Duurdere havengrond baat milieu PZC PZC Annie M.G. Schmidt is niet vergeten Westkappelaars waren er snel bij als er weer eens een schip strandde Sigarettenfabrikant Philip Morris niet blij met uitspraken Borst Gapinge 2 kampioen ereklas ringrijden zeeland Statenfractie wil zuiniger gebruik afdwingen met hogere prijzen Auto botst tegen tractor Mottoborden weggenomen Sportclub houdt wandeltochten Opbrengst concert voor Enschede Man beroofd van portemonnee Dronken vrouw aangehouden Diefstal uit woning Zeeuwse in Wiskunde Olympiade Drie gewonden bij auto-ongeluk Paard valt in sloot Toneelstuk in Razzmatazz maandag 22 mei 2000 HnorMauritsSep MIDDELBURG - Zeeland Sea ports moet de prijzen voor grond in de havengebieden Vlis singen en Terneuzen verhogen. Volgens de Statenfractie van GroenLinks/Delta Anders dwingt dat de ondernemers om zuiniger en duurzamer om te gaan met de schaarse ruimte. De fractie vindt de toegevoegde waarde van bedrijfsgrond nu te Op de 900 hectare haventerrein die nu in gebruik is, werken 30.000 mensen. Dat zijn 33 ar beidsplaatsen per hectare. Dat is weliswaar beter dan de haven van Moerdijk, maar slechter dan op andere bedrijfsterrei nen, stelt Statenlid M. Wiersma. GroenLinks/Delta Anders heeft de grondprijzen in de Zeeuwse havens vergeleken met die in MIDDELBURG - Bij een aan rijding op de Poelendaelesingel in Middelburg zijn een tractor en een auto zwaar beschadigd. Een 22-jarige man uit Rotter dam reed vanuit de Koestraat opliet Groene Woud en wilde af slaan naar de Poelendaelesin- gel. verleende hij geen voorrang aan een 19-jarige Middelburger, die met zijn trac tor vanaf de Schroebrug kwam en ook de Poelendaelesingel opreed. De auto liep aan de voorkant flinke schade op en de tractor had een gebroken stuurstang. Beide voertuigen zijn weggesleept. De brandweer heeft het wegdek schoongespo- ten. VOGELWAARDE - Aan de Sas- dijk in Vogelwaarde is een mot tobord met het opschrift 'Zee land Controle' weggenomen door onbekenden. Het bord heeft een waarde van meer dan duizend gulden. Ook in Tholen werden borden gestolen. Moerdijk en Rotterdam. Daar uit blijkt dat Zeeland Seaports zonder de eigen concurrentie positie te verslechteren 20 gul den per vierkante meter meer kan vragen. De grondprijzen in Vlissingen en Terneuzen schom melen nu, afhankelijk van de ligging, tussen de 70 en 90 gul den per vierkante meter. Verhoging van de grondprijzen levert twee voordelen op, voor spelt GroenLinks/Delta An ders. Allereerst levert het Zee land Seaports extra geld op: bij een uitgifte van 9,5 hectare per jaar is dat 1,9 miljoen gulden. Maar belangrijker, het dwingt de ondernemers beter na te den ken over het gebruik van hun ruimte. De grond is nu zo goed koop dat een ondernemer voor de vloerbedekking in zijn kan toor meer geld kwijt was, schrijft Wiersma aan de com missies Economie en Ruimte, milieu en water. Om concurrentie tussen ge meentelijke bedrijfsterreinen en de haventerreinen te voorko men, moeten Gedeputeerde Staten een gezamenlijk prijsbe leid voor deze terreinen stimu leren. Hier ligt ook een taak voor de nieuwe Stichting Economi sche Promotie en Acquisitie Zeeland, vindt Wiersma. Arbeidspool GroenLinks/Delta Anders pleit verder voor het oprichten van een arbeidspool. Daarin moeten vooral langdurig werklozen worden opgenomen. Zij vormen ongeveer de helft van de tien duizend werklozen in Zeeland. Anderzijds groeit het tekort aan personeel, stelt de fractie vast. Een arbeidspool kan beide pro blemen tegelijk oplossen, denkt GroenLinks/Delta Anders. De pool kan worden ondergebracht bij Zeeland Seaports. Het ha venschap kan zijn diensten daardoor uitbreiden van mate rieel en logistiek naar perso neel. FNV-voorzitter L. de Waal adviseerde de