PZC zeeland PvdA Zeeland kijkt in spiegel Spoorweggebouw brandt af Oud-V ossemeerse E. Frigge grijpt naast titel beste raadslid Middelburgs college wijst kritiek op viering Nederland-Japan af Vragen over situatie op werkvloer Dethon Imkerij in Ossenisse garandeert raszuivere mensvriendelijke bij Biologische producten maand lang in de schijnwerpers Enquête wijst partij op neiging tot kliekvorming en intolerantie Festival levert drie mille op Bob Scholte-ring voor Bl0f-zanger Gewonden bij vechtpartij in café Renesse Afgebroken vooras stremt treinverkeer bij Kloetinge zeeuwse almanak Foto maandag 22 mei 2000 door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De PvdA in Zeeland moet meer contact leg gen met achterban en potentiële kiezers. De partij moet kliek vorming vermijden en afwij kende meningen toestaan. Dat blijkt uit een enquête die onder Zeeuwse PvdA-leden en niet- leden is gehouden. Studenten van de Hogeschool Zeeland hielden in opdracht van de PvdA Zeeland twee en quêtes. Ongeveer 150 sociaal democraten hebben daaraan meegedaan. Dat is zo'n tien pro cent van de leden. Van de overi ge Zeeuwse inwoners zijn onge veer 120 mensen geënquêteerd. Aan de PvdA'ers is gevraagd naar het functioneren van de partij in Zeeland. Onder niet-le- den is de bekendheid van Zeeuwse politici gepeild. Op de vraag: Wie is volgens u de grootste onbenul in de Zeeuwse politiek op dit moment?, ant woordden de PvdA-leden: H. Akdag en P. Kraan. Deze Middelburgse raadsleden die een paar maanden geleden uit de PvdA zijn gezet, kregen met 48 procent de meeste stemmen. Ver daar achter staat op de tweede plaats met 8 procent burgemeester Spar van der Hoek. Zeeuwse inwoners den ken daar anders over en hebben met 64 procent de Middelburgse burgemeester genomineerd als grootste onbenul. Hij wordt ge volgd door Akdag en Kraan die 23 procent van de stemmen kre gen. De beste Zeeuwse politicus op dit moment, vonden de 37,8 pro cent van de ondervraagde PvdA-leden hun partijgenoot Daan Bruinooge. Ook de Zeeuwse burgers noemden deze gedeputeerde als beste politi cus. Daarentegen scoort de PvdA in de Provinciale Staten laag (2,8 op de schaal van 5) in vergelijking met de partij in de gemeenteraad (2,9) en in de Tweede Kamer (3,5). Was de PvdA vroeger nog de partij voor de hardwerkende ar beider met een karig inkomen, nu heeft meer dan een kwart van de geënquêteerde leden een in komen tussen de 5000 en 7500 gulden netto per maand. Ge- door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De viering van vierhonderd jaar handels betrekkingen tussen Nederland en Japan is in Middelburg nog niet voorbij. Dat zegt het Middelburgse college van B en W in een schriftelijke reactie op opmerkingen van Groen- Links. De fractie zei een paar weken geleden dat de gemeente heeft gefaald bij de viering. Het colle ge had volgens GroenLinks toe gezegd in 2000 veel aandacht te geven aan het herdenkingsjaar. „Uiteindelijk is er niets ge beurd", zei fractievoorzitter J. Goetheer. Het college bestrijdt dat en zegt dat er al diverse activiteiten zijn gehouden. Daarbij wordt ge dacht aan het optreden van het Japans Filharmonisch Orkest afgelopen november, de kinder tekeningenwedstrijd van post kantoren, het bezoek van een Middelburgs echtpaar aan de openingsfestiviteiten in Naga saki en de expositie van de Des- hima-maquette in de voorhal van het stadhuis. „Bovendien hebben vanaf oktober, zo'n tien Japanse delegaties onze stad aangedaan", zegt het college in de brief. Het dagelijks gemeentebestuur geeft toe dat deze festiviteiten niet groots onder de aandacht zijn gebracht. „Bij al deze acti viteiten is een zekere terughou dendheid betracht naar de in woners toe, uit het oogpunt van respect met de gevoelens van de slachtoffers van de Japanse be zetting van voormalig Neder- lands-Indië." Activiteiten De viering is echter nog niet over, meent het college. Want een Japanse borduurclub geeft in september een expositie in De Drukkery in Middelburg, de opera Curlew River wordt opge voerd en er komen nog Japanse groepen op bezoek. Daarnaast moeten er nog beslissingen wor den genomen over andere acti viteiten. