Goes bijna op schema met OZB Annie M.G. Schmidt is niet vergeten Kinderboerderij Kom us Kieke na jaren voorbereiding eindelijk open PZC Gevaarlijke kruising wordt aangepakt Gewonde na botsing door voorrangsfout zeeland Achterstand bij opleggen onroerend-zaakbelasting al aardig ingelopen Discussieavond over parkeerplan Gloednieuwe motoren gestolen Stadswachten houden dief aan Zeeuwse in Wiskunde Olympiade GS zijn machteloos tegen zwartfïetsers Zeelandbrug Concert levert twintig mille op Radio-cd-spelers gestolen uit auto's Sigarettenfabrikant Philip Morris niet blij met uitspraken Borst Jeugdorkest geeft concert Stillevens te zien in winkel Goes Opbrengst concert voor Enschede Jip en Janneke, één van de vele creaties van Nederlandse bekendste kinderboekenschrijfster, speelden een hoofdrol op de Annie M.G. Schmidt-dag. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Op verschillende plaatsen in de provincie werd zaterdag Annie M. G. Schmidtdag gevierd. Het was die dag pre cies 89 jaar geleden dat de bekendste kin derboekenschrijfster van Nederland werd geboren. Uiteraard waren er activiteiten in Kapel- Ie, haar bakermat. Daar stond het Fruit teeltmuseum geheel in het teken van Jip en Janneke, twee van de bekendste creaties van Annie M. G. Schmidt (1911 - 1995). Een kleine honderd kinderen na men deel aan de activiteiten. Er was een poppenkastvoorstelling waar in Jip en Janneke de hoofdrol vertolkten. In het Jeugdatelier lagen kleurplaten van het duo klaar en aan de wanden hingen Jip en Janneke-versieringen van de Kapelse basisschool De Moolhoek en boekfrag- menten waarin fruit een belangrijke rol speelt. In de boomgaard was een kleine speurtocht uitgezet. Bij boekhandel De Drukkery in Middel burg verzamelden kinderen en volwasse nen zichdie zich hadden verkleed als cre aties van Annie M. G. Schmidt. Verder zong het kinderkoor van de Zeeuwse Mu ziekschool, werd er voorgelezen en was er poppenkast. In de Openbare Bibliotheek van Goes zong het koor De Suzen en de Guzen liedjes van de schrijfster en werd er voorgelezen. maandag 22 mei 2000 Hoor Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes loopt de achterstanden bij het opleg gen van de onroerende-zaakbe- lasting (OZB) langzaam maar zeker in. De openstaande be dragen over 1997 (450.000 gul den) en 1998 (825.000 gulden) zijn eind vorig jaar en begin dit jaar de deur uitgegaan. Alleen over 1999 moet nog voor in to taal zo'n zes ton worden opge- legd, Goes kampt al enkele jaren met achterstanden bij de belasting aanslagen. De belangrijkste oorzaak zijn de duizenden be zwaren, die zijn ingediend bij de vorige taxatieronde van het on roerend goed in de gemeente. De afhandeling daarvan vergde zo veel tijd, dat het opleggen van de OZB soms lang op zich laat wachten. Eind 1997 bedroeg de achter stand 4,6 miljoen gulden, een jaar later was dat bijna 1,3 mil joen gulden en inmiddels - zo blijkt uit de jaarrekening 1999 van de gemeente - moet alleen over vorig jaar nog voor onge veer zes ton aan OZB-aanslagen worden verstuurd. De jaarrekening laat verder zien dat de financiële positie van de gemeente Goes in 1999 opnieuw wat is verbeterd. Dat blijkt on der meer uit de stand van de al gemene reserve. Eind 1998 zat er in de belangrijkste gemeente lijke spaarpot nog slechts vier ton; een jaar later was dat opge lopen tot ruim 2,5 miljoen gul den. Overigens wordt dat beeld enigszins vertroebeld doordat er al allerlei claims van de ge meente op de algemene reserve liggen. Die omvatten in totaal momenteel zo'n drie miljoen gulden, zodat het saldo in feite zelfs negatief is. De gemeente streeft naar een al gemene reserve van zes miljoen gulden. De verwachting is dat dat op termijn gaat lukken. Dat kan dankzij de inkomsten uit de verkoop van de aandelen Bouw fonds Nederlandse Gemeenten aan ABN Amro. Dat levert de gemeente Goes bij elkaar 11,2 miljoen gulden op. Positief saldo De jaarrekening sluit met een positief saldo van 227.000 gul den. Ook dat bedrag wordt in de algemene reserve gestort. Het afgelopen jaar heeft de ge meente, in nauwe samenwer king met