Zeeuwse werkge vers eerder dit jaar ook al om een arbeidspool op te zetten. Beide ideeën van GroenLinks- /Delta Anders komen volgende week aan de orde in de vergade ringen van de Statencommis sies Economie en Ruimte, mi lieu en water. Die vergaderen respectievelijk op woensdag 24 en vrijdag 26 mei. door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - Bij siga rettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom is commotie ontstaan over enkele uitspra ken van minister Borst van Volksgezondheid. Op een verga dering van de World Health Or ganisation in Genève bepleitte de bewindsvrouw een totaal rookverbod op de werkplek. Ze zei ook dat er in ons land in de toekomst geen plaats meer is voor sigarettenfabrikanten als Philip Morris. Borst vindt dat het in Nederland gevoerde ontmoedigingsbeleid ook moet inhouden dat er hier geen sigaretten meer worden gemaakt. „Als je roken voor toe komstige generaties wil uitban nen, moeten we in dit land ook geen sigaretten meer maken." Bij de sigarettenfabrikant in Bergen op Zoom is met verba zing op de uitspraken gerea geerd. Volgens een woordvoer der is in eerdere gesprekken met REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E, Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder F.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K,L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE .10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl de minister nog nooit over het onderwerp gepraat. Voorzitter T. Vonk van de onder nemingsraad van Philip Morris zegt verontwaardigd te zijn. Volgens hem zijn de uitspraken van Borst totaal ongenuan ceerd. „Wij maken een legaal produkt waar de regering nog meer geld aan verdiend dan wij Ik vraag me bovendien af of de minister wel weet wat ze met dit soort uitspraken teweeg brengt." Vonk zegt dat er onder mede werkers van de Bergse tabaks fabrikant veel ongerustheid is ontstaan. „De meeste zitten be hoorlijk in de rats na zo'n uit spraak en dan heb ik het nog niet eens over hun gezinnen. Het is hier in ieder geval al dagen lang het gesprek van de dag." Bij Philip Morris in Bergen op Zoom werken tweeduizend mensen. Het is daarmee de op twee na grootste werkgever van Zuid-West Nederland. In totaal werken er in ons land ruim elf duizend mensen in de tabaksin dustrie. Vonk kan niet precies inschatten hoe serieus hij de woorden van Borst moet nemen. „Maar daar gaat het niet eens om. Onze bedrijfstak ligt al heel lang zwaar onder vuur en dat beginnen we allemaal een beetje beu te worden." Een gesprek met de minister is volgens Vonk voorlopig niet aan de orde, maar de ondernemingsraad heeft voor vandaag wel een actie op touw gezet. Minister Borst brengt dan een bezoek aan Ber gen op Zoom. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging De Vrolijke Tippe laars uit Vlissingen houdt zater dag 27 mei een nachttocht van Bergen op Zoom naar Vlissin gen. Zondag 28 mei is er een dagtocht van Hansweert naar Vlissingen. Deelnemers verzamelen zich zaterdag 2 7 mei om 24 uur bij De Raayberg in Bergen op Zoom. De tocht is 75 kilometerlang en eindigt bij het clubhuis van Zee land Sport aan het Baskens- burgplein in Vlissingen. Café Zeelandia aan de Kanaalstraat in Hansweert is zondag 28 mei het vertrekpunt voor de dag tocht van 4 5 kilometer. De finish is opnieuw het clubhuis van Zeeland Sport. Jip en Janneke, één van de vele creaties van Nederlandse bekendste kinderboekenschrijfster, speelden een hoofdrol op de Annie M.G. Schmidt-dag. