Roda redt seizoen op de valreep Eén training volstaat voor titel I I I I I I Louis van Gaal zwicht voor druk Verbluffende tijden van Inge de Bruijn 13 14 14 20 Winst in bekerfinale Peeters verliest deksel beker Politie houdt NEC-fans aan Roorda verruilt NEC voor Roda Veertienjarige wint NK golf PZC maandag 22 mei 2000 Kapelle dicht bij eerste klasse Goed begin voor WIK'57 HVV'24 houdt lot in eigen hand Kluwen gouddelver op ZK zwemmen Di Matteo bezorgt Chelsea FA Cup Schumacher snelste inregen Pech achtervolgt Tolhoek op IMK door Gert van Dijk ROTTERDAM - Drie Belgen, een Australiër, een Nigeriaan en een snelle man uit Kameroen kunnen later aan hun klein kinderen vertellen dat ze ooit in Nederland de KNVB-beker hebben gewonnen. Roda .TC, het vreemdelingenlegioen uit Kerkrade, redde gisteren in de Kuip het seizoen door NEC in een eenzijdige bekerfinale met 2-0 te verslaan. Het was de tweede keer dat de Limburgers met de Amstel Cup aan de haal gingen. In 1997 de den ze dat ten koste van Heeren veen. De kortste weg naar Europees voetbal verloopt nog steeds via het vaderlandse bekertoernooi. Slechts vier wedstrijden had Roda JCde nummer acht van de eredivisie, nodig om Europees voetbal veilig te stellen. Op weg naar de finale hoefde de ploeg van Sef Vergoossen alleen maar af te rekenen met Ajax, FC Utrecht en Vitesse. Het opnieuw veilig stellen van Europees voetbal, daar was het in het Limburgse kamp gisteren allemaal om te doen. De vader landse competitie verliep voor Roda JC dermate wisselvallig, dat de ploeg van Sef Vergoossen aan het einde van de rit nergens aanspraak op kon maken. Een deceptie dreigde, maar die werd gisteravond in Rotterdam in een klap afgewenteld. ,,We spelen straks in ons nieuwe stadion Europees voetbal en dat is een prachtig geschenk voor onze supporters. Om van de spelers zelf maar te zwijgen. We zijn enorm blij met de beker", zei trainer Sef Vergoossen. Luchtmacht De Limburgers begonnen als fa voriet aan de finale, die door de verbale inbreng van de 15.000 meegereisde Limburgse sup porters uitgroeide tot een waar voetbalfeest. Roda liep niet weg voor de f avorietenrol, maar Ver goossen benadrukte dat zijn ploeg er wel extra door onder druk kwam te staan. „Misschien kwamen we' daardoor niet echt los, hoewel we toch al vroeg in de wedstrijd aan de leiding kwamen." Uit een perfecte vrije trap van spelmaker Eric van der Luer be zorgde de Belg Bob Peeters zijn ploeg met een rake kopbal al in de negentiende minuut een 1-0- voorsprong. De treffer ontstond uit een standaardsituatie, waar NEC-trainer Ron de Groot zijn spelers juist zo voor gewaar schuwd had. „Er is weinig be stand tegen de luchtmacht van Roda", moest de Nijmeegse oe- fenmeesterna afloop erkennen. Het enige verwijt dat Sef Ver- Roda-aanvaller Bob Peeters heeft aanvoerder Eric van der Luer op de schouders genomen na de winst in de bekerfinale. foto Robert Vos/ANP goossen zijn spelers kon maken was dat de Limburgers ver zuimden om de bekerfinale na rust in een vroeg stadium te be slissen. „We misten een paar grote kansen. Het werd daar door een echte finale, een wed strijd die tot de laatste minuut spannend was. Hoewel ik wel de indruk had dat NEC niet bij machte was om de gelijkmaker af te dwingen. Ik zat met een re delijk rustig gevoel op de bank." Pas in de laatste minuut viel de bevrijdende tweede Limburgse treffer. De kleine Peter van Houdt werd door NEC-doelman Bas Roorda met de hand aange tikt, waarna arbiter Roelof Luinge de bal op de stip legde. De vrije schietkans werd feil loos benut door Eric van der Luer. Na het laatste fluitsignaal van Luinge stortte Van der Luer