hadden laten weten dat een prijsdaling van bijvoor beeld vijf a tien cent per liter 'volstrekt onmogelijk' zou zijn. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: m/v Het Nederlands elftal kwam gisteren in Wasse naar voor het eerst bij el kaar in de voorbereiding op het EK voetbal. Ruud Krol assisteerde bonds coach Frank Rijkaard bij de training. De oud-inter national is toege- voegd aan de 'J -W technische staf. 1 - DEN HAAG - Minister Pronk (Milieu) heeft indertijd aanbe velingen van vuurwerkbedrij- ven en ambtenaren voor betere controle van de vuurwerkbran che terzijde geschoven. Pronk weigerde mee te werken aan een erkenningsregeling, 'waarin bedrijven moesten vol doen aati eisen van deskundig heid bij onder meer opslag en af steken van vuurwerk. •Volgens G. Blankendaal, voor malig voorzitter van de Beoor- delingsgroep Erkenning Vuur- werkbedrijf, voelde Pronk er niets voor het Rijk als toezicht houder te laten optreden van een regeling, die geheel door de branche wordt uitgevoerd. Een woordvoerder van Pronk her haalde gisteren dat de minister vond dat de branche zich te veel bevoegdheden toeeigende. Toen Blankendaal merkte dat niets met de aanbevelingen werd gedaan stuurde hij een brandbrief. Daarin werd onder meer verwezen naar een vuur werkongeluk' in Utrecht met vier gewonden. Die hadden, al dus de brief, niet hoeven vallen als de erkenningsregeling was uitgevoerd. De houding van Pronk is opmerkelijk, omdat hij na de ramp in Enschede pleitte voor nieuwe regels, die vuur werkopslag in de bebouwde kom moeten voorkomen. GPD pagina 3: loodsen waren tjokvol Koningin Beatrix en de keizer brengen een toost uit. foto Koen Suyk/ANP door Bertit de Lange AMSTERDAM - De eerste dag van het staatsbezoek van de Ja panse keizer Akihito is in een re delijk ontspannen sfeer verlo pen. Summiere protesten van slachtoffers van de Japanse agressie in de Tweede Wereld oorlog speelden zich af buiten het blikveld van de keizer. Duizenden mensen hadden zich aan het einde van de ochtend verzameld rond de Dam voor de aankomst van de keizer. Nadat koningin Beatrix en prins Claus de Japajise gasten in het Paleis op de Dam hadden voorgesteld aan de Nederlandse autoritei ten, legden Akihito en Michiko een krans bij het Nationaal Mo nument op de Dam. De koningin had twee vooraanstaande leden van de Indische gemeenschap, R. Boekholt en G. Huyser, bij de plechtigheid op De Dam uitge nodigd om te fungeren als haar adjudanten in buitengewone dienst. Het keizerlijk paar maakte een uitzonderlijk lange buiging uit respect voor de oor logsslachtoffers. Ook koningin Beatrix liep bij hoge uitzonde ring met de keizer en keizerin mee naar het monument, terwijl het bij staatsbezoeken gebrui kelijk is dat premier Kok de bui tenlandse gasten over de Dam begeleidt. Later op de middag werden de keizer en zijn echtgenote door burgemeester Patijn van Am sterdam officieel ontvangen in het Van Gogh-museum. De Stichting Japanse Ereschulden (JES) hield op dat moment met honderd mensen een stille tocht naar de Dam. De oorlogsslacht offers aangesloten bij de JES vinden de excuses van de keizer voor het leed dat Japan de oor logsslachtoffers uit voormalig Nederlands-Indië heeft aange daan, niet voldoende. Zij eisen financiële genoegdoening. Na de rondleiding werd de kei zer voorgesteld aan enkele ge nodigden, onder wie oud-bis schop Bar van Rotterdam, die als kind zelf in een j ongenskamp op Java heeft gezeten. De eerste dag van het bezoek werd afgesloten met een galadi ner in het Paleis op de Dam. In de redes werd rekening gehou den met de gevoelens van oor logsslachtoffers. „Ons hart breekt als we denken aan de ve len die hebben geleden tijdens de oorlog en dat er nog steeds mensen zijn die daar de litte kens van dragen", zei