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Op verschillende plaatsen in de provincie werd zaterdag Annie M. G. Schmidtdag gevierd. Het was die dag precies 89 jaar geleden dat de bekendste kinderboe kenschrijfster van Nederland werd geboren. Uiteraard waren er activitei ten in Kapelle, haar bakermat. Daar stond het Fruitteeltmu seum geheel in het teken van Jip en Janneke, twee van de bekendste creaties van Annie M.G. Schmidt (1911-1995). Een kleine honderd kinderen namen deel aan de activitei ten. Er was een poppenkastvoor stelling waarin Jip en Janneke de hoofdrol vertolkten. In het Jeugdatelier lagen kleurpla ten van het duo Maar en aan de wanden hingen Jip en Janne- ke-versieringen van de Kapel- se basisschool De Moolhoek en boekfragmenten waarin fruit een belangrijke rol speelt. In de boomgaard was een kleine speurtocht uitgezet. Bij boekhandel De Drukkery in Middelburg verzamelden kinderen en volwassenen zich, die zich hadden verkleed als creaties van Annie M. G. Schmidt. Verder zong het kinderkoor van de Zeeuwse Muziek school, werd er voorgelezen en was er poppenkast. In de Openbare Bibliotheek van Goes zong het koor De Suzen en de Guzen liedjes van de schrijfster en werd er voorge lezen. 'i De Pax op het strand bij Westkapelle. door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - Voor de westpunt van Walcheren is in de loop der eeuwen menig keer op leven en dood gevochten te gen storm en water. Zo nu en dan verloren mankracht en bouwwerken het van de be ruchte zuidwester. Doden en totaal vernielde schepen wa ren meer dan eens het gevolg. De inwoners van Westkapelle waren er in zo'n geval als de kippen bij. Voor hen was een scheepsstranding een welko me gebeurtenis. Het zorgde voor brood op de plank, door dat er werk aan de winkel was. De dijken moesten hersteld worden. Daarnaast hielpen de Westkappelaars graag met het lossen van de lading. Daarmee konden ze in tij den van armoe de hun eigen kasten bevoorra den. Bij het redden van opva renden stelden de dorpsbewo ners vaak hun leven in de waagschaal. Tijdens de voorbereidingen van zijn boek De Westerschel- de bij storm en mist, kwam Cor Hei j koop aan de Westkappelse zeedijk in gesprek met een paar hoogbejaarde Westkap pelaars. Zij vertelden over scheepsstrandingen, de oorlog en het harde leven als dijkwer ker. Eén van hen toonde een boekje van zijn vader met oude potloodaantekeningen over gestrande schepen. Hij vertel de Heijkoop over 'd'n Was- schappelsen Engel', de zware noordwesterstorm. Tijdens dat gesprek kwam Heijkoop op het idee voor een boek over scheepsstrandingen bij West kapelle. Feiten Zijn boek D'n Wasschappelsen Engel, Twee eeuwen scheeps strandingen om en nabij West kapelle, is zaterdag in Westka pelle gepresenteerd. In het boek probeert Heijkoop de grootste scheepsstrandingen feitelijk weer te geven. Hij re construeert de gebeurtenissen aan de hand van logboeken, verklaringen die destijds wer den afgelegd en uit gesprek ken met overlevenden. Het boek is een historisch docu ment, met ruim honderd foto's die tot de verbeelding spreken. Het eerste exemplaar is zater dag overhandigd aan J. S. Vleugels, de kapitein van de Pax die op 11 juli 1960 op de Westkappelse zeedijk liep. De stranding van de Pax is één van de verhalen die in het boek worden beschreven. Over deze gebeurtenis schrijft Heijkoop: „Op dinsdag 10 juli 1960 pas seerde de Nederlandse kust vaarder ms. Pax de lichtboei Wielingen om vervolgens koers te zetten naar Zeebrug- ge. Het was buiig weer, zuid west 4. De motor begon te sto ten en de machine stopte. Toen bleek dat de motor niet te re pareren was, werd een zeil op getuigd om zo met de wind in Vlissingen te komen. Na vijf minuten scheurde zowel het zeil als een ankerketting. De Pax dreef door de harde wind over het Oostgat en belandde ten slotte op een stenen strek dam voor Westkapelle." Toeschouwers Een sleepboot en een bergings- vaartuig kwamen in de buurt, maar konden geen verbinding tot stand