waterschap Zeeuwse Eilanden, ook veel aandacht ge schonken aan het innen van vooral 'oude' belastingschul den. Eind 1998 stond een bedrag van ruim vijf miljoen gulden open. Een jaar later was dat te ruggebracht tot 2,6 miljoen gul den. De gemeente zegt nog niet aan te kunnen geven welk deel daarvan als 'oninbaar' moet worden beschouwd. GOES - De gemeente Goes houdt vandaag en morgen discus sieavonden over de plannen voor het parkeerbeleid. Deze bij eenkomsten staan in principe alleen open voor mensen die zich hebben aangemeld. In totaal hebben zo'n honderd men sen zich opgegeven. Vanavond komen, in het ROC-gebouw aan de Rommerswalestraat, Goes-West en Centrum aan bod. Morgen is het in wij kcentrum J an Ligthart de beurt aan Goes- Oost. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. De kern van de plannen is dat het gebied waar betaald en ver- gunningparkeren geldt, wordt uitgebreid. Het gebied wordt bovendien in vijf zones verdeeld. Bewoners kunnen met een vergunning overal in die zone staan. Verder worden in enkele tientallen straten, vooral in Goes-Oost, betaald en vergunningparkeren gemengd. Wie een vergunning heeft mag daar ook bij een parkeermeter staan. Het nieuwe parkeerbeleid moet op 1 januari 2001 in gaan. WEMELDINGE - Een inwoner van Wemeldinge heeft maar kort plezier gehad van zijn aankoop. Vrijdag kocht hij twee crossmotoren die hij op slot aan de achterzijde van zijn wo ning aan de Oesterbaai stalde. Zaterdagochtend al bleken ze te zijn gestolen. Het gaat om een rode Honda CR125 en een blauwe Honda CR250. Ze vertegenwoordigen een waarde van vele duizen den guldens. GOES - Twee stadswachten hebben zaterdagmiddag in de Ostendestraat in Goes een winkeldief aangehouden. De man, afkomstig uit Goes, had even daarvoor in een winkel aan de Kolveniershof een T-shirt en een spijkerbroek gestolen. Toen hij de zaak verliet, ging het alarm af. Medewerkers van de winkel wilden de man aanspreken, waarna hij op de vlucht sloeg. Even later kon hij alsnog wor den aangehouden. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur schrijft de Statenfractie van GroenLinks- /Delta Anders al het mogelijke te hebben gedaan om fietsers de toegang tot de brug te ontzeg gen. Toch zal dat niet altijd genoeg blijken, vrezen Gedeputeerde Staten. Hoe goed de Zeeland- brug ook wordt afgesloten voor fietserser zij n altij d mensen die zulke afzettingen negeren. GroenLinks/Delta Anders uitte eerder deze maand haar be zorgdheid over de veiligheid van fietsers op de Zeelandbrug. Hoewel het officieel verboden is over de brug te fietsen, gebeurt dat toch. Dat leidt tot gevaarlij kesituaties voor de fietsers. Ook de fietsersbond ENFB verzocht het provinciebestuur daarom extra veiligheidsmaatregelen te nemen. Gedeputeerde Staten (GS) schrij ven ervoor gezorgd te heb - ben dat het fietsverbod nog duidelijker is aangegeven. De toegang is inmiddels aan weers zijden hermetisch afgesloten. En op de brug zelf is geen fiets pad meer aanwezig. Fietsbus Het provinciebestuur consta teert echter dat er desondanks altijd fietsers zijn 'die willens en wetens over de Zeelandbrug rij den, ook tijdens de uren wan neer een fietsbus wordt ingezet Bij wegafzettingen komt het wel vaker voor dat weggebrui kers die negeren, is de machte loze slotconclusie van GS. KAMPERLAND - Mayke Vermeer uit Kamperland is doorge drongen tot de tweede ronde van de Nederlandse Wiskunde Olympiade. De 5VWO-leerlinge van het Sint Willibrordcolle- ge in Goes behoort daarmee tot de honderd beste wiskunde- kandidaten van het land. De tweede ronde wordt op 15 sep tember gehouden in Eindhoven. De beste tien deelnemers gaan door naar de internationale Wiskunde Olympiade in de Verenigde Staten. LEWEDORP - Het tweedaagse benefietconcert in Lewedorp voor stichting Doe een Wens heeft een kleine twintigduizend gulden opgebracht. Na de openingsavond op vrijdag traden zaterdag Nuff Said, N8werk, De Niro, Marion van Iwaarden en Not James Dean op. In totaal trokken de twee avonden bijna twaalfhondei'd be zoekers. Doe een Wens vervult hartenwensen van ernstig zie ke