Akihito. Koningin Beatrix benadrukte dat de bevolking van beide lan den heeft geleden onder de 'ont stellende gevolgen van dit bitte re conflict'. „De herinneringen aan het leed dat in die oorlogsja ren is aangericht, vervagen niet; ze komen steeds terug", zei de koningin. Vandaag doet het keizerlijk paar Den Haag aan, waar onder meer een lunch met premier Kok op de agenda staat. GPD Pagina 2: Japanners trekken vooral met landgenoten op Advertentie VLISSINGEN - Een deel van de containerhaven van de NV Ha ven van Vlissingen is gisteren afgezet omdat een zeemijn van achthonderd kilo uit de Tweede Wereldoorlog aan land werd ge bracht. De Duitse mijn lag aan boord van het vissersschip de Breskens 10. De schippers van de Breskens 10, Johnny en Henk Vermeulen, ontdekten de mijn maandag avond rond half twaalf, toen ze aan het vissen waren bij de Wie- linge voor de kust van Breskens. Omdat het gevaarte vast zat in de netten, hebben ze het op het dek gelegd. Na zes uur wachten kregen ze hulp van de Duik- en Demonteer Groep van de mari ne. pagina 17: Mijn moest naar wal a— betaalde SLA-militie. Het bleef aan de grens tussen Israël en Li banon op enige incidenten na rustig. Bij de grensovergang Fa- tima had een schotenwisseling tussen Israëlische militairen en onbekende schutters plaats, toen de laatsten probeerden achtergelaten wapens en auto's mee te nemen. Bij het Libanese grensdorp Adaisseh kwam de Libanese chauffeur van een cameraploeg van de BBC, Abed Takkoush, om het leven. Een granaat sloeg in naast zijn auto. Verslaggever Jeremy Bowen en diens camera man Malek Kenaan bleven on gedeerd. Het was niet bekend wie de granaat had afgevuurd. Het Israëlische leger ontkende de omgeving van Adaisseh te hebben beschoten. In het dorp Khiam bestormden inwoners de door de SLA gerun de gevangenis. Ze dreven de bewakers op de vlucht en be vrijdden de honderdveertig ge detineerden. De gevangenis in Khiam was berucht om zijn martelpraktijken. Geen van de gedetineerden had een proces gehad en toch zaten velen er al jaren opgesloten. Ontruimen Israël zou oorspronkelijk op 7 juli zijn vertrek uit Libanon hebben afgerond. Er werd ech ter al geruime tijd gespeculeerd dat Israël het zuiden van Liba non eerder zou ontruimen. Dit demoraliseerde de SLA-huur- lingen, die zich de laatste dagen in drommen overgaven aan het Libanese leger of naar Israël vluchtten. De sji'itische verzetsbeweging HezboHah riep gisteren de res terende SLA-strijders op zich over te geven. De beweging zei dat het SLA niet bang hoeft te zijn voor vergeldingsacties. Hezbollah draagt de huurlingen over aan het Libanese leger. De meeste sji'itische strijders van de militie zouden zich hebben overgegeven; christelijke SLA- strijders zijn naar Israël ge vlucht. Inmiddels zijn zo'n drie duizend SLA-leden en hun families daar toegelaten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Jeruzalem heeft ge zegd dat Israël aan SLA-leden en hun familie een visum zal verstrekken. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is het gisteren eens geworden over een plan om toe te zien op de Israëlische te rugtrekking en het Libanese ge zag te herstellen. De raad heeft alle betrokken partijen gevraagd mee te wer ken met de VN-vredesmacht in Libanon, Unifil. AP/RTR/AFP pagina 2: Exodus SLA'ers Veilig Verkeer Nederland, de Voetgangersvereniging en de Stichting Kinderen Voorrang! bestaan niet meer. De drie organisaties zijn samengevoegd en gaan verder onder de naam 3VO. Voorzitter is oud-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en ex-burgemeester van Vlissingen A Van der Doef. Oppoetsen van het imago van Zeeland gaat miljoenen gul dens kosten. Dat zei voorzitter K. Scherphuis van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Zeeland