brengen. Ten slotte is de Pax door het opkomende water over de strekdam heengeslagen, waarna het schip aan de voet van de duinen kwam te liggen. De Pax zat hoog en droog. „Het was een erg koude en stormachtige zomer. De toeris ten stonden soms gehuld in dikke jassen naar ons te kij ken", zegt Vleugels in het boek over zijn stranding, „Na enke le weken heb ik het schip ver laten. Ik heb het vlotbrengen dus niet meegemaakt." D'n Wasschappelsen Engel, ADZ uitgeverij, fl 34,95 ISBN 9072838254. OOST-SOUBURG - De Souburgse muziekvereniging Vlijt Volharding heeft tijdens het jaarlijkse Stuiverconcert, dat vrijdag werd gehouden, 1.050,76 gulden bijeengebracht voor de getroffenen van de ramp in Enschede. In plaats van de nor male toegangsprijs van een stuiver heeft de muziekvereniging de mensen gevraagd geld te geven voor Enschede. De kinde ren van de blokfluitgroep voor zes- tot negenjarigen keerden de spaarpotten om voor het goede doel en droegen zo dertig gulden bij aan het totaalbedrag. Het geld zal worden gestort op giro 777 van het rampenfonds. VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen is zaterdag avond rond elf uur een 51-jarige man uit Vlissingen beroofd. Terwijl de gedupeerde voor de etalage van een winkel bleef staan, werd zijn portemonnee uit zijn broekzak gepakt. Hier bij werd geen geweld gebruikt. De Vlissinger rende nog achter de dader aan, maar slaagde er niet in deze te achterhalen. MIDDELBURG - Een 57-jarige vrouwuit Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woonplaats aangehou den voor openbare dronkenschap. De vrouw gedroeg zich ver velend en belde bij verschillende mensen aan. De Middel burgse kreeg een boete. OOST-SOUBURG - Uit een woning in Oost-Souburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag geld, een rijbewijs en siera den gestolen. Ook werden er verschillende pasjes en cheques meegenomen. KAMPERLAND - Mayke Vermeer uit Kamperland is doorge drongen tot de tweede ronde van de Nederlandse Wiskunde Olympiade. De 5 VWO-leerlinge van het Sint Willibrordcolle- ge in Goes behoort daarmee tot de honderd beste wiskunde- kandidaten van het land. De tweede ronde wordt op 15 sep tember gehouden in Eindhoven. De beste tien deelnemers gaan door naar de internationale Wiskunde Olympiade in de Verenigde Staten. KAPELLEBRUG - Aan de Gentsevaart in Kapellebrug heeft zondagmiddag om even voor drie uur een ongeval plaatsge vonden tussen twee personenauto's, waarbij drie personen gewond zijn geraakt. Een man afkomstig uit België reed over de Gentsevaart. Doordat de bestuurder niet genoeg rechts hield, ontstond er een frontale botsing met een hem tegemoet komende automobilist uit Duitsland. De Belg is met letsel aan hoofd en schouder overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Ook de Duitse bestuurder en een passagiere zijn overgebracht naar het ziekenhuis. PHILIPPINE - Aan de Kanaalpolderweg in Philippine is zon dagmiddag een paard in de sloot geraakt. Het paard schrok, waardoor het misstapte en zijwaarts in de sloot viel. De be rijdster van het paard was al afgestapt. Met hulp van de brandweer, een shovel en wat lijnen lukte het na een uur het paard weer overeind te krijgen. Een veearts heeft het paard onderzocht. Zowel het paard als de berijdster zijn met de schrik vrijgekomen. door Sjaak Janse VEERE - In Veere is zaterdag het ereklaskampioenschap van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging verreden. In de ereklas komen de dertien sterkste drie tallen van de verschillende af delingen uit. Na een wat zenuw achtig begin werden er prima prestaties geleverd. Domburg 1 was na vijf beurten het eerste drietal dat de groene sjerp, dit is het teken voor het leidende drietal, om de schou ders mocht