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De PvdA-fractie in de gemeente Oostburg is be zorgd over de arbeidsomstan digheden van de werknemers van de Dethon in Zeeuws- Vlaanderen. Een landelijk on derzoek van de Socialistische Partij wijst uit dat er nogal wat mis is bij de sociale werkvoor zieningen en de partij vraagt zich af of dit ook voor de Dethon opgaat. De Socialistische Partij (SP) concludeert op basis van een grootschalige enquête dat 58 procent van de ondervraagden ontevreden is over de werkplek. Van de geënquêteerden geeft 47 procent aan dat er op de werk vloer onvoldoende rekening wordt gehouden met de handi cap. Ruim de helft vindt de werkdruk te hoog, 73 procent merkt op dat deze sterk is toege nomen na de invoering van de nieuwe Wet Sociale Werkvoor ziening. Daardoor zijn sociale werkplaatsen meer dan daar voor marktgerichte bedrijven geworden, die moeten presteren - dit ten koste van de zwaarder gehandicapte werknemers. Zij vallen nu door een strengere se lectie buiten de boot. Werkdruk Hoewel in het SP-onderzoek de Dethon niet is meegenomen, heeft de PvdA in Oostburg be grepen dat er ook in Zeeuws- Vlaanderen sprake zou zijn van een hoge werkdruk en een ver minderde werksfeer. Zij vraagt het college dan ook een onder hoek in te stellen, eventueel via een enquête onder werknemers. Ook is zij benieuwd naar het lot van de zwaar gehandicapten die vanwege de aanscherping van de categorie werknemers niet meer in de sociale werkplaatsen terecht kunnen, maar naar een dagverblijf moeten. Dat geldt ook voor de mensen op de wachtlijst en de licht gehandi capten, die sinds de wetswijzi ging geacht worden, weliswaar met begeleiding, in een 'gewone' baan in te stromen. „Hebben ze echt elders werk gevonden of zijn ze in de bijstand terecht ge komen, met minder vooruit zichten dan ooit?" KRUININGEN - Het country westernfestival dat zaterdag avond in Ons Dorpshuis in Kruiningen werd gehouden, heeft ongeveer 3000 gulden op geleverd. Het geld gaat geheel naar stichting Dierplezier voor de wederopbouw van de kinder boerderij In Hoedekenskerke. Dierplezier werd begin maart getroffen door brand, waarbij een groot aantal dieren om het leven kwam en de stallen wer den verwoest. De schade be draagt ongeveer 95.000 gulden, waarvan de verzekering maar een klein deel betaalt. Met verschillende acties die spontaan zijn ontstaan, is al on geveer 8000 gulden ingezameld. Met het benefietconcert in Kruiningen komt daar 3000 gulden bovenop. Het festival trok zo'n tweehonderd bezoe kers. Blef-zanger Pascal Jakobsen. foto Lex de Meester HILVERSUM - Blef-zanger Paskal Jakobsen heeft zaterdag de Bob Scholte-ring ontvangen. Hij kreeg de wisseltrofee van Gerard Cox, die de onderscheiding in 1988 kreeg. Cox vond het nu tijd om iemand anders te eren. De gouden zegelring behoorde toe aan de in 1983 overleden Nederlandse zanger Bob Scholte. Het werd een wisseltrofee, bestemd voor een zanger of zangeres die het Neder landstalige lied eer aandoet. Eerder ging de ring naar Benny Neyman en Harry Slinger van de groep Drukwerk. (ANP) volgd door 23,2 procent die tus sen de 4000 en 5000 gulden ver dient. En hoewel de verzuiling in het dagelijks leven ver te zoe ken lijkt, is 49 procent van de so ciaal-democraten lid van de VARA Kennisfestival Het gewest en de Statenfractie van de PvdA wilden de resulta ten van de enquête zaterdag presenteren tijden een 'kennis- festival' in de Hogeschool in Vlissingen. Er zouden voor de leden workshops worden ge houden en naar aanleiding van de enquête was