met de handen voor de ogen ter aar de. De ontlading was enorm HEERLEN - Roda JC is de deksel van de net veroverde Amstel Cup alweer kwijt. In een jolige bui stak speler Bob Peeters de beker tijdens de terugreis naar Kerkrade uit het raam van de bus. De deksel vloog als een ufo weg en belandde op de snel weg ter hoogte van Breda. Trainer Sef Vex-goossen liet de bus stoppen en stapte met Eric van der Luer uit. Dat le verde hen een uitbrander op van de politie-escorte: „Zijn jullie gek geworden, veel te gevaarlijk." En zo reed Roda verder. Zonder deksel. GPD groot bij de spelverdeler. Van der Luer schaamde zich niet voor zijn emoties. „Zo vaak winnen we geen prijs met Roda en we hebben toch een heel zwaar seizoen achter de rug. Dan komt er wel iets bij j e los als je de beker wint. We hebben als ploeg wekenlang naar deze wedstrijd toegeleefd. Het is een fantastisch gevoel als je dan met die beker in je handen staat, heerlijk." NEC - Roda JC 0-2 (0-1). 19. Peeters 0-1, 90. Van der Luer 0-2 (straf schop). Scheidsrechter: Luinge. Ge le kaart: Pothuizen, Roorda (NEC), Vrede (Roda JC). Aantal toeschou wers: 40.000. GPD ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft gistermiddag in het centrum van de stad een kleine honderd NEC-suppor- ters opgepakt. De voetbalfans waren in Rotterdam voor de be kerfinale tussen NEC en Roda JC in de Kuip. De politie hield ruim zeventig NEC-fans aan die zich in een tram hadden misdragen. De groep vernielde de ramen en het meubilair in het rijtuig. De poli tie besloot de tram in te sluiten en alle inzittenden aan te hou den. Vervolgens is de groep overgebracht naar het politie bureau in Krimpen aan den IJs- sel. In het centrum pakte de politie tien NEC-supporters op die vuurwerk bij zich hadden en zich niet hielden aan het alco- holbeleid. In het stadion hield depolitie tien fans uit Nijmegen aan omdat die vuurwerk bij zich hadden. De supporters van Ro da hielden zich volgens de poli tie rustig. ANP KERKRADE - Bas Roorda van NEC verdedigt de komende drie seizoenen het doel van Roda JC. De 27-jarige doelverdediger be vestigde de overgang gisteren na de 2-0-nederlaag in de finale van het bekertoernooi, waarin zijn toekomstige baas zijn hui dige werkgever versloeg. Roorda mocht van NEC na vier jaar transfervrij vertrekken. „We hebben al een tijdje over eenstemming bereikt", lichtte de doelman toe. „Maar ik wilde het zeker tot en met de finale stil houden. Het liefst had ik er nu ook nog niet over gepraat. Ik vind het namelijk vreselijk dat we van Roda JC hebben verlo ren. Dat meen ik echt. Ik had dolgraag met een prijs afscheid genomen van NEC. Ook al zou dat ten koste van Roda JC zijn ■gegaan." ANP BOSCH EN DUIN - De 14-jari- ge Dewie-Claire Schreefel uit Diepenveen is gisteren in Bosch en Duin Nederlands kampioen strokeplay geworden. Daarmee werd ze bij de senioren de jongste kampioene ooit. In de laatste ronde had ze voor acht tien holes slechts zeventig sla gen nodig, twee onder het baan- gemiddelde. Daarmee maakte ze haar achterstand op Marcella Neggers van maar liefst zeven slagen goed. GPD Judoka Patrick van Kalken kan op EK de hele wereld aan door Frans Dreissen WROCLAW - Dronken van goud en ziek van zilver. Judoka Mark Huizinga trainde zich een jaar lang uit de naad en werd af gescheept met EK-zilver. Pa trick van Kalken beperkte zijn inspanningen wegens een pols- kwetsuur de afgelopen drie maanden tot welgeteld één trai- ninkje en bemachtigde de titel. Coach Cor van der Geest snapte er „geen jota" meer van. Hij stond paf na het blijspel, net als Van Kalken zelf: „Dit slaat ei genlijk nergens op." Ongeloof overheerste in