doen. Echter na de zevende beurt ging de sjerp naar Gapinge 2 met 20 van de 21 rin gen. Omdat Gapinge voor de middag geen enkele ring meer miste, was het halverwege de dag na vijftien beurten nog steeds Gapinge 2 dat met 44 van de 45 ringen aan kop ging. Ge volgd door Meliskerke 1, Ga pinge 1, Biggekerke 1 en Rit them 1 met 43 van de 45 ringen. Om de twee degradatieplaatsen ging de strijd halverwege de dag tussen de twee gepromoveerde drietallen van vorig jaar, Sou burg 2 en Oostkapelle 1 en het tweede drietal van Koudekerke. Omdat na negentien beurten Gapinge 2 zijn tweede ring mis te kwamen er vijf drietallen op een gedeelde eerste plaats te staan. Het werd de laatste tien beurten een waar spektakelstuk en een afvalrace. In de 2 le beurt miste Ritthem 1 één ring en de 23e beurt zelfs twee ringen en viel als eerste af voor de titel. In dé 25e beurt was het Biggekerke 1 dat zijn derde ring miste en zo doende ook afviel voor de titel. In de 26e beurt miste Gapinge 1 zijn derde ring en viel zodoende ook uit de kopgroep. Als laatste was het Meliskerke 1 wat in de 29e beurt zijn derde ring miste en achteraf gezien in deze beurt de titel verspeelde. Omdat Ga pinge 2 na de 19e beurt geen ring meer miste werd dit drietal met 88 van de 90 ringen toch wel enigszins verassend kampioen van de ereklas. Het drietal be stond uit Kees Langebeeke met 29, Paul van den Broeke met 30, en Jos Gideonse met 29 ringen. Kampioenschap Het reserve kampioenschap ging na kamp op de 32 mm naar Meliskerke 1 met 87 ringen bij een gestoken door Diana Wisse 30, Ranni Wisse 28 en Johnny Wisse met 29 ringen. De derde plaats was voor Gapinge 1 ook met 87 ringen. Vierde werd Bfg- gekerke 1 met 85 ringen en na kamp met Domburg 2. De zesde p^gats was voor Ritthem 1 met 83 ringen. De kampioen van 1999, Koudekerke 1werd nu 7 e met 82 ringen. Achtste werd de kampioen van 1998 Souburg 1 na kamp met Domburg 1 met 81 ringen. De tiende plaats was voor Gapinge 3 met 79 ringen. Door een goede serie na de mid dag bleef Souburg 2 behouden voor de ereklas met 7 6 ringen op een elfde plaats. Degraderen naar de eerste klas deden het vo rig jaar gepromoveerde Oostka pelle 1 met 73 ringen en Koude kerke 2 met 70 ringen. Persoonlijke titels Naast de prijzen voor de drietal len zij n er ook nog de persoonlij - ke titels te winnen. Zes rijders wisten alle 30 ringen te steken. Persoonlijk kampioen werd Krijn Coppoolse van Gapinge 1 en persoonlijk reserve kampi oen werd Paul van den Broeke van kampioen Gapinge 2. Chris de Visser, Amo Francke, Dennis Willeboordse en Diana Wisse vielen ondanks hun 30 ringen buiten de individuele prijzen. Naast het ereklaskampioen schap was er ook nog een de monstratie ringrijden in Apel doorn. Rene Provoost werd winnaar van deze demonstratie door het steken van 16 van de 18 ringen en na kamp met Suzy de Pagter. De derde plaats was na kamp voor Ronny Stroo met 14 ringen. Sjoerd Blaas won de kamp om de pollepel. Agenda ZRV 27 mei: eerste klas-kampioen schap in Aagtekerke 08.00-17.30. OOST-SOUBURG - Toneel groep Als een Dijk uit Goes speelt op 26 en 27 mei in Razz matazz in Oost-Souburg de voorstelling 'B=A in Bubbels' van de Belgische toneelschrij ver Willy Thomas. Het stuk vertelt het verhaal van een meisje en een jongen die door omstandigheden buiten de maatschappij zijn geraakt. Sa men creëren zij op een zolderka mer een eigen wereld waarin het stel een eigen taal spreekt. De opvallende titel is aan dit curi euze thema ontleend: in de nieu we wereld heet het meisje A en de jongen B. De voorstelling xs geregisseerd door Mar joke Sinke en wordt gespeeld door Ingrid van Dalen en Jack Klijs, Beide voorstellin gen beginnen om 20.30 uu~,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 83