een forumdis cussie gepland. Veel leden wa ren echter niet van de dag op de hoogte. Volgens G. Bosman van de Statenfractie, was dat te wij ten aan slechte communicatie. Het kennisfestival werd zater dagmorgen afgelast. Na de zo mer wordt opnieuw een poging ondernomen. RENESSE - In een horecagele genheid aan de Hogezoom in Renesse zijn in de nacht van za terdag op zondag omstreeks twee uur twee mannen gewond geraakt bij een vechtpartij. Een groep van ongeveer vijftien jongeren drong kort voor twee- en het horeca-etablissement binnen. De jongeren veroorzaakten daar een vecht partij, waarbij het er niet zacht zinnig aan toeging. Bij één man werden twee tanden uit de mond geslagen. Een ander slachtoffer liep een snijwond in zijn gezicht op. De politie moest tussenbeide komen om de ver hitte groep jongeren tot bedaren te brengen. De aanleiding tot de vechtpartij is niet bekend. De politie ver moedt dat de jongeren bij het verlaten van Renesse aan de Ou de Moolweg nog twaalf auto banden hebben lek gestoken. De mannen die bij de vechtpartij gewond waren geraakt, beslo ten geen aangifte te doen. door Rolf Bosboom DEN HAAG - Els Frigge-Hoge- steeger uit Oud-Vossemeer heeft zaterdag naast de hoofd prijs gegrepen tijdens het festi val Lokale Helden in Den Haag. Daar werden de 'meest wakkere burger' en het beste raadslid van Nederland bekendge maakt. Frigge was in de tweede categorie genomineerd. In het Haagse stadhuis werden zaterdag allerlei workshops, le zingen, debatten en talkshows over de vernieuwing van de lo kale democratie gehouden. Een van ,de onderdelen was de be kendmaking van de meest wak kere burger en het beste ge meenteraadslid. De regionale media hadden daarvoor kandi daten aangedragen. Frigge is zeker niet teleurge steld dat zij de titel niet in de wacht sleepte. Belangrijker vond zij dat het een geslaagd festival was. „Het was een ver schrikkelijk leuke en leerzame dag, bedoel om de politiek dich terbij de burger te brengen. Ik ben blij dat ik dat heb meege maakt." Het festival en de verkiezing waren een initiatief het Insti tuut voor Publiek en Politiek en de Stichting Agora Europa. De nominatie had Frigge te danken aan haar raadslidmaatschap voor de WD in de gemeente Tholen, maar vooral aan haar inzet voor het Platform Leef baar Platteland Tholen. „Als raadslid ben je voor het al gemeen belang bezig, maar het biedt ook ingangen om dingen voor elkaar te krijgen. Dat pro beer ik via het platform zeker te doen", zegt Frigge. Zij werd za terdag vergezeld door onder meer het bestuur en de fractie van de WD, onder wie wethou der R. Ravensteijn. Winnaar Tot beste raadslid werd uitein delijk Floor Bal uit IJmuiden, oprichter van de lokale partij Velsen Vooruit, gekozen. De jury prees Bal om zijn constructieve oppositie. Nurdan Cakiroglu uit Zwijndrecht mag zich voortaan de meest wakkere burger van Nederland noemen. Cakiroglu, migrantenwerkster bij de ge meente, kreeg de onderschei ding wegens haar inzet voor bedreigde, mishandelde en machteloze (allochtone) vrou wen. De winnaars kregen behalve een bloemenkrans een weekeinde in een hotel aangeboden. KLOETINGE - Het treinver keer tussen Goes en Kruiningen is zaterdag enige tijd gestremd geweest door een ongeval bij Kloetinge. Op de overgang bij de Oostmolenweg brak de voor as van een dieplader, die achter een trekker hing, af. De be stuurder zorgde er direct voor dat de NS werd gewaarschuwd, zodat het treinverkeer op tijd kon worden stilgelegd. Het incident gebeurde rond kwart voor twee, toen J. C. Dek ker van het gelijknamige Goese bedrijf met zijn trekker en diep lader richting Oostmolenpark reed. Vlak voor de overgang ging het fout. „Ik remde en op eens kwam de vooras onder de dieplader vandaan. Dat is toch even schrikken." De dieplader kantelde, bescha digde een hek en de lichten van de overgang en kwam deels