kinderen. KRABBENDIJKE - Drie auto's in Krabbendijke waren in de nacht van vrijdag op zaterdag het doelwit van inbrekers. De wagens stonden geparkeerd in de Lodijkestraat en de Ho- beinstraat. Uit alle auto's verdween een radio-cd-speler ter waarde van enkele honderden guldens. door Rolf Bosboom GOES - Na zo'n tweeënhalf jaar van voor bereiding is kinderboerderij Kom us Kie ke in Goes eindelijk open voor publiek. De kinderboerderij is een project van Het Gors, de stichting voor mensen met een verstandelijke handicap. Cornel Duister, een van de medewerkers van Kom us Kie ke, verrichtte zaterdag de officiële ope ning door een stenen kip te onthullen en enkele duiven los te laten. Het terrein aan de Beukenstraat omvat zo'n 2500 vierkante meter en ligt rond dagbesteding De Rank en kerk De Hoogte. Er is onder meer een snoezeltuin, een gro te verzameling vissen, vogels en knaag dieren, een hok voor de konijnen (het 'Knienukot' genoemd), een onderkomen voor de varkens Soepie en Joepie, een kas en op de hoek met de Populierenstraat een grote geiten wei met stal. Een groot deel van de werkzaamheden hebben de cliënten en begeleiders van Het Gors zelf uitgevoerd. Veel werk werd vo rig jaar juni verzet toen 26 managers van het bedrij f GE Plastics in Bergen op Zoom naar Goes kwamen om daar een dag lang vrijwillig de handen uit de mouwen te ste ken. ,,Die deden in één dag waar wij twee jaar over zouden hebben gedaan", zegt begeleider Jack van der Weele met be wondering. Eigenwaarde Zo'n twaalf cliënten van Het Gors werken bij de kindei'boerderij. „Veel van hen zijn afkomstig uit de Zak van Zuid-Beveland en zijn daardoor veelal gewend aan die ren", zegt Van der Weele. „Het is daarom leuk dat ze nu ook zelf dieren kunnen ver zorgen. Het is ook écht werk en dat geeft de deelnemers een gevoel van eigenwaar de. Vroeger mochten ze bij wijze van spre ken alleen maar borduren. Dan is dit wel iets heel anders." Tevreden Kom us Kieke maakt nu ook haar naam waar. Belangstellenden zijn op werkda gen welkom tussen 9.30 en 15.30 uur. Het Gors hoopt in de toekomst de deuren ook in het weekeinde te kunnen openen. Ver der zijn er nog uitbreidingsplannen voor de diverse ondei-delen van de kinderboei"- derij. Begeleider Van der Weele is in elk geval zeer te spreken over het voorlopige eindresultaat. „Mooier kun je het bijna niet hebben." door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - Bij siga rettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom is commotie ontstaan over enkele uitspra ken van minister Borst van Volksgezondheid. Op een vergadering van de World Health Organisation in Genève bepleitte de bewinds vrouw een totaal rookverbod op de werkplek. Ze zei ook dat erin ons land in de toekomst geen plaats meer is voor sigaretten- fabrikanten als Philip Moms. Vooral die laatste uitspraak viel niet erg goed. Borst vindt dat het in Nederland gevoerde ontmoedigingsbeleid ook moet inhouden dat er hier geen sigaretten meer worplen gemaakt. „Als je roken voor toekomstige generaties wil uit bannen, moeten we in dit land ook geen sigaretten meer ma ken." Bij de sigarettenfabiükant in Bergen op Zoom is met verba zing op de uitspraken gerea- REDACTIE IVHDDEN-ZEELAINJD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman geerd. Volgens een woordvoer der is in eerdere gesprekken met de minister nog nooit over het onderwerp gepraat. Voorzitter T. Vonk van de onder nemingsraad van Philip Morris zegt verontwaai'digd te zijn. Volgens hem zijn de uitspraken van Borst totaal ongenuan ceerd. „Wij maken een legaal product waar de regering nog meer geld aan verdiend dan wij Ik vraag me bovendien af of de minister wel weet wat ze met dit soort uitspraken teweeg brengt." Vonk zegt dat er onder mede werkers van de Bergse tabaks fabrikant veel ongerustheid is ontstaan. „De meeste zitten be hoorlijk in de rats na zo'n uit spraak en dan heb ik het nog niet eens over hun gezinnen. Het is hier in ieder geval al dagen lang het gesprek van de dag.Bij Philip Morris in Bergen op Zoom werken tweeduizend mensen. Het is daarmee de op twee na