een EK waarin Nederland twee gouden (Dennis van der Geest en Pa trick van Kalken), één zilveren en twee bronzen plakken buit maakte. Van Kalken hield zich met kunst- en vliegwerk en ge ringe actiebereidheid overeind. Het geluk bleef hem tot in de fi nale toelachen. „Doe maar eens gek"had Cor van der Geest hem nog toegeroepen. En dat deed hij. De techniek waarmee de heao-student de Hongaar Csak tegen de mat werkte verzon hij ter plekke. „Deze week had ik het gevoel dat ik de hele wereld aankon." Sinds 1962 (Jan Snijders) heeft Oranje geen lichtgewichtkam pioen meer gekend. En dan in eens spot een ongetraind bru taaltje uit Den Helder met alle geboden. „Alles zat mee. En dat moet je in de topsport ook wel eens hebben. Zeker na zoveel te genslag begin dit jaar." Onverschilligheid Vorige week besliste Van Kal ken pas over zijn deelname in Polen in de wetenschap dat hij lelijk op zijn bek zou kunnen gaan. „Maar nu blijkt dat je er ook Europees kampioen mee kunt worden." Zijn onverschil ligheid, talent, zijn overlevings kunsten en wonderbaarlijke ontsnappingen gaven de door slag. Van Kalken werd niet warm of koud van het EK. „Ik was relaxed en als ik dat gevoel kan kopiëren tijdens de Spelen, kan ik daar zeker een medaille pakken. Voor de veiligheid zal ik er toch ook maar echt voor gaan trainen", schaterde hij. Mark Huizinga (-90 kg) sloeg een dag eerder van woede op de mat. Hij was zwaar ontgoocheld na de vlotte verliesbeurt tegen de Roemeen Croitoru. „Ik had vijfmaal goud moeten pakken in vijf jaar. Maar ik moet het nog steeds stellen met drie. Ik heb me laten verrassen. Juist op het moment dat ik dacht dat mijn kans was gekomen. Dat doet pijn." Jessica Gal (-57 kg) en Deborah Gravenstijn (-52 kg) verlieten Wroclaw met brons. Gal, een EK-veelvraat (4 goud, 2 zilver), was niet echt verguld. „Met een finaleplaats was ik blijer ge weest." Een kleine misgreep tegen de Frangaise Harel werd haar in de halve eindstrijd fataal. „Eén foutje. Judo is soms een loterij. Ik denk misschien te veel na op de mat, moet wat meer ontspan nen en scherper zijn. Toch ga ik straks graag naar de Spelen. Het begin is er en ik heb de overtui ging dat het allemaal goed komt", aldus Gal. Tegen de Duitse Kubatzki revancheerde ze zich met ippon. Deborah Gravenstijn uit Spij- kenisse, door de terugkeer van Jessica Gal overgestapt van de klasse tot 57 kg naar die tot 52 kg, was heel wat meer opgeto gen. Ze zag het brons als bekro ning op anderhalf jaar afzien, door het voortdurende gevecht met haar lichaamsgewicht. De EK-dagen waren een kwelling. „Leven op een sinaasappel", al dus Gravenstijn, die de afgelo pen weken zes overtollige ki lootjes kwijt moest. Destrijdom brons was daarom nog even af zien. Tegen de Duitse Imbriani gooide ze alle ellende van zich af in de winnende worp. Frangoise Harteveld zag haar laatste mo gelijkheid op Sydney in rook opgaan. De zwaargewicht (+78 kg) verloor op jurybeslissing (2-1) in de strijd om brons van de Frangaise Cicot. Daarmee her haalde zich het drama dat Hart eveld vorig jaar op het WK ook al was overkomen. Daniëlle Vriezema (-63 kg) lukte het net niet voor de eerste keer op een EK eremetaal te pakken. Ze werd slechts vijfde. Maarten Arens (-81 kg) en Edith Bosch Advertentie door Gijsbert Spierenburg DEN HAAG - Louis van Gaal bereidt zich niet altijd consciën tieus voor op persconferenties of speeches, zodat het een enke le keer gebeurt dat de trainer in het vlammende vuur van het be toog dingen zegt die hij nader hand een tikje betreurt. Op zijn voorlopig laatste persconferen tie in stadion Camp Nou, zater dagmiddag in de afgeladen perszaal van FC