op de rails terecht. Dekker belde met zijn mobiele telefoon 112, zodat de NS het treinver keer direct kon stilleggen. Daardoor bleven grote ongeluk ken uit. Dekker gaat ervan uit dat het ongeluk gebeurde doordat een borgmiddel is losgeraakt, al is nog niet duidelij k hoe dat moge- lijk is. „Vorig jaar is alles nog nagezien." Een kraan van firma Goud uit Waarde was snel ter plaatse en tilde het gevaarte op een andere dieplader. Om drie uur, na een - stremming van vijf kwartier, werd de overgang vrijgegeven en kon de NS het treinverkeer hervatten. door Rolf Bosboom 's-HEERENHOEK - Een voormalig spoorweggebouw aan de Sloeweg bij Vlis- singen-Oost is zaterdag door brand ver woest. Het dichtgetimmerde pand stond al enkele jaren leeg en zou worden ge sloopt. De brandweer gaat ervan uit dat het vuur is aangestoken. De brand werd rond kwart voor twee ont dekt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd aanvankelijk gevreesd dat er mensen binnen waren omdat er fietsen voor het pand lagen en de deur open stond. De brandweer trof echter niemand aan. De fietsen bleken van kinderen te zijn die op de rook waren afgekomen. Na het blussen van de brand heeft de brandweer de verdieping direct laten slo pen. Dat is gebeurd omdat er gevaar voor instorting bestond en het pand pal naast de goederenspoorlijn staat. Volgens com mandant J. de Feijter is het zo goed als ze ker dat het vuur is aangestoken. „Dat kan niet anders, al zal ik niet zeggen dat het opzettelijk is gebeurd." De blusgroepen van Borssele en Nieuwdorp bestreden het vuur, De groep Heinkenszand assisteerde bij de aanvoer van water. Het verkeer op de Sloeweg is geruime tijd omgeleid ge weest. foto Jan Snoey door Jean-Lou de Gucht OSSENISSE - „Voor ons is een droom werkelijkheid gewor den." Dat zei voorzitter C. De- windt van de vereniging voor Rasverbetering van Kleine Huisdieren (RKH) zaterdag bij de opening van het bijencen trum Kreverhille. Het centrum is op de allereerste plaats opge zet als bevruchtingsstation voor Carnicabijen. Dewindt: „Zeg maar gerust een seksparadijs voor bijen." Daarnaast krijgt het bijenstation een belangrijke educatieve functie op het gebied van natuur en milieu. Het is de bedoeling dat er rondleidingen voor schoolkinderen en toeris ten zullen komen. Burgemeester A Vogelaar van Hontenisse, die de officiële ope ning verrichtte, prees zich ge lukkig dat het bijencentrum in de gemeente Hontenisse gehuis vest is. De ligging, tussen de Westerschelde en het kreken landschap, is uniek. Voor bijen vormen de rivier aan de ene kant en het krekenlandschap aan de andere kant een onoverkomelij ke barrière. Daardoor is er wei nig kans dat de Carnicabij be vrucht wordt door andere, ongewenste rassen. De raszui vere Carnicabij is vrij van ziekte en steekt zelden mensen. De im kers kunnen dan ook gerust zonder beschermend pak wer ken. Vogelaar stelde dat een bijen station uitstekend in de toe komstplannen past van de gemeente Hontenisse. „In het kader van het verdwijnen van de veer verbinding Kruiningen - Perkpolder en de zeer nadelige effecten daarvan streeft het ge meentebestuur van Hontenisse thans naar een recreatieve in vulling van de haven in samen hang met een recreatieve invul ling en natuurontwikkeling van het aangrenzende gebied." Financiering Vei'schillende sprekers die voor afgaand aan de opening in ge- meenschapshuis Hof ter Nesse hun licht lieten schijnen over het nieuwe bevruchtingsstation toonden zich enthousiast over dit grensoverschrijdende pro-, ject. Het bijencentrum is tot stand gekomen dankzij een Eu- ropese subsidie en bijdragen van onder meer de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen en de gemeenten Hontenisse, Hulst, Axel en Sint Gillis Waas. Gedeputeerde van de provincie Zeeland L. Coppoolse vond de totstandkoming van het be vruchtingsstation een goed