gisteren. Vol gens hem is het bedrijfsleven bereid om mee te beta- len aan zo'n imagocampagne, als de ondernemingen dan kunnen meeliften in advertenties. door Dolf Ruesink DEN HAAG - Uit vrees voor een ontvoe ring van Johan Cruijff of een van zijn kin deren door Arabische terroristen heeft een speciaal team van dq Duitse politie het Nederlands elftal bewaakt tijdens het wereldkampioenschap voetbal in 1974. Dat blijkt uit documenten in het archief van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), die maandag officieel wor den overgedragen aan het Algemeen Rijksarchief (ARA). De Palestijnse moordaanslag op elf Israë lische atleten tijdens de Olympische Spe len van 1972 in München en de pro-Israë- lische houding van Nederland waren aanleiding voor extra veiligheidsmaatre gelen. KNVB-secretaris Henk Burgwal liet enkele maanden voor het toernooi in een vertrouwelijke brief aan de Duitse voetbalbond weten bang te zijn voor een terroristische actie. Hij noemde een ont voering van Cruijff of een van diens fami lieleden als een van de mogelijkheden. Een team onder leiding van de Duitse po litieman Hans-Jörg Nitze werd belast met de taak de Nederlandse ploeg in burger scherp te observeren. „Dat was een wel zeer uitbundige bewaking. Je kon geen stap verzetten of de politie ging mee"zegt toenmalig teamarts Frits Kessel. Oranje verbleef in het Waldhotel in Hiltrup, nabij de stad Munster, ongeveer drie kwartier rijden vanaf de Nederlandse grens bij En schede. „Wanneer we met de spelers een boswandeling wilden maken, ging er een politiewagen vooruit om het parcours te verkennen." Kessel vond de maatregelen destijds niet ongewoon. „Alle teams wer den streng in de gaten gehouden." Het Waldhotel was een heuse vesting, af geschermd met prikkeldraad. Alle spelers werden ondergebracht op de bovenste etage, zo ver mogelijk van eventuele bin nendringers. Met name de Ajacieden Cruijff, Krol, Suurbier en Neeskens wer den door de Duitse politie en Bundes- grenzschutz extra in de gaten gehouden. „Vrees voor een ontvoering of een aanslag hebben wij echter nooit gehad", reageert verdediger Cees van Ierssel op de nu ont stane commotie rond eventuele Palestijn se acties, „We waren ook absoluut niet op de hoogte van angst bij de KNVB. Hooguit Rinus Michels, die toen bondscoach was, en Johan Cruijff zijn misschien ingelicht. De sfeer in de selectie was ondanks alle beveiliging heel relaxed." Toen bleek dat in het hotel twee Arabieren werkten, reageerden de Duitse veilig heidsdiensten direct. De medewerkers moesten het hotel verlaten. „Nooit iets van gemerkt", zegt dokter Kessel. Het ge vaarlijkste moment was de reis van hotel naar stadion of trainingsveld. De spelers bus werd bestuurd door een chauffeur van de Bundqswehr. GPD Straat: Postcode: Woonplaats: Telefoon: van onze redactie buitenland Handig als u mee wilt zingen. Gratis oranje spandoek met het Wilhelmus erop, bij Nutella hazelnootpasta. Wilhelmus van Nsssouwe ben Ik, van Dultson bloed, den vadeiland geirouwo blijf IK lot In den dood. Een Prlnse van Oranje ben ik, vrij onvervaard, den Koning van Hlspanje heb Ik altijd gewerd. Nutella hazelnootpasta rvrv pot 400 gram C..z) Z? H Bonuskaart t/m 28 mei. Zolang de voorraad strekt Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. BEIROET - Het Israëli sche leger en zijn mede standers hebben zich gis teren grotendeels uit het zuiden van Libanon te ruggetrokken. Hun plaats werd ingenomen door Li banese milities. De Israëliërs ontruimden giste ren eerst het westelijk gedeelte en vervolgens het oostelijk deel van hun veiligheidszone. Maan dag had het leger het middelste stuk van dit gebied al verlaten, snel gevolgd door de door Israël

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1