Barcelona, had hij zich grondig geprepareerd. Er was geen spoor van twijfel. Graniethard was zijn blik, zuur als azijn zijn stem. Aan drie zinnen, en in totaal niet meer dan tien woorden, had hij genoeg om publiekelijk be kend te maken dat hij er zelf de brui aan geeft. „Vrienden en vriendinnen van de pers." (Stil te.) „Ik stap op." (Stilte.) „Gefe liciteerd." (Stilte.) De toegestroomde vrienden van de media hoorden de slotverkla ring aan van eenonbegrepen voetbaltrainer, die drie jaar lang de zuiverheid en de waar heid in de berichtgeving had ge mist en al die tijd, nagenoeg zonder genade, continu het doelwit was geweest van een volksgericht. Filosofie Twee jaar eerder dan met presi dent Nunez contractueel was afgesproken, is de voormalige succestrainer van Ajax weg uit Camp Nou. Zijn visie en filoso fie zijn niet aangeslagen en zijn vakmanschap is onvoldoende erkend. Bovendien steekt het hem in hoge mate dat het Cata laanse volk in het verwach tingspatroon boven zijn stand leeft. Sportief vergaarde FC Barcelo na tijdens het bewind van Van Gaal in drie seizoenen vier titels (de Europese Super Cup, twee landskampioenschappen en de nationale beker) en eindigde het drie keer op rij in de competitie boven de aartsrivaal uit Ma drid. Bovendien dwong de Ne derlander met zijn team in het afgelopen seizoen, als de num mer twee van Spanje, opnieuw kwalificatie voor de Champions League af. En desondanks toch nog die vette krantenkoppen en witte zakdoekjes. Winst in sport is geen simpele optelsom van investeringen en rendement. Sport is competitie. Sport is concurrentie. Sport is strijd. Men kan winnen, maar ook verliezen. Maar wat ver wacht men daar nu eigenlijk in Catalonië? Dat Barga elke wed strijd misschien met 10-0 of nog meer wint? In Barcelona regeert het chauvinisme. Afkoopsom „Zo'n omgeving is nadelig voor het leveren van prestaties", zei Van Gaal, kort voordat hij met opgeheven hoofd, met de eer aan zichzelf en zonder een extra peseta vertrok. Een ontslag zon der afkoopsom: eervoller kon zijn aftocht uit dat gekkenhuis niet zijn. Voorlopig zegt Van Gaal éen jaartje rust te willen nemen. Tenzij er onverwacht een aan trekkelijke aanbieding binnen komt. Dat is niet uitgesloten. Het Nederlands elftal is en blijft een interessante optie, zeker na Euro 2000. Wie Van Gaal in Barcelona gaat opvolgen, is nog niet bekend. De naam van onder anderen Ro nald Koeman circuleert. Maar Koeman zal toch wel wijzer zijn Hij zal toch ook hebben gezien hoe zijn generatiegenoten Gul- lit (bij Newcastle United) en Wouters (bij Ajax) onderuit zijn gegaan en hoe moeizaam Rijk aard (bij Oranje) op de been blijft. Een 'broekie' is bij Barga niet op z'n plaats. GPD mniHi mamm Judoka Patrick van Kalken (blauw pak) werkt de Hongaar Csak tegen de grond tijdens de EK-finale in de klasse tot 66 kilogram. foto Marcel Antonisse/ANP (-70 kg) kwamen niet verder dan een zevende plek. De Nederlandse ploeg voor de Spelen in Sydney bestaat daar door uit Patrick van Kalken (-66 kg), Maarten Arens (-81), Mark Huizinga (-90), Ben Sonnemans (-100), Dennis van der Geest (+100), Jessica Gal (-57), Debo rah Gravenstijn (-52), Daniëlle Vriezema (-63), Edith Bosch (-70) en Karin Kienhuis (-78). GPD pagina 19: Van der Geest lost belofte in autouerzekering uoordelig on line afsluiten Vinden Er is 1 pagina gevonden: WWW.Unive.nl van onze sportredactie MONACO - Het is maar voor weinig zwemsters wegge legd, maar Inge de Bruijn is een uitzondering. Als ze dat al niet was, dan is ze het toch zeker na het zwemgala van Monaco. De Nederlandse zwemster liet dit weekeinde tijden van 25,83 en 57,96 op de 50 en 100 meter