voorbeeld van Europese samen werking. A Verhoeven van het Natuur en Milieu Educatief Centrum stelde dat de bijen het goede voorbeeld aan de mensen geven. „De honingbijen werken samen in een harmonieuze sa menleving zonder kunstmatige grenzen." Na het openingsforum in het- gemeenschapshuis keken de ge nodigden rond in het bevruch tingsstation. Hoewel de Carni cabij een mensvriendelijke bij is die amper steekt, vertrouwde lang niet iedereen de zoemende bijen. Volgens burgemeester Vo gelaar viel het allemaal wel mee. „Een bij is een vriendelijk, op bloemen georiënteerd diertje, dat zoemt en bevrucht en soms een prikje uitdeelt." Wethouder S.J. Heijning kreeg van de ZMF biggetjes voor de hoer erij, gesymboliseerd door pluche beestjes. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De aandacht voor de biologische landbouw groeit weliswaar, maar de belangstel ling voor biologische producten blijft nog steeds achter. „De consument laat het nog wel eens afweten", zei Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufederatie za terdag in Goes bij het begin van de Zeeuwse Ekolente. Met de Ekolente, die een maand lang in het hele land wordt ge houden, willen de verschillende milieufederaties in het land bio logische voeding extra onder de aandacht brengen. De manifes tatie werd zaterdag ingeluid met een markt bij de kinder boerderij in de Hollandsche Hoeve, waar ook veel was te proeven. Bij wijze van opening schonk de ZMF twee biologisch gehouden biggetjes aan de kinderboei'de- rij. Omdat de jonge varkentjes inmiddels zelf te zwaar zijn ge worden, overhandigde Ernst twee speelgöedexemplaren aan wethouder S. J. Heijning aan de gemeente Goes. De gemeente is eigenaar van de kinderboerde rij- Aanvulling Heijning zei dat de gemeente blij is met de twee geschonken biggetjes. „We hadden nog geen varkens, dus dit is een mooie aanvulling. Ik hoop dgt ze hier een goed leven zullen hebben. Daar twijfel ik eigenlijk niet aan." ZMF-medewerkster Ernst greep de gelegenheid aan om er bij de wethouder voor te pleiten dat de kinderboerderij in de Hollandsche Hoeve helemaal overschakelt op de biologische methodes. Dat betekent onder meer dat de dieren biologisch voer zouden mogen krijgen. Heijning noemde de suggestie 'de moeite waard om naar te kij ken', maar deed verder geen toe zeggingen. De wethouder onderstreepte verder het belang van de Eko lente. „Het is goed dat de Zeeuwse Milieufederatie op de ze manier bij het grote publ^k de aandacht vestigt op de biolo gische landbouw. Over de voor delen daarvan kun je twisten - ik ben het ook niet in alle op zichten met de ZMF eens - maar het is in elk geval wel hard nodig dat er meer aandacht komt voor diervriendelijke veehouderij De Ekolente duurt tot 19 juni. Vanaf woensdag 24 mei zijn er bij verschillende groentespeci aalzaken in de provincie weke lijks groente- en fruittassen af te halen. Zaterdag 27 mei wordt tussen 10.00 en 16.00 uur bij het milieu-educatiecentrum in Vlissingen een biologische boe- renmarkt gehouden. Op 17 en 18 juni houden biologische boeren open huis. De agenten keken ervan op toen het filmpje uit de flitspaalcamera was ontwik keld: wie hadden ze nu toch gesnaptGeen automobilist, dat was duidelijk. De snelheidsovertreder be vond zich in een linkerboven hoek van de opname. Het was een vogel. Die had zich met een vaart van 64 kilometer per uur binnen het bereik van de politiecamera begeven, terwijl daar een beperking gold tot vijftig kilometer. De camera reageerde onverbid delijk: flits! Door het ontbreken van een kentekenplaat leverde de overtreding geen prent op, maar ivel een mooi plaatje. Dat bracht tevens haar scherp het verzoek in beeld van fotografen die willen dat personen hun aandacht rich ten op de lens van de camera: Kijk eens naar het vogeltje!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 95