grootste werkgever van Zuid-West Nederland. In totaal werken er in ons land ruim elf duizend mensen in de tabaksin dustrie. Vonk kan niet precies inschat ten hoe serieus hij de woorden van Borst moet nemen. „Maar daar gaat het niet eens om. Onze bedrijfstak ligt al heel lang zwaar onder vuur en dat begin nen we allemaal een beetje beu te worden." Een gesprek met de minister is volgens Vonk voorlopig niet aan de orde, maar de ondernemings raad heeft voor maandag wel een actie op touw gezet. Minis ter Borst brengt dan een bezoek aan Bergen op Zoom. „Gehuld in werkkleding zullen we haar op gepaste wijze begroeten", al dus Vonk. GOES - Het jeugdorkest van muziekvereniging Euphonia geeft zondag 28 mei samen met de slag werkgroepen van Eupho nia en Ons Genoegen een concert in de Manhuistuin aan de Zusterstraat in Goes. Het optreden duurt van 12 tot 13 uur. Bij slecht weer wordt uitge weken naar de rooms-ka- tholieke Maria Magda- lenakerk. teVlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl GOES - Schilder Erwin de Hart exposeert verschillende olie verfschilderijen in de Goese woonwinkel La Vie en Rose aan Pyntorenstraat 7. Het betreft stillevens van fruit. Erwin de Hart (1969) studeerde af aan de Akademie voor Beel dende Vorming te Tilburg, daar na de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Na zich aanvankelijk op het gebied van de teken- en aquarelkunst toegelegd te heb ben, leert hij na zijn studie zich zelf het olieverfschilderen Op dit moment beoefent De Hart verschillende technieken op di verse formaten. De Hart behan delt meerdere thema's, in dit ge val betreft het stilleven en dan met name het fruitstilleven. De expositie is te zien tot het eind van de zomer. door Michelle Koek GOES - Stratenmakers werken aan de kruising Middelburgse straat-Westsingel in Goes. De gevaarlijke kruising, ter hoogte van de Ravelijn de Groene Jager, krijgt een aparte over steekplaats voor fietsers en ver keersremmers voor motorvoer tuigen. Tevens wordt voor het verkeer dat van het Tiendenplein komt een aparte uitvoegstrook naar links (richting Ravelijn de Groene Jager) aangelegd. Ook komt er een voorziening op de hoek Scheldestraat/Westsingel, zodat fietsers van de rijbaan worden afgescheiden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Goes verlopen de werkzaamheden yolgens sche ma. Er hebben zich tot nu toe geen onvoorziene problemen voorgedaan en klachten zijn ook niet binnen gekomen. Nu kan het autoverkeer nog on gehinderd doorgang vinden, maar binnenkort worden de rijbanen afwisselend in noorde lij ke en zuidelij ke richting afge sloten. Als het zover is, zal ver keer uit beide richtingen door mobiele verkeerslichten gere geld worden. Naar verwachting zullen de werkzaamheden tot half juni duren. OOST-SOUBURG - De Sou- burgse muziekvereniging Vlijt Volharding heeft tijdens het jaarlijkse Stuiverconcert, dat vrijdag werd gehouden, 1.050,76 gulden bijeengebracht voor de getroffenen van de ramp in Enschede. In plaats van de normale toe gangsprijs van een stuiver heeft de muziekvereniging de mensen gevraagd geld te geven voor En schede De kinderen van de blokfluitgroep voor zes- tot ne genjarigen keerden de spaar potten om voor het goede doel en droegen zo dertig gulden bij aan het totaalbedrag. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Een land bouwvoertuig is zaterdagmid dag van de dijk gereden en in een sloot beland na een botsing met een bestelbusje. De bestuurder van het bestel busje, een 79-jarige man uit de gemeente Borsele, werd met nekklachten per ambulance naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. Het ongeluk ge beurde rond drie uur op de krui sing van de Drieweg en de Grote Dijk bij Heinkenszand. De be stuurder van het landbouw voertuig, een 57-jarige inwoner van de gemeente Borsele, ver zuimde daar voorrang te verle nen. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. foto Erik Schwartz Bewoners van Het Gors hadden zich zaterdag feestelijk uitgedost voor de opening van kinderboerderij Koin us Kieke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 97