vlinder slag en 54,59 op de 100 meter vrije slag noteren. Op de kortste vlinderslagaf stand verbeterde ze, gehuld in het inmiddels befaamde haaienpak van Speedo, al in de series het wereldrecord van de Zweedse Anna-Karin Kammerling (26,29). In de fi nale van de 100 meter vlin derslag, een olympische af stand, weet De Bruijn nu alleen de Amerikaanse Jenny Thompson nog voor zich (57,88). De progressie van De Bruijn blijft bijzonder. Een jaar ge leden was ze al enige tijd we reldrecordhoudster op de 50 meter vlinderslag met 26,54. Sindsdien heeft ze zich met een verbluffende 0,7 seconde verbeterd. Vermoeiend Inge de Bruijn, die door haar badpak hoger in het water ligt en als eerste in deze outfit een wereldrecord zwom, klaagde voor aanvang van de races nog over de vermoeien de reis die ze net achter de rug hadVaak is bij haar zo 'n slag om de arm een teken dat er iets aan zit te komen. Ze keek aanvankelijk vol on geloof naar het scorebord waarop die 25,83 stond. Dat is zelfs onder de olympische limiet voor de 50 meter vrije slag. Twee weken geleden ex perimenteerde de 26-jarige Barendrechtse bij een onbe tekenende wedstrijd in Port land (Oregon) echter al door de 50 vrij vlinderend af te leggen. Ze verbaasde toen met een eindtijd van 26,34. De Bruijn verdiende met haar record in Monaco, on derdeel van de Mare Nos trum Tour, 100.000 francs, ruim 30.000 gulden. Welis waar gold deze premie alleen voor de finale, maar omdat zij de enige bleef met een ab solute wereldtijd werd het bedrag toch uitgekeerd. Daarnaast kreeg ze een bo nus van ruim zeven mille voor haar Europese record op de 100 meter vlinderslag. Op de Europese ranglijst van de 100 vrij kreeg ze zondag Franziska van Almsick met 54,59 net niet te pakken. Het verschil met de Duitse is nog slechts tweehonderdste. De Bruijn verbeterde haar Ne derlands record met twee- tiende van een seconde. Dergelijke tijden komen na tuurlijk niet zomaar uit de lucht vallen. In haar hart wist De Bruijn wel degelijk dat de vorm er was. „Ik was niet gefocust op dat wereld record, maar wilde hier wel snel gaan. Dat het lukte was niet zozeer een verrassing", gaf ze toe. Jacco Verhaeren, haarvriend en trainer bij PSV, was van mening dat zij na de 50 ook op de 100 vlinder voluit moest gaan. Ook op dit num mer lag er volgens hem iets in het verschiet. „Dat gaf me veel zelfvertrouwen." Zoveel vertrouwen zelfs, dat ze mis schien wel iets te veel van zichzelf vroeg. Bij haar nieu we krachtsexplosie bleef het wereldrecord van Jenny Thompson (57,88) net buiten bereik. De Bruijn finishte na 57,96, een royale verbetering van de Europese toptijd van de Slowaakse Martina Mor- avcova (58,41). De Bruijn lag na 50 meter in 26,90 nog onder het wereld record van Thompson, een leeftijdsgenote en goede vriendin. De eindtijd van de Amerikaanse bleek net niet haalbaar doordat De Bruijn slecht uitkwam. Eenmaal op de kant kreeg de olympische troef op vlinder én vrij - kie zen is misschien moeilijk in Sydney - het te kwaad. Ze viel flauw, waarschijnlijk door de combinatie van jet lag en geleverde inspannin gen, De dokter constateerde niets ernstigs; slechts een te lage bloedsuikerspiegel. Na wat eten en drinken en enige rust ging De Bruijn even zo vrolijk weer te water voor de kwartfinale van de 50 vlinder. Ze deed het wel kalm aan om nog iets voor de twee de dag over te houden. Dat was zelfs nog veel, getuige haar prestatie op de 100 vrij en de afsluitende halve finale (26,45) en eindstrijd (26,28) van de 50 vlinder. Deze twee laatste races deed de wereld recordhoudster op haar 'ge- makkie'. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 87